Studentii sunt marti in greva japoneza  

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 8:08 Actualitate | Esenţial

Studenti din toata tara vor purta marti banderole albe la cursuri in semn de protest fata de reducerea burselor, a subventiilor de cazare in camine si pentru transportul in comun.

La actiune sunt asteptati sa participe 20.000 de studenti din 64 de organizatii.    

Uniunea Nationala a Studentilor din Romania (UNSR) a organizat incepand din 10 mai mai multe mitinguri in centre universitare precum Craiova, Iasi, Bacau, Timisoara, Brasov, Galati, Ploiesti, Targoviste si in Bucuresti, ca urmare a refuzului ministrului Educatiei, de a semna protocolul cu federatia studenteasca.

In protocol sunt stipulate revendicarile studentilor cu privire la tabere, burse, credite, precum si modalitatile de colaborare cu asociatiile studentesti.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1283 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    RO (Marţi, 25 mai 2010, 8:19)

    Demigod [utilizator]

    Trebuia sa-si bata joc statul si de astia.
    Macar sa le inoculeze te tineri dorinta de emigrare.
    Succes in sesiune fratilor, si la vara face-ti-va pasaport! ;)
    • +4 (4 voturi)    
      da si celor de la hiperion , europa va asteapta (Marţi, 25 mai 2010, 10:12)

      george [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      cu bratele deschise, doar voi sa le aratati diploma de onoare , si Europa + USA sunt ale voastre
    • +5 (5 voturi)    
      Aia buni nu cersesc. (Marţi, 25 mai 2010, 10:30)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Iarasi se apuca de cersit. Faptul ca majoritatea lor primesc diploma ca sa fie someri nu-i deranjeaza.

      Daca statul le-ar da mai mult bani spunand ca trebuie sa-i restituie dupa absolvire in 10, s-ar da de ceasul mortii.

      Ajung si astia niste paraziti. Aia buni oricum lucreaza, nu stau cu mana intinsa
  • +3 (5 voturi)    
    haha (Marţi, 25 mai 2010, 8:58)

    MAN [anonim]

    ..asa, inca un motiv pt o zi libera. poate mai pica ceva...
  • -1 (1 vot)    
    japoneza (Marţi, 25 mai 2010, 9:37)

    daniil [anonim]

    pai nu e zi libera din moment ce greva e japoneza...si ce sa pice?
  • +4 (4 voturi)    
    wow! (Marţi, 25 mai 2010, 9:49)

    hash [anonim]

    macar poate cu ocazia grevei japoneze vin toti la cursuri :D

    Studenti, FACETI-VA pasaport, dar numai daca va luati TOEFL-ul, GRE-ul, SAT-ul, ca altfel sunt bani aruncati :D
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie studenti (Marţi, 25 mai 2010, 10:14)

    Claude [anonim]

    Greva japoneza inseamna SA MERGETI la cursuri! Spor!
  • -1 (1 vot)    
    GREVA japoneza (Marţi, 25 mai 2010, 10:18)

    Cristina [anonim]

    organizatorii acestei greve japoneze sunt ALIANTA NATIONALA A ORGANIZATIILOR STUDENTESTI DIN ROMANIA!
    Acest protest vine ca un strigăt/manifest din partea studenților către GUVERN. Încă nu știm dacă guvernanții vor reduce sau nu subvențiile, tocmai de aceea am decis că e momentul să ne mobilizăm. Evident acesta este doar începutul, în cazul în care Guvernul va lua o decizie iresponsabilă- catalogată ca politică de imagine și nu financiară, vom REACȚIONA altfel. Reacția care va urma o vom decide imediat după ziua de miercuri-când vom afla răspunsul. ANOSR este o structură responsabilă care vine mereu cu atitudine constructivă și deseori chiar cu soluții. În acest sens ca soluție, vom milita pentru o eficientizare a sistemului de acordare a burselor.
  • +1 (1 vot)    
    Greva (Marţi, 25 mai 2010, 10:36)

    george paveescu [anonim]

    sunt curios cati domni profesori vor sprijini acesata greva,experienta grevelor anterioare ma face sa fiu sceptic,deja studentii vor fi privit ca dusmani de clasa,in momentul declansarii unei greve a profesorilor s-a precizat ca ar fi bine pt studenti sa ii sprijine pe profesori...mai dureros e ca tocmai acei profesori nu spun ca dupa ce ai terminat facultatea ca ceea ce ti-au varat practic pe gat iti foleseste doar 0,5% in viata reala...trist...
  • +1 (1 vot)    
    Ca de obicei... (Marţi, 25 mai 2010, 13:25)

    misha [anonim]

    Si pe ei si pe profesorii lor ii dernajeaza umblatul la tescherea si atat.
    Nu reforma, nu calitatea invatamantului, nu zecile de mii de analfabeti cu diploma care termina in fiecare an.
    Atata timp cat exista pomana, poate fi oricat de prost sistemul....
    Te-ai astepta la mai mult de la niste tineri, totusi...
  • 0 (0 voturi)    
    :| (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:52)

    ! [anonim]

    Greva japoneza a fost organizata de ANOSR, si nu de unsr cum s-ar putea intelege!! Asa, ca sa se stie. In urma ei guvernul a hotarat sa nu reduca bursele.