Emil Boc: Guvernul a decis sa-si asume raspunderea privind planul de austeritate

de A. Neagu, V. Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2010, 20:47 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Guvernul a decis sa-si asume raspunderea in Parlament privind pachetul de masuri de austeritate, a anuntat, duminica seara, premierul Emil Boc, dupa o sedinta speciala a Guvernului. Cele doua proiecte de lege pentru care executivul isi va asuma raspunderea prevad adoptarea unor masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar si stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor ce  au fost adoptate de Executiv, in marja acordului convenit cu FMI, pentru reducerea deficitului bugetar.

Tot duminica seara, guvernul a adoptat si o ordonanta de urgenta privind combaterea evaziunii fiscale.

Vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a anuntat, la finalul sedintei de duminica dupa-amiaza a Colegiului Director al partidului, ca pachetul de masuri de austeritate ar putea ajunge luni la Parlament, dupa asumarea raspunderii Executivului, duminica seara.

Gheorghe Flutur a anuntat ca PDL a decis, in unanimitate, sustinerea masurilor decise de Cabinetul Boc.

Cele mai importante declaratii ale premierului Emil Boc:

  • Guvernul a decis sa-si angajeze raspunderea in Parlament, in conformitate cu articolul 114 din Constitutia Romaniei, pe doua proiecte de legi
  • Primul proiect prevede adoptarea unor masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar
  • Al doilea proiect de lege prevede stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor a fost adoptat de Executiv, in marja acordului convenit cu FMI, pentru reducerea deficitului bugetar
  • Suntem nevoiti sa propunem aceste legi datorita suprapunerii nefericite a doua crize majore in Romania
  • O criza interna legata de deficitul structural al bugetului si o criza externa, la nivel economic
  • Din nefericire, Romania consuma mai mult decat produce
  • Deficitul structural intern a fost adancit foarte mult in perioada 2006-2208
  • Aceasta criza a deficitului structural intern, coroborata cu criza financiara, ne arata unde suntem acum ca tara
  • Ne-a aratat ca trebuie sa ne imprumutam pentru a plati obligatiile sociale
  • Anul acesta ne trebuie 8,5 miliarde de euro pentru investitii, salarii si pensii
  • Ceea ce facem acum este sa readucem tara noastra pe drum
  • Aceste masuri au un caracter temporar, pana in 31 decembrie 2010
  • Vrem sa realizam premisele sanatoase cresterii salariilor si pensiilor din 2011
  • Vom avea o crestere a salariilor in 2011
  • Vrem sa revenim la un nivel cat mai apropiat de cel existent in situatia pensiilor
  • Alternativa, in acest moment, era majorarea taxelor, dar ne-am fi omorat si ultima sansa de relansare economica
  • Facem acest lucru ca sa ne asiguram ca nu vom ajunge in situatia ca in viitor sa nu putem plati deloc salariile si pensiile
  • Salariul minim de 600 de lei si pensia minima de 350 de lei nu vor fi afectate
  • Alocatiile de stat pentru copii si bursele pentru studenti nu vor fi afectate
  • In principal ne intereseaza sa sustinem investitiile care pot fi finalizate in 2010 si 2011
  • Vrem sa platim datorii catre firme de peste 1 miliard de euro
  • In 2011 va fi finalizata autostrada Timisoara-Arad, precum si cei 51 de kilometri de autostrada dintre Cernavoda si Constanta
  • In iunie 2011, de la Pitesti la mare, se va circula in regim de autostrada, prin finalizarea acestor lucrari care tin de autostrada Constanta, inclusiv centura ocolitoare a municipiului Constanta
  • Vom finaliza 20 de kilometri din centura Bucurestiului si centurile ocolitoare a Clujului, Lugojului, Sucevei si Iasiului.
  • Am adoptat in aceasta seara ordonanta de urgenta a Guvernului privind combaterea evaziunii fiscale
  • Nu puteam sa diminuam veniturile bugetarilor si pensionarilor si sa lasam evaziunea sa infloreasca. Azi am adoptat o ordonanta de urgenta foarte dura, ce vizeaza combaterea evaziunii fiscale (n.r. -Proiectul prevede infiintarea de puncte de control fiscal pentru plata TVA la achizitiile intracomunitare de cereale, legume, fructe, carne, peste, zahar si materiale de constructie )
Pensiile vor fi reduse de la 1 iunie. Salariile, abia dupa  intrarea in vigoare a legii privind restabilirea echilibrului bugetar

Pensiile vor fi reduse cu 15 la suta de la 1 iunie, iar salariile vor fi reduse cu 25 la suta doar dupa intrarea in vigoare a legii privind masurile de restabilire a echilibrului bugetar, potrivit ministrului Muncii, Mihai Seitan, citat de Agerpres.

Ministrul Muncii a declarat duminica, dupa sedinta extraordinara de Guvern, ca reducerea salariilor cu 25 la suta se va aplica in functie de momentul la care legea privind restabilirea echilibrului bugetar va intra in vigoare, ceea ce inseamna ca bugetarii vor avea aceleasi salarii si in prima parte a lunii iunie.

Asumarea raspunderii

Potrivit articolului 114 din Constitutia Romaniei, Guvernul isi poate angaja raspunderea in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedinta comuna, asupra unui program, a unei declaratii de politica generala sau a unui proiect de lege (alineatul 1), informeaza Agerpres.

Alineatul 2 din acelasi articol al Legii fundamentale arata ca Executivul este demis daca o motiune de cenzura, depusa in termen de 3 zile de la prezentarea programului, a declaratiei de politica generala sau a proiectului de lege, a fost votata.

"Daca Guvernul nu a fost demis potrivit alineatului (2), proiectul de lege prezentat, modificat sau completat, dupa caz, cu amendamente acceptate de Guvern, se considera adoptat, iar aplicarea programului sau a declaratiei de politica generala devine obligatorie pentru Guvern", mentioneaza alineatul 3 al articolului 114.

La articolul 113 din Constitutie se stipuleaza ca Senatul si Camera Deputatilor, in sedinta comuna, pot retrage increderea acordata Guvernului prin adoptarea unei motiuni de cenzura, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.

Motiunea de cenzura poate fi initiata, potrivit alineatului 2 al articolului 113 din Constitutie, de cel putin o patrime din numarul total al deputatilor si senatorilor si se comunica Guvernului la data depunerii. Ea se dezbate dupa 3 zile de la data cand a fost prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere.


Citeste mai multe despre   






















4999 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    asumarea egal asomarea (Duminică, 30 mai 2010, 21:00)

    vaxus [anonim]

    ce inseamna asumarea raspunderii? Ca daca da gres, Boc impreuna cu toti ministrii si politrucii din guvern si cu familiile lor o sa le fie confiscata averea si vor munci la canal 20 de ani ca sa mai recuperam din paguba? Sau o sa-i doara in fund si o sa ridice din umeri?
    • +1 (5 voturi)    
      Ce s-a furat nu ramane furat! Se restituie. Se des (Luni, 31 mai 2010, 0:51)

      Yasttwr [anonim] i-a raspuns lui vaxus

      Abolirea regimului comunist ar fi trebuit sa se concretizeze in trecerea imediata si integrala a capitalului din proprietatea comuna (comunista) a intregului popor in proprietatea privata a celor din ale caror venituri a fost acumulat acest capital, adica in proprietatea privata a cetatenilor Romaniei.


      Guvernantii Romaniei postcomuniste au incalcat drepturile de proprietate ale romanilor, au respins „VARIANTA COJOCARU”, au trecut, mai intai, prin Legea 15/1990, cea mai mare parte – peste 95% – a capitalului national acumulat in perioada 1948-1989 din proprietatea comuna a intregului popor in proprietatea privata a statului, iar, apoi, prin legile „privatizarii”, au trecut, vanzand pe nimic, acest capital in proprietatea privata a strainilor si a unui grup minoritar autohton format din guvernanti si camarila acestora.


      Au savarsit, astfel, cel mai mare jaf si cea mai mare crima din istorie.


      Prin aceasta „privatizare”, in Romania a fost creata o economie oligarhica, in care capitalul este concentrat in proprietatea privata a unui grup minoritar, care nu reprezinta mai mult de 5% din numarul familiilor romanesti, restul neavand capital in proprietate.

      In 1990, statul roman a deposedat poporul roman de capital si tot statul roman trebuie sa-l despagubeasca, acum, sau mai tarziu.

      Ce s-a furat nu ramane furat! Se restituie. Se despagubeste.


      Dreptul de proprietate este sacru si imprescriptibil. Mai devreme sau mai tarziu, poporul roman va fi despagubit pentru capitalul de care a fost deposedat, in mod abuziv, de statul roman postdecembrist, prin asa-zisa privatizare. Mai devreme sau mai tarziu, economia oligarhica din Romania va fi inlocuita cu una democratica, productiva, competitiva.



      Platforma de studiu si dezbateri a proiectului pentru Romania-Dr. Constantin COJOCARU
      http://www.universulromanesc.com/forumdisplay.php?f=223
      • +4 (4 voturi)    
        Știi unde te contrazic? (Luni, 31 mai 2010, 6:36)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Yasttwr

        Dacă pe 1 ianuarie 1990 se returna absolut tot persoanelor "fizice" cel mai probabil la 1 februarie 1990 țara era pe butuci. Este evident că românii au înțeles democrația foarte prost, au înțeles că pot face ce vor ei unde vor ei. Cum ar fi grătar în curtea blocului. Să-ți arăt câți români au primit păduri și una-două le-au tăiat ca să-și facă o coșmelie?

        Fără o lege foarte bună (de care noi ducem lipsă din păcate) democrația multă venită brusc duce la sinucidere. Mă refer la nivel colectiv... figurativ. Alte exemple ar fi parcurile. Câte parcuri au fost distruse pentru că au fost restituite? Câți copaci din București s-au tăiat din cauza unor ... democrați?

        Nu mă înțelege greșit, sunt de acord că ce s-a confiscat trebuie returnat, dar trebuie protejat și interesul colectiv. Mai ales pentru că, și o spun cu părere de rău, foarte mulți români nu au coloană vertebrală și nici demnitate, respect sau creier.

        Toate cele bune,
        Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      scrie mai sus (Luni, 31 mai 2010, 9:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui vaxus

      gasesti in articol ce inseamna asumarea raspunderii. sau in constitutie in articolele mentionate.
  • +12 (34 voturi)    
    Eu le acord incredere si sustinere! (Duminică, 30 mai 2010, 21:47)

    Cetateanu' Turmentat [anonim]

    Nu cred ca exista alta solutie astazi mai buna, poate doar am fi putut avea un guvern mai bun, o clasa politica mai buna, rezerve de bani puse deoparte pentru zile negre ca asteea, cetatateni mai implicati in decizille ce le afecteaza viitorul, etc...
    Altfel raspunsul meu pentru acea parte iresponsabila a clasei politice este ca un vechi proverb spune ca nu e indicat sa schimbi boii in mijlocul traversarii raului, iar noi suntem acum cam la mijloc unde-i apa cea mai adanca.....
    • 0 (6 voturi)    
      Masuri ? (Duminică, 30 mai 2010, 23:45)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      Astfel de masuri nu au fost luate niciodata in Romania. S-a vandut tot in schimb. Oare de ce nu vand si astia ce a mai ramas si iau astfel de masuri care chiar sunt necesare. Eu cred ca o sa pice in parlament...
    • -2 (8 voturi)    
      banuiesc (Luni, 31 mai 2010, 0:56)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      ca scrii din sediul pdl acum,ce masuri,pai ce sa tai din salarii si pensii se cheama masuri,asta poate face orice dobitoc
      • +2 (2 voturi)    
        banuiesti degeaba.... (Luni, 31 mai 2010, 9:25)

        Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui smen

        1. Nu sunt membru PNL, nu lucrez la stat, si refuz sa dau spaga
        2. Salariile si pensiile au fost crescute de niste politicieni iresponsabili peste potentialul si posibilitatile Romaniei. Adica consumam mai mult decat producem. Corectia e necesara si sunt de acord extrem de dureroasa.
        3. PDL-ul ca partid mare aflat la guvernare a avut si el un rol in aceste pomeni care acum se sparg in capul lor
        4. Clientelismul politic nu e ceva ce a fost inventat de PDL dar in mod cert si ei fura. Cat nu stiu exact, dar daca ar fi sa-l cred pe incredibilul Ponta, fura mai mult decat ei. Intrebarea corecta e: Cat fura PSD sau PNL ca sa stim cat fura PDL. DIn pacate avem o clasa politica iresponsabila si cetateni care nu realizeaza ca suntem in rahat pana la gat.
    • 0 (4 voturi)    
      Turmentare (Luni, 31 mai 2010, 1:02)

      copycarbon [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      Bai frate dar tu esti chiar turmentat rau! :-)
      Pai astia au burtile si conturile pline, ce sa-si asume ei !?
      • +1 (1 vot)    
        Vorbeam de masuri.... (Luni, 31 mai 2010, 9:27)

        Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui copycarbon

        Nu de cat fura pentru ei. In acest caz nu exista contradictie intre noi.
        Sa ai o zi frumoasa.
  • +3 (23 voturi)    
    Personal le acord sustinere si incredere! (Duminică, 30 mai 2010, 21:49)

    Cetateanu' Turmentat [anonim]

    Pentru ca nu cred ca exista alta solutie astazi mai buna, poate doar am fi putut avea un guvern mai bun, o clasa politica mai buna, rezerve de bani puse deoparte pentru zile negre ca astea, cetatateni mai implicati in decizille ce le afecteaza viitorul, etc...
    Altfel raspunsul meu pentru acea parte iresponsabila a clasei politice este ca un vechi proverb spune: nu e indicat sa schimbi boii in mijlocul traversarii raului, iar noi suntem acum cam la mijloc unde-i apa cea mai adanca.....
    • +1 (3 voturi)    
      Măsura optimă (Luni, 31 mai 2010, 6:47)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      Oare nu era mai bună o măsură de asanare a sistemului coroborată cu o scădere mai mică a salariului? Și oare o scădere pe paliere nu era mai potrivită? Există mulți bugetari sub limita subzistenței și nu sunt de acord cu scăderea salariului acestora. Așa cum nu sunt de acord cu - tâmpenii după mintea mea - al treisprezecelea salariu (ce-i ăla??!), prima de rușine (păi te pune careva?), prima de limbi străine (Sprechen Sie English? I sprechen.)

      Boc a zis în seara asta că de vină sunt ăilalți că au crescut numărul de angajați în sistem. Sunt de acord cu el că vina nu este doar a PDL, dar dacă tovarășul consideră că PNL (că la ei se referea) a greșit mărind numărul de bugetari, de ce nu-l scade? Și deși sunt de acord că vina nu e doar a lor, îi consider vinovați de complicitate pentru că timp de aproape doi ani tovarășul Boc nu a făcut NIMIC pentru a repara ce, așa cum bine zice, a greșit guvernarea precedentă. De vină sunt toți, nu doar Boc sau Tăriceanu sau Băsescu sau Năstase sau Iliescu. TOȚI. Și mă enervează al naibii că NIMENI, chiar NIMENI nu pățește nimic pentru subminarea voită a României. În schimb, tot poporul (sau măcar cel vorbitor la taste) este învrăjbit de parc-am fi două nații diferite. Una portocalie și una galben-roșie. Treziți-vă, sunteți TOȚI români și ar trebui, măcar teoretic, să vreți același bine pentru țara asta asuprită de mentalități idioate și de ipocrizii de fațadă. Dați-vă minusuri reciproc, așa ajutați România. Păcat de țara asta frumoasă. Oare o merităm?!

      Adrian
      • 0 (0 voturi)    
        Adrian nu te pot contrazice... (Luni, 31 mai 2010, 11:08)

        Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Totusi ramane o intrebare: Daca ti-a luat casa foc, astepti sa traga primaria un hidrant langa casa ta(investitie) sau iei o galeata in mana si te apuci sa stingi focul? Comparatia e putin exagerata dar dupa mine:

        1. E necesara o corectie pentru ca pensiile si salariile au crescut peste potentialul Romaniei(productivitate, etc). De acord cu tine ca o mare parte din politicienii de azi, culmea, aia care azi striga cel mai tare la televizor, au fost mai mult decat iresponsabili! Criminali.
        2.Nu-i absolv de vina pentru greseli, dar nu sunt singurii si acum cred eu au luat decizia care trebuia pentru un viitor mai sanatos- de aceea ii sustin
        3. Daca se vor opri sau nu vor fi lasati atunci vai de noi - de aceea ii sustin si ii si imping daca trebuie:)
        4. Restructurarea trebuie facuta - dar vorbim de oameni cu copii, pensionari care nu au nici o vina ca am avut sau avem o clasa politica iresponsabila
        5. In tot acest amestec de isterie, disperare si iresponsabilitatea eu am ales pe cine sau ce sa sustin. Si sunt calm, nu ma ajuta la nimic acum sa ma mai dau cu capul de pereti....
        6. Daca as avea capacitatea fizica, morala, intelectuala i-as pune pe marea majoritate a politicienilor la zid. Iar in cel mai fericit caz pentru ei. i-as pune sa vizioneze de 100 ori executia lui Ceausescu. Si ei si noi uitam mult prea repede istoria....
        • 0 (0 voturi)    
          D'accord (Luni, 31 mai 2010, 16:02)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

          Tot spun de câțiva ani (deși nevasta mă contrazice) că salariile din România (și nu mă refer la privați, pentru că lor li se aplică regulile jocului fie că le place sau nu) nu sunt susținute de realitate. Așadar o scădere a salariilor este binevenită după părerea mea. Dacă asta trebuia să se aplice tuturor? Nu cred, dar așa a decis guvernul :D Și aud că e o măsură temporară, până în ianuarie... și cam ce-ar putea face România pentru ca productivitatea să crească în 6 luni cu 25%?

          În continuare consider că măsura asta trebuia coroborată cu puțină curățenie în sistem. Mai puțini angajați dar mai eficienți. Mai puține foloase plătite de stat (și mă refer la marea familie a funcționarilor publici, nu doar la parlamentari). Mă rog, vedem cum va merge.

          Știu că mă repet, toarșu Boc are dreptate când dă vina pe ceilalți dar vinovați sunt și ei pentru că nu au schimbat nimic de atunci. Ar fi fost măsuri nepopulare... Cineva a zis, și bine a zis, că perioada de recesiune este o perioadă bună pentru a fi la guvernare pentru că te poți evidenția salvând țara. Deși nu mă încântă PDL (ca de altfel nici un alt partid), le doresc succes, pentru binele țării.

          O zi frumoasă,
          Adrian
        • 0 (0 voturi)    
          Ca să-ți răspund la întrebare (Luni, 31 mai 2010, 16:07)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

          În România: aștepți să pună Primăria hidrant. Eventual suni la 112 și eventual cineva răspunde apoi pompierii vor veni și-și vor da viața pentru casa ta. Tot respectul pentru pompieri, de orice nație ar fi.

          În SUA (unde sunt acum): fie ai deja sistem anti-incendiu instalat, fie suni la 911 și vin pompierii. În principiu aruncatul apei cu găleata este considerat un sport deosebit de periculos și se recomandă evitarea lui deoarece viața omului e mai importantă decât orice are în casă. În plus, pompierii vin în 2-3 minute, alături de o armată de poliție și ambulanțe. Ca să fie... Toți au un suflet mare, însă diferența dintre ai noștri și ai lor este că ai lor au BANI. Și asta pentru că sistemul funcționează aproape corect. La ei, firește.

          Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      ochi pentru ochi (Luni, 31 mai 2010, 9:59)

      Flavius [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      Nu vorbim de o gestionare proasta a banilor, vorbim de FURT, pentru care oricare alt cetatean ar fi bagat in inchisoare, dar nu... ei traiesc liberi, bine mersi si mai au si putere de decizie....daca ar fi dupa mine i-as alinia pe toti la zid si personal
      i-as executa fara sa schitez nici un gest!
      • 0 (0 voturi)    
        Cine ridica primul piatra? (Luni, 31 mai 2010, 11:12)

        Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui Flavius

        De acord cu tine, din pacate eu personal nu am nici capacitatea fizica, morala sau intelectuala pentru a fi capabil de asa ceva. Dar s-ar putea sa fie altii mai decat mine.
  • -12 (18 voturi)    
    RUSINE (Duminică, 30 mai 2010, 21:49)

    fl [anonim]

    de 3 ori usine
    au luat pensionarilor gratuitatea pe transportul local si 6 calatorii pe an pe cfr si imbuibatii de parlamentari se lafaie in masini luxoaxe, au pranzuri pa pret de nimic si au la dispozititie case de vacante aproape gratuite! RUSINE RUSINE RUSINE de ce au murit peste 1000 de oamenu in 1989? unde e solidaritatea clampanite de toti mai marii zilei?
    este ma imult decat sfidator cand un europarlamentar are mii de euro/luna
  • -8 (18 voturi)    
    Maine! Manie! (Duminică, 30 mai 2010, 21:58)

    Coco Chanel [anonim]

    Guvern incompetent. Luati impreuna sau separat, sunt incapabili si pungasi.
  • -6 (22 voturi)    
    ipocrizie, hotie, cinsim (Duminică, 30 mai 2010, 22:10)

    mihai [anonim]

    ce sila imi este de aplaudaci astia.le acorda sustinere si ncredere. pierdeticumva in familie de doua ori 25% din venituri? aveti rate de platit si copii de crescut?
    cum as putea sa am incredere in cei care iau de la gura a milioane de oameni pentr a-si putea hrani clientela politaica si sponsori cu contracte preferentiale
    vorbesc de solidaritate, dar solidaritate au avut cu ritzi care dum cum se vede bine nu a patit nimic dupa ce a furat din banii publici, dupa ce a incalcat legea incercind sa stearga urmele.
    nu am votat si nu votez cu psd, am dezamagiri destule cu pnl, nu am cu cine vota. dar sistinere cei care sunt acum in partidul si guvernul pdl nu ar mai putea primi niciodata de la mine, de la milioane de oameni afectati. spun ca nu exista alta solutie. chiar credeti ca a aparut criza peste noapte, ca nu erau elocvente cifrlele de la finante despre incasari si cheltuieli, ca nu se stia ce deficit exista. si totusi curgeau banii girla in contracte cu firmele de casa ale partidului, se faceau patinoare, borduri, fonduri de contragarantare, programul rabla, prima casa, tot felul de experiente pentru care nu suntem noi vinovatii si totusi ni se cere sa platim. de ce nu platesc cei vinovati, cei care au aprobat renegocieri si majorari de contracte fara numar
    imi este sila
    nu i-as mai vota nici daca as sti cavine sfirsitul lumii. copii mei vor stii despre ei ca sunt hienele postcomuniste care si-au batut joc de tara asta
    si intr-o zi, ei uita ca nu vor mai fi la putere. ca oamenii vor avea ocazia sa le multumeasca, sa le prezinte respectele lor. cum ar fi sa te intilnesti pe strada cu un membru al unei gasti care ti-a furat echivalentul a doua salarii. asta daca voi chiar credeti ca va fi doar atit
    mai sunt borduri de pus.
    • -2 (12 voturi)    
      a (Duminică, 30 mai 2010, 22:30)

      opiu99ro [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      adevar grait-ai !
    • +8 (10 voturi)    
      mai usor cu mania (Duminică, 30 mai 2010, 22:54)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Majoritatea celor care muncim, la stat sau la privat, am avut si avem de suferit de pe urma crizei economice globale si de pe urma variantei romanesti cu imbunatatiri. Micsorarile de salarii la stat erau previzibile inca din 2007 cand se aruncau banii publici in vant intr-o veselie. Faptul ca ai un credit este o decizie pe care singur ai luat-o si ale carei consecinte sunt responsabilitatea ta, de om matur si responsabil.
      In momentul de fata ne confruntam cu o realitate pe care diverse guverne au creat-o si intretinut-o:
      - economia neagra este aproape la fel de mare precum cea platitoare de impozite
      - salariile la stat sunt prea mari fata de cat poate duce economia
      - pensiile sunt si ele prea mari
      - multe alte cheltuieli la stat au crescut in ultimii ani
      - veniturile la bugetul de stat au avut o perioada de crestere urmata de o perioada de scadere abrupta in ultimii 2 ani
      Cine-i de vina pentru asta, dintre politicieni, trebuie sa plateasca, desi ma indoiesc ca va plati. Cine a gresit dintre cetateni a platit deja sau va plati. Insa viata continua, greselile trebuie retinute, intelese si nu trebuie repetate.
      • 0 (0 voturi)    
        Si acum o sa iti raspunda vreunu asa: (Luni, 31 mai 2010, 10:24)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Si acum sigur o sa iti raspunda vreo persoana greu de cap cam asa: pensia mare? traieste si tu din x milioane pe luna sa vezi daca ai ce manca! Si eu le raspund preventiv: si noi tot din x milioane pe luna traim, si noua ne-a scazut salariile, am fost dati afara, etc.
    • +3 (11 voturi)    
      Pentru mihai (Duminică, 30 mai 2010, 23:40)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui mihai

      zici tu: "ce sila imi este de aplaudaci astia.le acorda sustinere si ncredere. pierdeticumva in familie de doua ori 25% din venituri? aveti rate de platit si copii de crescut?"
      Mai milogule!
      Lucrez intr-o companie privata si am pierdut 50 % din salariu in ultimul an si jumatate iar firma la care lucra sotia mea s-a inchis.
      Nu am de gand ca din impozitul pe ceea ce a mai ramas din salariul meu sa iti platesc tie ratele. Au si altii rate nu numai tu. Nici tu nu imi platesti mie ratele. Ati vrea ca numai unii sa contribuie si sa puna umarul si voi sa sugeti in continuare in posturile voastre sigure si caldute de la stat!
    • +5 (7 voturi)    
      Naivitate, Educatie, Prostie (Luni, 31 mai 2010, 0:30)

      Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui mihai

      MIHAI:
      1. Aplaudac - Nu te cam grabesti? Asa cum probabil ai facut cand ai luat creditul/creditele? ==Educatie
      2. -25% - ti-as recomanda ca pe viitor cand iei credite sa iei in calcul o indatorare maxima de 35-40% din bugetul de familie si un plan de rezerva pentru situatia cand esti dat afara de la serviciu. Eu asa am facut si acum nu sunt disperat ca tine. In rest nu pot decat sa te compatimesc si sa te inteleg. Totusi daca ti-ai imaginat ca iarna e ca vara asta deja e prostie. Nu pot sa cred ca tu iti imaginai ca o sa iesi la pensie din acelasi loc sau ca o sa fie tot timpul numai cald si bine. ==ori prostie ori lipsuri in educatie financiara, ori naivitate
      3. Clientelism politic / clasa politica iresponsabila- de acord cu tine! Totusi daca ne facem ca-i vedem doar daca nu ne dau si noua pomeni atunci nu sunt de acord.
      4. Eu pe copii mei i-as invata ca lipsa de implicare civica, acceptarea pomenilor electorale, lipsa undei educatii financiare, etc si increderea oarba ca altcineva e responsabil de viitorul/bunastarea lor nu poate decat sa le dauneze.
      5. Eu acord incredere si sustinerea mea pentru acele masuri care cred eu ca trebuie luate in aceasta situatie si desigur in acord cu limita mea de incompetenta. Increderea si sustinerea mea merge cu acei oameni care suporta acele masuri si nu cu cei care fura prin contracte aranjate. Aia sunt parazitii de care cei responsabili ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa se delimiteze clar.
      6. Pentru faptul ca astia fura in halul asta avem si noi vina noastra asa cum si noi avem partea noastra de vina ca exista spaga, atentii, etc. Ca doar nu-si dau singuri spaga?
      7. Din pacate atat cat pot sa inteleg eu pana acum nici un extraterestru nu a fost de acord sa ia puterea in Romania, ca urmare trebuie sa ne descurcam cu ce avem si sa incercam sa schimbam ceva cu astia care ne conduc....de acea e important cui acordam sustinere acum!
      • 0 (0 voturi)    
        Curat turmentat (Luni, 31 mai 2010, 10:32)

        Mortal [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

        Ia sa vedem pe puncte:
        1. no comment
        2. In afara faptuluic a reiterei ca vara nu-i ca iarna (ceea ce nu ma mira defel :) ), ai numa sfaturi in tine.
        3. i-am vazut si guvernarile trecute. Si ce-am rezolvat cu asta? Stam si comentam pe forumuri si ei se schimba, cam ca in rotatia cadrelor, sa-si umple pungutele cu randul
        4. sa creasca sanatosi si sa aiba la ce scoli invata, si al ce medici sa se vaccineze
        5. Increderea ta merge ca sa se scada TOATE salariiel cu 25%? E o masura super aiurea, se poate scadea suma totala de salarizare dand afara incompetentii, nu taind si de la cei care si asa sunt prea incarcati.
        6. Ba da, la licitatiile facute de ei, tot ei le castiga, la preturi duble triple fata de piata.
        7. Important ar fi sa inceapa si justitia sa functioneze, si sa intre la apa cei care fura.
        • 0 (0 voturi)    
          Cat stiu...atata pot... (Luni, 31 mai 2010, 11:45)

          Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui Mortal

          2. Sfaturile sunt gratis si facultative. Decizia e a fiecaruia. Dar sincer si mie mi-e frica de concediere.
          Si da cred cu tarie ca iarna nu-i ca vara.
          3. Nu te pot contrazice. Dar atat putem noi azi, oricat am vrea suntem limitati si nu putem arde etape fara riscuri majore...
          4. Daca tu crezi ca educatia si sanatatea sunt ok atunci nu suntem de acord. Ca sa schimbi asemenea sisteme iti trebuie oameni care sa se sinucida politic nu unii care sa ne dea pomeni electorale...
          5. De acord cu tine. Totusi e incendiu, daca stam acum sa analizam nu mai salvam nimic...Sper ca masurile de austeritate vor continua cu masuri de restructurare, cu masuri anticriza....exista o ordine in care se pot face, precum e si o problema de oportunitate...
          6. Nu sunt angajat la stat. Nu pot sa fac nimic. Poate politistii, DNA, ANI etc citesc si inteleg ca trebuie sa-si faca treaba. Iar politicienii sa revada ce a patit Ceausescu pentru ca a refuzat sa asculte.
          7. Justitia functioneaza, mai bine sau mai rau fie ca ne place sau nu. Din pacate nici eu nu i-am vazut pe magistrati sau altii sa iasa in strada pentru a cere modernizarea si oprirea abuzurilor. Pe de alta parte trebuie sa itelegem si noi ca suntem parte a acestui model cultural: e usor sa acuzi, e mai greu sa dovedesti.
          • 0 (0 voturi)    
            pe puncte (Luni, 31 mai 2010, 11:54)

            Mortal [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

            4. Nu stiu cum ai inteles ca sanatatea si educatia le consider domenii ok. Ma gandeam ca ti-ai dori ca sa aiba si copii tai unde invata, ceea ce, cu taierile de salarii de-a valma, facute fara nicio logica nu se prea poate. Iar cu medicina e la fel, in cativa ani n-o sa mai avem medici decat pe capete, si la aia vom plati bani grei ca sa ne trateze la repezeala! Dar nimeni nu taie directorii de spitale care fac licitatii aiurea pt echipamente ce stau apoi nefolosite prin spitale, ci taie de-a valma, de la toti medicii.
            5. E incendiu, dar numai acuma s-a vazut asta? Se puteau lua masuri mult mai bine gandite, de acum cateva luni bune, si nu brusc sa ti se tipe in urechic a gata, nu mai sunt bani. Doar guvernantii se presupune ca au, daca nu cunostinte economice, macar ochic a sa vada fundul sacului mai din timp nitel.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu te contrazic...doar nuantez... (Luni, 31 mai 2010, 12:22)

              Cetateanu' Turmentat [anonim] i-a raspuns lui Mortal

              4. De acord si am vazut ca romanul nostru de la sanatate a cerut o restructurare la directiile judetene. Hai sa salutam aceasta masura. E mica, cu o floare nu se face primavara, dar daca atacam tot de-a valma asa sub pretextul ca oricum nu se intampla nimic sau oricum au furat pana acum, etc chiar nu cred ca acei oameni putini care vor sa faca treaba sau sa schimbe lucrurile vor avea curaj sa continue. De aceea trebuie sa-i sustinem sau sa sustinem acele masuri care credem ca fac bine. Nu cred in schimbari miraculoase dar cred in munca facuta inteligent, perseverenta, competenta...
              5. Bun, ii scoatem in piata publica si ii executam. And then what? Ii executam pe aia bogati ca sigur au furat? Si dupa aia ce facem? Ii executam pe aia cu masina straina luata pe credit ca sigur si astia au luat spaga sau aveau salarii nesimtite ca altfel nu-i asa isi luau cel mult o masina romaneasca? Si dupa aia pe cine mai executam ca sa platim pensii si salarii? Sau ne executam unii pe altii ca doar nu mai poti avea incredere in nimeni in ziua de azi? Imi e frica mai mult de asta decat de pierderea serviciului sau - 25%.
              Daca macar acum in ceasul 12 unii politicieni si-au deschis ochii hai sa le dam avant! Ca se poate si mai rau.....
    • 0 (2 voturi)    
      hmm... (Luni, 31 mai 2010, 0:57)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      psd-ist cumva, sau "mantuitorul" de la pnl? ca parca orban s-a trezit ca el e dumnezeu... sa posteze aici propriile sale masuri.... ca poate il ajuta si tariceanu cu explicatii...
      p.s. lasa-ma cu onanistii astia!
  • -6 (20 voturi)    
    jos guvernul (Duminică, 30 mai 2010, 22:41)

    Vlaston Stuart [anonim]

    jos basescu si funeriu
  • -2 (6 voturi)    
    asta la vista! (Duminică, 30 mai 2010, 23:38)

    bengal [anonim]

    inceputul sfarsitului pentru Romania; v-ati luat bilete de avion pentru strainatate?
    • +3 (9 voturi)    
      ?? (Luni, 31 mai 2010, 0:01)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui bengal

      lucrezi la stat de ai bani de plecat prin strainatate in vacante?
  • +1 (7 voturi)    
    ??? (Duminică, 30 mai 2010, 23:53)

    un cititor [anonim]

    Am auzit ca acest site este pro putere... Hababr nu am ! Dar cu siguranta sunt unii platiti bine sa faca lobby pro putere !
    Doar atat spun, sa fiti voi aia direct si consistent influentati de reducerile actuale ale lui Boc... o sa vedeti ca nu il mai aplaudati nici pe el si nici pe Base !
    O sa vedem noi ce se va intampla !
    • +5 (5 voturi)    
      dle cititor (Luni, 31 mai 2010, 0:38)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui un cititor

      Majoritatea dintre noi cei ce vom suporta masurile de austeritate, AM BENEFICIAT DEJA PANA ACUM de gramezi de pomeni; deci noi am primit intai si acum platim foarte partial, prin restrangere.
      Am primit toti cei din blocuri, subventie pentru gigacalorie, acest lux de a avea caldura" la nas". De ce oare nu erau subventionati si cei cu lemne? aceeasi iarna/frig e in troata tzara.
      Am primit prima de casatorie, trusou pentru copil nou -nascut, spor pentru pampersii copilului, ajutor de crestere a copilului si UNICAT IN LUME, mama sta acasa 2-3 ani cu 85% din salariu ( marit in ultimul an/luni) ca sa fie 85% cat mai mare.) Iar cei ce aveau 10 copii, acum vor avea 20, ca e extrem de rentabil.
      Am primit , pensionarii, transport gratuit in orase si 50% pe Caile ferate.
      Pensionari la 48-50 ani, plus gramezi de pensionari" pe caz de boala"! Deci cei pensionati f tineri si "bolnavi" DE VOIE, stiau ca vor avea pensie mica, deci aveau rezerve sa suplimenteze, altfel de ce se pensioneaza?Medici si medicamente gratuite sau foarte subventionate.
      Fatza de 1989 se lucreaza doar 5 zile , nu 6 ca inainte.
      Aceste beneficii permanente si uriase depasesc ceeace produce si isi permite bugetul Romaniei.
      Asta e, ne place sau nu
      • -1 (1 vot)    
        Beneficiat? (Luni, 31 mai 2010, 6:21)

        gigi63 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Poate tu ai beneficiat sau contabilizezi ce au beneficiat toti la un loc! Nu mai generaliza, raspandacule! Daca nu venea criza indesa Bocozaurul +50% in desagile profesorilor, ca sa fie sigur ca iese Basescu! Si acuma face pe responsabilul? Ma mir ca mai are/au tupeul sa vorbeasca, imi aduc aminte cum declara ritos si el si stapanul lui ca ei stiu de unde sa dea 50% la profesori si ca e o minciuna ordinara ca vine criza! Tupeu nesimtit, ar face si ar zice orice numai sa mai ramana o luna conectati la filoanele cu galbeni!
      • 0 (0 voturi)    
        Beneficiarule (Luni, 31 mai 2010, 12:00)

        Mortal [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Si ce vrei sa ne spui, ca o ducem mai bine decat aia din Somalia, cu toate ca nu producem la fel de mult ca somalezii?
        Sa ne fie rusine ca avem apa calda la bloc si nu ne spalam in rau?
        Tu pe ce lume traiesti?
        Si cum se face ca dupa ce a dat atatea pomeni, precum spui, clasa politica o duce extrem de bine? De unde, daca nu producem?
  • -1 (5 voturi)    
    mah (Duminică, 30 mai 2010, 23:54)

    Mazeta [utilizator]

    dar nervos mai era piticul atomic.. ai fi zis ca stie ce spune si nu ca e sclavul unui sclav..
  • 0 (2 voturi)    
    asta este! (Luni, 31 mai 2010, 0:42)

    david [anonim]

    Desi sunt masuri grele ele trebuie aplicate cat mai repede pentru a iesi din aceasta situatie grea in care ne aflam. Felicitari guvernului pentru curaj
  • +1 (3 voturi)    
    emil boc (Luni, 31 mai 2010, 0:42)

    Radu [anonim]

    Guvernul da dovada de multa maturitate in aceasta situatie prin asumarea raspunderii pentru deciziile luate.
  • +2 (4 voturi)    
    Un guvern curajos (Luni, 31 mai 2010, 1:04)

    vlad_I [anonim]

    Au ales sa guverneze dificil, luand decizii buna dar putin populare, istoria le va fi recunoscatoare, din pacate acum repara efectele risipei tariceanu psd, care au dat cu banii marind pensiile si salariile de parca tara ar fi gasit o mare de petrol. Romania a trait peste posibilitatile ei, s-a indatorat nu ca sa investeasca ci ca sa mareasca salarii la popor si ei sa mai stea inca putin la putere. Romania a fost distrusa atunci, acum vine nota de plata, daca tara crestea economic cu 5-6 % de ce mereau pensiile cu 40%, ce om normal daca i s-a crescut salariul cu 6% mareste cheltuielile cu 40%? Pot spune ca romanii inca dau dovada de naivitate crasa, daca acum 6-7 luni in urma Basescu le-ar fi propus la profesori si functionari o marire de 25% toti ar fi aplaudat, dovada ca ei nu au habar de buget, datorii etc, profesorii acum un an faceau greva tocmai cand bursele cadeau cum nu se mai intamplse in ultimii 50 de ani, dovada ca avem niste profesori care se pricep doar in materie de manuale scolare.
    • +1 (1 vot)    
      Nota de plata (Luni, 31 mai 2010, 1:35)

      Casargoz [anonim] i-a raspuns lui vlad_I

      Nota de plata e in miliardul investit in infrastructura de la sate ca nu are alt rol decat onorarea promisiunilor catre clientela politica. Si in general nota de plata vine imediat dupa masa, nu dupa 2 ani.
      Si daca ai creier poti anunta electoral ca peste doi ani va fi criza, nu stai si te uita la poarta noua si:
      OOps e criza :)
      • 0 (0 voturi)    
        nota de plata (Luni, 31 mai 2010, 9:00)

        Grimpels [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

        Si nu ti se pare normal ca si la sate sa existe infrastructura? Toti de la oras se plang de gropi in asfalt si cei de la tara nu au dreptul la o sosea?
        • 0 (0 voturi)    
          Mi se pare! (Luni, 31 mai 2010, 9:50)

          Casargoz [anonim] i-a raspuns lui Grimpels

          mie mi se pare normal ca la sate sa existe infrastructura, dar pacatul face ca sa am 10 ha date in arenda unui om care se lauda ca are intr-un buzunar politia si in altul procuratura, si de la care n-am vazut vreun ban vreodata, si care incaseaza xxx de euro de la stat pentru un hectar, incaseaza banii si apoi cand vine controlul vine la propietar.
          Dar bu asta e ideea, ideea ca in greva nu este nimeni de la sat, si n-am auzit vreun bugetar dat afara sa-si faca microintreprindere la sat.
          deci raspunsul e ca pe vremea lui ceausescu da, sunt de acord sa dispara diferentele intre orase si sate, dar nu vad cum investitiile de la sate (scoli, sali de sport, case pt. intelectuali nu prea seamana a infrastructura totusi) vor rezolva problemele economiei.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru bugetarii de la oras... (Luni, 31 mai 2010, 1:32)

    Casargoz [anonim]

    Nu va faceti griji, va fi investit peste un miliard de euro in infrastructura de la sate:)
    Nu e asa ca Boc e genial, oamenii fac greva la oras vi el vine cu masura de la sate.
    • 0 (0 voturi)    
      si ce ai propune? (Luni, 31 mai 2010, 7:29)

      trm [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      sa se adanceasca prapastia dintre urban si rural investind doar in unrban?
  • 0 (2 voturi)    
    pt. d-nul Boc (Luni, 31 mai 2010, 2:53)

    gheorghe ion [anonim]

    sunteti pusi sa administrati aceasta tara...nu sa ne terorizati,
    sunteti platiti sa aveti grija de prezentul si viitorul acestei natiuni,
    sunteti platiti sa munciti nu sa va faceti luxul,nu sa va asigurati un viitor ca si cum ati trai 3-4 vieti,

    daca nu puteti... aveti curajul si priviti in ochii batranilor disperati....si dand dovada de decenta....plecati....,unde?....stiti voi singuri.....
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca iar se umbla la efect (Luni, 31 mai 2010, 7:50)

    Mircea [anonim]

    In loc sa se rezolve cauzele care au dus la aceasta situatie. Iar cauzele sunt multiple: coruptie la nivel inalt, furturi, folosirea banului public pe post de portofel personal etc.

    Ce trebuie sa intelegem este ca aceste masuri nu isi vor atinge scopul daca nu se aplica legea in situatii clare (vezi de ex. situatia cu pensionarile pe caz de boala unde anual doctorii din comisie primesc sume importante de bani pentru a inchide ochii), recuperarea datoriilor si sumelor disparute (aici ar fi o lista intreaga de situatii), evaziunea fiscala in toate formele ei (economia "gri/neagra" atinge cote care depasesc orice imaginatie)


    Nu e normal sa platim oalele sparte de altii. Nu e normal ca dupa ce am platit de fiecare data impozite si taxe ca un cetatean chinuit de numarul taxelor, dar totusi onest, sa vina sa-mi taie din venituri pentru ca 20 de ani au stat TOTI politicienii cu mainile in san.

    Trebuie totusi sa recunosc ca una din masuri este necesar sa fie aplicata: reducerea aparatului bugetar. Sunt convins ca fiecare avem cel putin o poveste despre modul in care se face treaba la stat, si nu e o poveste placuta. In ultimul timp am auzit de atatea moduri de a creste veniturile prin sporuri ca m-am crucit, inventivitatea nu are limite.

    Reducerea numarului functionarilor ar fi in primul rand in folosul celor care raman, grila de salarizare poate fi mult mai flexibila chiar si fara sporuri. Salariul ar trebui sa fie fix la un nivel decent fara nici un spor adaugat. Nu stiu cati dintre cei care lucram la privat avem sporuri de zambet, de revenire din concediu? Eu unul am pierdut din salariu din 2009, iar de mariri salariale si sporuri nici nu poate fi vorba.

    In concluzie: suntem impreuna in situatia asta. Partial, ni se datoreaza si noua prin lipsa de reactie din ultimii 20 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Decizii (Luni, 31 mai 2010, 8:20)

    no name [anonim]

    Măsurile de austeritate ale guvernării democrat liberale sunt cele mai potrivite în actualul context. Aş defini mandatul premierului Emil Boc drept unul în care nu s-au făcut erori. Domnul prim ministru este un om vertical şi competent în care am deplină încredere.
  • +1 (1 vot)    
    n-ai cu cine... (Luni, 31 mai 2010, 8:38)

    sile [anonim]

    Lipsa educatiei economice,analfabetismul economic,iese in evidenta din comentariile tuturor acelora care nu inteleg ca nu poti consuma mai mult decat produci.
    Douazeci de ani romanii au asistat indiferenti la distrugerea agriculturii si a industriei,au votat intr-o veselie tot felul de idioti care i-au mintit frumos iar acum,cand funia s-a apropiat de par,protesteaza vehement impotriva unor masuri necesare si urgente.

    Vai de capul lor...
    • -1 (1 vot)    
      Problema nu e ca masurile nu sunt necesare... (Luni, 31 mai 2010, 9:21)

      lili [anonim] i-a raspuns lui sile

      Problema e ca Guvernul dlui Boc care nu a luat masuri inca din 2009 cand stia de acest dezechilibru din finantele publice ale Romaniei. Acest guvern nu e in stare sa duca la bun sfarsit acest program, ce incredere sa am in guvern cand a demonstrat ca nu e in stare sa faca nimic din 2008 pana acum. Asta e problema, Guvernul incompetent al Dlui Boc care ne-a adus aici, in situatia asta atat de grava trebuie sa demisioneze si sa lase alt guvern, altfel va fi mai rau, vor creste taxele si impozitele in 6 luni cu dl Boc la guvernare. Mai vorbim....
  • -1 (1 vot)    
    Ei, Dl Boc a schimbat minciuna.... (Luni, 31 mai 2010, 8:39)

    lili [anonim]

    A mintit mai putin, adica vreun consilier de-al Dumnealui i-o fi zis s-o lase mai moale cu acuzatiile la guvernarea Tariceanu si uite-asa auziram cum ca o criza interna si una externa se suprapusera si lovira din plin amarata noastra Romanie !!! Pai, cum asa Dle Boc, cand se schimbara lucrurile in capsorul ala al matale, Tariceanu fu declarat NEVINOVAT, bag seama. Ba, chiar auziram la videoconferinta cu prefectii de la Dl Boc ca PDleii nu au nici o vina, ei saracii au venit de pe Marte in luna mai 2010 cand sosi FMI la Bucuresti si descoperira impreuna dezastrul din finantele publice ale Romaniei. Da, FMI a venit in luna mai de la Washington, Dle Boc, dar matale cu PDLeii conduceti Romania de la sfarsitul lui 2008, pana acum n-ati stiut de dezechilibrul din finantele Romaniei ??!! De ce nu ati facut nimic pana azi ??!!! In 2009, la comanda, ati intrat toti la apa, nici unul din PDLei nu aparea la Tv ca sa nu fiti intrebati de ce nu faceti nimic. Asa aveati indicatii, sa nu faceti ca sa castige Dl Basescu prezidentialele. Dupa ce castiga Dumnealui, acum toti PDleii se inghesuie la Tv sa ne explice CE si CUM fac ei si cat de repede trebuie sa luam aceste masuri. Dar nici unul nu explica de ce nu le-ati facut si cat ne costa acest timp pierdut, de 1 AN !!!! Nu va mai credem, Dle Boc, ne-am saturat de minciunile la foc automat si nu credem ca sunteti in stare nici macar sa implementati acest program dur. Va urma cresterea taxelor si impozitelor din iarna, apoi DEMISIA Dvs si uite asa, pierdem timp....
  • +1 (1 vot)    
    nedumeriri (Luni, 31 mai 2010, 9:44)

    Marlene [utilizator]

    Am ezitat mult pana cand m-am hotarat sa intru pe acest site si sa rog pe cei mai informati decat mine sa imi lamureasca cateva nedumeriri, pe care le-am intalnit la multi dintre semenii mei.

    Sa le luam pe rand!

    1. FINANTAREA PARTIDELOR POLITICE.

    Din ceea ce stiu eu bugetul Romaniei are un capitol in care sunt prevazuti bani pentru finantarea unor organizatii non guvernamentale de interes public, intre care se numara si partidele politice.

    Intrebarile mele sunt :

    - de ce trebuie sa suportam noi platitorii de taxe activitatea partidelor politice?
    - cati bani au fost alocati de la buget anul acesta pentru sustinerea financiara a partidelor politice?
    - care sunt aceste partide si cat a primit fiecare?
    - reducerile de 15 - 25% li se aplica si lor?


    2. AVOCATUL POPORULUI.

    Cand am auzit prima oara despre aceasta institutie am fost extem de bucuroasa, deoarece mi-am imaginat ca poporul roman, in totalitate, dar si fiecare cetatean in parte, vor avea parte un aparator autorizat al drepturilor politice, sociale, economice, de educatie, de sanatate, etc.

    Intre timp m-a lamurit ca aceasta institutie este una fantoma si ca nu foloseste nimanui !

    Intre cei 99 de angajati numai la sediul central , exista si unii experti in "protejarea proprietatii , protectie sociala, drept la munca" , angajati in martie anul acesta, in timp ce guvernul Boc ne asigura ca nu se mai fac angajari si sistem

    As fi curioasa sa aflu ce salarii primesc acesti bugetari si pentru ce?!
    -----------------------------------------------------------------------
    Ajutati-ma sa inteleg logica acestor fapte si pe cuvant ca nu mai particip la miscarile de protest!

    Altfel...........!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu`i greu de inteles (Luni, 31 mai 2010, 10:29)

    capatu` satului [anonim]

    ca ne aflam in prezenta unui guvern impotent intelectual;
    argumentu` principal pt. balbaielile legislative, este din nou, a cata oara: GREAU MOSTENIE din trecut;
    totusi, guvernanti de azi, ca si toti de dupa `89 au aratat un singur lucru: nu ne intereseaza de loc ce se intampla in tara, important este sa strangem suficient casacaval cand suntem la comanda;

    masurile de reducere a salariilor si pensiilor, si de reducere a numarului de bujetari, sunt o magarie in conditiile in care guvernu` nu`i in stare sa creeze nici un loc de munca si cu atat mai putin sa opreasca furtu` legalizat;

    ceea ce este interesant, este faptu` ca a trebuit sa ajungem la o criza profunda pt. ca guvernu` sa priceapa ca evaziunea fiscala trebuie pedepsita mai aspru - trebuie subliniat ca acelasi mimistru capabil al justitie, pe vremea cand era ministru pnl, ne spunea ca evaziunea fiscala nu este o infractiune atat de grava, astfel incat se impune reducerea pedepsei in nou` cod pinal;

    masura de inasprire a pedepselor pt. evaziunea fiscala, nu are nici un efect daca, nu are cine s`o aplice; cazu` voicu ne-a aratat ca multi jeneralii din militie cat si multi judecatrori de la iccj n`au nici cea mai mica urma de remuscare pt. furtu` din bujetu` de stat;

    de eba, valeanu` & crinu`, vindeanu`, rmgc, bnr`u si restu` oamenilor capabili, culminand cu declaratiile iresponsabile ale prezindentului republicii, si productia pe banda de jenerali, nu are rost sa mai vorbim, pt. ca nu ne`ar ajunge ziua....
    • 0 (0 voturi)    
      subventii (Luni, 31 mai 2010, 11:16)

      mititelumarina [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      Stiti ce subventii uriase primesc minoritatile ? Si ce se face cu ele ? Dar mai ales cu miliardele primite de Partida romilor ?
  • 0 (0 voturi)    
    legi austeritate (Marţi, 1 iunie 2010, 17:22)

    NICOLE [anonim]

    Mie nu imi vine sa cred ca acesti nenorociti vor fi in stare sa dea asemenea legi. Nu cred ca parlamentarii care vor vota aceasta nenorocire sunt intregi la cap.
    Trebuie sa se gandeasca la faptul ca nimic nu tine o vesnicie si ca se va dezlantui o prigoana la adresa fostilor PDL - isti mai ceva decat au facut-o comunistii impotriva legionarilor!
    Luati aminte si votati!