VIDEO Sebastian Vladescu: E de vazut daca plata ziaristilor pe DDA e corecta sau e vorba de evaziune fiscala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 14:50 Actualitate | Esenţial

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, i-a atras atentia, miercuri, unei ziariste acreditate la Guvern ca este "de vazut" daca este platita in mod corect prin drepturi de autor pentru profesia ei sau daca nu cumva modalitatea prin care e platita de angajator reprezinta o forma de evaziune fiscala, relateaza Mediafax.

Ministrul Finantelor a intervenit atunci cand, in urma unei intrevederi a premierului cu reprezentantii uniunilor de creatori, ziarista i-a cerut presedintelui Casei Nationale de Pensii, Doina Parcalabu, explicatii mai clare privind modalitatea de declarare a veniturilor din drepturi de autor.

Vladescu a intrebat-o in mod ironic pe ziarista daca este sculptor, scriitor sau poet, iar cand aceasta i-a raspuns ca e jurnalist, ministrul Finantelor a aratat ca e nevoie de clarificarea modalitatii de plata pentru munca prestata de aceasta.

"Este de vazut daca dumneavostra sunteti platita in mod corect pe drepturi de autor sau daca modalitatea in care dumneavoastra sunteti platita este o formula de evaziune fiscala", a atentionat-o Vladescu pe ziarista.



Vladescu a spus, in context, ca, in urma discutiilor cu reprezentantii uniunilor de creatori, nu pot exista in Romania 500.000 de creatori care sunt obligati sa isi depuna declaratii de venituri conform noilor reglementari fiscale. El a fost sustinut in afirmatiile sale de presedintele Casei Nationale de Pensii, Doina Parcalabu, care a aratat ca pana in prezent exista 200.000 de astfel de declaratii care fac obiectul noilor prevederi.

Sebastian Vladescu a precizat ca nu fost inca la niciunul din ghiseele unde trebuie depuse declaratii pentru veniturile din activitati independente, dar a apreciat ca nu poate fi vorba decat despre probleme punctuale, care vor fi rezolvate in timp.

"In acest moment incercam sa punem ordine intr-o zona in care s-a facut evaziune fiscala pe piata muncii si faptul ca dumneavoastra sustineti ca ceea ce incercam noi sa facem este gresit, este in neregula! Lupta cu evaziunea fiscala este ceva care ne dorim cu totii, inclusiv pe piata muncii. Incercam sa punem ordine! Daca a existat o eroare la un ghiseu si s-a publicat un cont gresit, o vom corecta. Nu este un capat de tara ca ati gasit un ghiseu unde a fost o eroare. In aceasta luna, care este prima luna de aplicare, toate aceste lucruri mai complicate vor fi corectate, pentru ca e un proces.

In mod normal ar trebui sa fie cateva mii de oameni, nu cateva sute de mii de oameni, cum spuneti dumneavoastra. Aceste sute de mii de oameni ar trebui sa treaca pe modalitatile corecte de plata, care inseamna ca pentru munca care se presteaza in anumite domenii sa fie contract de munca, iar pentru cei care presteaza activitati independente sa fie formula de activitate independenta", le-a explicat Vladescu ziaristilor de la Guvern.

Ulterior, Vladescu i-a spus presedintelui Casei Nationale de Pensii, pe un ton mai jos, ignorand microfoanele presei: "N-avem nicio sansa sa explicam!".

Ministrul Finantelor a fost sustinut si de senatorul PDL Radu F. Alexandru, care i-a rugat pe ziaristi sa nu deturneze sensul intalnirii cu reprezentantii uniunilor de creatori si le-a recomandat sa poarte o astfel de "discutie privata" la Casa de Pensii sau la Ministerul de Finante.

La randul sau, presedintele Uniunii Scriitorilor, Nicolae Manolescu, a spus ca, din ceea ce a vazut pe posturile de televiziune, a tras concluzia ca ziaristii nu au citit noile prevederi fiscale.

Premierul Emil Boc a fost singurul care nu s-a aratat deranjat de schimbul de replici dintre ziaristi si ministrul Finantelor Publice. "Ne simtim ca acasa pentru ca noi zilnic suntem in dezbateri de acest gen. Consider ca e binevenita orice dezbatere pe marginea acestui subiect", a afirmat primul-ministru.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
4792 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    pai si nu e corect ? (Miercuri, 25 august 2010, 14:53)

    slider [utilizator]

    pai si nu e corect ?
    • +4 (12 voturi)    
      Cum sa fie corect? (Miercuri, 25 august 2010, 16:02)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui slider

      Corect ar fi ca jurnalistii sa plateasca 1% impozit cand vor ei, ei sunt deosebiti.
      Cum sa plateasca impozit ca restul lumii?
        #showComment() #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      e corect (Joi, 26 august 2010, 9:49)

      alina [anonim] i-a raspuns lui slider

      E corect de vreo 20 de ani dar domnul ministru abea acum a aflat.Si stiti la ce ma gandesc ?ca Ministerul de Finante mangaie cel mai tare crestetul evaziunii.
  • +4 (20 voturi)    
    Santaj si amenintari (Miercuri, 25 august 2010, 14:56)

    Plecati acasa [anonim]

    Puterea din Romania functioneaza in prezent numai pe baza de santaj si amenintari.
    • -6 (18 voturi)    
      Esti cumva un slugoi de presa ?? (Miercuri, 25 august 2010, 15:16)

      Katana [anonim] i-a raspuns lui Plecati acasa

      Daca esti , unde prestezi si faci sluj ? La SOV sau la Felix ?
      Sau la Conu Dinu ??
        #showComment()
  • -1 (17 voturi)    
    e de vazut (Miercuri, 25 august 2010, 15:13)

    Codruta N [utilizator]

    ... si daca faptul ca iei bani din buzunarul MEU ca sa-ti platesti un salariu pentru functia pe care o ocupi in calitate de Ministru al Tampeniilor Fiscale este "corect" - sau e doar o forma de a-i innebuni pe romani - ori de a practica o "evaziune" de la bunul-simt!!!
  • +5 (15 voturi)    
    Jar o sa manance Vladescu! (Miercuri, 25 august 2010, 15:17)

    Audit [utilizator]

    O sa-l rupa jurnalistii. Si asa dau in clocot acum pe toate ecranele si alte mijloace media ca platesc si ei cate ceva.
    Ce autori sunt ei cand citesc un prompter sau zice-se modereaza o emisiune? A fi autor a ceva inseamna ca lasi ceva in urma nu ca s-a incheiat emisiunea sau editia si, pentru posteritate, nu ramane nimic.
    • 0 (8 voturi)    
      nu e chiar asa (Miercuri, 25 august 2010, 17:13)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Pe principiul enuntat de tine, nici filmele nu ar fi creatii artistice, pt ca .. nu-i asa?... dupa ce se termina genericul de final nu ramane nimic.exista similitudini pe care unii se fac ca nu le vad., fie din prostie fie din rea vointa. Cei care fac un film opereaza cu fictiuni iar jurnalistii cu realitatea. Ca o redau fidel sau distrosionat, asta e alta problema...
      In esenta o creatie presupune un plan de realizare, un fir epic care te conduce in procesul de prelucrare a unor informatii , date si conjuncturi de la niste premise catre o concluzie. Ca ne place sau nu, munca jurnalistilor este o munca ce presupune creatie, Iar cel ce creeaza ese bucura de protectia legii drepturilor de autor si adrepturilor conexe. Pareristii care nu au scris in viata lor ceva sa se abtina si sa citeasca aici:
      REPORTÁJ, reportaje, s.n. Specie publicistică, apelând adesea la modalități literare de expresie, care informează asupra unor situații, evenimente de interes general sau ocazional, realități geografice, etnografice, economice etc., culese de obicei la fața locului. – Din fr. reportage.
      Sursa: DEX '98
      si/sau
      REPORTÁJ ~e n. 1) Specie publicistică (uneori având valoare literară), care conține informații operative asupra unor evenimente culese la fața locului. 2) Articol publicat în presă care conține astfel de informații. /<fr. reportage
      Sursa: NODEX

      Si referitor la valoarea sau non-valoarea unei creatii publicistice cititi Legea drepturilor de autor , ca sa vedeti cine si cum stabileste aceasta valoare.

      Vladescule!
      Ia-ti vatafii si plecati la pascut ca esti total pe dinafara subiectului.
  • +4 (16 voturi)    
    tupeistii (Miercuri, 25 august 2010, 15:18)

    ovi [anonim]

    asta e tara, ne place sau nu: presedinte tupeist, guvern de tupeisti, opozitie tupeista. daca-l pui sa-si explice punctul de vedere, cum stie ca e prost facut gramada si-o sa se vada in 5 secunde, iti raspunde ca poate te ia la control pana gaseste ceva in neregula. pestele de la cap se impute.
  • +8 (10 voturi)    
    Da (Miercuri, 25 august 2010, 15:19)

    saabo [anonim]

    este adevarat ca patronii de la ziare ii siluiesc pe ziaristi sa lucreze pe drepturi de autor.
    Este arhicunoscut!
  • +7 (11 voturi)    
    si de ce ? (Miercuri, 25 august 2010, 15:20)

    Doru [anonim]

    Si de ce ei nu-ar plati contributiile contributii ?
  • +9 (21 voturi)    
    lol (Miercuri, 25 august 2010, 15:22)

    calin [anonim]

    Pai de ce nu ati spus asa de la inceput domnule Vladescu, ca defapt doriti eutanasierea PFA-urilor si a DDA-urilor ? Dupa ce Pogea a omorat intreprinderile mici, si acele intreprinderi s-au refugiat la PFA, acuma veniti sa le dati in cap si PFA-urilor nu-i asa?
    Dar poate explicati dumneavoastra domnule Vladescu cum as putea eu de exemplu sa fac in timpul liber o profesie de pasiune (de exemplu sa fac mobila sau stiu si eu ce), daca nu prin PFA si/sau microintreprindere? Dumneavoastra chiar nu ganditi cu capul pe care il aveti pe umeri, sau faceti totul in virtutea cruntei lupte cu evaziunea fiscala?
    Nu a fost de ajuns experienta cu forfetarul, vreti neaparat sa experimentati ceva nou? Va zic eu ce se va intampla: 50% din PFA-uri vor trece la negru, 25% vor face firme in strainatate iar 25% vor fi fraieri si vor lua parte la aberatiile birocratice si fiscale care se produc in tara asta condusa de oameni incompetenti!
    • +3 (9 voturi)    
      Tipic romanesc (Miercuri, 25 august 2010, 15:50)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Pai de ce PFA-ristii sa nu plateasca impozite la stat.Cunosc pe cineva care are PFA si are profit fara numar.De ce n-ar platii si el contributii la stat?E mai cu mot?In Germania se impoziteaza orice(pana si bancile platesc acum)la noi de ce ar platii cineva ceva?Tu,draga Calin,esti ''tipicul romanesc'' de care tare mult as vrea sa scapam.
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • +4 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 25 august 2010, 15:25)

    calin [anonim]

    Daca Vladescu a spus "N-avem nicio sansa sa explicam!", noi contribuabilii va spunem "N-avem nici o sansa sa ne intelegeti".
  • -1 (5 voturi)    
    de ce este evaziune? (Miercuri, 25 august 2010, 15:26)

    wolf72 [anonim]

    De ce este evaziune ca nu doreste sa beneficieze de sistemul public de pensii sau de sistemul de asigurari de sanatate? Daca aia cere o prestatie de la cele 2 institutii da este evaziune, dar daca nu vrea nimic care e treaba ?
    Ca ministru ar trebui sa fie incantat ca sunt cetateni care nu doresc nimic de la stat ca e vb de pensii sau de spitalizare.
    Ca vb de solidaritate sociala sau de acoperit gaurile produse de incompetenta atunci este altceva, dar asta nu e evaziune.
  • +4 (4 voturi)    
    statul cum plateste? (Miercuri, 25 august 2010, 15:26)

    ganditorul [anonim]

    TVR si RRA cum platesc? s-a intrebat cineva?
  • +1 (7 voturi)    
    Iar ne fenteaza.. (Miercuri, 25 august 2010, 15:36)

    nemesis [anonim]

    Cu povesti de adormit copii,in felul asta inca o data ne demnstreaza ca nu au curajul de a ataca adevarata evaziune cea a tigarilor,industria paini,carburantilor,industria carni.alcolului
    Am gresit zicand ca nu au curajul,corect spus atacand adevarata evaziune si-ar taia singuri creanga de sub picioare.
  • +4 (4 voturi)    
    NU, (Miercuri, 25 august 2010, 15:38)

    popicoo [anonim]

    e doar o metoda de a evita supraincarcarea fiscala pe care o impune statul.
  • +2 (6 voturi)    
    evaziunea fiscala (Miercuri, 25 august 2010, 15:48)

    I [utilizator]

    termenul de "evaziune fiscala" e folosit de Vladescu la fel cum foloseau comunistii termenul de "tradator de tara". Atunci cand nu aveau de ce sa te invinuiasca (pentru ca erai nevinovat) te faceau tradator de tara si gata, puteau sa te tina la puscarie oricat.

    Nu e vina oamenilor ca legea nu e clara. Nu poti acuza oamenii de evaziune fiscala pentru ca nu au inteles legea pe care nici tu ca ministru nu o intelegi: "Este de vazut daca dumneavostra sunteti platita in mod corect". Ce e de vazut? nu sti legea? Ar trebui sa poti sa-i spui la femeie pe loc daca incalca sau nu legea!

    Nu mai faceti oamenii evazionisti doar pentru ca dati legi anapoda.
  • 0 (2 voturi)    
    fisc cu fisc se face snopul (Miercuri, 25 august 2010, 15:48)

    fiscalator [anonim]

    iata cine vrea sa ne explice cum sta treaba cu evziunea pe piata muncii!!
    un luptator feroce cu propria evaziune!
    pana mai ieri vladescu figura, ca actionar, al unor societati cu restante la plata taxelor si impozitelor!
    in primul rand nu jurnalista e vinovata ca nu are contract de munca pe suma reala incasata. angajatorul - cunosc din intern- nu iti ofera alegerea. salariu minim si restul pe dda. de ce?
    stim cu totii. poate boc nu stie caci nu i-au ajuns hartiile cu "esplicatiile technice" pe masa de bucatarie.
  • 0 (4 voturi)    
    Jurnalismul este o prestare de servicii (Miercuri, 25 august 2010, 16:03)

    traian [anonim]

    Jurnalistii romani pot fi eventual considerati doar prestatori de servicii,precum frizerii sau cei care incarca brichete.Majoritatea dintre ei sunt simple tonomate care imprima sau scriu la dictare cate-o vorba aruncata de unul sau altul.Nu consider ca a reproduce declaratia cuiva ,total sau partial,se cheama proces de creatie,de autor.
    Producatorii si realizatorii realizeaza emisiuni de autor doar in masura in care vin cu ceva original,brevetat ca atare,nu cu vorbe de claca sau fitze de Dambovitza,tzaatzisme...
    • +1 (3 voturi)    
      domnule... (Miercuri, 25 august 2010, 17:20)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui traian

      ia si citeste ce zice Nodex-ul despre reportaj. Si daca ala e "prestare de servicii" ori sunt eu bou si tu geniul carpatin , iar daca e invers eu nu sunt geniu da' dumneata esti bou.
      In conceptia ta nici Marin Preda nu a fost autor, ca si ala avea o "poiana a lu' Iocan" unde se spuneau " vorbe de claca despre fitzele de Dambovita". In fond ce era asa mare smecherie ca unul citea ziarul iar alti zece gura-casca isi dadeau cu presupusul? Ce mama ma-sii...aia e creatie? La gunoi cu ea!
        #showComment()
  • +2 (2 voturi)    
    problema e alta (Miercuri, 25 august 2010, 16:03)

    marcelzzz [anonim]

    problema nu este ca nu vrem sa platim toate taxele si contributiile, problema este ca din ordonanta nemaipomenita si normele extraordinare nu se intelege nimic. nimeni nu stie cat are de platit si unde oricat de mult ar vrea sa plateasca. plus ca totul trebuia facut in doar 4 zile.
    dar da, daca nu putem argumenta nimic, incepem sa amenintam
  • 0 (2 voturi)    
    marea evaziune (Miercuri, 25 august 2010, 16:09)

    sandu [anonim]

    ce bine ca in sfarsit domnii guvernanti au identificat sursa marii evaziuni! incredibil, senzational, cat furau ziaristii astia domne, evazionistii! pe ei, pe ei !
    in alta ordine de idei, sistemul sanitar este cel pe care il stim cu totii - cel mai bun exemplu e cel cu maternitatea, nu degeaba foarte multe femei nasc in ungaria. in definitiv, nu vreau servicii medicale de la stat. sau daca ma duc sa imi fac analize, platesc, unde e problema? si nici pensie, ca la cat sunt astia de incapabili, pana ajung eu la pensie vine fiul lui Berceanu si zice senin, ca tatal sau: nu mai sunt bani, asta e. nici somaj. ca eu muncesc, nu stau cu mana intinsa. atunci ce e de facut? nimic, iei una pe cocoasa si te duci 3 zile la coada, sa platesti din ce muncesti, sa dai statului ce-i al statului!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e mare dar este... (Miercuri, 25 august 2010, 17:36)

      Seb [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Ai mare dreptate in partea a doua a comentariului, dar problema este ce faci cu niste servicii de urgenta pe care le vei folosi?Intr-adevar, mai bine nasti la privat sau in ungaria, investigatii medicale le poti face la laboratoare sau clinici private, pensie nu imi doresc de la stat, ptr ca e cel mai prosta administrator, iar asta cu nu mai sunt bani o poate zice oricine. A zis-o si Base acum 8-9 luni si lumea a zis ca e nebun...
      As vrea sa te contrazic putin la prima parte. Nu este vorba de evaziune ptr ca legea nu e corecta. Cand a aparut problema drepturilor de autor cei care au creeat acest concept au vrut sa se refere strict la sculptori, pictori, scriitori, poeti, scenaristi, actori, oameni care au intr-adevar o creatie. Chiar daca este arta abstracta tot creatie este. Problema s-a extins mult in media astfel ca ajungeau cameramani, simpli ziaristi care citau din alte surse, prezentatori tv care citeau in prompter, sa fie platiti pe drepturi de autor. Pana si cei care intindeau cabluri prin studio tot drepturi de autor luau. Nu prea regasesc munca de creatie din chestia asta. Este chiar asa creativ sa citezi o stire? Sau sa filmezi un accident pe autostrada? De aici discutia intre seful CNPAS si Vladescu... Dar fara sa vrea, guvernul si-a dat seama cam cate persoane se folosesc de beneficiile DDA-urilor si care ei nu sunt altceva decat traducatori sau cele enumerate mai sus. Traducerea nu mi se pare o creatie ci un serviciu pe baza unor cunostinte. La fel face si un medic de familie spre exemplu, iti interpreteaza pe baza cunostintelor lui, niste rezultate la niste analize pe care le-ai facut, adica iti presteaza un serviciu...
        #showComment()
    • +2 (2 voturi)    
      chiar sunt (Miercuri, 25 august 2010, 17:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui sandu

      560 000 creatori in RO? Daca aduni toti membrii Uniunilor de Creatie si mai adaugi "independenti" la cat ajungi? Azi avem cititori pe prompter -creatoir, soferi pe la televizini - creatori, femei de serviciu - creatori... Nu intelegi ca daca vorbeam de 50 000 ramanea ca inainte??
  • +1 (3 voturi)    
    D-l Ministru Vladescu era in stare de ebrietate? (Miercuri, 25 august 2010, 16:52)

    marcel [anonim]

    "Vladescu a spus, in context, ca, in urma discutiilor cu reprezentantii uniunilor de creatori, nu pot exista in Romania 500.000 de creatori care sunt obligati sa isi depuna declaratii de venituri conform noilor reglementari fiscale."
    Ordonanta 58/2010 si normele "inteligente" de aplicare nu se refera doar la cei platiti pe drepturi de autor. Aceste norme se aplica si persoanelor fizice autorizate (inclusiv medici,avocati,contabili autorizati,experti contabili,consultanti fiscali, auditori...etc) si intreprinderilor individuale sau asociatiilor familiale.
    Intrebare : Ce facem cu un ministru care habar nu are de ordonanta pe care a semnat-o?
    Raspuns: Eu cred ca trebuie sa-l avansam. Numai asa putem pune o persoana competenta la finante.
  • +1 (3 voturi)    
    Jurnalistii se revolta ca oricare alta categorie (Miercuri, 25 august 2010, 17:01)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    fara exceptie. Orizontul acelasi cu orizontului muriorilor de rand din aceasta tara.

    Majoritatea jurnalistilor sunt platiti pe carte de munca -o anumita suma cu plata taxelor si impozitelor de toate felurile - si pe contracte DDA pentru intregirea veniturilor fara contributii, ceea ce este evaziune .

    Este greu de conceput ca angajatorii lor vor renunta usor la aceasta forma de plata care le scoate mai putini bani din buzunar, si ca ziaristii nu se vor simti jefuiti fiindca nu le mai intra indemnizatiile in buzunar.

    Cat despre pensii si asistenta medicala, sa fiti siguri ca atunci cand vine timpul, toata lumea va sustine ca are dreptul, indiferent de contributie.
  • 0 (4 voturi)    
    Evazionistii Romaniei (Miercuri, 25 august 2010, 17:13)

    Catalin Toma [anonim]

    Ce mi se pare amuzant este ca s-a introdus fiscalizarea pe DDA si PFA (nu e o tragedie daca este facuta cum trebuie) dar nu am auzit nici un cuvintel despre:

    1. Evaziunea fiscala si contrabanda cu tigari.
    2. Evaziunea fiscala din industria alcoolului.
    3. Evaziunea fiscala cu produse petroliere
    4. Evaziunea fiscala din micul comert (absenta bonurilor fiscale).
    5. Hemoragia din sistemul de ajutoare sociale si de handicap.

    Pana la proba contrarie (si nu cred ca va veni) impozitele cerute de la DDA si PFA sunt menite sa acopere incapacitatea autoritatilor de a gestiona punctele 1-5.

    E o problema de perceptie care se adauga la umilirea platitorilor de taxe de catre functionari si ministri natangi asa cum din pacate se intampla in Romania de vreo 20 de ani.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta-i culmea! (Miercuri, 25 august 2010, 17:15)

    altVasile [anonim]

    Vlădescu ne ia de fraieri. Individul ăsta consideră că unicul nostru rost pe pământ, de la naştere până la moarte, este să plătim impozite şi taxe către stat. Şi nu avem voie să optăm pentru o povară fiscală mai mică nici măcar în situaţia în care legea, bună/rea, permite aceasta. Trebuie întotdeauna să alegem varianta în urma căreia să plătim maximum de taxe şi impozite!!! Când vom scăpa oare de puii ăştia de comunişti???
  • +3 (5 voturi)    
    IDIOTII (Miercuri, 25 august 2010, 17:42)

    adriana [anonim]

    d_nule vladescu, eu sunt pfa.
    imi desfasor activitatea in mod independent>
    sunt confectioner de gablonturi.
    in tara asta nu sunt numai dda-uri.
    si da..sunt si salariata cu contract de munca.

    nu inteleg , de unde atata evaziune fiscala ....contributiile sociale ar trebui sa fie optional. nu le platesti ...nu primesti pensie, aj de somaj.
    obligatoriu este impozitul. daca eviti acest impozit...atunci este evaziune fiscala. poate eu nu vreau sa primesc pensie de la stat. si nici somaj. e dreputul meu sa decid daca vreau sa contribui la pensia de la stat sau nu. ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebuii... (Joi, 26 august 2010, 8:39)

    dan [anonim]

    ar trebuii sa dai un examen la economie...am impresia ca esti cam repetent