Mircea Cartarescu, Ana Blandiana si Ion Barbu semneaza o scrisoare de protest adresata Premierului si Presedintelui Romaniei

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 9 iulie 2010, 15:51 Actualitate | Esenţial

Printre semnatarii scrisorii se numara scriitorii Mircea Cartarescu, Gabriela Adamesteanu, Serban Foarta, Ana Blandiana, cantareata de jazz Maria Raducanu​​, graficianul Ion Barbu sau regizorul Victor Ioan Frunza. Textul protestului este urmatorul:

SCRISOARE DE PROTEST

Domnule Prim-Ministru Emil Boc,
Domnule Presedinte al Romaniei Traian Basescu,
Domnule Avocat al Poporului prof.univ.dr. Ioan Muraru,
Domnule Presedinte al Curtii Constitutionale Augustin Zegrean,

Impunerea CAS pe drepturile de autor, in dispretul Constitutiei Romaniei si al legilor nationale si internationale care apara proprietatea intelectuala, ne obliga pe noi, semnatarii acestei SCRISORI DE PROTEST, creatori si detinatori de drepturi de autor, sa protestam cu fermitate si sa cerem Guvernului Romaniei ori Curtii Constitutionale sa corijeze o decizie neconstitutionala si care ii va fa face pe cei mai multi dintre detinatorii de drepturi de autor sa traiasca la limita de jos a subzistentei. Atragem atentia decidentilor din Executivul Romaniei ca vom folosi, pana la rezolvarea cererii noastre, toate formele legale de protest, atat pe plan national, cat si pe plan international.

Guvernul Romaniei nu trebuie sa puna niciodata biruri sociale pe creatie pentru ca rezultatele acesteia nu sunt produse de serie, sunt produse unicat!, chiar si atunci cand un jurnalist ori un scriitor scrie un text critic la adresa guvernarii sau a clasei politice. Talentul, harul si travaliul interior al fiecaruia dintre creatori nu sunt mediate nici de Fisc, nici de cei de la putere, ci numai si numai de bunul Dumnezeu.

In al doisprezecelea ceas, opriti exodul de creiere din Romania si saracirea celor care apara prin operele lor unice identitatea culturala si spirituala a Romaniei!


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

4806 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    impozit (Vineri, 9 iulie 2010, 16:01)

    gechi [utilizator]

    pentru a elimina orice discriminare, toate veniturile din Romania ar trebui impozitate cu 16%. Punct. Nu 10% nu 0%, nu 5%. La fel si cu restul asigurarilor sociale.
    • +3 (13 voturi)    
      Nu saracesc ei.. (Vineri, 9 iulie 2010, 16:31)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      .. daca li se impoziteaza veniturile din drepturi de autori din cartile lor cu 16%. Toti o ducem rau pe vreme asta, parca nimic nu merge bine. Asta e, nu moare nimeni daca li se aplica cota unica de 16%.
      • +3 (9 voturi)    
        cota de 16 % li se aplica deja (Vineri, 9 iulie 2010, 16:58)

        sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Cota de 16% li se aplica si lor deja! E vorba de CAS.
        • -2 (8 voturi)    
          s-a deslantzuit calasa muncitoare (Vineri, 9 iulie 2010, 17:08)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui sori romanu

          "IMeGheBe face ordine" si de-alde "moarte intelectualilor au inceput" s-au deslantzuit pe forum - sa crape intelectualii, acesta este cuvintul de ordine. sa moara artistii! - //.(editat de HotNews.ro)
      • +5 (5 voturi)    
        CAS (Vineri, 9 iulie 2010, 17:05)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Pai cota de 16% se aplica deja dintotdeauna la drepturile de autor. Aici e vorba de introducerea suplimentara a CAS.
      • +2 (4 voturi)    
        si Cartarescu si soferul!? (Vineri, 9 iulie 2010, 19:05)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        atat timp cat soferul de la o editura sau masinistul de la RTV sunt platit pe drepturi de autor au dreptate si Carta si Vladescu. Ba chiar si eu. NU PUTEM AVEA 560 000 de autori in tzara asta, iar Carta si Blandiana ar trebui sa se revolte la asta!!!
        • +1 (3 voturi)    
          Corect (Vineri, 9 iulie 2010, 23:07)

          ana [anonim] i-a raspuns lui bula

          Si ar trebui, ca niste intelectuali ce sunt, sa se fi revoltat de mai demult, sa atraga atentia asupra promovarii non-valorilor si a distrugerii educatiei romanesti. De ce la pasa, de fapt?
      • 0 (0 voturi)    
        CREATI MAI MULTI BANI! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 10:34)

        Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        simplu....
    • +6 (14 voturi)    
      .Dar de ce este neconstitutional (Vineri, 9 iulie 2010, 16:31)

      Julia [anonim] i-a raspuns lui gechi

      sa fie impozitate drepturile de autor??

      Fara suparare, fiecare profesie are harul ei. De ce unele haruri sa se impoziteze si altele nu?

      Eu cred ca .. asa cum sunteti clasa intelectuala, fair este sa participati si voi , la iesirea din colaps a aceste tari.
      Ca daca v-ati fi implicat mai mult in viata civila, nu ajungeam unde suntem acum. Ati stat tot timpul cocotati acolo sus in castelul vostru vostru de clestar.. .. rupti de tot si de toate.

      Nu sut inormata daca intelectualii, din alte tari platesc impozit pe drepturi de autor, dar cred ca da!
      I opiniamea, fiecare clasa sociala are importanta ei in societate, si voi la fel. Prin urmare... nejustificat protestul
      • +3 (3 voturi)    
        Uite de asta (Vineri, 9 iulie 2010, 17:05)

        sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui Julia

        Nu au de ce sa plateasca CAS (atentie, 16% platesc si ei, e vorba doar de CAS aici) fiindca:
        1. oamenii astia nu primesc ajutor de somaj
        2. oamenii astia nu vor primi pensie.
        • 0 (4 voturi)    
          dar! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:57)

          unu' [anonim] i-a raspuns lui sori romanu

          beneficiaza de (asa zisa, din pacate) asistenta medicala gratuita!
          • +2 (2 voturi)    
            nu=i adevarat (Vineri, 9 iulie 2010, 21:07)

            carp [anonim] i-a raspuns lui unu'

            nu, nu beneficiaza de asistenta medicala gratuita. orice servicii medicale le plateste din buzunarul propriu. nu spaga, ci serviciile (consultatiile, analizele, internarile, operatiile etc)

            nu mai da informatii eronate.
      • +4 (4 voturi)    
        nu beneficiaza de asigurari sociale (Vineri, 9 iulie 2010, 17:21)

        sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui Julia

        De ce sa plateasca CAS daca nu beneficiaza de asigurari sociale ? NU li se plateste somaj si nici pensie ...
        • +1 (5 voturi)    
          Pentru ca asta este societatea in (Vineri, 9 iulie 2010, 19:28)

          Julia [anonim] i-a raspuns lui sori romanu

          care traim. Aici am ajuns. In prag de colaps. SI TOTI TREBUIE SA PLATIM. Indiferent daca consumam sau nu. Indiferent daca suntem intelectuali sau nu.
          Eu platesc de 20 de ani CAS si nu m-a intrebat nimeni, daca vreau sau nu. Si nu am platit sume simbolice.
          Si culmea, nu am consumat nimic din acest fond .
          Nici macar un concediu medical, nu concedii pre- post natale, nu subventii la medicamente ( ca intodeauna se terminau fondurile, cand aveam eu nevoie) !Sper macar sa am parte de o pensie onesta! Daca o sa mai aiba cine sa contribuie si pentru mine.
          In schimb nu am comentat nimic, nu am protestat , pentru ca nu cred ca cel care consuma mai mult decat mine ( ex. s-a imbolnavit) , merita sa fie acuzat. Ma bucur doar ca eu sunt sanatoasa.
          Eu una, am inteles ca fac parte dintr-o societate. Din punct de vedere al CAS sunt doar ..o medii aritmetica in aceasta societate.
          Tot respectul pentru oameni de cultura, insa faceti parte din aceasta societate. Nu sunteti extraterestri. Nu sunteti doar spectatori. Noi avem nevoie de voi. Insa cred ca si invers.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 9 iulie 2010, 23:22)

        juliette [anonim] i-a raspuns lui Julia

        pesediiiista lu tata mica:)
        Nush ce varsta aveai pe atunci, dar, dupa obida cu care vorbesti de intelectuali, sigur ai fi putut fi printre femeile care i-au intimpinat cu urale pe mineri.
        Hai sa-ti spun eu o treaba
        Au mai zis-o si altii, dar se pare ca n-ai apucat sa vezi, ca tu aveai treaba sa-i tragi de urechi pe 'telectuali

        - dreptul de autor se impoziteaza deja.
        daca citeai mai bine si nu sareai la jugulara, vedeai ca e vba de impozitele pentru sanatate, pensie si somaj. Ori, cineva care e platit prin drepturi de autor FII SIGURA ca nu o ceara, de exemplu somaj
        - nu te mai amagi tu ca fiecare profesie are harul ei....unde vezi tu harul in a taxa bilete?
        Aaah ok, ca fiecare meserie, profesie, ocupatie are importanta ei sociala, bun, asta e altceva, dar la treaba cu harul...permite-mi sa nu fiu de acord.
        • +1 (1 vot)    
          Pentru tzatza julieta!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 14:33)

          Julia [anonim] i-a raspuns lui juliette

          Cu siguranta nu te numeri printre intelectuali! Si crede-ma te rog ca as vrea sa spun ca aperi interesele intelectualilor din Romania , insa nu pot!
          Modul tau ..manelist de exprimare, nu le este de nici un ajutor. Macar ai terminat liceul? Ma rog , ma refer la modul onorant de a temina un ciclu scolar.

          Ma rog.. Nedumerirea mea , nu este legata de faptul ca intelectualii protesteaza pentru a-si apara ceva material. Ci ca doar ca asa, si-au facut simtita prezenta in viata publica .
          Ca de obicei, au stat tot timpul la distanta, neimplicandu-se deloc in viata sociala. Au fost total indiferenti fata de procesul continuu de manelizare a Romaniei.
          Dar ce mai pot spune .. tu esti un bun exemplu de produs al procesului de manelizare.
    • +5 (13 voturi)    
      Sa spunem si de ce... (Vineri, 9 iulie 2010, 16:47)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      Stimati autori ai acestei scrisori
      Asa cum dvs. creati lucruri unicat, la fel de bine si cei care lucram in cadrul unei societati, ne aflam de multe ori in situatia de a crea lucruri care raman unicat (creem, dezvoltam si testam prototipuri etc.) de ce nu am cere si noi scutirea de la plata taxelor si impozitelor, doar si noi suntem creatori, autori, nu? Si noi asudam la munca, ne stresam din cale afara, avem lupte interioare de genul: "nu mai lucrez pentru hotii astia", si noi avem TRAVALIU INTERIOR.
      Sa-mi fie cu iertare, dar ca cetateni trebuie sa contribuim cu totii la dezvoltarea societatii si nu doar unii. Scuzati-ma, insa cu ce ar fi mai prejos capacitatile mele intelectuale, sprirituale, psihice etc. decat ale dvs.?
      Prin creatiile dvs. aveti un venit, nu? Ei bine...daca aveti un venit de ce nu doriti sa platiti un impozit pentru el la fel ca restul tarii...sau "restul tarii <<este>> prosti"?
      In societatea actuala moderna, ne aflam multi dintre noi in situatia de a crea lucruri, de a aduce un plus-valoarea, dar nu suntem scutiti de la a plati statului ceea ce i se cuvine. Dvs. de ce nu ati fi la fel?
      • +2 (4 voturi)    
        Diferenta este ca noi nu suntem lingăi (Vineri, 9 iulie 2010, 19:30)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

        Diferenta este ca noi nu suntem lingăi precum cei mulţi autori dramatici şi pseudo-literaţi, semidocţi şi îndoctrinaţi, cum sunt cei mai mulţi dintre aceşti scriitori.

        Suntem sătui de gudurismele "oamenilor de teatru" pe lângă fostul preşedinte Iliescu, proeminent mecena şi asiduu vizitator al târgurilor de carte.

        Ca urmare trebuie să fim impozitaţi şi taxaţi ca nişte rebeli ce suntem, ca să fie plătite salarii, burse şi premii grase pentru liota de scârţa-scârţa pe hârtie de la Academie.

        .
      • +1 (1 vot)    
        Sa spunem de ce (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 7:16)

        de grija ta [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

        Daca citeai mai atent intelegeai ca toata lumea plateste impozit, inclusiv cei cu drapturi de autor; acum s-au adaugat CAS si somaj, ceea ce e aberant. Restul tarii 'este' prosti, te intrebi retoric? Cred ca avem mai multe 'calitati' care ne sapa propriul viitor. Suntem dezbinati si ranchiunosi, omoram capra vecinului de 1000 de ori pe zi si murim de grija altuia in fiecare secunda. Sa ne ajute Dumnezeu, ca noi nu o facem! Suntem prea ocupati cu... altele!
    • +4 (4 voturi)    
      exodul creierelor !!!!adica importanta uriasa (Vineri, 9 iulie 2010, 18:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui gechi

      creatoare de plusvaloare si bogatie nationala a creierelor lui alde cartarescu ,blandiana , barbu sau evreului frunza !nu stim daca sa radem sau sa plangem -dinpotriva, am ramas doar cu creierele ,bratele au emigrat din tara asta !
    • -1 (1 vot)    
      impozit (Vineri, 9 iulie 2010, 18:59)

      pezegechi [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Protestul era pentru CAS pe drepturi de autor. Un freelancer, echivalent cu persoanele de mai sus, nu poate fi obligat sa plateasca pensia altora. Freelancer-ii nu cer pensie de stat, nu iau somaj fiindca nu are cine sa-i lase someri. Cel mult ei pot avea o pensie privata pilonul III daca doresc sa cotizeze la una + drepturile banesti ce le revin din opera care se vinde si ulterior. Cei 16% sunt platiti si astazi de cei care au contracte DDA. Deci nu vorbi fara sa stii! Razboiul defapt este intre Presedentie si puternicele Trusturi private si independente de presa. Chiar daca ele sunt lovite crunt de ceva vreme, prin modificari fiscale ostentative, loviturile le incaseaza tot cei mici care lucreaza in aceste trusturi (simplii ziaristi, regizori, operatori si tot personalul tehnic TV si Radio). Patronii lor sunt mult prea puternici, fie si pentru un Presedinte (de)jucator, dar mai degraba un fel de Don Quijote pe Dulcineea si alaturi bietul Sancho Panza pe magarus.Deja sunt cutremure masive prin concedieri si taieri de salariu, al doilea an consecutiv. Va multumim sti(g)mati conducatori fiindca traim din ce in ce mai bine!
  • -12 (22 voturi)    
    Mi-a fost teama (Vineri, 9 iulie 2010, 16:01)

    Kapo [utilizator]

    ...ca nu mai exista societate civila in Romania! Felicitari! Puteti face o scrisoare deschisa online, la care sa subscrie cu nume real si date de contact, eventual domeniul in care lucreaza, toti cei afectati de aceasta masura. Cred ca ajuta!
    • +5 (15 voturi)    
      Adica altii sunt mai fraieri? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:42)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

      La un salariu de 1000 eur un angajat plateste 105 eur CAS, in timp ce un lucrator cu venit din drepturi de autor la un venit de 1000 eur plateste zero, dar beneficiaza de aceleasi servicii.
      Nu mai spun ca si angajatorul mai plateste o cota la acelasi venit.

      E corect?
      • +3 (9 voturi)    
        incorect (Vineri, 9 iulie 2010, 17:01)

        sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

        Ce mi se pare incorect e ca cineva sa fie platit "pe drepturi de autor", desi de fapt e angajat permanent.

        Ce nu inteleg e de ce ar trebui sa plateasca cineva CAS la banii luati pe un, sa zicem, articol in ziar. Atentie, 16% plateste deja...
      • +3 (5 voturi)    
        nu esti informat! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:11)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

        Eu lucrez pe drepturi de autor de 12 ani. In anumite perioade am lucrat la ziare, cu contract de munca. Dar niciodata pe frepturi de autor nu vei avea acces gratuit intr-un spital. Asa e legea! Atunci de ce sa platesc ceve de care eu nu beneficiez? Pensia mi-o platesc singur, ca sa am o certitudine la batranete. Dar la spital nu se poate intra! E corect, nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Vineri, 9 iulie 2010, 19:24)

          george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

          Nu stiam faza cu spitalul.
        • 0 (2 voturi)    
          DE CE SA EXISTE EXCEPTII ? (Vineri, 9 iulie 2010, 22:04)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

          Sunt pensionar si lucrez la privat cu carte de munca. Normal ar fi sa nu mai platesc nici pentru sanatate, nici pentru somaj nici pt. nimic. Si totusi platesc fara sa ma mai lamentez atata ! De ce altii ar face exceptie ?
      • -1 (3 voturi)    
        Am uitat! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:14)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

        Am uitat sa precizez: nu sunt de acord ca toti soferii, electricienii, etc dintr-o companie de media sa fie platiti pe drepturi de autor. Dar nici nu ma pot angaja la o editura sa scriu o carte la trei saptamani, la norma! Poate nu am inspiratie si iese prost. Mai bine nu scriu. Si atunci, editura de ce sa ma plateasca, si sa mai plateasca si taxe pe salariul meu, daca eu nu produc nimic. Eca si cum tu ai angaja un instalator permanent ca poate la fiecare sase luni ti se strica tevile de apa. Nu il platesti la lucrare?
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate (Vineri, 9 iulie 2010, 17:37)

          george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

          Dar CAS-ul tot trebuie platit, nu? E chiar frustrant pentru ca eu sunt obligat sa-l platesc, macar de mi s-ar permite alternativa privata.
          • +1 (1 vot)    
            ce include (Vineri, 9 iulie 2010, 18:14)

            Kapo [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

            CAS include somajul si asigurari sociale pentru sarmani. Treaba cu sarmanii o inteleg, dar trebuie departajate lucrurile cu somajul. Nu poti fi somer daca nu lucrezi nicaieri, nu? Am patit asta la banca! Din cauza crizei, a mers mai slab cu vanyarea de texte, si am solicitat o reesalonare a creditului! Mi-au spus ca nu e posibil decat cu adeverinta de somaj! Destul de naspa!
    • +2 (4 voturi)    
      Iar ne intalnim! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

      Si iar avem viziuni divergente!
      Din punctul meu de vedere, daca ORICE venit este impozabil, de ce nu si al lor?
      Suntem egali in fata legii, avem acelasi drept la viata din nastere, avem o viata toti, si toti murim. Adica suntem egali in fata Domnului.
      Noi fara cultura nu putem trai, dar nici ei fara paine, fara castravete, fara curatenie...
      Poate toate acestea sunt lucruri minore pentru ei care traiesc in alte sfere, dar pentru cel ce le produce este HARUL lui. HARUL lor este litera, al muritorilor de rand este munca fizica, munca ce creaza bunuri - fie ca este taran, fie ca este inginer, economist, tehnician...
      Nu sunt egalitarist, dar nici exclusivist.
      Ei vor dainui peste veacuri - deci sunt nemuritori, si nu suntem egali; noi si ei avem aceleasi datorii unii catre altii - deci suntem egali.
      Deci?!
      • 0 (2 voturi)    
        imi plac astfel de dezbateri (Vineri, 9 iulie 2010, 17:45)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        deci e foarte bine ca ne intalnim din nou cu pareri divergente. Pentru cei despre care vorbesti tu, eu platesc impozit pe venit. Este suma pe care eu o dau statului ca sa o cheltuie cu cap pentru cei care construiesc drumul pe care merg, pentru cei care invata generatia viitoare, etc. Dar nu inteleg sa platesc o suma de bani destinata sistemului de sanatate fara sa am acces egal cu ceilalti la acel siste. Ori daca eu scriu o lucrare in afara tarii, ca asta e , n-am avut bani sa-mi iau casa pe Valea Prahovei dar mi-au ajuns de o casuta in Alpi in Austria(apropo, e ieftin, 18.000 euro!). Pai daca locuiesc acolo, muncesc acolo, imi platesc medicul acolo, eu de ce sa platesc CAS pentru ca o editura din Romania ma plateste pentru o carte scrisa? Repet, platesc impozitul pe venit si contributia de pensie! Si sunt doar cetatean roman!
        • -1 (1 vot)    
          D-le Kapo (Vineri, 9 iulie 2010, 19:14)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui Kapo

          D-le "Kapo" daca ti-ai cumparat casa in Austria (Alpi) de ce nu-ti publici lucrarile la o editura din Austria? ...asta in cazul cand intradevar esti un adevarat "creator" ci nu un pseudo scriitor, care scrie pe la vreun tonomat (de stanga sau de dreapta), care nu face nimic altceva decat sa injure pe unul si pe altul, si crezand ca asta se cheama "creatie literara". L-am vazut si pe Mircea Badea care, patruns de atata cultura (de la cititul pe promter), jignea ca un boschetar pe cei care muncesc: "..ei nu ne inteleg pe noi cei care suntem creatori....findca ei nu gandesc...ei stiu sa faca suruburi etc. etc...Vreau sa cred ca nu esti din tagma celor "parati": Mircea Badea, gadea, Firea, Radu Moraru etc.
          • -1 (1 vot)    
            nu (Vineri, 9 iulie 2010, 19:39)

            Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            nu am legaturi cu politica si comentez in masura in care politicul ma afecteaza ca cetatean. Ceea ce scriu eu este total diferit de tonomatele TV, nu este pe interesul lor, dar, din pacate, nici pe interesul austriecilor. In plus nu stiu germana, am ajuns din simpla intamplare in Austria. Asa ca.......
      • +2 (2 voturi)    
        era deja impozitat (Vineri, 9 iulie 2010, 21:10)

        carp [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        veniturile din drepturi de autor erau deja impozitate. cota unica de 16% se aplica si lor. dar acum trebuie sa plateasca CAS, adica sa cotizele la fondul din care se platesc pensiile, sonajul si asistenta sanitara, desi ei nu beneficiaza de aceste drepturi. un om angajat cu contract pe drepturi de autor nu va primi somaj daca i se desface contractul. nu va primi pensie indiferent ce varsta are sau cat ani de experienta. si trebuie sa plateasca din buzunarul propriu cand merge la medic chiar si pentru o simpla consultatie. si atunci lui de ce sa-ti tragi din bani CAS-ul?
  • +10 (14 voturi)    
    exod (Vineri, 9 iulie 2010, 16:03)

    gechi [utilizator]

    cat despre exodul de creiere, sa stea linistiti domnii ca diferentele materiale dintre Romania si "lumea buna" sunt asa de mari incat nu ramane nimeni in tara doar pentru scutirea de impozit sa de CAS. Cei care raman o fac din alte motive(familie, prietenti), cei care pun banii pe primul loc au plecat deja.
  • +8 (12 voturi)    
    drepturi de autor (Vineri, 9 iulie 2010, 16:06)

    ginel [anonim]

    De ce drepturile de autor sa fie taxate cu 10% versus tot poporul a carei munca e taxata cu 16%?
    Practic artisti considera ca ei merita mai multi banii ca au talent. Oricum sunt platiti de multe ori pentru aceiasi munca (depinde de situatie).
    • +1 (11 voturi)    
      Talent (Vineri, 9 iulie 2010, 16:20)

      Sofer [anonim] i-a raspuns lui ginel

      Un artist talentat munceste putin si vande mult. O carte bine scrisa sau o piesa muzicala il poate face bogat. Nu vad de ce in situatia asta n-ar contribui proportional cu venitul la fel ca orice alt cetatean. Sigur ca un artist ratat munceste mult si nu vinde nimic. Dar taxa pe nimic e mica :-)
  • +9 (13 voturi)    
    Zero argumente (Vineri, 9 iulie 2010, 16:12)

    Sofer [anonim]

    Nu stiu daca e bine sau nu sa se impuna CAS dar argumentele lor sunt slabe de tot. In esenta nu vad nicio diferenta intre ei si atitudinea judecatorilor care se cred mai egali decat altii. Daca mergem pe idei de genul munca mea e mai importanta decat a altora atunci nu ajungem nicaieri. Produse unicat pot iesi si din mana unui inginer, fizician, impletitor de nuiele, etc. Si produse de serie (a se citi plagiate) pot iesi din mana unui artist.
    • +1 (7 voturi)    
      argumente (Vineri, 9 iulie 2010, 16:53)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Sofer

      Argumentele sint urmatoarele:

      1. Contributia pentru ajutorul de somaj nu se justifica pentru ca un scriitor sau orice alt artist nu beneficiaza niciodata de ajutor de somaj. Nefiind angajati nicaieri n-au cum sa ramina fara slujbe.

      2. Contributia pentru pensie nu se justifica pentru ca artistii nu ies niciodata la pensie. Din aceste ocupatii nu se iese decit cu picioarele inainte si popa la cap.
      • +1 (3 voturi)    
        detaliaza (Vineri, 9 iulie 2010, 17:04)

        laur [anonim] i-a raspuns lui victor

        voi mai robocopilor, nu va imbolnaviti niciodata??, nu aveti nevoie de medic???
        Da-mi exemple de persoane de 65-70 ani ce produc capodopere, asa incat sa-si asigure banuti la batranete.
        Ai vazut vreodata ziarist, reporter ramas fara munca------sunteti vreo 3000???---parca tanjesti la un ajutor de somaj
      • -1 (1 vot)    
        n-ai matale idee (Vineri, 9 iulie 2010, 17:16)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor

        citi din astia sint pensionari sau vor fi. Mai fa niste sapaturi si mai vorbim.
      • -1 (3 voturi)    
        Depinde (Vineri, 9 iulie 2010, 17:25)

        Sofer [anonim] i-a raspuns lui victor

        La somaj e clar. La pensie teoretic pot iesi la varsta legala chiar daca au muncit o singura luna in toata viata. Probabil o sa primeasca pensia minima. Oricum aici nu e vorba nici de una, nici de alta. E vorba de CAS. Daca artistul ajunge candva sarac, el poate sa ceara asistenta sociala, etc. Ar avea exact aceleasi drepturi ca si un angajat deci trebuie sa aiba si aceleasi obligatii.
  • +8 (10 voturi)    
    speciali (Vineri, 9 iulie 2010, 16:16)

    radu [anonim]

    nu ma asteptam la o astfel de scrisoare de la capete atat de luminate ca cei care au semnat...se pare ca traim intr-o tara speciala, unde toate categoriile de platitori de impozite sunt speciale! Avem politisti speciali, militari speciali, procuri speciali, profesori, sportivi,mineri, si iata, mai nou categoria intelectualilor speciali...oricum e bine ca asa mai aflam ca exista si intelectuali in Romania...cu bunul Dumnezeu inainte...
  • +5 (11 voturi)    
    bizantinilor! (Vineri, 9 iulie 2010, 16:18)

    nick [anonim]

    Greu de impus normalitatea intr-o tara cu vechi traditii orientale!!!

    E trist ca tocmai intelectualii cer inechitatea!

    Sunt de acord ca in aceste conditii, semnatarii acestei scrisori "vulgare", sa emigreze poate ii tin altii in spate.
  • +3 (11 voturi)    
    CAS (Vineri, 9 iulie 2010, 16:27)

    Cristian [anonim]

    Imi pare rau pentru distinsii semnatari ai protestului, dar CAS-ul este vorba de un impozit pe asigurarea de sanatate. Intr-un stat social, acesta taxa este pentru toti oameni la fel.
    Cum si eu si Vasile platim trebuie din pacate si Ana si Mircea sa plateasca. dupa cum castiga.
    In Germania, am aflata ca acum au ridicat taxa la 15,9%.
    Respect.
    • 0 (6 voturi)    
      mica precizare (Vineri, 9 iulie 2010, 16:36)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      in Germania e 14,9%, iar de la anul o sa fie 15,6%. Impartita intre angajat si angajator.Dar in cazul celor cu venit mare este acceptata o asigurare privata, unde se negociaza direct cu casa de asigurari de sanatate si se plateste o suma fixa, indiferent de venit.
      • +1 (5 voturi)    
        Germania (Vineri, 9 iulie 2010, 16:49)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Buna precizarea, scuze ca amn gresit procentul.
        Este adevarat ca suma se imparte in doua dar in cazul artistilor. etc ei trebuie sa plateasca suma singuri.
        Iar dar daca mergi la privat atunci trebuie asigurat independent fiecare membru al familiei. La o fam cu 4 persoanepretul sare mult peste cea de stat.
        Asa ca mai bine la stat.
        Concluzia mea este ca indiferent de categoria sociala democratia inca nu a intrat in totalitate in ro, chiar si dupa 20 de ani.
        Apropo democratie de ceva am timp am citit un articol in care MAESTRUL M. C. lauda Germania. Si el din pacate a luat numai frumosul, de datoriile cetatenesti "a uitat" sa se intereseze-
        • +3 (3 voturi)    
          CAS = asigurari sociale (Vineri, 9 iulie 2010, 17:19)

          sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

          CAS = asigurari sociale, nu de sanatate
  • +4 (10 voturi)    
    Jalnica "societate civila"! (Vineri, 9 iulie 2010, 16:29)

    Lucian [anonim]

    Oamenii astia chiar nu-si dau seama cat de penibili au ajuns? Ce principii, ce Constitutie, totul se reduce la buzunarul si la burta. Pai stimati autori de opere, nu-i normal ca si voi sa platiti impozit ca toata suflarea din Romania? Cu ce sunteti voi mai speciali? Nu sesizati ca tocmai scutirea de impozite a veniturilor voastre e neconstitutionala, intrucat inseamna discriminare?
  • -1 (7 voturi)    
    Ce bine imi pare ca ai luat tzeapa (Vineri, 9 iulie 2010, 16:37)

    george alexandru [utilizator]

    In campanie Cartarescu il sustinea din plin pe Base. Atunci era bun, acuma nu ca ia si de la el.
    Daca tot nu-i placeau masurile anticriza, de ce n-a protestat cand s-a taiat 15% la pensionari? Sau o facea cand iesea la pensie?
    • -4 (6 voturi)    
      i-a ciuruit (Vineri, 9 iulie 2010, 16:44)

      Mazeta [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

      Nasol. Se pare ca cel mai sarguincios cititor al lui Cartarescu nu a fost convins de statutul special al artistului in societate. Apropo de limbi catifelate, ce mai face mr. Liiceanu?
  • +5 (9 voturi)    
    - (Vineri, 9 iulie 2010, 16:46)

    rontzaila [utilizator]

    eu sunt platit cu drepturi de autor si am ales metoda asta dintr-un motiv foarte simplu: exista un lobby f. puternic pentru subimpozitarea veniturilor din DA.

    ziaristii (in primul rand, astia or sa fie ca dobermanii asmutiti pe guvern), actorii (oho, sa-i vedeti cand or sa iasa plangand pe posturi), cantaretii batrani (astia ating populatia la coarda sensibila cand incep sa se planga ca mananca pe imprumut si ca n-au cu ce sa-si incalzeasca cele 10 camere ale garsonierei) si tot felul de alte personalitati culturale cu priza la public or sa puna presiuni mari asupra guvernului, prin intermediul massmedia, pentru ca DA sa nu fie impozitate mai mult decat sunt acum.

    munca mea chiar se preteaza sa fie platita prin drepturi de autor, nu pacalesc in nici un fel statul, dar n-as fi apelat la metoda asta daca n-as fi asistat cu dezgust la vaietul general care a cuprins hartistii romani acum 1 an si ceva cand erau iar in pericol sa fie impozitati ca restul populatiei. culmea, nu numai ca au convins populatia ca au dreptate, au convins si statul sa nu se atinga de DA.
  • +7 (11 voturi)    
    Stimata doamna Blandiana, .. (Vineri, 9 iulie 2010, 16:47)

    Bogdan [anonim]

    ....stimate domn Cartrescu, stimati domni, doamne si domisoare.
    Trebuie sa stiti ca si veniturile mele, chiar daca nu m-a daruit D-zeu cu atat talent ca pe dumneavoastra, sunt impozitate cu 16%. In plus platesc si o gramada de contributii [CAS, CASS, somaj, etc.]. Si nu platesc numai eu, ci plateste si angajatorul meu destul de mult. Practic ca sa plec acasa cu 1000 RON angajatorul meu cheltuie 2000. 1000 ii ia statul. Mi-ar fi placut si mie sa platesc numai 10%, sa nu platesc contributii, etc. Dar nu se poate. Nu inteleg cum dumneavoastra nu intelegeti ca, cu mici exceptii, toate drepturile de autor din Romania sunt de fapt salarii. Salariu la teatru, salariu la ziar, salariul la TV, salariu la radio. [Desigur, pentru cine nu si-a facut un IMM, ca sa plateasca numai 3%]. Dar nici macar asta nu e discutia. Discutia trebuie purtata in jurul ideii: "Cu ce este mai cu mot un act artistic sau d ecreatie cu munca la saiba?"

    Pe de alta parte..eu lucrez in domeniul proiectarii. Foarte afectat de criza. Munca mea este oarecum de creatie, are si caracter de unicat. Poate fi considerata in categoria drepturilor de autor? Pentru ca daca da, ma bag si eu la protest. Putin imi mai pasa de pensia parintilor mei sau de bugetarii astia, loviti si de 25% si de TVA. N-are de cat sa le mai scada salariul! Doar sa ma avantajeze pe mine, nu ma mai intereseaza sa platesc si eu ca toti ceilalti. Spuneti-mi, munca mea poate fi considerata un act de creatie si sa intru in bransa voastra? Dar strungarul care face o piesa unicat, este si el un mic creator in felul lui?
  • +5 (11 voturi)    
    daca-s inginer ce fac? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:48)

    oldman [anonim]

    creatori sunt si inginerii, matematicienii, fizicienii, medicii si toti cei care gandesc solutii si inventeaza diverse lucruri care ne usureaza viata. ceva legat de mecanica, o metoda noua de operatie chirurgicala, rezolva o problema/ teorema. Numai ca ei sunt angajati si atunci platesc toate birurile legale. Nu vad de ce, daca traiesti din drepturile de autor, sa nu platesti aceleasi taxe si impozite ca ceilalti, care presteaza si sunt remunerati pentru munca fizica sau intelectuala. nu avem noi nicio vina ca aceste creatii pentru care primesc drepturi de autor sunt de valoare indoielnica sau se intampla rar, astfel incat sumele primite sunt poate mici si nu le ajung.
    • +1 (5 voturi)    
      pentru ca (Vineri, 9 iulie 2010, 17:17)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui oldman

      pentru ca tu esti platit si daca vei construi ceva bun si daca vei construi ceva rau. Daca nu stii nu comenta. Drepturile de autor se platesc doar daca editura vrea sa publice o carte, nu iti da comanda si publica indiferent ce aberatii ai scris i9n ea. Egalitarismul asta ma duce cu gandul inainte de 89.
      • +1 (3 voturi)    
        Argument ilogic (Vineri, 9 iulie 2010, 17:37)

        Sofer [anonim] i-a raspuns lui Kapo

        Daca nu-ti publica atunci nici nu ai pe ce plati CAS + impozit. Cu alte cuvinte platesti doar cand ai succes si ai de unde. Nu e o taxa fix, sa zicem 100 RON/luna pt ca atunci doar ar fi nedrept. Chestia cu platitul indiferent de calitate n-are nicio legatura cu drepturile de autor. Cel mult poate fi diferenta intre angajat si "pe cont propriu". Ca si angajat exista riscul sa fi platit o luna doua si apoi sa iei un picior in fund spre somaj. Doar argumente ilogice vad.
        • -1 (1 vot)    
          era vorba despre (Vineri, 9 iulie 2010, 18:19)

          Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Sofer

          cercetatorii de care scria oldman - matematicieni, doctori, etc - ei lucreaza cu carte de munca si fac cercetari. Primesc salariu indiferent de rezultatul mai mult sau mai putin spectaculos. Da, daca nu au rezultate renunta la cercetare si trec in industrie, la productie! Daca au rezultate, primesc prime! este alegerea lor! Cunosc inventatori - Iustin Capra - de exemplu, care fac cercetare acasa si vand rezultatul!
  • -2 (8 voturi)    
    vai de voi (Vineri, 9 iulie 2010, 16:49)

    Kapo [utilizator]

    Ca slabi de inger sunteti! Sariti ca haita si nu aveti habar! Pai eu stau 8 luni in austria, scriu o carte, o public in Romania. Am avut nevoie de medic, am platit in Austria. Am avut nevoie de stomatolog, am platit. Daca vin in Romania, platesc CAS, merg la spital si-mi cere "Adeverinta de salariat', altfel platesc spitalizare si medicamente si tot. Atunci de ce sa platesc CAS? Ca sa beneficieze de el toti asistatii social care nu fac nimic(nu ma refer la batrani!) si stau prin spitale ca sa primeasca masa? In ce priveste impozitul de 16 %, iar comentati aiurea! Impozitul il platim si noi, ne declaram veniturile, noi si editurile cu care avem contract si il platim! Nu-i asa ca sunteti prea portocalii?
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 9 iulie 2010, 17:13)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

      si de ce, ma rog, nu vinzi cartile in Austria?
      • -1 (3 voturi)    
        deoarece (Vineri, 9 iulie 2010, 17:47)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Sunt cetatean roman, scriu in romana si in afara de aer curat si Alpi Austria nu-mi place la fel de mult ca Romania!
        E ok?
    • +2 (4 voturi)    
      eroare (Vineri, 9 iulie 2010, 17:31)

      Sofer [anonim] i-a raspuns lui Kapo

      Sefu', vezi ca pentru sanatate e alta contributie, CASS. CAS e asigurare sociala. Daca ajungi sarac vreodata statul o sa aiba grija de tine cat sa nu mori de foame. Se mai dau de aici si pomenile pt cei care nu muncesc. Referitor la sanatate, daca ai fi contribuit minimul legal in fiecare luna, ai fi avut gratuitate chiar daca nu esti salariat.
      • -1 (1 vot)    
        eroare la eroare (Vineri, 9 iulie 2010, 18:07)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Sofer

        Sef nu sunt decat peste ce fac eu! In schimb, am ales sa nu platesc CASS. E optiunea mea, iar statul ma poate obliga sa platesc doar daca imi si ofera acest serviciu medical, fdar ei au pus problema doar unilateral, nu include faptul ca avem aceste drepturi. Retine, in proeictul lor e vorba si de CAS si de CASS!! In ceea ce priveste CAS - include somajul, eu nu pot fi somer pentru ca nu sunt angajat, nu pot fi muritor de foame decat da-mi taie cine capul si nu mai pot gandi cu el, asa ca.....
    • 0 (2 voturi)    
      intrebare (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 0:21)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui Kapo

      Si atunci de ce nu platesti mataluta toate taxele in Austria si ai scapat de guvernul asta de asupritori care jupoaie pielea de pe intelectualitatea fina??? Poate pentru ca in nici o tara din lume nu mai pupati voi pleasca din asta. Peste tot ar trebui sa platiti de sa va iasa pe nas, cot la cot cu inginerii, doctorii, profesorii, programatorii etc
  • +4 (8 voturi)    
    Mari autori contemporani (Vineri, 9 iulie 2010, 16:50)

    Laurentiu [anonim]

    Nicolae Guta
    Florin Salam
    Adi piticu Minune......etc

    numai inginer sau muncitor de rand sa nu fi in tara asta.....ca in rest avem numai smecheri
    • 0 (4 voturi)    
      astora nu le ia impozit (Vineri, 9 iulie 2010, 17:36)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      Ca functioneaza pe ONG! In loc sa gaseasca formule sa culeaga impozite - chiar si pe drepturi de autor - de la astia, ei vin si cresc impozitele acolo unde nu ofera nimic in schimb!
  • +2 (4 voturi)    
    exodul de creiere vs exodul de limbi (Vineri, 9 iulie 2010, 17:04)

    stefanes [utilizator]

    E misto ca semnatarii acestui act civic sunt exact in acele branse care nu prea produc creiere migratoare. Nu o vad pe Ana Blandiana scriind poezie in germana, pe Cartarescu scriind romane in engleza sau pe Maria Raducanu cantand intr'un bar american. Sau poate, cine stie. Dar in mod sigur nu ar avea statutul si aprecierea de care se bucura aici. Asa ca mai usor cu exodul de creiere.
  • +2 (2 voturi)    
    cat tupeu !!! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:05)

    jean_ [anonim]

    dar doctorii cu ce sunt mai prejos ? dar profesorii ? dar inginerii ? dar politistii ? dar pompierii ?
    de ce toti sa plateasca CAS si anumiti sa nu plateasca ?!
  • +1 (3 voturi)    
    "travaliu interior" (Vineri, 9 iulie 2010, 17:12)

    ddd [anonim]

    de ce "travaliul interior" (ca sa citez din scrisoare) al domnului Cartarescu ar fi mai mare decat al programatorului sau al proiectantului sau al profesorului care-i invata odrasla, sau al stomatologului care-i salveaza maseaua cangrenoasa?
    chiar ca nu inteleg...
  • -2 (2 voturi)    
    Din cauza... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:14)

    Gigi [anonim]

    ...ca in 2004 la alegeri Basescu declara ca ultima carte citita este Levantul lui "Cartarascu" si in 2009 declara la fel (sau nu a terminat-o in 5 ani sau nu ii place sa citeasca si nu a mai inceput alta) s-a hotarat sa-i puna lu' Cartarascu asta un impozit ... mama lui de 'ntelectual complicat! Lui si pensionarilor care voteaza cu PSD-ul! Ha ha ha. :)
  • -2 (2 voturi)    
    birurile romanesti (Vineri, 9 iulie 2010, 17:16)

    vlad [anonim]

    Oameni buni,mai lasati comentariile mai mult sau mai putin corecte;uitati-va la expunerea de motive din ultimele legi si veti observa un lucru groaznic,anume legiferarea primatului economicului asupra juridicului,adica adio stat de drept si bine ai venit stat al liberului arbitru economic.Traiasca Romania BANULUI,nu-i asa,caci doar asta primeaza.Ma aflu in Cehia;si aici a fost criza,dar nu ca in Romania.Aici se
    munceste si apoi se consuma;in Romania intai se consuma si apoi se munceste,daca ai chef.Pana nu va
    veti schimba mentalitatile,tot asa o veti duce.Cu vaicareli nu se ajunge departe.
  • +1 (1 vot)    
    Clarificari? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:32)

    finlandezul [anonim]

    Din cite imi dau seama, drepturile de autor sint deja supuse impozitului pe venit. Este adevarat?
    Daca e asa, multe din comentariile de pe aici (pe linia "Da' ei de ce sa nu plateasca impozit?") sint fara obiect. Daca nu, atunci nu e normal.
    In ceea ce priveste CAS-ul: nu sint foarte informat cu privire la sistemul de impozite deci iertare daca gresesc si va rog sa ma corectati.
    Inteleg ca ar fi vorba de cel putin doua componente:
    - asigurarea de sanatate (CASS)
    - asigurarea de somaj (CAS)
    In ceea priveste asigurarea de sanatate, in multe state europene (ca de pilda Finlanda) e obligatorie (nu poti, de pilda, sa ai numai asigurare privata). Nu discut daca e bine sau nu, ce vreau sa spun e ca nu e nimic neobisnuit ca si cei care traiesc din drepturi de autor sa plateasca o astfel de asigurare (si sa beneficieze de ea).
    In ceea ce priveste asigurarea de somaj, se poate face o discutie similara. Ceea mi se pare dificil este de stabilit cum pot sa beneficieze de o astfel de asigurare cei care traiesc din drepturi de autor. Cind se considera ca sint in somaj? Cu alte cuvinte, inainte de a face obligatorie o astfel de asigurare, statul trebuie sa defineasca si conditiile in care se poate beneficia de ea.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai inteles corect! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:53)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

      CAS ajutir de somaj - cum poate fi somer cineva care nu e angajat?
      CASS - cum sa platesti asigurari de sanatate daca cu drepturi de autor nu ai acces in spital fara sa platesti serviciile medicale?
      In ceea ce priveste impozitul pe venit, acela este platit in mod normal!
      • 0 (0 voturi)    
        Si totusi (Vineri, 9 iulie 2010, 20:38)

        finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Kapo

        Multumesc de raspuns, Kapo.
        Totusi nu inteleg la ce te referi atunci cind zici ca nu ai acces in spital fara sa platesti serviciile medicale. Inteleg ca acum nu platesti asigurarile de sanatate in Ro, asa incit mi se pare normal sa trebuiasca sa platesti serviciile medicale in tara, asa cum le platesti si in Austria.
        Imi este greu sa cred ca daca vei ajunge sa platesti asigurarea de sanatate (CASS) in Ro, ti se va refuza tratamentul in Ro, pe motiv ca nu esti angajat..
  • -1 (1 vot)    
    creaţie unicat ... donaţie unicat (Vineri, 9 iulie 2010, 17:33)

    bustiuci [anonim]

    Eu aşi susţine o lege să specifice că o "creaţie unicat" ce devine valoare de interes naţional să fie pur şi simplu donată fondului social .. adică să nu înregistreze valoare .. şi uite aşa ... nu mai avem atâta bătaie de cap cu impozitul pe "creaţie unicat".
  • -1 (1 vot)    
    masura menita sa invrajbeasca oamenii (Vineri, 9 iulie 2010, 17:35)

    gelu [anonim]

    tipic lui Basescu si pdl-ului. in loc sa defineasca exact de insemana venit din drepturi de autor, decide sa excluda ideea de venituri din drepturi de autor aducand argumente menite sa invrajbeasc diverse categorii profesionale.Divide et impera merge si o sa mai mearga mult timp.
    • 0 (2 voturi)    
      Invers (Vineri, 9 iulie 2010, 17:47)

      Sofer [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Pai in codul fiscal e foarte clar definit. Pana la urma oricine poate sa sustina ca orice bani primiti constituie drept de autor. Multi chiar o fac si probabil a devenit o forma de evaziune fiscala, de asta si agitatia cu CAS-ul. Pozitia lui Basescu mi se pare inversa (invrajbirii), ca toate veniturile trebuie impozitate, fara exceptii, etc. Sigur ca exceptiile se revolta.
  • +1 (3 voturi)    
    CAS (Vineri, 9 iulie 2010, 18:00)

    Ionescu [anonim]

    Ma gandeam si eu, Cristi Minculescu sau Cornel Constantiniu pentru care statul a contribuit cu sume importante la tratamentul acestora in strainatate or fi platit si ei CAS ?
    • +4 (4 voturi)    
      Punct ochit, punct lovit (Vineri, 9 iulie 2010, 18:10)

      Sofer [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      Si mie mi se pare ca cel putin vedetele cunoscute au tratament preferential, indiferent de contributii. Oricum discutii de genul care beneficiaza mai mult sau mai putin de o masura sunt aiurea. E destul de clar ca e vorba de o taxa, nu de o asigurare propriu zisa (ca sa fie asigurare ar trebui ca toti sa platim la fel, o suma fixa si nu procentual, devreme ce primim aceleasi servicii la schimb). Toti am vrea sa nu platim taxe dar nu se poate.
    • -1 (1 vot)    
      habar n-ai despre ce vorbesti (Vineri, 9 iulie 2010, 18:34)

      doboritorul de bizoni [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      ingrijirea aia medicala de care zici e CASS, nu CAS.
      Cind vad citi timpiti scriu aici fara sa stie despre ce e vorba in propozitie mi se face rau.
  • +3 (3 voturi)    
    Exceptiile creeaza conflicte. (Vineri, 9 iulie 2010, 18:33)

    mircea [anonim]

    Are dreptate Basescu.Trebuie anulate toate exceptiile si nu vor mai fi discutii.Eventual sa li se mareasca celor care primesc prea putin ,cu suma ce trebuie platita.Si dupa aceia sa fie clar.Nu ai platit nu ai dreptul la...........,inclusiv sa votezi.E aiurea ca in Romania sa ajunga la guvernare unii pe baza votului unora care nu platesc taxe si impozite.Asta ce fel de exploatare mai este?
  • +2 (4 voturi)    
    Uau! (Vineri, 9 iulie 2010, 19:08)

    Pantera Roz [utilizator]

    Cand astia taiau pensii si salarii,bravii astia intelectuali taceau ca c...in iarba...Cand i-a atins la interes,scriu scrisori...Sa va rada,tata,ca si asa sunteti niste autori doar de scrisori.Nu va ia bani multi...
  • +1 (3 voturi)    
    Cine ii impinge sa trimita scrisori? (Vineri, 9 iulie 2010, 19:09)

    Valter [anonim]

    Acesti Intelectuali se invarteau acum ceva vreme pe langa PNL in cadrul aliantei civice si grupului de dialog social. Acum cand banii de la patriciu sunt mai pretiosi ca oricand au aderat si ei la miscarea antireforma.
  • 0 (2 voturi)    
    adevarul oarecum la mijloc (Vineri, 9 iulie 2010, 19:44)

    Kor [anonim]

    Eu as zice ca adevarul e undeva la mijloc.

    Si eu fac lucruri unicat. Sunt designer pentru aplicatii web si desktop. Si programator. Sigur, nu sunt "artist", dar ceea ce fac eu tot creatie se cheama. In treacat fie zis, mai mult de jumatate din "artistii" Romaniei, mai ales cei din mass-media sau din muzica, sunt mai degraba carpaci si mazete, dar asta e alta discutie.

    Cu toate acestea platesc CAS la rand cu toata lumea. Sunt obligat prin lege, pantru ca firma la care lucrez plateste doar prin cointract de angajare pe termen.

    Dar hai sa spunem ca scriitorii si actorii nostri sunt o categorie speciala. Chiar si asa, tot ar trebui sa plateasca macar o parte din CAS, deoarece CAS nu este un font propriu, al fiecaruia, este un fond de solidaritate sociala din care se platesc neferiricirile altora (somaj, asistenta sociala, etc).

    In definitiv si eu platesc CAS dar s-ar putea sa nu ajung niciodata in somaj. Inseamna asta ca la pensie pot sa-mi cer banii CAS inapoi? In definitiv nu am fost niciodata somer, deci de ce am mai dat banii astia.

    Onorabilii scriitori, jurnalisti, artisti de toate felurile: ati face bine sa fiti solidari cu toti cetatenii tarii. Plata CAS este un fond de solidaritate, nu un cont personal in banca.
    • +1 (1 vot)    
      Somaj (Vineri, 9 iulie 2010, 21:01)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Kor

      Totusi, de ce ar trebui cineva sa plateasca fondul de somaj daca in acelasi timp nu i se si recunoaste ca ar putea ajunge in situatia de somer? Nu stiu daca asta e situatia cu legea asta, dar intrebarea e valida.
      E ca si cum cineva te-ar pune sa platesti asigurarea Casco desi n-ai masina :)
  • +3 (3 voturi)    
    Stimati "drepturi de autor"... (Vineri, 9 iulie 2010, 21:13)

    Costika [utilizator]

    ...Aveti idee cati fraieri romani platesc o viata CAS de care beneficiaza altii pentru ca ei nu se imbolnavesc? Sunt milioane de muncitori care NU AU MACAR O ZI DE CONCEDIU MEDICAL IN VIATA , nu consuma nimic din sistemul sanitar DAR PLATESC IN NUMELE SOLIDARITATII PE CARE VOI ATI IMPUS-O CA IDEE SOCIALA ???
    Eu sunt unul ! Ca mine au fost si sunt garla .
    DE CE VOI NU PUTETI FI SOLIDARI, MAI ALES LA GREU , IN VREMURI DE CRIZA? VOI, CEI CARE SUNTETI PRIMII CE O DATI PE "UMANISM" SI ALTE RAHATURI PSEUDO-SOCIALISTE, CEI VINOVATI PENTRU ACTUALA STARE DE LUCRURI DIN EUROPA ???
    Bun simt ...daca stiti ce e . Sunt mult mai multi cei ce platesc deja de zeci de ani fara sa faca tapajul vostru. Si la venituri mai mici...
  • -1 (1 vot)    
    Au dreptate! (Vineri, 9 iulie 2010, 21:41)

    MOESIA [anonim]

    Sunt intru totul de acord cu continutul scrisorii.

    Si mai ales ca este semnata de Ana Blandiana.

    Dar poate ar trebui redefinit "dreptul de autor", ca eu am ineles ca drept de autor au si cei care sunt angajati ai televiziunilor, unde oricum sunt platiti foarte, foarte bine.

    Adica daca Andree Esca care prezinta stirile si ia sume importante nu are de plait impozit ca ar fi vorba de drept de autor (!!!) asta nu mi se pare o.k. Deloc!

    In rest pentru artisti plastici, scriitori, regizori cred ca intr-adevar este o mare magarie sa li se puna asemenea impozite.

    IARincercarile multora de pe aici sa spuna... platiti si voi..., fara sa se uite la dezastrul adus tarii de asescu et.comp. mi se pare de un ridicol la ordin.

    Astept o miscare a societii civile cu Ana Blandiana in frunte!
  • -1 (1 vot)    
    Au dreptate! (Vineri, 9 iulie 2010, 21:41)

    MOESIA [anonim]

    Sunt intru totul de acord cu continutul scrisorii.

    Si mai ales ca este semnata de Ana Blandiana.

    Dar poate ar trebui redefinit "dreptul de autor", ca eu am ineles ca drept de autor au si cei care sunt angajati ai televiziunilor, unde oricum sunt platiti foarte, foarte bine.

    Adica daca Andree Esca care prezinta stirile si ia sume importante nu are de plait impozit ca ar fi vorba de drept de autor (!!!) asta nu mi se pare o.k. Deloc!

    In rest pentru artisti plastici, scriitori, regizori cred ca intr-adevar este o mare magarie sa li se puna asemenea impozite.

    IARincercarile multora de pe aici sa spuna... platiti si voi..., fara sa se uite la dezastrul adus tarii de asescu et.comp. mi se pare de un ridicol la ordin.

    Astept o miscare a societii civile cu Ana Blandiana in frunte!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce să mai zic ? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 0:13)

    Catz Kitty [utilizator]

    Hai să ne închipuim că există doar două feluri de oameni : cei de 25 de ani cu o carieră promițătoare și cei de 50 de ani, ușor demodați profesional și cu o sănătate care începe să se deterioreze. Se supune la vot : este obligat tot poporul să plătească CAS și CASS ? Care credeți că va fi rezultatul votului ?
    Pe de altă parte, să zicem că un autor de succes care lucrează pe drepturi de autor, de exemplu Pavel Coruț, are un copil. Copil care se îmbolnăvește și necesită un tratament special în străinătate. Cine va plăti tratamentul ? Statul român sau scriitorul ? Dar când domnul în chestiune va fi ajuns pe la la vreo 80-90 de ani și-și va fi tocat toată agoniseala, va solicita el oare măcar pensia minimă garantată ?
  • -2 (4 voturi)    
    he he (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 3:16)

    greuceanu [anonim]

    Daca in capul listei se afla patibularul Cartarascu(cum ii spune dementul de la Cotroceni) da prost oricum protestul asta.
    In rest remarc dementa dementilor lui Basescu, sustinatorii acestei secaturi de dictator care scoate pe gura numai rahat, pe care-l inghit cu nesat limbricii lui chiar si pe forumuri.
  • 0 (2 voturi)    
    Dragi infatuati (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 11:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este suprinzator ca niste oameni considerati seriosi, cu capul pe umar, nu niste debusolati au putut sa srie un text atat de caraghios, in care apeleaza si la ajutorul lui Dumnezeu, ca sa ii intimideze pe cei ce vor sa le reduca veniturile.
    O mama creaza permanent, gaseste solutii noi daca are de crescut doi, trei copii, in saracie.
    Un invatator dintr-un sat uitat de lume, platit cu cateva milioane (vechi), face acte de creatie ca sa isi adapteze predarea lectiilor si formarea fiecarui copil, functie de particularitatile mereu altele. Opera compusa timp de patru ani, de un invatatpor, ca sa invete, sa educe un copil, este o inlantuire de mici acte de creatie zilnica, de adaptare la fiecare 'caz', asa cum opera scriitoriceasca a unui romancier este o inlantuire de mici creatii de personaje si situatii, in jurul liniei directoare a respectivei opere.
    Opera invatatorului nu este o fictiune.
    Un medic care deschide un ranit grav (dintr-un accident) si trebue sa stabileasca rapid care sunt solutiile prin care va salva viata victimei, face, si el, acte de creatie si nu-si mai atribue, de dimineata pana seara, calitatea rarisima de 'creator'.
    Proiectantul unei centrale electrice nu este un creator?
    Dar cercetatorul care creaza noi medicamente, etc., etc.?
    Lacomia semnatarilor srisorii de protest ne-a deziluzionat profund si definitiv.
    Parafrazandu-l pe un fost presedinte al Frantei, am zice : 'Ati pierdut o ocazie buna sa nu compuneti proteste ce se vor lacrimogene' sau , cum ne-au invatat stramosii de la Roma 'Daca taceati, filozofi ramaneati' sau "Lacomia mananca omenia' (mananca si prestigiul).
    Ca sa gaseasca un sprijin cat mai cuprinzator, ar fi trebuit ca protestatarii ce se vor platiti si din impozitele platite de invatatorul-erou- anonim, sa inceapa lista de adresabilitate cu "Domnilor presedinti de sindicate' urmat de "Domnilor presedinti de partide' si, de ce nu, "Domnilor presedinti de scara de bloc'.
  • +2 (2 voturi)    
    Au gresit andrisantu' (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 12:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Din textul protestului nu rezulta ca semnatarii renunta la asistenta medicala si la pensie, platite de la buget, ci doar ca nu vor sa plateasca imozitele corespunzatoare (CAS) din care sa se acopere cheltuielile aferente.
    Daca asa stau lucrurile, semnatarii au gresit 'andrisantu' (presedintele tarii, Prim -ministru, presedintele CCR, avocatul poporului). Acesti demnitari sus-pusi nu ar avea de platit din banii lor aceste cheltuieli cu CAS-urile sarmanilor semnatari. Cheltuelile respective, refuzate de semnatari (nu si beneficiile in cauza) ar trebui sa fie suportate de catre intreaga populatie, chiar si de cei mai saraci (din taxe si impozite platite de toti sarantocii).
    Ca atare, semnatarii ar trebui sa-si inceapa opera colectiva (scrisoare de protest) cu : "Dragi concetatenii romani, cu inima buna!"
    Ar mai fi o solutie pentru satisfacerea cererii semnatarilor ('nu-i prost cine cere....') si anume ca simpatizantii unuia sau ai altuia dintre semnatari sa faca urmatoarea precizare in propria declaratie anuala de impunere, la fisc : 'Cer ca 2% din impozit sa fie virat in contul domnului Cartarascu, ca ajutor pentru plata CAS-lui sau". Altii pot preciza ca beneficiarul cotei de 2% (din propriul impozit) este Ana Blandiana, sau cutare ziarist, sau cutare cantaret de muzica de jazz, etc., etc.
  • +1 (1 vot)    
    cass (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 15:44)

    mihai [anonim]

    Mai grav este ca daca vrei sa incepi sa platesti acum contributia la Cass ( nefiind angajat nicaieri, ci doar avand contracte din cand in cand si pe perioade scurte) esti obligat sa dai banii pe ultimii 5 ani + dobanzi de intarziere enorme!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cartarescu (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:17)

    zap [anonim]

    Domnul Cartarescu protesteaza. Dar cand scria la Evz, prin aprilie ca "preşedintele Băsescu dovedeşte încă o dată, dacă mai era nevoie, că a rămas jucătorul numărul unu pe scena politică românească" cum era?
    Credea mnealui ca o sa-i pese Tatucului de creiere si de cei care "apara prin operele lor unice identitatea culturala si spirituala a Romaniei" ?
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatul-evz-capul-lui-motoc-vrem-892416.html