Consilier guvernamental: Restructurarea aparatului bugetar nu presupune neaparat disponibilizarea a 25% dintre angajati

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 17:58 Actualitate | Esenţial


Ministrii au ca sarcina sa reduca cheltuielile cu salariile din ministere cu un sfert pana la finalul anului, dar aceasta nu inseamna neaparat ca vor fi disponibilizati 25% dintre angajati, a precizat, sambata, consilierul guvernamental Dan Lazar Tudor.

"Imi pare rau ca se spune ca vor fi dati afara 25% dintre angajati. Ministrii trebuie sa reduca cu 25% cheltuielile cu salariile, dar poti sa dai afara doi directori si sa faci economii mai mari decat daca disponibilizezi doi functionari", a precizat consilierul economic, citat de Agerpres.

El a mai spus ca in urma rectificarii bugetare, care urmeaza sa aiba loc in luna iulie sau in august, ministerele vor primi cu 25% mai putin la fondul de salarii, motiv pentru care institutiile respective trebuie sa-si reconfigureze organigramele, astfel incat sa se incadreze in aceste reduceri.

Referitor la cresterea TVA de la 19% la 24%, decisa sambata de Guvern, Dan Lazar Tudor a explicat ca aceasta era cea mai buna solutie de a acoperi deficitul cauzat de imposibilitatea de a reduce pensiile cu 15%, in conditiile in care accizele nu mai pot fi crescute.

"Era cea mai sigura forma de a aduce venituri. Accizele nu mai puteau fi crescute, pentru ca fusesera deja majorate. Contributiile la pensii, sanatate si somaj nu mai puteau fi majorate pentru ca deja avem unele dintre cele mai ridicate astfel de cote din Uniunea Europeana, desi per ansamblu avem printre cea mai mica sarcina fiscala. Majorarea contributiilor ar fi descurajat angajarile, inclusiv in sectorul privat, ocuparea fortei de munca", a explicat consilierul premierului Emil Boc.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1690 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Boala lunga moarte sigura (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 18:33)

    Cara [anonim]

    Ba eu zic sa insemne si una si alta : disponibilizare 25-50% din personal, reducerea salariilor celor ramasi plus reducerea drastica a cheltuielilor !
    Si noi a trebuit sa plecam atunci cand intreprinderea s-a restructurat (a fost vanduta la fier vechi), nu ne-a intrebat nimeni daca avem din ce trai.
    • -2 (2 voturi)    
      nu-i asa? (Duminică, 27 iunie 2010, 8:57)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Cara

      Presupun ca si Romania e ca o intreprindere... sa dam afara functionarii statului, dand cu barda. Ce inseamna o scadere de personal de 25-50%!! acolo unde ai deja deficit? Ce inseamna scaderea salariilor lor? Cei pregatiti care oricum faceau treaba la stat mai mult din seriozitate vor pleca in privat, iar noi toti vom fi privati si de aia care munceau...Asta nu e reforma... De ce sa dam doar 50% afara? sa dam 98% afara, sa munceasca doar ministrii si premierul. Ajunge un ministru al educatiei sa pregateasca toti copii in diferite domenii (ministru multilateral dezvoltat)! etc. Glumetilor....
  • +1 (9 voturi)    
    Eu zic sa-i pastrati pe toti..... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 18:48)

    marietta [anonim]

    Sa mai faceti chiar si angajari ca si asa avertizeaza patronatul ca vor da oamnei afara din cauza cresterii TVA. Angajati-i pe toti la stat..... de ce sa-i dati afara ??!! Tineti clientela portocalie la caldurica.... si cu salarii barosane...si cu bonusuri... si cu prime.....
  • +4 (6 voturi)    
    Mai cretinule (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:16)

    Razvan007 [utilizator]

    NU NE TREBUIE asa multi functionari. Cand va functiona economie de piata si la stat? Cand vor intelege cretinii de la stat ca nici un job nu poate exista daca NU ESTE NEVOIE.

    Cum este posibil sa avem 600,000 de functionari la stat pentru populatia actuala a Romaniei?!?!?

    Oamenii trebuie dati afara pentru ca nu este nevoie de ei, nu pentru ca nu sunt bani. Sa mearga in privat - sa faca bani acolo si sa ridice economia.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:31)

    Niko [anonim]

    Mereu aud ca sarcina fiscala este foarte mica. Insa avem tot felul de cheltuieli OBLIGATORII printre cele mai mari din Europa, un fisc care urmareste copii de 10 ani si tot asa.

    Chiar daca nu se cheama taxa, tot taxe sunt. Avem printre cele mai mari, daca nu cele mai mari costuri cu fosrta de munca din Europa, mintim cu nerusinare: statul incaseaza multi multi bani si ii arunca pe geam. Si o inflatie foarte mare, multumim BNR.

    Oameni buni, fugiti din Romania, toti cei care sunteti in stare de ceva plecati de aici. Romania nu are nici un viitor.
    • -1 (1 vot)    
      Daca vrei sa fii singur,de ce sa intelegi? (Duminică, 27 iunie 2010, 11:53)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Niko

      Probabil ca esti bugetar si te rogi sa mai plece singuri dintre bugetari,pana vei ramane singur.Problema este ca in Romania sunt prea multe ajutoare de stat,date,nu intodeauna in mod justificat.Acum,in perioada de criza financiara(haos financiar mondial),aceste ajutoare trebuie reduse si unele eliminate.Datorita unei legislatii incomplecte privind autonomia locala,multe masuri nu pot fi aplicate.In fapt,in democratie,masurile anticriza nu pot fi gestionate.Dar fereasca D-zeu ca una din tarile europene ca Germania,Franta,Italia,sa ajunga in situatii exceptionale si pentru a le gestiona sa fie nevoita sa suspende temporar libertatile democratice,ca,pentru Romania ar fi groaznic.
  • -3 (3 voturi)    
    Cum (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 21:09)

    HESS [anonim]

    Sa isi de-a afara ,,domnii,,pilele si neamuriile si prietenii.Cum sa isi de-a afara ministrii armata de purtatori de cuvant,caci sant asa de handicapati ca nici sa tina un discurs nu pot.Cum sa isi disponibilizeze armata de consilieri si secretare si soferi.Iar cu reducerea cheltuielilor cu 25 la suta e un bluf.O mare minciuna care va fi doar pe hartie.
    Oscot ei la capat cu ceva taxe in plus cu niste concedieri de femei de serviciu si alte masinatiuni.La ciordeala si minciuna sant experti .
  • +1 (3 voturi)    
    Are dreptate omul (Duminică, 27 iunie 2010, 0:31)

    ino [anonim]

    Restructurarea aparatului bugetar nu presupune sa-mi dau eu afara amanta sau nepotul...
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Duminică, 27 iunie 2010, 2:09)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui ino

      Nepotica lui boc.,ginerele.lui.. lui Basescu etcetc.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu 25 % ci 30 % (Duminică, 27 iunie 2010, 10:32)

    cornel [anonim]

    Nu va mai fasaiti domnilor. Sunteti domni si deci prosti, daca nu aplicati o reducere de cca. 30 % in sistemul bugetar. ASA A FACUT ADRIAN NASTASE IN FEBRUARIE-MARTIE 2001. !