Aproximativ 280 de romani, condamnati penal in Suedia

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 20:05 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 280 de romani au fost condamnati anul trecut in Suedia, cazierele lor fiind comunicate, spre informare, Ministerului Justitiei de catre autoritatile suedeze. Potrivit unui comunicat remis luni de Ministerul Justitiei, cazierele judiciare acopera perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2009.

Conventia europeana de asistenta juridica reciproca in materie penala (Strasbourg, 20 aprilie 1959) instituie in sarcina partilor contractante obligatia de a informa anual fiecare parte interesata cu privire la condamnarile penale sau masurile ulterioare condamnarii care se refera la cetatenii partii si care fac obiectul unei mentiuni in cazierul judiciar.

Potrivit articolului 4 din Legea 290/2004, cazierul judiciar se organizeaza de Ministerul Administratiei si Internelor si se tine de unitatile Politiei Romane, prin structuri specializate in acest domeniu. Conform articolului 9 din aceleasi act normativ, se inscriu in cazierul judiciar pedepsele si masurile pronuntate prin hotarari penale definitive de instantele judecatoresti din strainatate, precum si masurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din strainatate, daca aceste hotarari au fost recunoscute de organele romane competente.

Toate cazierele judiciare primite de Ministerul Justitiei din partea autoritatilor suedeze au fost transmise Ministerului Administratiei si Internelor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4472 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cam multi... (Luni, 5 iulie 2010, 20:15)

    Julia [anonim]

    Eu credeam ca indivizii care fac mizerii, au ca destinatii , tari mai aproape de Romania, si cu precadere tari mediteraniene.
    Poate ar trebui sa fie publicate si cauzele pentru care acesti indivizi sunt condamnati penal.
    Cersetorie, hoti de buzunare, escrocherie.. sa avem o imagine, despre ce tipuri de infractiuni mai exportam.
    Ce rusine!! Si in Suedia acum. Macar ei nu ne ziceau la toti tigani... Cine stie cum ne-o zice de acum in colo..
    Si tembelele astea de autoritati, nu se invata minte deloc, sa se uite mai bine la cei ce trec granita..
    Este asa un subiect discutat, si rediscutat...
    • +7 (7 voturi)    
      Nu este rau! (Luni, 5 iulie 2010, 20:36)

      Octavian [anonim] i-a raspuns lui Julia

      tarile nordice nu au hoti pentru ca acolo, cu milenii in urma, hotilor li se taia mana cu care furau. eradicarea hotiilor si talhariilor se face numai prin pedepsire prompta si descurajanta. ori, daca noi nu pedepsim, caci la noi parlamentarii au indulcit legile din punctul de vedere al infractorului, atunci este foarte bine ca o fac ei, acolo, la ei.
      • +3 (3 voturi)    
        Incorect (Luni, 5 iulie 2010, 20:51)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Octavian

        Octavian, se vede ca nu locuiesti in Scandinavia. Pedepsele sunt foarte lejere, pentru aproape orice fel de infractiune. Iar la puscarie e ca la hotel, ai in celula calculator conectat la Internet. Daca te porti frumos, poti primi liber sa te duci acasa de Craciun (si se asteapta sa te intorci de buna voie).

        In tarile nordice sunt mai putini hoti pentru ca asa sunt oamenii aici.
    • +4 (4 voturi)    
      Tigani, nu romani (Luni, 5 iulie 2010, 20:42)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Julia

      "Tigani" scrieti domnule "tigani" in titlu. Aceasta este apartenenta socio-culturala a respectivilor, fugiti de altfel din tara in care au buletin (Romania).
      • 0 (0 voturi)    
        Tiganii si romanii fura (Marţi, 6 iulie 2010, 0:54)

        vali [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Tiganii fura acolo iar biserica se opune studierii averii preotilor, unde este diferenta?
    • +1 (1 vot)    
      La pachet (Luni, 5 iulie 2010, 21:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Julia

      Am cativa colegi extrem de competenti care lucreaza in Suedia. Acum, asta este, vrei ceva creiere te alegi si cu ceva putregaiuri ! Nu cred ca autoritatile romane pot impiedica dreptul la libera circulatie. Cel putin pana nu sunt comdamnati !
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Luni, 5 iulie 2010, 20:47)

    Costel Petre [anonim]

    Despre ce este acest articol? Despre manjirea imaginii romanilor din strainatate? 280 de condamnari. Cat reprezinta asta din totalul est europenilor condamnati? 1%? Cine este D.G. si de ce nu are curaj sa isi dea nunmele? Securistul Radutei Matache de la ambasada din Oslo? Julia, felicitari, Suedia iti va fi recunoscatoare pentru opiniile tale.
  • +3 (3 voturi)    
    multumim justitiei suedeze (Luni, 5 iulie 2010, 20:48)

    resita31 [utilizator]

    cei care incalca legea voit sa fie sanctionati ! multumim justitiei suedeze ca isi face treaba !
  • +1 (1 vot)    
    Care (Luni, 5 iulie 2010, 21:06)

    HESS [anonim]

    Minister de Interne.Avem noi asa ceva,sau Ministerul Justitiei.Avem asa ceva?Ministerul de Externe.?Aia nu stiu ce institutii avem.Isi racesc gura degeaba.Ei TEPES unde esti?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa dea domnul.. (Luni, 5 iulie 2010, 21:38)

    Julia [anonim]

    sa le taie mainile, insa tare ma tem sa nu-i expulzeze. Sau la cat de democratica si dezobisnuita cu infractorii, este Suedia , sa nu fi construit niste inchisori ca niste hoteluri , la noi...
  • +2 (2 voturi)    
    Infractori in CSM (Luni, 5 iulie 2010, 21:45)

    Ioan [anonim]

    Interesant. Ca sunt pedepsiti raufacatorii e un lucru bun. Ce nu inteleg este: Justitia romana l-a condamnat pe Bivolaru. Cea suedeza a demontat acuzatiile si l-a eliberat. Toate tarile au hoti. Dar au si justitie. Romania are numai hoti. Si in penitenciare si in roba.
    • +1 (1 vot)    
      as fi curios (Luni, 5 iulie 2010, 22:04)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      daca ai citit rechizitoriul si daca da, sa ni-l publici si noua. din cate stiu, incompetentii nostri, ca de fiecare data, au avut un viciu de procedura, iar instanta din Suedia a considerat ca probleme nu erau concludente iar ca modul in care a fost cercetat inculpatul nu era cel potrivit..

      oricum, in Suedia, Olanda e plin de cetatenti romani (si tigani dar si romani) care nu fac altceva decat sa fure, joace barbut sau alba neagra... anul trecut in Oslo si in Stockholm , auzeai romana in fiecare zi in orice coltisor si strada aglomerata (dar o romana mai mioritica asa, si cateodata acompaniata si de acordeon)

      mi-era rusine sa raspund ghidurilor ca sunt din Romania..
  • 0 (0 voturi)    
    mai clar (Marţi, 6 iulie 2010, 0:07)

    nick [anonim]

    majoritatea cocalari. nu conteaza etnia. cocalari pe care scumpa noastra presa i-a prezentat ca modele de urmat pentru noua generatie timp de ani de zile. cocalari ce in Romania stau in carciumi in timp ce altii construiesc diguri pentru ei sau le platesc ajutoare si alocatii. cocalari ce in strainatate traiesc pe spinarea locuitorilor tarilor respective sau a romanilor cinstiti ce incearca sa castige o paine.
  • 0 (0 voturi)    
    prostilor (Marţi, 6 iulie 2010, 0:34)

    vlad [anonim]

    auzi, iti este rusine sa spui ca esti roman!
    esti un prost atunci. exista mai multe tipuri de hotii: gainariile(facute de romanii nostrii prin afara) si jaful de proportii pe care l-au practicat alte tari cu noi dea lungul istoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie intelesi si ei (Joi, 30 septembrie 2010, 11:57)

    alex [anonim]

    asa cum fiecare are la baza o meserie, este o meserie si a fi hot si inca una destul de solicitanta.Sa nu se mai agite lumea pentru romanii care fura in suedia ca nu fura din buzunarul lor. Cred ca nu mai poate de neliniste tanti Gherghina de la ciorogarla ca 280 de romani au furat in suedia. Vedeti-va oameni buni de problemele voastre nu mai purtati grija hotilor de peste hotare
  • 0 (0 voturi)