Mazare sustine ca litoralul romanesc trebuie sa atraga turisti din Rusia si din tarile arabe

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 august 2010, 21:56 Actualitate | Esenţial

Primarul municipiului Constanta, Radu Mazare, considera ca litoralul romanesc trebuie sa se adreseze pietelor rusesti si arabe, iar atragerea turistilor din aceste tari ar trebui sa constituie o prioritate pentru autoritatile centrale, transmite Mediafax. Mazare a reluat totodata ideea ca Romania trebuie sa promoveze ceea ce are mai bun, si anume fetele frumoase, care ar atrage un numar important de turisti.

"Le-am spus ca trebuie sa ne adresam altor piete decat s-au adresat ei pana acum si cu frunza, si cu promovarea si cu TUI-ul, respectiv nemtilor care vin cu 20 de euro pe zi si ca trebuie sa mergem pe piata ruseasca si pe piata araba si sa vindem imaginea pe care noi o avem cea mai buna in Romania, si anume fetele frumoase, agrementul si distractia. Nu este nicio rusine, Venezuela este cunoscuta pentru fete frumoase si pentru distractii, Ibiza este cunoscuta pentru distractii, iar statiunea Mamaia poate sa atraga turisti bogati si care nu sunt interesati cum este vremea, daca ploua sau sunt 24 de grade, ca arabii nu vin la Mamaia ca sa faca plaja, vin la distractie ca sa cheltuiasca bani. Iar rusii la fel", a declarat Mazare, vineri seara, la finalul unei intalniri avute cu ministrul Turismului, Elena Udrea, cu reprezentanti ai agentiilor de turism si cu alte persoane implicate in acest domeniu.

El a mentionat ca daca ar exista o mai mare deschidere in randul autoritatilor centrale, atunci ar putea aduce in Mamaia cateva cluburi din Rusia care la randul lor ar atrage multi turisti din aceasta tara.

"Voi fi in stare sa pun pe masa un parteneriat cu Fashion TV pentru a promova Romania pe aceste doua piete de care vorbeam. Daca as avea colaborare cu ministrul Turismului, cu ministrul Transporturilor, cu ministrul de Externe, care este foarte important, sa aduc la Mamaia primele doua-trei cluburi din Moscova si Sankt Petersburg si va garantez ca vor fi in weekend cel putin 3.000-4000 de rusi cu bani aici. Dar ca sa iei o viza din Rusia sau din tarile arabe dureaza o luna de zile pentru Romania", a mai spus Mazare.

La randul sau, ministrul Turismului, Elena Udrea, a precizat, la finalul aceleiasi intalniri, ca Romania nu poate neglija cele doua piete de turism mentionate de Mazare si ca exista interes pentru promovarea tarii noastre atat in Rusia, cat si in tarile arabe.

"Anul trecut am participat la un targ din Dubai, cel mai mare targ de turism de pe piata araba, tocmai in incercarea de a atrage turisti arabi in Romania. Am pastrat Biroul de Promovare Turistica de la Moscova tocmai pentru ca incercam sa atragem turisti din Rusia in Romania, este o piata foarte mare de turisti, ne straduim sa promovam Romania si in Rusia si in tarile arabe. Cert este ca sunt doua piete de turism pe care nu le neglijam, dar nu ne bazam numai pe aceste piete", a explicat Elena Udrea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1278 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ce idee creata (Vineri, 13 august 2010, 22:05)

    coco [anonim]

    mazare asta pare a fi un proxenet.
    • +5 (5 voturi)    
      Rusii sa vada fete frumoase ? (Vineri, 13 august 2010, 22:31)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui coco

      1.domnu Mazare mergeti in Rusia sa vedeti femei adevarate. Sau Ungaria ...

      2.Sa vina sa vada ce ? Tigani care vand porumb pe plaja ? Mancatorii de seminte pe strada de la Eforie si probabil si alte statiuni ?
    • +1 (1 vot)    
      un proxenet, atata stie atata spune (Sâmbătă, 14 august 2010, 7:35)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui coco

      aceasta cocota masculina ,lider politic de stanga ,general nazist in timpul liber, o rusine a civilizatiei umane ,debiteaza orice ineptie din scaunul de primar au tiganiei numite Constanta! pacat de tara asta ...
  • +3 (3 voturi)    
    von mazare stie ceva (Vineri, 13 august 2010, 22:06)

    panfil flecaru [anonim]

    a auzit ca arabii sunt mari amatori de nisip...
    agaton a pus palmieri pe plaja, von mazare va aduce camile.n'ar strica si organizarea unui raliu pe camile.
  • +4 (4 voturi)    
    nene ! (Vineri, 13 august 2010, 22:25)

    Pandele [anonim]

    Primarul Bonduelle vrea sa faca tot ce stie el mai bine - sa scoata fetele la produs. Sper sa-l faca Dumnezeu in urmatoarea viata o cadana de harem. Sictir, bre !
  • +2 (2 voturi)    
    nu sunt de acord cu Mazare (Vineri, 13 august 2010, 22:25)

    Vera [anonim]

    Am ascultat f bine ce tot spune Mazare si am inteles ca vrea sa faca din litoralul romanesc un loc de prostitutie si droguri, pentru tot felul de golani cu bani, ca el, care eventual sa devina brendul nostru turistic. Asa ca s-o lase mai moale.
  • +2 (2 voturi)    
    Vrabia... (Vineri, 13 august 2010, 22:26)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Mazare crede-ma nu mai exista turisti atat de neinformati incat sa vina pe litoralul romanes(adica acolo unde v-ati facut voi mafiotii vile si unde nu s-a construit nici un hotel).
  • +1 (1 vot)    
    VREA SA ATRAGA BRAZILIENII (Vineri, 13 august 2010, 22:30)

    mihai b [anonim]

    VREA SA ATRAGA BRAZILIENII CARE-I CAZEAZA IN CELE 2 HOTELURI DIN BRAZILIA... DAR ARE SI IN CONSTANTA..ASA CA-I CAZEAZA BINE SA-I UM PLE BUZUNARUL PE PROSTIA PROSTILOR..

    SAU..CAND O SA ASFALTEZE GROPILE, O SA INLATURE MIZERIA DIN APA SAU DE PE STRAZI..SI O SA MODERNIZEZE ORASUL...ADICA BANII FURATI SA-I INVESTEASCA...
  • 0 (0 voturi)    
    daca intradevar..., (Vineri, 13 august 2010, 22:33)

    marius [anonim]

    asa s-au exprimat cei doi mari oameni politici inseamna ca-i de bine..., o sa ne putem prostitua toti batand din palme de bucurie.... sper insa ca vom beneficia si de obladuirea ministrului economiei..., alt mare om.... nu s-ar putea intoarce astia in poiata de unde au rasarit?
  • 0 (0 voturi)    
    britanici (Vineri, 13 august 2010, 22:41)

    bogdan [anonim]

    arabi si rusi pe dracu

    englezi, iralndezi, scotieni, norvegieni, finalndezi....asta trebuie sa aducem

    cateva curse ryanair.....vineri si luni si se rezolva turismul.
    englezoii vin si la capatul lumii sa bea aproape moca si sa "combine" fete frumoase.... vin vineri si pleaca luni....si e suficient.
    garantez ca o sa fie bataie pe biletele de avion.
  • +1 (1 vot)    
    Dar suedezii ce au domnule Mazare? (Vineri, 13 august 2010, 22:48)

    traian [anonim]

    Nu stiu de ce cred unii ca rusii sau arabii ar avea mai putine pretentii decat suedezii sau francezii?Ganditi mult mai rau decat administratorii statiunilor de pe litoral din timpul bolsevicilor romani.Aia reuseau sa aduca si nemti si suedezi.Voi astia scoliti si cu masterate sunteti penibili ca si profesorii care v-au format!
    • 0 (0 voturi)    
      Scoliti si cu masterate! (Sâmbătă, 14 august 2010, 12:40)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui traian

      Daca sunt scoliti la fabrica de diplome Spiru Haret si universitatea nasita de Katy Andronescu(care la facut inginer si pe Vanghelie),nu ne miram ca arata litoralul ca o satra.Mazare nu este in stare sa organizeze ca in trei luni cat tine sezonul,Constanta si zona adiacenta sa fie curate,fara cersetori si manglitori.Daca la romani le ia taxa de bariera la Mamaia,la cersetori si manglitori ce taxa le ia?Ca nu scapa nimeni netaxat de Mazare.
  • +1 (1 vot)    
    Noi zicem... (Vineri, 13 august 2010, 23:09)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    sa va duceti dvs in rusia sau tarile arabe si sa va retragem cetatenia sa nu va mai puteti intoarce ;)
    Noah...ce ziceti de asta...e la fel de misto ca si defilarea si exuberanta de care da-ti dovada
  • 0 (0 voturi)    
    astia-s bolnavi? (Vineri, 13 august 2010, 23:50)

    cet23 [anonim]

    Astia-s bolnavi la cap? Turism sexual??????? Turismul sexual sa faca parte din brand-ul turistic romanesc?
    Mai baieti, voi stiti ce inseamna asta? Inseamna prostitutie la nivel de stat!
    Turismul sexual este considerat o plaga la nivel mondial, mana-n mana cu exploatarea copiilor si sclavia sexuala. Faptul ca sunt destui dispusi sa plateasca pentru asa ceva, nu il face mai bun!
    Suntem culmea!!!!! De 20 de ani nu suntem in stare sa ne scutauram de ipocrizia inutila si penibila si sa legalizam prostitutia, dar vorbim despre turism sexual????
    Faptul ca niste oficiali, cum e Mazare si Udrea, asociaza brand-ul turistic cu turismul sexual este ceva penibil si jenant! Ar fi penibil si jenant si pentru Somalia, Zair sau Mozambic, pentru o tara din Europa e si mai groaznic!
    Mie personal chiar mi-e jena de asemnea declaratii!
    Oameni buni, prostitutia e o treaba. Nu e nu stiu ce mandrie in prostitutie, ca sa ma exprim extrem de elegant, dar expresia "turism sexual" este ingrozitoare dupa orice standarde!
    Si nu-mi dati exemplu Olandei si al celebrului Red Light. Unu la mana, ca olandezii nu prea mai sunt mandrii de cartierul asta si se gandesc foarte serios ori sa-l desfiinteze, ori sa-l micosreze si sa-l faca mai putin socant, doi la mana ca acel cartier e pentru olandezi, nu pentru straini si trei la mana, nu fiti naivi, 95% din turistii care vin in Olanda NU vin pentru Red Light! Olanda este o tara care are multe de oferit turistilor, Red Light e doar o ciudatenie prin modul de "expunere".
    Thailanda e o tara care chiar practica turismul sexual si e o rusine nationala! Oficialii de acolo ar da orice sa scape de acest "turism" si incetul cu incetul, reusesc.
    In fine, e socanta declaratia asta cu turismul sexual. Sper sa nu ajunga la urechile presei straine, sau sa nu-i intereseze, ca ne facem de kkt pe toata planeta!
  • 0 (0 voturi)    
    rusii si fetele romance (Vineri, 13 august 2010, 23:58)

    Oli [anonim]

    Ma mira ca nu stie Mazare ca rusii au reluat traditia de acum 150 de ani si se intorc pe Coasta de Azur, cu mic cu mare. Cei cu bani si cei cu mai putini bani. E insa in toi "moda" Coastei de Azur cu orice pret. De ce ar veni pe litoralul românesc ? Pentru ce ? Ce le ofera el ? Ce le ofera el ce nu le poate da Franta si ce le ofera el pur si simplu ? (când deja romanii nu mai vin pe litoralul romanesc, vor veni strainii ?)

    Cit despre fete, toata lumea aici pare unanima : Mazare vrea sa faca din bd Mamaia un bulevard de prostituate.

    Asemenea propuneri nu fac cinste unui edil si sint o rusine. Doar oare aude cineva dintre cei care voteaza ?
    • 0 (0 voturi)    
      Rusii sunt peste tot (Sâmbătă, 14 august 2010, 21:47)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Oli

      La turcaleti e plin de ei. Si din ce-am inteles sunt numai din aia gen "ochi albastri", cat dulapul, si urmati de rusoaice frumoase.
  • 0 (0 voturi)    
    pff (Sâmbătă, 14 august 2010, 0:03)

    dilibau [anonim]

    inca nu avem mentalitatea necesara de a crea afaceri ... suntem la stadiul de "manglitori". PUNCT
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 august 2010, 0:21)

    Aph [anonim]

    Turistii rusi sunt recunoscuti ca fiind cei mai exasperanti. Va dati seama ce-ar iesi in Bamboo Mamaia daca unor rusi scandalagii li s-ar pune pata pe niste romance de-ale magraonilor nostri? Mai ales daca sunt niste mafioti seriosi, nu niste gainari care inteapa tevi de benzina si cloneaza card-uri apoi sparg banii pe strasse...
  • 0 (2 voturi)    
    Subscriu la ideile lui Mazare (Sâmbătă, 14 august 2010, 5:51)

    iosiP [anonim]

    O punem pe Udrea in lenjerie pe post de logo, cu textul "Explore the Carpathian garbage".

    Sigur va fi 100% original ca nu-s riscuri s-o confunde cineva cu Angelina Jolie...
  • +2 (2 voturi)    
    Constanta e un dezastru (Sâmbătă, 14 august 2010, 5:57)

    cetatean [anonim]

    M-am intors de curind din Romania ... din Constanta ... care este UN DEZASTRU. Mazare cred ca este "on drugs" cind viseaza sa aduca arabi si rusi cu bani ... Cind te duci la Cazino-ul care acum este o ruina ... iti vine sa fugi si sa nu te mai intorci ... si Mazare vrea sa aduca rusi cu bani !! Poate rusii cu bani or fie ei rusi .. dar atit de prosti nu cred ca sint sa vina pe litoralul romanesc ...
  • 0 (0 voturi)    
    Deci . . . (Sâmbătă, 14 august 2010, 8:35)

    gheorghe [anonim]

    . . . . dupa flacaul asta fetele din Romania ar trebui sa se prostitueze pentru turistii rusi si arabi! Grozava judecata! Si catelul meu pare mai destept!
  • 0 (0 voturi)    
    plaja in Romania (Sâmbătă, 14 august 2010, 8:56)

    gabi [anonim]

    Pentru asta nu merg eu pe litoralul romanesc. Sa stau pe o plaja plina, la cap sa am picioarele unuia si la picioare ,capul altuia, copii sa alerge pe langa mine , in stanga sa am coapsele flescaite si grase ale unei doamne cu un siret in loc de chilot de baie iar in dreapta una cu sanii in vant. Este promiscuitate pe litoralul romanesc. Pe trotuare, circula tineri cu sticlele in mana si pe carosabil toti frustratii tarii care vor sa-si arate noile achizitii pe 4 roti si noile "fete" achizitionate.
    Asa ceva nu vezi nicaieri in lume.
  • 0 (0 voturi)    
    Strigator la cer (Sâmbătă, 14 august 2010, 13:36)

    un roman [anonim]

    Pai ce stie Mazare mai bine? Sa se maimutareasca si sa faca Constanta de cacao. Un circar care devine din ce in ce mai penibil. Daca tot vrea sa dezvolte un turism sexual sa incerce cu femeile din familia lui. Cat de dement trebuie sa fii sa sustii o mizerie ca asta? Oare IPS Snagoveanu ce parere are de tampenia pe care o sustine desfranatul de Mazare? Nu-i inteleg pe cei din televiziuni cum pot promova un stricat ca Mazare. Este strigator la cer cum acest individ reuseste sa ameteasca pe toata lumea cu minciunile si "realizarile" lui. Constanta este sufocata de kitsch, faleza distrusa, Cazinoul in paragina, orasul vechi prabusit, parcul Tabacarie ciuntit etc... aceasta este treaba pe care a facut-o Mazare 10 ani in Constanta. Oare corespondentii televiziunilor ce fac? Sunt cumparati? Chiar nimeni nu vede cum acest individ a distrus toata istoria acestui oras?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa (Sâmbătă, 14 august 2010, 17:05)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Cetateni asa primar.,asa popor asa politicieni.
      Astia sant cu astia ,,difilam,,Petec dupa sac,sac dupa petec.
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Sâmbătă, 14 august 2010, 16:16)

    Vasile [anonim]

    In loc de frunzulita sa punem clipul cu Ana Birchall.
  • 0 (0 voturi)    
    Udrea (Joi, 19 august 2010, 17:17)

    David [anonim]

    Avem nevoie de turisti care sa se simta bine la noi in tara iar doamna Udrea stie cum trebuie procedat astfel incat sa fie bine.