Daniel Funeriu: Elevii din trei licee din Bacau nu au sustinut proba C a bacalaureatului; 35% din cadrele didactice au fost in greva

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 18:02 Actualitate | Esenţial

Proba C de evaluare a competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala a examenului de bacalaureat s-a desfasurat normal in tara, a anuntat luni ministrul Educatiei Daniel Funeriu, cu exceptia judetului Bacau, unde in trei licee elevii nu au putut sustine examenul.

"Au fost cateva situatii deosebite - trei licee din judetul Bacau unde, din diferite motive, elevii nu au putut sa participe la examen", a spus ministrul in cadrul unei conferinte de presa.

Potrivit acestuia, 602 elevi au fost afectati de aceasta situatie. Ministrul a anuntat ca a cerut inspectorului judetean general sa lanseze o ancheta si ca, potrivit informatiilor preliminare, elevii au fost informati ca proba nu va fi recunoscuta. "Am ceut o notificare scrisa si inspectorului sa se intalneasca cu parintii, sa explice situatia in care sunt elevii", a mai spus Funeriu.

Examenul a inceput la ora 12:00, cu testul de intelegere a unui text audiat si a continuat, de la ora 14:00 cu proba scrisa.

Proba C, la care sunt asteptati sa participe peste 200.000 de candidati, este ultima din cadrul probelor orale ale examenului de bacalaureat si se desfasoara in intervalul 31 mai - 4 iunie. Aceasta evaluarea presupune trei tipuri de teste: test scris, cu durata de 90 minute, test oral, cu durata de 10-15 minute si test de intelegere a unui text audiat, cu durata de 20 de minute.

Ministrul a declarat ca 35% dintre cadrele didactice si personalul auxiliar din educatie au fost in greva astazi, iar liderii sindicali au informat profesorii ca marti cursurile se vor desfasura normal. Funeriu le-a multumit cadrelor didactice pentru ca au ales sa fie "alaturi de elevi".

"Inteleg cat de dificila este situatia, dascalii Romaniei nu au salarii pe masura in care acestea ar trebui sa fie, scaderile de 25% sunt dificile, si vreau sa asigur ca tot ce sta in putinta guvernului se face pentru revenirea la o situatie normala", a spus Funeriu. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1531 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    evident, cand e un indemn la stat degeaba (Luni, 31 mai 2010, 18:18)

    Ovidiu [anonim]

    moldovenii sunt primii, chiar daca acolo e foamea cea mai mare....
    • +1 (9 voturi)    
      .......................... (Luni, 31 mai 2010, 18:38)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      generalizarea e arma prostului
    • +3 (3 voturi)    
      Ce bene (Luni, 31 mai 2010, 20:21)

      -2peu- [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      este in democratie. orice cocalar poate sa-si exprime nestingherit ideile fixe!
    • 0 (0 voturi)    
      VA SUPUN SPRE EXAMINARE (Marţi, 1 iunie 2010, 11:02)

      db [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      declaratia dnei Oana Badea, PD, consilier al ministrului Funeriu: citez din memorie - oamenii -toti - vor sa fie mintiti - daca un politician este sincer, nu este promovat si nu razbeste in politica ( sa deducem ca dansa, care a promovat, a executat programul de minciuni obligatoriu). Si alta declaratie - ca a venit la ea la minister un primar...cu o floare si cand s-a desfacut pachetul cu floarea, a gasit un plic de spaga. L-a sunat si i-a inapoiat plicul!!!! Trebuia sa-l denunte - nu a facut-o.Presupun ca primarul era PD, ca daca era PSD sau PNL era bun de dat exemplu, nu?
  • +8 (8 voturi)    
    La TV au zis ca la Bacau... (Luni, 31 mai 2010, 18:22)

    Gica Contra [anonim]

    ... au fost elevi care au refuzat sa intre in examen fara profesorii lor. Solidaritate? Aiurea! De fapt stiau ca n-au cum sa ia Bacalaureatul supravegheati pe bune, de profesori din-afara! Probabil ca ei cotizasera deja la profesorii lor mult-iubiti!
    • 0 (2 voturi)    
      proba c 2010 (Luni, 31 mai 2010, 18:44)

      coryna [anonim] i-a raspuns lui Gica Contra

      nu este adevarat faptul ca le era frica ca o sa pice bacul. sunt de la unul din liceele la care nu s-a dat bacul si tin sa te anunt ca este cel mai bun liceu din oras. nu e un copil care sa nu se descurce la engleza.
      daca nu stii, te rog pastreaza-ti parerile si dicuta-le cu mamicuta ta acasa.
      pe site nu sunt expuse toate problemele ca sa poti sa-ti expui parerea.
      si la proba asta n u avea cum sa pice nici un elev. nici pe asta nu o stiai?sau ai dat 2 probe degeaba?
      si nu s-a cotizat cu nimic.nu am de ce sa mint.
      si nu am vrut sa sustinem bacul pentru ca: au venit de la alte licee persoane care nu aveau ce cauta acolo! cred ca puteam sa o aduc si eu pe bunica si era tot acelasi lucru! ti-as multumi daca ai gandi inainte sa vb!
      • -1 (3 voturi)    
        Voi, absolventii de la Bacau, nu folositi (Luni, 31 mai 2010, 20:01)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui coryna

        majuscule, cand incepeti o propozitie noua?

        De asemenea, semnele de punctuatie lipsesc cu desavarsire...e din cauza crizei?
        • +1 (1 vot)    
          Din nou, prostii. (Luni, 31 mai 2010, 20:46)

          oana [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          Te iei de asa ceva doar cand simti inferioritate si doresti sa critici acolo unde nu prea ai ce critica.

          Mai bine da dovada de maturitate si nu te mai lua de lucruri marunte, si nu mai comenta atunci cand nu cunosti situatia reala.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mai vorbi prostii. (Luni, 31 mai 2010, 20:44)

      oana [anonim] i-a raspuns lui Gica Contra

      Bineinteles ca am refuzat. Comisia a fost aranjata sa dea calificative minime ca "pedepsire" a profesorilor intrati in greva. Pedeapsa pe care am fi suferit-o noi, cei care ar fi trebuit sa fie protejati.
      Si in plus, indiferent de cum s-ar fi dat bacul, cu o comisie venita de pe nu stiu ce alte licee sau elevii trimisi in alta parte, avand in vedere vechea rivalitate dintre licee, elevii transferati ar fi fost din nou dezavantajati. Si sa nu zici ca nu stiu ce spun, deoarece nimic nu mai e drept si pe bune la ora asta, si stii acest lucru. Toata lumea o stie. Eu am experimentat-o pe pielea mea, cand am fost sabotata la olimpiada judeteana de engleza. Mentalitatea a fost cea dintotdeauna.
      In concluzie, notele nu ar fi fost acordate cu obiectivitate, asa cum ar trebui. Cei care ar fi trebuit sa fie protejati ar fi fost nedreptatiti.
    • -1 (1 vot)    
      bac (Marţi, 1 iunie 2010, 7:52)

      Nora [anonim] i-a raspuns lui Gica Contra

      reamintesc ca nu aveau cum sa nu treaca examenul! Simpla prezenta este suficienta ca sa treci in conditiile in care, intre 0-30p obtii nivelul A1. Ar fi bine sa taci daca n-ai habar. Bravo acestor elevi care au inteles ce inseamna demnitate!
  • +4 (8 voturi)    
    Out !!! (Luni, 31 mai 2010, 18:25)

    cornel [anonim]

    Astia nu sunt "dascali" cum ii numiti, ci niste indivizi care se gandesc doar la politica PSD si nu a elevilor, asa cum ar fi fost normal
    Asa ca, dupa mine, OUT !
  • +2 (2 voturi)    
    Despre greva ... (Luni, 31 mai 2010, 18:48)

    poweraxxel.wordpress.com [anonim]

    S-a incheiat cea mai mediatizata greva a ultimilor ani din Romania. Dezamagire. Desi multi considera ca miscarea sindicala din Romania a murit eu continui sa cred ca nu este adevarat. Esecul “triumfal” inregistrat acum nu este datorat neaparat “sindicalistilor”. As spune mai devreme ca a murit vechea miscare sindicala. Acea miscare construita pe fundamente comuniste, care functiona pe principii ce nu au nici o legatura cu o adevarata miscare sindicala. O miscare sindicala comandata de unii lideri, ce folosea cu predilectie scopului si dorintelor acestora, si nu sindicalistilor. Cand ne gandim la actualii lideri sindicali, ne gandim la afaceri cu statul, la locuri prin parlament, la actionari de televiziune … Nu aceasta este imagine unui lider de sindicat autentic.

    Dupa parerea mea, angajatii au acum o sansa istorica de a realiza noua miscare sindicala.

    O miscare sindicala care trebuie sa inceapa cu acceptarea unui adevar negat pana acum, incepand de la lider si pana la ultimul membru. In fiecare roman salasluieste cate un Dinu Patriciu, Sorin Ovidiu Vantu, Dan Voiculescu sau altii ca ei … Uneori ii scoatem la lumina, alteori ii ascundem adanc. Va trebui ca cel putin liderii acestor viitoare sindicate sa reuseasca sa fie mai mult ei insisi decat cei de mai sus. Va trebui ca acesti lideri sa fie altfel decat cei actuali.
    • +3 (3 voturi)    
      pentru poweraxxel (Luni, 31 mai 2010, 19:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui poweraxxel.wordpress.com

      Membrii de sindicat platesc o cotizatie lunara. Destinatia cea mai importanta a acestei cotizatii ar trebui sa fie FONDUL DE GREVA. Din acest fond sindicatul ar trebui sa poata tine in greva 20-40 zile( sau mai mult!) pe toti membrii sai. Platindu-i pe acestia ca si cum ar lucra.
      Intrebati un mare lider cati bani are in fondul de greva. Cate zile poate plati pe membrii sindicatului ca acestia sa poata face fara grija greva.
      Dupa raspunsul lor veti intelege ce mare escrocherie este miscarea sindicala din Romania!
      Hotie pe fata cu banii fraierilor care dau singuri banii care li se fura!
  • +3 (5 voturi)    
    Intr-un liceu din Bucuresti (Luni, 31 mai 2010, 18:55)

    VictorM [utilizator]

    Cei ce faceau greva nici nu s-au prezentat. Inca o scuza de a chiuli; da, si profii chiulesc, de unde credeti ca au invatat elevii?
  • +2 (4 voturi)    
    Deci (Luni, 31 mai 2010, 19:25)

    Anonim [anonim]

    Avand in vedere ca supravegherea este o activitate benevola, cei care au semnat si s-au oferit voluntar ca vor participa, dar in mod evident nu au mai facut-o, masura normala ar fi desfacerea contractului de munca pentru reavointa si impiedicare constienta a derularii unei activitati programate a angajatorului (in cazul de fata, ministerul).

    Pentru copii, plozii prosti care cred ca tot ce zboara li se cuvine, ar trebui ca sanctiune repetarea bacului.
    Oricat ar fi tat-su sau ma-sa de pilosi sau cu bani, ar trebui invatati si ei ce inseamna resposabilitatea.

    La urma urmei asta e scopul unui examen de bac: sa vezi daca cel care-l sustine este pregatit, atunci cand trebuie, nu atunci cand are el chef, si ca este capabil sa execute ce trebuie nu face ce-i taie prin cap.

    Exact ca o sarcina importanta de servici ; bacul nu este o simpla lucrare de control sau o teza, este cel mai important examen dupa 12 ani de stat in scoala.