Rezultatul anchetei RA-APPS in privinta eliberarii de bonuri fiscale la bufetul din Palatul Victoria: Lipsa in gestiune de 4,69 lei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial

Doua angajate, o gestionara si seful bufetului de la sediul Guvernului, au fost sanctionate cu avertisment scris pentru o lipsa in gestiune de 4,69 de lei, potrivit unui comunicat al Regiei Autonome Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS). Aceasta este singura abatere constatata in urma unei anchete interne realizata de Sucursala de Reprezentare si Protocol Trimuf din cadrul RA-APPS. In urma anchetei nu au fost descoperite alte elemente legate de o presupusa evaziune fiscala. Ancheta a fost demarata ca urmare a sesizarii unui jurnalist de televiziune care reclama faptul ca pe 27 iulie, la punctul de desfacere destinat ziaristilor acreditati la Palatul Victoria, nu i s-a eliberat bon fiscal.

Potrivit RA-APPS, nu se elibereaza bonuri fiscale deoarece nu este un buget de sine statator cu gestiune proprie. "SRP Trimf a infiintat spatiul de desfacere denumit "bufet ziaristi", nu ca un bufet de sine statator, ci functionand ca subgestiune in cadrul "bufetului complex Palat Victoria", explica RA-APPS. Bufetul complex Victoria deserveste personalul din Palatul Victoria si este dotat cu casa de marcat fiscalizata. 

Pentru sumele incasate din valorificarea marfurilor se emite bon fiscal la sfarsitul zilei, cand banii incasati sunt predati pe baza unui borderou gestionarei principale din cadrul bufetului, care detine intreaga gestiune. Comisia de ancheta a descoperit pentru data de 27 iulie o diferenta de 4,69 de lei, suma fiind "imputata pe loc lucratorului gestionar la subgestiunea spatiu de desfacere bufet ziaristi si achitata la casierie conform chitantei 6991/2010. Pentru suma de 240 de lei incasata din vanzarea marfurilor la data de 27 iulie a fost emis bon fiscal cu numarul 0046/2010", mai precizeaza RA-APPS. In urma acestor deficiente, doua angajate au fost sanctionate cu avertisment scris.  


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1210 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Explicatie (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:16)

    Toma [anonim]

    Intotdeauna exista o explicatie...va bateti joc de o tara intreaga!
    • +1 (3 voturi)    
      circ! (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:48)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Toma

      Si sanctionarea celor doua angajate pentru un prejudiciu neinsemnat dovedeste lipsa unui leadership (management) eficient. Sa sanctionezi pe cineva pentru aprox. 5 lei care poate au cazut dupa sertarul casei de marcat seaman a ev mediu! Aceasta in timp ce un km de sosea la noi costa de patru ori mai mult ca in tarile U.E. s-au alte tunuri rasunatoare, dar nimeni nu este sanctionat. Mi-ar fi fost rusine sa dau un asemenea comunicat!
      Probabil se dorese a se demonsata cat de corect este guvernul!
  • +4 (4 voturi)    
    halal stire (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:24)

    balenax [utilizator]

    nici sa rad nu mai pot... e crancen.
  • +2 (4 voturi)    
    si uite cum s-a mai ratat (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:26)

    bula [anonim]

    o campanie anti-Boc. Subtitrare RTV: "evaziune in casa Boc". Iar urlatorii de serviciu plus moderatorii denuntau cu vehementa civica (nu ciuvica) evaziunea de 4,7 lei de la bufet.
  • +3 (3 voturi)    
    Prima, nu sanctiuni (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:28)

    Ciucu [anonim]

    In loc sa le sanctionez eu le-as fi dat o prima pentru o evidenta buna a incasarilor. Diferenta este prea mica si nu cred ca au furat si impartit cei 4,68 de lei.

    Asta inseamna sa nu poti gandi in context. Aplicarea legii fara context este o tampenie.
  • 0 (2 voturi)    
    cereti in magazine sa cumparati fara TVA (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:33)

    Ion [anonim]

    astia ne-au luat de prosti de-a binelea... si chiar suntem prosti daca nu le aratam ca traiesc din bani nostri.
    • -2 (2 voturi)    
      asa e! (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:11)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      desteptii ca tine isi fura singuri caciula si apoi isi trimit lor insisi o scrisoare recomandata prin care sa ceara returnarea bunului furat. nu uita nici sa sesizeze banca la care au cont pentru a-i cere drept despagubire pt furt o pereche de nadragi maro, palton si manusi.
      • +1 (1 vot)    
        e doar diferenta de incredere... (Miercuri, 28 iulie 2010, 17:55)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ma bucur ca inca mai ai incredere in statul roman. Iti doresc jumulire... de fapt taxare placuta.
  • -1 (1 vot)    
    Rectificare (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:41)

    Colombo Filul [anonim]

    Acesti bani se afla sub vitrina frigorifica, acolo unde i-a scapat videanul cand sa-si plateasca friptura, desertul si berea. Din pacate gestionarul a amanat recuperarea banilor pentru ca la coada stateau si alti fripturisti grabiti. Banii s-au imputit pe loc, negri fiind ca mod de obtinere. Cu chitanta.
  • +1 (1 vot)    
    cocalari (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:42)

    ioan [anonim]

    Ma intreb zilnic oare cei de la antena 3 si realitatea sunt chiar atat de incuiati incat nu-si dau seama ca sunt RIDICOLI cu aceeasi invitati cu aceleasi subiecte
  • -2 (2 voturi)    
    mai mult a costat ancheta..... (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:58)

    lili [anonim]

    Bravo, dragi tovarasi!!! Performanta in toata regula, ati descoperit o frauda de proportii !!!! Meritati bonusuri, avansari si chiar medalii......
  • -2 (2 voturi)    
    ce controlori de toata jena (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:59)

    papadie [anonim]

    Au constatat o lipsa in gestiune de 4,68 lei. Adica zero, poate au gresit cand au dat un rest. Daca oamenii erau normali, asa ceva nici nu se cria in raport, vanzatorul punea miniscula suma si nu trebuia sa apara nimic scris. Pentru 4,68 lei primesc insa sanctiune. Este exact ca pe vremea impuscatului, cand puternica militie economica iti facea control si daca te gasea cu o lipsa de 2-3 lei, si nu faceai parte din sistem, te trezeai cu dosar penal si fara serviciu, ca in locul tau sa vina un spagar care nici nu stia sa scrie, dar la el nu mai apareau lipsuri. Cand vad asemenea situatii ma apuca o scarba infinita de faptul ca trebuie sa traiesc aici, in Romania, alturi de jegurile astea cumplite, care au fost si sunt inca
  • -2 (2 voturi)    
    promovare (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:18)

    fiscalovski [anonim]

    daca aceasta suma reprezinta cu adevarat lipsa din gestiune , una de unde nu se elibereaza bon fiscal , inseamna ca acea gestionara trebuie promovata . poate chiar in functia de ministru al finantelor . sa stii sa furi cu atata cap incat sa ai o lipsa in gestiune de doar 1 euro si ceva centi , inseamna intr adevar meserie . bravo ! si ne mai credeti si prosti pe deasupra . cel ce a facut controlul era sotul ei ?
  • -2 (2 voturi)    
    HALAL (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:23)

    poporu [anonim]

    daca se faceau verificari la un oarecare srl si gaseau enorma suma de 5 lei lipsa, 10 mil amenda, nu se discuta.... halal , poate cine stie 3 luni inchisa pravalia, cine sa va creada ca a fost vorba de un bon ?! poate un bon de 4.68 lei a fost scos la casa de marcat in ziua respectiva, asa cred ...treziti-va, prea ne credeti ... sau poate cine stie, am ajuns ultimii oameni