IPP solicita stoparea unei afaceri de 30 de milioane de euro: Cardul de identitate electronic "de care Romania nu are nevoie". Introducerea noului document este amanata inca din 2006, din cauza efotului financiar consistent

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 19:45 Actualitate | Esenţial


Institutul pentru Politici Publice (IPP) solicita Ministerului Administratiei si Internelor (MAI) sa retraga proiectul de Ordonanta a Guvernului privind privind introducerea cartii de identitate electronica, afacere care ar putea presupune o cheltuiala "inutila" de cel putin 30 de milioane de euro.

"Din informatiile primite de IPP de la MAI, numai achizitionarea sistemului pentru generarea noilor carduri costa 32 de milioane de euro. La aceasta se vor adauga consumabile, cardurile blank, si probabil pretul unuia va fi undeva spre 50 de euro", a declarat, pentru HotNews.ro, Adrian Moraru, director adjunct al IPP.

El a adaugat ca "daca faci la 20 de milioane preschimbarea de card de identitate si daca firma care va oferi blankurile (cardurile in alb) va castiga doar zece euro din 50, afacerea brusc devine de 200 de milioane de euro".

In plus, nu exista nici o directiva europeana care sa impuna Romaniei introducerea unui alt tip de carte de identitate decat cel curent, a subliniat Adrian Moraru: "Nu exista o crestere a falsurilor care sa justifice un alt tip de card si nu exista pe lina pregatirilor pentru accesul la spatiul Schengen nici o conditionalitate legata de alt tip de card"

IPP precizeaza ca a participat la dezbaterea publica organizata de MAI pe marginea acestui proiect de act normativ, prilej cu care reprezentantii Institutului au adresat o serie de intrebari Ministerului, dar "raspunsurile furnizate nu sunt de natura sa justifice prioritatea proiectului, extrem de costisitor pentru administratia romaneasca in actualul context marcat de criza".

IPP prezinta din nou intrebarile formulate si solicita public Ministerului sa formuleze un raspuns
  • Exista o crestere semnificativa a furturilor de identitate prin falsificarea actualelor carduri de identitate care sa justifice aparitia unora noi cu elemente de securitate sporite?
  • Avand in vedere ca in motivarea acestui act se face referire la Directiva privind libera circulatie si sedere a persoanelor pe teritoriul UE, solicitam MAI sa ne precizeze unde in cadrul acesteia exista o prevedere care obliga Romania sa adopte un alt model de carte de identitate.
  • Avand in vedere ca MAI itereaza conditionarea accesului la spatiul Schengen de adoptarea acestor noi carduri, solicitam reprezentantilor Ministerului sa ne prezinte macar un document oficial care ne impune adoptarea noilor carduri drept conditie de acces.
  • Solicitam MAI sa precizeze de ce a renuntat la procedura de a permite persoanelor care, din convingeri personale, refuza eliberarea unui act biometric sa poata solicita eliberarea unui act nebiometric, la fel ca la reglementarile privind pasapoartele.
  • Solicitam MAI sa precizeze care este raportul de cost intre un card de identitate fara date biometrice si unul cu date biometrice.
  • In final, atragem atentia asupra faptului ca jurisprudenta CEDO interzice expres colectarea sistematica a datelor biometrice ale cetatenilor statelor semnatare.
"Pana la clarificarea tuturor acestor aspecte, IPP solicita premierului, Guvernului si presedintelui Traian Basescu sa opreasca aceasta afacere cu iz similar scandalului Loganul de 70.000 de euro", se arata intr-un comunicat al Institutului.

UPDATE Procedurile de atribuire a licitatiei incep marti, 25 august. Introducerea noului tip de document este amanata din 2006, din cauza costului financiar mare

RAAPPS a postat pe Sistemul Electronic de Achizitii Publice anuntul de intentie numarul 18254, prin care "se urmareste achizitionarea unor linii de productie si personalizarea cartii electronice de identitate pentru cetatenii romani".

Valoarea estimata, fara TVA, este cuprinsa intre 30 si 32 de milioane de euro.

Contractul nu se inscrie intr-un program finantat din fonduri europene.

Anuntul a fost postat pe data de 18 august iar data pentru inceperea procedurilor de atribuire este marti, 25 august.

Regimul juridic al cartii electronice de identitate a fost reglementat prima oara in 2002, prin ordonanta 69 din 29 august 2002, care prevedea introducerea acestui tip de document incepand cu data de 1 ianuarie 2006. Aplicarea ordonantei a fost amanata succesiv, unul dintre motivele invocate fiind efortul financiar consistent pe care il implica.

Astfel, prin OUG 188 din 21 decembrie 2005, introducerea cartii electronice de identitate a fost amanata pentru  data de 1 ianuarie 2009.

Printre motivatiile invocate atunci figura inclusiv "efortul financiar pe care il implica un asemenea demers, care nu poate fi sustinut decat in contextul organizarii unei licitatii internationale si finantarii operatiunilor de catre castigatorul licitatiei, cu recuperarea cheltuielilor pe masura emiterii documentelor".

Prin OUG nr. 184/2008, introducerea cartii electronice de identitate este amanata din nou, pentru 1 ianuarie 2011.

Si atunci se invoca motivul efortului financiar "pe care il implica un asemenea demers, care ar putea fi sustinut prin finantarea implementarii proiectului de catre furnizorul declarat castigator".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5308 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    uite de aia, (Luni, 23 august 2010, 19:57)

    the [utilizator]

    ma-ntzelegi, nu progreseaza România, fin'ca se înabuse în fasha sau si mai rau niste initziative care ma-ntzelegi ar face din nou din noi "ce n-a vazut Parisul" ...
    • +17 (23 voturi)    
      nu vad unde e progresul (Luni, 23 august 2010, 20:37)

      rsger [anonim] i-a raspuns lui the

      nu vad unde e progresul daca amprentezi toata populatia Romaniei ca pe niste criminali.

      e ilegal si impotriva drepturilor omului ceea ce se intampla. aici nu e vorba de cipuri sau nus ce 666, e vorba de incalcarea libertatilor omului si introducerea datelor confidentiale intr-o baza de date care poate sa cada in mana unor nemernici.
      • +10 (12 voturi)    
        Re: (Luni, 23 august 2010, 21:34)

        MLZ [anonim] i-a raspuns lui rsger

        Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru: de ce continutul datelor biometrice il face mai greu de falsificat?

        De ce nu criptarea imaginii locului nasterii de pe o harta amanuntita, sau de ce nu criptarea pozei individului sau de ce nu criptarea unei imagini care sa contina datele din "buletin" scrise de mana?!?

        Poate intreb tampenii, da' sa-mi explice si mie de ce tocmai datele alea biometrice si nu alte informatii "neutre" dau gradul atat de mare al securitatii.

        De ce trebuie TOCMAI datele biometrice!? O sa se transforme Cpt. Capsuna in Robocop si o sa bage Cartea de Identitate in slot-ul din piept si o sa ii apara in fata o holograma ca sa faca comparatia aratarilor ... sau ce/!?!
        • +9 (9 voturi)    
          Cel putin la pasapoarte (Luni, 23 august 2010, 21:45)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

          se automatizeaza controlul.
          Ajungi pe aeroport, pui pasaportul intr-un suport special, si apesi un buton care-ti citeste si amprenta. Apoi se compara aceasta cu amprenta stocata pe card, confirmand ca tu esti posesorul pasaportului. In final, datele de pe pasaport sunt salvate intr-o baza de date a tarii pe care o vizitezi, nemaifiind nevoie sa stea cineva sa verifice daca tu esti cel din poza sau sa-ti puna stampila de intrare in tara.
          • +3 (7 voturi)    
            daca toate ar fi asa ca in basme (Luni, 23 august 2010, 23:48)

            yeah, right [anonim] i-a raspuns lui bobo21

            asta implica ca datele stocate sa nu poata fi manipulate.

            din pacate, tehnologia sta foarte prost d.p.d.v. al securitatii, a fost facuta deja demonstratia a cat de usor este pentru un hacker (fara cine stie ce resurse) sa altereze informatia stocata pe cip.

            de altfel, in UK s-a decis retragerea acestui tip de documente. asta dupa ce s-au cheltuit milioanele pe implementare si dupa ce fiecare brit a platit 30 de euro pe jucarie...

            deci tehnologia a dat un rateu major, mai buna motivatie pentru renuntarea la implementare nici ca mai trebuie.
            • -1 (3 voturi)    
              UK? (Marţi, 24 august 2010, 10:35)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui yeah, right

              nu stiu daca au decis retragerea dar pot spune sigur ca orice aeroport din Londra exista sisteme cum explica bobo21 mai sus si esti chiar incurajat sa le folosesti.
              C nu inteleg eu este altceva....La ora actuala se fac pasapoarte electronice (eu am un astfel de pasaport) de ce ar mai fi cazul si pentru buletine? Aici mi se pare o totala risipa de bani. Momentan poate ramane CI normala cum este acum..iar daca ai nevoie de document biometric iti poti face pasaport electronic fara probleme.
      • 0 (2 voturi)    
        Progresul este ca ... (Marţi, 24 august 2010, 0:02)

        fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui rsger

        ... va creste productia si vanzarea de manusi pentru hoti, avand ca efect relansarea economie nationale.
    • +18 (20 voturi)    
      Nu, nu te inteleg. (Luni, 23 august 2010, 20:40)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui the

      In loc sa investim in reforme reale din educatie, sanatate si justitie, noi vrem carti de identitate noi.

      Pai cat de mare tampenie este ca sa ajungi in 2010 la spital si, ca sa ai in ce sa urinezi, sa ti-se dea o sticla de cola de 2L taiata in jumate'?

      Iar unii vor OZN-uri...
  • +14 (16 voturi)    
    Cartea de identitate electronica (Luni, 23 august 2010, 20:02)

    valisa [utilizator]

    Un alt gunoi aruncat in ochii romanilor.
  • +20 (22 voturi)    
    Mey, MAI! (Luni, 23 august 2010, 20:12)

    cristicl [utilizator]

    Felicit IPP pentru pozitia adoptata.

    Tara arde... si MAI vrea tichie de margaritar. Le avem pe toate si numai card biometric ne lipsea.

    @the: care e progresul aici? Ce nu e in regula cu actualele tipuri de acte de identitate? Ce iti lipseste si vrei sa suplinesti? Te deranjeaza ca ele costa atat de putin si nu ajung banii unde trebuie (partid, campanie electorala)?

    Initiativele aberante de acest tip merita aruncate instant la gunoi. Ne-am gasit noi mai cu mot din in UE (in afara de vreo 2 alte tari) sa ne tragem card biometric.
    • -17 (19 voturi)    
      blocati in timp (Luni, 23 august 2010, 20:42)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cristicl

      citeste mai jos inainte sa vorbesti aiurea-n tranvai ! Plasticul actual e depasit , NU il recunoaste nicio banca din strainatate etc etc ! Inainte de comentarii ma intreb cati ati citit pe pagina MAI ce contine ordonanta respectiva ???Daca aruncati vorbe in gol ...lasati=o balta !
      • +11 (15 voturi)    
        te contrazic. (Luni, 23 august 2010, 21:54)

        cristicl [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Hai nu ma-mpinge c-ametesc!

        E posibil sa nu constientizezi pericolul care ne paste. Incet-incet, ti se ingradesc toate libertatile si, incet-incet, big brother va stii tot ce faci, unde ai fost, cu cine ai facut sex, ce preocupari ai si ce produse consumi. Esti constient ca, ori-de-cate-ori folosesti cardul de debit/credit exista cel putin o persoana care poate afla EXACT pe unde te-ai plimbat. Ti s-a oferit o modalitate atractiva si sigura de a-ti cheltui banii. Ti s-a mai luat o libertate. Aceea de a consuma in mod anonim.

        Cu pasi mici si pe ne-simtite se creaza noua ordine.

        Indiferent ce contine ordonanta, sunt complet impotriva incalcarii drepturilor si libertatilor individuale.
        Sunt impotriva RFID pe actele de identitate. Sunt impotriva colectarii si stocarii de date biometrice fara acordul meu. Sunt impotriva colectarii si stocarii diagnosticelor medicale. Sunt impotriva colectarii de date prin mijloace electronice privind viata mea si modul in care imi aleg sa o traiesc.

        Ai impresia ca administratorul unei astfel de baze de date nu pune botul la 10-50k euro? Isi vinde si mama pentru suma asta, daramite niste date personale ale unor necunoscuti.
        • -7 (9 voturi)    
          ai o solutie (Marţi, 24 august 2010, 8:33)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui cristicl

          de ce nu traiesti atunci intr-un copac ?Sa spui te rog daca folosesti vreun card bancar ! IAta ca folosesti netul ! Ai un IP stiu serviiciile de unde scrii ! atunci de ce nu renunti tu la toate astea ?Si stai linistit !
          • +4 (6 voturi)    
            da (Marţi, 24 august 2010, 11:00)

            cristicl [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Card bancar folosesc, in ciuda celor afirmate de mine mai sus (si iBanking, paypal, pozitionare gps, gsm, android, google, mail, servicii de anonimizare ip, retea TOR si tot ce altceva poate folosi un om modern cu minime abilitati tehnice).

            Dar e o anume nuanta aici: pot ALEGE daca folosesc aceste servicii sau nu.
            In cazul actelor de identitate rfid, biometrice,etc. NU MI SE MAI LASA LIBERTATEA PROTEJARII INTIMITATII.,

            Tu poti alege?
        • -3 (3 voturi)    
          aceste carduri (Marţi, 24 august 2010, 9:38)

          alt adrian [anonim] i-a raspuns lui cristicl

          Niste argumente mici!
          Daca ai vreo boala mai speciala si esti undeva unde nu te cunoste nimeni, pate afla ca un anume medicament iti este vital sau poate strict interzis.
          Daca te uiti la OTV, si esti pasionat de elodia, daca aceasta ar fi avut implantat un cip GSP ar fi fost gasita pana acum. La fel ca si maimutoii are care merg la munte in papuci si cad prin tot felul de prapastii.
          Daca te gandesti la emiterea acestor carduri ca la o afacere (de ce nu?) de ce ar amana actualii momentul. Ca sa se imbogateasca viitorii? Gandirea asta cu acum nu e momentul o avea si anul impuscat acum vreo 20 de ani.
          Dar nu l-au impuscat in cap si ideea a supravietuit.
          As vrea sa te vad diseara cand o sa-ti spuna nevasta-ta : Acum nu e momentul! ce ochi o sa faci!
          • +1 (3 voturi)    
            repet (Marţi, 24 august 2010, 11:01)

            cristicl [anonim] i-a raspuns lui alt adrian

            vezi raspunsul la afirmatiile primului adrian.
        • +2 (2 voturi)    
          urmeaza implantarea cipului (Marţi, 24 august 2010, 13:33)

          mihnea [anonim] i-a raspuns lui cristicl

          Si deodata filmele SF de acum 10-15 ani nu mi se mai par atat de ciudate.

          Introducerea actelor de indentitate biometrice precede implantarea cipului. Dupa cum se poate observa se merge intr-o singura directie cu pasi mici si siguri. Sunt o multime de romani care au alergat sa isi faca pasapoarte biometrice de buna voie. Asa se va intampla si cu cartile de identitate si in viitor cu cipurile implantate. Ca si in cazul pasaportului biometric sistemul de va obliga sa folosesti aceste instrumente de control. Vrei sa calatoresti atunci iti trebuie pasaport biometric, vrei sa iti iei masina atunci iti trebuie card de identitate biometric, vrei sa iti legi la reteau de energie, atunci iti trebuie card de identitate, vrei sa mananci, vrei sa ai cont bancar, vrei la spital etc.

          Si oamenii vor merge de buna voie si nesiliti de nimeni ca sa isi faca aceste carduri etc.

          Ei nu realizeaza ca toate actiunile lor sunt monitorizate, iar atunci cand vor face ceva impotriva sistemului (de exemplu protesteaza asupra faptului ca le-a furat basescu telefonul) vor fi "unplugged".

          Folosirea acestor metode de ingradire a libertatilor vor conduce spre noua ordine mondiala. Nu sunt teorii conspirative, e real! Se intampla!
      • -1 (7 voturi)    
        Si uite asa, (Marţi, 24 august 2010, 1:58)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        daca vrei sa inveti ceva gasca de gargaragii te alegi cu 12 minusuri. Cati dintre ei or fi citit pe site-ul MAI ? Niciunul finca aia-i munca grea pe cand sa apesi un buton e foarte simplu. Suta la suta daca le spunea cineva ca nu mai pot iesi din tara fara acea carte de identitate toti o voiau si nu mai gaseai un comentator impotriva. PS. pentru IPP la intrebarea nr.4 raspunsul e simplu si ar fi trebuit sa-l cunoasteti: prevederilor unei legi se supun TOTI cetatenii, legile nu se aplica pe baza convingerilor personale ale unuia sau altuia. Inchipuiti-va ca dintr-o convingere personala nu sant de acord cu limitarea vitezei la 130 km/ora pe autostrada ci vreau ca-n germania unde nu este aceasta limitare si ma simt discriminat, e OK ? Institutul de Studii Politice(titlu pompos, gandire ioc)
  • -9 (11 voturi)    
    De ce nu ? (Luni, 23 august 2010, 20:23)

    adrian [anonim]

    In afara de marea Britanie care NU are carti de identitate dar care identifica persoanele pe baza permisului de conducere sau a oricarui act cu fotografie TOATE tarile europene au carduri de identitate de marimea unui credit card! DOAR cartile de identitate actuale din Romania sunt mari cat palma ,au foarte multe informatii si lipseste semnatura titularului.
    In Spania si nu numai NICIO institutie fie ea bancara sau administratie NU recunoaste Cartea de Identitate emisa de Romania pe motiv ca nu exista semnatura ! 850 de mii de roamani cu resedinta in Spania sunt fortati sa prezinte pasapoarte in fata autoritatilor spaniole.
    In noua carte de identittate sper sa fie asa cum e normal trecute doar numele ,prenumele data si locu nasterii , tara si semnatura ! Prezenta adresei de domiciliu este o prostie care te obliga sa schimbi actul la fiecare mutare , alti bani alta birocratie. DNI+ul spaniol , nu are alte date si toata lumea e multumita ! Are CIP integrat care iti permite sa faci TOATE solicitarile on line catre autoritati plus toate platile de taxe si impozite ! Asa ca inainte de a tipa unele ONG=uri sa se mai uite si pe la altii sa vada ca functioneaza foarte bine aceste carduri de identitate biometrice !
    • +15 (17 voturi)    
      tu zici ca (Luni, 23 august 2010, 20:44)

      etgrs [anonim] i-a raspuns lui adrian

      "In noua carte de identittate sper sa fie asa cum e normal trecute doar numele ,prenumele data si locu nasterii , tara si semnatura !"

      dar noi dece trebuie sa ne amprentam? nimeni din UE nu mai face asta, dece trebuie sa fie incalcate drepturile omului musai la noi?
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 3:19)

      [anonim] i-a raspuns lui adrian

    • +3 (5 voturi)    
      dezinformezi (Marţi, 24 august 2010, 3:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Stii tu cum e in Spania si extrapolezi la intreaga Europa. Uite eu de exp. sunt in Franta, cartile lor de identitate sunt chiar putin mai mari decat ale noastre, iar cu "demodata" mea carte de identitate m-am descurcat f bine la orice banca.
      • -2 (2 voturi)    
        mda (Marţi, 24 august 2010, 8:35)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui alex

        recunosc cea franceza arata ca dracu ! ca un abonament de metro ! Dar de ce sa ne opunem daca nu avem nimic de ascuns nu inteleg !
        • +2 (4 voturi)    
          increderea in stat (Marţi, 24 august 2010, 10:31)

          mua [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          "de ce sa ne opunem daca nu avem nimic de ascuns nu inteleg ?"

          Tu consideri ca:

          1. Statul are dreptul sa stie tot ce faci tu si sa te monitorizeze in permanenta
          2. Nu ai dreptul la intimitate
          3. Nu ai dreptul de a calatori liber fara ca statul sa stie pe unde esti
          4. Statul ( adica baieti blonzi cu ochi albastri) nu pot copia amprentele tale de pe card si le pot implanta oriunde
          5. Multe alte aspecte legate intimitate, dreptul la viata privata etc.

          Sunt si avantaje si dezavantaje. Dar cred ca dezavantajele sunt mai mari decat avantajele.
        • +2 (4 voturi)    
          Deoarece... (Marţi, 24 august 2010, 11:01)

          Aurel [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          ... nu voi da niciodata date biometrice unor indivizi pe care ii desconsider total (nu se pune problema de incredere), autointitulati "autoritati" in baza unui tipic tupeu de borfas.

          Tarile cu adevarat civilizate in lumea asta NU au carti de identitate. Exemple sint Canada, Australia, Norvegia, UK si, cu unele retineri, SUA.
    • 0 (2 voturi)    
      de ce nu folosesti pasaportul.. (Marţi, 24 august 2010, 10:41)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ala are semnatura...sau mai nou pasaportul electronic..ala care si CIP. Eu nu am avut nici o problema cu CI in Germania (mai ales ca e scrisa in engleza si franceza ..sic..) dar de ce mai multe ori folosesc pasaportul..CI doar pentru identificare :)
  • +3 (5 voturi)    
    comunismul... (Luni, 23 august 2010, 20:41)

    marius [anonim]

    permitea si permite, acolo unde mai exista, anumitor indivizi, aflati in pozitii 'cheie' furnizate chiar de legislatia in vigoare, sa-si dezvolte varii 'moduri de operare' in cadrul bugetului de stat. acesti indivizi nu ajung in aceste pozitii prin 'forte proprii', ei sunt propulsati datorita servilismului de care dau dovada beneficiind de complicitatea unor largi 'grupuri' de bugetari pe care le 'deservesc'. sa speram ca nu este cazul sistemului de stat romanesc actual...
  • +5 (7 voturi)    
    lacomie la noi acasa (Luni, 23 august 2010, 20:41)

    eraZnus [anonim]

    astia chiar se intrec care sa dea tepe mai mari tarii...nastase propune anticipate , si ui asa se leaga generatiile de gusterii economici care cu buna stiinta terflesc identitatile oamenilor,indirect participand la limitarea fericirii si ingeniozitatii spiritului uman la nivel mondial chiar...sport in care romania ocupa locul 1 ,de mai bine de 20 de ani la rand astfel de incrangaturi exista in infrastructura economica nu doar in romania ci la nivel global...ma da parca in tara asta chiar nu-i mai satura dumnezeu si nici nu-i ating blestemele populatiei ...decat pe astia mai prostanaci
  • +13 (15 voturi)    
    O precizare (Luni, 23 august 2010, 20:57)

    STEFAN A. [utilizator]

    cartea electronica de identitate exista in vest . nu exista cu datele biometrice nicaeri !
    deci , ce dorim , amprentele la toti cetatenii ? nu exista directiva ue in acest sens .(editat de HotNews.ro)
  • -10 (12 voturi)    
    Parca erau nesigure actualele CI... (Luni, 23 august 2010, 20:58)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Periodic apar stiri despre fraude bancare sau imprumuturi luate cu identitate falsa si toata lumea se vaita de lipsa elementelor de securitate din actuala carte de identitate... Iar cand e vorba sa avem una extrem de greu de falsificat, apar alti trogloditi care spun ca daca e scump are cineva un interes, sau daca se stocheaza amprentele intr-o aschie de siliciu ajungem garantat in Iad.
    Haideti, fratilor, inapoi la buletinele de identitate sub forma de carnetel de hartie ca sa poata trai si falsificatorii, nu ?

    E mult 32 mil euro, sau putin ? Daca se comanda 20 mil. de carti de identitate, vine cam 1,5 euro/bucata, adica vreo 7 lei. Nu-i asa ca e enorm ? Mi se pare ca e chiar pretul actual al cartilor de identitate care dateaza de prin anii '90 si care pot fi falsificate cu un calculator, un copiator si un laminator...

    Dragi iubitori de teorii apocaliptice cu numere "diavolesti", va informez ca de prin 1977 fiecare persoana are un numar personal de identificare, acel CNP care ne urmareste peste tot si e o chestie de ghinion ca el sa contina grupul "666"...

    Lasati teoriile biblice si veniti in secolul XXI !

    Cifrele sunt niste simboluri inventate de noi, oamenii, iar efectul lor nu este mai puternic decat al literelor, tot niste simboluri....

    Cred ca pot face si o asociere intre cifre si litere:
    666=PROSTIE, 667=INTELEPCIUNE ?

    Un 6 nu te schimba in niciun fel, cu atat mai putin trei de 6, nu-i asa ?
    • -8 (10 voturi)    
      Iar amprentele sunt doar pe carte... (Luni, 23 august 2010, 21:14)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ... nu se stocheaza si intr-o baza de date, deci fiecare merge cu amprenta asupra sa ca sa dovedeasca, la nevoie, ca el este titularul.

      Daca o sa continuam asa , in curand vom fi dirijati de babe, mosi, popi, bigoti si alti vestitori ai apocalipsei, asa cum erau si in secolul trecut atunci cand se auzea de mersul cu trenul cu 100 km/h sau de zborul cu avionul.

      Desteptarea, utilizatori de Internet, noi comunicam aici folosind aschii de siliciu, iar furtul de identitate se face de 1000 de ori mai usor de pe Facbook decat dintr-un document cu chip...
      • -6 (8 voturi)    
        Iau minusuri pe adevaruri care dor ... (Luni, 23 august 2010, 21:55)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ... din partea celor care cred ca plimbatul prin UE cu cartea de identitate sau, in curand, fara sa te intrebe nimeni unde mergi, se face asa, fiecare de capul lui, azi sparg un bancomat in Budapesta, maine altul in Grenoble...

        Un document de identitate foarte sigur este un pas inainte in a ne gasi locul in UE, uzurpat din ce in ce mai des de minoritati care, din nefericire, se declara romani.
      • +7 (13 voturi)    
        esti cel putin infantil daca crezi asta :)) (Luni, 23 august 2010, 22:34)

        bivolu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        te iei dupa Garcea ala, e un mincinos, sa le toarne gogosi la angajatii din MAI, poate (nu poate, sigur), aia l-or crede...:)))))
        ba, da multi mai sunteti....

        ce plm, suntem vite, suntem infractori sa ne amprentati? huuuooo
    • +10 (12 voturi)    
      interpretari (Luni, 23 august 2010, 21:16)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ritzi Pitzi esti constient ca poti sa nu fi de acord cu amprentarea ta fara a crede in idiotenii gen 666 si cipuri diabolice?

      Eu te asigur ca exista persoane rationale, care nu cred deloc in supranatural si care nu vad nici un motiv serios pentru amprentarea in masa a tuturor cetatenilor acestei tari.

      Nu am nimic impotriva unui card cu elemente se securitate suplimentare daca aceasta cheltuiala se justifica. In acelasi timp ma opun umplerii acestui card cu o multime de date biometrice. Statul stie deja suficiente despre fiecare; nu vad de ce i-am da sa administreze si mai multe date (birocratie in plus), in special celui roman, pe care nu il vad excelan prin competenta in protectia datelor.
      • -7 (9 voturi)    
        Fiecare cu amprenta la purtator,,, (Luni, 23 august 2010, 21:49)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Amprentele stau DOAR in chip-ul cartii, nu intr-o baza de date nationala, asa incat, daca este nevoie, o autoritate de oriunde din lume, acceseaza datele din chip folosind cheia privata furnizata de Romania si compara amprenta stocata la emitere cu cea a persoanei care prezinta documentul.

        E o metoda de siguranta pentru titular, nu o stratagema pentru a amprenta o tara intreaga !

        Este ca si cum fotografia ar fi tiparita DOAR pe document si nu s-ar stoca si intr-o baza de date...

        Amprente dau de mult, la orice certificat de cazier juridic... Iar alea chiar stau intr-o baza de date...

        Astea sunt reactiile pasionatilor de filme politiste de genul "Reteaua"... Lasati SF-urile si reveniti in zilele noastre !
        • +6 (8 voturi)    
          Nu fiti naivi . (Luni, 23 august 2010, 22:15)

          STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Nu exista documente de indentitate cu informatii doar la purtator . E o aiureala tehnica . Ce controlezi , ca amprenta din document e egala cu cea a persoanei ? O risipa de bani si gata . Pentru a descoperi un fals esti obligat tehnic sa ai o banca de date in care amprentele si alte date biometrice sint corelate oficial cu persoana respectiva .
          Priviti pasaportul biometric pentru a intelege mai bine cum functioneaza dar si cum se controleaza .
          • -2 (2 voturi)    
            Daca nu stii/n-ai vazut nu insemna ca nu exista (Marţi, 24 august 2010, 9:51)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

            De exemplu, Islanda are pasapoarte electronice. Crezi ca daca vine un islandez in Romania pe la Otopeni se conecteaza cineva la Reykjavik sa verifice datele din chip ?

            Numai "profesionisti" pe site-ul asta...
            • +2 (4 voturi)    
              Ritzi Pitzi (Marţi, 24 august 2010, 10:41)

              STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Stai linistit ca in caz de suspiciuni se conecteaza la banca date . Asa cum USA , unde se intra tot cu pasaport biometric (pentru natiunile care nu au nevoie de viza preliminara ) tot in caz de suspiciune se pot colega la banca date a tarii respective . Mai citeste si informatii oficiale UE . Tot USA , au un acord cu UE prin care se pot schimba informatii privind conturile bancare , carti de credit , debit a cetatenilor turisti .
              Bine ca mai sint creduli care cred ca amprentele sint doar pe viitoatea carte de identitate , nu SI in o banca de date guvernativa ( minister de resort ) .
              Succes !!!!!!
          • +1 (3 voturi)    
            ce vb ?? (Marţi, 24 august 2010, 10:44)

            marlene [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

            exista chiar in Romania..eu am pasaport electronic si l-am folosit cu succes in aeroportul din Londra..asa cu datele alea pe el..nu am mai stat la coada.
            • 0 (4 voturi)    
              Marlene (Marţi, 24 august 2010, 11:13)

              STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui marlene

              Nu confunda pasaportul cu cartea de identitate . Sint doua lucruri diverse . Drept dovada , ai prezentat la aeroport pasaportul biometric . Cu cartea de identitate , fie ea si biometrica ( ca de asta vorbeste articolul ) , nu intrai in Anglia ! Poate doar cind vom intra in zona Schengen .
              Aceiasi greseala de interpretare si din partea lui Ritzi Pitzi . Confundati pasaportul cu catrea de identitate . NU exista normativa UE pentru CARTE DE IDENTITATE CU DATE BIOMETRICE . In schimb exista pentru PASAPORT CU DATE BIOMETRICE . Diferenta e enorma .
              • +1 (1 vot)    
                Doua precizari ... (Marţi, 24 august 2010, 13:24)

                Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

                1. Cu cartea de identitate se intra in toate tarile UE, deci e echivalentul pasaportului si de aceea trebuie sa fie la fel de sigura.

                2. Cand vom intra in spatiul Schengen nu te va mai intreba nimeni de documente la trecerea frontierei, asa cum nu te intreaba acum la statia de taxare de la Fetesti cand intri in Dobrogea.

                In privinta normativelor UE in ceea ce priveste documentele, acestea sunt deocamdata niste recomandari, cine vrea le aplica, cine nu, nu... Dar cand va deveni normativ recomandarea va fi obligatorie si atunci sa vezi alti bani, alta dstractie...
        • +9 (13 voturi)    
          costuri (Luni, 23 august 2010, 22:26)

          d [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          1. Si cam care ar fi costurile suportate de catre societate pentru dotarea tuturor punctelor publice (apartinand statului) cu cititoare de amprente?

          Justifica aceste costuri eventualul castig obtinut in urma implementarii unui astfel de sistem?

          Aceeasi aberatie ca in cazul cardului de asigurat de la sanatate (vezi declaratiile CNAS si MCTI), alta afacere zdravana de cateva zeci de M de eur si praf in ochi aruncat "beneficiarilor".

          2. Si cine ii opreste pe flacaii "destepti" (din grupul carora tind sa cred ca faci parte) sa stocheze digitizarea amprentei tale intr-o baza de date atunci cand iti fabrica documentul?

          3. Personal, nu am nevoie de "metode de siguranta" in plus. Pana acum, nu mi-a fost adus niciun prejudiciu prin inexistenta minunatelor carduri cu date biometrice. Tie cam ce siguranta suplimentara iti confera?

          4. Personal, sunt un cetatean corect al acestei tari si nu inteleg de ce sunt tratat ca un infractor luandu-mi-se amprentele digitale in lipsa actului meu de vointa.
        • +8 (10 voturi)    
          ... (Luni, 23 august 2010, 22:53)

          ramen [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Ca ampreta sa ajunga pe chipul cartii de indentitate trebuie sa treaca printr-un device (calculator, etc).

          Ce ii impiedica sa o retina si pentru alte intrebuintari?
          • -5 (5 voturi)    
            Legea. (Marţi, 24 august 2010, 9:15)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui ramen

            Daca in lege scrie ca nu se retine amprenta in baza de date, in cazul in care se dovedeste contrariul programatorul/administratorul bazei de date face puscarie.
            • +4 (6 voturi)    
              prejudiciu (Marţi, 24 august 2010, 9:46)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              > programatorul/administratorul bazei de date face puscarie.

              Şi cu ce mă încălzeşte că unu' face puşcărie, dacă datele mele personale sunt definitiv compromise? Îi e uşor Statului să spună "X a furat, gata, l-am pedepsit", dar eu să mă întreb după aia toată viaţa cine are acces la "dosarul" meu...
            • +5 (5 voturi)    
              Re: Legea (Marţi, 24 august 2010, 9:55)

              MLZ [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Ahaaa ...... care lege? Aia care zice si ca daca votezi de doua ori faci puscarie!?!?

              Pai sunt vreo 10 autobuze cu votanti dovediti ca au fost pe la mai multe sectii de votare si au votat. Stii tu vreunu' care sa fi facut puscarie!?!?

              Adica, imi zici tu mie ca tu ai incredere in justitia karaoke din Romania!?!? Felicitari!
        • +5 (9 voturi)    
          revin (Luni, 23 august 2010, 23:24)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Chiar nu vad ce siguranta in plus mi-ar asigura mie acel card. De ce m-ar putea proteja?

          Stiu in schimb ca ma va costa iar cu acei bani as putea face altceva.

          Nu am vazut filmul "Reteaua" asa ca nu stiu despre ce vorbesti.
          Eu iti aduc argumente rationale, nu vorbesc de conspiratii si SF-uri. Vreau la randul meu niste argumente rationale care sa justifice o cheltuiala de o asemenea marime.
          • -3 (3 voturi)    
            Filmul ala cu Sandra Bullock (Marţi, 24 august 2010, 9:19)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            The Net - in care i se fura identitatea si i se manipuleaza datele de zici ca esti intr-un joc pe calculator, fara VPN, fara parole de acces, fara chei, de parca orice programator se plimba prin bazele de date nationale ca prin hard-disck-ul propriu...

            Cat despre costuri, revine cam la 7 lei de card. E mult, nu-i asa ?
        • +8 (12 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 3:28)

          [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          • -3 (5 voturi)    
            Securitatea documentelor e altceva (Marţi, 24 august 2010, 9:53)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui

            E din alt film decat cele care ruleaza pe ecranele CISCO...
          • -1 (3 voturi)    
            Pentru moucha (aka. mama lui CISCO) (Marţi, 24 august 2010, 10:20)

            fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui

            Zici ca trebuie neaparat sa tina datele biometrice in baza de date? De ce? Ar putea sa tina un hash al acestora, din care nu se pot reface datele biometrice dar cu ajutorul caruia se poate valida cardul, in esenta fiind echivalent. Ce parere are un "CISCO Security Expert" de treaba asta?
            • +3 (3 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 12:26)

              [anonim] i-a raspuns lui fulgerika

              • -1 (1 vot)    
                Draga moucha (Marţi, 24 august 2010, 19:44)

                fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui

                Raspunsul tau este foarte bun dar nu tocmai satisfacator. Este adevarat ca hash-ul nu este bun pentru autentificare, dar eu am propus altceva.

                Eu am sugerat folosirea hash-ului pentru a reduce posibilitatea de a crea un card fals cu aceleasi date personale (DP) si alte date biometrice (DB).

                Inteleg ca exista o foarte mica probabilitate, incat infractorul sa nimereasca acelasi hash folosind datele sale biometrice si datele personale ale victimei:
                P(hash(DP1 + DB1) == hash(DP1 + DB2)) ~= 0

                In acest caz, infractorului nu-i ramane de facut decat sa incerce sa modifice "fin" datele sale biometrice, din DB2 in DB2m pentru a obtine acelasi hash:
                P(hash(DP1 + DB1) == hash(DP1 + DB2m)) = ?

                Inteleg ca puterea de calcul este in crestere, dar este acesta ajustare posibila? Cat de sensibile sunt datele biometrice, inca masina sa nu sesizeze ca DB2 != DB2m?
      • +7 (11 voturi)    
        permis de conducere (Luni, 23 august 2010, 21:56)

        cristicl [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        Actualul model de permis de conducere romanesc este suficient de sigur si fara a recurge la astfel de metode orwell-iene.
    • +5 (7 voturi)    
      Secolul XXI (Luni, 23 august 2010, 21:28)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu vrei sa ai amabilitatea sa explici si celor citeva zeci de autoritati care este rolul CNP-ului? Inclusiv celor de la serviciul de evidenta al populatiei.
      Dupa ce reusesti sa-i lamuresti putem discuta despre cit de mare este suma (astazi) si ne putem juca si cu numere, daca te pasioneaza.

      HotNews: comentariul oprit mai devreme a fost cumva marcat cu "666"?
      • -6 (8 voturi)    
        Ce mai poti face astazi fara CNP ? (Luni, 23 august 2010, 21:57)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        Nu e treaba mea, exista niste legi care reglementeaza rolul CNP-ului, iar daca ne intoarcem la bani, to 7 lei pe carte de identitate iese, adica exact pretul de acum...
        • +2 (4 voturi)    
          Nu este treaba ta... (Luni, 23 august 2010, 22:23)

          Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          ... asa este. Dar, cind nici macar CNP-ul nu este recunoscut ca identificator unic de catre Maria Sa functionarul statului, nu poti sa nu te gindesti la... tichia de margaritar. Suma se poate masura cel mai bine prin comparatie cu altele asemanatoare ca ordin de marime (zeci de milioane de euro).
          Intr-un comentariu anterior am dat un link spre un document unde se prezinta "gaurile" acestei masuri. Este un document public, vad ca a mai aparut si intr-un alt articol. HotNews, ingrijorat de efectele lui "666", a binevoit sa activeze "smart-chip"-ul cenzurii considerind comentariul meu excesiv de subversiv. Din fericire HotNews este doar un site intre altele, nu are putere de decizie. Am fost oare ceva mai clar?
    • +8 (8 voturi)    
      La ce ajuta (Luni, 23 august 2010, 21:40)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      La ce ajuta noua carte de identitate, cand cel putin anul trecut am vazut vreo doua cazuri de retele de falsificat carti de identitate cu complicitatea unor angajati de la Evidenta Populatiei?

      Cei cu "666" sunt niste mascarici cu scopul de a genera zgomot pentru ca oamenii rationali sa nu poata fi auziti. Ignora-i.
      • -7 (7 voturi)    
        Controlul Tziganilor! (Luni, 23 august 2010, 23:25)

        Badea Ioan [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Tziganii sint cei care tzipa cel mai tare !
        Controlul TZIGANILOR !
        Asta-i deranjeaza cel mai mult ! Sa fie CONTROLATI ! Si ghici !!! De asta nu v-or scapa !
        La asta ajuta !
  • -3 (7 voturi)    
    Sosonarii PSD pe bloguri (Luni, 23 august 2010, 22:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Postacii ANTI care nu le au cu vorbele, au fost pusi sa voteze + comentariile antiguvernamentale.

    Imi place cu sunteti disciplinati. Voi sunteti echivalentii sosonarilor pesedisti de acum cativa ani.
    Cat despre costuri, nu sunt mai mari decat pentru cardurile actuale.

    La munca sosonari!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu meriti nici macar un minus. (Luni, 23 august 2010, 23:09)

      PanterA [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Asa ca o sa-ti dau un plus, ca sa-ti vada toata lumea dejectiile abjecte.

      Nu ai oferit niciun argument ci numai atacuri la persoana. Atat esti de spalat pe creier incat nu mai esti in stare sa participi la o DEZBATERE CIVILIZATA fara sa arunci cu noroi, gunoiule? Ce legatura are partidul (al tau, al lor, al nostru) cu ce se discuta aici si cu incalcarea unor libertati?

      Esti patetic, odios si gretos.
  • +5 (7 voturi)    
    Pasapoarte optional obligatorii. (Marţi, 24 august 2010, 0:22)

    bob [anonim]

    In judetul Buzau, aceste pasapoarte sunt singurele acceptate.
    Daca vrei pasaport clasic poti opta pentru un pasaport temporar(valabil un an) si care trebuie obligatoriu facut la urgenta !!!
    Cei de la HN ar trebui sa dea o fuga pana acolo sa verifice. Desi sistemult este optional, unele judete abuzeaza in mod crunt.
  • +10 (12 voturi)    
    E fantastic (Marţi, 24 august 2010, 0:38)

    RazTaz [utilizator]

    1. Ce alta mare teapa din bani publici, dupa E-Romania (MCSI)!

    2. Cum nimeni nu poate sa explice pe acest proiect mirobolant:
    a) raportul cost/beneficiu
    b) cum NU se incalca drepturile omului (in special cel la viata si informatie privata)
    c) ce e rau cu actualele CI. Aici spunea cineva mai sus, ca e rau ca se falsifica. Dragutza, ORICE se falsifica pe lumea asta. Si apropo de criptare, orice om cu putina educatie tehnica stie ca nu exista criptare infailibila, ci doar o durata de timp mai mare pina la decriptare.

    3. Ce aer de ingerasi au tuterii lu' Blaga si ai lu' Sandel cand explica ei cum NU se vor stoca datele respective. Asta in tara in care fisele de spital se folosesc pentru liste de sustinere electorala (in absentia), in care mortii voteaza, in care falsurile de identitate se fac cu complicitatea celor de la Evidenta Populatiei (da,da: altfel cum ar ajunge Aurica a 10! oara in Germanica, dupa ce are de 9 ori cazier acolo, eventual pe nume diferite?), in tara in care se vand baze de date la modul grobian (mai pleaca cate unul de la Orange sau Vodafone asa, cu vreo 10 mil de inregistrari, sau cite unul de la APIA cu vreo 2, si le vinde la o "firma de sondare a opiniei" care te suna dupa aia pe mobilul personal zicand ca "le are de pe net")

    4. Cum nu exista servicii reale de e-government (asta ca sa comparam mere cu mere), servicii de care e intradevar nevoie, de genul inregistrarii online a firmelor, platii online a taxelor, registrul electronic al starii civile, etc, etc, dar vin astia cu prioritatea 0: basina big-brother biometrica (BBB) de 32 de bulioane. de euro.

    5. Ca asta se intimpla in tara in care bebelusi mori arsi in maternitati subfinantate, sub dimensionate ca personal si inadecvate total. Adica, nenicule, de spitale si invatamant - de 20 de ani incoace - vezi mataluta, bani nu sunt. Dar, ne dam dreaq, ce BBB bengoase avem (BBBB sau BBB 2.0).

    La final, 3 cuvinte, sa par si eu citit:

    Civil Disobedience - Thoreau
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 3:46)

    [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 3:56)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2010, 4:09)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      moucha, interesant dar si amuzant! (Marţi, 24 august 2010, 6:39)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui

      Interesant pentru ca ai oferit informatii pertinente celor care nu cunosteau aceste lucruri.

      Amuzant pentru ca se stie deja cine va castiga contractul deci discutiile sunt, oarecum, retorice.

      Din pacate nu pot scrie mai mult: mi-e ca ma aleg cu capul (scuzati, codul) spart "prin forta bruta" ;)
      • +3 (5 voturi)    
        Stai ca nu se stie (Marţi, 24 august 2010, 8:19)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui iosiP

        e competitie stransa probabil intre... UTI si Siveco.
    • -4 (4 voturi)    
      In sfarsit, un punct de vedere pertinent. (Marţi, 24 august 2010, 10:44)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui

      Cred ca toti cei agatati temeinic de "NU documentelor biometrice !" ar trebui sa citeasca pe indelete acest punct de vedere...

      Poate se mai trezesc cativa din "somnul cel de moarte"...
    • +4 (4 voturi)    
      da, tu esti ok sa faci sex in vitrina unui magazin (Marţi, 24 august 2010, 15:01)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui

      dar ce se intampla cu noi astialalti, care de si au telefon mobil nu discuta chestiuni personale la telefon, chiar daca au internet, nu si-au creat o viata paralela online?

      ce se intampla cu noi astialalti care vrem o viata privata si nu vrem sa fim tratati ca niste vite sau ca niste infractori?

      incet incet, numaurl celor ca si tine depasesc numarul celor ca si noi, iar in momenetul cand vom fi toti inrolati ca niste vite la ferma, o sa fie floare la ureche pentru orice nemernic care ajunge la putere sa controleze tot.

      as vrea sa te vad cum mai ieseai tu in strada in 1989 daca aveai buletin RFID cu amprentele in el? mai aveai tupeu?

      astept raspuns.
      • -2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 august 2010, 0:44)

        [anonim] i-a raspuns lui cucu

  • +1 (7 voturi)    
    Da la vot v-ati gandit? (Marţi, 24 august 2010, 9:13)

    Alex [anonim]

    Au trecut alegerile si subiectul cine voteaza si de cate ori a fost uitat. Ce bine ar fi ca atunci cand votezi sa existe un automat de vot cu ecrat tactil sa sa nu poti vota decit o singura data....dar pentru asta ai nevoie de un card electonic.
    E adevarat ca vor sti ce ai votat, dar pe de alta parte dipare pomana electorala, si furatul la numaratoare nu mai merge. Statisticile privind votul devin super calitative, iar in plus, poti raspunde si la un chestional inainte de vot.... ce tare ar fi daca nu am fi prosti.
    • +3 (5 voturi)    
      depinde (Marţi, 24 august 2010, 11:49)

      electoru' [anonim] i-a raspuns lui Alex

      In actualul sistem (neinformatizat complet si cu toate lipsurile sale: morti "vii", vot in alb, vot in lipsa, vot platit, pomeni electorale, etc.), se mentione un oarecare echilibru intre nivelul de frauda al diverselor partide/indivizi.

      In sistemul centralizat, NUMAI administratorul sistemului va detine controlul si posibilitatea de frauda (SHITVECO, UTI, ASESOFT?), lucru ce inseamna un mare dezechilibru in balanta puterii electorale.
  • -2 (6 voturi)    
    Carte identitate europeana (Marţi, 24 august 2010, 9:31)

    Ciprian [anonim]

    Adrian Moraru: "Nu exista o crestere a falsurilor care sa justifice un alt tip de card si nu exista pe lina pregatirilor pentru accesul la spatiul Schengen nici o conditionalitate legata de alt tip de card"

    Dl. Adrian Moraru cred ca nu a incercat sa isi faca un cont la o banca in alta tara cu cartea actuala de identitate. NU SE ACCEPTA. De ce? Pentru ca nu are semnatura titularului pe ea. De aceea trebuie schimbata. Sa nu mergem in UE si cu buletinul si cu pasaportul. Si daca tot se face schimbarea atunci e bine sa fie una de lunga durata!
    • +1 (5 voturi)    
      unde nu se accepta??? (Marţi, 24 august 2010, 10:49)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      in Germania da..se accepta... Si nu am auzit nici o piedica legata de CI. Si nici nu am auzit ceva de vreo semnatura..oricum semnezi in fata functionarului..iar ala se uita la poza..Daca corespunde poza..bine..daca nu pa..Semnatura ti-o poti schimba (mai putin la cardul bancar, ca ala nu are poza).
  • +2 (4 voturi)    
    procedura licitatie (Marţi, 24 august 2010, 9:44)

    mihai [anonim]

    Pentru cei care nu sunt familiarizati cu procedurile de licitatie trebuie sa va spun ca intre publicarea unui anunt si licitaie, la o asemenea suma, este pt. un participant cinstit imposibil sa dea un dosar complet si sa alcatuieasca o oferta competitiva.
    Pt. mine este evident ca se cunoaste deja castigatorul.
    La finalul etapei pe care o traim vor plati toti.
    Ce este grav, este ca deocamdata platesc cei nevinovati.
  • -3 (5 voturi)    
    Propunere pe interes!? (Marţi, 24 august 2010, 10:51)

    traian [anonim]

    Eliminarea actualelor carti de identitate ar insemna si disponibilizarea a mii de salariati de la stat care se ocupa in prezent de evidentele persoanelor pe baza de srii si numere,chestii absolut anacronice in masura in care exista CNP-uri.
    ASsa ca argumentul sumelor necesare pentru inlocuirea cartilor de identitate pica.
    In plus nu toata lumea ar trebui sa isifaca astfel de documente.In Scandinavia cei care au permis de conducere cu cip il pot folosi ca si carte de identitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Tratatul de la Lisabona, art. 1: (Marţi, 24 august 2010, 11:19)

    Marian Boldea [anonim]

    "Demnitatea umană este inviolabilă. Aceasta trebuie respectată şi protejată."

    Asa ca sa ne mai slabeasca papagalii astia, ca dupa cum se vede incalca nu doar jurisprudenta CEDO!
  • +3 (5 voturi)    
    Re: (Marţi, 24 august 2010, 11:29)

    romanashul [anonim]

    De ce nu sesizeaza IPP ,CEDO? Nu e destul cu pasapoartele?
  • +3 (3 voturi)    
    tichie de margaritar (Marţi, 24 august 2010, 14:20)

    gheo [anonim]

    exact carti de identitate cu amprente ne trebuie, in rest avem de toate.
    intr-o tara in care se fac abuzuri pentru orice lucru marunt, sa amprentezi toata populatia si sa le stochezi datele biometrice e inceputul unei noi ere de magarii fara margini.
    nu ma intereseaza ca as putea trece mai rapid prin controale. asa hai sa ne injectam cate un chip ca la vite, sa il punem in frunte. ne citeste un scanner si gata.
    'cetatenii care merg la taiere, sa-si lase hainele la vestiar, n-or sa mai aiba nevoie de ele... '
  • -4 (4 voturi)    
    Sa ramanem vesnic ultimii? (Marţi, 24 august 2010, 17:14)

    Doru [anonim]

    Personal ma amuza continutul dezbaterii. La intrebarea; Este nevoie de ID card digital in Romania? Raspunsul meu ca roman care traiesc in occident este DA, Romania are nevoie de asa ceva. De ce? Simplu: pentru ca toate tarile UE au astfel de ID carduri. Estonia este chiar prima tara UE care a introdus ID cardurile electronice. In primul rand simplifica o sumedenie de activitati pentru ca se bazeaza pe un numar unic (care la noi ar fi trebuit sa fie CNP-ul): salarii, amenzi, cardul de sanatate care este legat la ID, abonamente, etc. In plus include semnatura electronica cu care te identifici in relatia cu portaluri de administratie publica sau guvernamentala. Cu ce nu sunt de acord? Evident cu sumele la care se tot negogiaza de ani buni aceste servicii. Raman surprins sa vad in Ro ca costurile sunt de 10 ori pretul celor din Vest. In Ro un astfel de proiect ar putea fi implementat la un nivel al costurilor de maxim 7 milioane euro (inclusiv hadware) de catre firma care l-a implementat in Belgia si la jumatate de cea care l-a implementat in Estonia. Nu avem insa la ministerul Comunicatiilir decat oameni care fie nu cunosc costurile (desi vin des la Bruxelles si s-ar fi putut intereasa) fie sunt spagari notorii si realmente nu le pasa. Proiectele de IT sunt cele in care s-au dat tunurile cele mai mari din ultimii 20 de ani, in fata unor guverne de impotenti si incapabili sa administereze banii populatiei.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce spui misule? (Marţi, 24 august 2010, 20:26)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      UK nu are carte de identitat si nu va avea vreodata. Au incercat laburistii dar dupa ce au cheltuit milioane si-au dat seama ca nu merge...
      Sint multe tari care nu au carti specifice de identitate sau nu au deloc:
      Danemarca, Australia, Noua Zeelanda, SUA si altele...
      In general sint tari civilizate, care respecta cetateanul si fiecare e considerat nevinovat pina e demonstrat contrariul.
      • -1 (3 voturi)    
        Stii ce este aia Europa? (Marţi, 24 august 2010, 21:45)

        Doru [anonim] i-a raspuns lui Sar Castic

        Vorbeam de tari europene. UK merge dupa model american si nu europen. Mai intereseza-te caci DK are. Imi este clar: 450 milioane locuitori din EU sunt idioti iar tu, romanasul contra esti singurul destept (adica ca noaptea)
  • +2 (2 voturi)    
    costuri (Miercuri, 25 august 2010, 17:37)

    spy [utilizator]

    vad ca nu face nimeni un calcul cu toate costurile:
    50 euro/car x 15 milioane (sau cite persoane or fi cu virsta peste 14 ani)= 750 milioane euro !! plus 30 infrastructura se apropie de 800 milioane. si stilul licitatiilor masluite se va mai veni cu acte aditionale de nu-stiu-cite sute de milioane!