Executivul va adopta, miercuri, scrisoarea de intentie catre FMI

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 6:42 Actualitate | Esenţial

Guvernul urmeaza sa adopte, in sedinta de miercuri, scrisoarea de intentie catre Fondul Monetar International. Executivul a convenit cu reprezentantii FMI ca deficitul bugetar sa fie in 2010 de 6,8% din PIB, precum si o crestere economica in jur de zero - tinte pe care guvernul de la Bucuresti le va mentine printr-o serie de masuri economice pentru care isi va asuma raspunderea.

Asttfel, incepand cu 1 iunie, este prevazuta o reducere a salariilor bugetare cu 25% si cu 15% a ajutorului de somaj si pensii. Nu se stie, deocamdata, daca toate pensiile vor fi reduse sau numai cele peste 1.000 de lei. 

Marti, presedintele Traian Basescu a avut consultari cu reprezentantii grupurilor parlamentare in legatura cu masurile economice de austeritate angajate de acordul cu FMI.

"Va reamintesc mandatul cu care a venit FMI la Bucuresti: cresterea TVA la 24%, cresterea cotei unice la 20% si reducerea salariilor in sectorul bugetar cu 20%. Mandatul e scris, iar daca dl. Strauss-Kahn are dubii, ii trimit personal documentul (...) Am respins aceasta varianta, pentru ca era varianta care nu trata problema, adica repartitia cheltuielilor bugetului de stat. Varianta FMI mentinea cancerul din bugetul de stat al Romaniei", a spus seful statului.

De asemenea, presedintele Traian Basescu a precizat ca, in cazul in care presiunea sociala va fi foarte puternica, Romania ar putea incerca sa se finanteze de pe piata libera.

Intre timp, parintii au anuntat ca vor protesta, miercuri, in fata Guvernului, nemultumiti de intentia Executivului de a reduce indemnizatiile pentru cresterea copiilor, alocatiilor pentru nou-nascuti si de a elimina trusoul pentru bebelusi. Actiuni similare vor fi organizate la Iasi si Brasov.

De asemenea, sindicatele au anuntat ca vor declansa greva generala, luni, 31 mai.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2054 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    si bine si rau (Miercuri, 26 mai 2010, 7:48)

    eunuamid [utilizator]

    politistii aveau salarii prea mari!
    cum sa nu faci nimik si sa iei 25-30 de mil k si agent rural care stai toata ziua i masina!

    pensiile sub 1000 de lei ar fi bine sa nu le impoziteze k si asa sunt la limita existentei...
  • 0 (2 voturi)    
    Impozitarea la sursa (Miercuri, 26 mai 2010, 9:30)

    Anonim [anonim]

    Atat timp cat scrisoarea nu propune schimbarea sistemului de impozitare si anume ELIMINAREA IMPOZITARII LA SURSA, problemele vor reveni in timp foarte scurt.

    Acttualul sistem, cel de impozitare la sursa permite o rata de colectare de 30%. Cel mai mult s-a ajuns la 35%:
    - companiile de stat nu vireaza nici un fel de taxe (doar le calculeaza si le evidentiaza in contabilitate) , pentru ca binenteles sunt "subfinantate",
    - companiile private au solutii legale sa vireze cat mai putin posibil(salarii fictive, colaborari, contracte PFA)
    - iar pe de alta parte consumatorul (cel impozitat, indiferent ca e angajat sau pensionar) nu are nici un interes sa ia marfa cu bon/factura pentru ca n-are cui ce justifica.

    Asa ca, asistam la o masura ce va duce la reducerea consumului oficial si cresterea consumului la negru si a contrabandei si asta pentru ca orice om atunci cand are ceva mai putini bani, inainte de a taia o cheltuiala cu totul, cauta solutii de "mai ieftin".

    Real, peste 6 luni maxim un an, vor creste taxele, e doar o amanare...
    • -1 (1 vot)    
      Nu chiar. (Miercuri, 26 mai 2010, 10:39)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      O miscare destul de curajoasa ar fi renuntarea la cash, (sau limitarea la o suma anume - o varianta mai putin extremista). Automat s-ar vedea cine de unde are banii. Este atat de simplu... Nu ai tranzactie bancara pentru obiectul respectiv? Nu iti apartine si deci poate fi confiscat.
      In paralel poate se mai "ridica" si profitul marilor companii de la 0.005% spre 2% ....
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiu (Miercuri, 26 mai 2010, 11:58)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Este o idee, dar nu prea este cultura. Ideea mea era de schimbare a stilului de impozitare, plasticul e mai curand ceva ce tine de mentalitate.
        Nu prea are efect pentru 80% din populatie, unde banii merg spre subzistenta (mancare, bautura, haine, chirii). De regula astia fac coada la bancomat, in prima zi de salar/pensie.

        Eu ma gandesc la o solutie care sa promoveze ideea de fiscalizare intensiva, atractiva pentru toti, si in principal verificarea minutioasa, nu ideea de capra a vecinului sau de prins hotul.

        Chiar daca am prins hotul, prejudiciul a fost creat. Daca statul confisca ceva cuiva, cu ce ajuta ? O sa mutam politaii si inspectorii fiscali la vile (or sa se dea pe sub mana).

        Nu stiu ce sa zic, poate tin prea mult la ideea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Problema spinoasa (Miercuri, 26 mai 2010, 10:09)

    dave [anonim]

    Traian Basescu si guvernul Boc au ingrata misiune de a taia raul care s-a perpetuat de 20 de ani. Sa ne amintim ca in ani 90 aparatul bugetar avea undeva la 800 de mii de angajati... iar la preluarea lui de catre guvernul Boc acesta numara undeva in jur de un milion cinci sute de mii de angajati.. in conditiile in care sectorul privat s-a tot restructurat din cauza crizei economice si al decizilor proaste luate de toate guvernele. Orice guvern ar fi trebuie sa faca aceasta restructurare. Trebuie redus aparatul bugetar imens si inutil in marea lui majoritate.
  • 0 (0 voturi)    
    o solutie (Miercuri, 26 mai 2010, 11:19)

    florin [anonim]

    O solutie care cred ca ar avea rezultate este ca guvernul sa dea cetatenilor o deducere din impozitul anual in valoare de un anumit procent din cumparaturile anuale, pentru a-i determina pe toti sa ceara bon pentru ceea ce cumpara...
    • +1 (1 vot)    
      Asta era si ideea mea (Miercuri, 26 mai 2010, 12:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui florin

      Desfiintarea impozitarii la sursa responsabilizeaza omul. Atunci va numara bob cu bob, ban cu ban ce da pe sanatate, pe impozit, pe orice neam de taxe. Acum e o cifra pe hartie pe care nimeni n-o baga in seama.
      Una e sa iei in palma 2000 de ron si sa trebuiasca sa dai 900 din ei, sa tii dramuiesti tu cu manuta ta si alta e sa iei 1100 si sa plangi ca ai salariul mic.

      Cand dai tu cu manuta ta 900 de lei la impozit si la sanatate si primesti .... sa vezi ca-ti piere chefu sa mai dai si spaga; abia atunci constientizeaza si nea Gogu ca a platit deja serviciile, cu varf si indesat, sa vezi ce da de pamant cu ala care vrea sa-ti bage mana in buzunar...
      • 0 (0 voturi)    
        Da, e o idee (Miercuri, 26 mai 2010, 12:17)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        buna treaba asta.Constientizeaza omul ca impozitele il ustura si incepe sa-si ceara si el drepturile si sa nu se lase calcat in picioare de tot felul de trepadusi,fie ei de la stat sau de aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur (Miercuri, 26 mai 2010, 12:20)

    Anonim [anonim]

    Ca am cu cine sa schimb cate o idee si ca nu sunt singurul care se gandeste la o solutie.
    In afara aluia care are ceva cu politatii, se schimba niste idei.

    Personal nu cred ca reducerea veniturilor aduce o chestie semnificativa.
    Chiar si asa, in locul lui Base as fi mers pe solutia Franco-Germana: numar redus de ore de munca (reducerea salariilor PRIN reducerea la 6 ore a normei obligatorii de munca).

    Era de schimbat legea salarizarii, (sa nu se ajunga la reducerea muncii cu 25% dar fara reducerea salariului).

    Ar fi fost o miscare mai lina, si o sansa in plus data oamenilor: bugetar sau nu, daca ii lasi juma de zi la dispozitie, are timp sa mai si caute si sa aplice o solutie alternativa: un mic business ceva, ca piata muncii e la pamant.