Serviciile de Ambulanta vor intra in greva din 31 mai

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 10:16 Actualitate | Esenţial

Peste 10.000 de angajati ai Serviciilor de Ambulanta vor intra in greva de luni, 31 mai, pe o perioada nedeterminata, a anuntat Biroul Executiv al Federatiei Nationale Sindicale «Ambulanta», citat de Mediafax. Sindicatul a precizat ca protestul nu va afecta activitatea medicala de urgenta.

"Biroul Executiv al Federatiei Nationale Sindicale «Ambulanta» a hotarat ca incepand cu data de 31 mai 2010, ora 10.00, sa declanseze Protestul National pe o perioada nedeterminata, care se va desfasura dupa un plan bine stabilit si care a fost comunicat la toate organizatiile de sindicat din Serviciile Publice de Ambulanta, cat si Ministerului Sanatatii", se arata intr-un comunicat.

La proteste vor lua parte peste 10.000 de angajati din Serviciile de Ambulanta.

Programul protestelor:
  • luni, 31 mai, se vor organiza mitinguri in incinta statiei centrale a fiecarui serviciu de ambulanta, incepand cu ora 10.00, iar timp de trei minute vor functiona sirenele. Sistemele luminoase vor functiona pe toata perioada desfasurarii protestului.
  • luni, 31 mai, intre orele 10.00 si 11.00, in curtea sediului central al serviciului de ambulanta si in fata sediilor Prefecturilor vor fi organizate mitinguri.
  • incepand cu 1 iunie, intre orele 12.00 - 14.00, vor fi organizate mitinguri la nivelul judetelor, in fata sediilor Prefecturilor.
  • mitingurile se vor desfasura in cate zece orase de resedinta de judet in fiecare zi, in ordinea alfabetica a judetelor:  1 iunie: Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Brasov, Braila, Buzau; 2 iunie: Caras-Severin, Calarasi, Cluj, Constanta, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Giurgiu, Gorj; 3 iunie: Harghita, Hunedoara, Ialomita, Iasi, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Olt, Prahova; 4 iunie: Satu Mare, Salaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timis, Tulcea, Vaslui, Valcea, Vrancea
Sevicii afectate: eliberarile de certificate de deces, externarile, transporturile sanitare neasistate efectuate cu ambulante de tip A 1 si A 2 (personalul de pe aceste tipuri de ambulante va fi folosit in compartimentul de asistenta medicala de urgenta suplimentand echipajele de pe ambulantele de tip C 2, B 1 si B 2).

Federatia Nationala Sindicala "Ambulanta" va comunica vineri, pana la ora 14.00, Ministerului Sanatatii, programul protestului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1111 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Solutia : (Vineri, 28 mai 2010, 10:08)

    Dr.Love [anonim]

    Militarizati Ambulanta si trecetio la Pompieri
    • 0 (0 voturi)    
      Semnez si eu (Sâmbătă, 29 mai 2010, 12:56)

      karenina [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Love

      Mare nesimtire din partea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ca asta-i culmea!!! (Vineri, 28 mai 2010, 10:39)

    sasha [anonim]

    Cum ar fi daca ati avea voi nevoie de o ambulanta domnilor de la " Salvare"...??!!
  • +3 (3 voturi)    
    mare paguba... (Vineri, 28 mai 2010, 10:57)

    me [anonim]

    acu cam 2 ani cand a chemat bunicamiu ambulanta... dupa 8 sau 12 ore l-au sunat daca mai are nevoie de ea... (cum nu murise inca, trecuse suficient timp sa-si revnina, deci nu mai era nevoie)
    cand a chemat ambulanta acu cateva zile o institutie a venit intr-o ora jumatete....
  • +2 (4 voturi)    
    apel catre bugetari (Vineri, 28 mai 2010, 11:03)

    alexandru [anonim]

    Lasa-ti locorile de munca de la buget si veniti macar 5 ani la patroni.
    Avantaje: 10-12 ore pe zi inclusiv sambata
    contract munca cu salar minim pe economie care va ajuta la pensie
    nu exista notiunea de spor care sa va ingreuneze la calculul salariului
    ziua de salar nu este fixa luati bani cand vre muschi patronului
    concediul de odihna este doar de 21 zile impartit in doua trei transe astfel incat nu mai cheltuiti bani cu vacantele.
    contractul de munca se desface in doua minute cu formula :dute acasa ca nu mai am nevoie de tine.
    negociere salariului dureaza putin doar pana iti spune ca afara mai asteapta 10 oameni la angajare
    nu exista notiunea de greva astfel incat sa fiti nevoiti sa participati pierzand o parte din salar pe zilele de greva
    sarbatorile legale le sarbatoriti cu colegi la locul de munca nefiind nevoiti sa aveti cheltuieli suplimentare
    Lista ar putea continua dar cred ca v-am convins s-i lasati si sa veniti sa sustineti economia reala.
    • -2 (4 voturi)    
      apel la fraieri? (Vineri, 28 mai 2010, 11:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui alexandru

      legea spune 48h maxim pe saptamana.. sau media pe 3 luni sa fie 48h.. daca ai contract de munca nu te poate obliga la mai mult.. daca esti fazan si lucrezi la negru ti-o meriti.. daca toti fazanii ar sesiza inspectoratele locale de munca atunci cand li se incalca drepturile ce patron si-ar mai permite asa ceva? pe de alta parte daca-ti faci treaba bine si repede ai o putere mult mai mare de negociere, plus ca iti vei putea gasi oricand alt post..
      • 0 (0 voturi)    
        ..... (Vineri, 28 mai 2010, 13:15)

        ora600 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Vorbesti din experienta sau prezinti teorii?..... Somn usor in continuare.
        • +1 (1 vot)    
          :) (Vineri, 28 mai 2010, 17:32)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ora600

          si din propria experienta (mi-am dat demisia cand noua echipa de 'management' a inceput sa-si bata joc de angajati... dupa cateva luni ma intrebau daca nu vreau totusi sa ma intorc.. fazanii ramasi nu faceau treaba oricate suturi in fund isi luau.. nu m-am intors) si din teorii. cat despre partea cu somnul... somnul ratiunii naste monstri.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 29 mai 2010, 0:05)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui alexandru

      Stimabile faceti ce au facut si americanii in sistemul privat.,SINDICATE.Puterea sta in voi nu in patron.Desemnati apoi un lider cu adevarat care sa stea in fata puliticieniilor si sa va castige drepturi prin legi care sa va apere si sa se si aplice.Cand la un semn al liderului 60 la suta dintre voi care munciti la privat puneti pusca jos si ii veti si picheta pe ,,patroni,, fiti siguri ca vor tremura si chilotii pe ei.Fiti solidari.
  • 0 (0 voturi)    
    asemanare (Vineri, 28 mai 2010, 11:50)

    ady [anonim]

    acum 25 ani ..20 % din populatie producea si ii tinea pe restu de 80 % acum situatia este neschimbata..dimpotriva sunt mai multe capuse
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-i vinovat? (Vineri, 28 mai 2010, 11:51)

    Lucia [anonim]

    Sa foloseasca dramele unor familii (urgenta sau mai mult decesul)ca moneda de schimb,este tupeul si nesimtirea duse la maxim.Si eu sunt pensionara,am 788 lei pensie dar,inteleg ca tara este in criza si ca trebuie sa depasim situatia asta.Ca sunt multi vinovati sunt de acord;cei ce au fost si cei ce sunt acum au spoliat poporul.Ei vor trebui sa plateasca! Cu ce ne ajuta acum ca-si arunca vina unul asupra altuia?Cu ce ne ajuta amenintarile de la televiziuni ca tara va fi blocata de greve ,ca multi romani vor pleca in strainatate?Acolo,oare ,ii asteapta "cainii cu covrigi in coada"?Sa fim seriosi! Eu cred ca trebuie sa fim solidari,sa ne revenim si sa punem presiune pentru ca toti cei vinovati sa-si asume raspunderea pentru saracirea Romaniei,inclusiv cei ce si-au arogat drepturi ce nu li se cuveneau.Si asta pentru toti profitorii unui sistem bolnav,construit cu buna stiinta de la revolutie(lovitura de stat) pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Cititi cu atentie articolul... (Vineri, 28 mai 2010, 17:32)

    Neutron [anonim]

    Spune clar ca serviciile de urgenta vor fi asigurate. Iar cele care vor fi intrerupte, pentru cine nu stie, pot fi asigurate de alte unitati medicale. De exemplu: elib. certif. de deces este asigurata de medicul de familie. Iar Ambulanta elibereaza certificate de vineri pana duminica. Greva vad ca e luni. Eventual poate sa afecteze localitatile fara medic de familie. Externarile la domiciliu pot fi asigurate si de ambulanta spitalului unde a fost internarea ( mai greu, dar se poate daca se vrea ). Urgentele sunt asigurate. Ar fi fost buna o descriere mai ampla a fiecarui tip de ambulanta si serviciile asigurate de acestea. C-urile si B-urile nu intra in greva. Astea sunt cele trimise la urgente medicale.
    De asemenea, observati intervalele orare. Nu cred ca e o mare tragedie daca se amana o externare la domiciliu 2 ore. Si de obicei externarile se fac dupa ora 13.
    Singurii afectati pe bune vor fi dializatii.
    PS: munca pe ambulanta nu este de invidiat. Oricat de multi bani ai castiga, daca nu esti nebun si sa-ti placa, nu se merita. Nu e o meserie pe care poate sa o faca oricine.
    PS2: pentru dna Lucia: greva ESTE un mod de a pune presiune.