Sindicalistii RATB si ai Metrorex nu renunta "deocamdata" la greva, chiar daca nu le scad salariile

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 17:17 Actualitate | Esenţial

Sindicalistii RATB si cei ai Metrorex nu renunta "deocamdata" la greva anuntata pentru saptamana viitoare, chiar daca nu le sunt diminuate salariile potrivit proiectelor de lege adoptate miercuri de Guvern, a declarat, joi, pentru Mediafax, liderul unuia din sindicatele RATB, Vasile Pietrariu.

Presedintele Uniunii Sindicatelor din Transportul Public Local, Vasile Pietrariu, a spus ca nu s-a decis deocamdata renuntarea la greva generala anuntata in transportul public bucurestean, chiar daca nu le sunt diminuate salariile. "In proiectele de lege nu se face referire la salariile din companiile noastre, dar dupa cum s-a exprimat premierul urmeaza si alte ordonante de urgenta", a precizat Pietrariu.

Interesele Uniunii Sindicatelor din Transportul Public Local sunt reprezentate de Uniunea Sindicatelor Libere Metrou.

CFR si Tarom, dispuse sa renunte la greva generala

Pe de alta parte, reprezentantii angajatilor CFR au spus ca nu vor opri activitatea luni, asa cum anuntasera initial, decizia fiind luata dupa ce au vazut proiectele de lege care nu prevad reducerea salariilor lor.

"A aparut proiectul de lege, am vazut ca nu suntem afectati, pentru ca noi deja am diminuat salariile in ultimii ani cu 14-26% si am redus si numarul de salariati", a declarat, joi, pentru Mediafax, presedintele Federatiei Mecanicilor de Locomotiva, Iulian Mantescu.

Liderul sindical a precizat ca a trimis in teritoriu o consultare pentru membrii de sindicat prin care acestia sa spuna daca vor sau nu sa faca greva de solidaritate cu restul angajatilor.

De asemenea, angajatii Tarom au renuntat la greva de solidaritate de luni, deoarece nu s-au strans semnaturile necesare pentru acest protest, urmand sa faca in 31 mai o greva japoneza si sa decida ulterior data grevei generale, daca le vor scadea salariile cu 25%.

Peste 400.000 de angajati din invatamant si administratie publica vor intra de luni in greva generala pe termen nedeterminat, urmand ca acestora sa li se alature intr-o greva de solidaritate si alti angajati din sanatate, transporturi, penitenciare si sectorul privat.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2276 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    pai bine ma... (Joi, 27 mai 2010, 16:51)

    sucaa [utilizator]

    nu ati facut anu trecut o greva si ati obtinut marire? acum nu vi se micsoreaza si tot vreti sa paralizati bucurestiul???

    chiar nu va e rusine?

    ar trebui sa iesim si noi cei afectati sa va alergam prin tunele de la metro.

    nesimtitilor!!!
    • -1 (1 vot)    
      de ce sunt favorizati (Joi, 27 mai 2010, 19:42)

      GEORGE [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Cu ce si de ce sunt ei mai presus de pensionari si profesori
      • +1 (1 vot)    
        Simplu: (Vineri, 28 mai 2010, 9:04)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui GEORGE

        nu sunt platiti de la buget!
    • +2 (2 voturi)    
      pentru suca (Joi, 27 mai 2010, 22:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Nu are rost sa alergam in tunele! Dupa ce ei fug in tunel se pot folosi gaze de deratizare.
  • +13 (13 voturi)    
    chestiune de bun simt (Joi, 27 mai 2010, 17:41)

    ashcj [anonim]

    daca voi la stat va permiteti sa faceti greve ori de cat ori comanda sefii vostri de sindicat psd-isti, noi trebuie sa ajungem la munca. am un abonament, adica am platit serviciul in avans. daca mi-ati luat banii, achitati-va de obligatia la care v-ati angajat incasandu-i. mi se pare o chestiune de bun simt sa asigurati transportul la orele de varf. in rest, daca asa e la stat, puteti sa dati si petreceri in semn de protest. treaba voastra.
  • +8 (8 voturi)    
    Ra-doi, ra-trei, (Joi, 27 mai 2010, 18:06)

    domino63 [anonim]

    ... tiganul tot pesedist este!
    Mi/e scarba de oamenii astia!
    Deocamdata...!
  • +10 (10 voturi)    
    Comunistii (Joi, 27 mai 2010, 18:08)

    ictin [anonim]

    Mda, sindicatele comuniste RATB-METROREX conduse de PSD vor neparat sa instituie haosul in Bucuresti ca sa forteze demiterea guvernului. In acest caz, Boc e chiar dobitoc daca nu demite el pe toti sindicalisti jegosi lenesi care incearca sa instaureze acest haos, sub protectia articolului din privitor la siguranta nationala.
    Tare mi-ar placea sa ii vad pe toti lenesii jegosi de la RATB si Metrorex cum se plang la realitatea ca nu mai au cu ce sa isi plateasca ratele, ca si noi am suportat indolenta prea mult.
    • -2 (2 voturi)    
      Pai (Joi, 27 mai 2010, 18:05)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui ictin

      Aici e buba .,furam si noi furati si voi,inchidem ochii noi ,inchideti ochii voi.Asta a fos relatia intre guvernul Boc-Basescu- PDL fata de sindicate ,justitie,DNA,politie,SRI etc,etc.Si a fsn-ului si a cdr-ului si a pdsr-ului.Asa ca nu o sa vezi tu corb la corb sa isi scoata ochii.Pai marele carmaci a dat de inteles ca membrii sindicatului sant corupti.In orice stat cu o adevarata DEMOCRATIE( NU E CAZUL ROMANIEI) organele de control s-ar fi AUTO-SESIZAT drept pe care il au prin lege.La noi pauza.
  • +3 (3 voturi)    
    las' ca stiu ei mai bine de ce (Joi, 27 mai 2010, 18:11)

    mai tata ma'! [anonim]

    "In proiectele de lege nu se face referire la salariile din companiile noastre, dar dupa cum s-a exprimat premierul urmeaza si alte ordonante de urgenta"

    E ca tatal care-si bate copilul azi pe motiv ca ... cine stie ce prostie o sa faca maine, ca-i sta in obicei ...
  • +8 (8 voturi)    
    Sa va fie rusine (Joi, 27 mai 2010, 18:12)

    Un roman anonim [anonim]

    Deci salariile poate va vor scadea, nu se stie sigur, dar voi facti grava. In schimb va chinue subit grija pentru profesorii pe care pana de curand ii injurati. Sunteti doar miste marionete descreerate in miana slugoiului PSD Radoi. Noi cei care am platit in avans abonamentele nu contam. Conteaza doar ordinele venite de la Vicctoras Che Guevarica sa se produca bulibasaala doar doar va obtine alegeri anticipate (vezi sa nu) ca partidul e infometat dupa doua manadate de opozitie. Nu sariti cu mnisueile. nu pratind ca PDL e partidul ideal neprihanit. Au si ei si actalul guvern bubele lor mari si multe. Dra macar nu isi bat joc de noi in felul asta. Fac apel catre toti fratii de suferinta care ne vom deplasa vai de capul nostru la servici pentru un salariu din care platim impozit inclusiv pentru salariile unor parlamentari sefi de partid nesimtiti, pentru care pulimea nu conteaza. Sa neonstitim parte civila, avand in vedere ca ne-au fost luati in vanas bani pentriuservicii inexistenete si sa actionam aceste sindicate nesimtite in justiia acrand si aune morale. sa la aducem la sapa de lemn si sa eliminam terorismul sindical justitifcat politic.
  • +7 (7 voturi)    
    a venit vremea sa-l tragem de ureche pe acaru paun (Joi, 27 mai 2010, 18:19)

    DUMI [anonim]

    pana la un anumit moment am cosiderat ca e de datoria mea sa ma port civilizat cu oamenii simplii din aceste institutii (RATB,Metrorex) care ajung in contact cu mine, pt ca "nu sunt ei de vina",

    dragi Bucuresteni, va invit de acum sa va ganditi mai bine ... cum ar fi sa NU prezentati biletul/abonamentul la control si sa specificati motivul clar ... nu aveti chef sa interactionati cu niste indivizi de speta lor !

    explicati-le frumos ca singura metoda legata sa va controleze este sa cheme un politist si daca prin absurd se intampla ... atunci prezentati abonamentul

    trebuie sa va ganditi ca acesti nemernici AU SEMNAT !!! ca sa faca greva ! acest acar Paun "nevinovat" care va zice : "biletul sau ab la control"
  • -5 (5 voturi)    
    Dle Basescu, sa va fie RUSINE !!!!! (Joi, 27 mai 2010, 18:47)

    lili [anonim]

    Si daca pana acum eram convinsa de necesitatea masurilor anuntate de Dvs si de faptul ca indiferent cine este responsabil pentru situatia creata cel mai important este gasirea si aplicarea celor mai rapide solutii, de-acum eu nu mai gandesc asa. NE-ATI MINTIT ca TOATE salariile vor fi taiate asa cum vor fi taiate TOATE pensiile, mai putin evident amaratul de salariu minim si pensia minima, care oricum erau rusine nationala, sa recunoastem. Dar exceptiile anuntate azi, la CFR, la Metrorex, la Tarom, la CEC Bank, si altele cate om mai auzi si toate avand ca actionar majoritar statul roman, unde statul poate decide si aplica principiul SOLIDARITATII, pe care cu multa SFIDARE imi dau seama acum ni l-ati cerut , ma fac sa cred ca nu veti inceta niciodata sa mintiti. Sa dea Dumnezeu sa platiti o data pentru asta si sunt convinsa ca asa va fi. O data, veti plati.....
    • +3 (3 voturi)    
      Ar fi bine sa te mai informezi (Joi, 27 mai 2010, 19:51)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui lili

      Daca esti bine intentionata si nu un postac fedesenar care baga strambe, cum mi-ai facut impresia retine ca atat METREX cat si RATB sunt regii, nu institutii bugetare. Mai mult RATB este in subordinea primsartii generale a Bucurestiului si nu a guvernului deci guvernul nu poate hotari in probleme locale.
      • -1 (1 vot)    
        Si de ce primesc subventii de la statul roman??? (Joi, 27 mai 2010, 20:15)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Daca sunt asa de autonome, OK, sa fie sanatoase, dar nici 1 banut de la statul roman!!! Dar, regiile dvs atat de autonome primesc mereu subventii substantiale de la statul roman. Cum se mai potriveste obiectia Dvs cu obiectia mea ??!! Astept cu inters raspunsul dvs .....
        • +1 (1 vot)    
          Tot nu intelegi (Joi, 27 mai 2010, 20:33)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui lili

          Regiile au inclusiv venituri din propria activitate. Subventiile nu au nici o legatura cu salariile. Salariatii regiilor nu sunt bugetari ci simpli salariati ca orice angajat la un patron.
          • -1 (1 vot)    
            cred ca glumiti... (Joi, 27 mai 2010, 21:43)

            lili [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Adica regia dvs autonoma cand primeste bani de la stat(subventii, adica), nu e autonoma, dar la salarii e foarte autonoma. Nu, dle daca e autonoma(cunoasteti semnificatia cuvantului AUTONOMA ???) atunci nu are treaba cu statul roman nici la salarii nici la subventii. Altfel e ca la bancile ajutate de statele lumii in perioada crizei, PROFITURILE SE CAPITALIZEAZA iar PIERDERILE S-AU NATIONALIZAT !!! Cam asa si cu regiile Dvs nemaipomenit de autonome !!!
            • +1 (1 vot)    
              Mai Lilisor (Vineri, 28 mai 2010, 8:29)

              Vatmanu Paun [anonim] i-a raspuns lui lili

              Tu ce credeai ca inseamna subventiile? Faptul ca parintii tai sau copiii tai sau rudele tale cu handicap circula gratis, iar statul plateste o anumita suma pentru aceste cazuri. Asa ca , mai usor cu sfaturile, sau jos din tramvai...
            • +1 (1 vot)    
              Mai draga, (Vineri, 28 mai 2010, 9:07)

              Audit [utilizator] i-a raspuns lui lili

              e cam greu cu tine dar incerc si eu: daca se dau bani se dau pentru investitii adica: km de tunel pentru metrou, autobuze, etc. NU pentru salarii. Intretinerea si salariile sunt platite din bani proprii daca se vor investitii statul sa plateasca.
      • +1 (1 vot)    
        Nu-ti mai bate capul cu ei (Vineri, 28 mai 2010, 9:05)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        ca nu vor sa inteleaga diferenta.
    • +1 (1 vot)    
      mai draga (Joi, 27 mai 2010, 21:42)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui lili

      cel care te plateste sa comentezi a organizat greva !
      RATB si Metrorex NU pierd nimic la salarii !->
      dar liderul de la metrou ce si-a insusit influenta pe 1 aprilie si la RATB este fost parlamentar (2 legislaturi = 8 ani) de la PSD !

      DECI : SA-TI FIE RUSINE VICTOR PONTA!
      si
      SA-TI FIE RUSINE ANTONESCU pt ca nu il ataci pe PONTA pentru asta ! face parte din doctrina liberala sa te asociezi cu naparci comuniste ?
  • +9 (9 voturi)    
    Terorism sindical !! (Joi, 27 mai 2010, 18:51)

    bertu [anonim]

    Acesti lideri de sindicat de la RATB si METROREX ar trebui arestati pentru terorism sindical ... acestea nu fac lupta sindicala ci terorism si au un singur scop anarhie si haos, in interesul lor politic
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 27 mai 2010, 18:51)

    Razvan [anonim]

    Eu cand vreau sa fac greva fac greva !
    Nu vedeti ca tara asta e plina de oameni batuti literalmente in cap !? Vor plati pentru greva oricum, chiar din buzunarele lor, dar chiar in halu' asta am ajuns !?
    Solidaritate cu pensionarii, cu functionarii publici (eternii flegmatici) etc...
  • +6 (6 voturi)    
    ??? (Joi, 27 mai 2010, 18:51)

    drivex [anonim]

    Da' astia nu functioneaza ca o societate comerciala. Nu au bugete de venituri si cheltuieli??? Au profit - cresc salariile; au pierderi - iei masuri! Guvernule, prea mult i-ai tinut in brate si acum capata putere! Sa isi rezolve problemele cu sefii lor. La fel CFR-ul, Tarom, SNLO etc ca in orice firma normala.
  • -4 (4 voturi)    
    greva!!!!! (Joi, 27 mai 2010, 19:01)

    ada [anonim]

    SI care este problema, vreti neaparat sa moara si capra vecinului? Faceti toti greva si atunci poate guvernul o sa reactioneze si nu o sa lase neatinse doar salariile ratb si metrorex de teama ca se produce haos.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Joi, 27 mai 2010, 19:56)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ada

      Nu e vorba de salarii nereduse ci de greva politica fara obiect. Ce sa spun cat i-a durut si cat ii doare problemele pensionarilor si ale profesorilor. E solidaritate cu indicatiile transmise de Ponta prin slugoiul Radoi. Si de ce trebuie sa merg eu pe jos la serviciu ca sa obtin un salariu si sa platesc impozit din care il finatez inclusiv pe tovarasul Ponta daca am platit abonament in avans. Sindicatele astea isi bat permanent joc de noi.
  • +2 (2 voturi)    
    manevre politice (Joi, 27 mai 2010, 21:07)

    eps [anonim]

    La ce servicii de rahat ofera ambele companii, eu le-as privatiza si i-as da pe toti afara. Cred ca Metrorex e singura companie din lume care reuseste performanta sa faca aproape zilnic si 5-6 minute intre doua statii de metrou consecutive.

    PS: exista o inventie grozava inca din 1928. Ea se numeste "aer conditionat".
  • +1 (1 vot)    
    angajat RATB (Joi, 27 mai 2010, 21:46)

    Constantin [anonim]

    daca nu semnezi ca participi la greva, esti amenintat ca "nu mai esti cu noi" daca o sa ai probleme

    ca angajat RATB se simte clar ca suntem fortati de reprezentantii de sindicat sa facem asta, si nu putem sa ne opunem
  • +1 (1 vot)