UPDATE: Incendiu de proportii la Complexul Dragonul Rosu din Capitala. Un pompier si-a pierdut viata, alti 4 sunt raniti

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 6:52 Actualitate | Esenţial

incendiu la complexul comercial
Foto: USER UPLOADED
Un incendiu de proportii a avut loc, miercuri dimineata, in jurul orei 4:30, la mai multe standuri din Centru comercial Dragonul Rosu. Focul se intinde pe o suprafata de o mie de metri patrati. 24 de autospeciale sunt la fata locului, insa flacarile sunt foarte greu de stins pentru ca in incaperi in care se afla materiale combustibile.

Purtatorul de cuvant al ISU Bucuresti, Anca Onofrei, a precizat la Antena 3 ca deocamdata, nu se poate actiona din interior, echipele aflate la fata locului incearca sa limiteze incendiul, insa fumul este foarte inecacios. Ea le-a recomandat locuitorilor din zona sa inchida ferestrele, acest fum fiind periculos pentru sanatate.

UPDATE: Un pompier  a murit  in incendiu, alti patru sunt la spital. Pompierul mort avea 24 de ani si si-a pierdut viata in timp ce incerca sa isi salveze un coleg. Prefectul Capitalei a declarat, pentru Realitatea TV, ca nu exista victime civile. El a adaugat ca flacarile au fost izolate si nu exista pericolul ca incendiul sa se extinda. Stingerea focului va mai dura cateva ore.


Citeste mai multe despre   






















21366 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Cata dreptate are "evaziune " (Miercuri, 26 mai 2010, 7:47)

    Mosadd [anonim]

    Dar sa recunoastem acum . Sunt tare bune hainele cumparate la jumatate de pret de acolo si incaltamintea si electrocasnicele ( aceleasi de la marile magazine unde la cumparam cu 200 % mai mult ) ...etc. O intrebare insa . Care acte ? Astia emit 100 de facturi / an . Si vine Garda , se da spaga grasa ( 1000 - 2000 euro ) si gataaaaa....trece tot . La fel si cu OPC . Asta e tara noastra . " CITAT : Spaga este cea care te scoate din " ...at " , un procuror un senator un inspector si ai scapat " ...ha ha ha
    • +2 (2 voturi)    
      pt mosadd (Miercuri, 26 mai 2010, 16:29)

      gina [anonim] i-a raspuns lui Mosadd

      draga..tin sa te anunt k oamenii asthia platesc chirie pe 10 ani pt magazinele astea..si cumpara un magazin k banii grei..asta e doamna udrea si ontanu se vor imbogati dp aste..normal k banii pe asigurari intra la ei in buzunar o mare parte..si incendiul a fost provocat..la 5 dimineata cand am plecat de acasa daca te uitai pe cer vedeai teroarea din filmele de groaza
  • +2 (10 voturi)    
    esti nebun? (Miercuri, 26 mai 2010, 7:54)

    Hezbollah [anonim]

    au luat foc dragoanele din spate cu marfa putina si patroni amarati. mi-e sila de comentariile superficiale de genul e patron>>are bani multi si e evazionist manca-l-ar cainii. Banii adevarati nu se faceau in dragoanele care au ars. Mai informeaza-te.
    • 0 (0 voturi)    
      mafiotiii (Joi, 27 mai 2010, 22:12)

      lici [anonim] i-a raspuns lui Hezbollah

      esti varza stii cat era un stand in dr 5 sau 6 ??? cel putin 40 mii eur si asta doar cesionat pe 10 ani nu pt totdeauna si putea sa ajunga pana la 120 mii alea din fata ,si tine minte ca toate erau vandute ;) ,sau stii cat era chiria in ele ?? daca nu ai idee at nu mai vorbi
  • +12 (16 voturi)    
    evaziune (Miercuri, 26 mai 2010, 8:14)

    ANAF [anonim]

    Astia iar au dat foc la acte. Tot timpul ia foc cate ceva intre 3-5 dimineata ..... periodic
    • +10 (12 voturi)    
      care acte (Miercuri, 26 mai 2010, 8:25)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ANAF

      spun ei ca au ars actele...ceea ce nu se specifica e ca de ceva timp aveau garda financiara pe cap, asa ca "actele si marfa au ars"
  • +6 (8 voturi)    
    Chiar e legala mizeria de acolo? (Miercuri, 26 mai 2010, 8:42)

    vamaiot [anonim]

    Am fost si eu de cateva ori pe acolo si in zona din fata e o mizerie incredibila si un furnicar de ''colibe'' inghesuite ...

    Chiar atat de corupte sunt institutiile statului si atat de multe persoane influente reusesc sa pazeasca investitia celor care ajung din Asia intre peretii vaporului?

    Asa ne trebuie, daca justitia e de ca..t, si sa vedeti cand se va trece de la comert evazionist la crima organizata ...
  • -17 (21 voturi)    
    incendiu de la dragonul rosu (Miercuri, 26 mai 2010, 9:03)

    ionut [anonim]

    Esti sigur tu ca a dat ei foc? trezestete la realitate acolo a, ars marfa de peste 15 milioane de euro..
    problema este cati or sa ramana fara munca acum? bagameas pl in romania!!!
    • +7 (9 voturi)    
      realitate? (Miercuri, 26 mai 2010, 11:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      de ce nu emigrezi tu in china ca acolo sigur o sa-ti dea cineva de munca..
    • +8 (8 voturi)    
      Si noi in tine... (Miercuri, 26 mai 2010, 12:59)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui ionut

      ...Si noi in tine...De ce injuri Romania?
      Cu ce este de vina Romania ca a luat foc "Dragonul Rosu"?
    • +1 (3 voturi)    
      Poate nu au dat foc intentionat.. (Miercuri, 26 mai 2010, 14:52)

      AnaB [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Poate nu au dat foc intentionat.. dar eu cand am mers prin dragon toti vanzatorii FUMAU non-stop, fara sa le pese de semnele alea cu "fumatul interzis" (poate n-o fi fost prost ala de le-a pus). Pai cand stai numai intre plastice, haine si cartoane esti putin inconstient tata daca fumezi ca turcu' in mijlocul lor. Pacat de cei doi pompieri! Azi s-a vazut ca in Bucuresti se aproba constructia tuturor magaoaielor dar in caz de incendiu vai de capul nostru.
  • -1 (1 vot)    
    Dezinformare (Miercuri, 26 mai 2010, 9:08)

    ion [anonim]

    Mai interesativa despre starea celor 2 pompieri ,ca se pare ca nu este cum spun ei!!!
    • +4 (6 voturi)    
      mai invata.... (Miercuri, 26 mai 2010, 10:18)

      mihail [anonim] i-a raspuns lui ion

      Mai bine ai pune mana pe o carte de gramatica inainte sa comentezi pe net !
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 mai 2010, 9:32)

    V [anonim]

    pacat de pompierul mort si de poluarea imensa.

    Dumnezeu sa-l odihneasca...
    • 0 (0 voturi)    
      poluare (Miercuri, 26 mai 2010, 18:04)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui V

      asa e... am venit de la otopeni pe a2 si nu exagerez daca spun ca un "suvoi" de fum lung aproape 1000m .plutea paralel cu a2 la aproximativ 40km distanta de tragedie
  • +5 (9 voturi)    
    Evaziune (Miercuri, 26 mai 2010, 9:52)

    yo [anonim]

    Daca v-ati gandi un pic , poate ar realiza unii dintre voi ca de fapt in Romania se face evaziune ca sa tina preturile scazute si nu pentru beneficiul intreprinzatorilor . Astia se chinuie sa ramana pe piata si se lupta cu giganti gen Carrefour care probabil ca au ordonat o mica epurare in noaptea asta . O sa ne imbracam si o sa cumparam numai de unde vor ei si la preturile cu care vor ei ... Sistemul ne vrea saraci si incolonati . Manipularea prin media exista de ani multi de zile , dar cine cunoaste sisitemul , stie ca de fapt sunt niste amarati care castiga mai putin decat un managerash de la o multinationala ...
  • +12 (14 voturi)    
    Acolo e focar de infectie si de frauda (Miercuri, 26 mai 2010, 10:07)

    Chinezarii [anonim]

    Pacat de bietul tanar, e un erou pt ca a fost omenos si a incercat sa-si ajute un coleg.
    Sper ca ancheta sa devina penala si cei care au dat foc (sau au neglijat ceva) sa intre in puscarie pt multi ani.

    Locuri de acest gen, aratate de televiziuni si arhicunoscute de romani, fac o imagine extrem de negativa pt Bucuresti.
    Daca autoritatile ar intra cu jandarmii, mascatii si buldozerele, ar fi o actiune aplaudata de toata Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      rasuns (Joi, 27 mai 2010, 15:33)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Chinezarii

      mai mult din jumatatea romanilor de acolo traiesc si se anbrac
  • 0 (8 voturi)    
    Un bugetar mai putin (Miercuri, 26 mai 2010, 10:12)

    aura [anonim]

    Un pompier a murit salvand alta viata si unii comenteaza aiurea.
    • +13 (13 voturi)    
      Esti in eroare... (Miercuri, 26 mai 2010, 10:41)

      suki [anonim] i-a raspuns lui aura

      Bietul pompier roman a murit ca prostul sa salveze averile altora, care acum ne rid in nas.
      Cum a dat aviz de functionare PSI-ul?
      Unde erau hidrantii?
      Instalatia de sprinclere?
      Detectoare de fum?
      Compartimentele de incendiu care erau?
      V-as ruga pe cei de la Hotnews sa face un bine acestei tari si sa chemati un expert PSI (sunt destul de putini in tara, dar numerele de telefon sunt publice), sa explice cam ce dotari antiincendiu se cer pt asa ceva. Si poate asa o sa inteleaga lumea ca acel popier a fost de fapt omorit din dubla neglijenta a statului roman corupt, si a comerciantilro respectivi avari si gata oricind sa sara peste prevederile legii, daca fac ei 3 lei economie.
      • +4 (4 voturi)    
        pntr suki (Miercuri, 26 mai 2010, 10:11)

        nonytza [anonim] i-a raspuns lui suki

        ai perfecta dreptate dar crezi ca se face primavara cu o singura floare??saracii pompieri isi risca viata si alti isi freaca palmele ca au d castigat .rusineeeeeee sa le fie.
      • +1 (9 voturi)    
        Tragic (Miercuri, 26 mai 2010, 10:51)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui suki

        Sper ca familia acestuia sa primeasca despagubiri, cel putin egale, cu cele date mercenarilor romani de prin Afganistan, care cica ne apara tara.
        • +1 (3 voturi)    
          hai sa comentam, nu? (Miercuri, 26 mai 2010, 12:05)

          Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          Am tot fost sa-mi caut pantofi prin unirea, mall-uri etc. 2 fete au fost de treaba si mi-au spus sa ma duc in dragon. De acolo se aprovizionau cu marfa. Am gasit in dragon la 75 de lei, aceasi pantofi de 250 de lei din unirea. Eu zic ca e bine sa existe si asa ceva.
          Cum nu port pantofi(acum am nevoie rapid si pe urma pot sa-i si arunc), nu m-am dat la ceva de "firma".
          • +1 (1 vot)    
            mda (Miercuri, 26 mai 2010, 12:56)

            Lilith [anonim] i-a raspuns lui Arkan

            Sa existe chestii ieftine e una sa existe mafie ca in dragonu rosu e cu totul alta.
            • +3 (5 voturi)    
              era sa zic ceva (Miercuri, 26 mai 2010, 13:33)

              Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Lilith

              Ma doare in basca ca e mafie acolo.
              Am devenit imun la vrajelile astea pedelisto-pesediste cu impozitele. Daca imi dadea chitanta, ma incalzea din parti.
              Si daca se duc banii la stat, ce se intampla cu ei? Face Bercea-Videanu-Oprescu o strada cu 10 milioane de euro.
              Sunt cam satul de ipocrizia cu impozitele, atata timp cat au ajuns sa fie in RO cele mai scumpe tigari din Europa, raporttate la salariul mediu.
      • +1 (1 vot)    
        www.eroarenews.ro (Miercuri, 26 mai 2010, 13:56)

        aura [anonim] i-a raspuns lui suki

        Asta e stirea Hotnews :
        "Pompierul mort avea 24 de ani si si-a pierdut viata in timp ce incerca sa isi salveze un coleg."
        Poate esti reporter si relatezi de la fata locului?

        In rest, sint de acord cu ce ai scris.
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa zici si tu (Miercuri, 26 mai 2010, 12:54)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui aura

      Nu pot sa scriu aici ce-as avea de spus pt 'oamenii' care scot asemenea ineptii.

      Daca iti era frate, copil sau prieten la fel ai fi zis?

      Mi-e sila cand aud chestii din astea.
      • +3 (3 voturi)    
        Citeste cu atentie (Miercuri, 26 mai 2010, 13:48)

        aura [anonim] i-a raspuns lui Lilith

        Nu stiu exact de ce ti-e sila. Daca te referi la titlul comentariului meu, a fost doar o ironie la adresa celor care generalizeaza tema parazitismului bugetar. Uita ca exista mii de bugetari care salveaza vieti, un serviciu public care inca nu a fost privatizat.

        M-au enervat comentariile care pomeneau doar de latura materiala a tragediei(evaziune, fisc) si nimic despre latura umana, despre tinarul erou care si-a dat viata pentru a salva un coleg.
    • +1 (1 vot)    
      dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 27 mai 2010, 1:01)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui aura

      azi s-a mai stins un suflet, imi pare rau cand vad pe unii dintre voi care nu au nimik in comun cu meseria de pompier ca isi d-au cu parerea "a mai murit un bugetar" prietene iti doresc sa ai parte de un bugetar ca mine, ca cel care azi a murit, ca altii atunci sa te vad daca mai stai sa comentezi la adresa noastra, noi pompieri ne castigam banii cu pretul vietii, nu stam la birou nu invartim hartiie aparam retardati ca tine care considera ca nu ne meritam banii, nu doresc raul la nimeni dar tie iti doresc din toata inima sa ai parte de cat mai multi dintre noi.

      sincere condoleanțe familiei Ungureanu
  • 0 (4 voturi)    
    Lumea e nebuna (Miercuri, 26 mai 2010, 12:39)

    z [anonim]

    Am fost azi din intimplare acolo. Oricum o dai e jale mare. Sint multi bani pierduti, mult timp si totul aiurea...
    Nu cred ca a murit nici un pompier. Pompierii stateau mai mult de caterinca decit de stins (cred ca doar vreo patru oameni erau cocotati pe scari sa stinga focul si asta de la distanta destul de mare. Ma rog, mass-media e cum e si stim si noi asta.
    Politia dadea din miini de te apuca si risul.
    Singurii oameni care era aproape de flacari erau ROMANII, care furau marfa cu baxurile!!!! Nu conta ce. La inceput am crezut ca sint proprietarii magazinelor, dar dupa ce am auzit frinturi de discutie, mi s-a facut sila, m-am rasucit pe calciie si am plecat in alta directie.
    Ceva mai incolo, niste chinezi vorbeau cu niste romani despre cum sa rezolve situatia, ca pierderea sa fie numai marfa din flacari, nu si luni intregi de lipsa de vinzare.
    Ca au dat ei foc la acte si marfa... nu ma intereseaza. Daca legile ar fi bune si corecte, nici nu ar fi oamenii tentati sa faca asa ceva, si-ar vedea de treaba inainte.
    E trist citi oameni am vazut STIND sa se holbeze aiurea. Sute de oameni (nu exagerez) care faceau poze, filmau sau doar rideau la flacari.
    Am vazut incendii de acelasi gen in alta tara, mai nordica de felul ei.... Toti oamenii au pus umarul sa scoata marfa de unde se mai putea scoate, au cerut masti si extinctoare, orice ajutor conta. Ai lor pot. Ai nostri rid.
    • +7 (7 voturi)    
      rusine sa-ti fie (Miercuri, 26 mai 2010, 14:12)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui z

      cum poti tu sa zici ca nu a murit nimeni cand tu nici nu stii cu ce se mananca meseria asta... eu am fost acolo de fata si te-as ruga pe tine sa te aproprii de o cladire care sta sa cada din clipa in clipa si unde caldura degajata de flacari atinge cote de 3000 de grade celsius si fumul toxic care nu-ti lasa corpul sa respire si consumi o butelie in 10 minute ceea ce in mod normal ar trebui sa tina aproximativ 1 ora sa te vad pe tine cat de mult te-ai baga sa stingi un foc care nu poate decat sa-l ti pe loc. rusine incaodata findca eu am scos pompierul ars si colegul meu din infernul de flacari. rusine findca pentru 1300 de RON pe luna nu cred ca ti-ai risca viata... rusine findca te-ai trezit tu sa comentezi dar niciodata nu ai fost in postura unui pompier imbracat cu acel nomex care este greu gros si sa stai in 600 de grade sa obosesti si sa iesi 5 minute afara pentru ati aerisi corpul si pentru a bea 2 litrii de apa fara sa rasuflii. rusine ca ne faceti de rusine pe noi toti care ne dam viata pentru voi toti. acel pompier si nu numai a intrat pentru voi toti sa faca un bine si i-au bubuit boilere petarde si ce o mai fi fost pe acolo findca in dragon niciodata nu sa stiut ce este exact in spatele acelei marfi. sa intrii si tu intr-un complex asa mare unde betonul este incins la maxim si orice picatura de apa il poate crapa iar firul beton este incins pana la rosu in el si nu mai prezinta nici un fel de siguranta... te intreb pe tine tu te-ai urca pe un acoperis de casa stiind ca dedesubt stai propriuzis pe flacari? te intreb daca tu te-ai lovit de lipsa acuta de materiale si echipament? ar trebui sa te gandesti unpic inainte de a face aceste comentarii ca noi pompierii mergem cu masini vechi de 50 de ani iar senatorii si deputatii au masini de sute de mii de euro iar o masina de-a noastra noua costa doar 80 de mii de euro. la asta nu te-ai gandit. avem doar nomexurile noi in rest totul e de pe vremea militarilor adica de 40 50 de ani. te-as intreba pe tine ceva
      • +4 (4 voturi)    
        bravo frate (Miercuri, 26 mai 2010, 15:36)

        gura sparta [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        Eu am fost la alt foc si a cazut o tabla pe mine. Eram angajat de 1 an, timp in care nu am primit manusi. Am fost operat la ambele maini pt ca mi s-au retezat tendoanele si comandantul a venit sa ma ameninte ca daca spun ca nu am primit manusi el va fi dat afara, dar nici mie nu imi va fi bine. Pentru 1400 ron pe luna am ramas invalid. Nu merita poporul asta nimic. Crezi ca se va intampla ceva acum? Aia de la Brigada or sa ia in continuare spagi sa autorizeze astfel de cocioabe. Ai uitat sa spui oamenilor unde am fost dupa apa, la Carrefour la hidranti, pentru ca acolo nu sunt de fel asa ceva. Sa vedem cum dorm generalii si coloneii spagari dupa moartea colegului nostru.
    • +2 (2 voturi)    
      rusine (Miercuri, 26 mai 2010, 14:23)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui z

      te-as intreba si pe tine ceva... ce cautai asa aproape de foc? noi ca sa stii si tu pentru informatia ta mai intai trebuie sa avem grija de protectia oamenilor care erau buluc peste noi dupa care asiguram locul ca sa nu se mai extinda findca ceea ce e ars ramane ars dupa care ne mobilizam pentru stingerea lui... ceea ce ai vazut tu probabil a fost un ajutor dat de populatie, pompierilor pana in dispozitivul lor si nu cred in povestile tale ca au cerut aia stingatoare si mai stiu eu ce ai zis tu findca nu te poti apropria in nici un fel de foc in costumatie civila... nu degeaba avem echipamentul acela de protectie... te rog ca pe viitor sa te informezi si dupa sa faci comentarii nefondate si mai ales in nestire de cauza... dupa cum ai zis si tu ai venit ai vazut si ai plecat, deci ai stat 10 mineute si ti-ai luat talpasita... gandestete ca nu era nici un fel de sursa de apa acolo.... ca sa ai un debit de apa continu alte masini trebuiau sa mearga la cativa km de sursa focului sa alimenteze sa se intoarca alti cativa km si sa bage apa in masina care avea furtunele trase. tu de ce nu te-ai bagat?
      • 0 (0 voturi)    
        lumea chiar e nebuna... (Miercuri, 26 mai 2010, 13:41)

        z [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Am stat 3 ore. Dupa cum s-a demonstrat, sursa de apa era chiar la pavilionul celalalt, unde o alta masina facea "plinul". Asta e dovada ca nu ai fost acolo.Voila!
        In plus, repet, nu neg ca pompierii lucreaza cu echipament de 50 de ani. Dar ce am vazut, ramine vazut. Si ce am vazut au fost multi oameni (pompieri, politie, civili) care se hlizeau si atit.
        Nici nu stiu daca imi venea mai mult sa pling sau sa vomit.
      • -1 (1 vot)    
        si eu te-as intreba ceva (Miercuri, 26 mai 2010, 14:03)

        z [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Ce te supara de fapt? Si care e legatura intre ce te supara pe tine si ce am spus eu? Gindeste-te la asta, mai citeste o data comentariul meu si apoi cauta sa-ti imbunatatesti tu viata ta. Si atit, ca mai am de lucru pe ziua de azi, nu sint "pompier care dimineata a stins flacarile la dragon si acum stau pe hotnews" (cum ai spus si tu... sa fii pompier e greu, obositor, complicat, riscant, extenuant. Nu pari sa fii afectat dupa munca de dimineata... :)

        Pentru POMPIERII ADEVARATI, aia care cu adevarat fac pe dracu-n patru sa lupte cu focul, am un respect profund.Chiar si pentru cei ce se urca in copac dupa mitze fugite de acasa, caci aceia fac ceva bun si util.
        Pentru cei ce sparg seminte si le scuipa cojile pe geam ma straduiesc sa am doar indiferenta, ca sila e un consum prea mare de energie....
        Daca nu faci diferenta si nu ai inteles nici macar atita lucru din post-ul meu, nu te mai deranja sa scrii. E inutil.
        Ziua buna!
    • +2 (2 voturi)    
      au existat victime (Miercuri, 26 mai 2010, 15:03)

      andra [anonim] i-a raspuns lui z

      Un pompier chiar a murit si cativa au fost raniti, sunt la spital, nu mai vorbi aiurea cand nu stii detalii. Nu cred ca au fost trimisi atatia pompieri degeaba, cum spui tu, doar sa se hlizeasca la flacari. Mai sunt si oameni care isi fac datoria, scepticismul asta de doi bani nu isi are locul aici.
    • +3 (3 voturi)    
      sunt dezamagit................ (Miercuri, 26 mai 2010, 15:13)

      paramedic [anonim] i-a raspuns lui z

      stii de cate ori ne punem viiatza in pericol pt voi poate ?!!!!!! de ce te intreb eu ........poate pt ca asta imi este datoria nu-i asa ?!!!!!.........sau poate nu ?!!!! cu sigurantza si daca nu as fii in timpul serviciului tot as pune mana sa te ajut , dar cu sigurantza tu nu potzi intzelege , cum potzi spune ceea ce ai scris ......., ca nu a murit nimeni , am trecut prin momente grele , si cu sigurantza voi mai trece , nu imi trebuie recunostiintza nimenui , dar retzine cand voi totzi fugitzi de mancatzi pamantul din fatza dezastrului , noi pompierii merem sa salvam ce se mai poate , asa ca tzine pt tine aceste pareri de complexat ........sori
      • -1 (1 vot)    
        nu cititi sau nu ginditi?! (Miercuri, 26 mai 2010, 14:29)

        z [anonim] i-a raspuns lui paramedic

        @ andra: am fost si eu in studiouri cind s-au inventat stiri din astea. Ba la unele mi s-a propus sa "joc" un rol sau altul... asa ca defineste tu "scepticism de doi bani" in conditiile in care am vazut ce am vazut si am asistat la ce am asistat... "Un pompier chiar a murit"... l-ai vazut tu? il cunosti tu? ti-e frate, ti-e copil, ti-e vecin? DACA DA SI DACA E CHIAR ADEVARAT CA A MURIT UN BIET OM, atunci e cazul de o ancheta, caci la ce am vazut ca se intimpla acolo, probabil a fost ucis pentru mai multa credibilitate....

        @sunt dezamgit: n-ai decit sa fii. mai citeste o data. Respect cu toata fiinta pe cei care fac ce trebuie sa faca. Daca esti dintre aceia, felicitari.

        Dar permite-mi si sa-mi fie scirba de cei care se duc la "incendiu" ca la un gratar cu prietenii.Daca esti dintre astia... mi-e mila de tine.
        • +2 (2 voturi)    
          scepticismul de doi bani exista (Miercuri, 26 mai 2010, 15:53)

          andra [anonim] i-a raspuns lui z

          Nu am fost acolo, dar prietenul meu este pompier si a fost trezit la 5 dimineata sa mearga la unitate pentru ca ardea Dragonu Rosu. Asa ca nu scriu pe forum numai ca sa ma aflu in treaba, cunosc unele detalii, iar scepticismul de doi bani chiar exista, dupa cate vad.
  • 0 (0 voturi)    
    sa te vad si pe tine (Miercuri, 26 mai 2010, 13:11)

    lumi [anonim]

    daca tu crezi ca nu a murit niciun pompier si ca acestia stateau la "caterinca", asa cum te-ai exprimat, de ce nu te-ai dus si tu sa iei un furtun in mana si sa incepi sa stingi, sa te apropii de valtoarea flacarilor si sa simti cum ti se prajeste practic carnea pe tine. nu cred ca ai fi in stare de asa ceva. trebuie sa ai sange in tine, dar tu nu ai facut altceva decat sa casti gura si apoi "sa pleci in alta directie"
    • 0 (2 voturi)    
      pai... (Miercuri, 26 mai 2010, 13:31)

      z [anonim] i-a raspuns lui lumi

      pentru ca nu m-au lasat. M-am oferit sa ajut, mi s-a raspuns scurt (ca si la ultimul incendiu la care am asistat) ca "de la ce televiziune esti?!" si mi s-a intors spatele.
      Nu "cred" ca stateau la caterinca, ci STIU ca stateau la caterinca. Faceau glume despre cu ce seamana flacara nu stiu care, unii spargeau seminte si asteptau "sa vina sefu" si asa mai departe. REpet, erau si vreo patru care incercau ceva, dar destul de prost.
      Poate ca stiu si eu citeva despre chestia asta, poate ca am trecut prin incendii si poate ca am facut acte stupide de bravura la vremea mea.
      Cit despre domnul "nu conteaza", da-mi voie, stimabile, sa-ti explic niste lucruri.
      1. Tu nu ai fost acolo sa-ti scoti colegul, caci daca asa ar fi fost, nu erai acum pe hotnews, dindu-ti cu parerea. Erai in spital, cu colegii tai, care se zice ca acolo sint.
      2. Ori esti un pompier suparat pe situatia ta si a colegilor tai (despre care sint perfect de acord ca e de mizerie si ca nu exista de nici unele, dar nu uita ca nu te obliga nimeni sa faci chestia asta...), ori esti un lucrator al "mass-media" care incearca sa sustina o stire dindu-se drept "pompierul de la fata locului" (caz in care iti recomand sa mai inveti limba romana), ori esti unul din acei "indivizi" bine platiti stim noi de cine ca sa posteze pe ici pe colo (caz in care, iarasi, iti recomand nitica gramatica si vocabular)
      3."cum poti tu sa zici ca nu a murit nimeni cand tu nici nu stii cu ce se mananca meseria asta"-- ce legatura este intre meserie si cine a murit sau nu azi?! Meseria o cunosc mai mult sau mai putin. Dar ceea ce am vazut azi acolo, stiu sigur si clar. Imi pare rau pentru cei citiva care se chinuiau in zadar cu flacarile. Dar si mai rau imi pare pentru tine, om de rind, care habar n-ai cine esti, de ce si ce cauti in lumea asta. Care la o adica iti risti viata fara macar sa stii pentru ce. Care esti un simplu pion, neimpacat cu statutul asta, dar care nici nu va vedea vreodata mai departe decit mina lui.
      • +1 (1 vot)    
        comentariu (Miercuri, 26 mai 2010, 15:04)

        nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui z

        ca sa mai vin cu un mic comentariu... nu sunt nici pus de cineva nici mass media nici oricum m-ai numi tu ci chiar nu conteaza cine sunt dar un lucru pot sa-ti spun... intradevar colegul care la scos din cladire e la spital colegul care la dus de la cladire sunt eu iar comentariile tale injosesc angajatii ministerului de interne si din pacate nu sunt adresate celor de sus care stau si ia banii nostrii. te-as ruga sa enumeri cateva posturi in care as putea lucra si sa iau un salariu decent? imi risc viata findca vreau sa reusesc sa-mi fac un viitor si nu vreau sa trec prin viata si sa zic la batranete "ce-am realizat" am fost pasnic undeva si am ajuns drojdier findca orice post de bugetar sau chiar la patron unde salariu e cat de cat mai bun acolo sunt si rude cunostintele si relatiile celor de sus din conducere... crezi ca nu am stat sa ma gandesc niciodata de ce am ales meseria asta? findca imi place findca pana mai ieri sa zicem ca aveam un salariu decent si pentru ca la batranete sa-mi amintesc cu placere ca am facut ceva pentru romania si pentru oamenii romani... hai sa radem acum ca flacarile sunt nustiu cum asa cum ai auzit tu. nu cred ca ai auzit asa ceva ci mai degraba nimeni nu stia daca sa mai execute un ordin sau nu.... da aici iti dau dreptate findca nu se mai merita pe salariul care-l luam sa ne cada grinzi si mai stiu eu ce in cap. acei pompieri sunt eroi si au luptat pana la capat dar din pacate moartea a castigat. ar trebui sa-i stimezi pe acei pompieri. apropo de ce sa intervenim? focul acela nu poate fi stins cu apa ca sa stii si tu si daca ai facut acte inseamna ca ai fost un telefonist pe vremea militarilor.
        • +1 (1 vot)    
          ACTE?! (Miercuri, 26 mai 2010, 14:43)

          z [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

          nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu actele... dar incep sa ma amuz. Cum spuneam, azi ai fost si ai luptat cu flacarile, iar acum, in loc de odihna, iti arde sa stai pe hotnews... esti amuzant...
          Viata ti-o risti si daca esti florar (acum citeva luni a intrat un BMW in chioscul de peste drum, un florar batrin a fost la un pas de moarte... ). Daca te faci pompier, o faci pentru ca vrei sa te faci pompier, nu pentru ca vrei sa cistigi bani ca sa traiesti.Pentru asta te faci electrician, instalator, constructor si multe alte chestii foarte bine platite...
          Stiu ca nu cu apa se stinge focul ala... inca un motiv pentru care am spus ca cei citiva se chinuiau in zadar...
          Asta este o meserie care ar trebui platita bine, dar care nu trebuie facuta cu scopul asta. Daca iti place ce faci, e minunat. Dar nu imi spune ca-i ciuta cind eu o tin de coarne... CE AM VAZUT NU POTI SA STERGI IN NICI UN FEL.
          In plus, nu am spus ca SIGUR nu a murit nimeni. Ci ca NU CRED ca a murit cineva. Fa diferenta. In plus, te rog, mai citeste o data post-ul initial. Poate ai sa intelegi ca nu am nimic cu pompierii in general, am ce am cu pompierii, politistii si civilii cei multi si nesimtiti pe care i-am vazut acolo, fara macar sa intrebe daca pot sa dea o cana cu apa vreunui pompier! Daca te simti vizat de asta... te priveste.
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 26 mai 2010, 14:31)

    paradox [anonim]

    degeaba vorbiti voi pentru ca eu unu lucrez an draqgonu 5 si am fost acolo de la ora 5 fara cva unde incepuse sa se vada fumul negru si masinile de pompieri care abia veneau cate una an sir indian ce era de facut acolo daca complexu e plin de toate prostiile imflamabile si dumnezeu mai stie ce era pe acolo era de asteptat ca pompierii sa nu faca fata la un complex cu 2 etaje arhiplin cu toate porcariile deci care nu dati cu sapa pe acolo nu va mai bagati an seama cu comentarii aiurea si app un pompier mort 3 chinezii bagati an pamant (2metri avari au intrat dupa bani:))) )
  • 0 (0 voturi)    
    2 morti (Miercuri, 26 mai 2010, 15:27)

    emm [anonim]

    au murit 2 pompieri....isi risca viata pentru un salariu cu 25% mai mic...
  • 0 (0 voturi)    
    pacat ! (Miercuri, 26 mai 2010, 16:04)

    singur [anonim]

    Va rog sa terminati cu discutiile aiurea! La incendiul de la Dragon a murit un pompier strivit de o grinda .Acesta incerca sa salveze un coleg care suferise arsuri si care acum este in stare foarte grava.
    DUMNEZEU SA-L IERTE PE COLEGUL NOSTRU !
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Miercuri, 26 mai 2010, 18:35)

    Cris [anonim]

    Inainte de izbucnirea incendiului au plecat camioane din zona complexului .. nu este prima data cand arde si stiti de ce? pt ca magazinele sunt jefuite peste noapte, chiar de cei care trebuie sa le pazeasca .. si apoi pun foc.. povestea este foarte veche .. daca mai adaugi ca sunt chinezi care isi tin banii in magazine ... deja se aduna destul de multe motive sa furi si sa ascunzi dovezile intr-un incendiu ...
    In toate complexele astea, curentul electric este oprit de seara pana dimineata ... deci nu prea este plauzibila varianta unei probleme la electricitate ...
    Nu doar pompierul a murit .. se mai stie sigur si de o chinezoaica .. a incercat sa intre in magazin dupa banii pe care ii avea .. si erau multi ..
    • 0 (0 voturi)    
      oagarii aia de "badigarzi' (Miercuri, 26 mai 2010, 18:55)

      blazzaj [anonim] i-a raspuns lui Cris

      vin la proprietarii de standuri si cer cate 1000 ron aproape in fiecare zi, daca nu iti fura marfa. Este cea mai mare mafie posibila acolo. Acum se pare ca au murit mai multi oameni. Nu vi se pare ciudat ca la televiziuni nimeni nu vrea sa spuna nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    a fst pus intentionat (Miercuri, 26 mai 2010, 21:56)

    trffttggttrgf [anonim]

    focul a fst pus intentionat k si akm 2 ani la fel a fst badigarzii lui peste k in mod normal la ora aia nu e voie sa fie nm in dragonul rosu...
  • 0 (0 voturi)    
    dagon (Miercuri, 26 mai 2010, 23:44)

    un pompier [anonim]

    locuiesc in colentina si pot spune ca am trait incendiul de la citiva km distanta , sunt din aceeasi unitate cu PRIMII MARTIRI CARE AU AJUNSACOLO oamenii cin bransa stiu ce inseamna DAR CEI CARE FAC TEXTE RAUTACIOASE ORI SUNT FRUSTATI ORI ........PROSTI DE-A BINELEA atit timp cit fac comentarii fara rost CUM V-ATI SIMTI DACA ATI FI TATI,MAME ,FRATI ,SURORI SI ATI FI PUSI IN SITUATIA FAMILIEI ACESTUI EROU? ATI MAI FI LA FEL DE 'CRITICI' NU MAI SPUN DE PERSOANA VOASTRA -SUNTETI PENIBILI- DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA SI SINCERE CONDOLEANTE AMILIEI
  • +1 (1 vot)    
    Un pompier (Joi, 27 mai 2010, 1:32)

    Marius [anonim]

    Ce mentalitate pot sa aiba unii.....Si eu sunt pompier si am fost trimis acolo in dupa amiaza asta(am fost chemat de acasa si am ajuns inapoi acum 1 ora) .Dupa mintea ta "Z" daca cineva mai rade sau mai spune o gluma inseamna ca nu isi face treaba cum trebuie????? Nu vreau sa folosesc alte apelative jignitoare la adresa ta si iti spun doar ca vorbesti in necunostinta de cauza.Ce ai fi vrut sa faca colegii mei daca masinile erau la alimentat cu apa????? Poate sa scuipe in foc ca sa se stinga.....O masina cu 8-9 tone de apa o poti goli si in 10 minute insa pana te intorci cu ea alimentata poate trece lejer chiar si o ora,depinde de sursa de apa.Cand ne bagam ca chiorii in foc nu asteptam laude din partea nimanui insa cand vad personaje ca tine cu astfel de comentarii mi se face scarba .
  • 0 (0 voturi)    
    rautatea (Joi, 27 mai 2010, 17:03)

    xenia [anonim]

    am lucrat 7 anii in dragonul rosu stiu cu ce se''maninca'' chestiile astea.ce mafie poate sa fie ,imi pare rau pt.baiatul care a murit nu merita chinezi,rominia sa mori pt.iei.pompierii se chinuie sa salveze oamenii si sunt platiti foarte prost ,pina si femeile de serviciu au salariul mai mare de cit iei ,pacat basescu ar fi trebuit sa faca ceva .sunt prosti iti risti viata pt.alti cum sa-ti dea un salariu de cacat.stiu ce inseamna asta ???? eu nu cred.parerea mea e ca au furat din magazine si ca sa acopere furaciunea au dat foc ,nu e prima data cind se intimpla asta si fac tot cei care pazesc complexul,sau din cauza crizei ,ca au asigurare pe cladire au zis sa mai faca si eie un ban in plus ca,oricum nu dau un ''ban''pe chinezi................
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Luni, 31 mai 2010, 10:45)

    d [anonim]

    nu vorbiti fara sa stiti
    • 0 (0 voturi)    
      ?! (Luni, 21 iunie 2010, 21:45)

      whatever [anonim] i-a raspuns lui d

      Noi suntem singurii vinovati pentru evaziunea din dragonul rosu...oamenii aia chiar it dau factura daca le ceri...dar comoditatea noastra ne impiedica sa asteptam sa completeze x sau z o factura!
      Am luat de cateva ori marfa din dragonul rosu si pot spune ca imi pare foarte rau ptr chinezii care si.au pierdut toata marfa...stam si ii crticam pe ei ca fac ceva,muncesc nu cersesc, iar noi nu avem macar bunul simt sa le respectam munca!