UPDATE Angajatii Metrorex, in greva pe 1 iunie, pana la ora 16:00. RATB va functiona in proportie de cel putin 85%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 11:11 Actualitate | Esenţial

Angajatii Metrorex vor fi in greva de solidaritate cu angajatii din sectorul bugetar pe data de 1 iunie, metroul urmand sa circule doar dupa ora 16:00. In schimb, sindicatele de la RATB au anuntat ca mijloacele de transport in comun ale Regiei vor circula in proportie de 85%. Doar o mica parte dintre angajatii din transportul electric (tramvaie si troleibuze) vor fi in greva. In schimb, autobuzele ar urma sa circule normal.

Ion Radoi,
presedintele Conventiei Nationale a Transportatorilor din Romania, a explicat ca, in cazul in care autoritatile nu vor renunta la masurile de austeritate anuntate, sindicalistii de la Metrorex si RATB vor face demersuri, dupa greva de avertisment, pentru declansarea grevei generale.

  • Sorin Oprescu s-a intalnit cu sindicalistii: Responsabilitatea mea este ca bucurestenii sa ajunga in conditii civilizate la munca

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, s-a intalnit, vineri la pranz, cu sindicatele si conducerea RATB. "Responsabilitatea mea este ca bucurestenii sa ajunga in conditii civilizate la munca", a afirmat el, citat de Agerpres.

Sorin Oprescu a aratat ca luni incepe si examenul de Bacalaureat, el manifestandu-si dorinta de a asigura "un transport cat de cat civilizat in Capitala" in aceste zile.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15849 vizualizari

  • +45 (49 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 28 mai 2010, 10:33)

    dum_i [utilizator]

    poate cineva calcula cate milioane de euro se vor pierde prin blocarea transportului in bucuresti pe 1 iunie?

    si cam cate familii nevoiase sau pensionari puteau fi ajutate cu banii astia daca de exemplu, "din solidaritate", metro+ratb lucrau iar biletele vandute pe transport pe 1 iunie ar fi fost donate?

    eu inteleg ca in romania, "din solidaritate", trebuie ca toti sa sufere, toti sa fie santajati de o mana de mafioti psdisti,

    toti sa se bata in trafic, ca o casiera de metrorex sa poata sa ia in continuare 20 milioane net pe luna

    inteleg. pentru ca e romania.
    • +35 (39 voturi)    
      felicitari (Vineri, 28 mai 2010, 11:40)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      foarte bine spus. subscriu.

      oricum, astept ziua in care stimabilii de la Metrorex, dar nu conducerea si alti paraziti ca aia au radacini acolo, astia mai mici asa care se lasa manevrati si nu au curajul sa se opuna, o sa fie inlocuiti: o casierita cu un automat de cartele/bilete, al doilea mecanic sa nu mai fie etc. sa vedem atunci cine se solidarizeaza cu ei si daca nu vor plange ca mai bine iau mai putin decat sa nu ia nimic..
      • +24 (24 voturi)    
        ce vorbesti ... (Vineri, 28 mai 2010, 11:05)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui ION I

        nu vezi ca astia au sindicat pentru transport electric, altul pentru transport pe motorina, altul pentru transport pe benzina, altul pentru nr. inmatriculare pare cu serie de sasiu impara, etc.
        astia au venituri ca ii subventioneaza atat primaria cat si guvernul, iar autobuzele circula goale la ora de maxim trafic iar soferii castiga de la 2000 ron in sus.
        • +30 (30 voturi)    
          SOLIDARITATE (Vineri, 28 mai 2010, 11:51)

          gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          ce-ar fi ca din solidaritate sa facem si noi astia "privatii" greva fiscala, asa vreo 3 luni, sa vedem cand n-o sa-si mai ia salariile domnii de la stat ce-o sa faca? greva iar? o sa iasa la bataie pe strada? o sa ma talhareasca de portofel pe strada? pentru ca tocmai asta fac prin greva asta, forteaza guvernul sa mareasca taxele=ma talharesc pe mine de bani ca sa poata ei sa taie frunza la caini in continuare. HAI LUME LA GREVA FISCALA!!!!
          • -12 (12 voturi)    
            mai privatule (Vineri, 28 mai 2010, 17:40)

            smen [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

            ce ar fi sa nu te mai duci tu la doctor,sa nu mai ai profesori la facultatea aia de stat pe care ai facut-o asta in cazul in care nu ai facut spiru si ce ar fi sa nu mai ai unde sa platesti taxele,voi astia de la privat va credeti mari si tari,voi in prostia voastra credeti ca ii sustineti pe bugetari,dar nu intelegeti ca de fapt ei va sustin pe voi
            • +3 (3 voturi)    
              frumos nume! (Vineri, 28 mai 2010, 22:51)

              benois [anonim] i-a raspuns lui smen

              mai "smen" ( numele de la smenu de zi cu zi, incasat de la privati, cumva?? ), o deductie logica suna cam asa: mare parte din productia si activitatile multinationalelor si a privatilor au ca destinatie alte tari, deci nu prea ne sustii tu pe noi. Dpdv financiar, relatia e si mai simpla: statul incaseaza zero venituri din impozitele si contributiile privatilor = bugetarii nu primesc decat 25% din salar, ca n'o sa mai fie de unde. Nu inseamna ca daca ai ajuns functionar la primarie si traiesti din smenuri o sa si intelegi mecanisme elementare din economie. Sau cumva smenu tau e prin vama si contribui din plin la sindicatul VAMA??(vamesi anchilozati de mita abundenta)
            • +1 (1 vot)    
              Bugetarii ne sustin pe noi? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:52)

              max [anonim] i-a raspuns lui smen

              Atunci nu te deranjeaza o greva fiscala. Va puteti descurca si singuri ca sinteti baieti mari. si nu trebuie sa ne mai duceti pe noi in spate.
            • 0 (0 voturi)    
              WTF? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 13:06)

              bubu [anonim] i-a raspuns lui smen

              La doctor oricum platesti ca sa se uite la tine, profesorii sunt utili doar cu numele(pentru burse la universitati mai bune), ce invatam in primul an e deja depasit in anul 4 si asta doar daca este ceva nou de la bun inceput. Mai trebuie adaugat ca invatatm o groaza de prostii ce nu au mai au cautare/utilitate/sunt redundante (ex: cand cumperi o masina de tuns iarba, esti obligat sa cumperi si o coasa sau o perie de haine).
            • +1 (1 vot)    
              privat (Sâmbătă, 29 mai 2010, 13:50)

              dacicul [anonim] i-a raspuns lui smen

              eu merg la doctor privat, platesc pentru servicii decente. de asemenea, platesc meditatii pentru copii. si da, astia privati suntem cei mai tari, ca doar noi va platim salariile, atarnatorilor.
              mana intinsa ca am ceva marunt......
              hai si tu in privat, daca esti bine pregatit profesional
        • +31 (31 voturi)    
          SUBMINAREA ECONOMIEI (Vineri, 28 mai 2010, 12:21)

          cris [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          Acest Radoi nu inteleg de ce nu este arestat pentru subminarea economiei de stat.
          Metroul este un serviciu absolut necesar bucurestenilor. Greva la metro duce la imposibilitatea transportului fortei de munca. Indirect afecteaza celelate sectoare. Sunt motives suficiente pentru ca RADOI sa fie arestat pentru SUBINAREA ECONOMIEI si INSTIGARE LA NESUPUNERE CIVICA.
          • -9 (15 voturi)    
            Ajunge faptul ca pensiile subminează (Vineri, 28 mai 2010, 13:59)

            ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui cris

            economia de stat,bugetarii atentează la siguranța națională.
            Ce-i cu atâtea "SUBINARI" ? Eeee...
            • +6 (6 voturi)    
              Asa e la voi! (Vineri, 28 mai 2010, 21:25)

              domino63 [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

              Idei putine dar fixe!
              Tipic pentru comunisti!
      • +7 (7 voturi)    
        Al doilea mecanic (Vineri, 28 mai 2010, 16:56)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui ION I

        Al doilea mecanic deja a disparut de pe M2, prin implementarea completa a conducerii automate. Urmeaza in curand sa dispara si de pe M1.
    • +14 (16 voturi)    
      Fara curiozitati ! Ca nu e bine!!! (Vineri, 28 mai 2010, 12:08)

      CREGE [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Subscriu la ceea ce scrii. Sunt salariat al unei agentii super mediatizate, agentie care prin departamentul unde lucrez a adus in primele 4 luni ale anului 2010 la bugetul statului aproximativ 24.000.000 lei noi, ne au facut bugetari pe niste grile fantome, chipurile asimilate cu cei din SGG, acestia avand salarii peste Legea nr.330/2009, am doua facultati (si la ce imi folosesc!) si incepand cu 1 iunie voi avea salariu de 1800 lei brut. Nici cand am inceput cariera de inginer pe vremea lui Ceasca nu am avut un asemenea salariu. Sa le fie rusine celor de la Metrorex, unde venitul mediu este de 4000 lei/luna, fara studii superioare, dar traiasca PSD si tov Radoi care a facut o avere pe seama prostilor din aceasta societate. Astia cand vor fi anchetati, pentru ei nu se aplica art.53 din Constitutie? Bugetarii au adus criza in Romania sau cei care o conduc de 20 de ani. Sunt toti niste hoti.
    • +6 (6 voturi)    
      contra greva (Vineri, 28 mai 2010, 14:05)

      LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      ia sa facem si noi o contra greva pe 2 iunie. sa nu mergem cu metroul o zi. sa vedem daca le convine? adica noi, calatorii platitori de abonamente si bilete, nu ar trebui sa avem drepturi? mie cine imi da banii pe abonamentul platit pe care nu il voi putea folosi cand e greva???
      • +4 (4 voturi)    
        Pai le convine (Vineri, 28 mai 2010, 15:36)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

        ca tu ai platit deja abonamentul. Eu propun sa intram pe blat la metrou o luna si sa vedem apoi.
      • +9 (9 voturi)    
        eu biciclesc (Vineri, 28 mai 2010, 15:55)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui LupuMoralist

        sunt in aceeasi situatie cu tine, folosesc intensiv metroul, dar voi apela la prietenul meu gratuit, bicicleta

        ce sa fac...
      • +7 (7 voturi)    
        greva (Vineri, 28 mai 2010, 15:58)

        silvia [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

        Ai dreptate.Ar trebui sa boicotam metroul,sa-i vedem de unde bani?Se uita un aspect,o parte din cheltuieli sunt subventionate .Acest Radoi este un instigator ,nu lider de sindicat.Face totul ca sa bulverseze si mai mult situatia.Este un slugoi ,cu interese total in afara celor ale salariatilor.Este un pion politic,imbogatit "in lupta sindicala" ,fara nici un simt moral,demn reprezentant al "minunatei" noastre clase politice.Merita toata "lipsa noastra de consideratie ".
    • +10 (10 voturi)    
      Lege (Vineri, 28 mai 2010, 15:43)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ar trebui trecuti in aceeasi oala cu cei de la Renel care nu pot face greva . Anumite lucruri pur si simplu nu se fac , iar blocarea unui oras este unul din ele .Cum ar fi daca toti comerciantii nu ar vinde nimic (nici macar o paine) celor de la Metro ? Mama lor , s-au cocotat pe ce s-a realizat pe vremea raposatului cu mult chin si se cred importanti .
    • +5 (7 voturi)    
      scaderi mai mari (Vineri, 28 mai 2010, 16:06)

      base [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Astia fac greva de prea mult bine. Trebuia sa le scada salariile la bugetari cu 50% sa facem economie. Au prea multi bani, hipermarketurile sunt pline, strazile sunt pline de masini, ieri am facut din pantelimon pana in militari 1,5 ore. Sper sa taie din salarii mai mult ca sa putem circula si noi mai lejer pe strazi.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu/ti mai bate capul! (Sâmbătă, 29 mai 2010, 8:42)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Astia nu pricep, sau nu vor sa priceapa.
      Ei au placa pusa!
      Jos Basescu si jos Boc!
      Orice, dar absolut orice le explici sunt opaci. La ei nu conteaza decat antene si realitati.
      Unde este solidaritatea acestor posturi?
      In salarii de 10.000 euro si peste?
      In faptul ca liderii sindicali au bani de/i intorc cu lopata?
      Daca se face iar greva la RATB, jur ca nu voi mai lua abonament. Voi fi si eu in greva fata de ei. Sa/i prind ca vor sa ma amendeze! Voi fi si eu intr/o greva spontana... permanenta!
      Cine il crede pe oparescu?
      Nici ma/sa si nici fii/su! Face ceea ce stie; minte jigodia comunista!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 29 mai 2010, 11:03)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      2700ron prietene, mai intreaba. Iar una care se plimba cu banii si cu 4-5 insotitori ajunge la 3700ron. Sindicatul condus de Radoi si Popoviciu, incaseaza oficial 100E de la fiecare societate care a inchiriat spatii la metrou pe contract si 300E fara contract cu amenintarea ca vor fi dati afara daca nu platesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Hobby (Duminică, 30 mai 2010, 15:36)

      emil [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      "Oamenii" de la metrou, cand ii apuca lenea, mai baga o greva. Cred ca la ei in CV (daca au auzit de asa ceva), ar trebui sa scrie la rubrica "Hobby-uri", greva. Greva din orice motiv : pt dublarea de salarii, pt solidaritate, pt locuinta gratis, pt vreme frumoasa, pt aer curat, etc.
      Ptiu, drace, mai bine ma opresc... le dau idei.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns la curiozitate (Luni, 31 mai 2010, 14:46)

      x [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Si tot pentru ca e Romania, ti se pare normal ca unui pensionar cu o pensie de 300ron sa i se taie 15% (eventual sa moara mai repede, nu? ca tot face umbra pamantului degeaba - nu e ca si cum a muncit o viata)
      Si tot pentru ca e Romania ti se pare la fel de normal sa scadem indemnizatia pentru copii si pentru mame, ce naiba atatia copii, nu?
      Si tot pentru ca e Romania, ti se pare la fel de norma la presedintele sa calce pe covoare din bambus, sa nu-si se zdreleasca pantofii de mii de euro.
      Esti grozav!!!
    • 0 (0 voturi)    
      romania nimanui (Luni, 31 mai 2010, 23:46)

      andra [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Foarte bine punctat.
      Din pacate insa, tot pentru ca e romania, din solidaritate nu se ia atitudine decat daca, la sfarsit, cineva castiga ceva din asta.

      Si eu inteleg. Dar parca as vrea sa schimb ceva. Si atunci ma gandesc la tinerii care au murit pentru schimbare in '89 si-mi dau seama ca au murit degeaba. Suntem incurabili.
      Asa suntem noi, romanii.
  • +16 (18 voturi)    
    ! (Vineri, 28 mai 2010, 10:33)

    chiuaua [utilizator]

    Va fi un adevarat infern in trafic .
    Pacat ca iarasi vom avea un motiv de stres.
    • +12 (14 voturi)    
      Bicicleta e solutia... (Vineri, 28 mai 2010, 12:42)

      mntsn [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      ...iar cei care o folosesc n-au niciun stres, ii doare in basca de greva transportatorilor.

      O recomand calduros.

      E mult mai sanatos, distractiv si eficient in sa, decat sa stai blocat ore in sir in trafic in masina, sa-ti faci nervi si sa cheltui o gramada de bani pe combustibilul ars aiurea.

      Alte avantaje aici: http://www.velorutia.ro/manifest.html
      • -3 (9 voturi)    
        Ia spune (Vineri, 28 mai 2010, 12:22)

        Benson [anonim] i-a raspuns lui mntsn

        Esti cumva distribuitor de biciclete? Pai te-ai gandit ce poluare e in Bucuresti? Si ce respiri cand pedalezi printre camioane si balastiere care arunca gaze in toate directiile? Dar la aglomeratia care va fi pe strazi te-ai gandit? Si la "masina contra bicicleta"?
        • +9 (9 voturi)    
          pai spune tu... (Vineri, 28 mai 2010, 12:52)

          loocheeaan [utilizator] i-a raspuns lui Benson

          de inspirat, inspiri oricum poluarea... important e sa nu contribui... ;-)
          • -3 (5 voturi)    
            Inspiri (Vineri, 28 mai 2010, 13:37)

            Benson [anonim] i-a raspuns lui loocheeaan

            Dar cum inspiri cand faci efort si cum inspiri cand esti in masina sau metrou si stai? Hai nu te face ca nu intelegi.
            • +3 (3 voturi)    
              Nu-ti raspund... (Vineri, 28 mai 2010, 15:47)

              mntsn [utilizator] i-a raspuns lui Benson

              ... pt ca e ridicol ceea ce tocmai ai afirmat, o sa consider doar ca nu ai avut suficient timp de gandire inainte sa postezi mesajul :)
              • -2 (4 voturi)    
                Amice... (Vineri, 28 mai 2010, 16:29)

                sekhmett [utilizator] i-a raspuns lui mntsn

                ... esti idiot. Omul are dreptate si ar trebui sa stii si tu dc ai facut si o ora de efort fizic in viata ta. Mersul pe bicicleta o fi benefic, dar nu intr-un oras ca Bucuresti, poluat ca naiba. Una este sa mergi linistit, in masina, metrou sau ratb (inauntru), alta e sa faci un efort fizic intens si sa inhalezi tot praful si toxinele din aerul de Bucuresti (afara). Eu as sugera sa te gandesti tu mai bine inainte sa iti dai cu parerea.
              • +1 (1 vot)    
                Nu mai spune! (Sâmbătă, 29 mai 2010, 9:11)

                Benson [anonim] i-a raspuns lui mntsn

                Nivelul tau este atat de jos incat n-am cum sa-ti explic ceva atat de simplu. Cu bicicleta mergi pe carosabil sarman prieten. Unde noxele sunt la maximum si solicitarea este mai ridicata decat cand mergi, la fel si respiratia, e mai alerta. Greu de inteles, deh...
        • +7 (7 voturi)    
          Stai calm (Vineri, 28 mai 2010, 15:44)

          mntsn [utilizator] i-a raspuns lui Benson

          Nu sunt distribuitor de biciclete, dupa cum bine vezi nu am pomenit nicio marca, iar link-ul amintit este al unui ong care promoveaza bicicleta ca o solutie viabila pt transportul urban.

          Sunt doar un simplu biciclist amator.

          Iar recomandarea mea a fost data prieteneste, cu buna credinta, spre folosul celor care o pot lua in calcul ca o alternativa pt astfel de greve "de solidaritate" :)

          Iar pt ca pedalez aproape zilnic spre munca iti pot spune ca respir cam de 3 ori mai putina poluare decat daca as sta in habitaclul unei masini. E si un studiu pe tema asta, e verificabil.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa e (Vineri, 28 mai 2010, 15:41)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui mntsn

        Ai mare dreptate. Si tot cu bicicleta o sa merg si mai stiu destui insa sunt oameni care nu pot face asta si in plus eu de exemplu am si abonament la metrou si la ratb pentru ca uneori nu pot pleca cu bicicleta. De ce sa nu am de ales atata vreme cat platesc?
        Iti dai seama ce o sa fie chiar si pe bicicleta? Cand au facut in iarna greva eu tot cu bicicleta am plecat si am stat blocata in trafic pe trotuar :D Pe strada au fost bucati pe care mi-a fost teama sa ies pentru ca erau prea nervosi astia cu masinile si nu se mai uitau la nimic.
  • +21 (25 voturi)    
    Exista? (Vineri, 28 mai 2010, 10:34)

    Gane [anonim]

    Legat "greva de solidaritate"? Adica putem s-o frecam asa cand vrem noi, fara alte probleme, din "solidaritate"? Ce mizerie!
    • +18 (20 voturi)    
      chiar.... (Vineri, 28 mai 2010, 11:42)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Gane

      anul trecut li s-a dat verdictul ca greva aia a fost in regula pana la urma, nu? dar pentru aceasta "din solidaritate" ce verdict se va da? sau nu ii da nimeni in judecata?

      o alta intrebare.. cine a fost penalizat / sanctionat / mustrat pentru decizia de a inchide statiile de metrou Unirii si Izvor in seara concertului ACDC inainte de terminarea programului?
      • +20 (22 voturi)    
        . (Vineri, 28 mai 2010, 10:46)

        demostene [anonim] i-a raspuns lui ION I

        eu am scris la metrorex sa-i intreb de faza cu AC DC si mi-au zis ca Jandarmeria e de vina, pt ca au anuntat prelungirea programului cand nu era adevarat.
        si cand i-am intrebat de cand pazeste jandarmeria gura de metrou la ora 23 cand inca se circula, nu mi-au mai raspuns.

        eu ma bucur ca ne revoltam cu totii pe net impotriva metrorex si ratb. astept cu infrigurare ziua in care aruncam cu oua clocite in metrouri si autobuze. sau macar FACEM ceva. nu se poate sa-si bata joc de noi si de ziua noastra la MUNCA.
        • +9 (9 voturi)    
          eu am facut si sesizare (Vineri, 28 mai 2010, 11:50)

          ION I [anonim] i-a raspuns lui demostene

          la ei telefonic si la OPC in scris.. astept rezultatele acum

          Pentru HOTNEWS: de ce acest articol nu mai este vizibil pe prima pagina? (nici macar ca link, fara text)
          • +3 (3 voturi)    
            Ma bag si eu (Vineri, 28 mai 2010, 15:44)

            Lilith [anonim] i-a raspuns lui ION I

            Spune-mi exact ce ai facut ca vreau si eu sa fac. Eu am scris pe un forum de consultanta juridica sa vad daca pot fi dati in judecata pentru chestia asta.
            • +3 (3 voturi)    
              simplu (Vineri, 28 mai 2010, 20:01)

              ION I [anonim] i-a raspuns lui Lilith

              nu stiu de ce ai ajuns pe un site (forum) terț cand mai simplu era sa iei legatura cu cei implicati:

              1. METROREX (telefonul calatorului 021-9264, site sau email.. www.metrorex.ro)
              2. Politia (prin Politia Metrou prezenta la fata locului si care nu a permis accesul impreuna cu Sorseze)
              3. ca orice consumator in tara asta, ai dreptul sa faci reclamatie pentru bunurile si serviciile de care nu esti satisfacut la o Institutie Publica (bugetari) numita ANPC: www.opc.ro (ai acolo toate instructiunile)

              ca sa ii dai in judecata cred ca dureaza si nu e simplu, asa ca mai bine lasi ANPC (fostul OPC) sa ii sanctioneze ei.

              orice petitie (conform legii) trebuie inregistrata si rezolvata (sa ti se raspunda) ... ATENTIE!! da, suntem in ROMANIA, dar!!! daca ai rabdare (termenele prevazute de lege) si le scrii frumos si detaliat ce vrei si pe ce te bazezi o sa fii surprins ca ti se raspunde si ti se rezolva problemele!

              As sugera HOTNEWS sa incerce sa faca un concurs gen "cetateanul lunii", prin care sa promoveze spiritul civic si implicarea oamenilor in normalizarea acestei societati. Cred ca ar fi un impuls pentru oameni sa ia atitudine fata de ce nu le convine si astfel sa ii educe si pe altii
        • +10 (10 voturi)    
          Adevaratii vinovati (Vineri, 28 mai 2010, 12:25)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui demostene

          Adevaratii vinovatii sunt liderii sindicali angajati oilitic in frunte cu Radoi slugoiul PSD. Ce motiv de greva are acum? Solidaritate? Ei as! Il doare pe el de profesori mai mult de o gramada. Vrea sa provoace bulibaseala si nemultumire, la fel cum a facut si la alegerile prezidentiale. Acum ca suntem pro sau anti PDL trbuie sa ajungem la servici. Din salariul nostru platim impozitul din care e platit inclusiv Ponta si e subventionat METRIREXUL. Sa se termine odata cu terorismul sindical. Saactionam in instanta sindicatele si sa le cerem daune materiale costul abonamentului pe care nu l-am putu folosi, eventual cheltuieli cu taxiul, etc si daune materiale, timp pierdut in plus, strs, etc. Sa-l aducem in sapa de lemn si poate il termnam si pe Radoi ca lider.
        • +12 (14 voturi)    
          Din solidaritate, (Vineri, 28 mai 2010, 12:43)

          nick [anonim] i-a raspuns lui demostene

          toti cei care vom avea de suferit de pe urma grevei, le transmitem celor de la Metrorex si RATB un sincer HUO!
          • +11 (11 voturi)    
            Si MICSORARE salarii (Vineri, 28 mai 2010, 12:51)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui nick

            din solidaritate, nu gargara.
  • +16 (18 voturi)    
    Ce se bucura (Vineri, 28 mai 2010, 10:37)

    Ceasca [utilizator]

    Radoi si PSD-ul sa pescuiasca in ape tulburi.Salariatii de rand nu au nimic de zis?Aproba fara crasnire?Daca e asa i-si da pe toti afara si in doua saptamani s-ar reface resursa umana din Metrorex si ITB.
  • +15 (17 voturi)    
    Ion Radoi solidar cu PSD! (Vineri, 28 mai 2010, 10:42)

    Un bucurestean afectat de greva! [anonim]

    Daca la 3 absente nemotivate vi s-ar desface disciplinar contractul individual de munca, ar mai dispare din "puturosii solidari" si s-ar face si economie la bugetul societatilor voastre!
    V-ati invatat "la placinte inainte si la razboi inapoi"!
  • -22 (26 voturi)    
    consternare (Vineri, 28 mai 2010, 10:46)

    alt oarecare [anonim]

    privesc pleiada de mesaje ale celor oripilati de greva de 'solidaritate' a unora si sunt consternat. inteleg ca tot ceea ce ii deranjaza pe TOTI cititorii acestui stie este greva, adica efectul, si nicidecum cauza, adica situatia economica. si de ce nu e ok greva de solidaritate, nu asta a cerut guvernul, solidaritate? sau solidaritatea este buna doar cand e cum vor unii?
    eu tot sper ca macar o parte din mesajele astea sunt platite, pentru ca daca asa gandeste o majoritate in tara asta atunci Romania isi merita soarta.
    • +10 (14 voturi)    
      Statistic vorbind trb sa fie si unii care abereaza (Vineri, 28 mai 2010, 10:56)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui alt oarecare

      Da de ce crezi ca e situatia economica asa?Din cauza celor care comenteaza?Cei care comenteaza sunt cei care platesc taxe la stat si datorita lor situatia nu e inca dezastruoasa. Si cum crezi ca vom rezolva situatia economica?Cu o greva care ne afunda mai rau in rahat?
      PS: asta nu e un mesaj platit si vorbeste si pentru cele cateva milioane care se mai chinuie inca sa tina familia si tara pe picioare.
    • +15 (15 voturi)    
      consternare (Vineri, 28 mai 2010, 10:59)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui alt oarecare

      Stii care e problema de fapt? Ca in principiu ai dreptate, dar domnii respectivi nu o fac nicidecum din solidaritate, ci pentru ca sunt niste lenesi, in plus manipulati politic, care prefera sa frece menta in loc sa lucreze. Si primesc in medie 2500 net pe luna pentru asta. In timp ce noi ailalti, fraierii care lucram la privat, 12-14 ore pe zi o sa mergem pe jos din Drumul Taberei pana in Pipera, in conditiile in care avem abonamente platite in avans. Asta cum ti se pare?!?
    • +10 (10 voturi)    
      Ce sa zici si tu (Vineri, 28 mai 2010, 11:07)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui alt oarecare

      Augi gigiel tu stai in Bucuresti?
      Daca stai in Bucuresti si ai si servici atunci inseamna ca-ti place sa te calci in picioare pe strada pt ca alta explica n-am pentru comentariul tau.
      Cand ai sa faci 4 5 ore pana la servici si apoi sa stai 9 acolo si sa te ia astia de bun cand ajungi atunci sa comentezi.
      Crezi ca eu pot sa zic la servici ca am obosit prea rau pe drum si nu pot sa muncesc?
    • +14 (14 voturi)    
      ok, hai sa vedem (Vineri, 28 mai 2010, 11:59)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui alt oarecare

      vrei sa facem si noi de la privat o greva fiscala de solidaritate cu voi? sa nu mai platim taxele care va ajung voua in salarii? ar fi bine? tot solidaritate se cheama.

      tot din cauza situatiei economice, nu?

      nu este niciun mesaj platit, sunt oameni care zilnic suporta nesimtirea celor care-si iau salariile din banii nostri. care trebuie sa se milogeasca de un functionar sa puna mobilul jos cand suntem la ghiseu. da, se-ntampla si la metru si la ratb.

      daca situatia economica este grava, oare greva rezolva aceasta problema? eu cred ca o adanceste.

      nu aveti NICIUN motiv sa faceti greva. anul trecut ati primit marire de salariu in plina criza economica, cand noi eram disponibilizati sau cu salariile taite. atunci, din solidaritiate, puteati si voi sa nu mai cereti crestere salariala. dar solidaritatea este buna doar cand credeti voi, nu?

      nu suntem privitori de antene sa ne manevrati cum vreti voi. intrebati-l pe sefu radoi cum face bani de pe urma metrorex, dar ne tine lectii de solidaritate.

      chiar nu va e rusine? se pare ca nu...
    • +14 (14 voturi)    
      poftim solidaritate (Vineri, 28 mai 2010, 12:15)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui alt oarecare

      firma la care lucrez are vanzarile f slabe din oct 2008.
      asta se resimte f mult la fiecare din angajati luna de luna! nu vrei sa stii cati colegi "am pierdut doar anul asta". Noi nu am facut greva...nu am cerut mai mult...nu cerem decat unul de la altul sa gasim solutii sa vindem mai mult ca sa ne fie noua mai bine.
      Daca toti din firma am face greva maine...firma s-ar inchide...actionarii ar zice...multumim pentru timpul acordat si am pleca toti acasa dupa greva.
      Solidaritatea pe care tu o ceri este de fapt un santaj pe care tu il impui ca sa iti pastrezi niste venituri nesimtite care nu pot fi sustine de economia actuala. Sunt altii care ar munci in locul tau pe mai putin bani ca tine. De aceea iti doresc sa fii realist...si sa intelegi ca toti induram oricum... Eu personal nu sunt afectat de ieri de masura lui Boc Poc...eu personal sunt afectat de un an si jumatate.... de criza economica globala. si nu doresc nimanui sa fie solidar cu mine in suferinta.
      Dar asta e mentalitatea romanului..sa moara si capra vecinului. Daca profesorii sufera...sa se inghete examenele elevilor. Daca tu nu mai castigi ipotetic vorbind 20 milioane net ca sa vinzi cartele... sa sufar si eu care nu am nici o treaba cu tine.
      Ce ar fi "normal" dupa logica asta. Sa iti sparg tie parbrizul ca mie mi s-au micsorat veniturile? Sa fim solidari in suferinta nu??
      Problema Romaniei nu suntpoliticienii care sunt toti la fel. Suntem noi si mentalitatea noastra foarte proasta! o sa ne ia generatii ca sa ne vindecam de prostie si lene...daca ne vindecam vreodata! Toti suntem la fel ca pliticienii nostrii...oportunisti.... sa ne mearga noua bine...dupa noi...potopul!! ma tem ca oricare dintre noi ar ajunge la putere...ar face la fel! ma uit la cei ca tine... care fac greava... si imi dau seama ca asa suntem.
      (oare o sa mi se cenzureze postarea? nu ar fi prima data!)
    • +9 (11 voturi)    
      Mai postac fedesnist (Vineri, 28 mai 2010, 12:30)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui alt oarecare

      De ce solidaritatea se manifesta exact acum? Ce mult s-au solidarizat cu grevele profesorilor de pana acum! E cu ochi si cu sprancene manevra ordonata de nesimtitul de partid pe care il sustii. Dar sa n-ai grija. Orice ati face, anticipate tot nu vedeti. Obisnuiti-va sa stati in opozitie inca vreo patru mandate. daca veti mai exista. Nu sunt suporter neconditionat PDL dar nedimtirea voastra ma scaote din fire. Si sa nu va suportam dar acum chiar va detest total, la fel ca pe peremisti si pe motanisto-felixisti. Cat despre plata, e o voraba chelul isi pune maina in cap.
    • +13 (13 voturi)    
      consternare (Vineri, 28 mai 2010, 12:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui alt oarecare

      asta e o ironie prea fina pentru mine sau tu chiar vrei sa spui ca protestul unora care au dublul salariilor pe economie si blocarea transportului in capitala, unde se produce 25% din pib (si se consuma 40%) e o forma de solidaritate? solidaritate cu cine?
      adevarata solidaritate ar fi fost daca angajatii metrorex se ofereau de buna voie sa li se scada salariile pana la nivelul salariului mediu pe economie si banii aia sa se duca intr-un fond pentru majorarea salariului minim..
  • +12 (14 voturi)    
    N-am cuvine (Vineri, 28 mai 2010, 10:47)

    Lilith [anonim]

    N-au pic de jena
  • +16 (18 voturi)    
    propunere (Vineri, 28 mai 2010, 10:48)

    nicu68 [utilizator]

    Propun ca din solidaritate sa vi se reduca salariile cu 25% (o casiera castiga 18 mil. de lei in vreme ce un medic stagiar 10 mil.)
    Banii care se pierd pe timpul grevei sa fie imputati fiecarui salariat,asa din solidaritate.
    Fiecare calator care detine abonament sa de-a in judecata Metrorex,asa din solidaritate.
    • +10 (10 voturi)    
      Corect (Vineri, 28 mai 2010, 11:59)

      vizitator12 [anonim] i-a raspuns lui nicu68

      Subscriu... sa li se reduca salariile, care oricum sunt nejustificate cu 25%, tot din solidaritate. Nesimtitii!!!!
  • +27 (29 voturi)    
    Oare ce vina au calatorii ? (Vineri, 28 mai 2010, 11:16)

    Marian [anonim]

    O adevarata nebunie. Deficitul creste si astia vor bani...
    • +19 (21 voturi)    
      solidaritate (Vineri, 28 mai 2010, 10:35)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui Marian

      astia de la metrorex au luat-o razna! au facut greva ca nu le ajungeau salariile de minim 3000lei/luna! acum fac greva de solidaritate!!

      ii recomand lui radoi sa faca si greva de solidaritate cu vulcanii din islanda, ca s-au oprit din eruptie!!

      fratilor, asta e motiv de greva: solidaritate! ar trebui sa le taie si lor 25%..macar sa stie de ce fac greva!!!
    • +15 (17 voturi)    
      cerem demisia (Vineri, 28 mai 2010, 11:30)

      george [anonim] i-a raspuns lui Marian

      ccerem demisia dar nu a guvernului ci a celor care intra in greva ...
      Sau eventual , ca sa fim flexibili , daca nu se poate demisia sa fie doar destituiri
    • -10 (14 voturi)    
      Moșule,unde ai citit tu că cei de la (Vineri, 28 mai 2010, 11:43)

      ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Metrorex fac grevă să ceară bani?
      • +8 (8 voturi)    
        E mai grav (Vineri, 28 mai 2010, 12:31)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

        Fac greva poltica. isi bat joc de noi toti, fie ca suntem pro sau anti PDL.
        • -8 (10 voturi)    
          De unde și până unde scrie că este (Vineri, 28 mai 2010, 11:55)

          ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          o grevă politică.
          Este o grevă îndreptată împotriva actualei conduceri.Asta înseamnă că-i politică?
          Este o grevă și atât.Dacă angajații lui Prigoană fac o grevă înseamnă că-i o grevă politică.Doar Prigoană este politicia,nu?
          • +3 (5 voturi)    
            Nu o mai suci ca tot nu ai dreptate (Vineri, 28 mai 2010, 14:31)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

            ngajatii lui Prigoana pot face o greva pentru drepturile lor si e o greva normala. Oamenii lui Radoi slugoiul nu fac greva pentru drepturile lor ci de solidaritate cu unii pentru care pana de curand nu avea decat injuraturi. De ce s-au schimabat brusc? Nu cumva datorita indicattiilor de la centru, de la partidul al carui parlamentar a fost radoi? Iar o greva impotriva actualei conduceri tot politica e oricum o intorci. O greva normala e legata doar de un conflict de munca.
  • +26 (28 voturi)    
    solidaritate?! mai degraba ipocrizie (Vineri, 28 mai 2010, 11:20)

    misescu [utilizator]

    Mai bine fiti solidari si munciti pentru ca cei care lucreaza sa poata ajunge la timp la servici, ca sa poata achita taxele din care sa fie platiti mai apoi bugetarii!

    Dar un lider sindical fost deputat PSD are interese poltice mai degraba...
  • +20 (22 voturi)    
    As vrea (Vineri, 28 mai 2010, 11:23)

    georgmihai1211377215 [utilizator]

    Sa va dea afara de nenorociti. Ce nu mai exista soferi pe lumea asta? sa luam soferi din Republica Moldova.

    Nenorociti pe toata lumea, asta e solidaritate? Nu va e rusine un pic la ce salarii aveti?
    • +5 (5 voturi)    
      Ce vrei? MANIVELE!! (Vineri, 28 mai 2010, 12:53)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui georgmihai1211377215

      Manivele cu salarii nu gluma! Sa si-l doneze. Daca ei isi permit sa nu fie platiti intr-o zi cei de la privat nu-si permit sa intarzie dar sa lipseasca de la serviciu.
  • +17 (19 voturi)    
    Ar trebui LINSATI ! (Vineri, 28 mai 2010, 11:25)

    HTC [anonim]

    Acesti "lideri" de sindicat ar trebui literalmente LINSATI. Pai bey pesedist imputit de Radoi, cu ce ajung eu mai nemernicule la serviciu pe 1 iunie ? Nu-i mai suport pe acesti bugetari imputiti, doar drepturi stiu, altceva nimic .
  • +14 (16 voturi)    
    Da' salariu', cat e salariu' ? (Vineri, 28 mai 2010, 11:26)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    De unde putem afla salariile din Metrorex si RATB ? Nu de alta, dar ca sa stim si noi cat de tare i-ar putea durea reducerea salariilor pe angajatii acestor regii subventionate din fonduri locale si bugetare....
    Si la ei nici nu s-a anuntat inca reducerea...
  • +7 (13 voturi)    
    Astia de la RATB ce vor? (Vineri, 28 mai 2010, 11:28)

    florin [anonim]

    RATB din cate stiam e regie autonoma, nu sunt bugetari
    • +1 (3 voturi)    
      nu stiu sigur.. (Vineri, 28 mai 2010, 11:44)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui florin

      dar de exemplu in Ploiesti, RATP este subordonat Consiliului Local... deci, are legatura cu bugetul (primesc bani de acolo).
      • +1 (1 vot)    
        Pentru investitii (Vineri, 28 mai 2010, 12:55)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui ION I

        pentru ca infrastructura nu este a RATB/P/sau ce oras o fi. Infrastructura apartine domeniului public prin urmare se dau bani de la consilii DOAR pentru investitii nu salarii, etc.
  • +14 (16 voturi)    
    Dc nu vin altii care sa munceasca (Vineri, 28 mai 2010, 11:29)

    Marius [anonim]

    Daca nu vor sa munceasca, ii dam afara, si invitam pe aceasta cale, someri, care vor sa vina sa lucreze la metrou si ratb (pe salarii maricele).
    Citi credeti ca o sa vina?
    • -13 (15 voturi)    
      buna idee (Vineri, 28 mai 2010, 11:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      sa dea afara muncitorii de la metrou si sa puna in locul lor profesori - si vice-versa.
    • +8 (10 voturi)    
      o sa vina (Vineri, 28 mai 2010, 11:47)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Marius

      problema este ca nu poti sa ii dai afara ... la stat din pacate se aplica legea..(wow.. ce uimire). bine-inteles, se aplica doar cand e in interesul cuiva...

      am mai comentat pe alt articol ca legislatia ar trebui cumva revizuita sa permita demiterea bugetarilor pe criterii de performanta sau din alte motive.

      acum e foarte foarte greu sa dai afara un bugetar (si daca ai noroc sa poti scapa de el, nu scapi fara nu stiu cate salarii compensatorii /somaj tehnic sau ce o mai fi) si altii nu ai cum sa angajezi fiindca sunt blocate posturile.
  • +12 (14 voturi)    
    Daca nu muncesc ar trebui dati afara. (Vineri, 28 mai 2010, 11:29)

    lp [anonim]

    Daca nu muncesc ar trebui dati afara. Asa se restructureaza compania, fara salarii compensatorii etc.
    Cred ca se pot gasi fosti angajati ai CFR-ului care ar putea sa preia munca angajatilor Metrorex fara prea multe probleme de acomodare.
  • +15 (17 voturi)    
    Rusine (Vineri, 28 mai 2010, 11:30)

    Rodica [anonim]

    Noi cei care am platit abonamentul din dorinta de a circula corect suntem cei mai pagubiti... Sa va fie rusine! Ziua de abonament pierduta cum o recuperam...?
    S-au am platit la RATB ca sa circulam cu taxiul?
    • +8 (8 voturi)    
      "alegeti statutul de calator corect!!!!" (Vineri, 28 mai 2010, 11:00)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Rodica

      Ati vazut ce scrie pe autobuzele RATB?"alegeti statutul de calator corect!". Hai frate care sunteti solidari sa ne urcam in RATB-uri sa nu mai platim bilet si sa-i dam jos pe controlori daca comenteaza?
  • +14 (16 voturi)    
    propun... (Vineri, 28 mai 2010, 11:34)

    un oarecare [utilizator]

    sa ii dea fara pe toti. E plina tara de soferi care ar accepta sa lucreze in locul lor.
    Si de asemenea si la metrou! cati din CFR si-au pierdut locurile de munca?
    de ce trebuie cineva sa isi bata joc de toti care mergem la servici sa platim impozite in rahatul asta de tara.
    e o diferenta intre protest si santaj!
    ar trebui da`ti afara toti !
    • +9 (11 voturi)    
      corect (Vineri, 28 mai 2010, 11:44)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      are boashe Boc sa ii dea afara, urmand exemplul lui Ronald Reagan care a concediat 11000 de controlori de trafic si a reangajat altii? as fi dispus sa rabd 2-3 zile dar apoi sa stiu ca nu vor mai fii altii grevisti asa de "solidaritate" - mai bine le donau o parte din bani, aia e solidaritate
      pai aia de la metrou ce vor? si asa vin trenurile din 10 in 10 minute si toate afisajele din statii merg de multe ori aiurea
      nenorocitii de la Ratb baga cartele magnetice cu forta - nu mai bine bagau distribuitoare de bilete automate si dadeau afara toate vanzatoarele? macar asa aveau fonduri pt marirea salariilor soferilor sau investitii in autobuze noi
  • -14 (20 voturi)    
    Cat mai fura....cat mai induram? (Vineri, 28 mai 2010, 11:37)

    geo26 [anonim]

    De ce oare toti vad in oamenii astia care protesteaza vinovatii...oare Udrea , Videanu si alti parpalaci de ministrii care habar nu au ce sa faca in situatia asta, dar ei stau la guvernare; cand Nutica cheltuie vreo 75 milioane pentru o alta mare promovare si Boculet ne explica ca face 100-200 mil economii daca taie indemnizatiile memelor cu 15%...cand Boureanu face in continuare afaceri cu statul....cat sa mai inghita si romanul? Boculet si Base nu mai ai ce cauta la putere...au demonstrat ca nu au solutii...PDL-ul nu are solutii...cred ca il paste aceeasi soarta cu PNT CD sau chiar...PCR....daca romanului ii ajunge cutitul la os...s-ar putea sa iasa foarte rau...chiar neasteptat de rau...o sa vedeti..!
    • +12 (14 voturi)    
      Bai ma lasi cu propaganda? (Vineri, 28 mai 2010, 11:46)

      georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui geo26

      Cutitul la os e cand trebuie sa mergi 10 km pe jos ca nu gasesti taxi sau cand sunt bolnavi care nu pot sa-si ia medicamentele ca nu au cu ce sa ajunga la farmacie.
      • -5 (11 voturi)    
        nu au bani cu care sa se duca la farmacie (Vineri, 28 mai 2010, 10:52)

        eu [anonim] i-a raspuns lui georgmihai1211377215

        si era vorba de bani de medicamente nu de bani de taxi. romania e tara bancilor si a farmaciilor. in orice directie ai merge intr-un oras in 5 minute dai de o farmacie, fara metrou, fara taxi. dar cand ajungi acolo iti trebuie bani. ghinion
        • +2 (6 voturi)    
          Esti superficial nenica (Vineri, 28 mai 2010, 12:04)

          georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Eu vorbeam serios, tu faci pe desteptul. Pai ce eu vorbesc de aspirina, desteptule? Afla de la mine ca nu gasesti anumite medicamente pentru boli cronice decat in farmacii din spitale. Si te programezi ca sa le ei. Lasa-ma cu ghinionul ca e trist rau si foarte grav in lipsa mijloacelor de transport. Hai sanatate.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu genraliza (Vineri, 28 mai 2010, 12:38)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

          daca tu nu ai bani de medicamentepentru ca nu te-au platit stapanii fedesenari nu genraliza. Cauta-ti un serviciu onest si sigur si dicutam pe urma. Asaculta-ma sunt faliti. Nu vei primi un ban.
        • +1 (1 vot)    
          Iar farmaciile sunt una (Vineri, 28 mai 2010, 12:57)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui eu

          PESTE alta nu LANGA alta!!!
          Iar tuspui ca nu sunt bani de medicamente!
          Lozinci taticu'.
      • -8 (8 voturi)    
        raspuns... (Vineri, 28 mai 2010, 12:14)

        geo26 [anonim] i-a raspuns lui georgmihai1211377215

        Nuu gasesti taxi in Bucuresti? Cati batrani ai vazut tu sa mearga cu taxiul la farmacie?...esti paralel...nu au bani de medicamente si tu vorbesti de...avioane!!...
        • +4 (4 voturi)    
          Nu gasesti taxi in Bucuresti daca e greva RatB si (Vineri, 28 mai 2010, 12:24)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui geo26

          Metrorex. Mai nesimtitule, tata are cancer, sunt intr-adevar zile cu programari pentru medicamente in farmaciile din spitale.
    • +6 (6 voturi)    
      Auzi pana una-alta (Vineri, 28 mai 2010, 12:42)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui geo26

      Sunt furat de un lider sindicalist nesimtit care imi ia banii platiti inainte pentru un serviciu care nu mi-l asigura. Si Base, Boc sau Nuti nu au nici un amestec cu asta. Amestec are unul de se crede noul Che Guevara si vrea cu orice chip sa ajunga la putere. Asa ca lasa-ma. Sau ma duci tu la servicu si inapoi acasa pe spezele tale cu taxiul?
  • +3 (3 voturi)    
    sa-i dam in judecata! (Vineri, 28 mai 2010, 11:39)

    join my group [anonim]

    Haide-ti sa-i dam in judecata pentru abonamentele platite in avans pentru servicii care nu le onoreaza!
    E timpul sa facem ceva concret , nu doar sa ne plangem.
    Propun pe data de 1 iunie sa depunem o actiune la un tribunal . Nu stiu exact cum se procedeaza pentru ca nu lucrez in domeniu; poate gasim un avocat dispus sa faca cele necesare
    Am creat un grup , link-ul e aici : http://finance.groups.yahoo.com/group/anti_ratb_metrorex/ pentru a discuta detalii.
  • -15 (17 voturi)    
    Problema este pusă corect:"de solidaritate", (Vineri, 28 mai 2010, 11:41)

    ixulescovici [anonim]

    adică : "de unire", "de alianță" ! ! !
    În unire stă puterea.
    Nimeni nu observă,spre exemplu,clasa politică ce unită este cînd e vorba de privilegiile lor ???
    Sau magistrații ???
    De ce nu ar fi și populația la fel ? Că politicienii asta au făcut,fac și vor face : s-o dezbine pentru a o manipula cum vor ei.
    • +10 (12 voturi)    
      haha (Vineri, 28 mai 2010, 10:49)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      nu dom'le, eu nu sunt solidar. eu deja am suferit partea mea de criza. ce propui; sa nu ma duc la munca si sa fiu sanctionat la un salariu si asa mai mic, din cauza crizei? in conditiile in care si asa si-au mai batut joc de noi si cu alte ocazii scursurile astea de la metrorex si ratb? tu chiar CREZI ca e o problema de solidaritate? chiar crezi ca lui radoi i se rupe de valoarea asta pe care atata o lauzi?
      • -5 (9 voturi)    
        Știu că lui Rădoi "i se rupe" și că cei (Vineri, 28 mai 2010, 12:05)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui demostene

        de la "metrorex si ratb" sunt scursuri,doar sunt mitici,eu mă refeream la chestia cu "dezbină și stăpânește".
        Uitându-mă pe comentarii,Băsescu a reușit pe deplin,cel puțin în capitală.De fapt a și fost ales în fruntea acestui oraș,nu? Deci ...ce mă mai mir !?
        • 0 (0 voturi)    
          solidaritate... (Vineri, 28 mai 2010, 14:15)

          madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

          dar tie cum ti s-ar parea ca in ziua de salariu, cand te duci cu cardul sa iti scoti banii sa faca si bancile o greva din solidaritate si sa nu ai de unde sa scoti acei bani?
    • +6 (6 voturi)    
      Da de solidariyate (Vineri, 28 mai 2010, 12:36)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Dar nu cu grevistii ci cu PSD
      • -7 (7 voturi)    
        Ce are de a face PSD-ul cu greva ? (Vineri, 28 mai 2010, 12:01)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Unde scrie că PSD-ul face greva ?
        • +1 (3 voturi)    
          Nu te mai da nestiutor (Vineri, 28 mai 2010, 14:35)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

          Cine e in spatele lui Radoi slugoiul? Cine incita la dezordine? Mai citeste din ddiscursurile sefului tau de partid. Macr de ar face greva PSD-ul, am scapa de multe dintre jogodiile care se numesc clasa poltica.
    • +4 (4 voturi)    
      TU ai fost solidar cu cei (Vineri, 28 mai 2010, 12:58)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

      din sistemul privat?
      • -6 (8 voturi)    
        Cei ce lucrează în sistemul privat nu au (Vineri, 28 mai 2010, 12:09)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Audit

        fost și nu cred că vor fi solidari unii cu alții dar'mite cu cei din structurile bugetare.Prima grijă a unui patron este ca slugile să nu se organizeze.Să nu se unească și deci să poată deveni puternice.Să nu aibă un cuvânt de spus,să riposteze.
        Q.E.D.
        • +1 (3 voturi)    
          . (Vineri, 28 mai 2010, 16:20)

          demostene [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

          nu ai argumentat nimic si nu ai raspuns la itnrebare. chiar si daca situatia ar sta asa cum o prezinti tu, asta nu inseamna ca sistemul privat nu a fost si este in continuare afectat de criza.
          de curiozitate: asta e parerea ta despre sistemul capitalist? ca privatii sunt "slugi" si pantronii, niste burghezi cu biciu-n mana?
  • +5 (7 voturi)    
    xx (Vineri, 28 mai 2010, 11:43)

    xx [anonim]

    cum pot sa imi suspend abonamentul la metrou pentru zilele respective ?
  • +7 (9 voturi)    
    sa li se taie salariul cu 25% (Vineri, 28 mai 2010, 11:47)

    barbu [anonim]

    asa, din solidaritate... i-as concedia pe toti si as angaja altii... probabil o sa dureze o luna pana se restabileste circulatia, dar scapam odata de niste tampiti care isi inchipuie ca se pot tine doar de greve... mai ales radoi ala trebuie scos de acolo... din cauza lui si a psd-ului nu o sa mai ajungem la serviciu... panaramele naibii... la munca silnica cu hotii astia!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Mda... (Vineri, 28 mai 2010, 11:51)

    Dorin [anonim]

    Tara e cu un picior in groapa iar pescuitorii in ape tulburi se bucura din plin de aceasta situatie. Ma intreb daca institutiile statului functioneaza ori nu. Greva este ilegala. Chiar nu poate nimeni sa dea in judecata aceasta grupare de sindicalisti santajisti mafioti care isi bat joc de noi toti?
    In tara asta prea putina lume este solidara cu munca ci mai degraba cu trandaveala pe bani multi. Din pacate. De-aia ne merge si prost.
  • +5 (5 voturi)    
    greva (Vineri, 28 mai 2010, 11:57)

    Principiu [anonim]

    Am trimis mail la RATB si Metrorex sa imi comunice cum imi recuperez valoarea de abonament pierduta...chestie de principiu...la fel cum ei fac greva de principiu asa intentionez sa fac si eu chestii de principiu..
    • +1 (1 vot)    
      iti zic eu (Vineri, 28 mai 2010, 14:07)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui Principiu

      iti vor spune asa (cum mi-au spus si mie mai demult; am o placere bolnava sa le dau mailuri, pacat ca nu ii afecteaza cu nimic, decat pe gigeii aia care tasteaza in sila raspunsuri):
      - ca la RATB ti se prelungeste automat durata abonamentului cu o zi sau cate zile de greva sunt (si procedeul tehnic prin care fac asta e un miracol; pun pariu ca daca umbi o zi dupa ce ti-a expirat abonamentul pe troleu, crezand ce ti-a zis ratb-ul in mailul lor, controlorul tot iti da amenda;
      - ca la metrorex te duci cu abonamentul din perioada respectiva la casa si ti se dau bani inapoi pt zilele in care nu s-a putut circula (cred; asa a fost la ultima greva)
  • +2 (6 voturi)    
    noi gresim! (Vineri, 28 mai 2010, 11:59)

    sebastian [anonim]

    eu zic asa...daca de fiecare data cand coborati la metrou ati molesta o casiera, sau ati bate un vatman (conductor, etc) sau cum se numesc cei care "conduc" metrourile, s-ar gandi de mai multe ori inainte sa inceapa o greva. sa nu uitam ca astia sunt platiti din banii nostrii, iar din cauza lor tot noi vom pierde alti bani...taxi, benzina, etc...nu mai zic de nervi. asta daca gandim doar la nivelul nostru, iar daca gandim macro sigur ca implicatiile sunt mult mai dureroase!
  • +3 (3 voturi)    
    ahaa... (Vineri, 28 mai 2010, 12:04)

    me [anonim]

    mda si eu care spera ca marti sa-mi ridic cartea de munca si sa mi-o depun la noul job...
    asta e ... ce ar fica si eu "din solidaritate" sa nu platesc o luna darile la stat?
    de asemenea banii pe abonament o sa mi-i dea metrorex (desi fac procedeul atat de greu incat renunti la aia 2 lei....), dar stresul si timpul pierdut cine dracu mi-l plateste?!?!?!
  • +6 (8 voturi)    
    Nesimtire!!!! (Vineri, 28 mai 2010, 12:09)

    cristian [anonim]

    Dar cum mine cine e solidar ca o sa fie drumuri blocate din cauza lor?
    Eu cum mai ajung la servici?
    Auzi la ei... solidari cu bugetarii?
    dar cu mine care lucrez la particular si muncesc de-mi sar capacele cine e solidar?

    NESIMTITILOR !!!!!!

    chiar asa sa nu fie nici o opreliste in legislatie?
    cum adica greva din solidaritate?
    ce motiv e asta?
  • -10 (12 voturi)    
    Opriti tramvaiul 41 (Vineri, 28 mai 2010, 12:14)

    anonim [anonim]

    Sunt de acord ca acest tramvai sa nu mai circule. Sunt niste conserve ordinare care fac o galagie infernala. Nu mai bine in loc de tramvai ar face o banda de circulatie?
    Sau macar sa ia tramvaie civilizate cu aer conditionat.
    • +7 (7 voturi)    
      vai! (Vineri, 28 mai 2010, 12:34)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      cat esti de inteligent!
      nu vrei sa fii tu capitanul nostru??
      • -2 (2 voturi)    
        Aveti deja un capitan-carmaci. (Vineri, 28 mai 2010, 15:39)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Transportul in comun=transport public pentru vite.
        La ce conditii de calaltorie sunt ma bucur ca nu mai folosesc ratb-ul
        • +3 (3 voturi)    
          da...am un carmaci... (Vineri, 28 mai 2010, 17:12)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          ma asteapta acasa si e f suparata ca weekendul asta il petrec la birou! Unii (fraieri) mai si muncim in tara asta. daca tu iti permiti sa nu mai folosesti RATB-ul si iti permiti sa stai ore in masina in trafic felicitari.
          Dar unii lucreaza si dimineata au un program de urmat. Aia de muncesc si platesc impozite de obicei incep munca de dimineata.
          decat deloc... bun si asa. nu de alta...dar metrou nu e prin drumul taberii. dar de...daca nu e lux...mai bine deloc nu?

          cu scarba si dispret!
  • +4 (4 voturi)    
    nesimtiti!! (Vineri, 28 mai 2010, 12:21)

    Irena [anonim]

    eu propun sa ne plateasca taxiurile, sa mergem la sediul Metrorex si sa cerem sa ne deconteze bonurile de taxi.
  • +5 (5 voturi)    
    buruca (Vineri, 28 mai 2010, 12:26)

    buruca [anonim]

    To:
    contact@metrorex.ro; reclamatii.bucuresti@opc.ro

    Buna ziua,

    Sunt posesoarul unui abonament de metrou care expira pe 7 iunie. As dori sa stiu cum pot sa imi recuperez banii pentru ziua de greva anuntata pe 1 iunie, sau mai multe zile daca se prelungeste greva. Sau care este procedura prin care imi pot prelungi abonamentul cu zilele de greva. (circul cu metroul in intervalul orar 07-15)

    Pentru OPC:
    Imi puteti spune va rog care e procedura prin care pot reclama situatia in care nu mi se raspunde sau nu se echivaleaza 'cumva' banii pierduti ? Consider ca aceasta situatie de incalcare a drepturilor mele de consumator tine de protectia pe care OPC-ul trebuie sa mi-o acorde.

    Multumesc,
    • +3 (3 voturi)    
      FELICITARI! (Vineri, 28 mai 2010, 13:27)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui buruca

      Acesta trebuie sa fie demersul absolut corect al oricarui bucurestean care circula cu metroul si caruia sindicatul mafiot condus de mafiotul Radoi ii baga adanc mana in buzunar furandu-i banii!
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns (Vineri, 28 mai 2010, 14:13)

        buruca [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Re: zi/zile greva metrou
        From:me
        Add to Contacts
        To: Reclamatii Bucuresti <reclamatii.bucuresti@opc.ro>

        Buna ziua,

        Imi puneti spune ce documente probatorii ar fi necesare pentru acest caz ? E suficienta o copie dupa abonamentul de metrou si anuntul de greva (predate dupa data de 1 iunie) ?

        Multumesc,
        Andrei

        Reclamaţia sau sesizarea se face în nume personal.

        Reclamaţia/sesizarea dumneavoastră se rezolvă în termenul legal (conform prevederilor O.G. nr. 27/2002), cu conditia ca aceasta să fie însoţită de toate documentele probatorii, respectiv factura fiscală, bon fiscal sau chitanţa, contract, certificat de garanţie sau alte documente, după caz.


        From: Reclamatii Bucuresti <reclamatii.bucuresti@opc.ro>
        To:me
        Sent: Fri, May 28, 2010 1:24:02 PM
        Subject: Re: zi/zile greva metrou

        Pentru mai multe informatii va rugam sa consultati pagina web a ANPC www.anpc.gov.ro – link-ul INFO Reclamatii
  • +8 (8 voturi)    
    CINE POATE PUNE CAPAT NESIMTIRII? (Vineri, 28 mai 2010, 12:49)

    pasquale [anonim]

    Asta nu este solidaritate, este DISPRET si bataie de joc comunista! Sper ca autoritatile sa gaseasca masuri sa puna capat acestei batai de joc. Voi angajatii sunteti de vina pentru ca va lasati tarati si manipulati de scursuri precum acesti lideri sindicali. Un minim respect ati putea arata fata de oameni ca voi prin inceperea grevei dupa ora 9. Atunci v-as intelege.
  • +7 (7 voturi)    
    Din solidaritate cereti (Vineri, 28 mai 2010, 12:50)

    Audit [utilizator]

    MICSORAREA salariilor si depunerea in fondul creat nu sa ne calcam noi pe picioare.
  • +5 (5 voturi)    
    Am si eu o curiozitate ... (Vineri, 28 mai 2010, 13:18)

    ora600 [utilizator]

    Astea in afara de greva mai stiu si altceva sa faca? Chiar nu au de treaba?
  • +4 (4 voturi)    
    Jos sindicatele (Vineri, 28 mai 2010, 13:23)

    valexandru [anonim]

    ca ne-am saturat de mitocania lor.
  • +3 (3 voturi)    
    greva si/ sau zi libera nationala !?! (Vineri, 28 mai 2010, 13:36)

    Valentin Iosif [anonim]

    Propun sa nu mai lucreze nimeni nici privat nici public.Stam acasa cu totii.Impozite nu mai platim daca tot nu incasam salarii decente.
  • +3 (3 voturi)    
    NESIMTIRE (Vineri, 28 mai 2010, 14:23)

    nyhasa [anonim]

    Cum isi permit cei din Metrorex sa faca greva ??? La ce salarii au .... O stimata doamna ce vinde acele cartele stiti cat are salariul ???? Cand se angajeaza : 1800 RON. Cred ca se realizeaza ca ceilalti au si mai mult. Nu departe sunt si cei din RATB. Cum pot aceste persoane sa faca greva este de neinteles. Ar trebui dati afara si pusi altii fara loc de munca, chiar si absolventi de facultate cred ca ar fi multumiti cu acest salariu. Cursuri pentru soferi si schimbati cu toti, pana isi baga mintile in cap, poate pleaca si acei lideri de sindicat care sunt cel putin idioti si la comanda politica !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Va multumim tovarase Che Ponta (Vineri, 28 mai 2010, 14:36)

    Viva la revolucion [anonim]

    - ca il sustineti pe destoinicul tovaras Radoi
    - ca aratati tuturor cine comanda in Bucuresti
    - ca ne invatati din nou sa rabdam
    - ca ne aratati valorile uitate ale partidului comunist

    Suntem bucurosi sa ne sacrificam pentru propasirea partidului. Propunem sa faceti cat mai des greve pentru ca sa demonstram dusmanilor ca nu sunt in stare sa pastreze ordinea sociala. URAAA!
  • +4 (4 voturi)    
    O veste buna (Vineri, 28 mai 2010, 14:42)

    Un roma anonim [anonim]

    Vor circula autobuzele si cel putin 50% din tramvaie si troleibuze. Cei din RATB nu se mai lasa pacaliti de Radoi slugoiul PSD. Cand se vor trezi si cei din METROREX ca sunt marionetele unui escroc? Fara lideri sindicali angajati politic!
  • +1 (1 vot)    
    ghioaga (Vineri, 28 mai 2010, 15:23)

    Alex [anonim]

    E insigare la violenta daca propun o ghioaga l apurtator pentru controlori ? Sa aiba curajul sa scoata capul in uramatoarele 30 zile ? Le raspundem cu aceeasi moneda ? Ne sfideaza ? ii pocnim !
    • -2 (2 voturi)    
      Specimen. (Vineri, 28 mai 2010, 15:36)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ma bucur ca nu mai merg cu Ratb-ul, daca e populat de specimene ca tine e jale.
  • +3 (3 voturi)    
    Militarizarea METROREXului (Vineri, 28 mai 2010, 15:35)

    xian [utilizator]

    In CHINA ,la C.F, exista 2 Ministere ;Unul CIVIL sl altul Militar Tot personalul de dela varf pana la ultimul salariat (maturator, portar etc.) lucreaza cot la cot ,dar unul este militar si altul este civil :o dublare manageriala si operativa In situatii de stare exceptionala, etc. instantaneu ,personalul militar preia conducerea si se supune ordinelor Minisrerului CF Militar Asta exista AZI, in zilele noastre Hi !!!!
    NB: Armata este salarizata cu contract de munca inca de pe vremea lui Mao
  • -2 (2 voturi)    
    ce se vd sa se taie (Vineri, 28 mai 2010, 15:40)

    mm [anonim]

    sa facem un mic exercitiu :
    salariu
    bugetar 2.000 - impozite taxe etc - min.25% = 500 + firma 500 = statul incaseza 1.000

    privat 1.000 = statul incaseaza 500

    sa presupunem un raport 60% bugetar 40% privat

    cat din privat functioneaza pe piata neagra si gri a fortei d emunca, 60% ?

    privat 1.000 dar de fapt 3.000-5.000 pentru care nici salariatul si nici firma nu plateste impozite pt 2.000-4.000 ceea ce ar insemna de fapt un aport la buget de 1.000-2.000

    deci statul reduce sal. la bugetari, etc ... dar nu este deloc in stare sa-si gestioneze piata neagra a fortei de munca, care ar aduce muult mai muli bani.

    sa le dam in cap celor care se vad si de unde se poate lua .... si sa ignoram si sa acceptam mizeria si coruptia
  • +5 (5 voturi)    
    Greva de solidaritate (Vineri, 28 mai 2010, 15:48)

    BUCURESTEANUL [anonim]

    Am pus mai devreme o intrebare-si am asteptat sa apara in rubrica de comentarii dar in zadar! Revin - poate cineeva competent sa lamureasca populatia daca este LEGALA greva de solidaritate?ESTE EA PREVAZUTA IN LEGISLATIA MUNCII IN VIGOARE?EU STIAM CA NU!Daca nu e legala, cei ce o declanseaza sa suporte in regim de urgenta rigorile legii!
  • +3 (3 voturi)    
    Rusine celor care nu tin cont de cei care chiar mu (Vineri, 28 mai 2010, 16:00)

    EUGENIA [anonim]

    Subscriu la toate comentariile de bun simnt ale celor dinaintea mea, cei aia sa ne solidarizam cu cine?.....fiecare sa-si sustina cauza lui dar nu sa paralizam intreaga activitate a celor care cit de cit ii sustin pe toti bugetari din impozite.
  • +2 (2 voturi)    
    PRETEXTE (Vineri, 28 mai 2010, 16:47)

    Elena Stefan [anonim]

    astept ca autoritatile sa declare greva metrorex ilegala. este inadmisibil cum indivizii astia profita de fiecare ocazie ca sa isi mai traga cateva milioane pe luna la salariu. invocata solidaritate este un pretext ordinar!
  • -4 (6 voturi)    
    cutit la os (Vineri, 28 mai 2010, 17:35)

    Teo [anonim]

    cutit la os e pentru pensionari care si asa mureau de foame ... acum cei votati le-au semnat intrarea in cimitir. Sunt de acord cu greva generala, daca doar blocand capitala sunt sorti de izbanda atunci asa sa fie. Iar pentru cei care se dau e ceasul mortii ca ei lucreaza la servici si ca nu au cum ajunge de colo colo pai atunci sa lucreze dracului pentru servici si sa nu stea pe net sa arunce cu comentarii.
    • +4 (4 voturi)    
      trezirea (Vineri, 28 mai 2010, 18:14)

      om [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Daca vrem ca pensionarii sa isi poata primi si putinul pe care il au atunci trebuie sa muncim; numai asa vom putea plati taxele. Daca vor cei de la metrorex sa fie solidari, atunci sa faca asa cum propune cineva mai sus: sa dea banii incasati pe 1 iulie pensionarilor. Asa, ei stau acasa, altii umbla ceasuri intregi pe drumuri sa ajunga la munca si rezulta pierdere pentru regie, adica pentru stat. Deci, deficit bugetar mai mare. Ori tocmai deficitul bugetar e durerea de cap a tuturor acum! Viata unui om sanatos la minte nu are nici culoare portocalie, nici rosie, nici galbena. Suntem oameni inainte de toate si nu ar trebui sa ne lasam manipulati de sindicate si politicieni cretini.
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie (Vineri, 28 mai 2010, 18:26)

    calator [anonim]

    Pentru ca statul este incapabil sa mentina ordinea la metrorex, pentru ca ori de cate ori vrea psd-ul sa dea o palma pdl-ului apasa pe butonul radoi si aduce haos in transportul din bucuresti, probabil ca o buna solutie ar fi privatizarea Metrorex. Asa am face rost de bani la buget, iar cei care isi permit greve asa-zis de solidaritate vor prinde gustul responsabilitatii, iar noi am avea cel putin un stres mai putin.
    • +2 (2 voturi)    
      privatizare (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:14)

      IonutIT [utilizator] i-a raspuns lui calator

      Si tu crezi ca privatizarea aia se face "pe bune"? Eu zic sa omoram toti psd-istii, toti comunistii, securistii, minerii, pe Iliescu, pe Ponta si toti.


      ..... si daca tot rau ne va fii? Atunci pe cine mai omoram?

      Ca sa fi incompetent si sa furi sa distrugi si sa-ti faci burta mare nu trebuie sa fi comunist neaparat. Nu?

      Eu zic ca pana nu scapam de TOTI, da' TOTI, sa curatam totu' si s-o luam de la 0, nu se va intampla nimic. Va fi la fel ca si pana acum, fie ca's mafiotii rosii, fie portocalii, fie galbeni, tot in rahat vom fi.

      Cu actuala guvernare nu cred ca vom iesii vreodata din rahat, dar nici alternativa nu e deloc roza.

      Nu sunt nici PSD-ist, nu sunt nici PDL-ist. Lucrez in privat pentru o multinationala care e finantata din afara. Am parintii toti bugetari, socrii bugetari. Am incetat sa ma mai gandesc la solutii eu in locul celor care ar trebui s-o faca. Nu mai am treaba cu televiziunile si cu nici o manipulare. Am ajuns la concluzia ca nu mai exista nici o solutie.

      Voi ramane in tara atata timp cat banii de salariu nu vin din Romania. Daca nu va mai fi compania, voi pleca din tara. Pe spinarea Romaniei nu exista nici o baza sa poti traii.
  • 0 (6 voturi)    
    Greva si nu prea (Vineri, 28 mai 2010, 18:37)

    Alexandru [anonim]

    Inca o data Oprescu ne da dovada responsabilitatii sale!Pur si simplu,nu putea lasa Bucurestiul blocat de transportatori.Negocierile purtate de Oprescu astazi,cu sindicalistii RATB,sunt un succes pentru bucuresteni!Vor avea cu ce sa circule,mai ales ca in aceasta perioada sunt si probe ale examenului de bacalaureat.
  • -1 (1 vot)    
    Responsabilitate asumata (Sâmbătă, 29 mai 2010, 16:07)

    Dumitru [anonim]

    Oprescu nu ii lasa pe bucuresteni nici acum,asa cum nu a facut-o nici asta iarna!Bucurestenii vor avea transport in comun!
  • +2 (2 voturi)    
    lider sindical (Sâmbătă, 29 mai 2010, 17:40)

    gabi [anonim]

    Cine-l tine pe Radoi director si lider sindical?
    Are dreptul sa cumuleze asemenea functii?
  • +2 (2 voturi)    
    Radoi+PSD=Love (Duminică, 30 mai 2010, 9:49)

    metroman [anonim]

    Propun ca in semn de solidaritate sa se reduca salariile si la metrorex cu 25 la suta
  • 0 (0 voturi)    
    grava (Luni, 31 mai 2010, 19:13)

    alexandra [anonim]

    as dori sa stiu ce masini nu circula si daca ratb-ul si metrorex-ul sunt singurii care fac greva pe 1 iunie!!!
    multumesc!!!
    astept raspuns!!!
  • 0 (0 voturi)    
    reclamatie (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:11)

    munteanu gelu [anonim]

    ptr diferenta de abonament ne vom intalni la tribunal vati folosit de banii mei pe luna si acum faceti greva si achitati 0,85 lei ptr o zi eu cer ptr solidaritatea prostilor 50.000.000. de euro in instanta cine va manevrat?