Dedicatii in discoteca, dupa jefuirea unei banci la Arad: Pentru cei mai tari spargatori de banci

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 15:19 Actualitate | Esenţial

Doi talhari care au spart o banca in Arad si-au dat dedicatii in discoteca de la Moneasa, imediat dupa jaf, relateaza Aradonline.
 
Vazandu-se cu 15.000 de lei, cei doi talhari au ajuns direct la Moneasa de la banca pe care tocmai o jefuisera, semn ca au trecut prin filtrele Politiei fara nicio problema. Ajunsi in statiune, Florin Ion Stepan si Valcu Ciprian Valentin de 31 de ani  s-au pus sa sarbatoreasca ''reusita"  intr-o discoteca.

Momentul care i-a dat de gol a fost cel in care au inceput sa-si dea dedicatii unul altuia: ''Pentru cei mai tari spargatori de banci'', ''Pentru fratiorul meu, cel mai tare spargator de banci'' etc. Dupa ce au revenit in Arad, politistii au descins la locuintele acestora.

L-au prins doar pe Stepan Florin Ion, ''fratiorul'' lui, ''cel mai tare spargator de banci'', Valcu Ciprian Valentin fiind de negasit. In apartamentul in care locuia Florin Stepan, politistii spun ca au gasit o parte din suma furata de la banca. In cadrul audierilor, Stepan ar fi recunoscut fapta, spun anchetatorii. Acesta ar mai fi declarat ca stiau despre banca pe care au jefuit-o ca nu avea paza umana. De la fata locului, Stepan a mai povestit ca au plecat cu un autoturism.  Valcu Ciprian Valentin este dat in urmarire generala pentru talharie iar Florin Stepan a fost deja arestat preventiv pentru 29 de zile.

In urma cu doua saptamani doi barbati cu fetele acoperite au amenintat-o pe casiera si au fugit cu o suma de bani, la o sucursala bancara din Arad. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11624 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ha-ha-ha (Luni, 24 mai 2010, 15:05)

    constantin [anonim]

    Va dati seama ce IQ au respectivii? Cat de idiot poti sa fii, dupa ce ai jefuit o banca, sa-ti dai dedicatii in discoteca????? Aviz amatorilor!
    • +8 (8 voturi)    
      bineninteles (Luni, 24 mai 2010, 16:32)

      Hi hi [anonim] i-a raspuns lui constantin

      IQ-ul celor care fac de obicei dedicatii in discoteca sau oriunde altundeva: manelistii.

      Serios vorbind, probabil respectivii erau pana atunci infractori marunti, de pepiniera, din cei de care politia romana nu se oboseste sa se atinga.
      Si cu spargerea aia au intrat brusc in vizor fara sa-si dea seama.
      • +1 (1 vot)    
        Intrebare: (Marţi, 25 mai 2010, 17:43)

        lst [utilizator] i-a raspuns lui Hi hi

        Nu cumva unu' din astia a spart si magazinul de... mai jos?

        Un tip da o spargere la un magazin. Dupa ce a luat toti banii, hotul a vazut o sticla de Scotch pe un raft si i-a cerut vanzatorului s-o bage si pe aceasta in punga. Vanzatorul a refuzat, motivand ca nu crede ca hotul are varsta legala pentru a-i putea da alcool. Hotul a insistat ca are varsta, insa vanzatorul a replicat ca de fiecare data ca nu-l crede fara dovezi. Drept urmare hotul a scos permisul auto si i l-a aratat vanzatorului pentru a-si dovedi varsta. Tipul a studiat bine actul, dupa care a recunoscut ca nu are dreptate si i-a dat hotului sticla.
        Dupa ce hotul a parasit magazinul, vanzatorul a sunat la politie si le-a dat acestora numele si adresa din permis. Hotul a fost arestat doua ore.
    • +6 (8 voturi)    
      auzi... (Luni, 24 mai 2010, 17:39)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Dar tu iti dai seama ce IQ are banca aia care s-a lasat jefuita de astia?! :)))) Si - daca rationam mai departe - iti dai seama ce IQ avem noi, consumatorii, care nu protestam ca bancile au inceput sa ne incarce cu "comisioane de... depunere de bani" (vezi Ziarul Financiar de azi) ca sa-si acopere pierderile cauzate de jafuri si credite neperformante?! :(((((
      • 0 (0 voturi)    
        hmm (Marţi, 25 mai 2010, 17:25)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui gimini

        jafurile fata de creditele neperformante au cam aceiasi marime precum un microb fata de o galaxie. E greu sa le pui in aceeasi propozitie...
    • +3 (3 voturi)    
      da' de banca ce zici ? (Luni, 24 mai 2010, 22:48)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      pai daca au reusit bajetzii cu IQ negativ sa o sparga... ce paza de rahat are. aviz (sc)amatorilor... ca nu cred ca si-a "imbunatatit" protectia ... he he
  • +7 (7 voturi)    
    Amatori (Luni, 24 mai 2010, 15:41)

    Milka Man [utilizator]

    dar daca nu faceau treaba asta, mai dura vreo 10 zile pana ii prindea Politia...Avand in vedere lipsa masurilor de securitate din multe filiale ale bancilor, orice prost poate jefui o banca.Mi s-a intamplat sa intru intr-o agentie a unei banci mari din Romania si sa nu fie absolut nimeni inauntru:nici gardieni, nici angajati...Dupa ce am inceput sa ma agit pe acolo, a aparut o pitzi de dupa o usa, spunand ca isi cere scuze, dar tocmai sarbatoreau ziua de nastere a unui coleg...Liber la jafuri!Cu asa angajati, e chiar tentant!
    • +1 (1 vot)    
      supraestimezi (Marţi, 25 mai 2010, 8:55)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Supraestimezi capacitatile politiei romane.
      Politia e eficienta doar in caz de flagrant-delict si turnare. In rest, sunt varza.
      • 0 (0 voturi)    
        Politia romana se bazeaza pe turnatori (Marţi, 25 mai 2010, 20:29)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        de asta poate afla multe chestii....Doi indivizi ca astia...de mana a 7-a sigur s-ar fi dat de gol in fata cui nu trebuie.
  • +7 (7 voturi)    
    Pai da ce (Luni, 24 mai 2010, 15:45)

    tavyy [anonim]

    Prostul pana nu-i fudul nu-i prost destul. Un caz asemenator am avut si in orasul meu. Niste "hoti" tot spargeau masini si furau casetofoane, insa nu puteau tine asta pentru ei si au simtit nevoia sa-si impartaseasca isprava si sa se laude cat de buni erau ei. A doua zi dadeau declartii la politie si au luat cate 6 luni fiecare. Eu am murit de ras cand am auzit.
    Daca toti hotii ar fi asa cum sunt cei dou fratiori ar fi super tare...
  • +9 (9 voturi)    
    vesnica poveste (Luni, 24 mai 2010, 16:05)

    srpc [utilizator]

    infractorul rromin, de sorginte manelista, nu suporta sa fure fara sa si sfideze, sa se laude! nu asa zice maneaua? "am bani si fac ce vreau, iar legea nu ma poate atinge!" ptiu.
    • +6 (6 voturi)    
      out there... (Luni, 24 mai 2010, 20:27)

      ... [anonim] i-a raspuns lui srpc

      asa zice maneaua, asa zic ascultatorii.
      am avut o data proasta inspiratie sa-mi intreb elevii ce vor sa faca in viata. 75% dintre elevii mei de liceu (teoretic!) au raspuns ca vor bani, masini, femei (toate astea la plural - evident, in cazul fetelor idealul se oprea la bani si masini) si o viata in care sa nu faca nimic. si becali si tiriac pe post de modele.
      eu cred ca manelele prezinta un bun studiu de caz si o explicatie pentru problema mai profunda a poporului roman: ce auzim (zilnic, minut de minut), aia si gandim, aia si facem. si efectul nu este numai al manelelor, ci si al televizorului (toate emisiunile tembele si tonurile isterice), al lipsei lecturilor de orice fel, al monotoniei etc.
      cred ca multi dintre noi am aplicat tactica: nu imi place, nu ma uit la tv/ nu ascult manele etc. si am ajuns sa traim intr-o lume paralela si minuscula in raport cu cea a, din pacate, majoritatii.
      • 0 (0 voturi)    
        de unde? (Marţi, 25 mai 2010, 12:08)

        kk [utilizator] i-a raspuns lui ...

        sunt curios... din ce regiune/oraș ești?
        • 0 (0 voturi)    
          :D (Marţi, 25 mai 2010, 15:53)

          ... [anonim] i-a raspuns lui kk

          e vorba de un oras foarte mic din ardeal. acolo predau momentan. daca o sa continui figura si la anul, desi nu prea cred, atunci probabil ca o sa ma duca soarta si prin alte parti. oricum, din cate imi dau seama, e vorba de o decadere in timp - probabil ca se poate observa in tot invatamantul, iar cauzele, dupa ce pot sa-mi dau seama, sunt, pe de o parte, calitatea materiei prime (copii din familii de someri, sau parinti obligati sa faca naveta, sau, si mai rau, plecati in strainatate, lipsa de educatie, alcoolism, extrem de multa violenta familiala), iar pe de alta cerintele invatamantului, care s-au schimbat radical in ultimii ani, nu ca inainte situatia ar fi fost roz. dar imaginea de ansamblu este, cu siguranta, dezastruoasa in raport cu ce am cunoscut eu ca elev/ student.
  • 0 (0 voturi)    
    ......!!! (Luni, 24 mai 2010, 18:45)

    Adi AR [utilizator]

    ....e o agentie Raiffeisen, si a fost pradata ziua la ora 15si 30 pe o artera ff circulata!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    cool (Luni, 24 mai 2010, 20:59)

    mihai [anonim]

    uite, de aia nu plec din tara... tie painea cat de rea, tot te fac astia sa razi cu lacrimi :))
  • +2 (4 voturi)    
    Pt (Luni, 24 mai 2010, 21:39)

    HESS [anonim]

    Ca au fost asa idioti sa se laude cu ,,marele ,,jaf ca judecator le-as mai da in plus 10 ani.Tampitii dracului .,auzi tu ,sa platesti dedicatii.Rasu plansu.
  • +2 (2 voturi)    
    cât de proşti? (Luni, 24 mai 2010, 22:57)

    Denisa [anonim]

    Pintică de proşti!