Covasna: Elevii din judet sunt in greva japoneza, in incercarea de a-i convinge pe profesori sa nu intre in greva generala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 10:00 Actualitate | Esenţial

Elevii mai multor scoli din judetul Covasna protesteaza, miercuri, impotriva deciziei cadrelor didactice de a intra in greva generala incepand din 31 mai. Initiativa apartine Colegiului elevilor de la Liceul teologic reformat din Sfantu Gheorghe, potrivit Agerpres. Miercuri dimineata, elevii mai multor scoli din orasele Covasna, Baraolt si Sfantu Gheorghe au intrat la cursuri cu banderole albe pe brat, a anuntat presedintele executiv al Colegiului elevilor, Benko Reka.
  • "Speram ca profesorii se vor razgandi si vor renunta la greva, pentru ca pe noi, elevii, ne afecteaza foarte mult. Noi suntem prinsi la mijloc si nu avem nicio vina pentru ce se intampla in tara", spune Benko Reka, estimand ca la aceasta actiune de protest participa cel putin 500 de elevi din intregul judet.
Presedintele sindicatului din invatamantul covasnean, Nagy Gabor, este insa de parere ca elevii ar fi "imaturi" si nu realizeaza gravitatea situatiei. Liderul sindical nu exclude posibilitatea ca acestia sa fie manipulati.
  • "Foarte bine ca fac greva, sa invete si ei ce inseamna democratia. Nu le putem interzice, dar cred ca nu-si dau seama ca de fapt protesteaza si impotriva parintilor si bunicilor lor carora le vor fi diminuate salariile si pensiile. Iar acest lucru se va repercuta direct si asupra lor", a afirmat Nagy Gabor.
Liderul sindical a adaugat ca nu se pune problema ca profesorii sa renunte la intrarea in greva, incepand cu 31 mai, in ciuda protestelor elevilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1309 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Ce induiosator! (Miercuri, 26 mai 2010, 9:37)

    Biseriosul [anonim]

    Dar la copiii profesorilor de ce nu va ganditi bre? Ce vina au ei, ca de 20 de ani sufera de foame, doar pentru ca parintii lor sunt profesori! Blocam anul scolar, mediile se pot incheia si in iulie sau octombrie, bacul se poate da si la anul! Sau poate vin privatii si dau note! Vin privatii si dau ei Examenul de Bacalaureat!
    • -4 (4 voturi)    
      privatii nostri sunt manelisti (Miercuri, 26 mai 2010, 11:13)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Biseriosul

      mai sunt unii ca patriciu care asculta muzica clasica. numai ca patricu canta si manelistii joaca
    • +2 (2 voturi)    
      Munca e bratara de aur (Miercuri, 26 mai 2010, 13:10)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui Biseriosul

      Daca lucri 16 ore pe saptamana, 8 luni pe an nu poti cere salr egal cu cel al celor care lucra 10 ore pe zi, 12 luni pe an.

      Propun ca toti cei care intra in greava sa fie dati afara. Sunt destui tineri absolventi care vor dori sa se angajeze pe locurile ramasa libere si in mare majoritaet a cazurilor calitatea va creste dramatic.
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo copii (Miercuri, 26 mai 2010, 10:05)

    valexandru [anonim]

    dati-le o lectie sindicatelor.
    • +1 (7 voturi)    
      Lucrez la privat dar.... (Miercuri, 26 mai 2010, 10:28)

      Alin de la privat [anonim] i-a raspuns lui valexandru

      Tu chiar crezi ca DE DATA ASTA profesorii fac greva doar de dragul de a face greva?
  • 0 (6 voturi)    
    INCOMPETENTA guvernantilor si..... (Miercuri, 26 mai 2010, 10:16)

    lili [anonim]

    Indiferenta profesorilor fata de situatia elevilor prinsi la mijloc, mai ales cei din anii terminali.... INCOTRO, Romania ??!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      adevarata indiferenta (Miercuri, 26 mai 2010, 10:44)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Indiferenta e a ministerului educatiei. In fiecare portofoliu, ministerul isi bate joc sistematic de ce-a mai ramas din invatamant.
    • -1 (3 voturi)    
      fara educatie ne asteapta manelizarea totala (Miercuri, 26 mai 2010, 10:45)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui lili

      La ce salarii primesc profesorii si invatatorii o sa se intampla urmatorul fenomen. In loc de profesori super pregatiti, motivati, fosti absolventi ai celor mai bune facultati (eventual straine), copiilor le vor preda ... femeile de serviciu si bucataresele!

      Educatia precara este nociva pe termen lung. Nu e doar ceva de moment.
  • +7 (7 voturi)    
    Imaturi? (Miercuri, 26 mai 2010, 10:22)

    CCC [anonim]

    Bravo copii, e timpul ca profesorii sa nu va mai foloseasca, in fond e vorba de viitorul vostru! Cat despre imaturitate, as ruga fiecare profesor sa se uite in oglinda, si sa vada de cate ori au facut greva sau au amenintat cu greva chiar in timpul examenelor importante in ultimii ani. Va bateti joc de copii! E timpul ca cineva sa aiba curaj sa va spuna lucrurile in fata, fara frica.
  • +3 (7 voturi)    
    Finalmente! (Miercuri, 26 mai 2010, 10:23)

    Kyia [anonim]

    Eu as incuraja toti parintii, care de altfel sunt contribuabili, sa isi afiseze implicarea mai mult si sa ia atitudine in privinta acestor proteste care sfideaza din ce in ce mai mult situatia jalnica in care deja Romania se afla.
    Ca si cum nu ar fi destul ca ne confruntam cu o crasa sub calificare si nivel inferior de educatie al fortei de munca care ar trebui sa produca si sa sustina aceste luxuri, iesiri la iarba verde ale bugetarilor, mai si sectionam anul scolar astfel incat sa se creeze discontinuitate si cateva generatii bune de aici inainte.
    Domnilor BUGETARI retineti si invatati un lucru odata pentru totdeauna: responsabilitatea dvs fata de banii contribuabililor. As fi curioasa sa stiu cum ar rectiona consiliul de parinti la o scoala americana sau germana sa fie in aceasta postura? In postura in care oamenii pe care ii platesc se joaca cu viitorul copiilor lor... as vrea sa stiu cam cat la suta dintre profesori cauta si participa la cursuri de perfectionare a metodei didactice, cati dintre ei aduc noi modalitati de a transmite ceea ce au in programa, cati dintre ei inteleg cu adevarat care sunt etapele formarii unui adult si cat afecteaza caracterul unui adolescent toate aceste situatii, ca aditie la metodele jalnice de predare,cati dintre ei trec macar evaluarile cu note rezonabile?
    Daca tragem linie as putea sa afirm cu oarecare siguranta ca aceste proteste sunt total ne justificate, facand abstractie de promisiunile politice prin care li se mareau salariile. Oare in tara aceasta nu mai exista decat bugetari, categorii defavorizate, pensionari, minoritati samd? Oare in aceasta tara nu exista cumva si romani obisnuiti care chiar trebuie sa munceasca pentru salariul pe care il au?
    Ii poftesc pe acesti asa zisi dascali sa incerce sistemul privat de invatamant sa vedem cum s-ar adapta la un sistem competitiv, un sistem in care parintele plateste poate pana la EUR10 000/an insa unde trebuie sa performeze...
    Eu sunt cam satula de ignoranta!
    • -2 (6 voturi)    
      cum palaria mea poti sa vorbesti in halul asta? (Miercuri, 26 mai 2010, 10:39)

      stupid [anonim] i-a raspuns lui Kyia

      Asa vorbesti de parca toti bugetarii ar avea salarii de la decente in sus. Marele vostru carmaci a fost deacord cu marirea salarilor profesorilor cu 50%, dar ca in celebrul banc, nu e vorba de 50% ci de 25% , si nu e vorba de marire ci de reducere.
    • -2 (4 voturi)    
      da` (Miercuri, 26 mai 2010, 11:01)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Kyia

      nu exista draga si invatamint privat?vezi spiru haret si inca o gramada de alte "universitati"private!ai remarcat ce exceleaza produsele acestor universitati?din cauza cui se intimpla asta?cine crezi tu ca-si doreste examene de mintuiala ,garantat promovate in invatamintul preuniversitar?iti spun eu,clasa politica,pt ca daca inspectoratul scolar ar cere rigoare la examene atunci jumatate din elevi nu ar promova!si stii de ce nu ar promova?pt ca pe elevi ii doare undeva in timpul scolii de invatatura !dar stii de ce ?pt ca elevii stiu ca examenele nationale(bac,admitere liceu)sint o farsa la care se copiaza pe rupte pt ca-i voie de la clasa politica prin vocea inspectoratului scolar
      tot ca un fapt divers ,toti profesorii fac cursuri de perfectionare!sau cel putin in proportie covirsitoare!si inca o gramada de cursuri,multe dintre ele platite si toate in timpul liber ,simbata si duminica!ai idee care este aplicabilitatea acestor cursuri?iti spun eu ,0!toate aceste cursuri sint in fapt sinecuri pt apropiatii partidului la putere care cistiga bani grei prin predarea de lucruri inutile ,in mare majoritate incropite la repezeala de pe internet si prezentate ca fiind cursuri de perfectionare!stii care-i caracteristica ,in general,generala a celor ce predau aceste cursuri?iti spun tot eu,in general sint profesori f slabi,profesori "alunecosi"care traiesc doar pupind in fund seful si tinind aproape de partidul aflat la putere!
      ca si concluzie,nu invatamintul romanesc are probleme ,nu profesorii sint slab pregatiti ,marea problema ,cea care a dus la distrugerea invatamintului ,este politizarea acestuia!totul se face politic ,nu mai exista concurenta ,nu mai exista munca in echipa,totu-i politic si cind cind esti numit doar pt ca esti cu relatii la partid rezultatele din invatamint dispar
      nu sint profesor,am pregatirea necesara dar am ales sa fiu "privat"!da` tin legatura cu multi colegi de facultate
      ca atare ,profesori faceti greva!nu puteti fi cirpa de praf a politicienil
  • 0 (2 voturi)    
    Ca sa nu uitam! (Miercuri, 26 mai 2010, 11:00)

    Crosheta [utilizator]

    Traian Basescu a sustinut ca majorarea salariilor profesorilor nu va afecta in niciun caz investitiile. "Discutiile privind aducerea la zero a investitiilor din cauza cresterii salariilor sunt false. Nu poate fi vorba de limitarea la zero a salariilor din cauza cresterii salariilor. Luati si dumneavoastra sumele care se dau profesorilor. Sunt nesemnificative. Nu se puteau face kilometri de autostrazi cu ele", a declarat presedintele, acuzand Guvernul de ineficienta utilizarii fondurilor europene pentru investitii.

    Presedintele s-a referit si la banii de investitii de la Uniunea Europeana care exista, dar nu sunt folositi. "Dezinteresul pentru banii europeni si coruptia pe buget sunt cauzele pentru care nu se fac investitii, nu cresterea salariilor profesorilor", a concluzionat Traian Basescu.

    Vineri, 24 Octombrie 2008, ora 13:03
    Sursa: Ziare.com
    Autor: Camelia Badea
  • -2 (2 voturi)    
    Cam penibil... (Miercuri, 26 mai 2010, 11:57)

    Pantera Roz [utilizator]

    UDMR,fiind el la guvernare, face propaganda anti-greva prin intermediul unor copii nevinovati.Cam perfida metoda...N-ar fi mai corect sa negociati cu sindicatele?!
  • +2 (4 voturi)    
    super tare.. (Miercuri, 26 mai 2010, 12:16)

    andi [anonim]

    "Liderul sindical nu exclude posibilitatea ca acestia sa fie manipulati."

    din surse anonime am aflat ca si bebelusi pregatesc miscari de protesc in mai toate cresele din tara, renuntand la suzete o zi intreaga, in semn de protesc fata de masurile de austeritate anuntate de guvern

    sursa: chiar-totul-e-posibil!
  • 0 (2 voturi)    
    Greva (Miercuri, 26 mai 2010, 13:07)

    Constantin R [anonim]

    Am fost prof. Am fost contra grevelor, nu pt. ca n-as fi dorit salariul mai mare, ci pt. ca sindicatele nu cauta, asa cum declara, imbunatatirea instruirii si a educatiei. (Ce educatie i se da elevului care e lasat sa copieze chiar de supraveghetor sau i se dicteaza de propriul prof.?) De ce n-au protestat contra continutului manualelor, contra felului cum sunt intocmite programelor, contra incarcarii excesive a elevilor?
    (Eu mi-am facut propriile manuale sau/ si/ le-am folosit partial pe cele date de GUVERN.)
    Am participat (obligat) la cursurile PIR si am intrat in discutie pe teme de educatie si instruire cu doamna care conducea cursul. Mi-a ascultat doleantele si intrebarile. Drept raspuns mi-a spus ca e de profesie inginer. In timpul cursului s-a dovedit ca prof. cursanti erau mai bine pregatiti decat dansa.
    ETC., ETC:,,,,,,,