Ministrul Culturii, Hunor Kelemen: Bucurestiul este orasul cel mai desfigurat din Romania

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 21:51 Actualitate | Esenţial

Bucurestiul este orasul cel mai desfigurat din Romania, a afirmat, joi seara, ministrul Culturii si Patrimoniului National (MCPN), Hunor Kelemen, citat de Agerpres. "Bucurestiul are monumentele pe care le merita. Nici monumentele, nici Bucurestiul, nici cladirile de patrimoniu nu reflecta altceva decat societatea romaneasca", a spus ministrul Culturii, la o dezbatere organizata de Grupul pentru Dialog Social si Revista 22.

Potrivit acestuia, "Bucurestiul este orasul cel mai desfigurat din Romania, vorbind despre orasele importante si cu centre istorice". "Nu sunt bucurestean, dar ceeea ce vad din 1997 pana acum e revoltator, e trist, dar nu reflecta altceva decat ceea ce a dat societatea romaneasca, ceea ce au dat cetatenii Bucurestiului pentru acest oras", a spus ministrul.

Hunor Kelemen a afirmat ca, pentru minister, atat Bucurestiul cat si celelalte orase vor ramane o preocupare "constanta", mentionand insa ca institutia pe care o conduce "are posibilitati destul limitate, cand este vorba de monumentele de for public".

In acest sens, ministrul Culturii a subliniat ca "ar trebui o legislatie mult mai dura, si competente mult mai clar definite pentru Comisia de monumente de for public".

"Exista o comisie nationala care ar trebui sa dea aviz pentru monumentele de for public, pentru monumentele facute de autoritati, de fundatii, de asociatii, pentru ca nu numai autoritatile locale sunt cele care propun un monument, ele tin cont sau nu tin cont, iar daca nu tin, dincolo de o amenda nu se intampla nimic", a spus Hunor Kelemen.

Ministrul a atras atentia ca "in Bucuresti sunt foarte multe monumente de for public care nu aveau aviz, puse in spatiu public si nu ai posibilitatea de a le demola", Hunor Kelemen sustinand ca "acestea ar trebui demolate toate", desi ministerul nu are "posibilitatea legala" de a face acest lucru.

Vorbind despre statuia lui Carol I, realizata de sculptorul Florin Codre, Hunor Kelemen a mentionat ca are "pe masa" doua avize, unul negativ, dat de Comisia de monumente de for public, care respinge proiectul Primariei Generale, si unul favorabil, de la Comisia Nationala a Monumentelor Istorice, care a spus ca se poate amplasa pe vechiul loc acest monument.

"Acum eu ce sa fac. Cui sa dau dreptate?", s-a intrebat ministrul Culturii, mentionand ca juristii nu i-au dat o solutie acceptabila.

Hunor Kelemen a mentionat ca in acest caz, Casa Regala "este usor ofensata de neamplasarea statuii lui Carol I pe locul istoric".

De asemenea, ministrul Culturii a sustinut ca este nevoie de avizul MCPN in ceeea ce priveste zonele protejate, prin Codul Patrimoniului Cultural National, care este in pregatire, ministerul incercand sa introduca sanctiuni, amenzi, inclusiv in ceea ce priveste demolarea acelor monumente care nu au fost amplasate cu avizul Ministerului Culturii.

"Sunt convins ca, in aceasta perioada, retragerea MCPN din aceasta zona (a acordarii avizelor n.r.) ar fi o greseala uriasa", a mai spus Hunor Kelemen, care a subliniat ca "foarte multe monumente au fost salvate pentru ca s-a dat un aviz din partea ministerului". 


Citeste mai multe despre   






















1586 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Bravo, Dle Hunor !! (Joi, 27 mai 2010, 21:35)

    lili [anonim]

    Am mai scris pe forum ca sunt din Covasna si cu toate problemele din relatiile romani-unguri din HarCov(eu zic ele ca sunt urme ale istoriei, care cine stie daca vor disparea vreodata), apreciez si admir activitatea multor ministri de etnie maghiara. A trebuit sa vina un maghiar(cu minte deschisa) ca sa ne spuna ceea ce nu vad edilii Bucurestiului si conducatorii Romaniei: Bucurestiul arata JALNIC, asa cum arata si societatea romaneasca !!! MULTUMIM, Dle Ministru Hunor !!!!
    • -7 (11 voturi)    
      jeg (Joi, 27 mai 2010, 23:30)

      smen [anonim] i-a raspuns lui lili

      tradator de tara
  • +4 (8 voturi)    
    restaurarea cladirilor din zona Magheru-Unirii (Joi, 27 mai 2010, 21:57)

    mariam [anonim]

    E mare nevoie de un program de restaurare a cladirilor din zona centrala a Bucurestiului. Macar zona centrala sa ofere ceva ochiului strain care ajunge in Bucuresti si care sa nu-l faca pe turist sa regrete alegerea de a veni pe la noi.

    Stiu ca Ministerul Culturii nu are bani, dar poate se gasesc de la cel al Dezvoltarii si Turismului.

    Sau sa se mareasca impozitele in centru si din banii colectati sa se faca restaurarile...
    Nu stiu, ceva ar trebui facut. Sibiul cum a putut fi restaurat?
  • +3 (5 voturi)    
    HUNOR contra HOROR (Joi, 27 mai 2010, 22:05)

    Oripilatul [anonim]

    Ramai uluit, trecand prin piata Palatului si vezi... ce-n toata lumea n-ai sa mai intalnesti.. Asa o oroare, - bomba a r u s i n i i ... Si unde ? Intr-o tara ortodoxa 87 % !!!!!!! ( Nici nu pot marturisi macar ce sugereaza..)
    Mai jos putin, langa biserica Cretulescu, ... alt "monument" - un " om " (daca mai poti distinge.. ), facut tandari...
    CINE si-a batut joc in halul asta de noi ??
    Edilii nostri si/sau reprezentantii soc. civile, CE AU FACUT , atatia ani de cand stau in picioare aceste odiosenii??
    Domnule doctor, ... te reprezinta in prea-des pomenitele dumitale porcosenii... Dar nu esti d-ta Bucurestiul... totusi...
    Multumim, DOMNULE MINISTRU AL CULTURII.
    SINCER.
  • +5 (5 voturi)    
    "Acumulare acromegalica de locuinte" (Joi, 27 mai 2010, 22:43)

    Catalin [anonim]

    Arhitect Augustin Ioan: "Bucurestii nu au nici o ratiune logica pentru o existenta urbana"
    http://www.cariereonline.ro/articol/cand-scapam-de-bucuresti-galerie-foto
  • +2 (4 voturi)    
    No, tulai si iar tulai... (Joi, 27 mai 2010, 22:52)

    netanderthal [anonim]

    Si io care credeam ca Romania este cel mai desfigurat oras din Bucuresti...
  • +5 (5 voturi)    
    adevarat, dar... (Joi, 27 mai 2010, 23:09)

    ovi [anonim]

    orasul a fost desfigurat de multe ori din 1945 incoace. pe de alta parte, oamenii ii aleg pe politicieni, fie la nivel local, fie la nivel national, ca sa le apere interesele, cel putin din 1990. acum sa vina politicieni care stau in bucuresti de 13 ani sa ne spuna ca e dezastru, merci de informatie, stiu si eu, dar voi n-ati avut nimic de spus, doar sa asistati la distrugere? si ca sa fim si constructivi: e varza, ce e de facut de-acum inainte? daca sunt legati de maini de legile proaste, ghinion, dar ei sunt la putere, deci ei ar trebui sa le schimbe cat mai repede. de la base incoace toata lumea vorbeste pe fata de ce probleme avem de parca tocmai ar fi aterizat de pe marte, si n-au avut nimic de-a face cu problemele astea pana acum.
  • -6 (6 voturi)    
    da (Vineri, 28 mai 2010, 1:31)

    looser72 [anonim]

    si tu ce-ai facut boz.gore, de cand esti ministru, ca sa schimbi situatia ? sau acum ai ajuns prima oara in Bucuresti ? catre toti - ce a facut sus-numitul ca sa-i multumim ?... nu va e rusine ? se pare ca nu... era oricum o intrebare retorica ...
  • +2 (2 voturi)    
    nu-i nimic (Vineri, 28 mai 2010, 7:42)

    atreus [anonim]

    vine el cutremurul si atunci putem proiecta totul asa cum trebuie!
  • +2 (6 voturi)    
    bravo domnule hunor kelemen! (Vineri, 28 mai 2010, 9:43)

    dorinteodor [anonim]

    am fost odata la iasi. am ramas socat de cita istorie este acolo. prin contrast bucurestiul este, sub aspectul istoriei, un biet orasel prafuit. avem ruinele de la curtea domneasca dar nu exista nici un desen de cum a aratat ea atunci cind acolo se schimbau domnii dupa cum vroiau sultanii. nu exista nici o casa eminescu (era un bloc in zona salii palatului pe care era o placuta care amintea de eminescu...). nu stim unde a fost instalat guvernul provizoriu in timpul revolutiei de la 1848 si lista este fara de sfirsit.....pare-se ca asta este caracterul nostru ne a ne uita istoria, de a o lua mereu de la inceput....
  • 0 (6 voturi)    
    Avem nevoie de alta capitala! (Vineri, 28 mai 2010, 10:01)

    traian [anonim]

    Cred ca Romania are nevoie de o capitala adevarata!In paralel cu necesara modernizare,restructurare a sectoarelor bugetar si public ar fi utila ctitorirea unui nou oras,probabil in Ardeal,o zona orientata mai mult spre vest decat sudul afectat inca de mentalitatile fanariote,turcesti,balcanice!Bucurestiul a ales manelizarea arhitectonica si culturala1Nu generalizez dar asta se cam vede de departe!
    Pentru Romania este mai ieftin sa construiasca o noua capitala,desprinsa definitiv de cozile de topor care au virusat sute de ani evolutia acestui popor de la Bucuresti!
    • 0 (2 voturi)    
      nu o noua capitala (Vineri, 28 mai 2010, 14:38)

      un bucurestean [anonim] i-a raspuns lui traian

      trebuie golit Bucurestiul de noii veniti, scursurile din alte orase, purtatori de tarana in buletin, s.a., incepand cu politicienii, asa numitii "oameni de afaceri", etc...si deabia dupa aceea sa facem ordine in oras