Casuneanu: Ideea ca o persoana precum Catalin Voicu ar putea ajunge ministru de Interne mi-a inspirat frica - rechizitoriu DNA

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 17:19 Actualitate | Esenţial

Catalin Voicu
Foto: Agerpres
Costel Casuneanu a declarat, atat procurorilor cat si in fata instantei, ca se simtea intimidat de senatorul Catalin Voicu si ca i-a dat acestuia bani de teama ca acesta ar putea ajunge ministru de Interne si, in cazul unui refuz, s-ar putea razbuna, potrivit rechizitoriului procurorilor in acest caz, obtinut de Mediafax. Pe de alta parte, Radu Dan Floarea, presupusul fin al lui Catalin Voicu si cel la care senatorul sustine ca au ajuns cei 200.000 de euro primiti de la Costel Casuneanu, a recunoscut in fata anchetatorilor ca senatorul a incercat sa-l determine sa dea declaratii mincinoase in legatura cu banii.

Potrivit rechizitoriului intocmit de Directia Nationala Anticoruptie, Costel Casuneanu afirma ca l-a perceput pe Catalin Voicu drept "o persoana puternica, in sensul ca era inconjurat de oameni foarte puternici".

"Uneori, din dorinta de a lasa o impresie favorabila in privinta sa, sub aspectul puterii pe care o are in viata publica, (Voicu, n.r.) vorbea despre relatiile sale cu oameni politici, magistrati, avocati, generali, persoane cu functii de conducere din Politia Romana, persoane din serviciile secrete. Cred ca proceda in acest mod deoarece voia sa ma impresioneze si sa-si etaleze puterea care nu era numai la nivel declarativ, ci i-am perceput-o si prin prisma persoanelor pe care le-am vazut in anturajul sau", spune omul de afaceri Costel Casuneanu, citat de procurori in rechizitoriul intocmit in cazul Voicu.

Exemplificand, Casuneanu nominalizeaza cateva dintre persoanele "importante" pe care le-a vazut in anturajul senatorului Catalin Voicu: generalul Isac, prezentat lui Casuneanu ca "facand parte din serviciile secrete", generalul Suceava de la Academia de Politie, generalul Marin de la SRI, Marian Vanghelie, Dan Nica, Viorel Hrebenciuc sau "domnul Georgescu de la DGA" (Directia Generala Anticoruptie a Ministerului de Interne, n.r.).

In fata judecatorilor instantei supreme, Casuneanu declara, in 9 aprilie, ca Voicu i-a inspirat frica.

"Arat ca Voicu mi-a inspirat frica la ideea ca o persoana ca el ar putea sa ajunga ministru de Interne, pentru ca «te leaga imediat», purtam aceasta idee in subconstientul meu", afirma Casuneanu in declaratia din 9 aprilie din fata instantei supreme, document citat in rechizitoriul intocmit de procurorii DNA.

Procurorii arata, de altfel, in mai multe fragmente ale rechizitoriului ca aceasta "aparare" pe care si-a pregatit-o Casuneanu, si el trimis in judecata alaturi de Voicu, a fost axata pe negarea acuzatiei de cumparare de influenta si sustinerea ideii ca, desi nu credea in interventiile lui Voicu, i-a dat acestuia in mai multe randuri bani, cu titlu de imprumut, desi nu-i era clar ca-i va primi inapoi, de frica sa refuze cererile unui posibil viitor ministru de Interne.

Floarea, presupusul fin al lui Voicu, a recunoscut ca acesta a incercat sa-l convinga sa minta

Radu Dan Floarea, presupusul fin al lui Catalin Voicu, afirma si el, potrivit sursei citate, ca nu a primit cei 200.000 de euro invocati de Catalin Voicu.

"Radu Dan Floarea a recunoscut faptul ca inculpatul Catalin Voicu a incercat sa-l determine sa dea o declaratie neconforma realitatii, in sensul ca ar fi primit de la el, cu titlu de imprumut, suma de 200.000 de euro provenind de la inculpatul Costel Casuneanu, cu termen de restituire sfarsitul anului 2009", se arata in rechizitoriu.

Procurorii sustin ca Floarea a constientizat consecintele grave la care s-ar expune in cazul in care ar da declaratii mincinoase in dosar ca urmare a "mediatizarii cazului".

Floarea a confirmat ca, in cursul anului 2009, a primit "diferite sume de bani" de la Voicu, toate luate cu imprumut, totalizand 515.000 de euro. Cea mai mare dintre sumele luate o data de Floarea de la Voicu ar fi fost, potrivit DNA, de 110.000 de euro, banii fiindu-i dati de senator in luna iulie 2009 si folositi de omul de afaceri pentru a achita o garantie la Eximbank Craiova.

Floarea "a aratat ca nu este reala sustinerea lui Voicu in sensul ca ar fi cerut si primit de la acesta, cu titlu de imprumut, suma de 200.000 de euro, singurele sume primite fiind cele mentionate", se mai arata in rechizitoriu.

Declaratia data de Radu Dan Floarea in timpul urmaririi penale a fost confirmata si de alti sapte martori audiati de procurori, unul dintre ei fiind chiar avocatul Laura Antoanela Dragotescu, cea cu care Floarea a purtat o discutie transcrisa de procurori si depusa la dosarul Voicu in contextul arestarii preventive a senatorului, discutie care distruge alibiul senatorului referitor la banii primiti de la Costel Casuneanu.

Senatorul Catalin Voicu, judecatorul Florin Costiniu si oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic au fost trimisi in judecata de procurorii DNA pentru trafic de influenta, complicitate la trafic de influenta, cumparare de influenta si, respectiv, fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Procesul in care cei patru vor fi judecati va incepe in 14 iulie la Inalta Curte de Casatie si Justitie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2773 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Prea mult timp a trecut (Joi, 27 mai 2010, 16:57)

    ioan [anonim]

    Din ce spune Casuneanu rezulta o realitate pe care o simteam toti in vremea comunismului, aceea ca oricand puteai fi interogat, penalizat, intrare in anonimat, mutat cu serviciul de catre directorii unitatii unde lucrai. Acum diferenta este ca daca nu intri in jocul celor puternici, nu au ce sa-ti faca. Tu la randul tau poti da in vileag daca te simti nevinovat.
  • +11 (13 voturi)    
    Intrebare (Joi, 27 mai 2010, 17:35)

    Dorin [anonim]

    Cand pica toata sleahta de mafioti ingramadita in PSD???? Partidule mafiot, numele tau este PSD. Fara dubii!!!!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      Esti sigur? (Joi, 27 mai 2010, 18:47)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Nu as baga mana in foc ca e singurul.

      Daca trepadusul asta isi permitea un astfel de comportament se baza el pe ceva.

      un tentacul .. nu toata caracatita
    • +5 (7 voturi)    
      Daca cititi cu atentie...! (Joi, 27 mai 2010, 20:16)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ...Daca cititi cu atentie, vedeti ca lucrul care ii face pe martori sa nu minta, sa spuna adevarul si numai adevarul, este ..."mediatizarea cazului", nicidecum "juramantul pe Biblie" !!!...
      ...Concluzia ?????...
      ...Mediatizati totul, fratilor, ridicati plapuma de pe tot rahatul, coruptia si mizeria afacerilor necurate... iar sobolanii vor fugi prin toate cotloanele...
      ...daca puneti reflectoarele pe ei !!!...
  • -3 (7 voturi)    
    tot de frica... (Joi, 27 mai 2010, 17:39)

    culita [anonim]

    ai facut si ,,afaceri,, cu basescu... de bani nu stim ca ati fost mai destepti dar de niste terenuri din bucuresti tot a rasuflat. spune nene toate temerile si fricile tale si baga-i pe toti in kkt... ca de acolo au venit marea parte din ei
  • +3 (5 voturi)    
    Nume noi, nume noi.... (Joi, 27 mai 2010, 17:43)

    fricosu [anonim]

    Brrrrrr!.....
  • -1 (9 voturi)    
    Base l- pedepsit pe Casuneanu pt ca a sponsorizat (Joi, 27 mai 2010, 17:51)

    ggg [anonim]

    In 2000, Traian Basescu face doua mare afaceri: cumpara de la omul de afaceri din Oituz Costel Casuneanu o limuzina Mercedes cu 13.000 de dolari si un teren de 3.700 de metri patrati in Aleea Privighetorilor, zona rezidentiala din Baneasa. Basescu plateste doar 1,4 miliarde de lei, circa 13 dolari pe metru patrat, cand pretul zonei pe site-urile agentiilor imobiliare era de cel putin 40 dolari mp. Omul de afaceri din Oituz cumpara si el la aceeasi data o parcela egala cu a lui Basescu, in continuarea terenului primarului, pe care plateste insa aproape 5 miliarde de lei.
    Intr-un interviu dat Jurnalului National, Basescu afirma ca este "bun amic" cu Casuneanu si recunoaste ca acesta a beneficiat de la Ministerul Transporturilor de licente de transport. Pe 14 octombrie 2002, Traian Basescu vinde terenul sau contra 12 miliarde de lei unei anume Gabriela Blaj, coincidenta... din Oituz, ca si Casuneanu. Dupa ce declarase ca are "suficienti bani" cat sa inceapa sa construiasca o casa si "insuficienti" ca sa o termine, Basescu acopera cu aceste intrari de bani cele 9,3 miliarde de lei cu care plateste vila din Baneasa.
  • +4 (8 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 27 mai 2010, 18:05)

    Nelu [anonim]

    Felicitari procurorilor care se ocupa de caz. Cred ca este primul caz care se va rezolva intr-un mod corect. Cred procedural si strategic, cazul a fost foarte bine organizat. Ar fi frumos ca dupa terminarea cazului procurorii DNA sa stea intr-o sedita finala si sa analizeze intreg cazul pentru a invata si altii din modul in care a fost lucrat acest caz, astfel incat cazurile viitoare sa poate decurge in acelasi mod cu aceleasi rezultate performate. Felicitari!
    • +2 (6 voturi)    
      Dulce naivitate (Joi, 27 mai 2010, 18:44)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Nelu

      Nelutule, inca nu s-a rezolvat nimic. Corect spus este ca speranta ta este ca "se va rezolva intr-un mod corect"

      Si tare mi-e ca o sa se "rezolve" si cazul asta...
  • +3 (7 voturi)    
    Succes procurorilor (Joi, 27 mai 2010, 18:18)

    david [anonim]

    Ca sa te iei de un interlop, cu relatii mafiote in cadrul puterii,trebuie sa fii un pic sinucigas.Procurorii, merita toata stima pentru ceea ce fac,curata tara de mafioti.Dumnezeu sa-i aibe in paza !
  • +5 (7 voturi)    
    aceste gunoie (Joi, 27 mai 2010, 18:29)

    lucianmotzul [anonim]

    Care au pus mina pe putere dupa revolutia furata de Iliescu si gunoaiele lui ,toti mina in mina in PSD nu8 fac alceva decit sa distruga TARA ,asta fac zi de zi ,iar acesti malefici in frunte cu acest ILIESCU ar trebui sa fie in puscarie de mult ,dar mai vorbeste ,acest ILIESCU <NASTASE <si toti cre au vindut economia tari sifurat sa fie cercetati si condamnati.
    • +1 (5 voturi)    
      naspa... (Joi, 27 mai 2010, 20:25)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui lucianmotzul

      aia de care vorbesti sunt bieti copii fata de astia pe care ii aperi... mai comunisti ca astia de la pdl nu mai gasesti nene in tara asta... sper sa sfarseasca ca ceausescu
  • +4 (8 voturi)    
    stima maxima!!! (Joi, 27 mai 2010, 18:45)

    andrew [anonim]

    Chiar sunt curios cum isi va face Casuneanu apararea tinand cont de pregatirea sa profesionala deosebita. Cred ca stie toata lumea ca este de profesie avocat membru al baroului bacau, doctor in drept penal. Stia el ca intr-o zi ii vor fi de folos toate noptile nedormite in care a studiat pentru teza de doctorat. Succes maestre!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Casuneanu (Joi, 27 mai 2010, 21:37)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui andrew

      Cred ca ai scris la misto. Casuneanu cum scrie peste tot este un prosper om de afaceri din judetul Bacau cu firme de transport international, de parchet multistratificat si de cativa ani constructii de strazi. Nu are nici o treaba cu avocatura ca profesie neavand nici facultate din cate stiu.
      • 0 (0 voturi)    
        da e scris la misto (Vineri, 28 mai 2010, 17:06)

        andrew [anonim] i-a raspuns lui Marian

        ...dar din pacate e adevarat......
  • +2 (4 voturi)    
    voicu (Joi, 27 mai 2010, 19:23)

    john [anonim]

    fratilor, va spun sincer, jepati din astia de al de voicu ne-au secat tara si ne-au saracit. pe cuvant, nu stiu ce cauta asta in politica, mai degraba facea de sofer de autobuz, dar nici acolo ca si acolo se cere corectitudine. sper din toata inima ca oamenii gen voicu, care conduc masini scumpe si au conturi grase pe spinarea batranilor bolnavi si copiilor fara viitor din romania sa nu vada lumina decat din spatele gratiilor. ar fi timpul pentru dreptate in tara asta haituita de caini.
    sa fiti sanatosi!