Doina Pircalabu, presedintele Casei de Pensii a declarat ca ieri, 25 august programul a fost nelimitat in functie de epuizarea prelucrarii tuturor declaratiilor inregistrate la fiecare casa de pensii. La nivel national si-au depus declaratiile individuale 15.634 persoane, din care 2420 in Bucuresti, 2709 la Cluj, 1088 la Timisoara iar in celelalte judete sub 1000 persoane. "Incepand de maine in fiecare zi vom anunta numarul de nou veniti", a spus Doina Pircalabu.
Alte declaratii ale Doinei Pircalabu:
- Cifrele sunt diferite fata de somaj, trebuie sa vedem daca sunt aceleasi persoane, care este intersectia celor doua multimi ca sa ne exprimam matematic, daca sunt alte persoane sau exista si o parte comuna. Vom avea evidente si in ceea ce priveste sumele incasate
- Nu s-a intamplat nimic deosebit fata de ceilalti contribuabili la pensii. Luna de luna angajatorii depun declaratiile individuale. Pentru declaratiile individuale care erau in gestiunea casei de pensii - o persoana poate sa achite in avans contributiile pentru mai multe luni, lucru care se poate face si in cazul acestor noi declaratii.", a adaugat Pircalabu
- la Casa pensii Bucuresti de ieri dupa amiaza a fost afisata adresa pe care se pot emite declaratiile: cpmb@cnpas.org. Este afisata si pe pagina web si pe site-ul casei de pensii. Au fost afisate toate conturile pentru toate casele teritoriale de pensii, persoanele pot efectua transfer bancar
- In ceea ce priveste organizarea, aglomeratia pe care ati exemplificat-o s-a suprapus si peste faptul ca in aceasta perioada s-au distribuit bilete de tratament desi am instituti o formula informatica de departajare a cererilor, cele care au fost solutionate favorabil au fost afisate si au fist trimise notificari la acestia, dar cu toate acestea au venit personal
- multi erau veniti cu alta destinatie, obtinerea unui bilet de tratament.
Declaratiile presedintelui ANOFM, Silviu Bian:
- La Bucuresti ieri la ora 4 incheiasem activitatea cu publicul.
- Desi se incerca in media sa se transmita de acolo o situatie extraordinara, noi ne-am organizat intr-un comandament inca de acum 10 zile, am stabilit ca sarcina de servici suplimentara pentru cativa din colegii nostri sa vina sa-i consilieze si sa-i informeze pe oameni care asteptau la coada, cand intrau, la fiecare agentie specialistii ii astepuatu si ii consiliau; cea mai mare problema cu cuantumul veniturilor, pentru ca noi nu putem sti ce venituri obtin cetatenii
- In agentiile teritoriale s-au prezentat 36.604 , Bucuresti 15.000 si Cluj 4.500
- Am pregatit, am deschis conturi, am publicat pe site-uri, am incercat sa-i informam pe oameni, avem un prgram flexibil, asteprtam pe toata lumea sa vina sa-si depuna declaratii.
Ministrul Muncii, Mihai Seitan:
- e posibil sa nici nu fie aceleasi persoane. Nu e o problema aceasta neconcordanta intre numarul de oameni. Unii poate s-au dus numai la somaj, altii la pensii.
- In total sunt sub 5-10% fata de cati ar trebui sa vina - tinand cont de datele ANAF ca persoane care platesc taxe si impozite din aceste categorii.
- Problema este ca nu au putut sa vina toti, nu au stiut, sau nu au putut sau din alte motive, ii asteptam pe toti sa vina.
- Am auzit oameni care au spus ca nu au stiut sa completeze, altii ca n-au avut de unde sa le descarce, aoltii ca trebuie sa stea la aceste cozi. De aceea am luat aceste masuri, care sa ajute de acum incolo, cand la casele de pensii nu mai sunt si alte activitati care trebuie facute cu acelasi personal.
- A fost un haos creat de presa, a incitat la faptul ca au sunt aglometratii mari care nu au fost in realitate si ca oamenii vor fi penalizati ceea ce nu este real.
- Pentru a nu fi aplicate penalizari transmitem o circulara interna care este adresata oamenilor din sistemul de pensii.

































De asemenea pe situl casei de pensii scrie clar in publicatie ca eu sunt obligat sa platesc contributiile de 10,5% din norma de venit.
Acelasi lucru s-a intamplat si la somaj. Ei ziceau sa-mi trec venitul real cand eu eram la norma si nu aveam nici o contabilitate disponibila.
Tampiti. Da acolo sunt toti rude si daca dai in unu dai in toti :)))). Nu-ti permiti!
Surprinzator cei de la Fisc era in tema si m-au atentionat ca toate contributiile mele in baza legii 58 se raporteaza la norma de venit.
Link declaratie oficiala casa de pensii:
http://www.cnpas.org/content/cnpas/others/presedinte%20cnpas/PARCALAB_CNPAS/2010/COMUNICAT%20OUG%2058%202010.doc
Si dealtfen de ce n-am pacali si noi statul?
Numai el are voie sa ne-o traga noua?
Asa e cu pacalitul asta, Rammica-mica. Daca ai fi cascat mai bine ochii tai de functionar plictisit pe articolele pe tema Ordonantei 58, ai fi aflat ca oamenii nu sint revoltati ca trebuie sa plateasca nu-stiu-ce taxe aiurea (sint obisnuiti deja cu asta), ci pentru ca trebuie sa-si piarda vremea la trei cozi pe luna ca sa declare amaritele alea de citeva zeci de mii lei vechi, pe niste declaratii-tip imbecile, concepute de niste imbecili de colegi de-ai tai. Dar tie ti-ar placea sa ai in program trei cozi pe luna, stiu. I-ai zice sefului: "ma duc la coada la declaratii" si te-ai duce acasa. Esti de-ala de pune afise pe geam: "sint pe teren". Rammy, pacaliciule...hai, du-te acasa, ca e trei jumate, te-ai ostenit prea mult azi cu serviciul ala...
Si mai retine un lucru : ai clienti, ai incasari mananci, daca nu rabzi. Va doresc sa fiti PFA hingherit de statul roman!
SUNT 500 de mii, dar 480 de mii au refuzat sa se duca sa plateasca. Daca mergeau macar 10% din acestia, ghiseele nu mai faceau fata. Faptul ca oamenii nu s-au dus nu inseamna ca ei nu exista ci ca au refuzat, sfatuiti de Ghinea si de ceilalti, sa se duca.
Numarul de 500 de mii nu vine de la Ghinea ci de la ADMINISTRATIA FINANCIARA - atatea declaratii de venit pe DDA si PFA se depun anual. Tot logic, inseamna ca 500 de mii de oameni ar fi trebuit sa plateasca aceste dari. Clar?
Hai să facem o mică analiză a celor afirmate de Şeitan: "După ce sistemul se va pune la punct (recunoaşte implicit că sistemul nu era pus la punct, iar recunoaşterea s-a produs în data de 25, ultima zi de declarare şi de plată a contribuţiilor!), atunci se vor aplica penalităţi (ce mărinimie, dar în baza cărei legi?), dacă se va dovedi reaua-credinţă. Nici oamenii nu ştiu cum se aplică (recunoaşte că nu s-a făcut nici cel mai mic efort de informare a conribuabililor). Este normal ca oamenii să înveţe (ce le rămâne de făcut?), să înveţe şi cei care lucrează cu ei (recunoaşte implicit că armata de funcţionari a celor 3 agenţii a fost total nepregătită pentru aplicarea legii)".
În concluzie, mai este nevoie încă de vreo demonstraţie a faptului că ministrul Şeitan trebuie demis??? Şi nu oricum, ci pentru incompetenţă sfidătoare. Demisia ar fi un act de onoare, iar aşa ceva Şeitan nu are.
Asta e nivelul profesionistilor de la guvern. "Insuficient" domnilor
Intrebarea se pune cand vor intra in legalitate si manelisti,vrajitoarele,cersetori,evazionisti ãIA GREI nu ciurucurile,cand ma refer la GREI sunt cei care cu adevarat fac IMENSE AVERI neplatind nici un ban catre asa zisul buget de stat,si spun asta despre cei cu alcolul,cei cu tigarile,ai panificatiei,carburantilor,ai carni.
Prezentarea la televizor de DOUAZECI DE ANI,care au fost prins cu zece cartuse de tigari,un bidon de alcool,ne-a cam plictisit ,saturat.
"Run, rabbit run.
Dig that hole, forget the sun,
And when at last the work is done
Don't sit down it's time to dig another one."
spuneau Pink Floyd acum 37 de ani
Cred ca inteleg ce e in mintea lui Seitan si Vladescu, probabil ar zambi citind aceste versuri. Perversitatea e mare, cu atat mai mult cu cat tu esti sus si nu te poate atinge nimeni, iar aia prostii de la care sugi bani sunt acolo jos si stii ca sunt ca oile, nu vor face nici o miscare impotriva ta, pentru ca s-au obisnuit sa plece capul si sa-si calce demnitatea de cetatean roman. De altfel ce inseamna cetatean roman? Noi nici macar nu suntem mandrii de orasele in care traim, cei care vin in Bucuresti urasc Bucurestiul, dar nu fac nimic pentru el. Urasc Romania dar nu fac nimic pentru ea. Pana cand va functiona aceasta mentalitate?
afara cu ei.
fa! (ca nu-i injuratura ci apelativ, si ti-l adresez cu toata dragostea) nu puteam merge in orice zi, pentru ca foile au aparut pe 22 iar contul la somaj s-a facut public pe 24. clar, fa?
regulile pentru pfa ar trebui sa fie atit de simple, incit orice cizmar sau vopsitor auto sa fie in stare sa le respecte. Asta e diferenta intre firma si pfa. O firma e obligata sa plateasca o desteapta ca matale ca sa isi dea cu parerea; o pfa nu e obligata. Nu uita matale ca pfa poate fi si un nene care lustruieste pantofi in gara. Nu toti sintem scoliti si destepti ca matale, sa intuim ce ma-sa vor cretinii astia cu declaratiile alea inepte. Poate matale esti obisnuita sa descilcesti declaratiile alea, ca esti platita pentru asta de catre firmele pentru care lucrezi. Pe mine nu ma plateste nimeni ca sa inteleg formularele alea si nu ar trebui sa fiu obligata a plati un geniu ca matale sa imi completeze declaratiile. Pricepi acum care e problema?
initial au pus in OUG ca se retine la sursa dar au pus si plafonul de 5 salarii medii adica 9180 lei si si-au dat seama ca era imposibil ca un platitor de astfel de venituri sa cunoasca daca beneficiarul mar are si alte venituri si daca nu cumva se depaseste plafonul si in acest caz ce platitor considera ca beneficiarul a depasit plafonul chiar pentru veniturile de la el si atunci nu mai retinea aceste contributii. asa ca mai bine mergeti si faceti frumos la stapanire si depuneti declaratiile la cas, somaj, sanatate, fisc si ziceti merci ca nu depuneti si la itm: stat salarii, declaratie pentru comision, revisal in forma electronica, etc
sa votati bine
Si nu-mi spune sa votez bine, pentru ca toti care au fost pana acum la guvernare au dat in cap PFA-urilor, si Boc, si Tariceanu, si cei de dinainte. Cand esti pus in situatia sa votezi, nu ai cu cine. Toti cei care ajung pe listele de votare sunt niste lacomi egoisti. Oamenii onesti nu reusesc sa ajunga acolo.