Un miliard de euro deficit bugetar intr-o singura luna. In aprilie, deficitul a atins 12,1 mld lei. La Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale, cheltuielile au urcat cu circa un miliard de lei.

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 10:53 Actualitate | Esenţial

Deficitul bugetului general consolidat al Statului a atins dupa primele 4 luni din acest an 12,1 miliarde lei, cu aproape 4 miliarde de lei mai mare fata de nivelul de la finele lunii martie, de 8,22 miliarde lei. Numai la Compania Nationala de Autostrazi, cheltuielile au urcat cu circa un miliard de lei.

In privinta veniturilor bugetare, cele mai mari scaderi comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut se observa la capitolul "Alte impozite pe venit, profit si castiguri din Capital" ( minus 35%) ,  "Impozitul pe comertul exterior si tranzactiile internationale" (minus 16,8 %) Impozitul pe profit (minis 4,5%) , impozitul pe salarii (minus  7,3%).

La capitolul cheltuieli, printre cele mai mari cresteri au fost cele cu dobanzile (22%) si cele cu asistenta sociala (15%) . Daca ar fi sa sintetizam, una dintre explicatiile acestui deficit este aceea ca in timp ce veniturile colectate au scazut, cheltuielile de la buget au urcat, adancind diferenta dintre cei doi indicatori.

Reducerea veniturilor nu trebuie insa sa ne mire- ea este un efect natural al contractiei economice. Scaderea incasarilor din TVA reflecta scaderea consumului, in vreme ce reducerea banilor obtinuti de Stat din impozitul pe profit reprezinta scaderea activitatii companiilor.

Fata de executia bugetara din martie, cresteri consistente ale  cheltuielilor  s-au observat la Bugetul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale (din martie pana in aprilie s-au cheltuit un miliard de lei), la Fondul National de asigurari  sociale de sanatate ( aproape 1,5 miliarde de lei), dar si dublarea sumelor cheltuite prin intermediul titlurilor de despagubire ale Agentiei Nationale de Restituire a Proprietatilor.

In total, veniturile incasate la bugetul general consolidat au fost de 52,6 miliarde lei, cu 1,2 puncte procentuale mai mici fata de realizarile perioadei corespunzatoare din 2009.

Incasarile din accize au scazut cu 71,9 milioane lei fata de aceeasi perioada a anului precedent desi nivelul de taxare al acestora a crescut de la 1 ianuarie 2010. De asemenea, veniturile nefiscale au crescut cu 652,6 milioane lei.

Veniturile nefiscale sunt reprezentate de dividende, venituri de la regiile publice sau societatile nationale autonome, venituri sub forma taxelor ( metrologie, pentru eliberarea autorizatiilor de transport cu autovehicule in traficul international de marfuri, pentru analizele efectuate de laboratoarele organizate in sistemul protectiei consumatorilor, amenzile si penalitatile aplicate; valorificarea bunurilor confiscate si de altele)

Cheltuielile bugetului general consolidat in suma de 64,7 miliarde lei, au crescut in termeni nominali cu 3,4 p.p. fata de aceeasi perioada a anului precedent, dar s-au redus cu 0,7 puncte procentuale, ca procent din PIB.

Cheltuielile de personal sunt inferioare cu 6,1 la suta fata de aceeasi perioada a anului trecut, iar cheltuielile cu bunuri si servicii sunt mai mari cu 6,7 procente fata de aceeasi perioada a anului precedent, din cauza cresterii inregistrate la bugetele locale cu 13,5 procente, cu toate ca la bugetul de stat s-a inregistrat o diminuare a acestor cheltuieli cu 3,5 procente.

Cheltuielile cu asistenta sociala s-au majorat cu 14,5 la suta fata de cele din aceeasi perioada a anului precedent, cea mai mare crestere (+111,3 la suta) inregistrandu-se la asigurarile pentru somaj si la bugetele administratiilor locale (+40,8 la suta).

Cheltuielile cu dobanzile au crescut cu 22,7 la suta in comparatie cu aceeasi perioada a anului precedent, ca urmare a cresterii in termeni nominali a deficitelor bugetare acumulate din anii precedenti.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8810 vizualizari

  • -15 (51 voturi)    
    Noi masuri ... (Vineri, 28 mai 2010, 10:23)

    Zulu [anonim]

    Nu ajunge cu reducerea salariilor si pensiilor, trecem la lichidarea populatiei. In prima faza propun 10% la 1 august, daca este cazul continuam. Numai de banii pe care-i furam noi nu ne atingem! Semnat Boc, mica marioneta.
    • +20 (24 voturi)    
      raspuns lui Zulu (Vineri, 28 mai 2010, 12:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Zulu

      nu doar boc e marioneta....mai sunt si cei din psd ,pnl si pntcd care au condus tara....si aia au pus umarul la demolarea ei
      • +1 (17 voturi)    
        TOTI SUNT VINOVATI...! (Vineri, 28 mai 2010, 13:39)

        "Father Nicky" [anonim] i-a raspuns lui ion

        ...si getul Bicilis care a "predat" romanilor tezaurul regilor daci!...si domnii romani din Evul Mediu, care au "donat" otomanilor 400 tone de aur in 400 de ani de stapanire otomana!...si regele Ferdinand I, care a trimis in Rusia - aliata noastra - tezaurul Romaniei!,...si Ceausescu, care ne-a obligat sa rambursam "in galop" datoria de 10 miliarde de dlolari!...si(evident) Dinu Patriciu, care a vandut Rompetrol statului cazah, iar acesta "a uitat" sa plateasca impozitul de 600 miloane de dolari!...TOTI SUNT DE VINA, doar Basescu Boc, Berceanu, Blaga, Udrea, Videanu si tot neamul lor, care au codus si conduc "biata noastra tarisoara" sunt niste "ingerasi" nevinovati si neprihaniti! "Fericiti cei saraci cu duhul....!"
        • -1 (7 voturi)    
          da ma nea postacule (Vineri, 28 mai 2010, 21:20)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui "Father Nicky"

          sint vinovati basescu si tot neamul lui.
          Sint nevinovati urmatorii si tot neamul lor: iliescu asasinul de copii, bombo tamarelul, costache patriciu kaghebistul, voiciorescu grivco antenagiul, vintu realitatea fni, vanghelie rromul interlop, voicu rrromul de legatura cu justitia tovaresolr pivniceru, costiniu si barbulescu, si oricine mai vrei matale si neamul matale.
          Esti linistit acum ? Putin diazepam oricum nu strica la asa un postac isteric cu spume la gura ca matale.
          • +1 (5 voturi)    
            bec ars! (Vineri, 28 mai 2010, 23:42)

            "Father Nicky" [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Prima constatare a fost corecta! Apoi vi s-a "ars becul" si v-ati pierdut simntul umorului, simntul realitatii si bunul simnt! Cum ziceam: "Fericiti cei saraci cu duhul si cu becul ars...!" AMIN!
    • +7 (11 voturi)    
      Habar n-ai ce adevar graiesti (Vineri, 28 mai 2010, 13:02)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Zulu

      Razboaiele au fost un rau necesar. Odinioara reglau marimea si structura populatiei.
      • +4 (4 voturi)    
        Sinistru (Vineri, 28 mai 2010, 12:23)

        Zulu [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Tare mi-e frica ca ai dreptate ...
  • +6 (28 voturi)    
    eee... (Vineri, 28 mai 2010, 11:01)

    likea [anonim]

    Un fleac! Ne-au ciuruit!
    • +7 (7 voturi)    
      da si cine citeste cu atentie vede si cine (Vineri, 28 mai 2010, 12:17)

      Primarul [anonim] i-a raspuns lui likea

      dc veniturile au ramas aprox la fel. Cheltuielie cu salariile au scazut ... singurele care au crescut au fost cele cu .... achizitile ... ce surpriza! Si mai ales cheltuilele de la ... PRIMARII. Hmm si cauza este simpla ... DESCENTRALIZAREA! Dc am identificat cauza ... primarii si proiectele de descentralizare, cred ca putem sa lichidam si pb.
    • -8 (10 voturi)    
      Citeste si da mai departe ! (Vineri, 28 mai 2010, 12:30)

      Mihail [anonim] i-a raspuns lui likea

      Datorita gravitatii extraordinare a momentului dat de faptul ca acum se savarseste aservirea Statului Roman unei puteri straine este o ocazie nesperata pentru Armata Romaniei ( activa si in rezerva ) de a spala rusinea Uciderii Pruncilor in 1989 prin prevenirea Uciderii Batranilor pe care oculta ce a pus stapanire pe Romania vrea sa o savarseasca incepand cu 2010 . Asa sa ne ajute Dumnezeu ! Citeste si da mai departe !
  • +2 (34 voturi)    
    ............ (Vineri, 28 mai 2010, 11:01)

    vlad [anonim]

    Acum se vad masurile anti-criza adoptate de ilustrul guvern Poc dealungul anului 2009 si 2010. Suntem condusi de niste adevarati "profesionisti"
    • +8 (28 voturi)    
      oare, (Vineri, 28 mai 2010, 10:10)

      mike [anonim] i-a raspuns lui vlad

      esti rau intentionat ,sau ai fost in vacanta pe toata perioada anului 2009 ?
      • +5 (29 voturi)    
        re: (Vineri, 28 mai 2010, 11:35)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui mike

        Poate ma lamuresti si pe mine punctual ce masuri anti-criza au adoptat in 2009 ca eu unul nu stiu nici macar una. Iar pt 2010 singura masura anti-criza este diminuarea veniturilor populatiei care nu aduce decat o diminuare a consumului care nu o sa aiba decat un impact negativ asupra economiei. Prin toamna o sa ne trezim si cu o crestere frumoasa a tva-ului precum si cu marirea cotei unice de impozitare.
        • 0 (2 voturi)    
          te lamuresc eu (Sâmbătă, 29 mai 2010, 9:00)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          te uiti la evolutia cheltuielilor bugetare in ultimii 10 ani si o sa descoperi masurile din 2009...
    • +9 (27 voturi)    
      "profesionisti" au fost. (Vineri, 28 mai 2010, 11:11)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Deficitul de 1 miliard de euro pe luna nu se datoreaza guvernului pentru ca de fapt cheltuielile sunt mai mici decat acum 2 ani, de ex. Deficitul se datoreaza faptului ca veniturile sunt mai mici. Profesionisti de care zici tu s-ar putea sa fie cei care au marit pensile nejustificat in 2008, cand se stia ca vine criza sau celor care au marit, an de an, salarile in sistemul bugetar cu 20%. Sau poate celor care s-au laudat ca in timpul guvernarii lor s-au creeat 400.000 de noi locuri de munca, fara sa mai precizeze ca din astea 350.000 erau in sistemul bugetar.
      • +2 (32 voturi)    
        guvern varza (Vineri, 28 mai 2010, 11:25)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        scaderea veniturilor se datoreaza masurilor de sustinere economica ale boc-ului.. zeci de mii de mici firme inchide si munca trecuta la negru .. traiasca forfetarul si alte masuri geniale ..
        • -2 (8 voturi)    
          care sunt cele zeci de mii de mici firme? (Vineri, 28 mai 2010, 12:25)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui dragos

          Ai o lista cu acele mici firme inchise?
          • +1 (7 voturi)    
            ! (Vineri, 28 mai 2010, 12:11)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            Esti cu capu' ? Cum sa iti dea cineva o lista cu cateva zeci de mii de firme . Insa acesta este adevarul , au scazut incasarile la buget enorm . Cheltuielile a fost aceleasi , chiar mai mari . Masurile luate sunt gresite, trebuie stimulata productia nu reduse cheltuielile . Ne-am taiat singuri craca de sub picioare !!!
            • +3 (3 voturi)    
              asa asa... (Vineri, 28 mai 2010, 19:04)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

              Stimulati mai baieti productia, nu reduceti cheltuielile, ca doar cu ce va asteptati sa se infrupte gigi din impozite daca voi nu produceti nimic?

              Vi se pare ca i-a pierit pofta de mancare la gigi? Ce v-a apucat sa taiati din cheltuieli? Nu sunteti normali? Pai gigi din ce traieste?
          • 0 (2 voturi)    
            hahahahahahha (Vineri, 28 mai 2010, 23:10)

            tirtau [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            da pune ma si tu mana si cauta vrei mura in gura ,de aia esti asa rupt de realitate ....nu tot ce zboara se mananca PRETENE
      • +2 (22 voturi)    
        asa este (Vineri, 28 mai 2010, 11:34)

        lili [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Si sa nu uitam ca si Decebal daca nu dadea aurul romanilor aveam resurse acum, total neprofesionist.

        Prietene eu nu stiu ce alegi tu cand te duci la vot, dar lucrurile nu sunt chiar as simple, nu preiei o tara asa tu stai claie peste gramada vezi ce venituri vin, reglezi cheltuielile si tot asa.

        Pai asa putem fi toti guvernanti, ne uitam vedem ca am incasat 10 lei, taiem cheltuilelile si asat e simplu ca buna ziua.

        Nu stimate domn, cand conduci o tara faci tot posibilul sa cresti veniturile, sa stimulezi economia si sa si cresti cheltuilelile pentru ca sunt pentru romani.
        NU de aia se alege conducerea unei tari ca sa zica una mie una tie etc, ci casa creasca economia tarii.
        • +6 (8 voturi)    
          raspuns lui Lili (Vineri, 28 mai 2010, 12:31)

          iom [anonim] i-a raspuns lui lili

          sa dea afara toate imputitele astea de la stat care stau degeaba si-si fac manichiura toata ziua....stau ciorchine si nu fac nimic....oriunde te-ai duce,la orice birou,vei vedea doar plictiseala,sila fata de noi si vexare......sa le dea afara fara mila pentru ca nu se poate cu atatea capuse !!!!!
          • +3 (3 voturi)    
            10% (Vineri, 28 mai 2010, 12:29)

            Zulu [anonim] i-a raspuns lui iom

            Ai doar partial dreptate. Mai sint si situatii de felui celei pe care o prezinti. Dar totusi administratia nu s-a intepenit, treaba merge. Deci cineva, undeva munceste, chiar daca nu vedem noi.
            Dar scirba de munca cheltuie doar 10% din resursele bugetare. Restul de 90% e furaciunea politrucilor care au ocupat toate pozitiile de conducere/decizie/fara sarcini de munca din administratia centrala si locala. Si de ei nu se leaga portocalii, ca-s ai lor! (acuma, pe vremea lui nastase erau ai lui, c-asa-i in Romania!)
          • 0 (4 voturi)    
            crezi ca (Vineri, 28 mai 2010, 13:19)

            mihaela_mihaela [utilizator] i-a raspuns lui iom

            toti bugetarii sunt niste "imputiti" de la stat care stau degeaba si-si fac manichiura toata ziua? am o veste proasta pentru tine: NU SUNT TOTI ASA. unii mai si muncesc si ca si ceilalti si bugetarii platesc aceleasi impozite si taxe.
            • +1 (5 voturi)    
              de unde ai tu bani sa platesti impozite? (Vineri, 28 mai 2010, 19:07)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mihaela_mihaela

              Aaaaa... tot din impozite? Pai ia da-mi si mie 1000 de lei pe degeaba, ca-ti dau 160 de lei inapoi! A... si te asigur ca-mi platesc si asigurarea medicala, pensia, etc.

              Daca esti gata sa mi-i dai iti si scriu IBAN-ul... si sunt al tau, functionar al "stat"-ului.
              • -2 (4 voturi)    
                impozite (Vineri, 28 mai 2010, 21:00)

                mihaela_mihaela [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

                intamplator lucrez in contabilitate. aici, ca esti la stat sau la privat tot muncesti; doar ca la stat raspunzi (uneori cu procese lungi) pentru fiecare banut. la particular... nu- chiar asa. vorbesc ca cineva care a lucrat si la stat si la privat
                • 0 (0 voturi)    
                  asa... si?! (Marţi, 1 iunie 2010, 13:34)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mihaela_mihaela

                  Deci... de unde ai banii?
                  ...ca tot nu ai scris.
        • +6 (8 voturi)    
          Asa deci.... (Vineri, 28 mai 2010, 12:32)

          doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Ce usor este sa scrii doar de dragul de a-ti vedea comentariile aparute pe un forum!
          Am priceput , dar nu vrei sa ne spui concret care sunt masurile magice de "crestere a veniturilor, stimulare a economiei, si... crestere a cheltuielilor? " pe care guvernul "incompetent" nu vrea si nu vrea sa lei ia ? Marirea salariilor bugetarilor si cresterea pensiilor cumva????
          Esti varza frate!
          • +2 (4 voturi)    
            sfertu stim care e dar al doilea? (Vineri, 28 mai 2010, 13:26)

            lililili [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

            auzi "frate" eu nu sunt ales parlamentar bugetar clientelar, ministru secretar de stat, asa ca terminati cu tampeniile astea gen spuneti-ne voi masurile magice, dar ceilalti de ce nu au nici-un plan .
            ce sunt bazaconiile astea comunistoide, "frate" tu ala care ai fost ales si numit gaseste solutiile ca doar nu esti purtatorul de cuvant al altora, nu ai solutii dispari sa iti ia altul locul.
            "frate" daca ai fi lucrat si tu putin in privat ai fi aflat ca directorul sau administratorul unei firme trebuie sa aiba solutii mereu, e ca la armata, in razboi comandantul decide si gata. nu sta sa asculte sfaturile fiecarui ostean, altfel dispar.
            numai la noi se sta pe loc (in privinta masurilor cresterii economice ) asteptandu-se o minune externa.
            solutiile sunt legi si ordonante bine gandite pentru cresterea economica, dar mai bine nu faci nimic caci intotdeauna cand faci ceva iti asumi un risc,.
            • +3 (3 voturi)    
              aha.... deci nu ai solutii (Vineri, 28 mai 2010, 19:09)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui lililili

              OK, ma gandeam eu...
      • +3 (11 voturi)    
        Cheltuieli mai mici? Glumesti..... (Vineri, 28 mai 2010, 11:35)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Iar noii "profesionisti" au sustinut ca noi n-avem criza (inclusiv Presedintele)
      • +5 (17 voturi)    
        tu cu boc... (Vineri, 28 mai 2010, 11:39)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

        tu si cu boc traiti intr-o lume paralela ? fragment din arhiva ziarului financiar: "Romania a inregistrat anul trecut cel mai mare avans anual printre statele din regiune in privinta costurilor sectorului public. Astfel, tara noastra a avut un volum al cheltuielilor publice cu 14,87% mai mare in 2009, comparativ cu 2008, ceea ce a determinat un deficit de 7,3% din PIB, de asemenea cel mai mare din Europa Centrala si de Est."
        • +1 (3 voturi)    
          fac Oradea - Turda intr-o ora jumate (Vineri, 28 mai 2010, 19:12)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

          In 2009 s-a facut prima bucata din Autostrada Transilvania.

          In 2008 cu ce justificati un volum al cheltuielilor publice doar cu 14,87% mai mic decat in 2009?
      • +7 (15 voturi)    
        re: (Vineri, 28 mai 2010, 11:39)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        "Profesionisti" ca dl pogea care in an de criza mareste fiscalitatea, te rog lasa-ma cu discursuri de genul, sunt economist si stiu cum se pune problema. Daca tot pomeniti de perioada 2007-2008 amintiti si de anul 2009, de pomenile electorale, de promisiunile desarte si exemplele pot continua. Cum de in an de criza, in speta 2009, aparatul bugetar a crescut cu peste 30.000 de posturi iar in celelalte se. Sa inteleg ca astea sunt masuri anticriza.
      • -1 (21 voturi)    
        si inca ceva (Vineri, 28 mai 2010, 11:49)

        sebastian [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Fatza de ce a ti-a mai raspuns cineva. Guvernul Tariceanu a dublat in 4 ani PIB-ul Romaniei, de la 70 mld. Euro la 140 mld. Euro... asa ca mai lasati papagalicismul specific basescian, si-au permis sa creasca salariile si pensiile....
        N-au fost prea grozavi nici PNL-eii..... dar fatza de gashca Udrea, Videanu, Berceanu, Blaga si marele Boc, s-au priceput mult mai bine la a guverna. Aceste non-valori care guverneaza acum sunt, pur si simplu, o bataie de joc nationala. Cum poti fi solidar cu un guvern care pentru a veni la guvernare a facut nenumarate promisiuni? Cum poti fi solidar cu niste hotzi impertinenti, care au avut ca prima grija afacerile de partid si personale? Cum poti fi solidar cu Udrea, cu Videanu, cu Berceanu, Blaga? Cum poti fi solidar cu un presedinte care isi pune fiica europarlamentar, isi poleieste u aur turlele bisericii de la Cotroceni, in timp ce cere cu tupeu solidaritate si incredere?
        • +6 (6 voturi)    
          nu te ambala sebi! (Vineri, 28 mai 2010, 11:46)

          alex [anonim] i-a raspuns lui sebastian

          sebi, un PIB dubu nu inseamna incasari duble!
          tariceanu a fost aspru criticat pentru cresterea deficitului bugetar de le 1.5% convenit cu UE, la 5% si ceva. De ce? Si asta in conditiile cresterii economice din anii 2004-2008.

          Cresterea economica s-a bazat pe sectorul constructiilor, si pe banii virati de capsunari; totusi, putem spune ca guvenarea de dreapta sub tariceanu a avut un impact pozitiv la dezvoltarea economica a tarii.

          Dar...
          Unde sunt acei 11 miliarde de RON de la Fondul National de Garantare??? Inseamna 2.6 mld euro care s-au evaporat pe cresteri de salarii si pensii, desi economia nu duduia, asa cum credea tariceanul tau!
          Mugur Isarescu a atras atentia guvernului tariceanu de N ori sa nu creasca cheltuielile cu salariile peste rata productivitatii!!!
          Astazi, doar 4 milioane angajati care genereaza bani in economie (in sectorul privat) platesc pensiile a 6 milioane pensionari + salariile a 1.4 milioane bugetari + cheltuieli pentru 11 milioane asistati social!!!!

          Ti se pare normal sa mentinem cheltuieli de 70% din bugetul national pentru pensii + salarii + asistenta sociala?
          Mai avem nevoie si de infrastructura, care va genera venituri viitoare!!!
          • 0 (2 voturi)    
            mai usor cu cifrele ca.... (Vineri, 28 mai 2010, 13:16)

            sam [anonim] i-a raspuns lui alex

            ai trecut la vecini, parca ai fi din bancul cu aratul si cu raportatul pe vremea comunistilor: toti raportau din ce in ce mai multe ha arate si cand le-au adunat depasisera suprafata tarii!!! asa si tu (adun numai milioanele): 4+6+1.4+11 = 22.4 milioane. la astia adaugam cele 4 milioane de romani plecati la munca si care au tinut in viata economia ro (pe voi privatii si pe voi bugetarii) si iata ca ajungem la 26.4 milioane. dar ro nu mai are demult atata populatie, din cate stiu eu nu a depasit niciodata 21 milioane! atunci unde este marita cifra? la cei 4 milioane de angajati care genereaza bani (70% din voi au trait din euroii capsunarilor care au dorit sa-si arate averea: au "construit" vile+au cumparat mobila scumpa+au folosit materiale de constructii scumpe+si-au achizitionat limuzine+in august aruncau cu banii prin terase, baruri, carciumi, cumparu toale de firma la pret dublu, etc). acum muriti de foame ptr ca nu mai sunt euroii lor, nici ei nu o duc mai roz acolo unde sunt => competitivitatea voastra (particularilor) pe o piata limitata este egala cu zero. de ce a scazut bugetul? firmele particulare uita sa mai plateasca impozitele!!! care sunt cei mai datornici la bugetul de stat?? de ce nu se cauta aici solutii???
          • +1 (3 voturi)    
            re: (Vineri, 28 mai 2010, 13:36)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

            Sunt perfect de acord cu tine dar sa sti ca tot spectrul politic a pus umarul la disparitia respectivului fond, nu pot fi acuzati doar unii. Toata clasa politica este vinovata pentru situatia in care a ajuns tara asta
          • 0 (2 voturi)    
            re: (Vineri, 28 mai 2010, 13:36)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

            Sunt perfect de acord cu tine dar sa sti ca tot spectrul politic a pus umarul la disparitia respectivului fond, nu pot fi acuzati doar unii. Toata clasa politica este vinovata pentru situatia in care a ajuns tara asta
          • +1 (1 vot)    
            sebi e postac (Vineri, 28 mai 2010, 21:26)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex

            de aia e ambalat si de aia falsifica cifre si omite ce nu-i convine. Traieste din minciuna si fals. Atita poate, atita face. Nu-l baga in seama, e cel mai bun lucru pentru noi si pentru el pina la urma.
      • -3 (17 voturi)    
        si inca ceva (Vineri, 28 mai 2010, 11:49)

        sebastian [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Fatza de ce a ti-a mai raspuns cineva. Guvernul Tariceanu a dublat in 4 ani PIB-ul Romaniei, de la 70 mld. Euro la 140 mld. Euro... asa ca mai lasati papagalicismul specific basescian, si-au permis sa creasca salariile si pensiile....
        N-au fost prea grozavi nici PNL-eii..... dar fatza de gashca Udrea, Videanu, Berceanu, Blaga si marele Boc, s-au priceput mult mai bine la a guverna. Aceste non-valori care guverneaza acum sunt, pur si simplu, o bataie de joc nationala. Cum poti fi solidar cu un guvern care pentru a veni la guvernare a facut nenumarate promisiuni? Cum poti fi solidar cu niste hotzi impertinenti, care au avut ca prima grija afacerile de partid si personale? Cum poti fi solidar cu Udrea, cu Videanu, cu Berceanu, Blaga? Cum poti fi solidar cu un presedinte care isi pune fiica europarlamentar, isi poleieste u aur turlele bisericii de la Cotroceni, in timp ce cere cu tupeu solidaritate si incredere?
        • +4 (4 voturi)    
          Dublat (Vineri, 28 mai 2010, 12:31)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

          Daca l-au dublat pe consum si imobiliare mai bine nu faceau nimic . Acum neinspiratii sunt datori vanduti si or sa ramana si fara obiectele cumparate in boom .
        • +4 (4 voturi)    
          dublat (Vineri, 28 mai 2010, 13:39)

          marian [anonim] i-a raspuns lui sebastian

          au dublat pib-ul prin indatorarea populatiei!!! = o crestere bolnava
          casca ochii!!!
      • 0 (4 voturi)    
        sa mori tu...?! (Vineri, 28 mai 2010, 13:22)

        alin [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        .... si cine vota legi populiste alaturi de PSD? Cand Tariceanu (alt bou dupa parerea mea) urla ca vine criza, cine a zis ca nu o sa fie criza in romania, cine a zis ca banii FMI-ului sunt o centura de siguranta nu o necesitate absoluta... cine e presedinte de 6 ani... cine iti plateste tie salariu (din banii mei ca sa postezi)???
      • -2 (4 voturi)    
        sa mori tu...?! (Vineri, 28 mai 2010, 13:22)

        alin [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        .... si cine vota legi populiste alaturi de PSD? Cand Tariceanu (alt bou dupa parerea mea) urla ca vine criza, cine a zis ca nu o sa fie criza in romania, cine a zis ca banii FMI-ului sunt o centura de siguranta nu o necesitate absoluta... cine e presedinte de 6 ani... cine iti plateste tie salariu (din banii mei ca sa postezi)???
  • +24 (24 voturi)    
    Cam asa merge sandramaua socialista. (Vineri, 28 mai 2010, 11:24)

    AlinN [anonim]

    Nu inteleg de unde mirare si indignare. Pai avem 22 milioane de oameni din care 4 mil (!!!) muncesc.
    Dar cred ca ar fi bine daca ar fi doar asta. Dar din restul care nu muncesc 6 milioane sunt pensionari, unii sunt legal, multi ajunsi inainte de termen, pe caz de boala. Dar cei de la tara , care nu platesc nimic dar in schimb iau ajutoare sociale? Oameni in toata firea, in loc sa munceasca stau la crama beau si mai fac si minunatii pe care la vedem la ora 5...?
    La asta duce sandramaua paternalist-pomanagie, la faliment, la degradare morala, la depopularea tarii, la lene.
    Sa le intre bine in cap celor care se intreaba de ce nu ne da cineva salarii, slujbe, locuinte, ajutoare, gratuitate.
    Este hotie ridicata la rang de politica de stat. Se fura de la cei care muncesc pentru a li se da lenesilor.
    • -3 (3 voturi)    
      unde sa munceasca? (Vineri, 28 mai 2010, 12:27)

      goggu_arad [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Sunt pensionari pe caz de boala sanatosi. Nu asta e problema. Unde sa mai munceasca un om care la peste 50 de ani s-a trezit fara loc de munca. Ai fost vreodata somer? Sau sa iti cauti de lucru? Sa stii ca e greu si pentru tineri sa-si gaseasca un loc de munca. Multe persoane active, cu varste curpinse intre 50 si 55 ani au ales pensia de boala in loc sa astepte sa ii angajeze cineva. Asta e principala problema. Iar despre cei de la tara care nu muncesc, nu au unde. Singura lor alternativa era agricultura, care , momentan, lipseste cu desavarsire. Asa ca mai analizeaza un pic problema in amanunt.
      • +6 (6 voturi)    
        Este problema de atitudine. (Vineri, 28 mai 2010, 14:24)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui goggu_arad

        Problema nu este ca nu "li se da" slujba. Problema este ca romanii sunt invatati sa "li si dea".
        Daca un om ajunge la 50 ani fara slujba poate sa-si faca o mica afacere. Dar romanul este invatat sa i se dea, este handicapat antreprenorial.
        Daca afacerea lui nu mai merge se orienteaza sa faca ceea ce se cere. E 27RON kg de cirese! De ce nu apar mii de romani sa mi-l vanda cu 13.5? E 17RON kg de ardei? De ce nu-mi vinde nimeni ardei la 13RON romanesc?
        Daca ai o problema si chemi un meserias el interpreteaza ca din cauza crizei trebuie sa platesti si pentru ceilalti 10 clienti pe care nu i-a avut saptamana asta. Plus ca nu are activitate fiscalizata.
        Nevoi sunt gramada, ca doar Romania nu este tocmai tara perfecta. Omului de 50 de ani ii trebuie creier sa identifice oportunitatea si dorinta sa munceasca fara mofturi (adica orice).
        Pai nu-i mai usor sa i se dea alocatie, sa i se dea pensie falsa, sa i se dea gratuitate la mers cu transportul in comun, etc. etc. etc.?
        In rezumat nu tine atitudinea ta (mioritica) gen nu mai este nimic de facut, hai sa-mi plang de mila.
  • +1 (9 voturi)    
    bravo (Vineri, 28 mai 2010, 11:26)

    geo12 [utilizator]

    We are the champions - my friends !
  • +10 (10 voturi)    
    rectificare (Vineri, 28 mai 2010, 11:28)

    eu [anonim]

    este obligatorie o rectificare bugetara de urgenta. sa se taie de la unele ministere nu numai de la bugetul asigurarilor sociale si sa dispara subventiile.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 28 mai 2010, 11:30)

    AR [anonim]

    Explicati-mi ca nu inteleg:
    Deficitul se fixeaza la o anumita limita prin aprobare a guvernului - astfel incat se fac cheltuieli in limita respectiva. Deficitul nu creste de unul singur fara un control, deci n-ar trebui sa fie o supriza.
    Gresesc undeva?
    • +1 (1 vot)    
      Da, gresesti... (Vineri, 28 mai 2010, 11:59)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui AR

      Deficitul se calculeaza ca diferenta intre veniturile anticipate (si de multe ori anticiparea este optimista, bazandu-se pe o crestere economica si pe un grad de incasare nerealiste) si cheltuielile anticipate (si de multe ori e un grad de optimism si aici, calculele nu iau in seama diferite "cadouri" (fiscale, subventii, p"rograme" diverse) adoptate fara a se gasi surse de finantare noi, penalizari, reesalonari, negocieri, condamnari de catre UE sau CEDO...)
      • +1 (1 vot)    
        Aha.... (Vineri, 28 mai 2010, 11:31)

        Danonino [anonim] i-a raspuns lui Danon

        Deci guvernul este compus din incompetenti incapabili sa faca un calcul serios cu privire la ceea ce se va incasa si de asemenea sunt incapabili sa colecteze suficient (sa combata evaziunea).
    • +1 (1 vot)    
      control?!? (Vineri, 28 mai 2010, 12:20)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui AR

      control?!? care control?
  • +2 (16 voturi)    
    guvern (Vineri, 28 mai 2010, 11:43)

    cojocaru [anonim]

    Acauta scuze unui guvern incompetent,corupt,incapabil sa gaseasca solutii unei crize provocate de propria incompetenta se pare ca este apanajul unor ......isti de serviciu,care se incapataneaza sa vada performanta acolo unde nu exista.Eu am trait din plin epoca in care mai exista un personaj care se credea ca detine cheia de rezolvare a tuturor problemelor economice,sociale,etc,etc.Lui Basescu si piguinului sau nu le-a pus nimeni pistolul la tampla sa se puna in fruntea natiei,nu poti sa rezolvi situatia bunul simt te obliga sa dai la o parte,nu te-a facut mamitica presedinte sau prim-ministru.Dar de unde obraz acolo unde este toval?
    • 0 (0 voturi)    
      Nemultumitului i se ia darul (Sâmbătă, 29 mai 2010, 15:18)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui cojocaru

      Daca ne luam dupoa teoria ca un conducator care nu reuseste sa faca ceva intr-o perioada (care e f scurta la scara unei tari), trebuie sa plece, atunci nu vom gasi niciodata un conducator bun.

      Realitatea este ca tara noastra vine cu o mostenire grea, pe care orice conducator ar veni (poate cu exceptia lui Dzeu) nu va reusi s-o rezolve peste noapte(2 ani, 4 ani, 6 ani).
      Raspunsul e altul: nu va mai axati doar pe conducatori, puneti voi insiva mana pe treaba.
      O tara e mai cu seama reprezentata de cetatenii ei decat de un om-conducator.
  • -5 (17 voturi)    
    Tariceanu e de vina (Vineri, 28 mai 2010, 11:46)

    Moromete [anonim]

    pt ca el a dat pensii oamenilor si a creat locuri de munca ; Euro era 3 lei iar dolarul 2 lei, este cu siguranta vinovat;
    • +8 (10 voturi)    
      In ciuda ironiei... (Vineri, 28 mai 2010, 12:15)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      ... ai in mare parte dreptate.

      Romania a beneficiat de o crestere (prea) puternica si generatoare de conflicte sub guvernul Tariceanu. Cresterea a fost bazata pe o crestere mondiala si pe investitii externe, dar care erau, in mare parte, speculative. Guvernul Tariceanu a avut un comportament pro-ciclic, amplificand cresterea prin deficite enorme (deficite de 5% la crestere de 8%), angajand functionari, crescand obligatiile financiare ale statului.

      Ratiunea spunea ca o crestere de 8% risca sa fie platita cu un "deceniu pierdut" daca nu introduci mecanisme anti-ciclice.

      Apoi, a venit criza mondiala si regele a fost gol. "Marii" investitori imobiliari, financiari sau IT au inceput sa se retraga, economia a cazut, dar obligatiile create statului de guvernul Tariceanu au ramas. In mod normal, guvernul Basescu ar fi trebuit sa aiba politici anti-criza, crescand cheltuielile publice. Dar... de unde? Pusculita e goala si pietele financiare nu au de gand sa mai cumpere obligatiuni suverane romanesti cu dobanzi de o cifra. Aflat sub amenintarea inapacitatii de plata, guvernul e obligat sa taie cheltuielile, avand astfel, la randul lui, un comportament pro-ciclic si amplificand criza.

      Deceniul pierdut incepe sa se contureze. Singura sansa a Romaniei sa scape de el este ca economia mondiala sa redemareze puternic si aversiunea fata de risc sa dispara. In plus, sa aiba politici publice coerente: deficite la crestere sub 1%, excendente la peste 2%. Putin probabil.

      Ironia este ca Romania este una din tarile cele mai putin indatorate din Europa, dar asta nu mai conteaza. FMI-ul vine in ajutorul fiilor risipitori, dar le impun o cura de slabire (de multe ori prea) drastica.
  • +2 (6 voturi)    
    bravooo... (Vineri, 28 mai 2010, 11:56)

    me [anonim]

    pai normal ca o sa creasca deficitul bugetar...
    masurile anti-criza intarzie (de vreo 2 ani)
    guvernul fura in continuare...
  • -1 (5 voturi)    
    PERFORMANTA, nu gluma !!! (Vineri, 28 mai 2010, 12:17)

    lili [anonim]

    Daca o tineti tot asa, voi astia portocalii o sa invinetiti tara de tot, adica ne cam paste FOAMETEA !!! Pe toti, mai putin bineinteles clientela portocalie si acolitii lor din toate celelalte culori politice... cand e vorba de interese politicienii romani isi dau mana repede indiferent de culoarea politica, etnie, ideologie, putere sau opozitie... Sa mai traim !!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Taci (Vineri, 28 mai 2010, 13:09)

      valexandru [anonim] i-a raspuns lui lili

      ca bubui!

      De foame vor muri doar puturosii si cei ce se cred smecheri.

      Mi se pare ca faci parte dintre ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi se pare ac esti cam portocaliu... (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:57)

        lili [anonim] i-a raspuns lui valexandru

        Eu nu am culoare politica si am dreptul la opinie, cat priveste chestia cu puturosii, iti recomand sa mai citesti si sa mai muncesti cat mine !!! Nu vei reusi curand dupa cum vorbesti !!!
  • +2 (2 voturi)    
    campania electorala bat-o vina! (Vineri, 28 mai 2010, 12:17)

    gogu_arad [anonim]

    Antreprenorii de lucrari obtinute prin "licitatii" de la stat au investit bani grei in campania PDL-ului. Acum trebuie sa ii scoata. Cum? Din surse confidentiale : de ex. pentru un drum de 20 km, reabilitare costurile de materiale sunt X. La licitatie castiga o firma care pune pretul cel mai mic. Daca s-ar verifica, de obicei a castigat firma care a licitat X+1-5%. Pe perioada derularii contractului se fac o serie de acte aditionale(un pod, un sant,etc) si pana la urma se ajunge la pretul real. Nu ar fi o problema, doar ca din buget s-a alocat X+1-5%. Pana la terminarea contractului se suplimenteaza, ca doar, firmele sunt ale clientelei politice. Daca nu ar fi - faliment. Inseamna ca banii se iau de la bugetari si se dau la firme. Corect ar fi ca licitatiile sa fie transparente si sa se liciteze pornid de la pretul corect. Asa avem noi deficit bugetar. Una a fost prognoza si alta e practica. Astia de la putere nu pleaca pana nu isi platesc politele din campanie. Eu cred ca trebuie sa fii nebun sa stai la guvernare in situatia actuala. Doar daca nu cumvaai vreun interes.
  • +1 (3 voturi)    
    Leka noci detza (Vineri, 28 mai 2010, 12:19)

    Gigel [anonim]

    Deh, ultimele tunuri...
  • +5 (7 voturi)    
    vorba lunga saracia omului (Vineri, 28 mai 2010, 12:20)

    maxxiejazz [anonim]

    Pentru toti aia care dati in stanga si-n dreapta, manati de frustrari sau de culori politice. Aveti voi solutii mai bune testate economic sau social? Toata lumea isi da cu parerea, toti va credeti experti. Eu muncesc de dimineata pana seara pentru banii mei. Muncesc in sectorul privat, nu astept mila statului si nu semnez condica la 8 dimineata, pentru ca la ora 16:00 sa rup usa. Sa vina bugetarii sa simta stresul din sectorul privat, sa simta cum, in urma scaderii incasarilor, pot ramane fara job. Sa stea cu mine la birou si sa fie platiti MAI BINE, sa duca o viata MAI DECENTA. Asta este singura solutie! Inapoi la munca, faceti firme, aduceti bani din exterior, produceti pentru voi si pentru Romania, pentru un trai mai bun.
    Toata lumea stie sa dea din gura? parerea mea? frustrarea, rezultat al neputintei de a se realiza SINGURI, fara ajutorul marelui stat, intr-o perioada de criza.
    Abtineti-va si mergeti la munca.
    E singura modalitate de a trai!
    • +4 (4 voturi)    
      Mare dreptate ai!! (Vineri, 28 mai 2010, 13:34)

      anaely [utilizator] i-a raspuns lui maxxiejazz

      Munca,munca si iar munca!!! Asta trebuie sa fie deviza noastra a tuturor. Nu sa faceti greve si circ in Bucuresti ..tot pe banii nostri.. Imi este mila de populatia care chiar crede ca iesind in strada, vor obtine mariri de salariu. De unde vreti sa va dea Guvernul bani? Chiar nu intelegeti ca au gasit visteria goala?... ca au avut grija altii sa o goleasca? De ce va lasati orbiti de catre liderii de sindicat?
      Nu le mai faceti jocul. Oricum.. numai ei au de castigat.. si doar noi(populatia) de pierdut. Doar noi ne mai putem reabilita. Aveti un pic de mandrie .. nu mai cereti pomeni .. e normal sa ii lase pe cei cu pensii mici in pace si pe copii...dar restul? Trebuie sa punem umarul toti la reconstructie.
      • +4 (4 voturi)    
        sindicate (Vineri, 28 mai 2010, 15:43)

        maxxiejazz [anonim] i-a raspuns lui anaely

        a cui e vina ca 75% din pensionarii din ultimele 2 decenii sunt pe caz de boala? Pai ma baieti, astia sunt lenesi! Si aia care i-au pensionat sunt din aparatul de stat, ma. Aparatul de stat, corupt, functionarii care acum ies in strada, tot ei sunt de vina. Oamenii astia primesc niste bani prea devreme si din nimic!
        Plangeti acum pentru toata mita pe care ati luat-o cand lucrati la primarie, pentru toate cutiutele de ness sau cartusele de Kent pe care le-ati primit spaga de la niste elevi, plangeti pentru buzunarele largite de pacienti disperati de boala si terminati de sistemul medical romanesc, de medici fara discernamant!
        Iesiti in strada si plangeti. Dup-aia reveniti la mita voastra de zi cu zi. Seara plangeti din nou ca "nu mai lasa lumea asa cum lasa inainte". S-a terminat. Munciti acum sa recuperati tot ce ati furat.
  • +2 (2 voturi)    
    Deficitul bugetar la indemna tuturor (Vineri, 28 mai 2010, 13:07)

    valexandru [anonim]

    tot romanul a devenit specialist in deficit bugetar.

    Ia mai mergeti si pe la scoli.
  • +1 (1 vot)    
    CNADNR (Vineri, 28 mai 2010, 13:17)

    ion [anonim]

    pe ce a cheltuit cnadnr 250 milioane de euro ? Ca nu s-a construit nici un cm de autostrada de la inceputul anului. Si nici bani de dezapeziri nu sunt fondurile fiind cheltuite din martie pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    NU STIATI CA POLITICIENII SUNT CEI MAI MARI HOTI? (Vineri, 28 mai 2010, 13:18)

    Claudiu [anonim]

    nu ma mai mira nimic, cand vine ceva negativ din romania. stim cu totii ca politicienii romani fura ca-n codru!!! niciodata nu va fin bine in mandra noastra patrie!!!
  • +1 (1 vot)    
    stiti cum e la privat? (Vineri, 28 mai 2010, 13:23)

    dum_i [utilizator]

    sunt firme (caz cunoscut de mine, personal) in care te pun sa semnezi ca primesti 12 milioane pe luna, iar ei iti dau 6.

    si daca zici ceva, valea ! pentru ca e criza

    cand vad bugetari care la 25% scadere urla de parca vine sfarsitul lumii imi vine sa ii duc unde lucreaza ruda mea. sa vada si ei cum se face un ban in productie la privat in romania.
    • +3 (5 voturi)    
      munca la privat (Vineri, 28 mai 2010, 13:46)

      gogu_arad [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Nu ii baga pe toti bugetarii in aceeasi oala. Eu lucrez in mediul privat. Tu stii cat sunt salariile in invatamant sau in spitale? Un profesor cu pana la 10 ani vechime csastiga in medie 1000 de lei. Si daca nu crezi: www.salar.sitsco.com. Un prof cu studii superioare, gradul II, 10 ani de invatamant are un salar de 1061 lei. Daca ii tai 25% ramane cu 795. Oare merita sa-ti invete copilul tau pentru banii astia? Sa taie de la aia de la finante,politie,armata, administratie locala, ca si asa sunt inutili. Dar sa lase educatia , cultura si sanatatea asa cum sunt. Oricum nu au o situatie prea stralucita.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ii bag (Vineri, 28 mai 2010, 16:42)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui gogu_arad

        tot respectul pentru bugetarii cinstiti.

        eu vorbesc de nesimtii care se folosesc de doctori si profesori ca sa faca greve pentru ei, nesimtiti din ministere si administratie care iau salarii de mii de lei pentru ca sunt fata lu tata

        si inca ceva, stiai ca 300.000 / 1.400.000 de bugetari iau 60% din tot bugetul de salarii?

        sau ca toti profesorii + toti medicii din tara sunt MAI PUTINI decat cei din administratie?
      • -1 (1 vot)    
        Munca la privat (Vineri, 28 mai 2010, 21:34)

        Motul din/Apuseni [anonim] i-a raspuns lui gogu_arad

        As dori sa va zic ceva eu maine daca sar face un referendum asi vota pentru separarea financiara de la lantul carpatic(Ardealul) ,Transilvana ,Crisana,Bamatul,Maramuresul, de restul romaniei si atunci sincer cred ca cei care ar lucra aici ar avea si salar mai bun si trai mai bun si ar fii platiti pentru munca care o depun pentru ca din ce vad eu numai zona transilvaniei este jumulita in rest in toata tara scutiri de taxe de gigacalorie de apa preturi de rahat la tot ce noi aici platim de ne sar capacele si culmea ipocriziei toto la bucale(Bucuresti) se urla ca nesimtiti parca Romaina ar fii un sac fara fund si pentru tara sa nu faci nimik decat sa ceri am devenit o tara de cersitori nimeni nusi pune intrebare ce fac eu pentru tara sa cer de la ea ceva hai ca nu ma mai intereseaza nici gramatica nimik decat sa ne scapam de capuse si de tantari care su..... tot de la tara
        • 0 (0 voturi)    
          Nu separare, ci unire (Sâmbătă, 29 mai 2010, 15:27)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Motul din/Apuseni

          Divide et impera.
          Nu mai vrem separare, vrem unire.
          Numai uniti vom fi puternici.
          Altfel vom fi devorati parte cu parte de catre fortele straine.
    • 0 (0 voturi)    
      stim, stim (Vineri, 28 mai 2010, 14:11)

      aura [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      'Cele mai multe plangeri au fost depuse impotriva agentilor economici specializati in vanzarea de bunuri si produse. Anul trecut, clientii au reclamat calitatea proasta a produselor, neacordarea garantiilor pentru bunurile de folosinta indelungata, produse cu termen de valabilitate sau durabilitate depasit, refuzul inlocuirii produselor defecte sau neacordarea restului in bani.

      Romanii care au contractat credite la banci sau au incheiat contracte pentru bunuri si servicii au trecut si ei anul trecut pe la oficiile pentru protectia consumatorului. Aspectele cel mai des reclamate de clienti au vizat nerespectarea clauzelor contractuale, neinformarea corespunzatoare in cazul contractelor preformulate, scrisul cu font mic in contracte sau modificarea clauzelor contractuale in mod abuziv. Dobanzile stabilite de banci au dat si ele batai de cap romanilor, care au apelat la ANPC pentru a se plange de modificarile aparute fara o notificare prealabila.'
    • 0 (0 voturi)    
      Trofeul calitatii merge la.... (Vineri, 28 mai 2010, 14:41)

      aura [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Jumatate dintre cei aproape 40.000 de romani care au depus reclamatii la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) s-au plins de calitatea serviciilor. "Vedetele" sint serviciile bancare, de cablu sau de Internet si transportul aerian.

      Romanii sunt nemultumiti de calitatea acestora, dar si de modul de facturare, asa ca dupa ce dau zeci de telefoane la firma in cauza, renunta si se adreseaza inspectorilor de la OPC.

      De asemenea, au fost primite peste 120 de reclamatii bazate pe intirzieri majore ale companiilor aeriene, majoritatea low-cost, cele mai multe referindu-se la compania WizzAir, urmata de My Air si Blue Air.

      Aproximativ 35% dintre reclamatiile primite de Protectia Consumatorilor se refera la produsele nealimentare, cum ar fi electrocasnicele, montarea aerului conditionat, componente IT si autoturisme, potrivit statisticilor ANPC. "Am primit si reclamatii privind service-urile auto, unde consumatorii au fost nemultumiti de piesele schimbate sau de alte reparatii de care aveau nevoie", au declarat reprezentantii ANPC. Acestia au subliniat ca in preajma sarbatorilor multe reclamatii venite din partea consumatorilor au vizat jucariile. "Sfatuim toti consumatorii sa aiba foarte mare grija atunci cind cumpara jucarii, si nu doar de sarbatori, sa le achizitioneze din magazine autorizate si sa fie specifice virstei copilului caruia ii sint adresate", a explicat Vlaicu.

      Consumatorii au depus si 6.000 de plingeri privind produsele alimentare. "Cele mai multe reclamatii privind produsele alimentare se refera la preparatele din carne, care nu aveau informatii complete pe eticheta", au spus cei din cadrul ANPC. Dupa produsele din carne, nemultumirile consumatorilor se axeaza pe produse expirate, produse lactate si de patiserie."
  • 0 (2 voturi)    
    exemplu de tip eficient (Vineri, 28 mai 2010, 16:07)

    nouvelobs [anonim]

    un exemplu de politican exemplar aici:

    http://think.hotnews.ro/columbia-are-primul-presedinte-mondial-verde.html

    dl Mockus este filosof , phD la Sorbona, si este matematician (logician) de alta factura decat "matematicianu" ghise i, senator.
    Mockus a fost primul care a reusit sa transforme fundamental o capitala, Bogota, in calitate de primar! cu mijloace mult mai putine la dispozitie in
    comparatie cu noi. Bogota, fosta capitala a crimei si drogurilor este acum un exemplu de oras cu inalta calitate a vietii, in tipul capitalelor lumii.
  • +2 (2 voturi)    
    Idiocracy (Vineri, 28 mai 2010, 16:47)

    Yuppy [anonim]

    Atunci cand acuzele neinformate iau locul dezbaterilor adevarate pentru obtinerea de solutii, atunci vor ajunge ca o mana de idioti cu p*la mare sa conduca o mare masa de idioti cu gura mare. Asa ca, la conducere aveti exact ceea ce sunteti sau ati vrea sa fiti, idioti platiti degeaba care traiesc bine furand din banii altora si transpirand cat se poate de putin.Iar fara o educatie adevarata tot in jos va merge. Traiasca idiocratia.
  • 0 (0 voturi)    
    CNADR (Sâmbătă, 29 mai 2010, 8:30)

    Pantera Roz [utilizator]

    cheltuie aiurea un miliard,fara a se face nici un centimetru de autostrada in 2010,iar unii care comenteaza pe aici tot apara guvernantii astia penibili.Chestie de dioptrii sau de IQ ?!D-zeule mare...
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatie (Sâmbătă, 29 mai 2010, 9:34)

    Lucian [anonim]

    Se vede treaba ca se tem ca or sa zboare si se chinuie acum sa fure cat mai mult, cat mai au ocazia.
  • 0 (0 voturi)    
    O.U.G (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:26)

    d+na cu coasa [anonim]

    "Diavolul este politic corect" de ieromonah Savatie Boştovoi. Cred că autorul, înainte de a scrie această carte a avut un dejavu. Mă rog la Dumnezeu ca Puterea să nu citească această carte şi să se inspire din ea cu o lege trecută prin O.U.G, prin care vârsta maximă admisă să fie 65 ani. Citiţi cartea şi rugaţivă să fie doar pură ficţiune ceea ce scrie în paginile sale. După cum evoluează lucrurile în România de azi, curând dictatura comunistă va fi fost Raiul pe pământ faţă de Iadul ce ne-ar putea aştepta. P.S. Nu cred că postaţi pe site-ul dvs. acest comentariu!
  • 0 (0 voturi)    
    dezvoltare (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:51)

    nico [anonim]

    politica guvernului Boc s-a vazut in sfirsit cit e de buna fara o coerenta si investitii in industrie ...pacat acum nu ne- va afecta dar pe termen lung se va simtii bine consider ca prea a bagat mina in buzunarul statului fara sa se faca ceva si asta de pe timpul lui Tariceanu in prezent si Boc . Ce mai nu sint oamenii potriviti la locul potrivit inca se merge pe criterii clientelare . Si-o spun cu o mare dezamagire...dar ce folos cui foloseste ....poate peste 100 de ani asa sintem noi latinii ...
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa creasca daca totul se reduce? (Luni, 31 mai 2010, 14:39)

    katun [anonim]

    nu poate creste decat daca se fura si mai mult... altfel cum sa creasca deficitul daca se tot fac reduceri de un an de zile!