De ce moartea Madalinei Manole nu este nici "curajoasa" dar nici "lasa"?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 14 iulie 2010, 19:42 Actualitate | Esenţial

Nu faptul ca televiziunile au vorbit astazi pana la saturatie despre moartea Madalinei Manole este revoltator. Aceasta specie de indecenta face parte, pana la urma, din ADN-ul mass-media din intreaga lume. Nici faptul ca au aparut  - instantaneu - cohortele de amici cu declaratiile stranse clabuci la gura, dar care-i vorbeau cantaretei din an in Pasti, nu merita indignarea. In lumea noastra exhibitionista e din ce in ce mai greu sa intelegi ca, in astfel de prilejuri, tacerea este cea mai pura forma de respect. Insa stupefiant este deficitul explicatiilor clare, care sa faca inutila orice tacla
 
Manifestarea comportamentului suicidar difera de la o persoana la alta. Aparitia unei retrageri drastice sau a unei hiperactivitati poate fi un semn ca ceva nu este in regula. Unii oameni au un comportament foarte pozitiv, sunt chiar fericiti, odata ce au luat decizia de a-si lua viata. In acelasi timp este posibil ca manifestarile sa fie de furie sau nerabdare fata de anturajul apropiat.

 
 
pe marginea motivelor care stau in spatele unei astfel de intamplari.

Mii de comentarii au aparut astazi pe site-urile care au scris despre moartea Madalinei Manole. Unii au apreciat “curajul” de a face un astfel de gest, altii au acuzat “egoismul si lasitatea” celei care a murit prin suicid. Dar a vorbi despre “curaj” sau despre “lasitate” intr-o astfel de situatie este o mare greseala. Suicidul reprezinta statia finala si tragica a unei boli numite depresie majora, care apare datorita unui dezechilibru neurohormonal la nivelul creierului. Despre cei care mor de cancer nu se poate vorbi in termeni de “curaj”/”lasitate”. Este valabil si pentru cei care mor prin suicid. O depresie majora neglijata sau netratata poate duce, in timp, la tentative de suicid. Din nefericire, astfel de tentative sunt adeseori fatale. Nu se poate vorbi nici despre un gest curajos, dar nici despre unul egoist. Persistenta folosirii acestor termeni demonstreaza absenta informarii si lipsa de respect pentru cel care si-a luat viata.

Suicidul nu este niciodata rezultatul unui singur factor sau al unei serii de evenimente nefericite si nici o
 
Depresia si comportamentul suicidar sunt frecvent asociate. Depresia este o boala tratabila, iar suicidul poate fi prevenit.

 
 
modalitate prin care sa faci fata unor probleme personale. Criza economica sau problemele sentimentale ne afecteaza deopotriva pe toti, dar mai mult pe cei vulnerabili, cum este cazul persoanelor care sufera de depresie. Dar nu criza economica sau dezamagirea in dragoste sunt cauza suicidului, ci depresia nediagnosticata sau tratata fara succes.

UN AVERTISMENT ADRESAT REPORTERILOR

Atentia hiperdimensionata pe care presa o acorda mortii Madalinei Manole poate fi inteleasa, dar nu si felul in care acest eveniment este relatat. Insistentele reporterilor in a afla continutul mesajului de adio sau tipul de
 
Semne ca cineva doreste sa se sinucida includ conversatii despre „aranjarea tuturor afacerilor” sau exprimarea unor sentimente de esec si disperare.
 
 
substanta folosita sunt necugetate si lipsite de profesionalism. Manualele de jurnalism insista asupra evitarii descrierii explicite si detaliate a suicidului in mass-media. Motivul poarta numele de “efectul Werther” si desemneaza fenomenul suicidului prin imitatie. Prima aparitie cunoscuta a suicidului prin imitatie s-a inregistrat in 1773 cand a fost publicat romanul lui Goethe, “Suferintele tanarului Werther”. La scurt timp dupa aparitia cartii in Europa au crescut cazurile de sinucidere in randul tinerilor, care copiau metoda folosita de tanarul Werther. Acesta este fenomenul care a dus la interzicerea romanului in anumite tari europene. Acest fenomen s-a repetat si in urma suicidului unor celebre vedete rock.
 
Simptomele fizice ale depresiei: insomnia, pierderea apetitului sau mesele neregulate, dureri de burta, atacuri de panica, pierderea concentrarii sau energie diminuata.

 
 


Avertismentul psihiatrului Ion Vianu este hotarat: “Asa cum numarul omorurilor este mai mare in tarile unde accesul  la armele de foc este facilitat, sinuciderea este si ea favorizata de accesul prea larg la informatia despre sinucidere si, mai ales, a descrierii amanuntite si complezente a modului de sinucidere. O informatie despre sinucidere, despre modul cum a fost ea pusa in act este, intr-un fel, o invitatie la sinucidere. De aceea nu se poate sublinia indeajuns ca, din punctul de vedere al eticii jurnalistice, informatia despre sinucidere trebuie sa fie de o sobrietate, de o retinere extrema. Mai ales nu trebuie sa dea nici o informatie despre modul de operare a actului fatal”.

MITURI DESPRE SUICID

Mitul:
Oamenii care vorbesc despre sinucidere nu vorbesc cu adevarat serios si e putin probabil ca sa se sinucida.
Faptele: Se intampla frecvent ca oamenii care se sinucid sa marturiseasca cuiva ca nu mai au pentru ce trai sau ca nu mai au niciun viitor. E posibil ca unii chiar sa spuna ca ar dori sa moara. E posibil ca oamenii sa vorbeasca despre suicid pentru a obtine atentia de care au nevoie, dar e foarte important ca oricine vorbeste despre sinucidere sa fie luat foarte in serios.

Mitul: Odata ce o persoana a avut o tentativa serioasa de suicid, e putin probabil ca acea persoana sa mai incerce si a doua oara sa se sinucida.
Faptele: Cei care au incercat sa se sinucida odata sunt de 100 de ori mai predispusi decat populatia in general sa incerce din nou. Aproximativ patru din 10 oameni care au murit prin suicid au mai avut tentative de suicid anterioare.

Mitul: Daca o persoana are intentii serioase de a se sinucide, atunci tu nu poti face nimic.
Faptele: Ideile suicidare sunt adesea doar o stare temporara. Daca cineva poate avea un tonus scazut si poate fi stresat pentru o perioada consistenta de timp, adevarata criza suicidara poate dura putin. Oferirea de ajutor adecvat si suport emotional la timp poate reduce riscul de suicid al celor care experimenteaza stari de nefericire profunda.

Mitul: Sa vorbesti despre sinucidere e o ideea proasta pentru ca poti da cuiva idei sa incerce.
Faptele: Cand cineva are idei suicidare de obicei nu doreste sa-i ingrijoreze sau inspaimante pe cei din jur asa ca nu vorbeste despre intentiile sale. Intrebandu-i direct despre suicid le dati permisiunea sa va vorbeasca despre cum se simt. Oamenii care au trecut printr-o astfel de criza spun frecvent ca a fost o imensa usurare pentru ei sa poata vorbi despre ideile lor suicidare. Odata ce cineva incepe sa-si exploreze si sa vorbeasca despre sentimentele si temerile lui/ei sansa de a descoperi si alte alternative la suicid creste.

Mitul: Oamenii care ameninta ca se sinucid doar cauta atentie si nu trebuie luati prea in serios.
Faptele: Astfel de oameni vorbesc despre gandurile lor doar pentru ca in acest fel solicita ajutor. Reactia apropiatilor ca si oferirea atentiei de care aceste persoane au nevoie le poate salva viata. O tentativa de suicid trebuie intotdeauna sa fie luata in serios.

Mitul: Oamenii cu idei suicidare vor sa moara.
Faptele: Oamenii cu idei suicidare nu vor in realitate sa moara, ei de fapt nu isi mai doresc sa traiasca viata pe care o au. Oferirea de suport emotional si discutarea diferitelor optiuni ii poate ajuta pe acesti oameni sa depaseasca faza suicidara.


















Comentarii alese de moderator

  • mult prea superficial (Vineri, 16 iulie 2010, 15:55)
    Ioana [anonim]

    Victor, eu am 27 de ani si un copil de 7 ani ce ieri imi povestea cu lux de amanunte cum a murit Madalina Manole. Pentru ca asa a auzit el oamenii vorbind in ratb, devoratorii de morbidiate cum le spunem noi, in familie, facand fata cu brio oricarei replici referitoare la caz. Ii spun caz si nu stire, pentru ca doar atat este pentru noi. Desi deja a obtinut statutul de "stirea lunii", din momentul cand informatia a atins circumvolutiunile cenusii sau nu, ale agentiilor de presa. Vaca asta de muls ce se hraneste cu crime, violuri, incest, frauda, nuditate, a mai obtinut inca un surpuls de lapte, suicidal de data aceasta. Si poporul o mulge in disperare, pentru ca atata poate, saracul, si atata primeste. Daca ne hranim cu superficialitate, atunci cum sa nu fim fiinte superficiale, cum sa nu gandim superficial, de ce sa nu actionam superficial si sa nu comentam superficial? In ziua cand M.M si-a pus stop vietii, in sistemul de invatamant s-a desfasurat exam.de titularizare, la care, bineinteles, s-a copiat. Stirea despre acest evenim. a avut max 1 minut si apoi i-a luat locul o delicioasa si proaspata portie de morbid, ce a tinut, probabil, 10 minute. Spun probabil, pentru ca schimb canalul imediat ce sesisez doza de penibil si disperare dupa audienta.
    Astept cu nerabdare ziua cand se vor vinde tiraje intregi avand pe prima pagina un castigator de Nobel, sau un copil super-inteligent, sau o fata talentata. Si nu pentru ca stie cum sa se dezbrace.








​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

50824 vizualizari

  • +47 (51 voturi)    
    Madalina Manole (Miercuri, 14 iulie 2010, 19:59)

    NAE [anonim]

    Aveti foarte multa dreptate dar din pacate avem o presa de " tot plansul " sau de "tot rasul " . Goana cu orice chip dupa senzational face de foarte multe ori sa asociez pe unii ziaristi cu niste HIENE !
    In cazul unor accidente vezi cum reporterul aproape ca-i baga ranitului ( pansat , plin de sange , speriat )microfonul in gura si pune o intrebare inteligenta : va doare , v-ati speriat , etc ..
    Ma mira lipsa de reactie a celor " grei " din presa care sunt cu adevarat ziaristi sau reporteri .
    Explicatia ar fi ca aici functioneaza de minune " corb la corb nu-si scoate ochii "
    HALAL PRESA ! ! !
    • -13 (41 voturi)    
      de apreciat (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:32)

      Nea Vasile [anonim] i-a raspuns lui NAE

      Este de apreciat faptul ca nu este nici las nici curajos gestul (o fi o struto-camila psihologica), dar cum comentati dpdv psihologic curajul de a-si lasa copilasul ala nevinovat fara mama.
      Ce vina are el pana la urma? Cand faci pasul asta iti asumi niste responsabilitati pe termen lung, nu iti bagi botul in primul bidon cu pesticid care-ti cade in mana.
      • +11 (11 voturi)    
        mda. (Joi, 15 iulie 2010, 10:07)

        demostene [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

        Nea Vasile, nu ai inteles nimic din articolul asta. NIMIC. Tu intelegi ca depresia care duce la suicid e o boala si ca efectiv nu mai rationezi? Se pare ca nu. Ai citit in dunga. Probabil doar titlul. Bravo!
    • +11 (15 voturi)    
      oare (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:50)

      un ziarist [anonim] i-a raspuns lui NAE

      @ NAE

      te-ai gandit ca poate "greii" din presa nu mai au nici ei loc de pipitoancele din presa?


      un ziarist care nu a scris la ziarele de chiloti si care a pierdut
      • +5 (9 voturi)    
        oare (Joi, 15 iulie 2010, 7:08)

        Oana M [anonim] i-a raspuns lui un ziarist

        Daca greii din presa nu mai au loc, inseamna ca de fapt nu sunt grei si se lasa calcati in picioare.

        Daca lupta individual vor pieri. Pana cand romanul nu va descoperi puterea lucrului in echipa la nivel de varfuri, varfurile se vor autodecapita.

        Hai sa lasam scuzele deoparte. Prostia e mare de partea oricarui individualist. Individualismul dus la extrem este o forma de sinucidere, iar varfurile romanesti sunt experte in asta.

        Frumos este ca mediocritatea aplica principiul turmei (deci al echipei) instinctual.
        • -1 (1 vot)    
          pai la noi e imposibil sa recunosti ca altul e mai (Vineri, 16 iulie 2010, 13:05)

          goguta [anonim] i-a raspuns lui Oana M

          Asa este ! Individualismul ne distruge ca popor. Am cunoscut un neamt care chiar asta remarca : nu inteleg cum, daca vorbesc cu fiecare in parte totul e OK si cum iesiti pe strada va injurati , va claxonati ,va bateti. Noi nu mai avem constiinta colectiva , atitudine si simt civic. Valorile familiei si ale comunitatii sunt calcate in picioare faca ca macar sa ne dam seama.
          Cum sa-ti dai seama ca cel de langa tine are o suferinta daca il invidiezi pentru ce are si cum arata? Daca pui umarul ca sa-i pui piedici?
          Trista nu e moartea Madalinei Manole. Este trista isteria produsa de moartea ei .
          Aceasta isterie este provocata de concurenta acerba dintre ziaristi de a fii ei primi,i de a fii" mai cu mot" cu orice pret. Ce conteaza ca familia e indurerata ? ce conteaza ca poate lumea nu e interesata de amanunte macabre? Ce conteaza ...?
    • +10 (12 voturi)    
      reflectarea in presa... (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:52)

      diacon [anonim] i-a raspuns lui NAE

      pe presa o doare in cot de faptul ca poate incuraja sinuciderile. chiar s-ar bucura unii analfabeti de prin presa daca mor si altii, ca au despre ce scrie. din pacate O SOCIETATE FARA MORALITATE SI FARA PRINTIPURI, MON CHER, ASTA VA FI ROMANIA FOR EVER!!!! in presa sunt oameni fara scoala care nu au reusit in vreo profesie adevarata.
      • -1 (1 vot)    
        cam asa e (Joi, 15 iulie 2010, 11:58)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui diacon

        cat timp ies mai multi bani dintr-un aticol in care mortul apare cu capul spart si spume la gura, piata libera promoveaza gunoaiele. Cat timp nu va exista un organ de control care sa transforme castigul acesta in pierdere, puteti sa venit cu sute de avertismente, nu vor fi bagate in seama.
        Evident un nivel de cultura putin mai ridicat al omului de rand ar anula din start genul asta de jurnalism dar unde nu exista, statul trebuie sa intervina prin institutii de control pe termen scurt, si imbunatatirea educatiei pe termen lung. Poate citeste si Basescu ...
    • -3 (11 voturi)    
      sinucidere ??? (Joi, 15 iulie 2010, 0:11)

      mike [anonim] i-a raspuns lui NAE

      Sinucidere???

      Hai sa le luam pe rand:

      Sinucidere cand te-ai chiniuit 15 ani sa ai un copil???
      si cand el are 1 an???

      Chiar daca ai cancer in faza terminala - iti doresti sa iti petreci ultimele zile cu el... sa "il mai cresti chiar si o zi!!!"

      Pesticid???
      suna prea brutal pentru o femeie frumoasa....


      Era lovita la cap si intr-o balta de sange???
      Explicatia ca a cazut si s-a lovit nu tine.... posibil sa cazi si sa te lovesti, dar nu foarte tare. Nu incat sa facvi balta de sange.

      Mesaj pe telefon???
      Era o artista....si se simptea o artista...ar fi trebuit sa scrie o scrisoare pe hartie!

      Cam prea multe nu se leaga....

      Oricum - cand ai un copil de 1 an, pe care l-ai dorit foarte mult , indiferent ce probleme sau boli ai....tot ce vrei e sa traiesti cat mai mult...
      • +10 (12 voturi)    
        depresie (Joi, 15 iulie 2010, 1:00)

        hani [anonim] i-a raspuns lui mike

        e foarte posibil ca Madalina sa fi suferit de ceea ce se numeste "depresie postnatala"...este extrem de frecventa si poate si foarte serioasa. Datorita schimbarilor hormonale majore prin care trece o femeie in timpul si dupa sarcina, unele femei trec printr-o criza majora dupa nastere. Sunt epuizate, fizic si mental, stresate de cerintele non-stop ale copilului, iar refacerea poate dura. Multe femei dupa nastere se simt urate, deformate, si mai ales daca nu pot face stresului simt ca nu sunt mame bune, ca nu dau totul copilului, si se simt extrem de vinovate daca isi doresc sa fie pentru o vreme departe de bebe....mai ales daca si l-au dorit atat de mult. Si crede-ma, nu exista mama care trezita din somn de cel putin cinci ori pe noapte sa alapteze si sa il schimbe pe bebe care nu simt tentatia sa o ia la fuga din casa si sa nu se mai intoarca...macar pentru o vreme. Si asta fara a suferi de depresie post-natala.
        • +9 (9 voturi)    
          Cata dreptate aveti... (Joi, 15 iulie 2010, 5:56)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui hani

          Stiti multe. Din pacate cei care nu stiu absolut nimic despre depresie vin si se erijeaza in experti...

          Depresia este o boala si multora le este rusine sa o admita si sa caute asistenta si tratament. O "stigma" dura si nemeritata: e ca si cum ar trebui sa-ti fie rusine ca ai diabet sau ai probleme cu inima...

          Sper ca explicatiile d-voastra sa mai audca lumina pentru cei interesati sa inteleaga mai multe.


          Dumnezeu sa o odihneasca pe Madalina.
        • +2 (8 voturi)    
          Post natala (Joi, 15 iulie 2010, 7:24)

          Oana M [anonim] i-a raspuns lui hani

          Hai sa fim un pic seriosi, fara exagerari.
          Ei uite ca exista mama care sa fie trezita de chiar mai mult de 5 ori pe noapte si sa nu vrea sa o ia la fuga sa nu se mai intoarca. Daca exista una, inseamna ca exista mai multe. Sau bine inteles dupa tine asa s-ar explica fenomenul aurolacilor din Romania.

          Daca e asa, atunci doctorul pediatru e de blamat ca nu a putut identifica asa ceva. Si crede-ma ca daca ar fi fost depresie post natala pe o perioada de timp asa de mare, ai si momente de constienta in care incepi sa iti pui semne de intrebare. A fost o greseala din partea ei ca nu a sesizat astfel de momente in care ar fi putut sa se trateze.
          Depresia nu este o chestie ca un tobogan, te-ai suit pe el si ai luat-o la vale, e o chestie cu ups and downs. Iti vorbeste o persoana care a suferit de depresie (si nu post natala) timp de 4 ani de zile. Nu am stiut ca e depresie decat dupa ce am iesti din ea, credeam ca e o stare normala, dar in momentele de luciditate mi-am pus intrebari, pe cat de mult avansa depresia cu atat mai ascutite erau momentele de luciditate si dorinta de a scapa era mai mare. Depinde de tine de care parte de agati mai mult si ce iti este mai aproape de firea ta ca solutie. Iar cei din jur nu m-au ajutat deloc. Basca ca am un caz de suicid in cercul de apropiati.

          In orice caz tot atat de responsabili ca Madalina sunt cei din jurul ei.

          NU SUNTEM DECAT UN TOT. CAND O SA INTELEGM CA TREBUIE SA NE AJUTAM UNII PE ALTII PENTRU CA VOM SUFERI TOTI DE RAUL DIN JUR?
          • +3 (5 voturi)    
            depresia post natala (Joi, 15 iulie 2010, 9:37)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Oana M

            poate dura foarte mult si se poate diagnostica la cateva luni dupa nastere.
            Daca nu cunoasteti si nici macar nu va informati macar nu mai scrieti.
          • +3 (3 voturi)    
            . (Joi, 15 iulie 2010, 10:08)

            demostene [anonim] i-a raspuns lui Oana M

            depresia post-natala poate dura si 5 ani. n-ar fi rau sa mai deschizi o carte sau macar wikipedia. cat timp ai scris comentariul asta, mai invatai si tu ceva.
        • -4 (6 voturi)    
          post natala (Joi, 15 iulie 2010, 9:01)

          vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui hani

          amice, depresia post-natala se manifesta in primele luni dupa nastere - nu la doi ani dupa - si consta in respingerea copilului nu in suicid.
          dar deh, multi dar priceputi.
          • +6 (6 voturi)    
            @vasile (Joi, 15 iulie 2010, 9:52)

            x [anonim] i-a raspuns lui vasile69

            Hei Vasile, esti femeie? Atunci de unde stii tu asa de multe despre depresia post natala? Depresia post-natala poate dupa pina ce copilul are 2 ani, si mai mult. Mai apoi, poate evolua in depresie 'obisnuita' ca sa zic asa. Iar in cazul Madalinei, citind pe net interviuri mai vechi de-ale ei (2007), incep sa cred ca era oricum o fire depresiva, sau in orice caz a dat in depresie dupa divortul de primul sot (motivul divortului fiind infidelitatea lui).

            In fine, se pare ca avea destule motive sa fie nefericita.

            MB: Copilul Madalinei abia implinise 1 an (nascut in iunie anul trecut), dar jurnalistii din tara asta nu stiu nici macar sa calculeze virsta copilului, doar o dau inainte cu "2 ani", ca asa a fost scris in primul articol si asa sa ramina - nu exista o minima verificare (evidenta de altfel) a datelor.
        • -3 (5 voturi)    
          greu de crezut.... (Joi, 15 iulie 2010, 9:35)

          unu' [anonim] i-a raspuns lui hani

          pentru mine e greu de crezut ca a suferit de o drepresie postnatala.... intrucat o drepesie postnatala asa cum ii sp[une si numele apare dupa nastere, ori in cazul ei nu mai putem spune la un an si o luna ca este dupa nastere..... a trecut suficient timp ca sa fie deja impacata cu situatia pe de o parte, iar pe de alta parte si-a dorit prea mult timp copilul ca sa o afecteze o depresie dupa ce l-a avut, deci cade din start teoria asta..... altceva a fost in sufletul ei si probabil ca numai ea stie ce a putut sa o afecteze atat de tare incat sa recurga la un asemenea gest.... ca parere personala ar fi faptul ca ajungi intr-o asemenea stare atunci cand ultima persoana in care crezi te deziluzioneaza profund, dar e doar o parere personala, nu pot afirma nimic concret....
        • -1 (1 vot)    
          Stie multe... (Joi, 15 iulie 2010, 20:59)

          Square Enix [anonim] i-a raspuns lui hani

          Suicidul reprezinta statia finala si tragica a unei boli numite depresie majora, care apare datorita unui dezechilibru neurohormonal la nivelul creierului. Probabil ca Decebal avea depresii... Cate sinucideri sunt in total in piesele lui Shakespeare?
        • -1 (1 vot)    
          necunoscut (Vineri, 16 iulie 2010, 2:37)

          valeanu ovidiu [anonim] i-a raspuns lui hani

          "dupa razboi multi viteji se arata" sai fi tarana usoara DRUM BUN MADAINA ACOLO DE SUS SA VEZI HIENELE CARE TE MANCAU AN VIATA ACUM CUM ASI FAC NUME PE SPATELE TAU
      • +2 (4 voturi)    
        inca ceva (Joi, 15 iulie 2010, 8:43)

        none [anonim] i-a raspuns lui mike

        Sa nu uitam ca era ziua ei de nastere. Cam stranie coincidenta, nu ti se pare?
      • +5 (5 voturi)    
        esti motivul pt care reporterii sunt asa cum sunt (Joi, 15 iulie 2010, 10:09)

        demostene [anonim] i-a raspuns lui mike

        ... Uite de ce reporterii sunt asa cum sunt si subiectul e tratat asa cum e tratat. Pentru ca sunt oameni care asta cer: scandal, sange, telenovela, ca niste hiene.
    • +10 (10 voturi)    
      sacali (Joi, 15 iulie 2010, 7:42)

      Parzival [utilizator] i-a raspuns lui NAE

      Toate televiziunile au stat nemiscate cu toate camerele posibile si imposibile focusate pe poarta casei Madalimei, cocotati pe garduri si prin copaci, incercand sa surprinda "live" momentul scoaterii cadavrului din casa - absolut gretos si diabolic!La televiziuni s-au tinut toata ziua talk showuri cu distinsi "prieteni" ai artistei ce aproape ca jubilau ca sunt bagati in seama si apar la tv. La B1 au difuzat o emisiune cu Madalina Manole de pe vremea cand Radu Moraru avea 19-20 de ani. Cine a mai invitat-o in ultimii ani pe Madalina la o emisiune? Intr-o asemenea lume, in care toti cei care se manifesta zgomotos intr-o zi de un tragism absurd, aproape ca nu ma mai mira ca ajungi sa ai ganduri suicidale. Sa le fie rusine celor din presa care au tipat toata ziua, dar si pretinsilor amici care daca ar fi iubit-o cu adevarat ar fi ales sa taca, cu piosenie, macar pentru o zi!
    • +2 (2 voturi)    
      "... sa vezi ce popor o sa pun" (Joi, 15 iulie 2010, 12:02)

      Ardelean [utilizator] i-a raspuns lui NAE

      ...zise Dumnezeu
      Si asa s-a si intamplat. Noi toti suntem de vina, SOCIETATEA. Daca o televiziune ca "zeroTV" a ajuns sa fie televiziunea poporului, iar patronul ei a ajuns multimilionar, atunci ce ne mai miram. Ne convine sa facem pe lupii moralisti, dar noi toti suntem niste devoratori de asemenea stiri si emisiuni de tot rahatu gen "abces" direct si tot felul de "show-uri pacatoase" iar enumerarea poate continua. Eu insumi ma lup cu propria familie si incerc sa inteleg ce ii atrage la aceste emisiuni.
      Sunt ferm convins ca in urma unui sondaj pe un esantion de persoane cu varsta peste 25 de ani, procentul celor care au citit o carte in ultimul an nu trece de 5%. In schimb daca-i intrebi cine este "blonda lu' Bote" cu siguranta ca 60% stiu.
      Prin urmare, asta ne dorim... asta ne dau... nu uitati ca totul este o afacere, iar daca asemenea stiri VAND, atunci acest lucru nu demonstreaza altceva decat exact ce am metionat mai sus: NOI SOCIETATEA SUNTEM DE VINA CA LE FACEM RATING.

      Odihneasca-se in pace.
    • 0 (0 voturi)    
      MAGDALENA ANCA! ( MADALINA MANOLE) (Vineri, 16 iulie 2010, 18:17)

      anca [anonim] i-a raspuns lui NAE

      Ma numesc Anca,cata durere am simtit si simt in continuare,moartea Madalinei,m-a tulburat f tare,am plans si chiar si acum scriid imi curg lacrimile,numai ea stie ce ganduri negre au abatut-o,numai ea si bunul DUMNEZEU.IL rog pe Dumnezeu sa o primeasca in casa lui si sa o ierte ca ceea ce a facut ,a facut intr-un moment de slabiciune,de furie poate,de tristete,de egoism poate,dar nu stim si nu vom sti vreodata! pacat ca zicea ca nu e frumoasa,vai,era o femeie foarte frumoasa,simpla,educata,avea frumusetea ei,doar a ei,imi pare rau ca aceste ganduri au impins-o la moarte.nu vreau sa continui pt ca nu vreau sa o judec,si eu sunt un nimeni!!! DUMNEZEU SA O IERTE!!!
  • -17 (27 voturi)    
    Ultimu mit (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:00)

    Silviul [anonim]

    Mor mai multi barbati pentu ca noi stim sa ascutim o lamă sau să facem un nod. Şi în niciun caz nu ne sinucidem cu paracetamol sau vitamina C.
  • -16 (24 voturi)    
    lasitate sau nu (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:02)

    doctorul de suflete trompeta MD [anonim]

    daca s-ar dovedi ca ar fi suferit de o boala incurabila, poate atunci gestul nu ar fi unul las, daca nu, cei care il aprobati si ii mai laudati si curajul, veniti la mine la cateva sedinte ca sa va scap de sindromul emo, pe bani normal ca e criza
    • +15 (17 voturi)    
      Bineinteles (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:39)

      anon [anonim] i-a raspuns lui doctorul de suflete trompeta MD

      Mai expertule anonim, ia lamureste-ne si tu pe noi ce inseamna 'dezechilibru neurohormonal la nivelul creierului' pentru tine. Sau mai bine, cum un organ intr-o stare nenaturala, creierul, poate sa ia numai deciziile pe care tu/noi le consideram rationale atunci cand nu mai functioneaza cum trebuie. Nu ti se pare ca una exclude pe cealalta? Tu chiar crezi ca este totul numai o problema superficiala, un moft? Ia zi, ce te faci daca nu mai poti sa-ti 'generezi' vointa de-a trai? Cum iesi din asta? Sau trebuie sa ignoram problema doar pentru ca tie-ti este imposibil sa-ti imaginezi astfel de situatii?
      • +3 (3 voturi)    
        de mirare ca nu-i "genetic" (Joi, 15 iulie 2010, 7:46)

        poirot [anonim] i-a raspuns lui anon

        "Dezechilibrul" ala ce-i altceva decat o fraza neuropsihologica? Care hormoni, care dezechilibru, ce arii nu functioneaza cum trebuie? Depresia "majora" e cea pentru cei peste 18 ani, restul pentru ladita cu nisip? Parca exista o depresie endogena ca boala si asa-zisele "Kurzschlußhandlungen" (actiuni nereflectate) declansate de te miri ce.
        Intai sa stea alb pe negru c-a fost sinucidere, un criminalist nu se va repezi in halul asta neavand sa umple randuri la gazeta. Apoi poate urma aventura de a reconstrui dedesubturile situatiei artistei, descrise in cele mai stridente culori ale perfectiunii. Adeseori realitatea dincolo de fatada e una cu totul diferita.
  • +25 (25 voturi)    
    de retinut pt.jurnalisti (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:03)

    anonim [anonim]

    F.bun articol,eu sunt cadru didactic si ma revolta ceea ce vad la tv. si in presa, ma gandesc cu graza la efectul lor asupra celor aflati in situatii dificile si fara ajutor in mediul lor apropiat...
  • +26 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:05)

    sorin [anonim]

    dincolo de subiectul foarte trist, trebuie sa remarc un nou articol foarte bun de la dl. mixich!
  • +1 (7 voturi)    
    Articol interesant dar ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:08)

    John [anonim]

    ... titlul este de 2 lei! Din nefericire!

    Mare "dilema" ridica cititorilor ...

    Buna sesizarea aviditatii reporeterilor care duce la efecte colaterale fatale.
    • +19 (19 voturi)    
      excelenta "demitizare" (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:38)

      Octavian [anonim] i-a raspuns lui John

      Excelenta prezentare a psihologiei suicidare si a solutiilor de ajutor al celor ce sunt bolnavi de depresie si au imbolduri de acest gen. Multumesc domnule VM! Randurile merita citite de catre toti iar recomandarile de ajutor puse in aplicare de indata. Se pot salva vieti!
  • +8 (8 voturi)    
    nu trebuia , fata draga. . . (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:11)

    Dan [anonim]

    Madalina este o vedeta , deci atentia media este inevitabila.

    Cred ca dragostea este o emotie atat de puternica , incat poate impinge pe oameni la reactii extraordinare.

    Doar acum am aflat detaliile vietii ei personale, dar imi aduc minte acum 16 ani cand eram copil in Romania si ascultam cantecele ei , ma gandesc ca dragostea a putut influenta felul in care canta , si felul in care se exprima.

    Cred ca in momentul in care a facut gestul asta de ziua ei , si-a pierdut dragostea fata de sine insusi. Dealtfel o si spune in mesajul sau . Chiar daca stie ca multi oameni o iubeasc , si chiar daca iubeste pe altii , inclusiv insusi copilul ei , nu se mai iubea pe sine insusi. In momentul in care cineva pierde dragostea de sine , acea persoana este cel mai mare pericol pentru ea insasi.

    Fara a judeca sau lauda, Madalina cred ca si-a trait emotiile din plin .

    Poate ca gestul ei ne poate ajuta sa intelem si sa respectam dragostea , atat dragostea fata de sine insusi , cat si dragostea fata de cei din jur.
    • +1 (1 vot)    
      of, gramatica asta; RIP (Joi, 15 iulie 2010, 15:38)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Dan

      fiind femeie, probabil si-ar fi pierdut dragostea de SINE ÎNSĂŞI..., dar uneori cand vrem sa ne facem cunoscute aprecierile, o mai dam si pe alaturi cu gramatica, domnule Dan. Iar Madalina Manole....sa se odihneasca in pace! Comentariile aste sunt de prisos, nu avem ce invata din evenimentul acesta, decat poate cum sa-ti pui capat zilelor intr-un mod rapid si eficient. Nu prietenii te ajuta sa alegi daca vrei sa traiesti sau sa mori, ci absolut toata societatea cu bune si cu rele. Iar daca ce vezi in jur nu te multumeste macar (lasand la o parte fericirea)...atunci problema nu este decat a noastra, pentru ca nu reusim sa ne adaptam.
      • +1 (1 vot)    
        priviti problema superficial (Vineri, 16 iulie 2010, 12:30)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui ioana

        Dna Ioana, mie mi-a placut comentariul lui Dan si nu cred ca omul a pretins ca stie gramatica...

        Se pare ca Madalina Manole era o idealista si viata, deciziile ei din trecut, asteptarile ei de la "noua" viata au facut-o sa-si piarda increderea in propria persoana... este pacat ca s-a intamplat asa si nu a fost nimeni ca sa o ajute.
        Din pacate viata nu este ceea ce pare, suntem niste singuratici care se zbat sa traiasca. Nu mai stim ce este dragostea si "calcam pe cadavre" pentru a ne atinge scopul... Vezi cometariile presupusilor amici care acum ies in fata... Mi se face greata de ceea ce vad in jur (in media) .
        • 0 (0 voturi)    
          mult prea superficial (Vineri, 16 iulie 2010, 15:55)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Victor, eu am 27 de ani si un copil de 7 ani ce ieri imi povestea cu lux de amanunte cum a murit Madalina Manole. Pentru ca asa a auzit el oamenii vorbind in ratb, devoratorii de morbidiate cum le spunem noi, in familie, facand fata cu brio oricarei replici referitoare la caz. Ii spun caz si nu stire, pentru ca doar atat este pentru noi. Desi deja a obtinut statutul de "stirea lunii", din momentul cand informatia a atins circumvolutiunile cenusii sau nu, ale agentiilor de presa. Vaca asta de muls ce se hraneste cu crime, violuri, incest, frauda, nuditate, a mai obtinut inca un surpuls de lapte, suicidal de data aceasta. Si poporul o mulge in disperare, pentru ca atata poate, saracul, si atata primeste. Daca ne hranim cu superficialitate, atunci cum sa nu fim fiinte superficiale, cum sa nu gandim superficial, de ce sa nu actionam superficial si sa nu comentam superficial? In ziua cand M.M si-a pus stop vietii, in sistemul de invatamant s-a desfasurat exam.de titularizare, la care, bineinteles, s-a copiat. Stirea despre acest evenim. a avut max 1 minut si apoi i-a luat locul o delicioasa si proaspata portie de morbid, ce a tinut, probabil, 10 minute. Spun probabil, pentru ca schimb canalul imediat ce sesisez doza de penibil si disperare dupa audienta.
          Astept cu nerabdare ziua cand se vor vinde tiraje intregi avand pe prima pagina un castigator de Nobel, sau un copil super-inteligent, sau o fata talentata. Si nu pentru ca stie cum sa se dezbrace.
  • 0 (14 voturi)    
    din pacate un om "se vinde" mai bine (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:17)

    kalu [anonim]

    mort decat viu. Principii? nu exista asa ceva in presa din Romania. Singura mea remarca este faptul ca oricate probleme a avut, si o inteleg, NU trebuia sa faca marele pacat sa dea nastere unei vieti pe care acum a parasit-o...
    In rest, Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
  • +20 (22 voturi)    
    sacalii (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:28)

    fingers [anonim]

    pe mine ma scot din minti alde marcel pavel si alti "prieteni" atotstiutori pe care-i vad de azi dimineata pe toate posturile dindu-si cu parerea. Abia asteptau inca un motiv sa apara pe sticla.
    • +5 (5 voturi)    
      Cum isi permite? (Joi, 15 iulie 2010, 11:34)

      adinama [utilizator] i-a raspuns lui fingers

      Nu pot sa nu imi amintesc ca am asistat la o faza intre "indureratul" Pavel si Madalina, in care a facut-o proasta, curva si betiva de fata cu o gramada de persoane, in spatele scenei, la un concert....
      Asadar, avem rugamintea catre toti asa zisii prieteni ai Madalinei, sa stea in banca lor acasa si sa nu mai iasa de acolo sa isi faca reclama.

      Pavele, tu in mod special cere-ti iertare cretinule!
  • +5 (5 voturi)    
    raspunsuri (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:29)

    iuliaaa [anonim]

    text bine documentat.. multumim pentru raspunsurile la intrebarile pe care multi ni le punem http://iuliaaa.blogspot.com/
  • +21 (21 voturi)    
    Articol (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:38)

    tana [anonim]

    M-am tratat anul trecut timp de 6 luni de depresie. Din fericire m-am dus la timp la psihiatru. Nu pot sa zic ca debordez de fericire astazi. Chiar m-am retras in mine si am incetat sa le spun celorlati ce simt si cum ma simt. De ce? Din cauza reactiei pe care au avut-o la vestea ca fac tratament medicamentos. Eu am avut incredere si inca mai am . Din pacate de ce nu am incredere in cei apropiati?? Lipsa de educatie ne face sa privim superficial aceasta boala, nu e o simpla afectiune, un moft de comportament. Cred ca esti fericit daca reusesti sa mai iei viata si peste picior, daca ea isi bate joc de noi, sa imi mai dam si noi una peste mutra.
    E asa usor sa vorbesti de pe margine. Si intr-adevar cam suntem la cheremul dezechilibrelor hormonale, emotionale..... Tare rau imi pare ca a murit. am pierdut atatea voci minunate. Cine vine din urma ? Mai nimeni. Ieri am aflat ca a murit d-na Lucia Muresan. Minunata actrita. Splendida, frumoasa ca o zeita. Asta e! Fiti sanatosi si niciodata tristi!
    • +6 (10 voturi)    
      de-pre-si-e (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:12)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui tana

      Medicina moderna trateaza simptomele, nu cauzele. Adica efectele, ceea ce e gresit.
      Te doare capu'? Ia un algocalmin si ai scapat de durere. Nici nu conteaza de ce te doare, poate timp de o ora te-ai dat cu capul de un ciocan. Tusesti? Ia sirop de tuse. Nici nu s-a inventat siropul anti-virusi sau anti-praf, sau de ce anume tusesti.
      Depresie? Psihiatru, medicamente. Dar ai dreptate, nu e o simpla afectiune, ci e una din cele mai perverse pentru ca ne-o fabricam singuri, cu putin ajutor de la sistemul in care traim. Sistem in care trebuie sa fim competitivi, puternici, buni la pat si la derivate, sensibili, cu un ten perfect si o sanatate de fier. Sistem in care exista cursuri foto, de auto-cunoastere, de facut bani si de succes in relatii, dar nu exista un curs de firesc. Depresia e o boala a mintii tale; nu-i cauta rezolvarea in mintea unui psihiatru pentru ca o sa ai surpriza sa nu debordezi de fericire nici astazi.
      Fa altceva: ai o fereastra, da? Ia-ti o planta, ud-o in fiecare zi cu exact 29 de picaturi de apa, deschide fereastra si stai singura uitindu-te la planta 13 minute. Daca planta e cactus, pune numai 5 picaturi de apa. Daca nu poti sta 13 minute, stai 3. Iar daca n-ai fereastra, imagineaza-ti-o.
      • +4 (4 voturi)    
        raspuns @anonim (Joi, 15 iulie 2010, 8:03)

        Adelline [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        daca ai norocul sa nimeresti un medic bun, care nu isi face meseria doar pentru bani, iti garantez ca poti sa vindeci multe si ca raspuns la sfatul tau cu fereastra si planta: daca ii sugerezi unui om care are ganduri sinucigase sa strea langa o fereastra, poti sa ai surpriza sa se arunce...
      • +4 (4 voturi)    
        la pariu (Joi, 15 iulie 2010, 9:40)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        ca nu ai suferit de asa ceva? ca altfel n-ai fi scris aberatiile din final...
    • +10 (10 voturi)    
      Depresie (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:32)

      lily [anonim] i-a raspuns lui tana

      Ai curaj si spune-le celor apropiati ce simti. E foarte bine ca te-ai dus la psihiatru. Si eu sufar de depresie si am fost tentata de multe ori sa ma sinucid. Cu suportul familiei si al medicamentelor am reusit sa vad normal lucrurile, nu mai e valul ala negru care sa acopere realitatea.
      Din pacate in Romania depresia este considerata o bagatela, un moft al persoanelor bogate care nu au nici o grija si cum dau de greu fac si asa zisa depresie. Cred ca Madalina din aceasta cauza a murit si probabil are legatura cu tratamentele hormonale pe care le-a facut.
    • +5 (7 voturi)    
      totul tine de perspectiva asupra vietii (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:28)

      wolfie [anonim] i-a raspuns lui tana

      Studiez de mult timp aceste probleme care apar la nivelul psihic dar din cu totul alta perspectiva-a spiritualitatii orientale. Desi subscriu la interventia medicamentoasa in cazuri extreme de depresie, pentru a impiedica alunecarea catre suicid, totusi cred ca in abordarea generala a acestei boli, lucrurile sunt privite prea mecanic, superficial, simptomatic si, implicit, tratamentul are acelasi efect: reuseste sa opreasca faza de nefericire extrema cauzata de boala, insa nu ofera o solutie pe termen lung, pentru ca depresia sa nu se mai instaleze si, mai mult, sa infloreasca fericirea autentica, pe termen lung.

      Stiu ca suna naiv, dar crede-ma, e posibil sa fii fericit in sine, daca urmezi o cale spirituala (chiar si numai daca citesti despre spiritualitate si e destul sa te tina pe linia de plutire). Pesimismul si starile de disperare in care ne gasim sunt si o manifestare la nivel individual a culturii cinice, nihiliste in care traim (muzica, filme, obiceiuri, maniere de conversatie, presa etc).

      Din pacate cultura noastra occidentala, bazata pe consumerism, competitie acerba, afirmare de sine in detrimentul celorlalti si, mai ales, pe o perceptie materialista asupra identitatii, este inevitabil ca oamenii sa ajunga pana la urma la depresie sau, in cazul Madalinei, chiar la suicid. Este chiar logic: daca esti invatat ca identitatea este de fapt corpul tau, normal ca atunci cand propriul tau corp nu mai corespunde perceptiei tale sau a persoanei iubite asupra a cum trebuie sa fie un corp "bun" , credinta ca "Eu sunt corpul" face ca persoana sa se urasca pe "sine".

      Sa recunoastem. Traim intr-o societate hiper-materialista, in care spiritualitatea autentica este discreditata de ipocrizia si bigotismul celor care ar trebui sa o promoveze in randul oamenilor. Avem nevoie de spiritualitate autentica pentru a invata ca natura noastra fundamentala este eterna si fericita in sine. Eu recomand caile orientale.
      • -8 (10 voturi)    
        ce tot vorbesti acolo? (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:57)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui wolfie

        in mod esential, spiritul european pe care-l descri foarte tendentios, a dus la minunatia care se numeste Cultura Europeana. orientul este virtual zero in muzica, pictura, sculptura dar si in marile realizari de alta natura (marile descoperiri geografice, marile realizari in plan stiintific si tehnic...) si multe altele....

        cum crezi ca oamenii care au dat cultura europeana ar putea avea rezonanta cu o lume care nici pe departe nu se poate lauda cu ceva deosebit, in orice plan am aprecia realizarile....

        cu concentrarea asupra starilor interioare realizezi doar stari interioare....

        probabil ca ai putea avea ceva succes la persoanele cu probleme in plan psihic, poate chiar la MM dar in rest, spiritul european este chiar ceea ce avem mai bun in noi iar problemele pe care le ridici nu sint probleme sau nu sint detectate de un european normal....

        acum citiva ani china a importat din germania o orga cu tuburi. si ce cinta cu ea? ai ghicit: muzica europeana. nu am auzit si de reciproca acestei clase de probleme.....orientul se occidentalizeaza inclusiv prin fabricatia/ asimilarea de produse culturale europene.....
        • +8 (8 voturi)    
          indoi-m-as (Joi, 15 iulie 2010, 3:24)

          sadwank [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          China a importat din Germania mult mai multe decit o orga cu tuburi (care e un instrument european, btw); asta nu inseamna ca zici China, zici spiritualitate, nici daca zici orga, zici muzica.
          Cica doua gospodine din Germania stateau de vorba:
          - Auzi, Frau Schmidt, ce am citit?
          - Ce, schatz?
          - Cica in Tibet sint niste calugari care vorbesc intre ei telepatic!!
          - Eeeei, asa ceva nu se poate!
          In acelasi timp, in Tibet, doi calugari vorbeau intre ei (telepatic, desigur):
          - Auzi, fii atent ce am citit?
          - Ce, prea-sfinte?
          - Cica in Germania, departe, apa ajunge la oameni in casa prin niste tevi; e suficient sa invirti un robinet si curge apa!!
          - Eeeei, asa ceva nu se poate.
          • -5 (5 voturi)    
            esti pe aratura..... (Joi, 15 iulie 2010, 8:34)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui sadwank

            eu am vorbit de superioritatea evidenta a culturii europene in fata oricarei alte culturi. si asta se vede in asimilarea de catre alte culturi a culturii europene. asta in contextul in care problemele europene se rezolva cu metode europene.

            importurile din alte culturi sint chiar dorite de europeni dar nu prea au ce sa importe (nici muzica, nici arte grafice, nici filme cu toata ofensiva indiei si practic nimic nou in plan stiintific si tehnic).....

            japonia are doar doua sporturi: sumo traditional, fara ecou in europa si baseball, importat din america (cultura americana este bazata pe cultura europeana dar are si destule note de originalitate)....

            iar cu "telepatia" din tibet, este o foarte frumoasa poveste de adormit copiii si inflacarat mintile celor care nu au prea multe rezonante cu spiritul european.....
        • +6 (6 voturi)    
          @dorint (Joi, 15 iulie 2010, 7:34)

          Oana M [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Cam limitat. Asta e tot ce avem mai bun? Niste statui?

          Pai dupa matale nu conteaza bunul simt, intr-ajutorarea si toate celelalte sentimente cu care este dotat un om.

          Esti produsul tipic al societatii occidentale de care se vorbeste: doar corp, nu ai minte proprie.
          Mintea iti este programanta de altii.

          Eu iti urez sa ai parte de descoperirea interioara, aia pe care o negi.
          • 0 (0 voturi)    
            am vorbit de mediul cultural european... (Joi, 15 iulie 2010, 21:27)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Oana M

            eu am dat exemple diverse. am vorbit de importul de catre asiatici a orgilor cu tuburi care nu pot fi folosite pentru a cinta non-muzica lor. le-au importat ca sa cinte muzica "noastra"....

            si ca sa vezi cit de mult ma intereseaza doar corpul si nu mintea (citat aprox. din gindurile tale), iti dau citeva repere: gigout, widor, boellmann cu care imi "delectez" corpul meu lipsit de minte (din nou citez aproximativ din gindirea ta)....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru tana (Joi, 15 iulie 2010, 19:50)

      marile [anonim] i-a raspuns lui tana

      Depresia constituie un subiect atat de complex, incat se simplifica f. mult prin trimiterea doar la psihiatru. Acesta va recomanda medicamente, care sunt mediatori chimici utili dar nu suficienti si care vor tratata simptomele nu cauzele. Din experienta pot spune ca doar cand am redescoperit binefacerile crestinismului, in varianta ortodoxa, am putut sa ma ajut singura. Dupa ani de zile, psihiatrul meu a ramas uimit vazandu-ma tonica, vesela, destinsa. Intelegi? el nu -mi vedea un astfel de viitor pozitiv!
      Cat despre articol, felicitari, in sfarsit o persoana responsabila care atrage atentia la maleficitatatea din Media!
    • +1 (1 vot)    
      cine e LUCIA MURESAN? (Vineri, 16 iulie 2010, 13:46)

      goguta [anonim] i-a raspuns lui tana

      Mai stie cineva de Lucia Muresan? Mie mi se facea "pielea de gaina " cand ii auzeam vocea !
      Dar daca nu era tanara , slaba , sexi de ca sa spuna televiziunile despre asta ?
      TELENCICLOPEDIA nu mai face rating.
      Dumnezeu sa o odihneasca !
      Ma bucur ca mai e lume care isi aminteste de ea.
      E drept ca am aflat de eveniment tot din presa dar citind cu atentie tot. Nu era un TITLU ! Si poate ca asa este si normal sa nu facem tam tam din orice. Dar cine mai stie ce e normal sau anormal in ziua de azi ?
      In ce priveste depresia , daca nu ai singur puterea sa o identifici, nu prea ai sanse .Si eu am trecut prin asta . A trebuit sa aleg intre a oferi totul copilului si cariera . Nu mi-a fost usor sa aleg. Dar copilul m-a ajutat sa inteleg ! Imi spunea ca nu vrea sa pecam la timp la gradi pentru ca eu sa intarzii si sa ma de-a seful afara ca sa stau mai mult cu el.
      Asa am inteles ca are nevoie de mine si am descoperit apoi ca si eu aveam nevoie de el . Din punct de vedere material am facut o greseala "zic unii" dar beneficille castigate nu au pret!
      • +1 (1 vot)    
        Lucia Muresan (Duminică, 18 iulie 2010, 14:09)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui goguta

        Da, Lucia Muresan a fost o actrita celebra , foarte mediatizata( era si secretara de partid a Teatrului Nottara). In ultimii ani a fost decan al Fac. de Teatru in cadrul Univ Spiru Haret.
        Nu a murit uitata sau in mizerie ca alti actori.

        Este regretabil, dar avea, totusi , o varsta, fata de Madalina Manole!
  • +3 (7 voturi)    
    Sunt...deprimat (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:40)

    MARIUS [anonim]

    Pacat ca o asa fata s-a stins.
    Ca era frumoasa, talentata, iubita, apreciata, toata lumea stie.

    Sincer, imi place alt fel de muzica.

    Dar, simt un adanc sentiment de amaraciune cand o femeie atat de reusita, in multe puncte de vedere, a clacat.
    Parerea mea:
    - e posibil sa fi suferit dupa nastere - in sensul acelui sindrom post-nastere
    - a fost dezamagita de evolutia muzicii usoare
    - dezamagire in dragoste - adica in ciuda casniciei cu sotul ei, sa-l fi avut inca in inima pe fostul sot
    - toate la un loc
    - singuratatea;
    etc...nu stiu

    Imi pare rau. Dumnezeu sa o odihneasca!
  • -3 (9 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:42)

    mariuss72 [anonim]

    E tragic atunci cind moare cineva, indiferent din ce motive...mai ales cind persoana in cauza are o viata implinita, o familie aproape si, mai ales, un copil foarte mic pe care l-a dorit foarte mult. Si atunci ma intreb daca nu cumva e mai mult decit depresie ci boala psihica si egoism dus la extrem.
    • +5 (5 voturi)    
      Si eu cred ca e pe fond psihic (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:48)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui mariuss72

      Scuze...
      in umbra tutror discutiilor,
      cred ca, in ciuda aparentelor,
      poate suferea, cumva, psihic.

      Imi cer scuze, doar parerea mea.
  • -8 (10 voturi)    
    a ramas un copil orfan! (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:47)

    dorinteodor [anonim]

    sa lasi fara mama un copil de un an si citeva luni nu se poate incadra decit la dezechilibre psihice majore.....in rest, nimic nu conteaza,.... ziaristii ar fi trebuit sa nu uite de nefericitul copil care este prea mic pentru a intelege cit rau i-a facut cea care i-a dat viata!
  • -6 (10 voturi)    
    suicidul are 2 cauze si atat (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:49)

    nicolae butnar [anonim]

    Fie teribilism (efectul imbecil Emo), ceva de genul "oare cum o fi sa mor" sau "o sa ma planga cineva", aceste persoane mergand atat de departe incat isi vizualizeaza moartea si inmormantarea,fie persoana nu mai este mintal capabila sa rationalizeze si sa constientizele faptele pe care le face.
    Depresia cronica este un cumul de intamplari,trairi si emotii negative adunate intr-o perioada indelungata.
    Asadar nici-un om "intreg" la cap nu se va sinucide; concluzia fiind ca lasitatea sau curajul sunt emotii irelevante din moment ce acea persoana nu mai este rationala.
  • 0 (12 voturi)    
    Prejudecatile domnului Mixich (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:54)

    teodorg [anonim]

    Este descumpanitor ca autorul acestui articol presupune despre cineva ca a fost bolnav mintal deoarece s-a sinucis. Altfel spus ca cineva nu se poate sinucide daca este sanatos psihic.

    Domnule Mixich, trebuie sa recunoasteti ca uneori sinuciderea este o solutie rationala si ca nu se poate afirma despre orice sinucidere din istorie sau din lume ca este semnul unei depresii severe. Lasam deoparte faptul ca psihiatrii insisi nu pot spune de obicei cu limpezime (adica in limbajul medicinii si nu al analizei comportamentale sau psihologice) ce este o depresie.

    Imi pot imagina ca cineva se sinucide in semn de protest fata de ceva ce i se pare intolerabil in societatea in care traieste, ca altul se sinucide santajand cu acest gest, la fel, imi pot imagina ca un batran se poate sinucide fara sa fie bolnav mintal, ca un om se poate sinucide din onoare (precum vechii greci sau romani sau unii japonezi). Credeti ca Socrate era bolnav mintal? Sau poate ca nu era destul de crestin?
    Calitatea vietii uneori este mai importanta decat cantitatea ei, in ciuda prejudecatilor crestine impotriva.
    Analogia dvs. dintre sinucidere si moartea provocata de cancer este superficiala si presupune ca este firesc ca omul sa-si doreasca sa traiasca in orice conditii. Eu cred ca despre sinucidere ar trebui sa se discute deschis, rational, fara emotii si fara prejudecati. Sigur ca moartea unei persoane ne poate afecta, dar problema sinuciderii nu se rezuma la regretele postume.
    In cazul de fata cred de asemenea ca oamenii exagereaza cand deplang moartea acestei persoane. Eu recunosc ca nu mi-a placut niciodata cum canta domnia sa si nu voi regreta de acum inainte disparitia unui mare artist.

    Sigur ca sunt de acord totusi ca jurnalistii actioneaza de obicei in astfel de cazuri ca babele care se ataseaza unei coloane mortuare doar din curiozitate, indiscretie, plictiseala si interes. Si eu as dori sa fim mai sobri in astfel de cazuri.
    • +4 (6 voturi)    
      sinuciderea este o solutie rationala (Joi, 15 iulie 2010, 2:01)

      depresie [anonim] i-a raspuns lui teodorg

      Nu este o solutie rationala cand esti cu adevarat "bolnav" dar acesta boala in Romani si in conceptia ta e un fel de rusine.
      Nu ai habar cee insemna o deprezie acuta,critica.asa ca iti doresc sa nu cunosti si mai ales sa nu iti mai dai cu parerea.
      Sinuciderea voluntara nu exista fara o problema severa de depresie indiferent de ce e provocata.
      Daca nu cunosti mai bine stai in anca ta si nu mai face analize care nu isi au rostul.
      • 0 (2 voturi)    
        Dvs., cât şi lui Vlad (Joi, 15 iulie 2010, 11:31)

        Ktulu [anonim] i-a raspuns lui depresie

        Aţi văzut filmul "12 oameni furioşi"? Ei bine, este cel mai bun caz de demonstrare a faptului că, dacă nu ştim clar un lucru, deci dacă există şi o singură urmă de îndoială printre sute de dovezi în aparenţă clare, atunci facem o greşeală în a ne exprima verdictul.
        Cred că n-are sens să ne spunem părerile, pentru că s-ar putea ca nicicare să nu avem dreptate, nici cei care sunt psihologi, nici cei care au citit psihologie şi au o părere bună despre dumnealor, dar nici cei care sunt jurnalişti ori "jurnalişti".
        Servus!
    • 0 (4 voturi)    
      @teodorg (Joi, 15 iulie 2010, 7:43)

      Oana M [anonim] i-a raspuns lui teodorg

      Imi este greu sa te inteleg. Nu ai trecut prin asa ceva si nici macar nu dai semne ca ai fi citit despre asa ceva. Culmea e ca nici nu cred ca ai vrea sa ajuti o persoana aflata intr-o dificultate de acest gen.
      De ce mai comentezi?
      A, poate ca sa vada si altii o mostra de indiferenta, lipsa de compasiune si empatie.
      Da, din punctul asta de vedere este bine de stiut si luat aminte. Personal daca te-as avea in apropiere si as mai trece printr-o stare de depresie, cred ca mi-ai oferi argumente sa trec intr-o alta dimensiune.
      Gandeste-te la asta! Daca poti bine-inteles.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns Oanei M. (Luni, 19 iulie 2010, 10:20)

        teodorg [anonim] i-a raspuns lui Oana M

        Intr-adevar, m-as feri si sa "ajut" si sa ajut o persoana care doreste sa se sinucida. Adica nu as incerca nici sa-i inlesnesc sinuciderea, nici sa o previn. Ghilimelele le puteti pune unde doriti dvs.
        As face insa altceva, si anume as discuta cu acea persoana cat pot de cordial si as incerca sa inteleg ce o face sa-si propuna asta. Insa nu as pleca niciodata de la presupunerea ca cineva care doreste sa se sinucida este bolnav mintal. Dimpotriva, gasesc ca o astfel de persoana ia viata mai in serios decat multi dintre noi.
        T. G.
    • +5 (5 voturi)    
      Domnului Teodorg (Joi, 15 iulie 2010, 7:50)

      Vlad Mixich [utilizator] i-a raspuns lui teodorg

      Imi asum critica dumneavoastra: statistic, in 10% din cazurile de suicid acesta nu a fost infaptuit in conditiile unei afectiune psihice prezente. Este vorba totusi despre cazuri exceptionale si, in vacarmul prezent, am ales sa scriu despre situatia relevanta statistic. Va contrazic insa cand spuneti ca psihiatrii nu pot defini cu limpezime din punct de vedere biologic (medical, ca sa folosesc termenul dumneavoastra) depresia. Este una dintre cele mai studiate afectiuni, se trateaza iar mecanismul dezechilibrelor neurohormonale prezente este cunoscut in detaliu. Cum va contrazic si in privinta sinuciderii lui Socrate: sa nu uitam ca a fost condamnat de comunitate la moarte. Alternativa nu avea. Pentru cei care se gandesc la suicid exista insa intotdeauna o alternativa mai buna.
      • -2 (6 voturi)    
        fantezii "stiintifice".... (Joi, 15 iulie 2010, 8:43)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Vlad Mixich

        nu puteti defini ce e aia "afectiune psihica" decit prin descriere in functie de manifestarile exterioare si raportat la un "pattern"{ de referinta)...

        evident ca acst pattern nu poate fi considerat stabil decit pe zone culturale foarte restrinse.

        in unele zone culturale a te sinucide cu bombe este acceptat si aprobat la nivelul comunitatii locale, inclusiv de parinti....

        evident ca nici depresia nu poate fi definita decit tot prin descriere si tot dependent de mediul cultural...

        baza total nestiintifica a acestor abordari este evidenta: fara un model functional al creierului totul este bazat pe statistica iar butada cu minciuni, minciuni sfruntate si adevaruri statistice va este cunoscuta....

        o sa aveti dreptate cind veti preveni un singur suicid pe baza unei abordari stiintifice necomentabile dar pina atunci e cale lunga.....
      • 0 (0 voturi)    
        doua observatii... (Vineri, 16 iulie 2010, 5:00)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Vlad Mixich

        la un articol bine scris si la comentariul de mai sus:

        1. Mecanismul depresiei nu este cunoscut, si nu cred ca va fi cunoscut vreodata in intregime. Exista mai multe modele bazate pe varii observatii, modele care au o contributie mai mica sau mai mare intr-un caz individual. Din cauza asta tratamentul nu este usor, ci mai mult la "ghiceala", incercand diverse medicamente care se adreseaza unuia sau altuia din mecanismele amintite mai sus. Rata de succes e si ea in acord cu nivelul de ambiguitate. Cand avem o infectie luam un antibiotic si mai mult ca sigur scapam de ea. Cand suntem depresati raspunsul nu mai e la fel de simplu.

        2. Interesante criticile dumneavoastra, dar din pacate Hotnews se inscrie in mare in aceeasi parametri, fie prin preluari fie prin materiale proprii. Un site bun si reusit in mare masura dar cu derapaje care imi lasa un gust amar de multe ori.

        Cu respect,
        VPG
      • +1 (1 vot)    
        raspuns Domnului Mixich (Luni, 19 iulie 2010, 10:01)

        teodorg [anonim] i-a raspuns lui Vlad Mixich

        Despre statistica si caracterul pseudostiintific al psihiatriei a spus lucruri importante si comentatorul dorinteodor, putin mai jos.
        Eu as vrea sa sublinez doar caracterul cultural al psihiatriei printr-un exemplu. Pe la jumatatea secolului trecut homosexualitatea a fost eliminata din randul bolilor psihice de catre APA (American Psychiatry Association). Va puteti imagina ca, de pilda, cancerul de prostata, ar putea deveni si el la un moment dat normal? Daca psihiatria e o stiinta cum e posibil sa depinda asa de mult de gustul publicului?
        In legatura cu Socrate, desi nu este decat un exemplu dintr-o multime care ar putea fi invocate, va contrazic insa: in momentul in care Socrate a fost condamnat la moarte, aceasta pedeapsa era aproape echivalenta la Athena cu autoexilarea. Orice condamnat putea practic sa aleaga autoexilarea - sinuciderii. Socrate a ales sinuciderea. Pentru un batran de aproape 80 de ani, cu convingerile lui, parea o alegere rezonabila. In orice caz, Platon, de pilda, nu il condamna pentru ea.
        Va reamintesc ca datele dvs. statistice se refera la perioada contemporana. La fel cum pe vremuri dragostea fizica era o tema tabu, astazi moartea este o tema interzisa in presa. Desi este un subiect grav si important, nimeni nu discuta serios despre el. Cultura confortului, a masinilor si a Lumii de Apoi reuseste sa ne induca iluzia ca, daca nu ne putem scrie toate mailurile aici, vom reusi asta cu siguranta in Lumea de Dincolo.
        Ratiunea ne spune insa altceva. Ne spune ca traim intr-o lume guvernata de legi, si nu de mila unor divinitati abuzive. Ca in aceasta lume moartea este la fel de naturala ca si pranzul zilnic. Si ca nu este o cultura sanatoasa una care ne invata doar cum sa ocolim subiectul mortii, in loc sa ne pregateasca sa o intampinam in liniste.
  • -6 (8 voturi)    
    Madalina (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:06)

    ana [anonim]

    Pacat ca nu a apreciat ce i-a dat cel de sus. Si-a dorit asa de mult un copil....si cand l-a primit...cand i-au fost ascultate rugamintile...ce a facut???...l-a lasat in voia sortii....Acel copil...pe langa ca va trai fara mama...va purta in spate si gandul ca mama lui s-a sinucis...Am ascultat cu mare drag cantecele ei...si am apreciat-o..dar acum mi se rupe sufletul pentru acel micut omulet, care din fericire.....nu stie ce se intampla...
    Dumnezeu sa o ierte
    • +3 (5 voturi)    
      pt ana (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:37)

      lily [anonim] i-a raspuns lui ana

      Nu e vorba de apreciat sau neapreciat. Depresia este o boala si tot ce te-a bucurat in jurul tau inainte nu iti mai spune absolut nimic, ba dimpotriva te sacaie.
      Si-a dorit f mult copilul insa urmand tratamente probabil hormonale psihicul i-a fost afectat si copilul i-a adus deodata tristete si depresie.
  • 0 (2 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:11)

    cllaudia [anonim]

    Pacat ca a murit asa un inger de fata. Imi placeau tare mult cantecele ei. Nu pot sa-mi explic ce a fost in mintea ei....sa lasi in urma un copil asa de mic, fara mama.......Dumnezeu sa o ierte !
  • +5 (7 voturi)    
    articol bun (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:11)

    cris [anonim]

    felicitari pentru articol!
  • +1 (1 vot)    
    MADALINA MANOLE (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:30)

    giovanna [anonim]

    IMI PARE FOARTE RAU PT MADALINA MANOLE,AM CRESCUT PE CANTECELE EI, S-A INTAMPLAT LA FEL CU LAURA STOICA ,O MARE ARTISTA SI EA D-ZEU S-O ODIHNEASCA IN PACE...PACAT PT CEI CARE RAMAN IN URMA ...CATA SUFERINTA SI MAI ALES COPILUL,AVEAU TOATA VIATA INAINTE.
  • +11 (11 voturi)    
    cateva pareri de la cativa pareristi (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:33)

    pareristi din toate tarile, abtineti-va! [anonim]

    1) Depresia NU SE TRATEAZA, ci se AMELIOREAZA starea bolnavului si, eventual, se tine sub control.

    2) Efortul este unul conjugat: medicatie, psihoterapie, stimularea autosugestiei bolnavului (efect Placebo), sprijin moral/emotional din partea apropiatilor. Efortul acesta conjugat e teribil iar rezultatele depind de 1001 de variabile, de la starea pacientului la competenta medicului, disponibilitatea celor apropiati (nu prea exista asa ceva, din pacate....) de a sprijini la randul lor pacientul, etc, etc, etc....

    3) Psihiatria bajbaie (inca) in materie de CUNOASTERE. Diagnosticarea e un proces extrem de dificil si ea se face dupa analiza simptomatologiei (uneori extrem de difuza). Cauzalitatea afectiunilor psihice ramane, din pacate, o mare necunoscuta.

    4) Pacat de ea...si de toti cei care sufera de depresie sau de alte afectiuni psihice.
    • -5 (7 voturi)    
      nu ma abtin..... (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:38)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui pareristi din toate tarile, abtineti-va!

      depresia este o consecinta a unor deficiente de functionare a creierului. aceste deficiente pot da cuiva impresia ca merge spre nicaieri sau ca nu mai are unde sa evolueze. in cazuri foarte grave (aia cu bombe) sinuciderea poate fi produsa de "evolutia" catre o alta lume (72 de fecioare.....). si preotul din medias tot aici intra

      sinuciderea este strins legata de ignorarea mortii. avem cazul primului razboi mondial in care zeci de mii de soldati plecau la lupta si erau omoriti toti iar a doua zi alti zeci de mii, care stiau ce s-a intimplat cu o zi inainte, plecau cu acelasi entuziasm la lupta si erau ucisi toti si ciclul continua....au existat explicatii produse de traume psihice majore in copilarie.....

      oricum, eu nu o consider pe MM o victima a ceva (chiar daca o fi avut ceva probleme in copilarie, nu stiu...) ci ca o persoana cu deficiente psihice majore dar cu care ar fi putut lupta daca s-ar fi deschis si nu ar fi jucat teatru....

      oricum as lua-o, numai o deficienta majora de functionare a creierului poate produce sinuciderea.

      avem probabil si exceptii cu bolnavii in stare terminala cind, sinuciderea poate fi produsa de lipsa absoluta a oricarei sperant de vindecare.
  • +9 (9 voturi)    
    depresie majora (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:35)

    maria [anonim]

    in sfarsit un articol cu cap si de bun simt, in toata aceasta varza psihotica si de mahala. e primul articol in care gasesc cuvintele magice "depresie majora". Poate ar trebui sa afle si romanul de rand ca suicidul nu mai e demult considerat o alegere romantico-filosofica a indragostitilor fara speranta, ci ca e un simptom al unei boli perfect tratabile.
  • -6 (10 voturi)    
    Nu cred in sinucidere (Miercuri, 14 iulie 2010, 21:53)

    neaga1900 [utilizator]

    Avea un copil de 12 luni, boala de inima de care suferea nu era atat de grava precum un cancer, avea un nume, o cariera, o casa , o familie-nu cred in sinucidere! Mai e ceva -un mesaj de adio pe telefonul sotului(!), un mesaj ce nu poate fi verificat vreodata daca EA l-a scris sau altcineva! Cum de s-a trezit sotul la ora aceea matinala si a descoperit-o moarta pe Madalina? ...... Ceva nu se leaga!
    • 0 (6 voturi)    
      intrebari justificate si nu prea.... (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:59)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      sinuciderea este sustinuta de faptul ca s-a spus ca a mai avut o tentativa si de faptul ca a cumparat acel pesticid. daca persoana care i l-a dat stia de tentativa de suicid atunci avem o problema....sper sa avem date despre asta...

      sotul, daca era asa cum ar trebui sa fie un sot, ar fi trebuit sa reactioneze cumva. nu se poate ca intregul comportament de dinainte de suicid sa nu-i fi atras atentia....

      mai avem si copilul de un an si ceva, perioada cind incepe sa mearga si sa vorbeasca. este cea mai fascinanta perioada din viata unui copil. asta chiar a lasat-o rece?

      aici poate fi un argument ca n-a fost sinucidere pentru ca alternativa ar fi ca a avut probleme psihice majore din clasa schizofreniei. iar schizofrenia ar fi putut fi observata...

      asta cu faptul ca sotul s-a trezit este plauzibila. sotul nu cred ca putea merge atit de departe in eventualitatea ca nu se mai intelegea... chiar daca, nu stiu dar vin cu o ipoteza, chiar daca, zic, sotul o neglija, ea avea copilul care era tot ce ar fi trebuit sa-i fie mai scump in viata.

      multe femei isi pot ele neglija sotul atunci cind se concentreaza prea mult pe cresterea copilului. iar daca este asa atunci nici vorba de sinucidere...atitudiea sotului (buna sau rea) era minora in comparatie cu bucuria cresterii unui copil....
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:22)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

      nu se leaga doi neuroni conspirationisti
  • +6 (6 voturi)    
    tristetea (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:15)

    altrix [anonim]

    M-am tratat si eu pentru depresie. Intradevar.. prietenii credeau ca e un moft si o prostie sa iau tratament. Dupa ce am incetat sa le mai povestesc din starile mele si am ales sa o fac la psiholog si preot, am redescoperit ca e totusi frumoasa viata. Insa nici acum nu pot sa spun ca sunt la fel de bucuroasa cum eram inainte de a ma imbolnavi. Si probabil nu-mi voi reveni niciodata cu adevarat. Ma bucur insa ca boala este sub control. Si starile de mare disperare.... tot mai rare. Celor ce vorbesc in necunstiinta de cauza.. numai bine le doresc. Si noroc.... sa nu ajunga sa traiasca asemenea stari.
    • -2 (6 voturi)    
      e interesant de aflat..... (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:15)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui altrix

      eu nu am avut niciodata probleme de natura psihica dar am dus-o foarte rau pe vremea comunistilor.

      aveam si atunci o foarte buna stabilitate psihica si de comportament, in ciuda mediului de-a dreptul criminal in care am trait. explicatia mea este ca aveam obiective clare de atins: cresterea copiilor, obtinerea de performante in plan profesional (si le-am atins pe amindoua cu bine...)....

      nici vorba de depresie, doar o lupta in care eram clar dezavantajat dar mergeam inainte catre atingerea obiectivelor....

      te intreb: ai obiective concrete de atins? mergi, adica esti tot mai aproape de atingerea vre-unui obiectiv? poti corela starile sporadice de depresie cu lipsa de obiective de atins sau de stagnare cu pierderea sperantei?

      ipoteza mea este ca mersul catre un obiectiv poate sa minimalizeze unele deficiente sau chiar problema psihice sau date de un mediu ostil ... asa este?
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns pt dorinteodor (Joi, 15 iulie 2010, 7:08)

        altrix [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Nu este chiar asa. Obiective de atins am si am avut in permanenta. Performante bune si foarte bune am in plan profesional. In plan personal lucrurile s-au asezat de o vreme. Insa o data instalata boala nu se vindeca, doar se amelioreaza. Sunt foarte multi factori care influenteaza psihicul uman si uneori oricat de puternic esti, poti da rateuri.
      • +4 (4 voturi)    
        @dorint (Joi, 15 iulie 2010, 7:56)

        Oana M [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Ok, inteleg acum, ai o experienta si nu iti poate intra in cap cum altii pot alege ce ai ales tu.
        Dar daca ti-ai indeplinit toate obiectivele si orice altceva ti se pare minor sa il mai iei ca target?

        In cazul de fata cred ca a ramas undeva blocata in dorinta de a avea un copil, incat a uitat sa isi imagineze ca acel copil trebuie sa creasca, iar ea trebuie sa fie alaturi de el si sa se bucure.

        A uitat si nu a fost nimeni langa ea sa ii aduca aminte. Au luat de bune ca o mama poate fi o mama doar pe baza de instinct. Cineva trebuia sa ii aduca aminte si nu a facut-o.

        Dar si cele de mai sus nu sunt decat o bucatica mica din tabloul general. Sper numai ca aceste comentarii vor fi citite de multi oameni pe care ii rog sa fie atenti la prietenii si cunostintele lor si ii rog sa fie alerti si sa ajute oricand pe cei care ii vad ca ar putea avea nevoie de ajutor.

        TOTI SUNTEM UNUL.
        • 0 (0 voturi)    
          nu simplifica.... (Joi, 15 iulie 2010, 21:19)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Oana M

          zici: "Dar daca ti-ai indeplinit toate obiectivele si orice altceva ti se pare minor sa il mai iei ca target?"

          pai daca ti-ai indeplinit toate obiectivele inseamna ca esti un bun candidat la sinucidere...

          in postul meu eu am vorbit de modul cum am rezistat sub comunisti cind mincam de prinz de doua ori pe saptamina pentru ca nu aveam mincare destula nici pentru copii.... si am mai spus ca niciodata nu m-am gindit la sinucidere deoarece aveam obiective de atins....

          am renascut incepind cu 1990 si acum am alte obiective care ma absorb cu totul....

          dar "aia" zic ceva de deficiente functionale generale (nu'sh'ce hormoni, enzime,....) care produc depresiile fara sa priceapa ca aici o deficienta functionala a creierului poate dezechilibra anumite procese metabolice si reciproc, daca ceva hormoni nu se produc cum trebuie poate aparea o ddeficienta functionala a creierului....

          dar merg mai departe: creierul se poate repara singur daca va continua sa lupte cu propriile deficiente....

          cind zici: "....incat a uitat sa isi imagineze ca acel copil trebuie sa creasca, ...." cred ca ai dreptate dar daca este asa atunci avem o deficienta grava de functionare a creierului.

          "astia" savantii scot mereu din palarie cuvintul "depresie" care nu poate fi definit din punct de vedere stiintific (au doar o definitie nestiintifica bazata pe descrieri....).
  • +3 (3 voturi)    
    dilema (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:24)

    campean [anonim]

    Inainte de a afirma cu siguranta ca Madalina Manole s-a sinucis,nu era normal sa asteptam concluziile specialistilor in legatura cu moartea ei?
  • -4 (6 voturi)    
    jurnalistii (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:34)

    marina [anonim]

    Datoria jurnalistilor este sa relateze fapte, nu sa le interpreteze si nici sa ascunda informatia pentru ca ea ar putea avea efecte nocive asupra unor persoane cu tulburari nervoase. Daca aplicam logica domnului Mixich, atunci nu ar trebui sa relatam niciodata despre actele de terorism pe motiv ca putem da idei unor potentiali teroristi. Ascunderea adevarului nu a dus niciodata la nimic bun. Pe de alta parte, ancheta nu s-a terminat si nici un verdict nu este definitiv. Iar daca nu va fi fost totusi vorba de suicid, la ce a folosit acest articol redactat inainte ca anchetatorii sa fi tras concluziile?
    • +3 (3 voturi)    
      La ce? (Joi, 15 iulie 2010, 7:58)

      Oana M [anonim] i-a raspuns lui marina

      La educarea noastra cu privire la suicid si la faptul ca TREBUIE sa fim atenti la cei din jur si sa ii ajutam, pentru ca e posibil ca o persoana depresiva sa nu se poata ajuta pe ea insasi.
    • +2 (2 voturi)    
      Doamnei Marina (Joi, 15 iulie 2010, 8:01)

      Vlad Mixich [utilizator] i-a raspuns lui marina

      Stimata doamna, media intreaga a relatat de dimineata pana seara despre "sinucidere" (urmand de altfel verdictul preliminar al anchetatorilor). In acest context am gasit oportuna aparitia unui articol clar pe marginea acestei probleme majore de sanatate care este depresia si care se poate sfarsit tragic prin suicid. Cat despre comparatia cu terorismul ea este nimerita: ati fi de acord ca atunci cand relatam despre un act de terorism sa descriem in detaliu ingredientele si modul in care au fost fabricate amestecurile explozive?
      • 0 (0 voturi)    
        teroristi (Joi, 15 iulie 2010, 10:30)

        marina [anonim] i-a raspuns lui Vlad Mixich

        Dar aceste informatii au fost deja facute publice! Oricum ele exista demult pe internet, pe site-uri dedicate ale unor organizatii teroriste, accesibile tuturor, la fel ca si metodele de sinucidere. Se cunosc cazuri de tineri care s-au sinucis unul dupa altul in urma unor conversatii pe internet, nicidecum in urma unor relatari de presa.
        Ceea ce incerc sa va spun este ca ascunderea informatiilor nu mai este posibila in ziua de astazi si nu ajuta pe nimeni. Aceasta nu inseamna ca persoanele depresive nu trebuie ajutate; dimpotriva, cei apropiati si medicii trebuie sa fie de doua ori mai atenti.
        In privinta verdictului de suicid, se vede ca nu aveti experienta, pentru ca niciodata un ziarist serios nu se pronunta inainte de concluziile finale ale anchetei sau ale instantei. De abia aici se vede lipsa de profesionalism a televiziunilor care au imbratisat teoria suicidului. Personal, nu cred in ea. Sunt prea multe informatii contradictorii.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce anume ne permite sa judecam?! (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:52)

    ali [anonim]

    A lucrat mult la ultimul album, pentru ca si-l dorea de calitate. Si asa a iesit. Televiziunile , radioul...nimeni nu a vrut sa i-l promoveze: nu era comercial.

    In urma cu vreo doua luni i-a fost depistat un neoplasm de cap de pancreas, o forma de cancer.
    Nu exista tratament pentru cancerul pancreatic iar 90% din pacienti mor in primul an de la diagnosticare (Patrick Swayze, Luciano Pavarotti).

    In conditiile date mai are rost sa discutam despre cauzele depresiei? Despre ce si cum?

    E suficient sa avem decenta de a ne lua ramas bun de la un om care ne-a incantat sufletele cu talentul sau.

    Odihneasca-ti-se sufletul in pace, Madalina!
    • -3 (7 voturi)    
      ce tot indrugi acolo? (Joi, 15 iulie 2010, 0:09)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ali

      nici Patrick Swayze si nici Pavarotti nu s-au sinucis si nici nu aveau un copil mic pentru a-l creste..... nici doamna Tatoiu nu s-a sinucis desi medicii din viena nu i-au dat nici o sansa; din contra, a luptat si se pare ca a cistigat, sa-i uram sanatate si fericire. avem in doamna Tatoiu un excelent exemplu de urmat ca si in cazul domnului Tintareanu de altfel....

      orice ar fi, nu exista nici un motiv ca o femeie cu un copil de un an jumate sa se sinucida! doar o deficienta psihica majora putea sa produca un astfel de gest condamnabil oricum l-am privi....
  • -3 (3 voturi)    
    ce tot ii dati inainte cu sinuciderea? (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:14)

    liv maximus [anonim]

    ma suprinde cit de usor ii dam inainte cu suicidul.
    de unde stim ca s-a sinucis?
    nu vedeti cite semne de intrebare sint in povestea celor petrecute in noaptea de ieri?
    mie nu imi face impresie ca se leaga ceva si in locul boilor din politie as pleca tocmai de la ipoteza unei crime pe care sa incerc sa o inlatur,nu de la ipoteza sinuciderii.
    oricum,chestia cu proba mesaj pe sms e cea mai tare,pare ca ne-am timpit cu totii
  • 0 (2 voturi)    
    @Vlad Mixich: de ce e nevoie de determinism? (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:14)

    andraluxia [anonim]

    in primul rand, foarte misto textul, perfect justificate obiectiile -- pe scurt, as tot citi articole scrise in felul asta.

    in al doile arand insa, n-as fi pana la capat de acord cu tipul asta de argumentatie, care explica un gest ca suicidul dintr-un unghi determinist, al biologicului. spui, in fond, ca suicidul scapa distinctiei morale lasitate/curaj pentru ca este determinat dpdv chimic. desi sunt perfect de acord ca folosirea acestei distinctii este complet aberanta, nu cred ca folosirea unui argument biologic este o solutie. oamenii sunt liberi, in principiu, sa aleaga ceea ce gasesc a fi mai "bine" pentru ei. libertatea ei inceteaza cand atinge libertatea altcuiva, iar in cazul sinuciderii, ceilalti sunt afectati la un nivel care nu tine de sfera libertatii. nu cred ca trebuie sa fie nevoie de o disfunctie hormonala ca sa-ti pui capat zilelor.

    in al treilea rand, keep up the good work!
  • -3 (3 voturi)    
    Sinucidere = depresie (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:38)

    O parere [anonim]

    Nu cred ca sinuciderea poate fi corelata cu depresia. 9/11 e cel mai bun exemplu. Nu numai ca nu erau depresati teroristii...Dimpotriva... Aveau mintea super limpede si rationala. Numai asa poti pune in aplicare un proiect atat de complex si care cere cunostinte tehnice. Parerea mea...
    • +3 (3 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:49)

      hm [anonim] i-a raspuns lui O parere

      cei ce organizeaza asa ceva cu siguranta ca au creierul limpede.
      cei pe care ii folosesc - nu. cauta indivizi labili, cu probleme de adaptare, sau in somaj, usor de controlat. ne place noua sa ne imaginam niste diavoli pe toata linia. de fapt, lucrurile ar fi prea simple daca ar fi asa.
  • 0 (2 voturi)    
    VINA (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:58)

    radu pop [anonim]

    Acesta este mortu' vostru al presei, asumati-va vina !!!
  • +1 (7 voturi)    
    no offense (Joi, 15 iulie 2010, 0:17)

    srpc [utilizator]

    dar sa te sinucizi - femeie maritata si cu copil mic - pe motiv ca nu-ti mai place cum arati, asta e hidos! viata femeii trebuie sa aiba muuult mai multe scopuri, nu doar sa atraga privirile pofticioase ale masculilor si invidia cotofenelor de acelasi sex cu ea!
    • +1 (1 vot)    
      nu e asa (Joi, 15 iulie 2010, 0:34)

      hm [anonim] i-a raspuns lui srpc

      depresia cronica este ceva urat de tot. nu vorbiti daca nu ati trecut pe acolo. nu are, evident, nici o legatura cu faptul ca e vorba de o femeie, cu invidia sau alte lucruri de crescut audientele publicatiilor ieftine. "motivul" scris pe un biletel are de a face cu starea psihica de atunci, nu este un motiv real. putini au curajul sa spuna ca se prabusesc atunci cand lucrul asta se intampla. nu stiu cum arata o depresie post partum, dar cunosc indeajuns de multe fatete ale depresiei incat sa stiu despre ce vorbesc. eu mi-am fixat si niste mecanisme de salvgardare, dar nu toti sunt atat de puternici. si de norocosi.
      • 0 (0 voturi)    
        Mecanisme (Joi, 15 iulie 2010, 18:27)

        x [anonim] i-a raspuns lui hm

        Hm, pot sa te intreb care sint mecanismele tale de salvgardare? Eu am trecut printr-o depresie la un moment dat, si am reusit sa imi revin si sa ma intaresc. Partenerul meu insa trece acum printr-o depresie (dupa un accident), face tratament medicamentos, merge bine, dar ma tem pentru el in viitor. Sincer, nu stiu daca e la fel de puternic ca mine, si as vrea sa il ajut sa invete sa identifice momentele de cadere inainte sa fie prea tirziu si depresia sa se reinstaleze.
        • 0 (0 voturi)    
          :D (Joi, 15 iulie 2010, 19:51)

          hm [anonim] i-a raspuns lui x

          mecanismele se refereau exclusiv la gandurile negre... imi place viata, dar multe dintre zile sunt, estetic vorbind, "a good day to die" - doar ca intotdeauna am avut oameni pe care i-as fi distrus daca pateam ceva - parintii mei, copilul meu - astfel ca asemenea solutie a iesit intotdeauna din calcule. acum trebuie sa am grija de mine urmatorii zeci de ani pentru ca dezvoltarea emotionala a copilului meu depinde esential de mine :D
          prin depresii trec in continuare destul de urat, doar ca am, probabil constitutiv, un fel hedonist de a le percepe, si, in ciuda iadului pe care il presupun, raman interesante. pe langa faptul ca sunt sezoniere - adica toamna, iarna, primavara - sunt destul de persistente pentru ca nu reusesc sa am o auto-disciplina serioasa si pentru ca sunt extrem de singura in orasul in care stau. pe la inceputurile existentei mele depresive aveam o prietena "terapeutica" cu care trancaneam la nesfarsit despre nimic in astfel de momente. ii povesteam probabil tot felul de istorii fantastice despre ce vedeam si ce gandeam. niciodata, insa, nu vorbeam efectiv despre noi si problemele reale - indiscretia o consider extrem de penibila. si sunt de parere ca psihoterapeutii sunt aproape inutili pentru ca sunt pe bani si pe timp putin. majoritatea oamenilor sunt prea singuri.
          pt mine, factorii deprimanti sunt incaperile intunecoase, izolarea (desi singuratatea imi e benefica), monotonia si tendinta de a intra in mecanisme repetitive.
          cred ca discutiile, culorile, tot ce tine de latura descriptiva a realitatii - muzica, povestiri, peisaje - l-ar putea ajuta pe prietenul dvs. calculatorul si televizorul sunt insa de evitat. o alta metoda era un fel de auto-psihanaliza in doze infime - dadeam uneori tarcoale traumei, in discutii cu persoanele carora le puteam acorda aceasta incredere.
          cred ca pana si intr-o depresie lucrurile pot fi facute frumoase. sper ca nu am indrugat numai aiureli si va doresc multa sanatate.
          • +1 (1 vot)    
            multumesc (Vineri, 16 iulie 2010, 10:00)

            x [anonim] i-a raspuns lui hm

            Multumesc mult pentru mesaj. Poate nu va dati seama, dar e foarte frumos ce spuneti si ma regasesc in foarte multe pasaje (precum si fobiile prietenului meu). Mi-ar placea sa existe un forum pentru oameni depresivi - un fel de Depresivi Anonimi. Tot cazul Madalinei Manole (si comentariile la articolul lui Vlad Mixich) dovedesc cit de indobitociti au ramas romanii si ce gindire medievala au. E imposibil sa vorbesti despre depresie si sa nu fii stigmatizat de gloata. La fel e si cu ruda apropiata a depresiei, atacul de panica. Tocmai de aceea mi se pare extrem de trist ca nu exista un grup de suport pentru noi cei care sintem 'altfel', si ajungem, cum spuneti, sa simtim ca e o 'indiscretie' sa vorbim de propriile noastre naluci.
            In fine, mai voiam sa spun ceva: spuneti ca depresiile vi se instaleaza in general toamna, iarna, primavara. Am auzit de la o prietena englezoaica cum ca occidentul deja i-a dat nume acestei afectiuni, se numeste SAD (seasonal affective disorder). Poate va ajuta sa cititi despre asta - chit ca incep sa cred ca occidentul este exact in extrema opusa fata de noi: daca la noi lumea nu vorbeste si nu diagnosticheaza depresia, la ei se sare calul si primesti Prozac si Xanax si Zoloft la cel mai mic semn de tristete. revenind la SAD, pina la urma e un lucru stiut ca toata lumea e mai tristuta cind noptile sint mai lungi si e frig si intuneric. Poate nu trebuie neaparat sa inventam o boala anume pentru asta...
  • +1 (1 vot)    
    decenta... (Joi, 15 iulie 2010, 0:22)

    hm [anonim]

    faptul ca internetul vuieste de stirea despre moartea cuiva este in sine dezgustator. comentariile cu pacatul sinuciderii sau alte aberatii - idem. dar nici sa te apuci sa faci o analiza asupra suicidului in general pe seama cuiva care abia a murit nu este mult mai nobil. iar articolul de fata este, pentru ca e semnat v.m., inca relativ decent. iata insa ca "smart woman" isi da din nou in petec:
    "Abordarea psihologica a suicidului​
    Este depresia un pericol de moarte? Jeni Chiriac, psihoterapeut, discuta online joi, de la ora 14.00, despre resorturile emotionale ale deciziei de suicid" - sincer, nu se putea, macar, astepta?
    Abbé Pierre: prima cale spre indepartarea gandului sinuciderii este sa il pui pe omul respectiv sa se ocupe de altii. prin analogie, ar fi mult mai bine sa ne ocupam si noi un pic de altii, fie ei chiar si morti si indiferenti noua, in loc sa ne preocupam in fiecare clipa de noi si depresiile noastre, audienta noastra si celelalte.
  • +4 (4 voturi)    
    DEPRESIE (Joi, 15 iulie 2010, 1:04)

    necunoscatori [anonim]

    E jalnic cum se incerca sa se "dovedeasca" ca Madalina s-a sinucis din cauza "carierei" din cauza muzicii.
    O femeie si mai ales o "mama" nu face asa ceva...normal...e vb de o situatie "normala"in romania in care se crede ca a avea Depresie e "jenant".Cei care nu cunosc cu adevarat aceasta parsiva boala caci este o boala nu au ce comenta.
    Au aparut o gramada de "prieteni"..."colegi"care au afirmat ca gestul ei a fost datorita situatie conjuncturale ale "promovarii" muzicale.
    E jalnic caci in aceasta definitie e discretizata ca Persoana, ca Mama, ca Sotie.
    A suferit o depresie majora,critica dar cum in Romania nu se accepta si nu se trateaza actualmente , normal nu e inteleasa.
    Exista asa zisi phsihologi,pshihoterapeuti dar care nu isi fac treaba...in goana dupa bani.
    E janic dar adevarat chiar daca platesti "in privat" nu esti tratat.
    Pot sa-mi exprim o opinie personala ...RUSINE acelor medici...si in curand voi da nume pt acesti "uscigasi"cu diploma care se complac in a incasa taxa de sedinta si a nu face nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    articol (Joi, 15 iulie 2010, 1:27)

    teo [anonim]

    cred ca acest articol e unul din cele mai pertinente si mai documentate articole citite in ultima vreme in presa on-line!
    adevarat profesionalism domnule Vlad Mixich!
    regret ce i s-a intamplat Madalinei Manole, o artista care am ascultat-o cu drag in tinerete si sincere condoleante familiei ramase!
  • +6 (6 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 15 iulie 2010, 1:34)

    Nae [anonim]

    De cand o stiu Madalina Manole a incercat sa para o 'papusa imaculata',asadar negarea realitatii a fost acolo dintotdeauna.
    Ptr ea sa isi suflecele manecile,sa coboare cu picioarele pe pamant nu a fost acceptabil.
    Nu o vorbesc de rau,dimpotriva,oamenii sunt cu totii facuti din alt aluat.Dar cred ca ea la fel ca multe alte vedete au trait intr-un vis frumos dar foarte fragil.
  • +1 (1 vot)    
    ROMANIA in ziua de azi (Joi, 15 iulie 2010, 1:40)

    ogiga [anonim]

    Azi era un fel de zi de doliu,caci Madalina Manole nu mai e,dar nu si dupa OTV care isi prezinta viitorul "consilier" pe hotul Ogica.
    Care abereaza ca de obicei si care e aprobat de Diaconescu ca de obicei.
    azi iar a fost vizitat de DNA dar poate de maiine face si cazul Madalina o noua Elodie.
    Dar azi nu ii aduce un minim omagiu ci isi face "circul" cu Ogica Furaciune" si penibil....oportunist.
    Mi-e GREATA
  • +1 (1 vot)    
    Fata cu parul de foc (Joi, 15 iulie 2010, 1:46)

    Dr.Balthar [anonim]

    Fata draga, nu fi trista, fiindca e pacat!
    Fara lacrimi nu exista dor adevarat!

    A fost genul de femeie la care visam in stil eminescian pe cand eram in liceu (90-94). Ce vremuri .. Ce diferenta intre Madalina si siliconatele de azi ..
  • 0 (2 voturi)    
    E SCRIS IN STELE... (Joi, 15 iulie 2010, 2:39)

    Maria [anonim]

    E SCRIS IN STELE...

    "NEIMPLINIT, SARMANE SUFLET
    TI-AI RIDICAT OCHII SPRE STELE
    SI-AI HOTARATT SA STAI DIN UMBLET
    SI TI-AI PIERDUT PASII PRIN ELE...!"

    "In chinul si in durerea mea,
    Trecand prin bucuria si supararea mea...
    In promisiunea...unei NOI ZILE...
    Nu te voi parasi niciodata!
    Fiindca mereu vei fi in INIMA MEA!"...
    .............................
    "FATA DRAGA, CU PARUL DE FOC" , NE VA CANTA SI INCANTA SI DE-ACOLO, DINTRE STELE... PENTRU CĂ AŞA A FOST SCRIS IN STELE!
    NUMAI NOI TREBUIE SA-I AUZIM GLASUL ŞI SA-I PERCEPEM CORECT MESAJUL!"...
    .......................
    SI TOATE GRESALELE CELE LUMESTI SA-I FIE IERTATE!...
    IAR DUMNEZEU SA O TINA IN PALMA MAINII SALE, SI INGERII SA O OCROTEASCA MEREU!...
    DE CE?
    PENTRU CA ASA E SCRIS IN STELE...

    http://www.youtube.com/watch?v=POOZJ961NN0&feature=related
    ......................................................

    EI SI CE... DACA OAMENII VORBESC...

    http://www.youtube.com/watch?v=40pDUZCz43Q&feature=related

    FATA DRAGA, NU TE INTRISTA...
    URMEAZA-TI DRUMUL CATRE STELE...
    SI GASESTE-TI LINISTEA SUFLETEASCA!...

    http://www.youtube.com/watch?v=Yif7YURUtbQ&feature=related
    ......................
  • -4 (6 voturi)    
    nu e nici curaj, nici lasitate (Joi, 15 iulie 2010, 3:35)

    Cosimo [utilizator]

    Nu e nici curaj, nici lasitate. E prostie. Doar o proasta se putea sinucide pe motiv ca "nu se mai simte frumoasa". Doar o proasta se sinucide, cand stie ca lasa un copilas orfan.
    Duca-se pe pustii si fie-i numele nepomenit!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e vorba de prostie... (Joi, 15 iulie 2010, 8:40)

      black [anonim] i-a raspuns lui Cosimo

      e vorba clar ca era bolnava psihic si e mai greu de inteles asa ceva de catre un on normal ;nu a capatat sprijin cind trebuia , cum trebuia si s-a ajuns aici.
    • +2 (2 voturi)    
      pe bune? (Joi, 15 iulie 2010, 17:57)

      adinama [utilizator] i-a raspuns lui Cosimo

      Iar tu esti un superficial.

      Ce frustrari si cata nefericire ai adunat de ai ajuns sa arunci asemenea cuvinte inveninate.

      Amice, scuza-ma, dar prostul esti tu!
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Joi, 15 iulie 2010, 4:19)

    eu [anonim]

    un articol excelent..mai exista si oameni care gandesc
  • -4 (4 voturi)    
    Sa nu-l uitam pe Dumnezeu! (Joi, 15 iulie 2010, 8:20)

    radu [anonim]

    lipsa credintei in dumnezeu duce la astfel de gesturi..
  • +1 (1 vot)    
    Crima (Joi, 15 iulie 2010, 8:31)

    gerge [anonim]

    Pentru ca in cazul Madalinei Manole nu vorbim de sinucidere ci de omor prin imprudenta, autorii posibili fiind adultii prezenti in casa in noapte mortii: sotul victimei si mama lui! Este prima directie obligatire a fi investigata!
  • -4 (4 voturi)    
    De ce Mada (Joi, 15 iulie 2010, 8:34)

    Zoica [anonim]

    Sa stie toti urmasii ca cel Credincios nu-si ia zilele singur deoarece stie ca ajunge numai in iad .De fel Diavolul nu se mai duce la cel rau ca este deja al lui ,ci ncearca din rasputeri sa-i incurce si sa-i atraga pe cei BINE CREDINCIOSI de partea lui Cind ne aflam la ananghie sa ne trezim si sa fim cu gandul la D_l si sa ne spunem ca 'nu vrem sa-i dam satisfactie Satanei sa ne ia la Dinsul'La marturisanie Preotul are un mare rol Oare nu o fi sesizat abaterea ei de la CALEA,...deoarece aceasta este marea menire a dinsului de a dirija sufletul pe CALE Sufletul nu trbuie sa urmeze aceast drum Cei vii poate o vor ajuta cu pomeni,parastase citiri la manastiri deoarede pacatele neiertate cad pe ce i-a fost mai drag COPILUL si nu merita aceasta soarta,..sau partenerul de viata,..
  • +3 (3 voturi)    
    depresie (Joi, 15 iulie 2010, 8:40)

    uimirea [anonim]

    sincere felicitari domnului care a scris articolul, pe langa faptul a extrem de bine informat are si un bun simt atat de rar intalnit prin presa noastra. inca odata ,respectul si aprecierea mea ! felicitari reale !
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Joi, 15 iulie 2010, 8:50)

    Kata [anonim]

    Apreciez extrem de mult materialul asta, si il felicit pe cel care l-a scris.
    Cat despre subiectul in sine, lasati-o pe Madalina sa se odihneasca in pace. De ce a facut ce-a facut, este o intrebare fara rost. Stie ea mai bine ce-a fost in sufletul ei, si cred ca nimeni n-are voie sa o judece.
    Iubiti-o ca si pana acum, poate mai mult ca oricand, dar mai ales, iubiti muzica ei.
    Pentru ca asta ne-a ramas de la ea is este cel mai important pana la urma.
    La revedere Madalina.
  • +2 (2 voturi)    
    Madalina Manole (Joi, 15 iulie 2010, 9:03)

    Roxana Paun [anonim]

    Felicitari! In sfarsit un articol care trateaza asa cum se cuvine aceasta situatie!
    La noi inca oamenilor de le este rusine de bolile sufletesti, prefera sa se faca ca nu le observa in jurul lor si nu iau in serios cand cineva are nevoie de ajutor, daca avea cancer sareau toti sa o ajute, asa toti au preferat sa creada ca e in regula, o sa-i treaca etc...Pacat!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Joi, 15 iulie 2010, 9:20)

    mslliviu [anonim]

    Un articol foarte bun, insa cred eu ca primul mit are si un simbure de adevar. De cate ori nu am vazut la televizor pe un "co-national" catarat pe o casa amenintand ca se arunca, ca se spanzura, etc. daca il da afara. Nu am vazut nici unul sa faca lucrul asta in 20 de ani de televiziune libera... Deci mai depinde si de modul in care "depresivul" se exprima.
  • +1 (1 vot)    
    Fluturii sunt liberi (Joi, 15 iulie 2010, 9:23)

    Emil [anonim]

    A fost o voce frumoasa, la fel ca ea.
    Noi putem inca sa o auzim, inregistrata.
    Ea nu mai poate vedea cerul...asa ca noi, poate altfel.
    Stia, sau poate nu, ca "marele" succes l-ar fi avut usor daca ar fi acceptat sa isi strambe vocea si sa cante hituri remaiate. Dar a ales sa traiasca libera. Atat cat a putut.
    Regrete sincere rudelor Madalinei.
  • +4 (4 voturi)    
    discutii... (Joi, 15 iulie 2010, 9:44)

    nm [anonim]

    E jenant ce se intampla. Acum, prea tarziu, toti isi dau cu parerea. Unde erau cand avea nevoie de ei toti acesti "prieteni"? Toate aceste discutii ar trebui interzise cu desavarsire. In fata unui asemenea gest taci si te cutremuri. S-a gandit cineva cata durere a dus femeia asta in suflet? Faceti liniste acum, pentru ea e prea tarziu.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Joi, 15 iulie 2010, 10:06)

    Ana [anonim]

    Felicitari pentru articol! Sunteti foarte tari! De fapt, sunteti exact asa cum ar trebui sa fiti. Si din pacate, destul de singuri intr-un peisaj media de toata jena.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 15 iulie 2010, 10:07)

    acord [anonim]

    Un articol reusit ,corect si necesar.Felicitari!
  • +5 (5 voturi)    
    Multumesc pentru articol! (Joi, 15 iulie 2010, 10:29)

    Oana [anonim]

    Multumesc. Simteam nevoia unui asemenea echilibru, intr-un context precum cel descris de articol, in care, despre viata si suferinta cuiva, fiecare ne permitem sa avem o parere.
    Este un nefiresc si o indecenta majora in a blama decizia cuiva fara sa cunosti cum si-a trait viata acea persoana in ultima zi, in ultima saptamana, in ultimul an, in ultimii 20 de ani. Poate ca au existat momente de frica si de tristete extrema, poate ca intensitatea depresiei a fost atat de mare si atat de greu de suportat, incat moartea parea singura solutie pentru putina liniste.
    Intr-un astfel de context, un copil nu te vindeca, nu te motiveaza. Un copil nu este solutia pentru toate, asa cum, din pacate, este tratat de multe cupluri. Solutia pentru a preveni o despartire a cuplului, solutia pentru depasirea unui eveniment traumatic, solutia pentru depresie si pentru neimplinire personala. Atunci cand ai un copil, ramai tot tu, iar daca mostrii interiori cu care te confrunti sunt extrem de mari si de puternici, un copil nu te va ajuta si nu te va motiva catre viata.
    Ceea ce ma intristreaza este lipsa ingrozitoare de respect si, mai ales, de empatie, cu aceasta femeie, pe care cei mai multi dintre noi nu am cunoscut-o personal, cu familia ei si poate, mai ales, cu copilul ei, care intr-o zi va fi mare si poate va avea acces la toate aceste comentarii ale noastre, fiind astfel incurajat sa nu isi poata ierta niciodata mama.
    Nu-mi doresc decat sa nu ajung niciodata acolo unde a ajuns ea, sa nu fac un copil decat atunci cand sunt pregatita psihic pentru a-l avea si sa gasesc intotdeauna acea bucatica de forta din mine, care sa ma ajute sa cer ajutor si sa vad solutii.
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Joi, 15 iulie 2010, 12:58)

      valer [anonim] i-a raspuns lui Oana

      una dintre cele mai ok opinii la subiect
    • +1 (1 vot)    
      Frumos (Joi, 15 iulie 2010, 23:36)

      cititor de ocazie [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Draga Oana, daca continui sa-ti folosesti mintea in modul in care o faci, nu vei ajunge niciodata "acolo". Si fii linistita, vei avea mereu acces la forta din tine. Doar un sfat: nu-ti programa prea mult copilu, viata etc, las-o sa curga spontan de la sine, din instinctul tau - instinct care la randul sau ti-l formezi prin discenamantul de care dai dovada.

      Bravo pt frumoasele randuri/ganduri pe care ai decis sa le imparti cu lumea
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc (Vineri, 16 iulie 2010, 17:19)

        oana [anonim] i-a raspuns lui cititor de ocazie

        Multumesc mult, cititor de ocazie.
        Mi-ai spus tare frumos :-)
  • -3 (5 voturi)    
    EGOISM (Joi, 15 iulie 2010, 11:00)

    Vera 1 [anonim]

    Nu a fost nici curajoasa, nici lasa, aveti foarte mare dreptate. A FOST EGOISTA. Aceasta femeie a fost de un egoism de neimaginat, monstruos. Daca era singura n-avea decit sa faca ce vrea ! In momentul in care ai o familie si mai ales un copil mic, trebuie sa fi de un egoism si o rautate care depaseste fictiunea. Adica pentru ca nu mai era ea primadona, copilul trebuie sa creasca fara mama, mama si tata sa-si ingroape friica si alte suferinte pe care le-a provocat, numai ca sa-si faca ea o iesire triumfala, dupa parerea ei, din scena. Nu a aratat decit ca nu era o femeie desteapta si mai ales era bolnava mintal. O rasfatat, careia nu-i mai ajungea binele pe care-l avea, fara nici o directie solida in viata, dupa cum s-a vazut. Vroia si aia si aia si dupa ce le avea nu-i erau destul. Asa faci cu pantofii, gentile etc. Cind este vorba de lucruri serioase ca un copil, familie, trebuie sa sti ca ai si obligatii. O frivola ! Trebuie sa sti cind sa te retragi, sa sti sa gasesti prioritati in altceva dupa o anumita virsta. Gestul ei, contrar cu ceea ce a asteptat ea este FARA SENS, EGOIST si FOARTE CONDAMNABIL. Cred ca mass media si soc civila ar trebui sa condamne public aceste gesturi egoiste si sa ia atitudine, ca MM sa nu devina un exemplu pentru generatiile feminine din aceasta tara.
    • +1 (1 vot)    
      vera, vera... (Joi, 15 iulie 2010, 11:26)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Vera 1

      Da, draga Vera. Sa intervina societatea civila, sa fie interzisa prin lege sinuciderea. Toti mortii prin sinucidere, la puscarie.
      Care este, de fapt, problema ta? De ce atata ura? Tie cine ti-a facut rau? Cine te-a neglijat atat de mult incat orice urma de empatie cu povestea dureroasa a unui om a fost pierduta, iar un astfel de eveniment, care nu te afecteaza direct in niciun fel, te transforma totusi in fiara?
      • +1 (1 vot)    
        @dodo (Joi, 15 iulie 2010, 12:24)

        Vera 1 [anonim] i-a raspuns lui dodo

        dodo, ti se pare normal ca oamenii sa se gindeasca numai la ei si nu si la cei care au nevoie de ei, cei pe care i-au tirit in viata lor aproape fortat ( ca nasterea copiluli) ? Sa te gindesti numai la cit de frumoasa si nemuritoare in lumea artistica sa fi, sa nu te gindesti la cum va arata copilaria copilul tau, adolescenta si toate clipele frumoase din viata lui, sa nu te gindesti la durerea pe care o vei provoca celor care depind tine si care te iubesc ? Sunt femei bolnave in ultima faza care se gindesc numai la ce va face copilul ei, familia ei si ar da cerul si pamintul sa fie iertate de boala si sa ramina linga cei dragi. Asa ca de aceea mi se mare un mare egoism si nebunie sa faci asa ceva. Nu are scuza ! De aceea trebuie condamnate public astfel de fapte si trezit sentimentul de responsabilitate. Consider ca si familia are o vina ca nu a observar semne de nebunie evidenta.
      • -1 (1 vot)    
        @dodo (Joi, 15 iulie 2010, 12:31)

        Vera 1 [anonim] i-a raspuns lui dodo

        Si DA dodo, sa fie interzisa prin lege sinuciderea, daca s-ar putea si toti mortii prin sinucidere , la puscarie si condamnati public daca astfel se poate ca sa nu se mai intimple astfel de nenorociri !!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Depresia tine doar de biochimia organismului... (Joi, 15 iulie 2010, 12:58)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui Vera 1

      Draga Vera1 - cu tot respectul pentru decedata si pentru familia si prietenii lasati in urma - ma tem ca ai dreptate! Desi pe majoritatea nu ne-ar lasa inima sa comentam atat de frust si taios moartea unui om, vedeta sau nu, asta probabil datorita educatiei noastre crestinesti care ne indeamna spre iertare, iertare si iar iertare. De la o persoana educata, inteligenta, sensibila si de bun-simt cum mi s-a parut a fi Madalina Manole, ai fi asteptat o atitudine responsabila cu ea insasi si cu cei dragi ei, te-ai fi asteptat sa se confrunte cu- si sa infrunte boala si/sau faptele ce au dus-o la acest gest, te-ai fi asteptat sa aiba comunicare cu sotul ei care o iubea atat de tare si cu cohorte de prieteni apropiati, traind intr-o lume artistica, in care se presupune ca exista foarte multa "socializare"... Dar in acelasi timp nu ai dreptate si autorul articolului asta vrea sa sublinieze si de-asta este acest articol atat de bun, spre deosebire de alte bla-bla-uri si articole inutile ce despica firul in patru fara rost: DEPRESIA ESTE O BOALA SI TINE STRICT DE BIOCHIMIA ORGANISMULUI, POATE FI TRATATA SI ROMANII TREBUIESC EDUCATI IN SENSUL DE A CERE AJUTORUL SPECIALIZAT SI A MERGE SA SE TRATEZE!!! Nu vorbim de o explicatie derizorie a unui gest ce a indurerat atata lume, pur si simplu e o boala, care nu este bine sa fie facuta subiect tabu, dimpotriva, oamenii trebuie sa o cunoasca in toate aspectele ei, sa nu o ascunda ca pe un aspect rusinos sau superficial al vietii lor, astfel incat sa poata fi salvati cat mai multi de gesturi extreme si absurde, precum cel al Madalinei. Macar atat sa invatam din tragica lectie a Madalinei! Altminteri, ar fi mult prea pacat ca totul sa se reduca la "drama artistului intrat intr-un con de umbra" sau "drama femeii frumoase care vede ca incepe sa se ofilasca", refuz sa cred ca de atat de putin a fost vorba!
  • +1 (3 voturi)    
    Sinucidere =! Hotnews (Joi, 15 iulie 2010, 11:05)

    dan [anonim]

    Draga redactie Hotnews, ce s-a intamplat cu voi de ati ajuns sa dati atata atentie acestei povesti? Este o adevarata magarie sa insistati asupra unei sinucideri, chiar si a unei vedete. Lasati omul sa se odihneasca in pace si familia sa-si planga in liniste pierderea teribila.

    Sinuciderea nu este un subiect politic si ar trebui tratat cu manusi. Daca nu ma credeti, vedeti articolele cu depresia aflate la cativa centimetri pe propriul dvs site de articolele cu oameni care s-au sinucis.
  • +1 (1 vot)    
    Treziti sistemul de psihiatrie!!! (Joi, 15 iulie 2010, 11:09)

    liana [anonim]

    Datorita neglijentei si nepasarii medicilor psihiatri se intampla drame inimaginabile.Multe dintre ele,foarte multe,ar pute fi oprite.Cine raspunde pentru toate aceste sinucideri ,crime,violente ? Ganditi-va ca oamenii cu probleme psihice,indiferent de natura acestora,depresie sau altceva, sunt fara nici o aparare,totul este deformat in mintea lor si au mare nevoie de ajutor,din partea tuturo celor din jur dar in primul rand al celor ce stiu ce sa faca,medicii psihiatri.Si aici tebuie sa luptam cu totii pentru a normaliza lucrurile...am mare incredere in jurnalisti intr-o faza initiala...sa arate ce se intampla,sa stie toata lumea ca oameni cu boli grave,este adevarat,care nu se vad,sunt lasati de izbeliste,fara nici cea mai mica implicare profesionala...(mi-e greu sa spun ca nici sufleteasca,sa nu fiu considerata patetica...desi asa ar rebui)
  • 0 (0 voturi)    
    imi pare rau, madalina (Joi, 15 iulie 2010, 12:03)

    cristina [anonim]

    am suferit de depresie. post-partum sau nu, nici acum nu stiu exact si nici nu prea mai conteaza. tot ce stiu este ca, in astfel de cazuri, cei din jur si sustinerea lor conteaza foarte mult. nu vreau sa acuz pe nimeni, dar cred ca sotul madalinei ar fi trebuit sa fie ceva mai atent cu ceea ce i se intampla sotiei sale. si inca ceva... in cele cateva ore cat madalina a zacut, sotul dormea cam prea linistit...
  • +1 (1 vot)    
    in sfasit un articol pertinent (Joi, 15 iulie 2010, 12:08)

    alina [anonim]

    Chiar ma miram ca nimeni nu a pomenit in mass-media de aceasta boala, depresie majora(endogena) de care suferea Madalina Manole. Este enervant cum toti stau si se intreaba de ce s-a sinucis, de ce nu s-a gandit la copil etc. Pai cei care sufera de aceasta boala nu mai constientizeaza nimic in timpul episoadelor de decompensare psihica. Nici macar nu-si dau seama ca sunt bolnavi. Familia si prietenii foarte apropiati stiau ca artista sufera de depresie si au incercat mereu sa ascunda adevarul pentru a nu strica imaginea Madalinei, dar este evident din diversele interviuri date de acestia in ultimele luni ca incercau sa ascunda probeleme ei psihice sub pretextul unei boli de inima. De fapt internarile ei repetate si prima tentativa de suicid sunt dovezi suficiente ca boala era netratata sau incomplet tratata sau doar la inceputul tartamentului.Este primul articol pe care il citesc si care in sfarsit prezinta situatia asa cum e. Felicitari pentru articol. Am fost fana Madalina M!anole si imi pare rau de tot ce s-a intamplat. Dumnezeu sa o ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Joi, 15 iulie 2010, 12:10)

    adina [anonim]

    felicitari pt articol.va citesc de multa vreme si admir modul profesionist in care faceti presa.sunt doar o cititoare nu sunt in domeniu dar am observat si aprecieri pozitive din partea unor profesionisti , asa ca mult succes. v-am cunoscut cu mult timp in urma cind erati copil si stiu ce educatie ati primit in familie. un motiv in plus sa va apreciez si sa-mi justific atitudinea laudativa.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 15 iulie 2010, 12:12)

    dan [anonim]

    in sfarsit un articol okay pe hotnews. primul in ultimele 3 saptamani. v-as felicita, dar de fapt e trist :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 15 iulie 2010, 16:58)

    Ionel Dancu [anonim]

    Domnule Mixich, va citesc interviurile si reportajele dar nu sunt de acord cu avertismentul pe care il adresati reporterilor.

    UN AVERTISMENT ADRESAT REPORTERILOR mi se pare o afirmatie aroganta. De ce? Cred ca cel mai bun mod prin care puteti sa lansati acest avertisment este sa scrieti dumneavostra un articol de informare ca la carte.

    Adica puterea exemplului.

    Cateva remarce personale:
    1. Nu imi este clar daca acest articol este de informare sau de opinie. Daca este de informare, unde este stirea? Daca este de opinie, nu am inteles asta. Este doar perceptia mea.

    3. Demontati niste mituri. De unde stiti ca sunt mituri? Cine spune asta? Si de unde stiti raspunsurile? Apropo de interviul inventat de Agerpres. De ce sa va cred?

    4. “Efectul Werther”, nu il stiam si e interesant. Dar "o informatie despre sinucidere este, intr-un fel, o invitatie la sinucidere", mi se pare deplasata: inseamna ca jurnalistii nu ar trebui sa scrie despre crime, coruptie, violente, etc, etc, pentru ca le incurajeaza.

    Nici eu nu sunt de acord cu intruziunea mass media in viata unei persoane, in afara situatiei in care persoana respectiva indeplineste o functie publica in statul roman dar adevarul este adevar.

    Nu asta fac ziaristii, prezinta cat mai exhaustiv realitatea?

    5. Insistentele reporterilor in a afla...... sunt necugetate. De unde stiti ce au gandit reporterii? De ce ati generalizat?

    Cu respect,

    Ionel Dancu
    • 0 (0 voturi)    
      Domnului Dancu (Joi, 15 iulie 2010, 20:57)

      Vlad Mixich [utilizator] i-a raspuns lui Ionel Dancu

      Va multumesc pentru comentariu. Voi incerca sa va raspund, fara a avea pretentia ca voi putea lamuri fiecare punct ridicat de dumneavoastra.
      1. Articolul este dorit a fi unul de informare, stirea fiind reprezentata de "noutatea"(o spun cu simtul ridicolului, gandindu-ma la felul in care televiziuni si ziare au relatat cazul) ca suicidul este strans asociat cu depresia, fiind in 90% din cazuri rezultatul acestei boli netratate.
      2. Informatia legata de miturile cu pricina se bazeaza pe doua editii ale manualului american de psihiatrie scris de Kaplan&Sadock. Nu am gasit necesara mentionarea acestei surse, e posibil sa ma fi inselat.
      3. Afirmatia pe care o considerati a fi deplasata este citarea unuia dintre cei mai competenti psihiatri nascuti in Romania, domnul dr. Ion Vianu, si este agreata de specialisti de pe intreg globul. Domnul Vianu precizeaza clar ca este vorba despre informatia detaliata despre sinucidere. Sunt 100% de acord cu aceasta pozitie argumentata stiintific.
      4. Nu stiu ce au gandit reporterii dar un jurnalist bine pregatit are obligatia de a fi informat in privinta eticii profesionale. Manualele de jurnalism avertizeaza fara echivoc asupra relatarii retinute si moderate a cazurilor de suicid. Din pacate, in 90% din cazuri presa romaneasca nu a tinut cont de asta in aceasta situatie(desigur nu am citit tot ce s-a scris despre asta, asadar generalizarea imi poate fi imputata).
      Va multumesc pentru intrebari si ma bucur intotdeauna de interlocutori coerenti si eleganti. Toate bune.
  • -2 (2 voturi)    
    Madalina era o persoana prea sensibila (Joi, 15 iulie 2010, 17:08)

    Anti schizo [anonim]

    In ultimi ani atat comportamentul cat si gestica si

    vorbelei ei tradau o serioasa

    afectiune schizofrenica .

    Acum e tarziu , nimeni nu poate sa o mai ajute

    cu nimic , mortul de la groapa nu-l mai intoarce

    nimeni !
    • 0 (0 voturi)    
      habar n-ai! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:47)

      carth [utilizator] i-a raspuns lui Anti schizo

      Invers, asa-zis hiper-sensibilii nu sunt schizo, dimpotriva! Clar, se vede ca practici o "psi" de Gulag sovietic, din patria lui Soljenitsin! Dar psihiatria nu e de nasul militienilor! Inafara de faptul ca esti pronuntat un (sau o) MACHO!
    • 0 (0 voturi)    
      aiurea! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 14:16)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui Anti schizo

      nu te pricepi!
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 15 iulie 2010, 17:30)

    Madalina [anonim]

    În sfârşit un articol care pune punctul pe i... nu ca toţi dobitocii de jurnalişti, care răstălmăcesc cuvintele... [spune omul ceva şi până la urmă în presă apare altceva... ca la telefonul fără fir]... Ce m-a şocat mai mult a fost însă să citesc detalii, prea multe detalii, despre suicid... despre substanţa folosită, cum se poate procura, ce efecte are... păi primul meu gând a fost, când am citit asemenea lucruri, oare câţi or să reuşească să se sinucidă, acum, graţie acestor informaţii... halal presă... şi halal jurnalişti... or să aibă în cârcă sinuciderile tuturor celor care au fost ajutaţi de asemenea informaţii...

    În România... mass-media e jalnică, jurnaliştii... pe măsură... politicienii, clasa politică... ce mai... dar până când, domle, până când??

    Acestea fiind spune, felicitări cui a scris articolul, sau cui a venit cu ideea... deşi informaţiile problemă au fost deja difuzate, acest articol ridică măcar nişte semne de exclamare...
  • +2 (2 voturi)    
    articol (Joi, 15 iulie 2010, 17:40)

    Anca Georgescu [anonim]

    Excelent articol, rarissim. Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu practicam "morala", macar sa vorbim despre (Joi, 15 iulie 2010, 19:32)

    mshoratiu [anonim]

    In cursul zilei de ieri, un invitat intr-o emisiune TV s-a exprimat aproximativ in felul urmator: "faptul ca si-a ales momentul mortii in ziua nasterii, poate fi pentru noi,...demn de admiratie, intr-un fel, artistic..." Nu pot sa reproduc in cuvinte exacte cum a spus, esentialul este insa ceea ce am relatat aici. Deasemeni, nu cred ca are vreo relevanta cine este persoana care a facut aceasta afirmatie.

    Ce fatala poate deveni mass-media in acest context! Ce otravitoare pot fi pentru publicul larg si neinformat, astfel de "expresii' subtile! Invesmantate in haine frumoase, dar goale de continut! Nu putem decat sa speram, dar sa o facem in cea mai adanca dispozitie launtrica, deci sa speram ca oamenii cu ratiunea sanatoasa si cu sufletele echilibrate vor stii intotdeauna sa deosebeasca "arta" , "artisticul" de opusul lor. O actiune de genul acesta (necugetata) nu trebuie si nu poate sa aiba mai nimic in comun cu arta, caci nu exista ceva mai profund artistic, in viziunea mea, decat intelegerea si perceptia corecta, autentica si reala a existentei si a evenimentelor legate de aceasta precum si forta si puterea launtrica de a infrunta toate greutatile vietii, oricare ar fi ele.

    Spun toate acestea fara sa aduc nici cel mai mic repros persoanei in cauza, deoarece nu sunt deloc in masura sa judec! Ce pot sa spun e doar atat: in aparenta, cat de aproape credem ca suntem de adevar, si totusi, cat de departe putem fi de acesta..
  • -1 (1 vot)    
    Vai, ce articol moralizator! (Joi, 15 iulie 2010, 19:39)

    Mihai Tociu [anonim]

    Evident, femeia a fost bolnava, dar din articol lipseste tocmai esenta fenomenului: poti ramane sanatos in pielea unei “vedete”? Ce sunt vedetele si cine are nevoie de asa ceva? Cine le creeaza, in ce fel si pentru ce?
    Cum poti sa bati obrazul jurnalistilor lipsiti de deontologie, fara sa spui o vorba despre cererea “pietei” si presiunea concurentei?
    Cat priveste comentariul despre Socrate, nota doi! De unde prostia ca nu avea alternativa? Bineinteles ca putea sa refuze, si cel mai probabil i se deschidea gura cu cutitul si i se turna otrava pe gat.
    Numai ca Socrate a decis sa se supuna deciziei cetatii, si asta pentru ca a fost un “proto-fascist”! E mai greu de explicat pentru apologetii drepturilor omului, dar pentru usurinta se poate pleca de la principiul “Nimeni nu se sinucide pentru el”. Da, ma puteti cita, cu mentionarea autorului.
    Adaug si o concluzie celor de mai sus: problema reala nu este cat de vinovati sunt jurnalistii sau consumatorii de stiri morbide, ci faptul ca si unii, si altii, au dreptul sa voteze!
    Articolul ramane totusi o tentativa curajoasa de a adauga ratiune subiectului MM si astept cu nerabdare ca autorul sa treaca de 30 de ani.
  • -1 (1 vot)    
    Mădălina (Joi, 15 iulie 2010, 22:04)

    yo [anonim]

    DUMNEZEU SĂ O ODIHNEASCĂ ÎN PACE.
    • -1 (1 vot)    
      despra madalina manole (Vineri, 16 iulie 2010, 0:28)

      mada [anonim] i-a raspuns lui yo

      ai dreptate doar D-zeu o poate odihni.sincere condoleante fam indurerate
  • -2 (2 voturi)    
    MARE PACAT! (Joi, 15 iulie 2010, 22:19)

    Danyeli [anonim]

    MARE PACAT pentru ceea ce a facut Madalina Manole! de ce oamenii nu sunt multumiti cu ceea ce le ofera viata?
    Nu judec pe nimeni! dar, Madalina s-a iubit numai pe ea! Probabil fara sa constientizeze!
  • -2 (2 voturi)    
    sa ma credeti va rog (Joi, 15 iulie 2010, 23:01)

    prunu [anonim]

    ca de ceva zeci de ani de cand am vazut-o, am avut instantaneu senzatia ca este o creatie a cuiva, si ea se supune.. asa au fost Elvis, Beatles, Jackson si multimulti altii care au avut APARATUL de propaganda si promovare in spatele lor. La MM a fost un aparat mai micutz din care au lipsit psihiatri/psihologi/ etc d-astia... in rest, sa zicem ca "yo" si sa terminam lalaiala.......
  • +2 (2 voturi)    
    just si bine zis! (Vineri, 16 iulie 2010, 2:05)

    carth [utilizator]

    de alertat toate organizatiile umaniste si ECOLOGICE!
    pentru a opri pe viitor abjecta manipulare mediatica a unor asemenea evenimente!
    de condamnat asa-zisi "specialisti" care se afla la tv pentru a-si etala falsa compatimire, falsa competenta, care mai de care mai OBSCENI!
    Acest exhibitionism-voaieurism al mediatizarii deserveste democratia romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    abordarea presei' (Vineri, 16 iulie 2010, 10:55)

    rita [anonim]

    In legatura cu atitudinea presei fata de subiectul ,,sinuciderea Madalinei'' ...riscul ca unii sa inteleaga ca sinuciderea este posibila...si facila.. un mare adevar..dar de ce nu va puneti intrebarea si in legatura cu modul de tratare a violentelor,omorurilor,drogatilor...etc unde se dau detalii cu lux de amanunte..cine,ce unealta a folosit, cum a procedat..ca era fiu..sot.. ma ingrozesc ..chiar si detaliile modului de actiune a hotilor si talharilor,a timpului scurt in care opereaza a faptului ca nu i-a prins nimeni..etc..nu credeti ca ar trebui facut ceva la nivel institutional? Toate detaliie par a fi lectii pentru cei aplecati sa comita astfel de fapte! Vreau ca acest mesaj sa fie un strigat de a lua masuri inainte de a fi prea tarziu!
  • 0 (0 voturi)    
    ce au dom'le astia de la HotNews cu comentariile o (Vineri, 16 iulie 2010, 13:46)

    Tatiana [anonim]

    Ce aveti dom'le impotriva comentariilor; moartea Madalinei Manole trebuie investigata; daca statul considera ca si-a facut datoria si a investigat suficent in doar cateva zile moartea cantaretei ei si si-au dat verdictul ... care e cel mai usor de dat: ''a murit ca s-a otravit singura cu pesticid ca era deprasiva'' ....; nu cred ca au investigat tot...investigatiile trebuiau extinse mult in jurul actritei disecand fiecare aspect minor sau major din viata ei ...; `poate ca cineva a avut interes sa o otraveasca...caci viata ei nu parea tulburata de povesti de amor cu alti barbati sau povesti cu droguri sau nu era parasita de iubit sau de sot care sa-i ia si copilul si sa o arunce intr-o stare profunda de depresie nervoasa ...; cum poate accepta justitia Romana un lucru ca acesta : ''o persoana , aparent linistita si fericita sa se gandeasca macar la sinucidere???'' e aberant dupa parerea mea ....poate cu vreo vorba la vreo petrecere a ''ranit'' sau ''insultat'' mandria vreunei VIP sau politician sau mai stiu eu ce om influent din protipendada Romaneasca ...sau poate avea asigurare mare de viata platita ....care putea fi incasata de sotul ei care daca devine lacom se poate scula dimineata urmatoare si poate incepe a se gandi cum sa incaseze repede banii...exista atatea detalii care pot declansa in oameni dorinta de razbunare sau lacomia ....eu, personal nu cred ca a fost ''sinucidere'' ; era o femeie destul de tanara( 42 de ani impliniti), foarte frumoasa, plina de succes in cariera muzicala , adorata de fanii ei, avea un sot, sa admitem iubitor, avea un copil de crescut ( banuiesc ca sanatos si reusit, adorabil) ... locuia intr-o casa in Otopeni( am inteles din ceea ce am citit), deci un cartier ''select'' unde nu orice amarat cu 250 euro/luna isi poate permite sa locuiasca...si chiar daca avea de platit rate mari la banca pentru casa aia , ea stia ca avea sanse sa plateasca in timp...ca slava Domnului , muzica ei avea succes...banuiesc ca avea si prieteni ....
  • -1 (1 vot)    
    Pacat (Vineri, 16 iulie 2010, 19:57)

    Mirciuc [utilizator]

    Viata e GREA. Persoanele sensibile simt mai usor asta.
    Dar o MAMA nu-si lasa copilul la voia vremurilor!

    Pacat la Dumnezeu!
    Pacat in fata oamenilor!
  • +1 (1 vot)    
    cititi mai mult si acuzati mai putin (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 2:07)

    Vera from Bucharest [anonim]

    Pentru cei care nu stiu despre relatia stransa dintre hormoni si creier, care nu stiu ca hormonii sunt mesagerii creierului catre toate celelalte organe si invers, cei care dau raportul creierului despre starea organismului, le sugerez sa se informeze si sa nu mai poarte discutii doar de dragul discutiei, legand moartea Madalinei de nu stiu ce examene, hiene sau premii Nobel.

    E bine sa vorbim despre Madalina si despre boala ei. E bine ca femeile care isi doresc un copil cu orice pret sa invete din aceasta experienta.Cunosc personal femei moarte in urma tratamentelor hormonale de fertilizare.Doctorii se joaca cu niste lucruri asupra carora nu au control.

    M-a infiorat moartea Madalinei privita din aceasta perspectiva. E probabil ca in urma tratamentelor hormonale agresive sa fi "innebunit" si sa se fi sinucis, ca sa lase in urma un copil care poate sa fie sanatos sau nu. Pretul a fost prea mare pentru ceva a carui finalitate e pusa sub semnul intrebarii.

    Lumea medicala a fost extaziata cand a descoperit pastila anticonceptionala si tratamentele de fertilizare, insa asta se intampla acum cateva decade, cand doctorii insisi se intrebau: ce au hormonii cu creierul sau cu alte organe? Care hormoni?
    Din pacate, entuziasmul oamenilor de stiinta a scazut odata cu progresele, mai mult teoretice, care s-au facut in endocrinologie.

    Cu fiecare pas inainte lucrurile s-au complicat in loc sa se simplifice si raspunsurile intarzie sa apara.Tentativa de a il suplini pe Dumnezeu esueaza in cele mai multe cazuri.

    Asta nu inseamna sa cadem in dogma, prejudecati si renuntare, ci sa ne estimam corect fortele, sa fim mai atenti si mai sceptici.Nu tot ce zboara se mananca.
    Visatoarea fata cu parul de foc asa a crezut, dar Dumnezeu i-a topit aripile.

    Imi pare rau de ea.Este victima medicilor care i-au bagat in cap ca un copil artificial e posibil.Nu trebuia.

    Pe google:
    Clomiphene citrate as a possible cause of a psychotic reaction during infertility treatment
  • 0 (0 voturi)    
    REPUBLICA FALOCRATA ROMANIA! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:58)

    carth [utilizator]

    ocazia ne indica nivelul prejudecatilor de toate soiurile din societatea post-comunista, o societate prea putin democratica, falocrata, machista; si artistii sunt parte din aceasta societate, la fel cu "onoratul public"; conditia femeii pe scena ca actrita sau cantareata intr-o tara ca Romania se prezinta de-a binelea rau, Romania este o FALOCRATIE COCALARA...
  • 0 (0 voturi)    
    madalina (Luni, 19 iulie 2010, 5:56)

    florin [anonim]

    fratilor aideti sa nu ne mai certam fapta este deja consumata madalina a plecat acolo sus alaturi de ingeri noi trebui sa privim in nainte ca pe zi ce trece pierdem tot mai multi artisti si ramanem doar cu manelisti astea de rahat ca alti artisti adevarati nu se mai nasc yo zic so lasam sa se odihneascan pace si sa nu ne mai batem joc de numele ei imi pare rau cam mai pierdut o stea sa se odihneascan pace
  • 0 (0 voturi)    
    incertitudine ptr noi certitudine ptr altii! (Miercuri, 21 iulie 2010, 12:55)

    andreea [anonim]

    Numai ea stie ce a fost in mintea si sufletul ei.Cert este ca pe primul ei sot l-a iubit enorm iar al doilea nu se indoieste nimeni ca a iubit-o...dar probabil nu a stiut cum sa o faca sa simta asta 100%.
    Dumnezeu sa o odihneasca !
  • 0 (0 voturi)    
    mituri (Miercuri, 7 martie 2012, 16:29)

    alex [anonim]

    De ce nu ati scris ca ati luat miturile de pe Suicide.org?