Tribunalul Bucuresti judeca de la ora 22.00 propunerea de arestare pentru 29 de zile a lui Sorin Ovidiu Vantu

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2010, 21:41 Actualitate | Esenţial


Procurorii au inaintat joi seara magistratilor Tribunalului Bucuresti, propuneri de arestare preventiva pentru o perioada de 29 de zile, pe numele inculpatilor Vintu Sorin Ovidiu, Turcan Octavian, si Stoian Alexandru. SOV a trimis sume de bani condamnatului Popa Nicolae, pentru ca acesta sa se sustraga de la executarea pedepsei de 15 ani inchisoare, informeaza Ministerul Public.

Liviu Luca, audiat si el in acest dosar, nu a fost retinut.

Tribunalul Bucuresti va judeca la ora 22.00 propunerea de arestare pentru 29 de zile, informeaza Mediafax.

Redam integral comunicatul Parchetului:

"Procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au dispus in cursul zilei de azi retinerea, pentru 24 de ore, a inculpatilor Vintu Sorin Ovidiu, Turcan Octavian, si Stoian Alexandru, sub aspectul savarsirii infractiunii de favorizarea infractorului.

Din probele administrate in cursul urmaririi penale a rezultat ca, inculpatul Vintu Sorin Ovidiu a trimis sume de bani condamnatului Popa Nicolae, pentru ca acesta sa se sustraga de la executarea pedepsei de 15 ani inchisoare, aplicata prin sentinta penala nr. 423/20.03.2007 a Tribunalului Bucuresti, pronuntata in dosarul nr. 24.632/3/2006, ramasa definitiva prin decizia penala nr. 2098/2009 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, dosar in care la data de 23 iulie 2009 a fost emis mandat european de arestare.

Urmarirea penala a stabilit ca transmiterea sumelor de bani s-a realizat in baza dispozitiilor inculpatului Vintu Sorin Ovidiu, prin transfer bancar, dintr-un cont deschis la o banca cu sediul in Nicosia, Cipru, in contul unei societati comerciale inregistrate in Indonezia, la care condamnatul Popa Nicolae avea acces cu ajutorul inculpatului Turcan Octavian, sau in numerar cu sprijinul inculpatului Stoian Alexandru. Procurorii au inaintat magistratilor Tribunalului Bucuresti, propuneri de arestare preventiva pentru o perioada de 29 de zile, pe numele inculpatilor Vintu Sorin Ovidiu, Turcan Octavian, si Stoian Alexandru".

Procurorii i-au audiat, joi, pe Sorin Ovidiu Vantu, Liviu Luca, presedintele Federatiei Sindicatelor Libere Petrom, Octavian Turcan si pe Alex Stoian, in cazul lui Nicolae Popa, fostul director al Gelsor, condamnat la 15 ani de detentie pentru prabusirea FNI.

La locuintele acestora si ale altor persoane s-au facut perchezitii,anchetatorii ridicand unitati de computer, inscrisuri si alte documente.
Se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4150 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Telefoane (Joi, 9 septembrie 2010, 21:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Iti dai seama ce de telefoane se dau acum, SRI sper ca e pe cai, caci astfel de personaje intra la categoria cu siguranta nationala.
  • +8 (12 voturi)    
    Dragul meu Vant, (Joi, 9 septembrie 2010, 21:53)

    Mircea [anonim]

    Sunt convins ca acest binemeritat sejur de 29 de zile te vor ajuta sa te relaxezi,

    Mihaela pregateste niste prajituri pe care ti le va aduce Adi Nastase.

    Daca ai vreme, iti va explica Adi care sunt avantajele imunitatii,

    Cu drag,
    Al tau Presedinte,
    Mircea
    ;)
  • +6 (8 voturi)    
    Macar o luna (Joi, 9 septembrie 2010, 22:11)

    swolf [utilizator]

    Macar o luna dupa gratii, atat va rog, domnilor judecatori
  • +8 (10 voturi)    
    e na (Joi, 9 septembrie 2010, 22:17)

    alex [anonim]

    in sfarsit! de cand asteptam sa-l bage pe asta la parnaie. parca prea a putut sa scape atatia ani.
  • +12 (14 voturi)    
    Pretext, nepretext, umflați-l (Joi, 9 septembrie 2010, 22:24)

    Catz Kitty [utilizator]

    Există o sintagmă : ”se știe”.
    Astfel, se știe să SOV este în spatele FNI. Se mai știe că n-a semnat niciodată nimic, vinovații de serviciu fiind alții. Se știe că asta înseamnă să fii imun în fața Justitiției.
    Dar, se mai știe că și legea are mâna lungă. După cum se știe, Al Capone a fost arestat pentru evaziune fiscală și a ispășit pentru crime.
    Și sper să se știe până la urmă că și SOV poate face ani de pușcărie, nu numai pentru că a trecut strada pe roșu (minim 3 ani) ci și pentru mai mult decât seriosul ”favorizarea infractorului” (10 ani - de exemplu). Se știe că pot fi circumstanțe agravante pentru că are cazier și condamnare.
  • +1 (5 voturi)    
    Meseriasii... (Joi, 9 septembrie 2010, 22:25)

    menandy [utilizator]

    Hai, mu va mai dati cu parerea??Motane, unde esti?
  • +7 (9 voturi)    
    Curaj băieţi ! (Joi, 9 septembrie 2010, 22:25)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Arestaţi-l pt 29 de zile să nu-şi poată aranja ploile !
  • -4 (8 voturi)    
    asa si... (Joi, 9 septembrie 2010, 22:36)

    popcorn monta [utilizator]

    la realitatea de ce nu zic asa...io cred ca vantu e nevinovat.nu uitati romania traieste sub ce mai crunta dictatura din istoria ei.iesiti in strada si salvati-l pe avantu.salvandu-l pe avantu salavandu-l pe avantu salvati democratia in romania.am zis
    • +5 (7 voturi)    
      ASA SI ???? (Joi, 9 septembrie 2010, 22:48)

      eu ala [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      dictatura crunta de care vorbesti tu a fost nascuta de cei pe care-i crezi nevinovati in frunte cu iliescu nastase vantu patriciu voiculescu si multi altii... care mai de care mai lacom... de bani sau putere. fiecare contribuabil a platit pentru averea lu' nushu mic. din cauza tampitilor ca tine am ajuns in halu in care suntem... ne meritam soarta! in chinuri si in lanturi ii doresc moarte lu' vantu asta care a smuls lacrimi din ochii bunicilor mei cu tepele lui.
      • 0 (0 voturi)    
        ba voi dati minusuri.... (Joi, 9 septembrie 2010, 23:06)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui eu ala

        si la ironii.
  • +5 (7 voturi)    
    titlu bun (Joi, 9 septembrie 2010, 22:39)

    Olandezul [utilizator]

    Ce bine suna titlul de INCULPAT adaugat numelui Sorin Ovidiu Vintu.
  • +6 (8 voturi)    
    IN SFARSIT !!! :) (Joi, 9 septembrie 2010, 22:39)

    DanCanada [anonim]

    Acu' daca s-ar ajunge si la averile nejustificate ale lui SOV si acoliti, ar fi si mai ca lumea :)
    Ar trebui sa urmeze Dinu Patriciu, dupa care incet-incet oligarhia s-ar separa de politica in Romania...
    Doamne Ajuta :)
  • +3 (5 voturi)    
    ei si ce (Joi, 9 septembrie 2010, 22:42)

    je [anonim]

    sa va spun eu cati au mai fost prin celula aia si acu nici in ......cot nu-i doare!? Patriciu, Becali, Tender, Popoviciu, Diaconescu, Bahaian, Voicu, judectoru Diaconescu, primari vreo trei...etc. O sa se ajunga ca inainte, in sensul ca inainte toata lumea avea carnet de partid, acu toata lumea are dosar.........Asa ca pariuri, asa-i ca si el va avea doar dosar? Ca matusa Tamara?
    • +4 (4 voturi)    
      Mai informeaza-te (Joi, 9 septembrie 2010, 22:50)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui je

      Patriciu, becali au procese pe rol; diaconescu este la un pas de trimiterea in judecata; bahaian si voicu sunt inca in arest si nu cred ca vor iesi prea repede; primari - vreo doi mari (gutau de la valcea si anghel de la baia mare) mai au ani buni de stat la mititica. Asa ca...
      • 0 (0 voturi)    
        m-am informat sa traiti!......bine! (Joi, 9 septembrie 2010, 23:57)

        je [anonim] i-a raspuns lui razvan

        si ce daca au procese pe rol, ti se pare ca sufera vreunu sau mai degraba nu mai pot de grasi? Pun pariu ca undeva la adanci batranati vor veni si solutiile din dosarele la care spui tu ca se lucreaza de zor. Mai departe: cei din arest Voicu si altii. Crezi ca mai stau mult acolo? Daca te intrebam saptamana trecuta de primarul Craiovei ai fi spus la fel, ca mai are mult de stat....si uite-l dus acasa si pe asta! Asa ca.....asa ca ce? Asa ca nu te mai imbata cu apa rece fratioare! Asta-i cruntul adevar si "italianca" noastra justitie...Am ajuns acolo unde orice ai vrea sa schimbi, este "neconstitutional", daca ma-ntelegi, ca pensiile magistratilor....
  • -4 (6 voturi)    
    Singe pe pereti (Joi, 9 septembrie 2010, 22:43)

    satanae [anonim]

    In vremuri nu chiar asa de indepartate, atunci cind cineva avea tensiunea prea mare sau cind se simtea pur si simplu rau, singura solutie pe care o aveau doctorii era sa-i ia singe pacientului. Asta nu-l ajuta cu prea mare lucru pe om, putea sa moara linistit daca avea ceva mai grav, dar macar avea sentimentul ca se face ceva pt el.
    Din cite se vede, strategia functioneaza in continuare, bine mersi, si pe plaiurile noastre mioritice. Daca lumea se simte prea rau si ii creste tensiunea, se ia singe. De la altii, pe care boborul ii uraste. Asa ca se mai face cite o remaniere, in cursul careia, dupa mult suspans, mai cade cite o persoana pe care s-au pus toate tunurile cu luni de zile inainte - de ex. Videanu - sau, in cazul de fata, se mai aresteaza cite un mogul, care este obiectul urii publice de mai multi ani. Se lasa singe si tensiunea scade. Populimea are parte de cele 5 minute de ura ale lui Orwell. Nu sugerez ca am fi in lumea lui 1984, ci ca traim intr-un imperiu al prostiei pe care si Marele Frate ar fi gelos. Pt ca pe noi nu ne obliga nimeni sa ne timpim, ci o facem cu mare placere singuri.
    Ceea ce este cu adevarat fascinant in toata povestea asta este insa faptul ca exista vreo citeva posturi de televiziune pe la noi care se il urasc sincer pe marele Sef de la Cotroceni. Care i-ar lua cu mare placere gitii. Or, este foarte amuzant sa constati ca tot circul asta, menit sa distraga atentia, este alimentat cu drag si spor chiar de televiziunile in cauza. Desteptii de acolo nu pot sa priceapa ca nu conteaza ca-l vorbesti de rau pe marinar, atita timp cit vorbesti de el, indiferent cum, lui ii convine. Tocmai se semneaza scrisoarea de intentie cu FMI, in sanatate se introduce un sistem de carduri care va costa citeva zeci de milioane de euro, in conditiile in care spitalele nu au bani nici pina miine etc. Pomeneste cineva de asa ceva?
    As putea crede ca este vorba de un complot, daca nu as sti ce imense rezerve de prostie ascunde tarisoara noastra.
    • -2 (2 voturi)    
      Excelent spus ! (Joi, 9 septembrie 2010, 23:01)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Prietene, gandesti bine.Ma bucur sa mai citesc si asa ceva pe aici, te rog sa mai treci din cand in cand, macar pentru a lasa astfel de vorbe.
  • -2 (4 voturi)    
    Asa si? doar nu va asteptati sa intre SOV la zdup! (Joi, 9 septembrie 2010, 22:47)

    warchild [anonim]

    desi asta e bucuria noastra a tuturor imi pare rau sa zic dar nu cred ca se va intampla aici in romania ceva cu acest personaj. ramane totusi de vazut. sper din tot sufletul sa nu am dreptate! pacat insa de octav ca prea baiat bun si mai venea si dintrßo familie care prezenta oarece credibilitate - fiind baiatul unui dintre vecepresedintii bancii nationale a moldovei. in conditiile in care toti acesti acuzati au astfel de legaturi de sange chiar credeti ca se va intampla ca ei sa intre la puscarie? hai ca nu cred!
  • +3 (3 voturi)    
    ticalosu (Joi, 9 septembrie 2010, 22:54)

    dorin [anonim]

    bagati-l in puscarie mama lui de nemernic. cresterea economica si diferenta salariilor noastre pana la unele decente sunt in conturile lor moarte mogulilor!