Proteste la Bucuresti, Iasi si Brasov fata de reducerea  alocatiilor si indemnizatiilor pentru cresterea copiilor

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 7:41 Actualitate | Esenţial

Parintii vor protesta, miercuri, in fata Guvernului, nemultumiti de intentia Executivului de a reduce indemnizatiile pentru cresterea copiilor, alocatiilor pentru nou-nascuti si de a elimina trusoul pentru bebelusi. Actiuni similare vor fi organizate la Iasi si Brasov. Intre timp, petitia online prin care se solicita mentinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului la 85% din venituri a fost semnata de peste 49.000 de persoane.

De asemenea, Comunitatea Mamicilor din Romania a anuntat ca pe 1 iunie va iesi din nou in strada, la un miting la care se asteapta sa participe "un numar impresionat" de parinti si copii - informeaza Agerpres.

Pe 17 mai, in fata Ministerului Muncii, mamicile au organizat un miting si au depus o scrisoare deschisa la minister.

Ultima varianta agreata de guvernanti este reducerea cu 25% de la 1 iunie a indemnizatiei lunare pentru cresterea si ingrijirea copiilor.

Scaderea va fi aplicata la cuantumul rezultat din echivalentul a 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, a declarat consilierul premierului pe probleme economice, Andreea Vass-Paul.

"Varianta agreata pentru noua indemnizatie pentru cresterea copiilor in Romania este pastrarea perioadei de acordare a indemnizatiei la doi ani si a procentului de 85% din nivelul salariului obtinut in ultimele 12 luni lucratoare si diminuarea temporara cu 25% a cuantumului astfel rezultat. Vor fi mentinute limitele minimale si maximale fixe de 600 lei, respectiv 4.000 lei. Astfel, discutam despre pastrarea de facto a abordarii procentuale la un nivel de 64% din salariu, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 4.000 lei, incepand cu 1 iunie 2010", a spus consilierul premierului.

In prezent fiecare mama care are un copil in varsta de pana la doi ani primeste o suma ce reprezinta 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1210 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 26 mai 2010, 8:24)

    Ghita [anonim]

    de ce romania isi permite sa dea timp de 2 ani acest ajutor cat timp in SUA primesti o luna, in franta 6, in ungaria 3. Chiar noi avem de unde?

    Nu inteleg de ce o mama care a cotizat 12-13 ani dar nu a avut venit in ultimul an sa nu primeasca nimic, iar altii care au cotizat doar un an sa primeasca. OK nu tine de cotizatii nu este un drept, este un ajutor dar este un ajutor discriminatoriu.

    Nu inteleg cum isi inchipuie cineva ca daca din 1000 RON plateste la stat 100 RON lunar timp de 12 luni sub forma de CASS (care se ia in calculul pensiei si se duc pe pensiile altora, bugetul CASS fiind clar in deficit) crede ca i se cuvin cam 17000 ajutor in urmatorii 2 ani. Chiar ma depaseste... ok trebuie sa ajutam mamele, tatii si copii dar cred ca s-ar fi putut face mai multe daca din cei 4000 EUR care ii primeste fiecare mamica pentru un copil s-ar redirectiona 50% catre constructia de gradinite/creste total deficitare in .ro .
    • -2 (4 voturi)    
      100euro (Miercuri, 26 mai 2010, 9:43)

      gogabii [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Sa traiasca timp de 2 ani mama si copilul din 4000euro nu e usor.
      200euro / luna din care jumatate vrei sa dai pt. constructie de gradinita? Te vad eu cum traiesti din 100euro /luna, se vede ca nu ai copil.
      • +3 (3 voturi)    
        sa iti spun un secret (Miercuri, 26 mai 2010, 9:08)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui gogabii

        am copil, si nu am beneficiat de ajutorul respectiv, m-am limitat strict la cei 200 roni si 42 ce vor deveni 35. Hai sa iti spun ce am facut cu cei 200 RON. I-am dat spaga in avans in spital (doctor, asistent, si cazare in camera fara gandaci, femeia de servici). Nu spune nimeni ca trebuie sa stai 2 ani, hulita generatie de actuali pensionari stateau acasa 3 luni si apoi ne trimiteau pe noi la cresa. Parinti mei nici nu primeau invoire sa intarzie la servici dimineata sa ne poata lasa la cresa si pentru 15 minute li se taiau din salariu 10%. Parintii mei au fiert cate 12 scutece pe zi, nu primeau moca pampersi, si totusi am reusit sa cresc si sa pot creste la randul meu un copil. Cand sotia mea nastea eu eram inca la servici, am avut libere doar 2 zile dupa nastere si asta sa alerg dupa acte prin 3 administratii si primarii. Si de ce nu am putut fi acasa sau zilnic sa plec dupa terminarea programului sa ajung la copil? Tocmai pentru ca aveam copil, si vezi tu in lumea asta nu toti primim gratis, ajutoare, intelegere si drepturi ce ni se cuvin (dreptul de a munci de ex. maxim 8 ore). In sistemul privat chiar nu te lasa sa stai 2 ani acasa, dupa un an deja incepi sa primesti telefoane vino ca ti se restructureaza postul, e posibil dupa 2 ani sa nu mai ai unde sa te intorci. Asa ca nu trage concluzii pripite, copilul este o responsabilitate intai a ta si nu a statului, inainte sa ai un copil chinuie-te sa faci ceva sa il poti si creste, nu il poti arunca in fata ministerului muncii si sa tipi: creste-l tu, da-mi bani sa-l cresc etc, imi doresc sa cred ca nu ne-am nascut sclavi sa aiba altii grija de noi si nici nu putem prolifera la nesfarsit: are statul grija de noi ca asa ne-au obisnuit in 60 de ani comunistii si neocomunistii. Nu sunt eu de vina ca unii parinti s-au gandit sa faca copii dupa ce si-au luat mertan sh in rate, si au garantat cu banii de crestere ai copilului, la fel cum nici eu nu trebuie sa cresc copilul altora cat timp eu nu am cerut/primit nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          sincer (Miercuri, 26 mai 2010, 19:38)

          liana [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          ai dreptate. Probabil ca suntem unici ca tara cu 2 ani de zile sa primesti 85% din salariu stand acasa. Este enorm.

          Dar gandeste-te la ceva, tara noastra sta foarte prost cu natalitatea. Masura asta a fost conceputa si consider ca este o masura foarte buna pentru a stimula in special femeile care castiga mai mult, sa faca copii.

          O astfel de femeie, care poate are si ceva in cap de castiga mai bine, s-ar gandi de doua ori inainte sa faca un copil. Stiu ca suna egoist si materialist, iar un copil il faci pentru ca ti-l doresti, nu din cauza banilor, dar sa stii ca multi gandesc asa.
    • +3 (3 voturi)    
      bai Ghita , sa stii ca ai dreptate (Miercuri, 26 mai 2010, 10:04)

      George [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      si in Irlanda mamele sunt platite doar citeva luni ..
      Ghita asta are ceva logica , neasteptata pentru un Gheorghe (ca si mine )
      :)
      • +2 (2 voturi)    
        o masura buna (Miercuri, 26 mai 2010, 9:18)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui George

        ar fi fost si reducerea perioadei de la 2 ani la maxim 1 an sau 6 luni, dar din pacate efectele s-ar fi vazut de abia peste un an si nu anul asta, tot ce se face acum se face pentru a trece podul anul acesta, dau de la mine fericit cei 7 lei care ii pierd la alocatia copilului.

        gogabii, nu poti sa cresti copilul nici cu salariul de 1200 net care echivaleaza cu ajutorul de 200 EUR pe luna, dupa cei doi ani nu? Si totusi dupa 2 ani ce faci? Ceri prelungirea perioadei de primire ajutor pana la 18 ani? Sau de ce nu pana la 23 ani dupa ce termina facultatea... sau hai si dupa sa ajutam pe cei ce ies din bancile scolii , tinerii se descurca greu, facem ajutor pana la 30 ani. Si apoi va scoate Iliescu la pensie anticipata la 35 ani ca sa nu cumva sa intre copii tarii in somaj... si cine plateste factura? Orice leu primit nemeritat (ca si munca/cotizatie nu deschid discutie de morala, toti ar trebui sa ne crestem copii cat putem de bine) inseamna un leu furat de la altcineva care merita. Si daca meriti si ti se ia, de ce sa te mai zbati sa meriti cand vezi ca daca nu meriti tot primesti?
        • 0 (0 voturi)    
          NU ai dreptate (Miercuri, 26 mai 2010, 11:14)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          Daca se reduce perioada de indemnizatie la 1 an se vor reduce cheltuielile cu 50% si asta se va intampla instantaneu. NU doar cu 8% asa cum se vor reduce daca se va impune suma fixa sau 25% din venit. Acum explicatiile: In perioada de 2 ani sunt mamici care au depasit aceasta peioada (statistic 50% deoarece este un flux contiuu si perpetuu, unii vin, alti inainteza in perioada, altii termina parioada) - uite cum brusc s-au redus cheltuielile la 50% (automat daca se reduce la 1 an si 6 luni vor reveni la buget 25%). Si astfel lovesti si in cei care NU AU COTIZAT DE LOC si stau 2 ani pe 600 RON. Nu lovesti DOAR in cei care au cotizat sume imense ani de zile in sistemul privat si care au muncit pe branci... De ce se reduce doar cu ~8% daca se aleg celelalte variante? pentru ca 90% din cei care au 600 RON si aceasta nu se reduce cu 25% cei ce depasesc 4000 nu o sa se reduca pentru ca si dupa reducere tot 4000 o sa primeasca... si atunci o sa lovesti in cei din clasa de mijloc care au si muncit au si cotizat...
          Dar nimeni NU ne asculta... doar unii si altii pe forumuri care desi NU sunt afectati simt ei nevoia de exprimare... cu argumente sa moara si capra vecinului...
          Rusine!!!!
          • 0 (2 voturi)    
            tu nu ai dreptate (Miercuri, 26 mai 2010, 10:27)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

            citeste ce am spus mai sus in primul rand si citeste si legea: nu primesc toti 600 RON, cei care nu au cotizat in ultimele 12 luni nu primesc nimic, chiar daca au 10 ani de cotizatii anterioare.
            pe de alta parte, cum anunti tu zeci de mii de mame ca peste 2 saptamani tre sa se intoarca la munca (ai gradinita unde sa il duci? nu ai ca banii se toaca pe ajutoare), iar bani de bona exclus, si nu toti mai avem bunici / parinti.
            Argumentul meu nu este sa moara capra vecinului, ci doar solicit responsabilitate daca nu vreti responsabilitate fata de copii vostrii treaba voastra, dar cand e vorba de munca mea vreau ca statul sa fie responsabil daca pe voi nu va intereseaza. PUNCT.
            • +1 (1 vot)    
              Puncte de vedere diferite (Miercuri, 26 mai 2010, 12:42)

              Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Ghita

              Cand am spus ca nu ai dreptate ma refeream la banii care se strang imediat din reducerea perioadei...
              Acesit bani pot fi folositi in crearea de gradinite spitale etc..., problema este ca ne taie noua tuturor si se vor duce tot pe clientela politica... Unde este responsabilitatea statului de care vorbesti? Eu sunt responsabil, am cerdit la banca pentru a-i oferi copilului unde sa creasca, mucesc in privat pe branci sa am ce sa-i dau copulului, iar sotia (actualmente mama) renunta la salariu tocmai pentru a putea creste acest copil... iar in momentul in care indemnizatia reprezinta venitul si al sotiei (mamei) si al copilului vor sa-l taie... Aici este problema... NU am nimic cu tine Ghita... felicitari pentru ce ai facut pentru copilul tau, dar nedreptate a fost si in momentul cand tu ai primit 600RON in loc de procent din cat ai cotizat. IN momentul de fata daca se reduce la 600 RON din repsonsabilitate pentru a-i oferi copilului tot ce trebuie , sotia o sa se intoarca la servici, nu fugim de munca, asa cum ne acuza Bitman si compania, Vrem doar dreptul nostru si nu doar capuse pe spatele iobagilor...
              Cu Respect
              Nicolae
              • 0 (0 voturi)    
                om (Miercuri, 26 mai 2010, 19:31)

                Ghita [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

                eu nu am primit nici macar aia 600 RON pentru ca legea nu tine cont de cat ai cotizat muncit/ ci doar de veniturile din ultimele 12 luni consecutive.
    • -1 (1 vot)    
      Ghita, nu-ti cere nimeni sa intelegi (Miercuri, 26 mai 2010, 11:38)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      pentru ca spre deosebire de tarile mentionate de tine, in Romania nu poti sa-ti faci un cont de economii din acre sa traiesti: aici se castiga putin. salariile in romania sunt ffff mici, comparabil cu tarile mentionate de tine: nu-ti poti plati o bona. pentru ca sunt neventi ca tine mai Ghita care-si dau cu parerea si nu inteleg niciodata, decat atunci cand le intra ceva in buzunar
      • 0 (0 voturi)    
        tocmai de aia (Miercuri, 26 mai 2010, 11:19)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui nenea

        daca aici se castiga mai putin , ca sa ai ce da de mancare la copil trebuie tu sa muncesti mai mult nu? Sau muncim si mai putin si stam acasa?
        E problema de logica, nu de macroeconomie, constitutie bugetara, pacat ca la noi in discutii intai facem exercitii de logica elementara inainte de a propune/discuta solutii elevate, sau facem can canuri la tv intru propasirea prostiei si lipsei de responsabilitate.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 26 mai 2010, 9:29)

    xyz [anonim]

    Personal nu inteleg de ce s-a trecut direct la reducerea pensiilor si a indemnizatiilor pentru copii. Inteleg ca nu sunt bani, dar chiar astea erau primele masuri de luat? Ce masuri s-au luat inainte si nu a functionat de s-a ajuns aici, sa lovim in cei mai slabi si neputinciosi. Chiar atat de lasi suntem incat sa ne bazam pe copii si pe batrani sa ne scoata din criza? Daca acceptam ca acestea sunt cele mai bune masuri de a iesi din criza, ne meritam soarta blestemata pe care o avem ca popor.
    • +1 (3 voturi)    
      pe fond ai dreptate (Miercuri, 26 mai 2010, 8:47)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui xyz

      insa erau singurele masuri cu aplicabilitate imediata. reducerea personalului bugetar ar fi insemnat minim 2 ani de evaluari si procese in instanta, eliminarea pensiilor speciale ce nu tin cont de suma cotizata (cum naiba un judecator cu 4000 ron salariu primeste pensie 30.000), evaziunea fiscala nu o reduci intr-o luna, investiile nu le poti taia pe toate (lasand la o parte ca ar fi o eroare economica, dar vei plati penalitati/despagubiri/daune interese), iar taxele mai mari ar gatui economia -> inflatie (adica creditare 0, reducerea puterii de cumparare) -> somaj si efecte suplimentare negative.
      Cei care au parinti pensionari, faceti un calcul: adunati salariul vostru (vb cu cei care muncesc in privat) cu pensia lor, scadeti 15% de la ei ,vedeti cu cati bani ramaneti per total. Apoi luati celalalt calcul, scadeti din venitul cumulat 5% (TVA), 4% impozit pe venit, adaugati si nesiguranta locului de munca si inflatia in cascada si veti vedea ca ati fi avut mai mult de pierdut asa...
      • 0 (0 voturi)    
        NU ai drepate (Miercuri, 26 mai 2010, 11:21)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Daca se reduce perioada de indemnizatie la 1 an se vor reduce cheltuielile cu 50% si asta se va intampla instantaneu. NU doar cu 8% asa cum se vor reduce daca se va impune suma fixa sau 25% din venit. Acum explicatiile: In perioada de 2 ani sunt mamici care au depasit aceasta peioada (statistic 50% deoarece este un flux contiuu si perpetuu, unii vin, alti inainteza in perioada, altii termina parioada) - uite cum brusc s-au redus cheltuielile la 50% (automat daca se reduce la 1 an si 6 luni vor reveni la buget 25%). Si astfel lovesti si in cei care NU AU COTIZAT DE LOC si stau 2 ani pe 600 RON. Nu lovesti DOAR in cei care au cotizat sume imense ani de zile in sistemul privat si care au muncit pe branci... De ce se reduce doar cu ~8% daca se aleg celelalte variante? pentru ca 90% din cei care au 600 RON si aceasta nu se reduce cu 25% cei ce depasesc 4000 nu o sa se reduca pentru ca si dupa reducere tot 4000 o sa primeasca... si atunci o sa lovesti in cei din clasa de mijloc care au si muncit au si cotizat...
        Dar nimeni NU ne asculta... doar unii si altii pe forumuri care desi NU sunt afectati simt ei nevoia de exprimare... cu argumente sa moara si capra vecinului...
        Rusine!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mamele puteau sa omise din aceste masuri (Miercuri, 26 mai 2010, 10:14)

    dave [anonim]

    Mamele puteau fi lasta in pace... nu stiu ce mare economie se face pt ca nu detin cifre.. dar cred ca puteau lua domii guvernanti de la ei aceasta suma.. si asa traiesc saracele mame in saracie cu indemnizatiile alea nenorocite.. dar daca mai si taie din ele va fi jale.
    • +2 (2 voturi)    
      pune problema altfel (Miercuri, 26 mai 2010, 10:37)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui dave

      cat de rau am ajuns cu deficitul de am inceput cu asemenea masuri ?
  • 0 (2 voturi)    
    pentru cei care nu au copii si comenteaza (Miercuri, 26 mai 2010, 10:46)

    carmen [anonim]

    Va dau un exemplu :in Spania se da 2500 Euro pentru nasterea copilului iar in romania 230 ron plus 150 ron trousou stiu asta de la fratele meu ca sa nu ziceti ca vorbesc aiurea.
    Cat timp mie imi i-a statul lunar 1000 ron din salariu am dreptul sa mi se dea cei 85% din ultimele 12 luni desi eu am cotizat 6 ani la privat pana sa am acest copil
    • +1 (1 vot)    
      statul iti ia pentru altceva banii aia (Miercuri, 26 mai 2010, 10:28)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui carmen

      nu exista in romania cotizatie pentru viitorul copil.
      asa zic si eu ca daca platesc 0,25% la cartile de munca vreau servicii medicale, sau daca platesc rovinieta la masina statul e obligat sa imi dea gratis bonuri de masa.
  • +1 (1 vot)    
    asa (Miercuri, 26 mai 2010, 11:28)

    ion [anonim]

    Imi plac comentariile de genul ca in Franta stai casa x luni si primesti y bani , sau ca in Spania este asa in SUA este pe dincolo.
    Oameni buni aici este Romania. Toate prevederile legale fac parte mai mult sau mai putin pe o strategie pe termen lung. Romania are o problema mare cu natalitatea. Mai tineti minte anii de dupa revolutie cati copii mici vedeati pe strazi sau si mai recent cat copii vedeati pe strazi?Va zic eu ca nu prea erau. Acuma de cativa ani s-a mai revenit in normalitate cat de cat. Asta unu la mana.
    Doi la mana noi platim o groaza de taxe si impozite. Imi spuneti si mie ce se fac cu banii aia?Sistemul sanitar ii la pamant, nu trece saptamana mai nou sa nu vezi stire ca a murit cineva in spital. Sistemul de invatamant scoate pe banda rulantat incompetenti cu diploma. Drumurile sunt pline de cratere. Autostrada se faca poate cand ma apuc eu sa o cronstruiesc. Doamne feri sa ai vreun proces ca te plimbi prin sali de judecata pana iti vine rau. etc etc
    Pe langa asta sa nu uitam ca 80% din femeile care beneficiaza de ajutorul acesta primesc de fapt 600 ron. adica 150 de euro
    Acuma imi eplicati si mie de ce trebuie taiat de aici? (nu veniti cu explicati ca in Franta sau Spania sau mai stiu eu unde cum ii)
  • +1 (1 vot)    
    Pentru contestatari (Miercuri, 26 mai 2010, 12:52)

    Neagu Marius [anonim]

    De cand citesc comentariile care se posteaza aici am vazut o gramada de contestatari care vin cu o serie de exemple de genul, in Franta, USA se dau doar 2-3 luni pentru ingrijirea copilului, altii spun ca mamele vor pomana de la statul roman (saracul de el)...samd. Oameni buni, ori noi cei care sustinem sa nu se schimbe aceasta lege suntem nebuni, ori voi, contestatarii, sunteti niste cauze pierdute pentru societate. Daca in tara noastra in loc sa se faca sali de sport pe sute de mii si milioane de euro, s-ar fi construit in 20 de ani cateva sute de crese si gradinite care sa respecte standardele de ingrijire a copiilor, credeti ca ar mai prefera vreo mama sa stea 2 ani acasa, periclitandu-si astfel cariera?.
    Daca banii care se strang din taxe si impozite ar fi investiti in sistemul de sanatate, care e la pamant, in educatie, samd...credeti ca astazi am mai fi revoltati de faptul ca platim zeci de ani niste bani statului si intr-un final nu ii regasim niciunde si nici noi nu beneficiem de ei atunci cand situatia si legea o impune?. De ce nu va puneti problema ca statul ia pomana de la noi , atunci cand platim CAS, iar cand mergem la un spital mai platim o data analizele, medicamentele necesare operatiilor (pentru ca spitalele nu mai au baza materiala) si bineinteles spaga de rigoare care sa compenseze diferenta de salariu pentru doctori si asistente. De ce nu ar fi considerati pomana banii incasati de stat pentru fondul de pensii, atata timp cat in fiecare an se mareste varsta minima de pensionare (probabl ca la anul o sa fie 75 ani) , iar daca totusi ajungem sa beneficiem de pensie intr-un final, vine un guvern competent si o reduce cu 15 %.
    Ganditi-va la toate astea, ganditi-va ca in conditii de egalitate de preturi pe piata cu tarile din comunitate noi avem salarii infinit mai mici decat ei...si contestati mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      nu sunt de acord cu guvernantii, dar ... (Miercuri, 26 mai 2010, 20:10)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui Neagu Marius

      de ce mamicile care militeaza se multumesc doar sa tipe "nu ne luati din bani"? de ce nu sustineti mentinerea temporar a acesti legi si construirea de crese si gradinite. Iar cand acestea sunt gata sa se modifice legea ca timpul de stat acasa al mamei sa devina sub 1 an (3-6 luni). De ce nu se inainteaza solutiile? Asta ar ajuta si o parte din someri, care s-ar putea recalifica pe profesia de bona sau insotitor copil.
      Parerea mea este ca in continuare avem ochelari de cal, "Domle, situatia e grea dar pe mine sa nu ma afecteze ca sunt altii de la care se poate restrange". Ne complacem in sitatia asta si nu ajungem nicaieri, problema e ca nici copii pe care ii iubim si pentru care iesim in strada nu ne pot multumii, ca nu le facem un bine.
  • 0 (0 voturi)    
    open mind (Miercuri, 26 mai 2010, 17:05)

    Clara [anonim]

    In primul rand ca majoritatea isi da cu parerea in necunostinta de cauza. Au trait vremuir grele poate, au crescut copii cum necum si acum le e frica ca nu cumva generatiile care vor urma sa "o duca mai bine ". Si mai mult: compara Romania cu alte tari. Pai fratilor , si mi-e mi-ar conveni sa avem conditiile din alte tari dezvoltate , incepand cu spitale, doctori si terminand cu crese , gradinite si educatori. Mi-ar convenit sa stau doar cateva luni acasa si sa stiu ca imi pot permite , daca ma intorc la munca, o cresa la care copilul meu are ce invata si este ingrijit in mod corespunzator. Nici macar la cresele particulare din Romania nu ai garantia asta (unde se ajunge lunar la 1200ron), dar la cele de stat.... Si ce alegi? Sa-ti dai copilul la o cresa si toti banii pe care ii castigi pe o luna sa se duca la acea cresa (plus ca mai ai nevoie si de mancare , hainute si medicamente etc) sau sa stai 2 ani acasa si sa iei indemnizatie??????????

    Sistemul ne obliga sa stam acasa. Nu -ti poti permite sa te intorci la serviciu decat daca ai un salariu foarte mare din care sa iti permiti o bona sau o cresa si sa-ti mai ramana si bani pentru traiul de zi cu zi.

    Sistemul din Romania ii determina pe unii sa devina rautaciosi si invidiosi. Daca traiul ar fi la un alt standarrd si oamenii ar gandi altfel...... Deci ce pretentii sa avem.. si de la cine??
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pentru toti nedumeritii (Miercuri, 26 mai 2010, 18:49)

    una din mamele protestatare [anonim]

    raspuns atat pentru ghita si altii care au nedumeriri vis a vis de motivul protestului mamelor, eu cred ca in alte tari din europa se plateste indemnizatie pt. mame un timp mai scurt insa alocatiile pentru copii sunt substantiale si poti face ceva cu ele nu sunt de 10 euro ca in romania, de asemeni multe din noi s-ar intoarce la munca daca ar fi de munca, dar cand din total populatia activa din tara asta 35% lucreaza in tara ca sa tina in spate mai mult decat dublu alte categorii de persoane, iar restul de 65% muncest prin alte tari la capsuni, bone sau asistente este clar ca este un mare deficit de locuri de munca, ar trebui ca in momentul de fata ca sa ne fie bine statul ca prima masura anticriza ar trebui sa scoata la mezat cel putin 9 milioane de locuri de munca, astfel banii care se castiga in tara s-ar cheltui aici fie ei multi sau putini.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca (Miercuri, 26 mai 2010, 19:33)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui una din mamele protestatare

      statul isi permite si parintii cand muncesc, muncesc nu huzuresc ca la noi, unde 5 oameni invart hartii iar salariile in sistemul bugetar au o rata de crestere dubla fata de salariile din privat, care trebuie sa acopere cheltuielile tuturor.