Ion Radoi: Transportatorii pe calea ferata, angajatii de la Metrorex, RATB si Tarom anunta greva generala pe 1 iunie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 12:31 Actualitate | Esenţial

Transportatorii pe calea ferata, angajatii de la Metrorex, RATB si Tarom vor intra marti, 1 iunie, in greva generala de o zi, in semn de solidaritate cu profesorii si celelalte categorii profesionale, a declarat marti presedintele Conventiei Nationale a Transportatorilor din Romania, Ion Radoi, citat de Agerpres.

"In momentul in care Guvernul decide, printr-un act normativ, diminuarea salariilor, din punct de vedere legal putem declansa greva, deoarece contractele colective de munca au fost incalcate si denuntate unilateral", a afirmat Radoi.

Biroul de presa al Tarom nu a putut comenta informatia pana la momentul publicarii acestei stiri, in conditiile in care angajatii companiei beneficiaza si marti de zi libera, in contul sarbatorii de Rusalii.

Conform programului de actiuni sindicale, marti, 25 mai, sindicatele din silvicultura picheteaza sediile Guvernului si Ministerului Mediului. De asemenea, in ziua in care va avea loc asumarea raspunderii Guvernului in Parlament pe Scrisoarea de intentie cu FMI sindicalisti din toate confederatiile sindicale vor picheta sediul Parlamentului, vor bloca intrarile, incercand sa discute cu fiecare parlamentar pentru a-l convinge sa voteze motiunea de cenzura initiata de PSD.


Citeste mai multe despre   






















1028 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    o singura nelamurire, (Marţi, 25 mai 2010, 12:45)

    papiciulo [anonim]

    in afara faptului ca sunt toti niste nesimtiti.
    Daca am abonament pe RATB , se prelungeste cu perioada grevei? In Aprilie nu s-a intimplat asta!
    Eu tre sa merg cu maxi-taxi la servici sau poate chiar cu taxi-ul. Deci nici n-ar trebui echivalat 1 zi greva = 1 zi prelungit abonamentul.
    Daca vin apoi controlorii sa nu mor cu ei de gat?
    • 0 (0 voturi)    
      tb sa asigure 30% din trafic (Marţi, 25 mai 2010, 12:23)

      soferul [anonim] i-a raspuns lui papiciulo

      deci nu se prelungeste ... poti s-al folosesti in ziua respectiva ... seara
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 25 mai 2010, 13:06)

      :) [anonim] i-a raspuns lui papiciulo

      pot sa faca greva, dar nu sa paralizeze tot orasul, si asa au salarii nesimtite, acum cateva luni au obtinut majorari de salarii si alte nu stiu cate beneficii, si tot ei comenteaza.Niste nesimtiti.
  • +1 (1 vot)    
    Mult succes domnule Radoi (Marţi, 25 mai 2010, 12:58)

    Ionel Alupoaie - consilier comunal PSD jud. Vaslui [anonim]

    Opriti totul la capitala,sa faca lumea greva si sa se schimbe conducerea tarii.Noi,cei din teritoriu,toti oamenii care muncesc cinstit,avem incredere in domnul Ponta,domnul Iliescu precum si in domnul Antonescu de la liberali.Impreuna - pentru un viitor mai bun pentru oamenii de bine din tara
    • 0 (0 voturi)    
      Oprim totul, gata, am inteles (Marţi, 25 mai 2010, 13:53)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui Ionel Alupoaie - consilier comunal PSD jud. Vaslui

      Domnule consilier comunal PSD care munciti cinstit (!?!), n-ar fi mai bine sa mutam capitala tarii la dvs in comuna? Inteleg ca acolo totul este deja oprit. De ce sa ne mai complicam?
      Eu tocmai faceam un ceai ca sunt un pic racit. Ma opresc si eu sau pot sa continui?
      • 0 (0 voturi)    
        alupoaie (Marţi, 25 mai 2010, 14:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui barbidoc

        omul a fost evident ironic, a facut o gluma, bunicica chiar. Criza, criza, dar sa nu ne pierdem simtul umorului. O vom depasi mai usor asa.
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Marţi, 25 mai 2010, 13:10)

    alex [anonim]

    "greva de solitaritate" nu e legala, asta e doar "dat din gura"...
  • -3 (3 voturi)    
    mare problema (Marţi, 25 mai 2010, 13:25)

    gabi [anonim]

    pt nelamurirea de mai devreme. pt tine asta e marea problema? ca ai abonament si face ratb-ul greva o zi? ute, iti promit ca in ultima ta zi de viata iti cumpar abonament de 24 de ore pe toate liniile! asa poate n-o sa mai faci maorte de controlor din cauza grevei transportatorilor
  • +1 (1 vot)    
    Tarom greva (Marţi, 25 mai 2010, 16:54)

    cristina [anonim]

    Ii inteleg pe cei de la TAROM ca vor fi solidari cu ceilalti angajati din sistemul bugetar, dar ce vina am eu care trebuie sa ma intorc in tara in acea zi? de ce trebuie sa sufar eu? am preferat sa circul cu tarom, desi gaseam bilete mai ieftine, iar acum........trebuie sa platesc si hotel sau ce alte costuri va mai implica greva lor
    • 0 (0 voturi)    
      nu platesti (Miercuri, 26 mai 2010, 11:25)

      Andrei T [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Nu platesti tu nimic, compania e obligata sa iti asigure un nou bilet si toate cheltuielile de masa/cazare pana la noua plecare, deoarece aveti un contract pe care ei nu-l respecta datorita grevei. Sunt drepturile tale, ai grija sa le ceri!
  • -1 (1 vot)    
    sint barbati adevarati (Vineri, 28 mai 2010, 23:04)

    bravo lor [anonim]

    SALUT sindicalisti de la metrou bravo lor ,sant barbati adevarati ,au demonstrat de multe ori.
    Sa de DOMNUL poate scapam tara asta de cancerul portocaliu.