Ministrul Educatiei s-ar putea intalni astazi cu sindicatele din invatamant sub presiunea grevei generale

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 6:41 Actualitate | Esenţial

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, s-ar putea intalni, marti dupa-amiaza, cu reprezentantii celor patru federatii sindicale din invatamant (Alma Mater, Spiru Haret, Federatia Educatiei Nationale si Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant), scrie Agerpres.

Ministrul Daniel Funeriu a declarat, luni, pentru Agerpres, ca intalnirea va avea loc in urma unei consultari cu sindicalistii si in functie de agenda si programul de marti.

La randul lor, sindicalistii au sustinut ca au fost invitati de ministrul Educatiei pentru marti dupa-amiaza.

Surse din randul sindicatelor din Educatie au afirmat ca Daniel Funeriu le-a propus o intalnire separata cu fiecare lider sindical din domeniu, iar apoi cu toti reprezentantii sindicatelor.

In cadrul intalnirii de marti ar putea fi abordate subiecte legate de greva dascalilor si blocarea anului scolar si a examenului de Bacalaureat, reducerea salariilor in sistemul de invatamant, dar si discutii privind reducerea posturilor din educatie.

Cele patru mari federatii sindicale din invatamant au decis, saptamana trecuta, declansarea grevei generale incepand cu data de 31 mai si blocarea anului scolar, din cauza nemultumirilor legate de Legea educatiei si de finantarea invatamantului, la care se adauga decizia Guvernului de a reduce cu 25% salariile bugetarilor, incepand cu 1 iunie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

838 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    greva generala (Marţi, 25 mai 2010, 8:35)

    un roman [anonim]

    Incep prin a imi cere scuze parintilor si copiilor ce vor fi afectati de aceasta greva dar in modul asta cretino-basescian in care profesorii sunt tratati si nu numai ei trebuie apelat la orice masura prin care acesta oranduire mafiota trebuie indepartat de la putere
    • +1 (1 vot)    
      sa marim salariul profesorilor , minim 50% (Marţi, 25 mai 2010, 10:17)

      marire salariala 50% [anonim] i-a raspuns lui un roman

      sa marim salariul profesorilor , ati vazut ce note bune se obtin la bacalaureat multumita invatamintului nostru din ce in ce mai bun.
      Invatatorii nostri se spetesc cu meditatii date copiilor de la clasa 1 pina la 12 ..
      • -1 (1 vot)    
        Generalitati, generalitati... (Marţi, 25 mai 2010, 9:59)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui marire salariala 50%

        Daca stii, da nume, fa publice numele acelor p[rofesori, reclama-i........

        Daca nu, taci!
        • +1 (1 vot)    
          daca stiu ce ? (Marţi, 25 mai 2010, 14:22)

          george [anonim] i-a raspuns lui gigi

          scuze dar nu inteleg intrebarea , daca stiu ce?
      • -1 (1 vot)    
        Nu. Să le dăm respect. (Marţi, 25 mai 2010, 11:19)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui marire salariala 50%

        Stimabile, ce fel de stat de drept e ăsta, în care Guvernul este primul care încalcă o lege? Creşterea cu 50%, pentru toţi, a fost exagerată; dar câtă vreme a fost legal în vigoare (oct. 2008-dec. 2009), Guvernul avea obligaţia s-o respecte. Dacă nu, adio stat de drept, lucru mult mai grav, pe termen lung, decât deficitul bugetar.

        Şi, să nu uităm, PDL-ul a votat şi el legea (a fost unanimitate), Băsescu a promulgat-o, iar Boc a promis, în campania din 2008, că o va respecta şi l-a acuzat pe Tăriceanu de rea-voinţă. Iar acum se fac toţi că plouă.

        Aşadar, Guvernul ia abuziv 33% din cei 50% legali, mai taie încă 25%, nediferenţiat, că „e criză” (dar pentru „investiţii” se găsesc bani), le bagă pe gât o lege plină de inepţii (asta în condiţiile în care sindicatele, ONG-uri şi alţi reprezentanţi ai societăţii civile au tot zis că legea e proastă, dar Funeriu şi PDL-ul nu vor s-audă), Băsescu se laudă că s-a împotrivit singur celor 300000 de profesori şi că, atunci când vede un profesor, îi vine să treacă pe trotuarul celălalt (şi, după astea, a mai fost şi votat de jumătate populaţia).

        Să nu mai vorbim că părinţii (unii dintre ei) nu sunt niciodată de vină pentru că,
        nu numai că nu se interesează de odrasle, dar, alături de mass-media, le inoculează ideea că şcoala este complet inutilă, dacă odrasla e sancţionată că nu a fost cuminte vin cu plocoane sau ameninţări la şcoală în loc să-şi educe odrasla, că mass-media promovează o distracţie iresponsabilă, etc.

        Şi, după toate astea, profesorii sunt de vină pentru tot ce nu merge bine în învăţământ.

        Pe scurt, calitatea şcolii reflectă întocmai respectul ce-i este acordat de societate.
  • 0 (0 voturi)    
    ministru de doi bani...... (Marţi, 25 mai 2010, 8:56)

    dorinteodor [anonim]

    l-am vazut pe funeriu la televizor in discutie cu athanasiu, fostul ministru al invatamintului. acest funeriu este un fel de boc: cu el nu se poate discuta.

    oamenii de buna calitate justifica o actiune sau o hotarire aratind in ce baza s-a luat o hotarire, ce variante existau, ce avantaje si dezavantaje apar intr-o situatie sau alta.... nimic din toate acestea nu am vazut la acest boc mai mic. e doar bun de gura si este convins ca numai el are dreptate.... nu stiu ce "discutii" pot avea sindicatele cu el....e pierdere de vreme....
  • 0 (0 voturi)    
    prof. Funeriu? (Marţi, 25 mai 2010, 9:06)

    gigi [anonim]

    Totusi, ce-a predat Funeriu? El e profesor de ce?

    Si e adevarat ca al sau copil invata in Germania?
    • +1 (1 vot)    
      Nu a predat nimic (Marţi, 25 mai 2010, 10:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Funeriu e „chimist de renume mondial” (ce coincidenţă), cercetător în chimie pe la diverse institute din străinătate şi câştigător al unor granturi de cercetare. Din câte ştiu, nu a lucrat în învăţământ şi nu a avut funcţii de conducere serioase. Dar asta nu l-a împiedicat să fie numit în comisia prezidenţială pentru învăţământ acu' vreo 3-4 ani şi apoi să ajungă ministru.
      • -1 (1 vot)    
        Alta "academiciana" (Marţi, 25 mai 2010, 10:00)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Ah, chimia asta!
        Co2?
      • 0 (0 voturi)    
        prof universitari (Marţi, 25 mai 2010, 19:38)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Pana la el toti ministri invatamantului au fost prof universitari. A ajutat asta invatamantului? Nu se vede!