Emil Boc: TVA si cota unica nu se vor majora daca recesiunea nu se adanceste si masurile de austeritate vor fi aplicate

de R.M., V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 16:56 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: AGERPRES
"In perioade de criza nu majorezi TVA si cota unica, masura sustinuta in continuare de Guvern fiind reducerea cheltuielilor bugetare, pentru a ne incadra intr-un deficit de 6,8%. TVA si cota unica nu se vor majora cu doua conditii: sa nu se agraveze criza mondiala si aceste masuri de austeritate sa fie aplicate", a declarat premierul Emil Boc, dupa intalnirea avuta vineri cu reprezentantii patronatelor. Printre masurile avute in vedere de Executiv pentru reducerea cheltuielilor publice: restructurarea companiile de stat, dar si reducerea numarului secretarilor de stat, precum si impozitarea suplimentara incepand cu cea de-a doua proprietate.

Iata principalele declaratii ale premierului Emil Boc:
  • Aceste solutii avansate de patronate vor fi analizate de Guvern si vor fi avute in vedere de Executiv, cu ocazia aprobarii scrisorii de intentie
  • Punctul de vedere al Guvernului e ca in perioade de criza nu majorezi TVA si cota unica
  • Aceasta masura trebuie sustinuta in continuare de Guvern si optam pentru reducerea cheltuielilor bugetare pentru a ne incadra intr-un deficit de 6,8%, care poate fi finantat iar tara isi pastreaza credibilitatea
  • Va dati seama ca nu e o placere pentru niciun prim-ministru sa recurga la asemenea solutii
  • Cauzele sunt derapajele cu privire la politica salariala si de pensii in 2007 - 2008 si criza economica internationala
  • Dl. Tariceanu si dl. Vosganian au oferit bugetarilor si pensionarilor cadouri otravite care azi se intorc impotriva noastra. Platim azi aceste cadouri otravite facute de dl. Tariceanu si de dl. Vosganian
  • Incepand cu 2007, s-a rupt orice echilibru intre cresterea productivitatii si plata salariilor si a pensiilor. In 2oo7 si 2008, vechiul Guvern a emis 20 de ordonante de urgenta prin care au fost majorate salariile bugetarilor. Domnii Tariceanu si Vosganian au dat bugetarilor un avans fara acoperire, au aplicat politica "dupa noi, potopul"
  • A venit si anul 2009 cu aceasta cumplita criza economica, cu aceasta situatie din 2010 cand criza se adanceste si in alte tari din jurul nostru, pentru ca aceasta criza e mult mai adanca decat s-a crezut
  • Pentru mine e foarte simplu sa spun ca nu va fi redus niciun salariu si nicio pensie, probabil ca voi fi aplaudat in Piata Victoriei, dar la un moment dat ruperea acordului cu FMI ar insemna imposibilitatea finantarii deficitului, s-ar limita toate resursele de a ne mai imprumuta si vom ajunge in situatia in care nu vom mai avea resurse pentru plata salariilor si pensiilor. Iar eu as mai fi cateva luni un premier care se va bucura de credibilitate.
  • Nu acest guvern a adus criza economica in Romania, el este cel care trebuie sa o gestioneze
  • Facem acest efort acum pentru a preveni raul mai mare care se poate intampla in viitor.
  • Trebuie sa acoperim salariile si pensiile din resursele noastre. Am ales raul cel mai mic
  • Majorarea TVA la 24% si a cotei unice la 20% ar fi insemnat sa compromitem sansele de relansare economica
  • Sperantele noastre stau in relansarea economica bazata pe sectorul privat
  • Facand acest lucru, avem perspectiva ca putem iesi din aceasta situatie dificila
  • Facem acest efort pentru a putea relua cresterea salariilor si a pensiilor pe baze sanatoase
  • Toata clasa politica, si eu sunt parte a acestor lucruri care s-au intamplat
  • Dar poate e timpul sa oprim aceste lucruri, cu orice costuri.
  • Urmatoarele sase luni sunt decisive, de succesul aplicarii masurilor depinde reluarea cresterii economice si a salariilor
  • Reluarea cresterii salariilor poate avea loc daca se restructureaza sectorul bugetar. Reluarea cresterii pensiilor poate avea loc daca avem crestere economica anul viitor
Masuri avute in vedere pentru reluarea cresterii econimice:
  • Incadrarea in deficitul convenit cu FMI. Daca ramanem in 6,8% avem asigurata finantarea deficitului, putem acoperi ce consumam mai mult decat producem.
  • Aceste masuri de austeritate ne vor permite sa platim datoriile catre firme - un miliard de euro pentru firme, pentru domeniul sanitar. Vom avea resurse sa asiguram cofinantarea unor proiecte europene de miliarde de euro
  • Avem un program de combatere a evaziunii fiscale care va taia multe din canalele evaziunii fiscale prin masuri legislative
  • Reducerea acestor cheltuieli bugetare nu-i va ocoli pe demnitari. Reducerea cu 20% a cheltuielilor cu bunuri si servicii se implementeaza deja la nivel local  - cheltuieli cu telefoane, cu combustibil, cu achizitionare de sedii si alte lucruri care nu se justifica
  • Avem in vedere si reducerea numarului secretarilor de stat
  • Vom continua programul Rabla
  • Vom modifica legea achizitiilor publice pentru a termina acest cosmar al proceselor fara sfarsit, vom adopta legea parteneriatului public-privat, vom restructura companiile de stat acolo unde se impune si se va realiza impozitarea suplimentara incepand cu cea de-a doua proprietate
  • Se maresc accizele la produsele de lux
  • Din fondul de solidaritate vom ajuta pe cei mai defavorizati
  • Avem in vedere ca la restructurarile de cheltuieli niciun salariat sa nu aiba un salariu mai mic de 600 lei
  • Nu vor fi afectate alocatiile pentru copii, indemnizatiile pentru persoane cu handicap
  • Guvernul plateste cu impopularitate, dar nu suntem intr-o cursa pentru popularitate
  • Optiunea FMI a fost TVA 24%, cota unica 20% si reducerea salariilor cu 20%
  • Noi am ales reducerea cheltuielilor bugetare fara cresterea taxelor. O impozitare suplimentara ar compromite sansele relansarii economice. 
  • Sper ca in sfarsit vor dispare pensiile de lux
  • Voi discuta si in coalitie si sper sa am sustinerea necesara
  • Daca in octombrie Guvernul nu era demis pentru ca a vrut sa reglementeze pensiile de lux azi nu mai discutam acest subiect
  • Acum cred ca toti si-au dat seama ca aceste lucruri trebuie facute
  • TVA si cota unica nu se vor majora cu doua conditii: sa nu se agraveze criza mondiala si aceste masuri de austeritate sa fie aplicate
Premierul Emil Boc a avut vineri o intalnire cu organizatiile patronale, pentru discutii privind scrisoarea de intentie convenita cu FMI. La intalnirea de la Ministerul Muncii, programata pentru ora 13.00, au luat parte reprezentanti ai confederatiilor membre ACPR, UGIR 1903 si CONPIROM.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia primului ministru.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4229 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    opinie (Vineri, 21 mai 2010, 16:42)

    j.r [anonim]

    toate bune si frumoase boc, dar acum nu te apuci sa faci auschwitz din toata romania ca asa vrei tu
    • +2 (10 voturi)    
      Modelul chinezesc (Vineri, 21 mai 2010, 17:36)

      judex [anonim] i-a raspuns lui j.r

      Cam acesta este leitmotivul discursului PSD de acum, pe care cred ca JR nu face decat sa-l reproduca, fara sa-l inteleaga. Totusi, JR, sa nu uitam ca exact politicienii care resping acum cu spume la gura scaderea salariilor si instiga la razvratire sociala sunt aceia care ne propuneau cu putin timp in urma modelul chinezesc (ma refer, evident, la PSD- Ilici). Pai, chiar asta este modelul economic chinezesc: salarii mici pentru atragerea investitiilor straine, care a adus Chinei crestere economica de 10% pe fondul crizei mondiale. Cum altfel vezi tu iesirea din criza ? Probabil ca tu vrei cresterea taxelor, dupa modelul grupului din jurul repetentului, Johannis-Ponta-Antonescu (cica ultimul ar fi liberal...). Gresesti ! Cresterea taxelor implica cheltuieli majorate pentru toata lumea si efectul este diminuat de nivelul de colectare al acestora si de cresterea muncii la negru. In plus, inflatia aferenta ar rezulta in aceeasi scadere a nivelului de trai, dar in plus ar diminua cronic competitivitatea fortei de munca romanesti in evaluarile potentialilor investitori. Acum intelegi ?
      • 0 (0 voturi)    
        modelul romanesc... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui judex

        exista o legatura intre reducerea salariilor in sectorul bugetar si atragerea investitiilor straine, dar nu e chiar asa directa? investitorii straini vin sa-i angajeze pe bugetari? eventual si cativa pensionari? :)
        solutia morala ar fi sa-i dea pur si simplu afara pe aia care o freaca. sa vezi atunci competitivitate pe piata fortei de munca :)
        evident ca papagalii care striga ca vor muri de foame ar trebui sa fie primii... in 2006-2007, inainte sa le creasca salariile erau tot muritori de foame?
  • +11 (17 voturi)    
    pe cand un sindicat al privatizatilor ??? (Vineri, 21 mai 2010, 16:56)

    Nicu [anonim]

    Se pare ca nimeni nu vrea sa sufere pt relansarea economica !! Nu-i nimica , ca se vor mari tva ,i impozitele , preturile si tot acolo se va ajunge !! Eu ca privatizat mi-e scarba de acesti bugetari carora ani la randul am cotizat la Stat pentru ei + taxa radio tv obligatorie + impozitul forfetar + tva + impozite + accize + taxe +amenzi +... munca silnica ....patroni si angajati
    • +4 (4 voturi)    
      bugetari (Vineri, 21 mai 2010, 19:00)

      hnw [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      E aiurea sa-i pui in aceeasi oala pe toti. Una sunt functionarii publici, cei despre care se spune ca s-au inmultit peste noapte mai rau ca iepurii, alta sunt profesorii, medicii sau politistii de exemplu.

      Daca ai bacul atunci minim 12 ani din viata ai beneficiat de invatamantul din RO, bun sau rau, asa cum e el. Daca ai o varsta atunci ai prins si perioada mai buna, in care chiar se facea carte pe bune la scoala.

      Probabil ai trecut macar odata printr-un spital tu sau vreo ruda apropiata si probabil vei mai trece, ca vrei sau ca nu vrei. Si oricat de rau stam la partea asta, sunt destule cazuri in care vietile unor oameni au fost salvate de medicii mult huliti din RO. E suficient ca un medic sa-ti salveze tie sau unei rude apropiate viata (sau sa ti-o prelungeasca cu cativa ani) si din start merita toti banii pe care i-ai dat luna de luna.

      Iar legat de politisti nu cred ca are rost sa zic ce se intampla daca maine ar disparea. Oricat de corupti sunt o parte din ei, oricate probleme au, totusi au un rol bine definit in societate si fara ei s-ar instaura haos-ul instant.

      E simplu sa-i injuri pe toti la gramada, dar saracii n-au nici o vina. De vina sunt politicienii din RO, ca de la cap se impute pestele. Si cand la alegeri 98% din voturi se duc la PSD + PDL + PNL ... ce vrei mai mult?
      • 0 (0 voturi)    
        cifre nu vorbe! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:56)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui hnw

        functionarii publici sunt cam 100.000. Orice guvern s-a ferit sa le mareasca numarul pentru practic sunt "betonatzi" pe scaun. Adu-ti aminte ca Tariceanu a scos prefectii de pe lista functionarilor publici. Nimeni nu vrea sa micsoreze nr. de medici, iar profesorii trebuie sa existe functie de nr. de elevi (in comuna Fundata sunt 20 de profesori la 60 de elevi). La agentii, dar mai ales la primarii e jaf: Vanghelie are 3000 de angajati (mai mult decat Cluj). La sect.1 in 2004 erau 280 de angajati, azi sub liberalul Chiliman sunt 1250. Tot ce au zbierat Anatemele si RTV sunt exemple LOCALE: scoala goala, WC de un milion, secretara de primarie cu 10000 ron, bibliotecare cu 3000 de ron, toate salariile marite cu 30% etc. SUNT DECIZII LOCALE, unde guvernul nu poate face nimic! iar la nr. de primari PSD conduce detasat!!
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai exista nevinovati! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui hnw

        Era recent pe hotnews un protest semnat de Stefan Vlaston. L-ai citit? Profesori cu mii de euro salarii? Pai de ce nu vedem sindicalistii din invatamant stransi in piata victoriei sa protesteze impotriva acestor dinozauri? Toate cazurile de delapidare de fonduri din spitale sunt duse 'la bun sfarsit' tot de niste medici. La fel ca la profesori, de ce nu vedem sindicatele din sanatate iesind in strada sa ceara eliminarea acestor paraziti din sistemul lor?
        pentru fiecare caz de coruptie poti gasi lejer zeci de persoane care au fost implicate sau stiu, fara sa aiba nici un castig, dar tot nu fac nimic.. sunt vinovati cu totii.
      • 0 (0 voturi)    
        Trezirea la realitate !! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:11)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui hnw

        Ai dreptate !! Cativa oameni de caracter si profesionisti ( bugetari ) tin pe linga ei destui paraziti . Sant profesori foarte buni , dar sant si altii care vin la catedra doar sa treaca timpul si sa se planga mereu ca pe banii astia nu merita sa faca mai mult !! II opreste cineva sa plece la un privat sa castige mai mult ??? NU , dar ii incurca si pe altii cu idei ... Dar oare de banii incasati ilegal pe consultatii nu se spune nimic ??
        Sant si doctori exceptionali dar sant si lichele cara fura medicamentele si le duc la cabinetele lor private !! Oare de ce nu se interzice si la doctori sa aleaga : Stat sau privat !! NU amandoua ca e clar ca se deviaza pacientii si medicamentele ... catre zona unde au castig si in mod sigur sant foarte zgarciti cu contributiile la Stat .
        NU ii injur pe toti , ci doar pe "nepotii" care au impresia ca daca au facut o facultate toata lumea trebuie sa se aplece in fata lor ... Acestia trebuie treziti la realitate si pusi la ... munca !!
  • -4 (8 voturi)    
    Ce urmeaza? (Vineri, 21 mai 2010, 17:02)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ma gandesc la vorba de duh a lui Geoana - "numai Batman mai poate salva Romania" - si zau ca imi vine sa ii dau dreptate!

    In ultima vreme am senzatia ca urmaresc o adevarata telenovela - sau mai bine zis un nou Dallas - cu intorsaturi de situatie abil desenate si negocieri in spatele usilor inchise duse aproape de extrem, negocieri in care orice este de vanzare, raul, ramul...

    Scenariul politic trebuie sa recunosc ca este foarte bine gandit, ca la un joc de sah - dar un joc de sah in care unul din jucatori gandeste mutarile cu 8-10 miscari inainte in timp ce celalalt... se chinuie sa mute calul!

    Cu parere de rau, dar in momentul de fata din toata clasa politica nu este nici macar un singur om care sa aiba abilitatile si calitatile necesare sa scoata aceasta firma numita Romania pe profit...
  • -19 (29 voturi)    
    .... (Vineri, 21 mai 2010, 17:31)

    Bogdan [anonim]

    "Emil Boc: In perioade de criza nu majorezi TVA si cota unica " - corect, dar nici nu tai salarii ca-i aproape acelasi lucru :)
    • -8 (16 voturi)    
      bogatii rad (Vineri, 21 mai 2010, 16:44)

      damian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Iar cei imbogatiti in cei 20 de ani de la revolutie sunt pusi la adapost si fac in continuare afaceri banoase cu Statul. Bun. Ne apropiem de modelul rusesc.
      • -1 (3 voturi)    
        bogatii rad (Vineri, 21 mai 2010, 18:45)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui damian

        cu ce rad, nene? Cu coasa, cu briciul, cu lama?
    • +10 (12 voturi)    
      sorry (Vineri, 21 mai 2010, 17:42)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      nu-i acelasi lucru. La reducerea de 25% iti raman banii la buget, pe cand la marirea TVA si a cotei unice trebuie sa-i colectezi si stii cum e in Romania cu colectarea.
    • +4 (8 voturi)    
      daca era sa creasca TVA si cota unica (Vineri, 21 mai 2010, 17:43)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      daca era sa creasca TVA si cota unica nu era bine ca taxele cresc, daca scad salariile si pensiile... nu e bine ca scad salariile, daca vine hiperinflatie nu e bine ca vine hiperinflatia... daca creste euroiu nu e bine ca creste euroiu
      • +2 (2 voturi)    
        Inflatia? (Vineri, 21 mai 2010, 18:21)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui blackbird

        Daca se echilibreaza bugetul nu exista hiperinflatie.
    • +8 (10 voturi)    
      Explicatie (Vineri, 21 mai 2010, 17:46)

      Cetateanu. [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Te rog sa imi explici si mie cum e acelasi lucru cand tai salariile la bugetari si posibilitatea de a majora Tva-ul si cota unica , ca eu nu prea inteleg. Daca nu faci nimic unde ajungi? Vinzi tara?
    • +10 (12 voturi)    
      Gresit (Vineri, 21 mai 2010, 17:51)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu este chiar asa. Nu este acelasi lucru. Ai uitat sa precizezi ceva foarte important: se taie de la bugetari, nu de la cei care contribuie la buget. Mare diferenta. Marirea de TVA si cota unica lovea mediul privat, ei aduc bani, bugetarii consuma. Problema este ca trebuia sa taie doar din administratii (sa excluda spitalele, politia etc.) pentru ca acolo este marea problema. Mai important era sa dea afara personal, nu sa scada salariile. Dar la noi asta este mai greu (din pacate).
      • +1 (3 voturi)    
        Bugetari (Vineri, 21 mai 2010, 18:18)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui cristi

        daca dai afara bugetari atunci vor pleca cei competenti care nu au pile si ramin cei care sint protejati de unchiu sau de matusa.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu poti da afara personal (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:29)

        fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Daca dai afara din personal nu rezolvi nimic, ba chiar obtii efectul contrar. Pe termen scurt dai o uriasa gaura in buget, din cauza salariilor compensatorii + ajutor de somaj.
    • +1 (3 voturi)    
      TAIEM! (Vineri, 21 mai 2010, 18:01)

      lerge [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      A se citi "reducerea cheltuielilor bugetare" ca "oprirea lucrarilor la autostrada"...
      hmmm! sau din spitale taie?..sau poate din scoli.. :)
    • 0 (0 voturi)    
      intox! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:00)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      vorbim de salarii taiate la 1,5 mil. BUGETARI, iar sindicatele sunt BUGETARE. Ei ar prefera sa plateasca tot restul tzarii, salariati sau nu, prin TVA numai sa nu le scada burtzile sefilor de sindicat. Taie barba lui Hossu - nu-ti aduce aminte de Paunescu?? Cat a donat Hossu, Costin, Petcu din salariu??? Lozinci, Lozinci!
  • -12 (22 voturi)    
    :)) (Vineri, 21 mai 2010, 17:36)

    elena [anonim]

    Incredibil! Domnul premier Emil Boc este incredibil, de cand au iesit cu aceste masuri de iesire din criza bazate pe reducerea pensiilor si salariilor, au un singur vinovat pentru luarea acestor masuri, guvernarea Tariceanu. Sa traiasca el daca poate trai cu o pensie de 400 lei pe luna sa o faca, dar sa o faca fara ajutor de la copii si nepoti cum fac bunici nostrii. FMI a spus clar ca nu este recomandat sa se reduca salariile si pensiile mici ci sa se reduca de la cei care au un venit mai mare. Cat crede ca poate sa ne mai minta si sa mai ne terorizeze acest guver, sa isi bata joc de noi?!
    • +10 (14 voturi)    
      Mda (Vineri, 21 mai 2010, 16:47)

      ion [anonim] i-a raspuns lui elena

      Da nu se poate trai cu 400 de lei pe luna. Mai ales daca ai de luat si medicamete. Dar ce a facut acel om de ia pensia asa mica? Era mare director pe undeva sau poate ceva inginer/contabi/medic sau mai stiu eu ce. Nu cred
      Tu stii ca sunt oameni care merg la lucru pt 600 lei? cum ii explici la ala ca trebuie sa mearga la lucru pentru banii aia cand sunt care stau acasa si iau 200 de lai mai putin?
      Guvernul are nevoie disperata de bani acuma, si cam asta pare sa fie singura metoda in care face rost de ei, mai taie din cheltuieli.
      Vine lui Boc si restul este ca a asteptat sa se ajunga pana aici, trebuia sa se ia masuri din momentul in care s-au terminat alegerile si poate nu era nevoie sa taie in carne vie acuma.
      Pe de alta parte din cauza ca nu au actionat cand a fost momentul PDL a pierdut imens, oare mai intra in parlament?
      • 0 (0 voturi)    
        de undeva trebuie taiat (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:25)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui ion

        realitatea este ca de undeva trebuie taiat, asta nu se poate pune in discutie..... eu insa as acuza doua lucruri la acest guvern. primul: lipsa totala de transparenta; adica eu cetatean platitor de taxe habar nu am cine si cat cheltuieste. in sua se publica bugetul si cheltuielile bugetare in fiecare an. poti cumpara o brosurica, sau poti vedea cheltuielile bugetare, pe institutii, online. la noi de ce nu e asa??? vreau sa vad cat da berceanu in plus pe km de autostrada, vreau sa vad cate fabrici de alcool sunt scutite de la impozitare si de catre cine, vreau sa vad cat cheltuieste si pe ce nutzi udrea si apoi sa-i dau in judecata daca au furat. corect? al doilea lucru pe care il reprosez este managementul prost. daca ai probleme cu banii nu tai de la mancare. prima data reduci cheltuielile inutile si pe urma din cele de baza. intai as vrea sa vad o schema de personal bugetar(nu profesori/medici/politisti) si as da afara din ei pe capete dar asta inseamna sa dam afara clientela politica si nu poate pdl-ul, nu? al doilea lucru, cheltuielile bugetarilor. pai de ce mama dracilor se duc 5 miliarde de euro pe an acolo??? da' ce cumpara frate de banii astia? pampersi? si revenim la punctul unu. deci, vreau sa vad aceste doua chestiuni rezolvate si pe urmas mai putem discuta orice altceva. pana atunci totul e o mare minciuna......
    • 0 (4 voturi)    
      daca era sa creasca TVA si cota unica (Vineri, 21 mai 2010, 17:43)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui elena

      daca era sa creasca TVA si cota unica nu era bine ca taxele cresc, daca scad salariile si pensiile... nu e bine ca scad salariile, daca vine hiperinflatie nu e bine ca vine hiperinflatia... daca creste euroiu nu e bine ca creste euroiu
      • 0 (0 voturi)    
        si care (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:41)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

        este problema ..e bine in vreun fel?
        nu demonstrezi nimic cu aceste afirmatii!
        nu este bine deloc!
    • +2 (10 voturi)    
      corect (Vineri, 21 mai 2010, 17:44)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui elena

      n-ar trebui scazute pensiile sub 1000 lei. Aia chiar mor de foame.
      • 0 (2 voturi)    
        :)) (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        explica-mi si mie, daca aia mor de foame, toti salariatii din sistemul privat care lucreaza pentru mai putin de 1000 de lei (62% zice khris intr-un articol pe blog) si mai cresc si copii pe langa cum de nu au murit inca de foame!?
        pensiile ar trebui sa respecte principiul contributivitiatii si in acelasi timp sa se limiteze fix la fondul de pensii colectat. atat. reguli simple. platim cat colectam si impartim echitabil dupa cat a contribuit fiecare.
        sa vad eu pensionarii muritori de foame ca ies in strada sa ceara reducerea pensiilor speciale, nu pomana de la buget.. atunci vor merita sa-i bagam in seama.
    • 0 (12 voturi)    
      .... (Vineri, 21 mai 2010, 17:45)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui elena

      pai nu stiu elena... tu cat crezi ca are de gand sa-si bata joc de tine si de noi? :))... eu cred ca tot timpul :). Ce ai de gand sa faci ca aceasta situatie sa inceteze? Nimic?
      • -1 (5 voturi)    
        :( (Vineri, 21 mai 2010, 18:29)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        voi iesi in strada asa cum am mai iesit si pana acum si am sperat ca o sa isi taie lor din bebeficii si nu o sa se mai ia de bensia bunicii mele sau de salariul meu de 900 de lei...
    • +2 (10 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 21 mai 2010, 17:55)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui elena

      Intrebare pentru cei care se plang ca nu pot trai cu 400 de lei pensie pe luna: cati ani au contribuit la sistemul de pensii, si in ce cuantum?
      • +2 (2 voturi)    
        eee (Vineri, 21 mai 2010, 18:26)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        sunt batrani de la tara, care au muncit o viata intreaga la CAP. Sunt rupti, saracii, si de foame si de boli.
        • -1 (1 vot)    
          si cat incasau in 1989? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:05)

          bula [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          sistemul din 1989 (cand era lapte si miere daca te uiti pe forum) NU PLATEA NIMIC celor de la CAP. Nu le-a luat contributii pentru NIMIC, nici pensii, nici sanatate. Deocamdata statul isi permite numai 350 ron lunar. Si s-a facut sub guvernul BOC, dar e conveabil sa uiti (alo, Ponta si Ipo-Crin!!). Pe contributii sunt persoane cu 4 lei si le completeaza statul pana la 350 ron. Cat incasa persoana in cauza sub mult-laudatul Vosganian? Tot 4 lei! Dar sub guvernul; PSD? tot 4 lei.
    • +13 (13 voturi)    
      Risc (Vineri, 21 mai 2010, 17:59)

      vladdro [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Castigul trebuie sa fie proportional cu riscul. Un bilet de loto cu sansa 1 la 10 de a castiga un milion de lei tre sa fie de doua ori mai ieftin decat un bilet la loto cu sansa 1 la 5 pt acelasi castig.

      Economia capitalista nu poate sa functioneze fara aceste riscuri ale antreprenoriatului - crearea locurilor de munca e facuta de tineri care isi intemeiaza afaceri si care angreneaza oameni in Romania pentru a crea valoare in tara si a o exporta in strainatate, fie ca e vorba de software IT, agricultura sau inventii in medicina sau inginerie. E singurul mod in care putem sa fim competitivi si sa iesim din vesnicul tipar de "lumea a treia" atasat pana acum Romaniei.

      Nu dorim lucrurile astea? Egalitatea de venituri intre pensionari si tinerii capabili va determina acei tineri sa plece peste hotare pentru a se angaja la Google/Microsoft sau pentru a fi medici in Franta in loc sa stea in tara. Si atunci ramanem o tara de lumea a treia, o tara in care acceptam ca companiile straine sa vina sa arunce cu cianura si cu deseuri si sa fim piata de desfacere pentru ei, fiindca nimeni nu va ramane ca sa faca si altceva.
      • +2 (2 voturi)    
        @vladdro (Vineri, 21 mai 2010, 19:13)

        MrSecret [anonim] i-a raspuns lui vladdro

        Mare ADEVAR ai spus. Felicitari din Germania ;-)
    • +1 (5 voturi)    
      ;)) (Vineri, 21 mai 2010, 18:36)

      elena [anonim] i-a raspuns lui elena

      Incredibil! Domnul premier Emil Boc este incredibil, de cand au iesit cu aceste masuri de iesire din criza bazate pe reducerea pensiilor si salariilor, au un singur vinovat pentru luarea acestor masuri, guvernarea Tariceanu. Sa traiasca el daca poate trai cu o pensie de 400 lei pe luna sa o faca, dar sa o faca fara ajutor de la copii si nepoti cum fac bunici nostrii. FMI a spus clar ca nu este recomandat sa se reduca salariile si pensiile mici ci sa se reduca de la cei care au un venit mai mare. Cat crede ca poate sa ne mai minta si sa mai ne terorizeze acest guver, sa isi bata joc de noi?!
  • +3 (13 voturi)    
    Ce usor e sa arunci pisica dupa gardul altora. (Vineri, 21 mai 2010, 17:37)

    Ciobanul [anonim]

    Bun, sa zicem ca PNL a facut cadouri otravite in 2007, dar acum suntem in 2010 , nu in 2008, iar Boc e prim ministru din 2008 toamna.
    De ce doar in 2010 a inceput sa ia masuri, si de ce a luat masurile doar dupa ce a venit FMI la Bucuresti?
    La mine la firma ar fi foarte simplu sa zic ca nu eu is de vina pentru codul care cauzeaza erori, dar in momentul acela seful imi spune sa incerc sa repar problemele aparute. Daca stau si ma plang tot timpul de cei care au fost inaintea mea fara sa nu fi facut nimic concret timp de 2 ani sigur as fi dat afara in suturi.
    Apropo mister Boc, cine a votat majorarea salarilor profesorilor cu 50%, cine s-a opus aplicarii ei?
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 21 mai 2010, 17:41)

    eu [anonim]

    mai desteptilor... economistilor cu diplome de la spiru haret.

    criza inseamna consum redus de produse si servicii.. incepand de la prezervative si terminand cu apartamente si vile...

    daca tu maresti taxele.. nu sugrumi de gat consumul ? daca nu mai consuma nimeni firmele isi inchid activitatea.

    SECTORUL PRIVAT PRODUCE, SECTORUL BUGETAR CONSUMA.

    cand invatati acest lucru ? daca omoara sectorul privat de unde naiba mai cumparati mancare si hartie igienica ??? o faceti voi in debara ?

    trebuie taiate cheltuielile bugetare.. si din pacate cei mai multi bani se duc pe pensii si salarii nesimtite..

    sunt deacord sa NU taie pensiile si salariile sub 1000 lei... in rest totul trebuie redus fara nicio exceptie.
    • +7 (7 voturi)    
      este de unde taia ! (Vineri, 21 mai 2010, 18:41)

      toma [anonim] i-a raspuns lui eu

      1,reducerea numarului de parlementari,cum s-a votat
      2.reducerea numarului de ministere
      3.reducerea a tot felul de regii care nu-si au rostul
      4.reducerea numarului de angajati in administrativ( amante,neamuri,pile si pilute)
      5.micsorarea pensiilor astronomice de care se tot vorbeste
      6.reducerea cheltuielilor perlamentului(deplasari inutile,masini la scara,sofer personal,etc)
      7.verificarea pensiilor de boala(multe ilegale)
      8.verificarea subventiilor in agricultura(majoritatea primesc fara a cultiva nimic ! )
      9.reducerea cheltuielilor administrative(masini,plasme,perdelute,etc)
      mai sant si altele.
      NU disponibilizarea medicilor si a profesorilor
      NU taierea salariilor minime si a pensiilor amarate
      la toate astea IMPULSIONAREA privatului
      • 0 (0 voturi)    
        este? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui toma

        pai de ce nu te-am vazut la fel de hotarat in piata victoriei zilele trecute sa le explici cum 'este de unde' si sindicalistilor?
      • +1 (1 vot)    
        inca una ... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:37)

        stapanu [anonim] i-a raspuns lui toma

        10. anularea cheltuielilor statului roman cu religia/ religiile !!!!!!!
    • -2 (6 voturi)    
      Domnu'... (Vineri, 21 mai 2010, 18:57)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      ...profesor doctor docent laureat al premiului Nobel pentru economie...hartia aia igienica si mancarea pe care o produci matale "in privat" e consumata si de 6 milioane pensionari, 1.5 milioane de bugetari si familiile lor...as zice undeva pe la vreo 10 mil de oameni. Daca astia nu mai au bani (sau au mai putini) nu iti mai cumpara matale hartia igienica si folosesc degetul din dotarea proprie...hai ca nu e greu...da-ti seama ca te va afecta si pe tine...e doar o spirala recesionista.
  • -1 (11 voturi)    
    Mogulii.... (Vineri, 21 mai 2010, 17:44)

    mogulul sef [anonim]

    Deci tot mogulii is de vina?
  • +5 (13 voturi)    
    ma bucur ca cineva are curajul (Vineri, 21 mai 2010, 17:47)

    blackbird [utilizator]

    sa ia taurul de coarne...

    ca balarii si c*rve politice m-am saturat (vezi PNL-ul care ieri era de ce cresc taxele si ca vor creste taxele iar azi ca vai scad salariile... nici cum nu e bine)

    corect: statul cheltuieste prea mult, exista prea multa risipa a statului... nu mediul privat trebuie sa acopere de fiecare data mizeria. Ei trebuie sa-si eficientizeze procesele.
  • +5 (9 voturi)    
    fara cresterea taxei (Vineri, 21 mai 2010, 17:59)

    Stefan [anonim]

    E un punct valabil. Daca ar marim acum taxele si impozitele s-ar duce dracului sectorul privat din care traiesc bugetarii. Asa ca, tot spre defavoarea lor ar fi.
    • +4 (6 voturi)    
      fara folosirea neuronilor! (Vineri, 21 mai 2010, 18:21)

      Stefan cel Mic! [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Mai oameni fara multi neuroni! Adevarul e undeva la mijloc! Ori noi romanii suntem comunisti in gandire si asta se vede cand nu acceptam punctele de vedere diferite de ale noastre ale celor din jur. Eu in facultate ca sa nu mai zic ca toti (ca ne consideram cu studii medii daca ne postam pe net) am facut in liceu lectii de economie politica! Si acolo e foarte clar explicat cum stam cu echilibrul macroeconomic. In fond nu stim cine a fost mai intai oul sau gaina? Asa si cu statul sau privatul? Pai sa zicem ca eu de la privat ii dau bani aluia la stat nu? Dar ala de la stat da 1/3 inapoi tot la stat (taxe si impozite) si 2/3 inapoi in consum, deci in mare parte tot la privat nu?? Sau mai avem avicola de stat? Tel fix de stat? Asigurari de stat? Rate la banci de stat? Benzina de stat? Haine de la stat? Dar poate ca de fapt statul care detinea totul dupa revolutie cand a vandut la "privati" din banii luati trebuia mai intai sa finanteze oamenii proprii adica salariatii bugetari si pensionarii nu? Dar statul a dat in investitii private nu? Statul da banii la firme private nu? Ca doar avem Siveco (ca tot e nebunia cu IT-istii care pleaca) cu contracte la stat, firme si firmuletze de prestari servicii la stat! Si uite asa ne razboim intre noi privati cu aia de la stat in timp ce jmekeriii o "freaca' la rece in Romana si traiesc din nu stiu ce..Ca loc de munca nu au! Sau nu ati vazut si voi din acestia pe strada care doar "invart", ne uitam la rromanis cum vand flori la preturi jupuitoare fara bon fiscal adica ei din economia neagra isi vad de ale lor ca si politicienii cu nepotii/fii/soferii/surorile/soacrele si alte neamuri tot de ale lor. Dar e greu sa intelegem ca suntem intr-un sistem si ca da vor suferi intai astia de la stat (ghinion) dar vom suferi apoi si cei de la privat (cu tot cu bancile si asigurarile inventii capitaliste). Dar sunt unii care nu vor suferi pentru ca sunt in lumea lor - economia neagra si rromanis cu case pe 2-3 etaje si kile de aur dansand
  • +5 (7 voturi)    
    fmi- logica de retardati (Vineri, 21 mai 2010, 18:03)

    fmi [anonim]

    Kahn este membru al partidului socialist francez si coleg cu Iliescu si Ponta in Internationala Socialista. In logica lui, daca cresti taxele e mai bine. Acum inteleg de ce FMI a distrus multe economii in lume! Cresti taxele = fug investitorii = mai putini bani la buget = salarii/pensii mai mici.
  • -1 (5 voturi)    
    bine bine e criza...DAR (Vineri, 21 mai 2010, 18:05)

    cix [anonim]

    Nici macar Grecia, nu a taiat pensiile cu 15% ale amaratilor. Puteti taia cu 50% numarul de parlamentari, blocarea "investitiilor" nationale in buzunarele PDL-istilor, eliminare pensiilor speciale si bonusurilor de Guiness book ale celor care lucreaza in adminsitarea publica, precum si reducerea salariilor acestora(excluzand profesorii, cadrele medicale, politia). mai reduceti din burocratia pentru firmele private, precum si taxele nenumarate. Favorizati antreprenoriatul si inevetsitiile adevarate in infrastructura. Nu ati stiut decat sa creati un cadru legilativ si fiscal care nu face decat sa descurajeze investitiile si sa favorizeze evaziunea si coruptia. Cand o sa se poata munci cinstit in Romania...? FSN=PDSR; PNTCD, PNL. PDL v-ati batut si va bateti joc de tara... ti e si scarba sa asculti discursurile politice, din romania, camd vezi atat batjocora si incompetenta
    • 0 (0 voturi)    
      aritmetica stii? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:17)

      bula [anonim] i-a raspuns lui cix

      aduni astfel 3 miliarde de euro IN FIECARE AN pt.pensii? dar pt. salarii la bugetari?? Grecia a INGHETAT pensiile pe niste ani (ia calculeaza la o inflatie de 6% cat pierzi in doi ani). Iar pensiile speciale si bonusurile si altele nu existau si in 2008? PS. Daca scad exporturile cu 1 miliard (Ipoteza) poate absorbi piata interna acest miliard? iar daca scade PIB, automat scade bugetul. Si atunci cele legate de buget X% pt.. si Y% pt.. nu scad? Daca scad salariile la privati (FAPT) nu scade si salariul mediu? si daca scade salariul mediu de ce sta pensia pe loc, ba chiar creste (cum cere PSD)??
      • +1 (1 vot)    
        Propun uzul PREZERVATIVELOR in viata politicaRO? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:23)

        cix [anonim] i-a raspuns lui bula

        caci s-au imultit prea mult incopetentii din "politica romaneasca"?!. De nu, nu vom mai scapa nici o data de Basescu(EBA), Prigoana(Honorius), Blaga(Ionut) etc Vom merge din criza in criza cu asa modele... de elite politice. A face politica ptr ei= a face afaceri(delapida) cu statul. Obligatia lor era in sa rezolve problemele sa caute solutii si sa promoveze dezvoltare si benestarea tuturor, in schimb doar au furat si au decarcat greutatile, nota de plata pe spatele celor mai slabi(bunici si parinti), de bugetari din administratie mi e sila, poate sa dea afara 90% si sa informatizeze sistemul burocratic.
  • 0 (6 voturi)    
    bun (Vineri, 21 mai 2010, 18:18)

    margin [anonim]

    Hai sa va traduc eu ce-a zis boc de fapt: se vor majora si alea.
  • 0 (6 voturi)    
    ABERATII, ABERATII , d-le Boc (Vineri, 21 mai 2010, 18:19)

    Stefan M [anonim]

    D-l Boc cunoaste foarte bine realitatea din tara, pentru ca este informat la timp de organele in drept ale statului, dar fiind captiv intereselor de grup nu ia masuri.Sa se informeze despre ce se spunea astazi la televiziunile de stiri ca importatorii de bunuri din U.E, importatorii de fructe si flori nu platesc taxe catre stat de valoarea zecilor de miliarde de lei, ca nu face nimeni nici un control si ca in aceasta afacere sunt implicati politicieni de varf, vamesi, politisti si alte organe ale statului. Ce face GUVERNUL,administratorul statului, plange pe umarul privatilor incorecti, distrugandu-i pe cei corecti, ce face ministerul de interne, ce face vama, DNA ? Sa verifice aceste informatii toate organele abilitate ale statului si daca se confirma sa ia masuri sau este mai simplu sa taie din pensii si salarii? Romania a ajuns bataia de joc a nelegiuitilor, nu mai este guvernata?
  • +2 (4 voturi)    
    Nimic despre eba, iba, udrea, erceanu s.a.... (Vineri, 21 mai 2010, 18:48)

    bocanila [anonim]

    Deci frumoasele fete ale asa-zisului presedinte vor circula in continuare in masini luxoase, vor locui in continuare in case d ecate 1 milion de euro, vor parca in continuare ostentativ in Dorobati in mijlocul bulevarduluiiar "taticul" lor va circula in continuare nestingherit in masini doldoraq de arme si munitie insotit de salvare, trupe de interventie samd, toate platite din bani publici.... bocanila nu ne-a spus de asmenea dac udrea si ceilalti portocalii vor fi deposedati de toto ce au furat in ultimii 6-7 ani. Evident nu! Sa mai zic de contractele prefertiale pe bani publici in favoarea lui blaga, micula si a celorlalti nenorociti?? Sustin grev agenerala ca unica solutire sa trezim hidra portocalie!
  • +1 (3 voturi)    
    Boc... (Vineri, 21 mai 2010, 19:01)

    Gigi [anonim]

    ...moncher...pleaca tata acasa. Hai ...la Rachitele cu tine....acu 2-3 luni ne ziceai: "Si pentru a elimina toate speculatiile care se fac tin sa precizez ca statul are suficenti bani pentru a platii pensiile si salariile". Acu' ne zici invers si tu mai vrei sa te mai si credem?

    Cat ai mai "agreat" cresterea economica cu FMI-ul? Ca Oxford Economics zice pe la un -0.6%...pana la sfarsitul anului pe trendul asta sa tot ajunga -2-3%
  • +1 (3 voturi)    
    nu creste taxele si impozitele (Vineri, 21 mai 2010, 19:04)

    Serban [anonim]

    Tocmai. Aceste masuri de austeritate sunt aplicate pentru ca sectorul privat sa nu sufere si in acest an. Daca el se duce naibii putem sa ne luam la revedere de la aceasta tara,
  • 0 (2 voturi)    
    Vom face si vom drege.... (Vineri, 21 mai 2010, 19:21)

    lili [anonim]

    Pe termen mediu si lung.... cam cat de mediu si cam cat de lung, Dle Boc ???!!! Si de ce nu le-ati luat pana acum , mai 2010, Dle Boc ??!!! Vorbe, vorbe goale, Dle Boc, nu mai vorbiti de CREDIBILITATE, habar n-aveti ca o tara intreaga asteapta sa plecati de la palatul Victoria. Ati dus tara in FALIMENT si ne mintiti tot timpul. Turuiti ca o mitraliera si nu afaceti NIMIC. DEMISIA !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    IN SFARST UN DICURS MAI CLR SI LA OBICT. (Vineri, 21 mai 2010, 19:53)

    cornel [anonim]

    Eu nu l-am ascultat, dar presupun ca se impunea o voce mai barbateasca care sa impuna.
    E clar ca e nevoie de astfel de austeritate, cu conditia , ca in continuare sa se faca reduceri de cheltuieli si in randul sefimii si a achizitiilor, etc
  • 0 (0 voturi)    
    Si fostul prieten (Vineri, 21 mai 2010, 19:54)

    Aron Deleanu [anonim]

    a lui Tariceanu, Conu( penal) Patriciu sustine reducerea personalului bugetar(Nu pers.medico-sanitar,nu profesori) cu 600.000.
  • +2 (4 voturi)    
    Salutari Tovarasului Boc! (Vineri, 21 mai 2010, 21:03)

    constantin [anonim]

    Inainte de a taia 25% din salariile bugetarilor, Tovarasul Boc, ar fi trebuit sa spuna cam asa: Dragi concetateni, voi da afara toate pilele din agentiile guvernamentale, incepand cu nepoata mea. Apoi, vom munci pe 1 euro, 3 luni de zile, noi, parlamentarii. Daca nu se reuseste o economie, atunci vom ajunge la -25%, sau la DEMISIE. Multumim din inima, PARTIDULUI!
    • -1 (1 vot)    
      Pilele le dai tu afara! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 5:26)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui constantin

      A inceput sa se intimple deja, uitati-va in jur! Trebuie sa vina Boc sa o dea afara pa amanta sefului? Nu cred, asta e deja treaba ta. Do it! Alta ocazie nu cred ca vei mai avea....
  • +4 (6 voturi)    
    Prostimea. (Vineri, 21 mai 2010, 22:19)

    Cetateanu. [anonim]

    ''Nu acest guvern a adus criza economica in Romania, el este cel care trebuie sa o gestioneze,,

    ''Toata clasa politica, si eu sunt parte a acestor lucruri care s-au intamplat,,

    Nu sunt liberal nu sunt comunist dar Domnul Boc se scufunda in astfel de declaratii profitand si de intaltimea sa.
    La primul criteriu se remarca o lipsa acuta de memorie a domnului Boc care uita ca e in fruntea tarii de aproape 2 ani de zile , si partidul dansului de 6 ani de zile. Mi-e scarba de tot acest populism ieftin si in aceste vremuri grele.
    La al doilea criteriu privim cum in primul criteriu isi arunca vina asupra altora si in al doilea se implica in luarea unor decizii proaste.
    Bani sunt si acum numai ca nu sunt alocati cum trebuie , sa nu uitam campania PDL-ului care a cheltuit foarte mult sa ajunga la putere si odata ajunsi la putere toate aceste sume trebuiau restituite nu de 2 ori ci de 10 ori.
    Si va rog sa vizionati cu permisiunea administratorului acest site despre realitatea romaneasca spusa chiar de un parlamentar pentru ca foarte putini oameni vorbesc despre acest lucru si cunosc acest lucru :
    http://www.happyfish.ro/episoade/culisele_parlamentului
    • +1 (1 vot)    
      ia te uita! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:20)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu.

      intre 01.01 2009 si 01.06.2010 sunt doi ani. tariceanu si Vosganian sunt din PDL. Boc a delapidat 3 miliarde de euro din Fondul National de Dezvoltare. Mai ai si alte tampenii similare sau ai fost prost instruit la partid?
  • +2 (4 voturi)    
    povesti... se vor majora sigur (Vineri, 21 mai 2010, 23:05)

    vveninosu [utilizator]

    boc, mai zi-ne si povestea cu "centura de siguranta" ca a fost asa de frumoasa
  • +3 (5 voturi)    
    BOC o sa auziti voi ma (Sâmbătă, 22 mai 2010, 2:29)

    grigore dupa ureche [anonim]

    sunt hotarat ca daca nemernicii se ating de salariul meu le dau foc la primarii la sedii de partide la masini sau case scumpe facute pe jaf la drumul mare.

    adica mie ca si medic care oricum lucrez aproape pe gratis ca traiesc din banii ce mi-i da mama mai taiati 25% atunci o sa incep si eu sa va agat.de ce nu scoateti voi bani de la coruptii care pana acuma au defilat in fata noastra si se jura ca nu fura.
    uite-l si pe prigoana JR la 23 de ani e bogat ca o fi muncit de s-o spart.si deci eu si alti miorita ii platim masina si cheltuielile lu asta si a altora.
    am ajuns la limita rabdarii nemernicilor.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:01)

    egroeg [anonim]

    Boc o spune direct...terminam cu taierea salariilor si pensiilor si urmeaza cresterea TVA si altor taxe.
    cine crede ca va fi altfel se amageste.din pacate singura solutie de redresare este o crestere economicareala si substantiala...dar cui ii mai arde de munca intr-o tara macinata de toate cele unde munc nu e rasplatita iar coruptia si hotia protejata?
  • +1 (1 vot)    
    Bomba bombelor! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:59)

    domnu' [anonim]

    Noi discutam despre taieri si alte lucruri dureroase iar in bacground ce imi aud urechile si imi vad ochii? OTyzi tocmai a fatat pe la Paris si s-a intors in tara de parca nu a furat nimic, e inca fata,mare si nici gtra nu ii miroase...Pai nu fuse vorba ca e doar o hoata ordinara pusa de partid sa colecteze prin orice mijloace bani pentru campaniile viitoare ale asa-zisilor conducatori?! Uite cum in loc sa zaca in arest mizeria asta ne rade in nas! Daca portocalii se simt bine asa, le doresc sa aiba parte numei de chestii dintr-astea. Solutia? Cresterea taxei unice si a TVAin mod diferentiat! reducerea veniturilor nu e suficienta si asta se va vedea in foarte scurt timp.
  • -1 (1 vot)    
    totul pentru productie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:16)

    Petrovici [anonim]

    Am citit salariile bugetarilor de la Consiliul Judetean Brasov. Sefii au 2000 - 4000 euro pe luna din anul 2008, anul lui Tariceanu si Vosganian. E bataie de joc.
    Trebuiesc :
    -- Reducere la minim a cheltuielile neproductive (lux in bunuri mobile si imoblie, deplasari inutile-excursii pomana pe tot globul, bugetari supranumerici)
    -- Sprijin nemijlocit al productiei (investitii, facilitati fiscale, reducerea birocratiei, sprijin pentru export, reducerea drastica a importurilor)
    -- Recuperarea banilor pierduti din afaceri paguboase ale statului (Petromidia, vanzare active AVAS), din evaziune fiscala (impozitarea depunerilor din bancile straine, Cipru - Voiculescu, Elvetia, etc)
    -- Impozitarea averilor nejustificabile cu 80 -90 % (Patriciu, Voiculescu, Vantu, Tamata Nastase, Mitrea, DIP, etc, etc)
  • 0 (2 voturi)    
    Algebra de gimnaziu salveaza Romania (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Un profesor de matematica de la un colegiu dintr-un orasel de-al nostru, ca sa verifice ce au inteles elevii din algebra pe care le-o predase, le-a dat urmatoarea problema:
    -deficitul bugetar anual al tarii este DB;
    -suma cu care guvernul isi propune sa reduca deficitul bugetar DB este RDB;
    -venitul total (salariu plus sporuri) incasat de un salariat "mediu" in 12 luni este VS;
    -pensia totala incasata in 12 luni, de catre un pensionar "mediu" este VP;
    -numarul total al salariatilor platiti de la buget este S;
    -numarul total al pensionarilor este P;
    -daca se noteaza cu PRS procentul de reducere a salariilor si cu PRP procentul de reducere a pensiilor, sa se afle care sunt valorile (marimile)necesare ale PRS si PRP astfel incat sa se obtina valoarea impusa a RDB si cu conditia ca raportul PRP/PRS sa fie 0,6.
    Premiantii clasei au determinat rapid ca PRP = 15% iar PRS = 25%.
    Profesorul a validat raspunsul si l-a trimis imediat primului ministru Boc, ca singura masura de echilibrare a bugetului (prin infometarea saracimii), avand in vedere neputinta (mostenita de la mafiotii cu expertiza perfectionata in 20 de ani) de a reduce substantial evaziunea fiscala si coruptia, cele ce ruineaza rapid tara.
  • +1 (1 vot)    
    TVA si cota unica (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:18)

    Pantera Roz [utilizator]

    nu se vor majora daca d-ta nu vei mai fi prim-ministru.E simplu si mai ales-sigur!
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Duminică, 23 mai 2010, 18:22)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Exact! Cine mai are incredere intr-un lider fara personalitate?
  • 0 (0 voturi)    
    Algebra de gimnaziu salveaza Romania -CONTINUARE (Duminică, 23 mai 2010, 6:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    Precizare :
    Valorile parametrilor cunoscuti, folosite de profesor in enuntul problemei, au fost preluate de acesta din presa, asa cum au fost facute publice de catre premier.
  • 0 (0 voturi)    
    masuri de criza (Duminică, 23 mai 2010, 19:24)

    Andrei M [anonim]

    Guvernul se plange ca nu are suficienti bani la bugetul statului, dar uita ca in ultimii 20 de ani sume importante au ajuns in buzunarele celor care au facut afaceri cu statul pe sume mari pentru lucrari de slaba calitate.Ei sunt de regula acolitii politicienilor pe care ii mituiesc. Aceste persoane s-au imbogatit rapid in doar cativa ani.
    O alta categorie de profitori au primit unitati industriale pentru mult mai putini bani (nici acestia ai lor) decat valoarea reala a unitatilor respective.Apoi au obtinut profituri imense pe care in loc sa le reinvesteasca in productia de bunuri materiale, i-au reinvestit in afaceri imobiliare, banci, societati de asigurari, firme ce comercializeaza bunuri de import, retele de agentii de pariuri, etc, sau si-au ascuns banii in banci din afara tarii.
    O a treia categorie de imbogatiti de tranzitie au infiintat si apoi au falimentat banci si fonduri de investitii pagubind deponentii in favoarea lor si a grupurilor lor de interese.
    Toti acesti profitori ai avutiei nationale ar trebui sa fie solicitati de catre presedintele si guvernul tarii sa imprumute statul pe perioada crizei ori sa contribuie la construirea de unitati industriale si de autostrazi pentru ca sa nu mai asteptam atat investitori straini.
    Ar mai fi de remarcat ca presedintele si guvernul Romaniei stiu numai sa anunte reduceri de salarii, pensii si cresteri de taxe dar omit sa ne spuna care este planul lor de masuri pentru cresterea economiei (in special industrie, agricultura, infrastructura ) si implicit a PIB.