MAI vrea sa schimbe din nou examenul pentru obtinerea permisului auto

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 23:04 Actualitate | Esenţial


 documente
(03 Aug 2010) PDF, 127KB
Ministerul Administratiei si Internelor a lansat pe pagina oficiala a ministerului, spre dezbatere publica, un nou proiect de lege ce vizeaza modificarea normelor dupa care se desfasoara examenul pentru obtinerea permisului de conducere. Proiectul va fi supus dezbaterii pana pe data de 13 august, iar persoanele interesate pot trimite propunerile lor la adresa legislatie@mail.gov.ro.


Printre noutatile propuse se numara si faptul ca:

- Proba teoretica si practica se da in zile diferite, iar proba teoretica se poate sustine in orice zi pana in ziua anterioara sustinerii probei practice.
- Accesul candidatilor la aplicatia informatica se realizeaza pe baza unui bon de ordine care contine un cod de bare, inmanat de lucratorii serviciilor publice comunitare, la intrarea in sala de examinare. Codul de bare identifica intrebarile la care va raspunde un anumit candidat si are valabilitate doar in ziua emiterii.

Testul de examen este precedat de 3 intrebari de acomodare. Indiferent de corectitudinea raspunsurilor la cele trei intrebari de acomodare, candidatul va trece la solutionarea testului propriu-zis.

(2) Testul este generat de sistemul informatic prevazut la art.4 alin.(1), fiecare intrebare putand contine unul sau mai multe raspunsuri corecte. Candidatul poate raspunde la fiecare intrebare afisata in ordinea aparitiei acestora, sau poate amana raspunsurile, revenind ulterior asupra lor.
(3) Examenul intrerupt datorita unor defectiuni tehnice se reia de indata ce au fost inlaturate cauzele acestora.
(4) Evaluarea raspunsurilor se aduce la cunostinta candidatului in mod direct, prin afisarea in timp real pe ecranul de examinare, a rezultatului general si a calificativului final. Pe ecran este afisat si contorul de timp.
(5) Pe timpul desfasurarii probei teoretice, sistemul informatic preia 3 imagini faciale ale candidatului, care se tiparesc pe anexa la testul de examen.

- Soferii au obligatia sa verifice starea tehnica a masinii inainte de a plecat la drum: control sumar al anvelopelor, franelor, directiei etc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4737 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nu e nicio noutate (Marţi, 3 august 2010, 23:38)

    cetatean [anonim]

    Asa se intampla si pana acum, v-o spune cineva care a dat de vreo 4 ori examenul teoretic. Cu cod de bare si cu proba practica niciodata in timpul examenului teoretic. si cu 3 intrebari de acomodare. Chiar nu e nimic nou, nu inteleg de ce au facut un alt proiect. regulile dinainte nu erau stabilite printr-un proiect, poate?
    • +1 (1 vot)    
      Manuale practice de soferie (Miercuri, 4 august 2010, 1:26)

      Confuz si Speriat la mana instructorului [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Eu nu am vazut un manual practic bun de invatat soferia . Amaratii de elevi sunt lasati la mana instructorilor abuzivi si uneori semianalfabeti.Daca se intampla sa ai varsta de peste 40 de ani esti un om pierdut. Se uita urat a tine si te intreaba la ce iti trebuie soferia. Trebuie sa faci ceva ca sa imblanzesti fiara la fiecare lectie. Pana nu apar manuale de soferie practica profesioniste Romania este o tara subdezvoltata. Este jenant ce se intampla. Cu atatia intelectuali si oameni cu facultate si in politie...nimeni nu poate publica un manual practic ca lumea. Sau sa se traduca din alte tari...Poate ca exista frica ca aceste manuale vor contribui la diminuare spagii.
  • +4 (4 voturi)    
    "noutati" unde? (Marţi, 3 august 2010, 23:40)

    nicolae butnar [anonim]

    Sunt din Brasov si am dat examenul acum un an. Din ce citesc nu vad nici-o schimbare fata de felul in care s-a desfasurat examenul in cazul meu.
    Singura diferenta este obligativitatea de a verifica starea tehnica a masinii, dar nu prea vad cum va fi pusa in aplicare avand in vedere ca in data examenului practic am fost doar in ziua aia peste 100 de candidati si doar 4 inspectori adica o medie de 25 de elevi pe cap de inspector.
    Daca fiecare elev isi verifica masina cel putin 5 minute se va forma o intarziere de cel putin 2 ore pe cap de inspector si tinind cont de faptul ca o proba practica trebuie sa aiba o medie de 20-30 de minute.....unii or sa dea proba practica pe timp de noapte.
  • +4 (4 voturi)    
    pai exact asa e acum (Marţi, 3 august 2010, 23:51)

    gimini [utilizator]

    Care naiba-i noutatea?! Mai informati-va si voi. Exact asa se da examenul acum, cel putin in Bucuresti. Cu bon de ordine si cu toate alea. Si nu ieri de azi, ci de vreo 2 ani. Probabil vor sa generalizeze sistemul in toata tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Bibliografie ..... (Miercuri, 4 august 2010, 0:24)

    MLZ [anonim]

    Am si eu niste intrebari:

    1) Care este bibliografia pentru intrebarile legate de masurile de prim ajutor? Trebuie sa-i credem in continuare pe cuvant pe alde Soricica, Palalau, ... pana la Chiriac?! Vreau si eu sa citesc si sa ma ghidez dupa ceva scris de un medic, nu dupa ce zice un fost politist, un instructor, etc...

    2) Care este bibliografia pentru intrebarile legate de conducerea ecologica?! Trebuie sa-l cred pe cuvant si sa invat pe de rost intrebarile lu' Nea' Chiriac de la Editura National?!?

    3) Care este bibliografia legata de conducerea preventiva!? .....

    4) Daca eu consider ca o intrebare (legata de primul ajutor sa zicem) este corectata dupa un raspuns considerat de mine gresit, cum o pot contesta (poate acea intrebare face diferenta intre admis si respins!)? Si ce invoc?! Bunul simt comun impotriva reflexului birocratic al examinatorului "Asa zice calculatorul dom'le!" ?!?


    PS: Poate gresesc, dar garoul se pune pe circuitul sangelui, intre inima si rana, cat mai aproape de rana. Pai daca e asa, la o hemoragie venoasa, garoul trebuie pus "SUB" rana .... si atunci cum ramane cu raspunsul din cartile de teste!?!

    Sau .... daca 2/3 din romani considera ca Biserica e infailibila, probabil ceva mai multi cred ca Statul (recte Politia) este "si mai infailibil" si atunci nu mai este nicio problema .... :o))
    • 0 (0 voturi)    
      Garoul se poate pune SI sub rana (Miercuri, 4 august 2010, 18:31)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui MLZ

      Daca hemoragia este venoasa, sangele curge de la extremitate catre inima, deci garoul se pune SUB rana ca sa opreasca scurgerea...

      Deci, da, ai gresit spunand ca garoul se pune "intre inima si rana".

      Cartile de teste sunt egale cu ZERO pentru ca nu sunt corelate in niciun fel cu intrebarile de la examene si pot contine greseli, inclusiv de tipar...

      Antrenament in vederea examenului se poate face pe site-ul DRPCIV.
  • 0 (4 voturi)    
    bafta (Miercuri, 4 august 2010, 0:31)

    dilibau [anonim]

    buna seara lume!
    sunt posesorul unui permis auto categoria B de 11 ani si 3 luni. ce citesc prin media si ce aud de la oameni ma ingrozeste incat cred ca as avea emotii daca as da fictiv un examen la "strada" . conduc de cand am luat permisul .. primii 3 ani am condus cam 400-500 km pe an .. dar ultimii 8 ani lucrand ca sofer am condus minim 100km pe zi si pot spune ca nu am decat o singura amenda din cauza centurii (am uitat-o ... ca o port tot timpul) .. si in rest nimic incidente ..... va doresc si voua sa fiti feriti de incidente
  • +2 (2 voturi)    
    DAR... (Miercuri, 4 august 2010, 7:32)

    ciombe [anonim]

    Poligonul cand se reintroduce? Restul e vrajeala, orice prost poate merge drept!
  • +3 (3 voturi)    
    Noutati. (Miercuri, 4 august 2010, 7:36)

    Vival [utilizator]

    Am dat examen si mi-am (re)dobindit ieri permisul de conducere. Examinarea s-a facut exact asa cum o prezinta 'noul' proiect. Dupa parerea mea, in teste exista numeroase intrebari referitoere la probleme fara nici o utilitate practica pentru un sofer amator (subtilitati de mecanica) precum si intrebari cu raspunsuri (cel putin) discutabile.Noutatea mi se pare doar faptul ca proba practica este o simpla formalitate. Este adevarat ca in ultimii 35 de ani am condus, fara incidente majore, minim 20000 km/an, lucru pe care vi-l urez si voua!
  • +1 (1 vot)    
    schimbare inutila, (Miercuri, 4 august 2010, 8:09)

    arletty [anonim]

    adica pe soselele patriei problemele vor continua, atat timp cat toti imbecilii, oligofrenii si alte ctg de iresponsabili/e vor avea un acces prea usor la permis. Evaluarea psihologica e singura care ar trebui reconsiderata, pentru ca prea multi isi rezolva apasarile, diversele complexe, alte frustrari sau self esteem-uri umflate la volan. Ca o mai patesc si ei/ele e una, dar de prea multe ori ajung altii sa plateasca pretul inconstientei AUTORITATILOR in eliberarea carnetelor unor alti iresponsabili....De la mine cam asa se vede.
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Miercuri, 4 august 2010, 8:21)

    je [anonim]

    Deci, cum spuneam: schimbarile sunt inutile, cit timp hiba majora sta in faptul ca prea multi/e isi fac trairile si isi /ne arata frustrarile or prea bunele pareri de sine din momentul in care se urca la volan. Adica inconstienta, incapacitate de evaluare si anticipare, adica probleme - pt sine si, mai ales pt ceilalti. TESTUL PSIHOLOGIC e singurul care ar trebui reevaluat si serios facut, pt ca prea multi oligofreni ajung sa bantuiasca soselele patriei. Iar iresponsabilitatea ar trebui impartita in mod egal - "cascadorilor" si celor care le-au dat permisele (nu in ultimul rand psihologilor care si-au facut treaba de mantuiala). De la mine asa se vede
  • +1 (1 vot)    
    examen (Miercuri, 4 august 2010, 9:00)

    marius [anonim]

    Am luat permisul in februarie 2009 ... exact aceeasi procedura ...
  • +1 (1 vot)    
    Subtire (Miercuri, 4 august 2010, 9:22)

    traian [anonim]

    In esenta este aceeasi Marie cu alta cascheta.Mai mult decat atat in proiect apar aberatii de genul traducerea si legalizarea la notar a traducerii permiselor europene...
    De ce traducere la permis european si de ce legalizare la notar pe banii cetateanului?Pana la urma baza de date a permiselor europene este in mana MAI si nu a pomanagiilor de notari care incearca aberant sa mai ciupeasca un ban gramada...
  • 0 (0 voturi)    
    Noutatea (Miercuri, 4 august 2010, 13:55)

    M.Andrei Iulian [anonim]

    Cred ca ideea este ca trebuie sa-ti verifici masina de examen inainte de-a pleca efectiv la drum de altfel cum ar trebui sa facem dupa promovarea examenului.Editura Marineasa am folosit in 2008.
  • +1 (1 vot)    
    Nu e nicio schimbare (Miercuri, 4 august 2010, 14:23)

    Jacques [anonim]

    Am luat permisul de conducere in urma cu 1 an si 6 luni. Procedura este identica!
    Hotnews, va rog frumos nu mai incercati sa induceti lumea in eroare folosind titluri pompoase!