UPDATE Sorin Oprescu, la DNA pentru a da declaratii in cazul lui Dan Diaconescu: N-am fost niciodata santajat de presa

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 15:10 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
 Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, s-a prezentat joi dupa amiaza la Directia Nationala Anticoruptie, unde a fost convocat de anchetatori pentru a da o declaratie, in calitate de martor, in dosarul in care a fost arestat preventiv patronul postului de televiziune OTV, Dan Diaconescu.

La intrarea in sediul DNA, Oprescu a aratat ca nu stie precis despre ce este vorba, precizand doar ca intelege ca trebuie sa dea o declaratie de martor in dosarul in care Dan Diaconescu este cercetat pentru santaj, potrivit Mediafax.

Unul dintre avocatii lui Diaconescu, aflat in fata DNA la momentul sosirii primarului general, a explicat ca, la un moment dat, intr-o discutie telefonica interceptata, Dan Diaconescu ar fi fost intrebat de interlocutor "daca a vorbit cu primarul".

Avocatul a aratat ca ulterior, atunci cand l-au audiat pe Diaconescu, procurorii i-au cerut clientului lor sa precizeze cu claritate despre ce primar ar fi fost vorba in acea discutie si daca acesta nu era cumva primarul din Zarand, Ion Mot.

Diaconescu le-ar fi precizat atunci procurorilor ca el nu a vorbit niciodata cu Ion Mot si ca, in schimb, putea fi vorba fie de primarul Capitalei, Sorin Oprescu, fie de primarul Marian Vanghelie sau de primarul Andrei Chiliman, edili pe care el i-a avut invitati in diverse emisiuni.

UPDATE - La iesirea din sediul DNA, Sorin Oprescu a declarat ca nu este el "primarul" din declaratiile date procurorilor de Dan Diaconescu.

"Nu sunt eu primarul. (...) Nu am fost niciodata santajat de presa. Si nu numai de presa, de nimeni", a spus Oprescu. "Nu mi s-au cerut vreodata bani sa merg la emisiuni tv", a subliniat el.

Primarul Capitalei a mai declarat ca, la audieri, si-a exprimat si parerea personala despre Dan Diaconescu, pe care-l considera "un om si un prieten ok". Totodata, Oprescu este de parere ca Diaconescu va fi eliberat vineri, cand se judeca recursul.

Intrebat de reporteri care este relatia sa cu patronul OTV, Oprescu a explicat ca au devenit prieteni dupa ce "l-a vazut cum arata si pe dinauntru", precizand ca l-a operat la un moment dat pe Dan Diaconescu.

"Imi aduc aminte ca nu voia sa se opereze. Zicea ca nu are nimic pe dinauntru. Ei bine, avea. Dar nu a mai avut dupa ce l-am operat eu", a povestit Oprescu.


Judecatoria sectorului 1 Bucuresti a decis, miercuri, arestarea lui Dan Diaconescu si a lui Dorel Parv, acuzati de santajarea primarului comunei aradene Zarand, Ion Mot (PC), instanta admitand cererea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) de emitere a unui mandat pentru 29 de zile.

Judecatoria sectorului 1 arata in motivarea deciziei de arestare a lui Dan Diaconescu ca acesta a profitat de avatajele profesiei de jurnalist si a folosit in interes personal informatiile obtinute, o astfel de "conduita infractionala" fiind practicata si de alti angajati ai postului TV.

Recursul in acst caz va fi judecat vineri, la Tribunalul Bucuresti.


Citeste mai multe despre   






















4083 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Oprescu (Joi, 24 iunie 2010, 15:25)

    Vizitiul [utilizator]

    Senzational!!! :) In calitate de martor ca nu s-au inceput lucrarile la autostrada suspendata?

    Ati gresit dosarul :)
    • +1 (1 vot)    
      Oprescu e numai bun de o retinere de 29 zile (Vineri, 25 iunie 2010, 6:40)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      daca mai aveam dubii privind un papagal politic batran si fara rost ,acum vedem ce inseamna a fi un produs *made in PSD*
  • +2 (4 voturi)    
    da Doamne sa-l intrebe (Joi, 24 iunie 2010, 15:29)

    sandel [anonim]

    si despre contractul privind castrarea cainilor maidanezi !!!
  • 0 (4 voturi)    
    nu ne mai mira nimic !!!! (Joi, 24 iunie 2010, 15:32)

    ana [anonim]

    un lucru este clar, aproape toti liderii importanti din tara asta sunt "murdari".....
    • +2 (2 voturi)    
      Extremism (Joi, 24 iunie 2010, 17:11)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Hai sa nu dam in extremism, de cand il consideram lider pe Oprescu? :)))
  • +3 (3 voturi)    
    JAF pe banii nostri (Joi, 24 iunie 2010, 15:49)

    Justice [anonim]

    Daca tot vorbim de CORUPTIE si taxare...verificati ruta Bucuresti Alexandria de maxi taxi ...Soferii la presiunea

    patronilor nu dau bilete ...totul este la negru pe spatele cetatenilor...adica ei smekerii nu platesc TVA iar fraierii ceilalti platesc TVA...FACETI O ANCHETa VA ROG !!!
    Deci facem un calcul simplu 500 de oameni zilnic dus - intors (alexandria bucuresti) si factureaza doar sa zicem 60% din bilete in cazul ideal(ei nu dau nici un bilet !!!)...deci pt 200 bilete nu se platesc TVA. un bilet e 15 ron ! TVA-ul pt el ar fi de 3 ron aprox. 200 * 3 = 600 RON pe zi aprox 150 euro pe zi ! Pe luna 150 ron * 30 =
    4500 EURO . iar pe an = 45 000 euro in cel mai fericit caz ei fura prin neplata TVA-ului aprox 50 000 euro !!! pe an (cifrele reale sunt mult mai mari !)
  • 0 (0 voturi)    
    Asa si? (Joi, 24 iunie 2010, 15:52)

    Anonim [anonim]

    Daca e doar martor nu vad care e stirea.
  • 0 (0 voturi)    
    Hehe (Joi, 24 iunie 2010, 15:53)

    cristi767 [utilizator]

    Pune Dan Diaconescu oamenii in posturi aiurea? (si implicit anchetatorii pe piste false) Sau o da si Oprescu de dracu?
  • +2 (2 voturi)    
    Arest (Joi, 24 iunie 2010, 16:00)

    Spiderman [anonim]

    Sa il aresteze si pe Oprescu, ca a facut capitala de tot rasul. Este cel mai netrebnic primar din cati a avut Bucurestiul. Rusine
    • +1 (1 vot)    
      O fi avand el multe bube, (Joi, 24 iunie 2010, 16:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Spiderman

      dar chiar asa, nu!
      Sa il aresteze NUMAI daca are legatura cu DD, atat!
    • -2 (2 voturi)    
      halaicu si lis au fost mai buni? (Joi, 24 iunie 2010, 16:50)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Spiderman

      tu chiar crezi ca aia doi au fost mai buni? sau doar arunci cu noroi ca e misto zilelele astea sa arunci cu noroi in cine nu e pdlist?
      dac toti ceilalti au fost mai buni nu e vina nimanui ca bucurestenii persista in anti psd si aleg primari pe care apoi ii regreta
      • +2 (2 voturi)    
        oprescu o manevra a la psd... (Vineri, 25 iunie 2010, 0:39)

        Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Un fel de aceeasi Marie cu alta palarie(Iliescista,of course)+ca n-am mai vazut primar al capitalei atat de sprijinit si protejat mediatic de la lovilutie incoace...concluziile le trage fiecare cum poate si vrea:(
        • +1 (1 vot)    
          subscriu la ce zici zensay (Vineri, 25 iunie 2010, 10:29)

          pokemon [anonim] i-a raspuns lui Snake Eyes

          Totusi ma intreb cat se vor mai lasa pacaliti bucurestenii nepsl-isti de aceasta 9 gaselnita si interfata a lor?!
  • +1 (1 vot)    
    La ce bube ai in cap Oprescule... (Joi, 24 iunie 2010, 16:21)

    Claude [anonim]

    ... sint "sigur" ca nu era vorba de tine :))
  • +1 (1 vot)    
    Santaj (Joi, 24 iunie 2010, 16:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Cand nu faci nimic ca primar, nu ai cu se sa fi santajat :)

    Strategie intraspitaliceasca!
  • +2 (4 voturi)    
    m-am lamurit (Joi, 24 iunie 2010, 16:23)

    Dan [anonim]

    Daca au facut asa ceva, sa-l intrebe pe Oprescu daca era sau nu vorba de el, e clar ca procuorii - dinamita de la DNA bajbaie din nou. Profesionistii lu peste prajit, ca uite asa pierd la instanta cca. 80% din dosarele care le trimit spre soluionare. Hai repede cu minus-urile ma amuza la greu chestia asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Penal (Joi, 24 iunie 2010, 17:13)

    Vizitiul [utilizator]

    Cica l-a vazut si pe dinauntru :) Deci Oprescu face experimente pe soricei!
  • -1 (1 vot)    
    Nu e doar Oprescu primar! (Joi, 24 iunie 2010, 17:37)

    Stepanida [utilizator]

    A fost convocat,ca martor si s-a dus!Oprescu si-a facut datoria de cetatean!Acum,procurorii sa-si faca treaba!Nu e singurul primar din Romania cu care Diaconescu a discutat!
  • 0 (0 voturi)    
    Curat Murdar (Joi, 24 iunie 2010, 17:39)

    dorin bretan [anonim]

    Eu inteleg ca Dan Diaconescu a santajat un primar si acum se cauta primarul. Perfect!!! Merge si ca gluma daca nu esti tu cel in cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    asa o fi? (Joi, 24 iunie 2010, 18:10)

    axl [anonim]

    Oprescu nu a fost santajat niciodata de presa? Nu-si mai aminteste de monitorizarea de 2 luni facuta din ordinul lui Tatulici in urma cu un an? Bizar...
  • +1 (1 vot)    
    martorul (Joi, 24 iunie 2010, 19:46)

    panfil flecaru [anonim]

    sa intzeleg c'a fost sa dea niscai referintze de buna purtare pentru pretenaru' dan, pacientul cunoscut pe dinlauntru. :-)
    dupa gestul lui marean si al lui mittica oprescu, incep sa am simpatie pentru primarii de bucale.
  • 0 (0 voturi)    
    Si care-i relevanta? (Vineri, 25 iunie 2010, 14:03)

    Stepanida [utilizator]

    La ce ne foloseste aceasta stire?Oprescu a fost la DNA,a dat o declaratie,s-a lamurit ca nu e el primarul cu pricina!Dupa care,ca un edil responsabil,s-a intors la treburile lui!Care sunt multe si complexe!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezacord (Vineri, 25 iunie 2010, 14:04)

    ik [anonim]

    "Avocatul a aratat ca ulterior, atunci cand l-au audiat pe Diaconescu, procurorii i-au cerut clientului lor sa precizeze cu claritate ..."

    as zice eu ca mai corect era .... "clientului sau"