Minoritatile nationale vor putea studia istoria si geografia Romaniei in limba materna

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 13:16 Actualitate | Esenţial

Camera Deputatilor a adoptat miercuri articolul 37 din Legea educatiei in varianta Guvernului, prin care Limba si literatura romana va fi singura disciplina care nu poate fi studiata si in limba materna de catre minoritatile nationale,  informeaza Mediafax. Liberalii nu au participat la vot.

In varianta Comisiei de invatamant, articolul prevedea ca si disciplinele Istoria romanilor si Geografia Romaniei sa fie studiate in limba romana de minoritatile nationale, prevedere adoptata de comisie la propunerea liberalilor.

Deputatii PNL au parasit sala de plen la votarea articolului.

"Va anuntam ca nu vom participa la acest vot, la acest articol, e un vot antinational si va asumati responsabilitatea ca cetatenii Romaniei sa nu stie ce inseamna istoria si geografia acestei tari", a explicat Eugen Nicolaescu.

Articolul, adoptat in forma Executivului, cu 111 voturi pentru, 45 voturi impotriva si 10 abtineri, prevede ca "in cadrul invatamantului preuniversitar cu predare in limbile minoritatilor nationale, toate disciplinele se studiaza in limba materna, cu exceptia disciplinei Limba si literatura romana".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3611 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 19 mai 2010, 13:23)

    bgd [utilizator]

    Daca istoria si geografia Romaniei este predata asa cum trebuie, ce conteaza limba?
    Important e sa nu se faca dezinformari...atat.
    Plus ca un copil ungur invata mai bine in limba lui decat in romana.
    Nu vad problema...
    • -1 (15 voturi)    
      Sampanie la Budapesta (Miercuri, 19 mai 2010, 13:53)

      Levi Bozgorovici [anonim] i-a raspuns lui bgd

      O masura pt care ar fi votat si Jobbik sau FIDESZ, excelenta veste pentru separatismul maghiar.

      De acum copiii maghiari si secui vor putea invata istoria si geografia Romaniei cu toponimii unguresti (daca nu stiti chiar si Iasiul sau Chisinaul au nume maghiare diferite de cele romanesti, pt ca unii istorici sustin ca sunt localitati fondate de..secui !!), ceea ce ii va convinge de mici ca de fapt romanii au schimbat acele denumiri unguresti si corecta e denumirea maghiara, asa cum au invatat-o ei la scoala.

      Felicitari autonomistilor maghiari, a meritat prostituarea politica, inca un pas spre enclavizare si regionalizare a fost facut.

      Personal, sustinator al lui Basescu, voi face tot ce depinde de mine pt a dobora guvernul PDL, un guvern anti-national. Voi incerca sa conving cat mai multi romani sa voteze impotriva PDL. Si voi vota cu cei care vor promite abrogarea articolului 37!
      • 0 (14 voturi)    
        De accord (Miercuri, 19 mai 2010, 14:04)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui Levi Bozgorovici

        Nu esti singurul! In curand vei auzi de noi ceilalti! Stay tuned!
      • +5 (9 voturi)    
        La asta ma refeream si eu... (Miercuri, 19 mai 2010, 14:11)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Levi Bozgorovici

        Daca se fac dezinformari de genul asta, deja nu mai e ok.
      • +1 (9 voturi)    
        toponimie (Miercuri, 19 mai 2010, 14:15)

        ceferistul [anonim] i-a raspuns lui Levi Bozgorovici

        propun interzicerea toponimiilor gen "bucharest" la nivel international, planetar si interstelar.
        cine nu foloseste denumirea neaosa de "bucuresti" sa fie expulzat din calea lactee.
        traiasca bubulii!!!!!!
      • +5 (9 voturi)    
        Prostii! (Miercuri, 19 mai 2010, 14:51)

        .Matei [utilizator] i-a raspuns lui Levi Bozgorovici

        Persoanele ca tine ori habar nu au despre ce vorbesc ori (mai probabil) dezinformeaza in mod intentionant (si sincer, si articolul Hotnews putea fi scris mai bine).

        Citez DIN PROIECTUL DE LEGE :

        Art. 34, paragraf 5 :
        În învatamântul primar, gimnazial si liceal cu predare în limbile minoritatilor nationale
        Istoria si Geografia României se predau în aceste limbi, dupa programe scolare si manuale identice cu cele pentru clasele cu predare în limba româna, cu OBLIGATIA TRANSCRIERII SI INSUSIRII TOPONIMIEI SI A NUMELOR PROPRII ROMANESTI SI IN LIMBA ROMANA.

        Apoi, pentru cine are probleme cu invatarea limbii romane:
        Art. 9, paragraf 3 : Învatarea în scoala a limbii române este obligatorie pentru toti cetatenii români, indiferent de nationalitate. Planurile de învatamânt trebuie sa cuprinda numarul de ore necesar învatarii limbii române. Se vor asigura conditiile materiale si resursele umane care sa permita însusirea limbii române.

        Art. 34, paragraf 2: Disciplina „Limba româna” se preda, pe tot parcursul învatamântului preuniversitar, dupa programe scolare si manuale elaborate în mod special pentru minoritatea respectiva.

        Va rog frumos, nu mai vorbiti daca nu aveti habar! Proiectul de lege e disponibil pe site-ul ministerului, dureaza 5 minute sa mergi sa citesti exact ce scrie in el, in loc sa te iei dupa ce a spus xulescu care a auzit si el la piata despre proiectul de lege.

        PS: pentru cineva care intreba mai jos, prevederile nu sunt facute special pentru maghiari, se aplica oricarei minoritati din Romania.
        • 0 (6 voturi)    
          n-ai inteles (Miercuri, 19 mai 2010, 15:59)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui .Matei

          acel obligatoriu a existat si inainte DE ACEASTA LEGE si au fost destul de multi cei din zone majoritar maghiare care nu vorbeau o boaba romaneste.
          Se putea si mai rau. Dar ma asteptam la chestia asta.
          Abia astept sa vad ca incpe unirea cu Ungaria :).
          O sa fie chiar interesant cand o sa ceara romanii drepturi :). Daca o sa mai fie cine sa ceara....
      • +1 (3 voturi)    
        Re: (Miercuri, 19 mai 2010, 17:29)

        slamahawk [anonim] i-a raspuns lui Levi Bozgorovici

        ...Toate orasele din Europa au alte denumiri in limba maghiara, n-are treaba chestia asta cu dezinformarea. Uita-te pe semnele de circulatie de la ei. In rest, de acord cu bgd: nu conteaza in ce limba inveti, atata timp cat inveti istoria corecta. Personal, cred ca nici noi, nici ei nu detinem adevarul suprem. Adevarul e intotdeauna undeva la mijloc... In plus, oricine are acces la Internet poate sa citeasca ce vrea, in orice limba... E absurd si inutil sa le interzici limba. Orice masura restrictiva nu duce decat la indepartare...
    • 0 (4 voturi)    
      Bati campii frate! (Miercuri, 19 mai 2010, 17:46)

      ligrivn [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Astia nu stiu nici sa vorbeasca romaneste, darami-te sa mai studieze in alta limba. Nu-ti va spune niciodata "te rog" ci cel mult "kerlek". Stiu ce spun ca doar sunt din zona. Cat despre respectarea standardului legal privind denumirile in romana... praf in ochii lumii. Stiu ce spun ca nevasta-mea e profa de romana chiar in buricu' ungurimii. Ce credeti ca i-au zis la ultimele teste nationale, conationalii de etnie maghiara? De ce nu preda dupa manualul pentru minoritati? Limba si literatura romana predate dupa un manual editat la Budapesta sau in secuime, ca sa fim precisi. Credeti ca vor invata despre Eminescu, Blaga, Arghezi, Sadoveanu, Creanga sau Rebreanu? Fiti siguri ca nu asta veti gasi in manualele lor "acreditate". E mult prea greu...haideti sa-i ajutam, sa le facem viata mai usoara. Iar cand termina scoala si facultatea (tot in maghiara, ca romaneste nu mai stiu deloc) si ocupa posturile cheie din sanatate, invatamant si administratie, daca esti roman, stai la coada daca mai apuci. Asadar ce credeti ca se va preda la istoria si geografia Romaniei? Cine credeti ca le vor fi profesori si ce manuale vor folosi? Manualele minoritatilor in care apar adevaratele dezinformari si manipulari ale tinerilor etnici, predate tot de catre conationalii lor. Credeti ca vor spune adevarul despre tragediile de la Ip, Trasnea, Moisei, despre unirea sub Mihai Viteazul sau Marea Unire? Nici nu vor aminti sau vor rastalmaci evenimentele. Iar profii romani vor fi pusi pe liber pentru ca nu vor sti sa predea la nivelul "cerut de lege" in limba maghiara. Sa vezi atunci cum se vor bulversa catedrele.
      Si apropo, stimabile Bgd cum crezi ca-i vor spune (nu cum va scrie in manual) lui Stefan cel Mare? Nagy Pista? ei afla, ca si ungurii au un Stefan chiar mai mare decat al nostru. Si nu e decat un pas pana la a crea o confuzie, poate chiar dorita.
      Asa ca nu te baga, daca nu te pricepi!
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo ungurilor, (Miercuri, 19 mai 2010, 21:56)

      amde [anonim] i-a raspuns lui bgd

      au stiut ce au vrut si au realizat! Bravo lor ca in loc sa invete ei romana i-au invatat pe romani ungureste!
      Bravos!
  • +2 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 19 mai 2010, 13:30)

    Calin [anonim]

    Discret si tacut ne-au vandut...
    Ce limba vor vorbi generatiile urmatoare? Unui copil care invata intr-o limba la scoala nu i se poate pretinde sa vorbeasca pe strada sau intr-o institutie publica in alta limba.
    Problema care o am eu nu este cu limba, fiecare este liber sa vorbeasca ce vrea, dar de pe urma acestei legi vor fi sigur anumite partide politice care vor impinge mai departe aceasta limita.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu e deloc OK! (Miercuri, 19 mai 2010, 13:59)

    Zak [anonim]

    Obiectivul UDMR este ca in Ha&Co, treptat, oamenii ce locuiesc acolo sa nu mai aiba nimic in comun cu Romania...limba romana este scoasa din uz, simbolurile sunt inlocuite cu simboluri maghiare etc. Sa nu ne mire ca intr-o zi vom trebuie sa intervenim mai "in forta" ca sa mentinem zona in componenta Romaniei.

    Nu e vina numai a PD-L caci UDMR a obtinut prin acelasi santaj inca din anii 90 separarea invatamantului pe criteriu etnic. Acolo a inceput totul. Astazi vedem numai consecintele. Si totul nu se va opri pana nu vom trata cu seriozitatea necesara aceast problema interna a Romaniei.

    Sper insa ca vor veni la putere alti politicieni care vor gasi intr-adevar o solutie acceptata de toti. Personal imi doresc si maine ALEGERI ANTICIPATE!
  • +1 (5 voturi)    
    sa zicem ca ar fi bine intentionati (Miercuri, 19 mai 2010, 14:23)

    Ionescu Latul [anonim]

    Ce fac cu clasele mixte? Dar cu celelalte minoritati?
  • -3 (7 voturi)    
    adio (Miercuri, 19 mai 2010, 14:31)

    kla2005 [anonim]

    imi vine sa plec din tara...
    de ce in franta nu exista minoritati?
    de ce in germania nu se absurdizeaza invatamantul?
    de ce in tarile scandinave nu sunt placute bilingve?
    de ce?
    de ce?
    de ce?

    au murit stramosii nostri degeaba!
    au suferit zeci si sute de ani sub jugul de lemn otoman si sub cel de fier austro-ungar degeaba

    au murit copii si tineri la revolutie degeaba

    rusine, rusine, rusine

    voi vota extrema...voi vota ... PRM
    • 0 (0 voturi)    
      de ce in tarile scandinave nu sunt placute bilingv (Joi, 20 mai 2010, 8:00)

      kiwi [anonim] i-a raspuns lui kla2005

      Stii ce vorbesti? Finlanda e tara bilingva prin lege, a doua limba oficiala e suedeza, si sunt 5% suedezi. TOATA lumea trebuie sa invete suedeza la scoala (ca multi nu invata cu placere e adevarat), si in toate localitatile cu peste 6% suedezi (inclusiv in capitala) toate inscriptiile publice trebuie sa fie bilingve, functionarii publici, medicii, politistii etc. trebuie sa stie ambele limbi oficiale. In afara de Franta si Grecia absolut toate tarile europene recunosc minoritatile si le dau drepturi (v. Tara bascilor, Tirolul de Sud, etc.).
  • -1 (5 voturi)    
    Domnilor....putintica intelepciune..... (Miercuri, 19 mai 2010, 14:55)

    Andrei [anonim]

    Tot ceea ce ati spus dumneavoastra mai sus este perfect adevarat, dar in acelasi timp si 100%demagogie. In Franta exista minoritati. In Germania de asemenea exista minoritati. Poate ca nu stiti dar in zonele germanice din franta placutele sunt in franceza si germana. Poate nu stiti dar germana se studiaza la fel cum se studiaza franceza. Asta in Franta. Poate ca nu ati fost la metrou in franta sa vedeti ca scrie in franceza, germana si engleza absolut totul. Poate ca nu ati trait in vest sa vedeti ca in general in zonele de frontiera oamenii vorbesc cite 2,3 limbi fara a avea o problema si fara a exista vreun diferent. Copiii din Harghita pot studia tot in limba maghiara daca vor. Au exact aceleasi drepturi ca oricare copil din Constanta sau iasi de nationalitate romana. Sa studieze in limba materna. Daca s-au nascut si sunt acolo decind lumea. INsa pe linga asta mai trebuie sa studieze si limba oficiala a statului. Fara ea...la finalul celor 12 sau 16-17 ani de scoala sunt practic inchis intr-un spatiu limitat, prizonieri ai unui univers concentrationar. Va garantez ca vor invata si vorbi perfect limba statului pentru ca vor vrea sa se dezvolte. Insa trebuie luat in considerare un lucru. Capacitatile intelectuale ale fiecaruia. Nu toata lumea poate sa faca facultate, nu toata lumea vrea sa paraseasca satul sau judetul, nu toata lumea este la fel. SI atunci revenim la vorba lui Creanga: "Daca toata lumea face carte, cine mai duce ciubotele?" Oricum in 10-20 de ani se vor vorbi vreo 3 limbi in UE: engleza, franceza si germana. Restul vor fi limbi regionale, ceea ce inseamna ca nu vor mai prezenta importanta decit din punct de vedere cultural. Asa ca.....nu va mai ostoiti atit ca nu e cazul. Cine vrea, o sa invete si tiganeste. Numa sa invete. Ca asta il destupa. Un ardelean mai tolerant o tira!
    • +1 (3 voturi)    
      Asta se si urmareste... (Miercuri, 19 mai 2010, 15:21)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      "la finalul celor 12 sau 16-17 ani de scoala sunt practic inchis intr-un spatiu limitat, prizonieri ai unui univers concentrationar"...asta se si urmareste!!!
      • 0 (0 voturi)    
        am trait si asta! (Joi, 20 mai 2010, 9:38)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Zak

        un peremist moare de grija ungurului!
    • -1 (5 voturi)    
      In ce limba se invata istoria Frantei ? (Miercuri, 19 mai 2010, 15:24)

      Europa Nostra [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Poate sunteti un idealist, si poate nu dintre cei neaparat naivi, insa opinia dvs. sufera de lacune grave si de informatii eronate.
      Desi sunt 4 milioane de arabo-berberi musulmani in Franta, istoria si geografia Frantei se preda in limba franceza, oriunde pe teritoriul francez. Inclusiv in departamentul Seine-St.Denis (echivalentul unui judet romanesc) unde 91% din populatie e de origine etnica straina, majoritar araba, berbera si africana.

      Placute bilingve nu exista in Marsilia, desi a fost o zona ocupata sute de ani de arabi si are 247.000 de locuitori de etnie araba sau kabila!

      Istoria si geografia Germaniei nu se predau in limba turca in scolile publice germane, desi exista 3 milioane de turci si de kurzi turcofoni in Germania!

      Dupa luxemburghezi, portughezii sunt a doua etnie ca numar in Luxemburg, insa istoria, geografia sau orice alta materie, la scolile publice luxemburgheze nu se predau in portugheza.

      Ceea ce face UDMR e o actiune consecventa in favoarea separatismului si regionalizarii autonomiste, in dispret fata de istoria romanilor, in dispret fata de suferinta a milioane de romani aflati sub oprimare si ocupatie timp de secole.

      Inainte de a lua masuri fiscale sau de redresare a economiei, guvernul Orban a decis acordarea cetateniei maghiare oricarui individ din afara granitelor Ungariei care "are stramosi maghiari si vorbeste ungureste" !! Obiectivul e foarte limpede, o agresiune lingvistica si culturala pe teritoriul vecinilor, o noua tentativa de negare a unor realitati istorice (Trianon) rezultate de fapt din comportamentul extremist si iresponsabil al liderilor maghiari de atunci.

      Actualul guvern al Ungariei e nationalist si iredentist, Romania va avea nevoie de un guvern care sa raspunda acestor provocari prin toate mijloacele ce stau la indemana unui popor european!

      Articolele respective vor fi abrogate, pt ca vor deveni subiect de campanie electorala, victoria separatistilor e doar pe hartie.
      • +2 (4 voturi)    
        Maestre...arabii si turcii sunt imigranti! (Miercuri, 19 mai 2010, 16:50)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

        Arabii din Franta sunt imigranti. Franta plateste acum o factura veche . Factura are numele de MAGREB. Arabii nu sunt natiune europeana si sunt rezidenti in Franta de maximum 100 de ani. Nu discutam aici de populatia care este imigranta. Turcii si Kurzii nu sunt nativi germani. Nici eu aici in Belgia desi sunt romani de peste 150 de ani aici nu pot sa cer o scoala in limba romana. Insa pot sa va dau un exemplu de xenofobie foarte interesant care este practicat in Belgia. Daca esti valon si vrei sa iti cumperi o casa in zona flamanda trebuie sa faci dovada ca esti rezident acolo de 5 ani si stii sa vorbesti flamanda si ca lucrezi in zona flamanda. Si e Belgia. Nu cred ca trebuie sa imi tineti mie lectii de istorie si mai ales nu va permit sa ma insultati ( cititi va rog ultima parte a primei dumneavoastra propozitii) Iar in ceea ce priveste Luxembourg-ul, la scolile publice se preda si se invata in 3 limbi daca nu stiati: luxembourgheza, germana si franceza. De asemenea portugheza este considerata importanta datorita faptului ca portughezii sunt aproape egali ca pondere cu luxembourghezii nativi si majoritatea tinerilor, chiar daca sunt sau nu nativi portuchezi o invata. La scoala. INsa cee este mai grav este ca nu ati citit concluzia a ceea ce am scris acolo. Si asta inseamna ca pur si simplu va lipseste acea deshidere care nu inseamna nici naivitate si nici prostie ci eficienta si dorinta de cunoastere. SI anume ca: citez "Cine vrea, o sa invete si tiganeste. Numa sa invete. Ca asta il destupa.". Si ca o concluzie la tot ce am scris aici....cred ca dumneavoastra uitati ca la ora actuala suntem in UNIUNEA EUROPEANA. Un singur spatiu, un singur teritoriu, o singura piata si mai multe culturi. Dar poate ca dumneavoastra nu sunteti inca cetatean al UE. Sa stiti ca enclavizare se poate produce in Romania si de catre romani...nu neaparat de catre cei de alte nationalitati. SI istoria a dovedit ca noi suntem cei mai mari dusmani ai nostri. Mult noroc si.....toleranta.
      • +2 (2 voturi)    
        Legat de acordarea cetateniei maghiare...... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:14)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

        Redobindirea cetateniei maghiare se putea face foarte simplu si inainte de guvernul Orban. Exista o lege simpla si clara, si este valabila si acum. Daca stramosii tai au fost cetateni maghiar (strabubicii si bunicii cu limitare la anul 1947, moment in care au fost clar definite granitele) tu ca si stramos poti sa iti redobindesti cetatenia maghiara. Aceasta este o chestiune logica intrucit ea tine de legea singelui si legea locului. In ardeal daca gasesti acum un roman neaos 100% io pun oricit jos. Cetatenia maghiara se redobindeste astfel. Ai stramosul care a stat in imperiul austro-ungar (pe linie exclusiv materna) cunosti limba si dai un examen de limba si istorie a Ungariei, si ai rezidenta in ungaria (adica o adresa la care sa ai flotant) si in maximul 6 luni poti sa iti redobindesti cetatenia maghiara. Atentie: am spus foarte clar un lucru: stamos care a stat in imperiul austro-ungar. Si asta inseamna, ca poate fi roman, ungur, neamt, tigan, ucrainean, ce vrea el. Si va asigur ca cu pasaportul unguresc nu aveti problemele pe care le aveti cu cel Romanesc. Pe de alta parte Orban a spus exact ceea ce a spus si Base. Vrea sa fie premierul tuturor ungurilor. Si nu al Ungariei Mari. Base a zis ca vrea sa fie presedintele tuturor romanilor. L-au considerat in cazul asta romanii sau cei de nationalitate maghiara din romania xenofob sau nationalist? NU. Ungurii nu recunosc Trianonul. Dar il respecta. Noi Nu recunoastem Yalta. Dar granitele sunt cele stabilite acolo. Si le respectam. E o chestiune de mindrie nationala sa nu fi de acord cu un act care iti stirbeste unitatea si puterea nationala. Dar daca asa e modelul, il respecti si gata. Asa ca daca sunteti ardelean de nationalitate romana, si aveti bunici sau strabunici care s-au nascut in imperiul austro-ungar puteti foarte usor, daca aveti cunostinte medii de limba maghiara si istorie a ungariei sa aveti si dumneavoastra cetatenia maghiara. Va doresc succes!
    • +2 (2 voturi)    
      Perfect adevarat (Miercuri, 19 mai 2010, 17:43)

      Slamahawk [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Weekendu' trecut am fost la munte, in Harghita - Izvoare (sunt din Bucuresti). Acolo e o zona in care se vorbeste 100% maghiara. Totusi, oamenii sunt amabili si m-am simtit excelent. Proprietarii pensiunii, oameni cu scoala, vorbeau si romaneste (cu accent, dar te puteai intelege cu ei). Oamenii fara scoala (baiatu' de la grajduri, bucatareasa, etc.) sau care s-au limitat la cateva clase si nu au iesit de la ei din comuna, desi amabili, nu vorbeau deloc romaneste si trebuia sa ne intelegem prin semne... Tocmai de aceea proprietarii au o afacere prospera, iar ceilalti lucreaza pentru ei... Asa va fi si de acum incolo: avantajul de a vorbi mai multe limbi triumfa. In rest: simboluri maghiare pe ici pe colo (steaguri, etc.), numere unguresti la unele masini (probabil tot taxa auto e de vina ca si la noi cu numerele bulgaresti), posturi gen Discovery dublate in maghiara dar subtitrate in romana... sa fie bine pentru toata lumea...
  • +2 (4 voturi)    
    Prostie (Miercuri, 19 mai 2010, 16:12)

    dan [anonim]

    pai ei eu daca sunt profsor de geografie sa zicem, ce sanse mai am sa ma angajez in Covasna?!!! Articolul asta este antinational.
    • 0 (2 voturi)    
      ....chiar deloc nu este antinational..... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dan

      Respecta Constitutia Romaniei si actul unirii de la Alba Iulia de la 1918. Poate ca ar mai trebui citit din cind in cind. Ardealul, spre deosebire de celelalte provincii istorice ale Romaniei este o zona multiculturala. Si anume, traiesc romani, unguri, nemti, tigani, ucrainieni si polonezi daca nu ma insel. In consecinta, daca traiesti intr-un asemenea mediu, sau daca vrei sa traiesti intr-un asemenea mediu, tu te adaptezi la mediu si nu mediul la tine. Romania este o tara nu o natiune. Va rog sa faceti foarte precis aceasta distinctie. Legat de angajarea in Covasna, daca liceele sau comunitatile locale sunt cele care vor hotari soarta educatiei propriilor copii, e o chestiune de potrivire, ca sa zic asa cu caietul de sarcini al postului. Daca acolo scrie ca trebuie sa predati Geografia in chineza sa zicem, si dumneavoastra nu stiti chineza, nu are rost sa va prezentati la concurs pentru ca nu sunteti eligibil. Daca insa stiti sa vorbiti chineza, chiar daca nu sunteti nativ, aveti toate sansele sa luati concursul daca ati obtinut cele mai mari punctaje la selectie. Nu uitati insa ca toata discutia se invirteste in jurul maghiarilor cind in Romania mai avem sirbi, bulgari, turci, tatari, ucrainieni, tigani. Tori traiesc in Romania. Si ne place sau nu sunt cetateni romani. Si legea asta se aplica si pentru ei. Pentru toti.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord! (Miercuri, 19 mai 2010, 18:59)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        m-am bucurat mult citind posturile dumneavoastra si sunt intru totul de acord cu argumentele pe care le-ati adus.

        un ardelean
      • 0 (0 voturi)    
        Tot respectul (Joi, 20 mai 2010, 9:47)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Un secui din Miercurea Ciuc.
  • 0 (2 voturi)    
    institutia care tace (Miercuri, 19 mai 2010, 17:45)

    cititor [anonim]

    In Romania sunt institutii mai mult sau mai putin utile socetatii, dar intre ele exisata una cu utilitate ABSOLUT INUTILA , aceasta este ACADEMIA numita si pompos ROMANA care detine pe langa mai multe proprietati, o cladire masiva langa Palatul Parlamentului, in spatele a mai multor fiare si betoane lasate halandala de pe vremea circuitului auto al Bucurestiului (bucuria lui Tericeanau) dovada a respectului de care se bucura aceasta instiutie.
    Intrebarea mea, care ma dus la gandurile de mai sus , este "Ce spune Academia Romana de o asemenea lege? Sau prefera sa taca in papausoi ca acel animal care este mai util de cat ea.
  • -1 (3 voturi)    
    Guvern si Parlament Antinational (Miercuri, 19 mai 2010, 18:17)

    Ionut [anonim]

    Ce pot sa spun ca ne-au vandut Basescu si ai lui!
    Asta e medronizarea statului roman d ecare vorbea el. Adica pieirea statului roman.

    Rusine Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Legea 37 (Joi, 20 mai 2010, 11:19)

    Peter [anonim]

    Personal am urmat in trecut, cursurile unei scoli cu limba de predare germana. Atat istoria cat si geografia ne-au fost predate pe vremuri in limba materna, adica germana.
    Nu am vazut si nu vad nici astazi nici un impediment in aceasta, chiar din contra.
    D-ul Eugen Nicolaescu cred ca nu a inteles adevaratul sens acestui articol 37 din Legea educatiei si nu da dovada de impartialitate. Consider ca este important ca copii sa cunoasca atat geografia cat si istoria tarii, indiferent in ce limba se preda.