VIDEO David Lidington, ministrul britanic pentru Europa, a vorbit intr-un interviu LIVE VIDEO despre situatia romilor in UE, teme europene la zi si parcursul european al Republicii Moldova

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 17:45 Actualitate | Esenţial


David Lidington
Foto: Hotnews
La o zi dupa o vizita importanta la Chisinau, David Lidington, ministrul Marii Britanii pentru Europa, a vorbit - intr-un interviu transmis LIVE VIDEO pe HotNews.ro- despre politicile noului guvern britanic privind UE si chestiunile europene la zi: situatia romilor in UE, dar si parcursul R. Moldova spre UE.
  • Interviul s-a incheiat
Inregistrarea interviului



Lidington si-a inceput mandatul ca ministru pentru Europa in 14 mai 2010. Numirea sa a fost bine primita in principalele capitale europene, intrucat este un semnal al faptului ca David Cameron a pus capat unui deceniu de ostilitate fata de UE, a comentat la vremea respectiva presa britanica. Anterior, el a lucrat pentru BP si RTZ si apoi a fost trei ani consilier al fostului ministru de externe Douglas Hurd, considerat un pro-european. Lidington este considerat mai degraba un euro-realist, decat un pro-european si factorul de echilibru in rapotul cu ministrul de externe, Willian Hague, puternic eurosceptic.


















2156 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Doua, trei intrebari legate intre ele. (Luni, 20 septembrie 2010, 19:23)

    Traian [anonim]

    1. Exista o independenta a regimului Smirnov sau este doar o anexa a politicii ruse?

    2. Daca da, poate exista intelegere cu regimul Smirnov?

    3. Cum se vad aceste doua chestiuni in GB?

    Multumesc pentru raspunsuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc (Miercuri, 22 septembrie 2010, 14:47)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Traian

      Multumesc pentru adresarea intrebarilor. Poate era mai bine sa le scriu in engleza :)
  • 0 (0 voturi)    
    transnistria (Marţi, 21 septembrie 2010, 9:15)

    Andreea [anonim]

    Cum vede UK procesul de demilitarizare a regiunii transnistrene? Intr-o abordare europeana sau doar a unui stat membru care sa fie varf de lance, sustinut de alte cateva state? Care este rolul relatiei Rusia-Ucraina in ecuatia solutionarii conflictului transnistrean?
    Cum se vede de la Londra rolul Bucurestiului in sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova?
  • +5 (5 voturi)    
    Legi foarte dure pentru primitivi! (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:53)

    rov [utilizator]

    Atentie , legile pentru care oamenii normali sunt tinuti in limitele unei societati de bun simt, pentru tigani sunt doar o apa de ploaie.
    Decalajul imens de civilizatie si cultura nu va fi depasit decat cu legi ff. dure.
    Faceti va rog o propunere legislativa la nivel European pentru recidivistii antisociali, o lege dura !
    Daca legati de maini Romania in materie de drept si expulzati toti tiganii inapoi aici nu se va rezolva nici o data problema. Iar justitia din Romania....
    Pur si simplu ei au mentalitati diferite, fac 10 copii dintre care unul sau doi sunt proscrisi pentru a face pucarie luand asupra lor toate faptele celorlalti.
    Studiatii si faceti o lege care sa-i integreze in lumea normala. Nu zic ca nu ar fi oameni si nici ca trebuie sa le taiem capul dar legile permisive actuale nu-i impresioneaza cu nimic.
    Nu uitati fac 10 copii , iar Europa are spor negativ la natalitate !!!
    Legi Dure pentru Recidivisti, Vrem ca politia si justitia sa izoleze antisocialii, nu vrem sa purtam pistoale si nici sa traim in cartiere inchise ca in Mexic.
    • 0 (0 voturi)    
      Explic eu mai bine (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:04)

      Vasile cel lucid [anonim] i-a raspuns lui rov

      Desi o puscarie sau o facultate este formata din oameni, nu pot aplica acelasi regulament. Nu se putea aplica legile moderne umaniste primelor valuri de atacatori vikingi.
  • +3 (3 voturi)    
    cetatenii moldoveni rezidenti in UE (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:17)

    stefan2008 [utilizator]

    Cum explicati cerinta UK pentru existenta unei VIZE pentru cetatenii moldoveni rezidenti in Romania (cu carte de rezidenta pentru membrii de familie) ?

    Mentionez ca UK este singura tara UE in care sotiei i s-a oprit intrarea la aeroport (Luton) pe motiv ca nu avea viza, chiar daca era insotita de mine, cetatean UE si am prezentat certificatul de casatorie in original (care are explicatii si in engleza!).
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:12)

    Vlad [anonim]

    Miile de romi care au ajuns sa aibe o scoala superioara, au obtinut acest lucru iesind din cultura tiganeasca aproape total. La polul opus, probabil exista extrem de putine exemple unde o persoana integrata perfect intr-o satra nomada sa obtina o diploma superioara. Considerati cultura lor ca fiind compatibila cu lumea moderna?
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua! (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:34)

    Dorin [anonim]

    Este caracteristic omului cu probleme psihice sa se piarda in detalii nesemnificative, viitorul nefiind prea bun pt. el. D-voastra aveti senzatia ca acest colos economis si politic care este UE se pierde in detalii cum ar fi cetatenii care cersesc si dupa lungi dezbateri nu gaseste solutii eficiente? Este normal ca UE sa aibe la dispozitie 50 de mii de consilieri cu doctorate si sa nu gaseasca solutii la probleme realtiv tiviale?
  • +2 (2 voturi)    
    3 intrebari pentru d-l ministru (Marţi, 21 septembrie 2010, 17:22)

    Silviu [anonim]

    1. Daca ar fi sa numiti o masura urgenta pe care Romania ar trebui sa o ia, chiar de maine, in legatura cu romii din Romania, care ar fi aceea?

    2. Daca ar fi sa numiti o masura urgenta pe care Comisia Europeana ar trebui sa o ia, chiar de maine, in legatura cu romii din Europa (inclusiv Romania), care ar fi aceea?

    3. Daca, prin intermediul unor referendumuri de ambele maluri ale Prutului, sau prin alte instrumente politice democratice pasnice, Romania si Republica Moldova ar decide sa se reuneasca intr-o singura entitate statala numita Romania, care ar fi pozitia Marii Britanii fata de o astfel de situatie? Dar a Comisiei Europene?