Protest impotriva eutanasierii cainilor vagabonzi, in fata sediului Camerei Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2010, 16:25 Actualitate | Esenţial

Iubitorii de animale din mai multe zone ale tarii au pichetat, duminica, sediul Camerei Deputatilor, prostestand impotriva intentiei autoritatilor de a eutanasia cainii fara stapan, anunta Agerpres.
  • "Autoritatile ne pregatesc o lege care prevede eutanasierea, desi niciodata eutanasierea nu va rezolva problema cainilor fara stapan. Astfel de legi dure nu rezolva nimic. Numarul mare de caini de pe strada provine din curti, proprietarii arunca puii pe strada, dintr-o totala lipsa de respect fata de bunastarea comunitatii. In concluzie, trebuie legi pentru proprietarii de caini", a declarat presedintele Asociatiei "Cutu, cutu", Marcela Pisla Lungu, organizatorul actiunii din Capitala.
  • Ea considera ca cea mai buna solutie ar fi eutanasierea maidanezilor: "Cerem Camerei Deputatilor sa respecte drepturile iubitorilor de animale, sa adopte Legea de protectie a cainilor fara stapan, lege care zace de mai bine de doi ani de zile in Camera Deputatilor, fiind adoptata in unanimitate in 2008 de Senat. Prin aceasta lege dorim sa fie sterilizati in masa toti cainii si cu stapan si fara stapan, mai putin cei care sunt inscrisi la asociatiile chinologice, si sa fie identificati", a declarat Marius Marinescu, vicepresedinte al PRM, prezent si el la pichet.
  • "Vom organiza inca un miting de amploare pe 27 iunie, la care vor fi prezenti mii de iubitori de animale, tot aici, in fata la Camera Deputatilor, cu aceeasi solicitare de adoptare a Legii nr. 2 de protectie a cainilor comunitari, daca ea nu va fi adoptata", a adaugat Marius Marinescu.
Organizatorii pichetului au cerut totodata autoritatilor sa nu mai puna in fruntea administratiilor pentru caini persoane cu functii politice, iar aceste servicii sa nu fie politizate, pentru ca, cel mai adesea, aceste persoane sunt "incompetente" si "lipsite de responsabilitate".

Iubitorii de animale au protestat si la Braila, Buzau si Alba Iulia, in paralel cu actiunea din Bucuresti.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1409 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    iubire (Duminică, 30 mai 2010, 16:31)

    Alex [anonim]

    Iubirea de animale nu inseamna doar hranirea lor cu resturi menajere. Hoardele de caini terorizeaza orashul iar voua va arde de manifestatii de sustinere a atacatorilor. Ia sa va vedem fatza in fatza cu Liga Cetatenilor Clantzaniti de Caini in Bucurestiul INfect.
    Bine ca nui exista, ca iesie mau rau ca la gayfestu-l trecut (sau cand s-or fi batut).

    Nu luam in considreara pericolul zoonozelor transmise prin fecale. Nu, pentru ca sunt doar in carti, in filmele SF si de groaza. Orasul e infectat , dar nu ne pasa ! Ani de zile supravetuiesc sporii si ouale de paraziti.
    • +6 (6 voturi)    
      au gresit locatia.. (Duminică, 30 mai 2010, 22:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ar fi trebuit sa protesteze la centru antirabic de la spitalul colentina, sa le explice alora care se duc sa faca injectii ca de fapt e vina lor ca au fost muscati..
  • +18 (22 voturi)    
    Cucoana' (Duminică, 30 mai 2010, 16:36)

    I.L.Caragiale [anonim]

    "Cucoana, mancai-ai coada" este o replica deja celebra, spusa incetisor la urechea destinatarului. Poate ar fi cazul sa strigam toti in gura mare: "sa le mancati coada" tuturor celor care vor caini vagabonzi pe strazi. (si poate ar fi cazul sa ne gandim si la pedepse pentru cei care iau caini de la adaposturi si apoi ii abandoneaza pe strazi). Si ar mai fi ceva: care e deosebirea intre caini si gaini? Gainile le transam si nu protesteaza nimeni.
  • +15 (19 voturi)    
    Iar??? (Duminică, 30 mai 2010, 16:39)

    Dani [anonim]

    Iar o sa vina toate babele virgine sa pupe in bot in public maidanezii? Parca-i un vis urat care revine constant cu personaje principale, reprezentative turmei sustinatorilor de maidanezi, gen zavoranca sau vc tudor. Asa conducatori de turma, asa turma...cu alte cuvinte. BLEAH
  • +17 (21 voturi)    
    Eutanasierea javrelor (Duminică, 30 mai 2010, 16:52)

    D.Gabriel [utilizator]

    Eu vreau sa se organizeze o demonstratie in favoarea eutanasierii cainilor vagabonzi. Cine este pentru?
    • +10 (14 voturi)    
      Eutanasiere (Duminică, 30 mai 2010, 17:26)

      Eutanasiztul [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Eu vreau o demonstartie pentru eutanasierea celor care demontsreaza in favoarea maidanezilor!
      • 0 (4 voturi)    
        ???? (Duminică, 30 mai 2010, 17:45)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui Eutanasiztul

        Tu compari viata unui om cu viata unui caine? Cat de batut in cap poti fi sa debitezi asemenea prostie.
        Ti se pare normal ce se intampla? Ti se pare normal ca zilnic, sute de oameni muscati de caini vagabonzi ajung la spital?
        Esti un ipocrit. Sari ca ars cand vine vorba de niste caini. De ce nu protestezi si pentru salvarea milioanelor de vaci ce sunt ucise zilnic in abatoare pentru a ne asigura hrana?
        Pana nu veniti cu solutii viabile nu aveti dreptul sa protestati.
    • +2 (2 voturi)    
      Da, chiar asa.... (Duminică, 30 mai 2010, 18:22)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Hai sa facem si noi ceva! Sa facem o demonstratie, un meeting pentru rezolvarea acestei probleme.Si sa nu uitam ca toate statele occidentale s-au confruntat cu aceasta problema, au aplicat exact aceeasi masura la inceput: eutanasierea cainilor, reducerea lor pana la un numar torelabil.Si pentru "iubitorii" de caini : in toata lumea, adaposturile pt animale sunt finantate din donatiile iubitoriloe, nu de la bugetul de stat!Daca vreti sa ii salvati, scoateti banii sau taceti din gura!
  • +7 (9 voturi)    
    Lege (Duminică, 30 mai 2010, 16:53)

    Liviu [anonim]

    Am mai spus-o si o sa o repet de cate ori va fi nevoie: Legea propusa de prefectul Capitalei ar fi excelenta (daca se va vota si aplica), pentru ca va impaca pe toata lumea. Cainii vor dispare de pe strazi, iar toti acesti (pretinsi) iubitori de caini vagabonzi ii vor putea salva pe toti luandu-i in ingrijire cu asumarea obligatiilor de rigoare (chipuri pentru urmarire si identificare, ingrijire, curatenie, etc).
    • -1 (3 voturi)    
      Atanasoaie e un cretin (Duminică, 30 mai 2010, 17:59)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Il doare in fund rezolvarea problemei si de eutanasieri.Nu si-a urmarit decat prorpiile interese cu amendamentele la legea privind eutanasierea. Nu e interesat sa rezolve problema, din pacate. Da niste searchuri mai serioase pe google si o sa-ti dai seama care-i sunt interesele. Niste curve politice toti.
  • +7 (7 voturi)    
    La Braila de ce au protestat (Duminică, 30 mai 2010, 16:59)

    valexandru [anonim]

    nu se atinge nimeni de haitele din fata marilor banci si a marketurilor, de pe langa blocuri si din parcuri, din fata primariei si a altor locuri "interes".

    Cred ca nu aveau de treaba.
    • +5 (7 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 30 mai 2010, 17:25)

      radu [anonim] i-a raspuns lui valexandru

      Nici eu nu inteleg de ce; am fost acum o saptamana la parinti si am ramas socat de multimea de javre. In spatele blocului parintilor am numarat vreo 20 (undeva in vidin dar se stie ca acolo cei de la primarie calca o data la 4 ani).
      Sper sa se adopte modificarea legii si mai ales sper sa se aplice.
  • +5 (7 voturi)    
    o mare aireala.... (Duminică, 30 mai 2010, 17:01)

    Nicky [anonim]

    a Rezolvat clasa politica vreo peoblema a noastra in ultimii 20 de ani? de ce va imaginati ca o poate rezolva pe asta cu caini?
  • +5 (9 voturi)    
    Ahhh Romania mai este speranta pentru tine? (Duminică, 30 mai 2010, 17:19)

    Cand [anonim]

    Atat de mult iubim cainii ca ii tinem in strada. Atat de mult iubim copii ca ii tinem in strada. Atat de mult iubim pe unii oameni ca ii tinem in strada. Iubirea de caini, ca si iubirea de oameni inseamna responsabilitate.
    Dand resturi menajere cainilor de prin jurul blocului, dand cate un ban cersetorilor nu rezolvam problema reala a bucurestiului referitoare la maidanezi, la cersetori, la aurolaci....Mai degraba ne amagim crezand ca am facut un lucru bun. Totusi problema ramane. Si este destul de grava.

    Si o alta idee...Cati caini poti sa omori... Altii se vor naste... Daca nu reusim sa ne educam... nu rezolvam problema... :(
  • +9 (11 voturi)    
    Mai bine eutanasiati decat pe strada (Duminică, 30 mai 2010, 17:20)

    Frankie [utilizator]

    Sunt iubitor de animale si parca ma doare sufletul cand vad atatia caini flamanzi, bolnavi, accidentati etc... pe strazi. Mai bine eutanasiati-i !!! ESTE MULT MAI BINE SA MOARA decat sa traiasca in halul asta !! Cand o sa intram si noi in EUROPA ?????
  • -9 (13 voturi)    
    exterminare globala (Duminică, 30 mai 2010, 17:26)

    moltean [utilizator]

    haideti sa omoram toti cainii care fac pe strada, apoi pisicile care ne sar gardul, apoi pasarile care stau pe acoperis, apoi pestii care ne murdaresc apele ...

    haideti sa ii exterminam pe toti ... oamenii trebuie sa traiasca singuri pe planeta asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Atunci (Duminică, 30 mai 2010, 18:01)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui moltean

      Adu-ti frate si niste serpi boa, niste tigrisori, niste caini Dingo, niste pantere, pume, niste paianjeni veninosi, scorpioni, etc
    • 0 (0 voturi)    
      esti total (Duminică, 30 mai 2010, 18:45)

      gogoasa [anonim] i-a raspuns lui moltean

      pe langa subiect. Problema nu e ca FAC pe strada ci ca STAU acolo, musca, fac galagie, imbolnavesc oameni. Daca va plac, luati cati mai multi acasa, aveti grija de ei si iubiti-i, nu-i lasati pe strada ca asta este solutia proasta adoptata de 20 de ani incoace si se vede.
      Un caine castrat nu te musca cu ....., nu urla noaptea la luna cu ......
      Trebuie facut ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      atat (Duminică, 30 mai 2010, 18:52)

      erty [anonim] i-a raspuns lui moltean

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7332044-iasi-femeie-ajuns-stare-critica-spital-dupa-fost-muscata-haita-maidanezi.htm
    • 0 (0 voturi)    
      atat (Duminică, 30 mai 2010, 18:52)

      erty [anonim] i-a raspuns lui moltean

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7332044-iasi-femeie-ajuns-stare-critica-spital-dupa-fost-muscata-haita-maidanezi.htm
    • 0 (0 voturi)    
      saracutii de maidanezi (Duminică, 30 mai 2010, 18:57)

      erty [anonim] i-a raspuns lui moltean

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7332044-iasi-femeie-ajuns-stare-critica-spital-dupa-fost-muscata-haita-maidanezi.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ar fi rau (Duminică, 30 mai 2010, 19:28)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui moltean

      Uneori, cind citesc genul asta de comentarii, imi pare rau ca nu eutanasiem si toti timpitii care bat cimpii doar sa se afle in treaba, si mai au si impresia ca sunt destepti si spirituali. Nu vin cu solutii, fac doar pe smecherii, dar nu ii prea duce capul. Si, din pacate, se inmultesc si ei, exact ca maidanezii, caci mama timpitilor este mereu gravida.
  • 0 (0 voturi)    
    cainii vagabonti si protestele (Duminică, 30 mai 2010, 17:30)

    thont [anonim]

    Este usor sa protestezi o zi, doua, chiar si o saptamana. Mai greu este sa fie terorizat zilnic de caini, sa te gandesti mereu la sotie, copii... Oare nu sar cainii de la coltul strazii sa ii muste????
    Dragilor, cine va opreste sa adoptati acesti caini vagabonti? Daca sunteti asa de iubitori, cum de nu faceti nimic astfel incat acestia sa nu traiasca in mizeria de pe strazi? Am la mine in cartier cel putin zece caini, fiecare avand dimensiuni considerabile. Imi sunt simpatici, par cuminti in timpul zilei, etc. Cu toate acestea, daca intr-una din zile nu interveneam, o persoana in varsta ar fi fost muscata zdravan. Intr-o alta, o fetita de vreo 10 anisori a fost salvata de sotie..... etc etc .... Sunt foarte multe persoane care spun " cainii acestia sunt cuminti, nu musca pe nimeni" . Da, nu musca pe nimeni din blocul in fata caruia acestia locuiesc. Cum mergi doua blocuri mai incolo, esti strain pentru caini si prin urmare acestia sar sa te muste pentru a-si pazi teritoriul. ...
    Si inca ceva, azi cand treceam pe langa cainii din cartier, am observat, nu cu parere de rau, ca unul dintre acestia avea un ochi defect. Probabil s-au batut noaptea.. cine stie..
    Poate daca domneavoastra, cei care protestati pentru caini, ati face mai putine proteste, dar mai multe actiuni in favoarea acestor biete suflete, lucrurile s-ar rezolva... Dar e greu sa faci ceva... usor e sa strigi in gura mare....
  • 0 (0 voturi)    
    Sper ca si-au luat cate unul acasa (Duminică, 30 mai 2010, 17:56)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Daca tot au dat o tura prin Bucuresti trebuia sa-si ia fiecare cate unul in brate si sa-l duca acasa, asa poate scapam totusi de ei.
    La mine la firma dupa ce s-a schimbat directorul, acesta a chemat hingherii sa ne scape de hoarda de maidanezi de pe la institutie. Astia le-au pus un dop galben in ureche si i-au adus inapoi. Asa ca pana la urma conducerea a luat inteleapta decizie sa-i faca alpinisti si i-a trimis la Sinaia sau Busteni sau asa ceva...
    Dar pana la urma consumam benzina sa-i mutam de colo colo, si asta nu e ecologic...
  • +2 (4 voturi)    
    ONG-uri si hotie (Duminică, 30 mai 2010, 18:14)

    anaana [utilizator]

    Am cerut in repetate rinduri ca onorabila Marcela Pisla Lungu de la "Cutu - cutu" sa-si publice declaratia de avere, dar inca nu am vazut nimic. Ea si sotul sunt de fapt "Cutu-cutu". Organizatia lor nu are adaposturi, nu are veterinari doar cere bani cu care inca nu stie nimeni ce face. Asociatia "cutu-cutu" este un cuib de hoti sau o spalatorie de bani.
  • -1 (1 vot)    
    Trebuie starpite toate javrele din Bucuresti (Duminică, 30 mai 2010, 18:20)

    Kutzu [anonim]

    Daca printre ele va fi si cate un iubitor .... mare paguba.
  • 0 (2 voturi)    
    cainii vagabonzi au ajuns pe strada (Duminică, 30 mai 2010, 18:26)

    Milka Man [utilizator]

    datorita iubitorilor de animale.Un om care ju iubeste animalele, nu se apuca sa le creasca si pe urma sa le dea drumul.Cineva le-a creascut si pe urma le-a aruncat in strada! De ce nu fac ceva partizanii animalelor pt a opri aceasta bataie de joc?Eu sunt satul deja sa ma lup zilnic cu haitele si cred ca o sa trec la masuri extreme: otravirea lor!Si nu are cine sa ma prinda....hahahaha.Suna sadic, insa m-am saturat de vorbe goale!
  • +1 (1 vot)    
    Si Australia eutanasiaza! (Duminică, 30 mai 2010, 18:58)

    Australia [anonim]

    Si in Australia, una din cele mai dezvoltate si civilizate tari din lume, daca un caine fara stapan ridicat de pe strada, nu este revendicat sau adopatat in 2 saptamani acesta e eutanasiat, chiar daca e caine de rasa! Nu trebuie sa se mai permita nici in Romania, intretinerea la nesfarsit pe bani de la bugete locale (de fapt bani mancati de aceste scursuri de ONG de protectie) a haitelor de javre ce nenorocesc populatia si imaginea tarii! Cine adopta un caine de pe strada sa raspunda civil si penal pentru el!
  • +1 (1 vot)    
    RUGAMINTE (Duminică, 30 mai 2010, 19:15)

    miticosul [anonim]

    Prin prezenta, rog calduros pe manifestanti sa vina sa reprezinte un pic si drepturile potailor din Drumul Taberei. Daca reusesc sa plece cu izmenele intregi, poate trece si legea de Camera Deputatilor.
  • +2 (2 voturi)    
    GATA! (Duminică, 30 mai 2010, 20:30)

    someone [anonim]

    hai ajunge! tanti, voi chiar nu stiti cand sa va opriti??? ati protestat pentru cei muscati sau mutilati de dragii vostri cani comunitari??? i-ati ajutat cu ceva? NU! v-a durut in dos, scuzati frantuzeasca-mi. Ati facut ceva sa ajutati copii sau oamenii strazii??? aaaaa.... aia nu-s comunitari, nu? Rusine sa va fie! Doamne, cata scarba imi provocati cu insistenta voastra stupida! Intelegeti ca ALTA SOLUTIE NU EXISTA la halul in care stau lucrurile? AAA... sa ghicesc... ati construit voi niste tarcuri unde sa va tineti cainii vostri dragi, nu? Ya right, and pigs are flying! Mai terminati odata cu ineptiile astea si deschideti ochii si uitati-va bine in jur! Politizati orice si va bagati in seama aiurea! Respect, decenta, nu aveti. PUNCT
  • -2 (2 voturi)    
    Propun eutanasiere (Duminică, 30 mai 2010, 23:24)

    ely [anonim]

    Sunt iubitor de oameni si parca ma doare sufletul cand vad atata cruzime, nedreptate si prostie.
    Decat sa traiasca in halul asta mai bine s-ar testa eutanasierea pe pielea lor, poate se vor naste a doua oara cu sufletul mai curat si mintea mai sanatoasa !
  • +1 (1 vot)    
    NU VA ESTE RUSINE ??? (Duminică, 30 mai 2010, 23:27)

    cucu [anonim]

    Batrana care a fost desfigurata in Iasi ce spune ?

    IUBITORI DE ANIMALE ?????????
  • 0 (0 voturi)    
    andreyutza@yahoo.com (Luni, 30 august 2010, 20:10)

    andreea [anonim]

    nu stiu ce fel de oameni fara suflet lasa astfel de mesaje...mi-ar place sa va vad in locul unuia dintre cateii aceia care nu are nicio vina....mi-ar place sa va vad chinuindu-vasi cersind unpic de iubire....iar oamenii sa va raspunda cu bataie....dar o sa va primiti rasplata.Dumnezeu ia lasat pe lume alaturi de noi k sa ne ajutam cu ei si sa ii ingrijim....dar ne-a supraestimat....probabil k nu s-a gandit k exista si oameni ticalosi si lipsiti de suflet....va doresc sa aveti viata acelori caini vagabonzi care repet....NU AU NICIO VINA.