Oficial francez despre delincventa romilor: Trebuie sa renuntam la tema nediscriminarii atunci cand se amplifica fluxurile de "oameni care nu incearca sa se integreze"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2010, 17:32 Actualitate | Esenţial


Guvernul Frantei a decis sa ridice la nivel european preocuparile legate de delincventa romilor. Secretarul de stat francez pentru Afaceri Europene, Pierre Lellouche, a afirmat ca trebuie sa se renunte la utilizarea temei nediscriminarii atunci cand se amplifica fluxurile de "oameni care nu incearca sa se integreze", relateaza Le Monde, in editia electronica.

Pierre Lellouche a evocat retelele de trafic de copii, de prostitutie si de cersetorie care se extind, in special in Franta si a subliniat ca principala responsabilitate revine tarilor de orgine.

Pierre Lellouche a precizat ca va include aceasta problematica pe agenda reuniunii ministrilor afacerilor externe din cele 27 de state membre.

Presedintele Nicolas Sarkozy evocase, saptamana trecuta, o noua lupta impotriva insecuritatii centrata in special pe "problemele pe care le ridica comportamentul unor membri ai comunitatii nomade si roma". El a anuntat ca se vor desfiinta toate taberele care nu sunt conforme cu legea.

"Nu se pune problema sa stigmatizam o comunitate sau tari. Dar suntem confruntati cu o problema reala si a venit momentul sa ne ocupam de ea", a spus Pierre Lellouche, luni dupa-amiaza.

In Europa traiesc 11 milioane de romi si 9 milioane au un pasaport cu care pot calatori in Uniune, a spus el, subliniind ca principala responsabilitate revine tarilor de origine. Romania este prima vizata, noteaza Le Monde.

Evocand cresterea masiva ("de peste 150% in Paris") a unor infractiuni comise de minori romani, Lellouche a facut apel la o actiune europeana comuna, in conditiile in care o recenta conferinta dedicata acestui subiect, organizata in Spania, nu a ajutat la nimic.

Presedintia blegiana a UE, Italia si Comisia Europeana s-au declarat pregatite sa reactioneze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5027 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    ... (Luni, 26 iulie 2010, 17:37)

    d [anonim]

    De unde si pana unde e "responsabilitatea tarilor de origine"? Nu se laudau occidentalii ca sunt buni la toate? La integrarea romilor nu sunt buni?
    • +9 (11 voturi)    
      Corect! (Luni, 26 iulie 2010, 18:00)

      Mantra si Tantra [anonim] i-a raspuns lui d

      India ca tara de origine si Turcia ca tara ce i-a 'distribuit' in S-E Europei sunt primele responsabile! De ce tac? India este astazi o superputere iar Turcia mai vrea sa intre si in UE.... Si atunci, de ce se fac ca nu au nimic de-a face cu problema tiganilor? S isi asume responsabilitatea si sa ii integreze.
    • +7 (9 voturi)    
      Care sunt tarile 'de origine'? (Luni, 26 iulie 2010, 18:12)

      Tiganiada, versiunea cu UE [anonim] i-a raspuns lui d

      In UE exista comunitati de tigani, nomazi, semi-nomazi sau sedentarizati in toate statele.
      Franta de exemplu are recensati peste 300.000 de 'gens du voyage' (expresia corect politica pt nomazii tigani) si are si legi speciale pt taberele organizate de tigani cand poposesc langa vreo comuna (nimeni nu le spune rromi ci gitans, manouches, etc.).

      Romania are a 7-a populatie din UE si e normal sa aiba multi tigani in numar absolut, insa procentual e aceeasi situatia ca in Ungaria sau Bulgaria. Oficial circa 3-5%, neoficial 8-10%.

      La fel cum in Franta exista cea mai mare comunitate de musulmani din UE, cea mai mare de africani, in UK cea mai mare de pakis, in Germania cea mai mare de turci, etc. Si asa cum toate aceste state au grave probleme cu delicventa si analfabetismul acelor populatii, Romania are si ea probleme sa integreze tiganii.
      Cu deosebirea ca tiganii nu pun bombe si nu vor sa instaureze un califat !

      Insa cum occidentalii sunt impotenti in privinta prezentarii adevarului fara a-l trece prin cenzura corect politica, au ales o cale deturnata, problema tiganilor. E mai simplu decat problema arabilor, negrilor sau islamizatilor.

      Prin sintagma tarile de origine nu sunt vizate doar state est-europene cu tigani ci si state din afara UE. Daca UE accepta o politica globala de integrare pt tigani, e primul pas sa accepte mai usor si o politica globala de integrare a musulmanilor!
      Pozitia Frantei e cu bataie lunga si are un obiectiv strategic intern, ca occidentul nu e organizatie de caritate, sa ne faca un bine fara de fapt sa isi rezolve niste interese.

      Romania poate profita de ocazie pt a internationaliza problema tiganilor, populatie care are ca tara de origine India. N-ar fi rau ca India sa fie asociata, poate ca unii tigani ar emigra daca UE le-ar da niste bani. Dar trebuie sa le iei si pasapoartele, altfel vin inapoi sigur.

      E bine ca Vestul incepe sa mai aiba si discursuri realiste si la obiect, fara gargara ipocrita zisa umanista.
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Luni, 26 iulie 2010, 18:46)

        d [anonim] i-a raspuns lui Tiganiada, versiunea cu UE

        Si mai e o diferenta fata de africani, indieni si pakistanezi: Tiganii sunt crestini.
        • +3 (3 voturi)    
          Tiganii (Luni, 26 iulie 2010, 19:54)

          unu [anonim] i-a raspuns lui d

          Tiganii sunt crestini ?
          am trait sa o aud si pe asta.
        • +2 (2 voturi)    
          Tiganii . . . (Marţi, 27 iulie 2010, 10:22)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui d

          . . . . nu au nici un Dumnezeu. Dumnezeul lor este hotia si nemunca. In numele a ,, sa aiba si gura copilasilor ce manca ,, iti iau viata fara sa clipeasca. In sfarsit vede si Europa cum e sa traiesti cu exemplarele aste langa casa.
  • +11 (13 voturi)    
    The cake is a lie (Luni, 26 iulie 2010, 17:37)

    Lol [anonim]

    Da' cu arabii si africanii care nu numai ca nu incearca sa se integreze, dar vor sa transforme Franta in sultanat ce faceti? Mai trimiteti niste bani la teroristii din Palestina pe post de Jizya ca niste buni dhimmi ce sunteti.
  • +15 (15 voturi)    
    responsabilizarea tiganilor (Luni, 26 iulie 2010, 17:39)

    sandu [anonim]

    UE sa ceara implementarea unor legi cu pedepsirea tiganilor care iau ajutor social dar nu isi trimit copii la scoala, ii pun la cersit, ii lasa sa fure. La fel: puscarie de la a doua arestare a minorului pentru aceleasi fapte ca prima oara: furt, cersetorie, prostitutie.
    Nu mai este posibil ca minorii tigani sa nu fie pedepsiti in nici un fel, nici ei si nici parintii, dupa ce sint prinsi continuu pt incalcarea legii.
  • +14 (16 voturi)    
    . (Luni, 26 iulie 2010, 17:40)

    sache [anonim]

    in anii '90 ne-au tot batut la cap ca nu avem grija de minoritati, ca romanii nu sint toleranti. acum sa se spele cu ei pe cap
    • -10 (16 voturi)    
      au dreptate (Luni, 26 iulie 2010, 18:35)

      adi [anonim] i-a raspuns lui sache

      da, in 90 ne-au atentionat dar nu s-a facut nimic ptr ca mereu reusim sa alegem conducatori incompetenti care nu vor decat sa se imbogateasca+ romanii au multe de invatat si nu sunt f dispusi sa invete!

      rezultatul este asta pe care-l vedem astazi in Paris, si nu e de-ajuns sa le spunem francezilor "sa se spele cu ei pe cap" atunci cand este vina noastra!

      in fine, nu vad cum functioneaza rationamentul tau..poate vrei sa explici?
      • +6 (6 voturi)    
        povestea din '90 (Luni, 26 iulie 2010, 21:18)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui adi

        Intr-un sat un tigan a violat o romanca. Nu stiu cum a escaladat situatia dar s-au dus romanii peste tigani si le-au dat foc la case.

        Occidentul a sarit imediat in apararea tiganilor numindu-ne barbari etc. De atunci au invatat tiganii ca daca pozezi in persecutat scapi de orice problema cu legea.
      • +2 (2 voturi)    
        . (Marţi, 27 iulie 2010, 7:33)

        sache [anonim] i-a raspuns lui adi

        banuiesc ca esti mai tinar daca nu intelegi rationamentul meu. tiganii nu pot fi civilizati. ei vor sa stea in mizerie. ei vor sa fure si sa insele. daca nu s-a reusit lucrul asta in citeva sute de ani ma indoiesc ca reusi UE. europenii au fost niste ipocriti cind ne spuneau noua ca sintem intoleranti.
  • -25 (27 voturi)    
    E vina lu Boc (Luni, 26 iulie 2010, 17:43)

    Anti Portocaliu [anonim]

    si a dictatorului Basescu ca acesti oameni (rromii) sunt nevoitit sa recurga la astfel de masuri. Aici in tara mureau de foame si nu aveau unde sa se angajeze datorita discriminarii masive promovata de guvernele Basescu.

    Acolo macar au o sansa sa isi duca o viata linistita si fara griji. Aici nici copii nu si-i puteau da la scoala pentru ca erau agresati de romani si li se furau si din putinul pe care il aveau.

    Mircea Badea are dreptate cand spune ca ii este scraba de tara asta!

    P.S. Pentru "haters": cand a fost ultima oara cand ati imbratisat un rrom?
    • +12 (16 voturi)    
      :) (Luni, 26 iulie 2010, 17:50)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      Pe cuvantul meu ca primul pe care il vad pe strada il iau in brate ... o sa am grija in prealabil sa las portofelul acasa :P

      Sa-l sarut si pe gura?
    • +6 (8 voturi)    
      ce e acela un rrom? (Luni, 26 iulie 2010, 17:50)

      sorinr [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      gypsy? gittan? tigan?
      si de ce sa imbratisez un rrom? nu am imbratisat in viata mea vreun asiatic, vreun amerindian sau vreun african, daca ma gindesc bine nici semiti nu am imbratisat.
    • +12 (12 voturi)    
      cred (Luni, 26 iulie 2010, 17:52)

      gogoasa [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      ca ai vrut sa fii ironic da' ai grija ca daca mai faci mult pe prostu' s-ar putea sa ramai asa. Comentariul tau nu are nicio legatura cu subiectul articolului. Fa-ti un blog daca tot vrei sa-ti vezi online tampeniile.
      Se pare ca francezii si resut vesticilor au ajuns la o concluzie simpla: "de ce sa ne spalam noi pe cap cand Romania ar face cel mai bine treaba asta". Ca gandacii de bucatarie, nu ma lupt eu cu ei, mai bine ii prind si-i dau inapoi vecinului de langa mine, ca doar de la el a plecat.
      NU este nicio asociere sau alte mizerii de genul asta. Generalizarea e sport national, nu tot romanii sunt cinstiti, nu toti rromii sunt hoti si ticalosi.
    • +14 (14 voturi)    
      e la misto comentariul, nu? (Luni, 26 iulie 2010, 17:55)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      oi avea tu o frustrare vis'a'vis de base si pdl, dar fraza "Aici nici copii nu si-i puteau da la scoala pentru ca erau agresati de romani si li se furau si din putinul pe care il aveau." m-a terminat.

      ori faci misto ori esti nu anti portocaliu, anti inteligenta...
    • +12 (12 voturi)    
      Dar tu? (Luni, 26 iulie 2010, 17:55)

      Hate [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      Dar tu cand ai vazut ultima data un tigan muncind cinstit?
    • +13 (13 voturi)    
      Ieri (Luni, 26 iulie 2010, 17:55)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      Ieri m-a imbratisat un tzigan ca sa ma "faca" :)
    • +7 (9 voturi)    
      S-o luam metodic (Luni, 26 iulie 2010, 18:11)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      In primul rand hai sa o luam metodic! Nu este vina lui Boc/Basescu, in afara de situatia in care esti un telespectator Antene/iRealitatea spalat la creier care ii vede pe cei doi ca raul primordial! Ce sa faci, le sta in gat turnatorilor la Securitate Vantu&Voiculescu! Tiganii (ca si romanii) din pacate din 90 au tot plecat. Din fericire s-a putut pleca mai usor odata ce am intrat in UE (si asta s-a intimplat in vremea lui Basescu). De aici si valul de incidente cu rromi in Vest. In lagatura cu “viata fara griji” si “furatul” cred ca la asta sint ei, tiganii, experti. Multi dintre ei poate sint lenesi si hoti, dar nu toti. Ultima data am vazut tigani muncind cand am fost in Romania. Si tot atunci i-am si imbratisat pe tiganii respectivi. Mi-as dori ca mai multi tigani sa fie ca cei cu care am copilarit si care acum muncesc in bunul sens al cuvantului pentru a pune o bucata de paine pe masa. Cam greu de crezut asa-i? Din fericire nu-s minciuni, dar fiecare cu experientele lor.
      Intrebarea este cum rezolvam problema lor la nivel continental nu cum ne acuzam reciproc sau cum incercam sa pasam pisica!
      Tetrales bahtalo!
    • +8 (10 voturi)    
      Corect! (Luni, 26 iulie 2010, 18:11)

      Ostropel anti-basescian [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      E vina lu Basescu ca nu ne da bani si ajutoare! Si ca a plouat ieri cand eram si io la un gratar cu nevasta-mea!
    • +2 (2 voturi)    
      ?! (Marţi, 27 iulie 2010, 10:07)

      cv [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      "P.S. Pentru "haters": cand a fost ultima oara cand ati imbratisat un rrom?" Dar dumneavoastra?

      "Acolo macar au o sansa sa isi duca o viata linistita si fara griji." - si fac grija altora, nu-i asa? Cistiga mii de euro din cersit... Altii se spetesc si 10 ore in intreprinderi pentru 1500$-2000$ /luna, dupa studii la facultate + master + ... iar ei ii cistiga din cersit ... :) Cool...
    • +1 (1 vot)    
      TIGANII NU VOR SA SE INTEGREZE (Marţi, 27 iulie 2010, 14:01)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      s-au facut si scoli pentru ei , in care daca ar voi sa mearga ar putea invata si in limba romani. dar nu vor sa invete, nu vor sa se civilizeze, nu vor sa munceasca, nu vor sa se spele, nu vor sa respecte nici o lege. sunt foarte putini cei care o fac, iar acestia sunt perfect integrati in societete (ex. banica, iliescu, nastase, voicu s.a. de care nici n-ai zice ca-s tigani). ceilalti fura, cersesc, agreseaza sau sunt organizati in clanuri mafiote care se ocupa cu prostitutia, traficul de copii, mutilarea de copii folositi mai apoi la cersit, traficul de droguri, si de arme, crima organizata s.a. in felul acesta ei incearca sa ne demonstreze ca ei se descurca perfect si fara scoala si deoarece pentru ei nu exista sau nu functioneaza nici o lege. cu foarte putine exceptii, tiganii nu vor sa se integreze.
  • 0 (4 voturi)    
    Solutii (Luni, 26 iulie 2010, 17:45)

    adolf [anonim]

    Probabil asa au facut si inaintea celui de-al doilea razboi mondial. In loc sa previna, combat.
  • +9 (11 voturi)    
    francezii (Luni, 26 iulie 2010, 17:47)

    EU [anonim]

    francezii sunt prea indobitociti ca sa inteleaga macar cat de parsivi sunt tziganiii..

    asa ca isi merita soarta
    • +2 (2 voturi)    
      da (Luni, 26 iulie 2010, 20:29)

      da [anonim] i-a raspuns lui EU

      da, asa este. am avut multe surprize din acestea printre ei.

      ma si minunam cum politistii si controlorii lor se comportau... ca ai nostri: ii amendau pe francezii care comiteau vreo contraventie (calatorie fara bilet, traversare prin loc nepermis etc.), in schimb erau extrem de clementi cu minoritarii...

      am vazut si scena in care un "iertat" le-a ras in nas dupa ce a coborat din tramvai. sper sa le fi fost invatatura de minte respectivilor.

      de ce este pus sa plateasca cel care munceste corect, plateste impozite si, in plus, mai plateste si taxele din care sunt platiti... politistii?

      in schimb, "ceilalti" sunt iertati dintr-o prost inteleasa marinimie... care se face pe spinarea celorlalti.

      nu as spune indobitociti, dar sunt de o naivitate extrema. sunt, in primul rand, oameni necalatoriti - majoritatea merg in tari francofone (in mare parte, foste colonii) si au impresia ca restul lumii (exceptand germania, marea britanie si nordul) sunt... cam cum vad ei in colonii.

      de asta le si este trezirea atat de grea: cititi cum sunt uimiti ca delocalizeaza unii-altii, ca li se cer eforturi suplimentare. in fine... noi sa vedem de ale noastre. avem destule pe cap.
  • +11 (11 voturi)    
    S-au convins francezii ! (Luni, 26 iulie 2010, 17:48)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Si uite asa, dupa ani si ani de "lectii" teoretice despre integrarea minoritatilor, francezii s-au convins ca, atunci cand este vorba de tigani, nu se pot aplica modelele folosite la integrarea imigrantilor din fostele lor colonii.
    Iar acuzarea tarilor de origine este un alt mod al Frantei de a se spala pe maini de faptul ca NIMENI nu-i poate aduce pe tigani la standarde acceptabile de civilizatie.
    Furturi ? Cersetorie ? Astea sunt "meserii" transmise din tata-n fiu si n-or sa se lase de ele tocmai in Franta, unde are balta peste... Mai ramane sa se aplice si pedepse pentru astfel de fapte, nu doar sa-i trimita inapoi in tarile de origine, in speranta ca mai si raman acolo...
  • +14 (16 voturi)    
    Sunt TIGANI (Luni, 26 iulie 2010, 17:52)

    titi [anonim]

    Mai oameni buni, nu le mai ziceti romi ca nu sunt. Sunt tigani, iar printr-o lege proasta li s-a permis sa-si zica rromi (cu doi de "r"). De la asta s-a ajuns la "rom", care pentru orice strain din lumea asta mare nu reprezinta nici o diferenta fata de termenul "roman", pare doar o prescurtare... Prosti suntem noi, romanii care am permis o asemenea prostie sub regimul Iliescu.
  • +10 (10 voturi)    
    Vai de capul lor. (Luni, 26 iulie 2010, 18:01)

    ionut [anonim]

    Imi amintesc cum mai tipau ziarele franceze de cat de rasisti sunt romanii cand s-au intamplat incidentele de la Bolintin. Si in alte cazuri cand romanii nu mai suportau furaciunile minoritarilor si puneau mana pe par. Acum spun ca e responsabilitatea tarilor de origine. Pai si cum ar vrea ei sa procedam? Sa ii tinem legati aici ca sa nu se mai duca la ei sa fure, sau cum vad ei problema asta?
    Ei in afara de a incuraja prezenta si reintoarcerea romilor prin acordarea de prime de reintoarcere in tara de origine nu au facut nimic in privinta asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu cu prime se rezolva situatia (Luni, 26 iulie 2010, 19:04)

      Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Suntem in Europa si avem libertate de miscare toti cetatenii indiferent de etnie. Altfel ar fi discriminare. Daca Franta, Spania, Italia, Germania, Romania, etc vor aplica legea cu determinare maxima, si reiterez si aici, in sensul de toleranta 0 impotriva infractiunilor, pe o perioada de 2-3 generatii, problema se va rezolva de la sine. Dar pentru orice politician papa lapte, e mai usor sa lansezi prostia si sa spui din capul locului ca e responsabilitatea altuia. Daca sunt infractiuni pe teritoriul tarii tale? Pune mana si aplica legea. Si mai 'nainte, scoate-ti din legi , circumstantele atenuante pe motiv ca infractorul este minoritar, minor, etc. Cand vor fi expusi responsabilitatilor, ca oricine altul din majoritate si va raspunde pentru faptele sale, atunci ori se va corecta, dupa prima , a doua, a treia pedeapsa, ori va sta acolo, in afara societatii toata viata. Acordarea primelor nu loveste in cauza, si mai mult, incurajeaza fenomenul.
  • +12 (12 voturi)    
    USA? (Luni, 26 iulie 2010, 18:05)

    SKB [anonim]

    Abia astept sa putem calatori fara viza in USA.

    Sa ajunga si acolo rromii si sa-i fure Madonnei structura de metal a scenei, sa o duca la fier vechi.

    Ar fi satisfactia maxima, ca vad ca francezii au dat-o la intors.
    • 0 (0 voturi)    
      too late! (Luni, 26 iulie 2010, 20:06)

      bob [anonim] i-a raspuns lui SKB

      sunt deja acolo.. in california cel putin.. cred ca depasesc milionul. :)
  • +7 (7 voturi)    
    Ce nu se intelege (Luni, 26 iulie 2010, 18:34)

    Ionel [anonim]

    Tiganii sunt un popor migrator.
    temporar tiganii s-au oprit in Romania, care e tara de tranzit pentru ei. Acum o parte sunt in Franta care si ea poate e tara de tranzit, dar acum e datoria ei sa aibe grija de tigani, Romania si-a facut datoria, tiganii au avut aceleasi drepturi ca romanii
    • +1 (1 vot)    
      Logica foarte corecta (Luni, 26 iulie 2010, 19:35)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Morala ar fi: Sa-i facem pe tigani sa paraseasca Romania, promvand posibilitatile uriase de furt in tarile dezvoltate precum Franta, Germania, etc
  • +5 (5 voturi)    
    lipsa de profesionalism (Luni, 26 iulie 2010, 19:15)

    eastbam [anonim]

    autorul articolului foloseste de 2 ori termenul pretios "evocase"/"evocand", dar greseste lamentabil cu "tarilor de orgine", "presedentia blegiana" si "romi". Nu ar fi mai simplu sa-i numim tigani,ca doar asta sunt? De ce insistati sa-i numiti "romi" (nici macar "rromi")? Doar ca sa-i confundam cu "romani"? Oricum, in titlu apare "Oficial francez despre delincventa romilor" pentru ca in corpul articolului sa se schimbe in "Evocand cresterea masiva ("de peste 150% in Paris") a unor infractiuni comise de minori romani"....
    //.(editat de HotNews.ro)
  • +4 (6 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 26 iulie 2010, 19:26)

    Gitan [anonim]

    de ce folositi cuvantul "rom":peste tot se spune(in traducere) TIGAN.Exista 9 milioane de TIGANI (gitan, zingaro, gitano, gypsy)
    • +4 (6 voturi)    
      Incorect (Luni, 26 iulie 2010, 19:55)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Gitan

      Documenteaza-te.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people#Population_and_subgroups

      Se numesc rromi, romi, romani, tsigani, etc, in functie de zona europeana unde se afla. Deasemenea sunt o gramada de sub-ramuri.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_the_Romani_people

      Astia isi spuneau rromi inainte ca termenul de roman sa existe macar, asa ca mai terminati cu miturile astea, ca nu suntem buricul pamantului, iar daca o luam istoric, au fost inaintea noastra sa isi spuna cum isi spun.

      Or fi ei cersetori, hoti si or face de ras imaginea Romaniei, dar nici cu ai nostri nu mi-e rusine, majoritatea suntem nimic mai mult decat niste "descurcareti", cu o mentalitate extraordinar de scarboasa si de nociva.

      Hai, la table si la seminte, ora de antropologie si folclor s-a incheiat.
      • +1 (3 voturi)    
        valahi (Luni, 26 iulie 2010, 20:55)

        im [anonim] i-a raspuns lui HP

        Mai bine ne-am schimba noi numele. In valahi, vlahi de exemplu.
        • +1 (1 vot)    
          da (Marţi, 27 iulie 2010, 8:11)

          da [anonim] i-a raspuns lui im

          da, cu atat mai mult cu cat este un termen care poarta in el recunoasterea latinitatii "Slavic people initially used the name Vlachs when referring to Romanic people in general." (http://en.wikipedia.org/wiki/Vlach sau http://en.wikipedia.org/wiki/Wallachia)
  • +9 (9 voturi)    
    Dezintegrare. (Luni, 26 iulie 2010, 19:44)

    garabetian1 [anonim]

    De sute de ani se cauta solutia magica de integrare a tiganilor.Cand Base a spus ca-i intalnesti la toate muzeele dar nu ca sa le viziteze au sarit toti ca arsi i-ar Base a trebuit sa o dea la intors(de ce oare').Nu exista solutie ca sa faci un tigan sa nu mai fie tigan si ce este mai grav ca noi ROMANI suntem in UE si nu avem DREPTUL LA MUNCA in schimb pe ei tigani ai sa-i gasesti in toate intersectiile,muzee,metrouri din toata EUROPA.Discriminati suntem noi care vrem sa ne castigam un ban cinstit si nu avem acest DREPT.
  • +1 (1 vot)    
    civilizatia tiganilor (Luni, 26 iulie 2010, 23:48)

    teh-nik [anonim]

    astept cu nerabdare liderii etniei, care sa se laude macar cu o realizare in folosul celor pe care ii reprezinta ceva de genul: " aici conationalii dvs de etnie ..... au participat la plantarea unor pomi , au un program prin care se straduiesc sa se comporte civilizat in societate,mijolacele de transport in comun, etc..., au participat voluntar la reparatia scolii .... .Conform filozofiei lor de viata care o fi ea in care smecheria , fenta si minciuna stau de fapt pe primele locuri, europeni vor trebui sa astepte mult si bine agrenarea social pozitiva a acestora. Domnii parlamentari europeni poate comanda si un sondaj de opinie de la Atlantic pana Ural in care sa le solicite opinia ,un studiu antropologic si un cont european "Omenia" care sa asigure un trai linistit pana la adanci batraneti tuturor cetatenilor etniei sub deviza "hun franc pour manger".
  • 0 (0 voturi)    
    oh no (Marţi, 27 iulie 2010, 8:27)

    EDM [anonim]

    Mi-e teama ca UE va reactiona prin a-i trimite inapoi la tarile de "origine"...
  • 0 (0 voturi)    
    din punctul meu de vedere... (Marţi, 27 iulie 2010, 12:33)

    Jimbo [utilizator]

    ar trebui sa-i expulzeze pe cei care comit infractiuni sau se afla acolo in stare de ilegalitate, turisti de 5 ani, si noua, sa ni se permita sa le interzicem dreptul de a mai intra in spatiul Shengen 10 ani. Ar fi o solutie excelenta pentru imaginea Romaniei, caci sa fim sinceri, nu vrem 1 milion de tigani inapoi, si asa sunt mult prea multi.