O femeie din Iasi a ajuns pentru prima oara la spital in 100 de ani de viata

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:24 Actualitate | Esenţial


O femeie in varsta de aproape 100 de ani a ajuns la Spitalul Clinic de Urgente "Sfantul Ioan" din Iasi dupa ce si-a fracturat mana, relateaza Agerpres.

Femeia, din orasul Targu Frumos, sustine ca la cei aproape 100 de ani nu a avut niciodata nevoie de ingrijiri medicale si nici nu a luat medicamente pana acum.

Ea a fost adusa sambata dimineata la spital dupa ce s-a dezechilibrat si si-a fracturat pumnul stang.

"Pacienta a fost preluata rapid in UPU, in echipa mixta de urgenta ortoped - traumatolog. Dupa evaluare, va fi operata de urgenta pentru fractura deschisa de la nivelul pumnului stang", a declarat dr. Tudor Ciuhodaru, coordonatorul UPU.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1388 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Un patrimoniu ignorat, cel genetic (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:38)

    Dr. Watson, Nobel pt descoperirea ADN [anonim]

    Triada castigatoare in viata e bine cunoscuta: patrimoniu genetic bun, educatie familiala valoroasa, mediu social favorabil. Scoti unul din aceste elemente si totul se schimba, in negativ !

    Din ce in ce mai mult in ultimii ani, genetica modifica perceptia pe care o aveam despre viata si "destin". Nu degeaba fanaticii comunisti sustineau ca "genetica e o stiinta reactionara burgheza" :), pt ca genetic intre noi nu exista egalitate.

    Vineri, 2 iulie, revista Science a publicat un studiu ce va avea consecinte pe termen mediu si lung, in sensul recunoasterii determinismului genetic in ce priveste speranta de viata a fiecaruia.
    Se cunoasteau pana acum o parte din genele care ne accelereaza imbatranirea sau declanseaza boli "incurabile" (Seghei Brin, fondator Google, doneaza anual zeci de milioane de dolari pt un remediu contra Parkinson, nu pt ca are boala ci pt ca e purtatorul genei care o declanseaza), dar nu se stia de ce o mica parte dintre umani ajung sa traiasca peste 100 de ani.

    Echipa americana din Boston care a lucrat ani de zile pe un esantion de 1.000 de centenari a descoperit la 90% dintre acestia aceeasi combinatie de 150 mutatii genetice repartizate pe 70 de gene. Echipa a reusit sa identifice 19 "semnaturi genetice" (grupari de elemente din patrimoniul genetic) specifice celor care traiesc cel putin 100 de ani.

    Unii dintre noi ne nastem cu un patrimoniu genetic exceptional si ulterior fie il valorizam la maximum prin educatie si mediul social frecventat, fie ne batem joc de aceasta avere, ignorand-o sau facand copii cu oricine, fara sa ne gandim la perpetuarea a ceea ce este de fapt mai important decat un patrimoniu imobiliar sau financiar !

    Romania are un patrimoniu genetic foarte bun, din pacate, deocamdata romanii sunt "valorificati" mai bine de alte medii societale decat societatea de aici. Mai rau, in ultimele 2-3 decenii s-au produs metisaje intre romani si altii, si de aici pierderi de mostenire genetica de tip european, f.valoroasa!
    • +2 (4 voturi)    
      vai si amar! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:52)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Dr. Watson, Nobel pt descoperirea ADN

      Te citez: "pierderi de mostenire genetica de tip european, f.valoroasa!"
      Mai baiete, tu ai dreptate 100%, dar daca te-ar auzi Europa corecta politic, care a renuntat la crestinism si a inventat o nou religie, multiculturalismul, ar fi vai si amar de viata ta!
      Puscaria si dispretul public te-ar manca baiete. Desi tot ce ai spus este adevarat.
    • +1 (3 voturi)    
      aberezi (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:19)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Dr. Watson, Nobel pt descoperirea ADN

      ''s-au produs metisaje intre romani si altii''
      alo..suntem un cocktail de huni,tatari, turci, romani nemti etc de mai bine de 2000 de ani..
    • 0 (0 voturi)    
      da (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:21)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Dr. Watson, Nobel pt descoperirea ADN

      Europa de Est are cel mai bun patrimoniu genetic din Europa (in special Rusia si tarile slave). Vestul sunt praf.
      • +2 (2 voturi)    
        aha... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:45)

        Hollow [anonim] i-a raspuns lui unu

        ce mai, suntem supraoameni in toata regula... De-aia avem speranta de viata 71 de ani, rusii 66, sarbii 73, bulgarii 72 si tot asa.
        Si vesticii aia praf au 79 in Germania, 81 - Franta, 79 - Anglia - si sa nu mai vorbim de terminatii aia din Scandinavia, vai de fundu' lor, cad lati de tineri, numai pe la 85-86.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu cred ca este o iluzie... (Duminică, 4 iulie 2010, 11:45)

      diana [anonim] i-a raspuns lui Dr. Watson, Nobel pt descoperirea ADN

      Eu cred ca este o iluzie... Existenţa unei babe care n-a avut a face cu spitalul aproape o viata intreaga nu inseamna ca Romania are un patrimoniu genetic bun. În unele sate din Romania sunt scoli unde doua treimi din copii sunt retardati mai usor sau mai sever. Alcoolismul parintilor, conditiile mizere si-au pus amprenta. Apoi daca vezi o statistica a pensionatilor pe caz de boala şi varsta acestora te ingrozesti. Nu! Nu exista fond genetic bun... Daca ar exista s-ar reflecta in calitatea vietii noastre...
  • +1 (1 vot)    
    a avut noroc pana acum! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:02)

    io [anonim]

    primul contact cu sistemul sanitar romanesc va fi probabil si ultimul!pe certificatul de deces emis imediat dupa interventia chirurgicala va scrie ca a murit de batranete! caz rezolvat
  • -1 (3 voturi)    
    Arienii (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:08)

    nia [anonim]

    Vorbesc prostii.Mai are putin sii da dreptate lui Hitler care dorea sa creeze rasa superioara.Treaba e simpla/cat stai prin zona adu bucurie celorlalti.Alde Basescu Iliescu Ceausescu kiar daca o duc mai bine , traiesc cu frigiderul plin de carne
  • 0 (0 voturi)