Guvernul taie din drepturile de autor. 500.000 de oameni vor fi taxati cu 30%

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 7:44 Actualitate | Esenţial

Veniturile artistilor, sportivilor, consultantilor, jurnalistilor si ale persoanelor fizice autorizate (PFA) ar putea scadea cu aproape 30%. Propunerea de taxare a drepturilor de autor cu CAS de 31,3% vine de la sindicate si este imbratisata de Guvern. Ea poate intra in vigoare de la 1 iunie, scrie Adevarul.

Veniturile celor care lucreaza pe contracte de drepturi de autor si pe conventii civile vor scadea cu aproximativ 30% daca Guvernul va trece intre masurile de criza si una dintre ultimele sugestii ale Confederatiei Cartel Alfa.


Citeste mai multe despre   






















1974 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Reactiune (Miercuri, 19 mai 2010, 6:58)

    Patitor de 16% [anonim]

    Si asa e evident cum se adanceste prapastia intre platitorii de taxe si bugetari.

    Cartel Alfa incearca o contra revolutie:) Din negura marxism leninismului au scos un pistolete si indreapta teava impotriva creierelor burghezo-mosieresti.

    Pe de alta parte nu pot sa nu ma bucur ca se va reduce din evaziunea drepturilor pe autor intrucat asta ati facut baieti, sunt alte meserii la fel de "inteligente" ca a voastra unde s-a platit 16% ; dar voi ati avut lobby --fiind a patra putere -si ati platiti mereu 10%. Daca aveti minima decenta, shut up the fuck up.
    • +3 (3 voturi)    
      gresit (Miercuri, 19 mai 2010, 8:19)

      madalina [anonim] i-a raspuns lui Patitor de 16%

      Drepturile de autor sint impozitate cu 16% la suta, ca orice venit. 10 % vireaza angajatorul si restul se plateste la declaratia fiscala. Plus asigurarea de sanatate care se retine si ea.Asa ca nu te mai ingrijora si nu te mai crede inteligent, e clar ca nu esti platit pe acte.Taci tu.Restul, daca vrei,singur..
      • +2 (2 voturi)    
        a patra putere.. :) (Miercuri, 19 mai 2010, 10:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui madalina

        marea majoritate a celor care au pfa cotizeaza (impozit pe venit, optional asigurari medicale, pensii) mult mai mult in valori absolute decat muncitaurii. 16% impozit la 2000 de euro inseamna 320.. deci in lei numai impozitul pe venit este mai mare decat suma tuturor impozitelor platite la salariul mediu pe economie.

        masura propusa este in aceeasi tendinta cu aia de eliminare a platilor catre pilonul 2 de pensii.. adica tinerii sa plateasca astazi pentru a tine in puf un sistem mult prea incarcat de bugetari puturosi si pensionari tineri si apti de munca, dar peste 20-30 de ani noi suntem condamnati..

        asa ca a patra putere va emigra si bugetarii/ pensionarii care accepta aceste masuri vor ramane tot cu buza umflata si cu sindicalistii umflati..
      • 0 (0 voturi)    
        foarte bine cale explici (Miercuri, 26 mai 2010, 22:59)

        maya [anonim] i-a raspuns lui madalina

        . am facut-o si eu intr-un comment la un articol anterior, detaliat.
        dar am sezantia ca nu am cui, cateodata. ( vezi "patitor de taxe"
        unele din comentariile de aici imi amintesc de "noi muncim, nu gandim"
    • +2 (2 voturi)    
      nu stii (Miercuri, 19 mai 2010, 8:47)

      Nea Autorul [anonim] i-a raspuns lui Patitor de 16%

      Reactiune, informeaza-te! Platim tot 16% impozit, doar ca angajatorul retine la sursa 10% lunar, iar la finalul anului, la regularizare, autorul achita diferenta de 6% acumulata in cele 12 luni.
      Depinde si cum negociezi cu angajatorul, poti cere drepturi de autor la o valoare neta la care sa se adauge cei 16%, eu asa platesc de 3 ani de zile. So you shut the fuck up si citeste Codul Fiscal si Codul de Procedura Fiscala - noroc ca mai suntem si unii care facem jurnalism economic si ne mai pricepem.
    • -2 (2 voturi)    
      Dacă eşti un "Patitor" ,chiar meriţi să (Miercuri, 19 mai 2010, 9:12)

      ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Patitor de 16%

      fii taxat mai abitir.Fiind plin de "inteligente" ca "Patitor
      de 16%" şi aparţinând burgheziei,statul bine va face că te va taxa cu 30%. Iar moşierii poligloţi ar trebui să fie puşi să cotizeze chiar mai mult.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e vorba de impozit. (Miercuri, 19 mai 2010, 11:34)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Patitor de 16%

      E vorba despre CAS. Adica sa aiba si ei o pensie peste 20, 30 de ani. Pensie din care sa taie viitoarele guverne 15 %.
  • -3 (3 voturi)    
    Ce-mi place.... (Miercuri, 19 mai 2010, 8:10)

    Gigi [anonim]

    ...masura asta! Sigur printre astia cu drepturi de autor au fosti si electori "de dreapta" care au votat cu Basexcu. E bine ma cu impozit mai mare? Impozitul mai mare o fi de dreapta sau de stanga?
    • +1 (1 vot)    
      Gigi, tata.... (Joi, 27 mai 2010, 0:02)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      eu l-am votat pe Base, dar am ceva similar cu PFA intr-o alta tara UE. Nu va dau nimic voua, in schimb am votat PENTRU TINE! E bine ma pentru tine? Nu? poate fiindca esti de stanga si nu ati gasit prosti care sa munceasca pentru voi?- asta se cheama solidaritate sociala, mai nou, dar vezi "e" unii care "nu vrea" sa fie solidari!
  • +2 (2 voturi)    
    WTF! (Miercuri, 19 mai 2010, 8:17)

    Emil T. [utilizator]

    E clar, nu v-ați putut abține să nu terminați și PFA-urile. Nu-i nimic, închidem prăvălia, trimitem investitorii străini, oamenii acasă și basta. Angajați-i voi, ca bugetari, idioților. În condiții de criză, deștepților, se reduce fiscalitatea ca să eviți evaziunea în context de tentație de muncă la negru prea mare datorită veniturilor mici oricum.

    Prima dată forfetarul, acum șah mat PFA-urilor și în speță oricărui cretin ca mine și ca alții care mai îndrăznește să facă afaceri în România.

    Paaa, plec.
  • +2 (2 voturi)    
    procese (Miercuri, 19 mai 2010, 8:35)

    Nea Autorul [anonim]

    O solutie e ca aceai care chiar sunt autori de opere, cum spune la lege, sa dea statul in judecata si sa castige. Pe ce baza? Vorbim aici despre niste bani primiti pentru valorificarea unor drepturi de proprietate intelectuala, nu despre bani din venituri salariale. Statul trebuie sa demonstreze ca DA sunt venituri salariale, ca exista o munca normata, efectuata cu mijloacele angajatorului si ca aceasta se realizeaza intr-un punct de lucru. Ori, la jurnalisti, de exemplu, aceste lucruri nu pot fi probate: nu scriu acelasi numar de texte zilnic, nu stau la redactie zilnic si nici nu folosesc computerul redactiei (la faza asta toti ziaristii se pot dota cu laptop personal si astfel fiscul nu va putea dovedi ca folosesc echipamentele angajatorului).
    Alt argument: sa luam dreptul de proprietate imobiliara. Ai un apartament si il vinzi sau inchiriezi. Platesti 16% impozit pentru banii incasati din valorificarea apartamentului. De ce nu platesti CAS? Ca doar vorbim tot despre un drept de proprietate.
    Pe urma mai sunt si alate solutii, daca justitia nu face dreptate. Cum ar fi donatiile, despre care deja s-a vorbit. Si altele pe care va las sa le descoperiti singuri. Din toate astea statul nu va mai incasa nici macar cota unica de 16%. De fapt unele venituri vor migra 100% in afara granitelor. Cine stie, cunoaste la ce ma refer.
    • 0 (0 voturi)    
      merci mult (Miercuri, 19 mai 2010, 8:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nea Autorul

      pentru comentariu, nea autorule. Foarte util.
  • 0 (0 voturi)    
    vreau meditatie la vantu (Miercuri, 19 mai 2010, 16:02)

    cip [anonim]

    Stie cineva daca se poate face o meditatie la Vantu, cu deschiderea de offshore-uri :)
  • 0 (0 voturi)    
    lui Platitor de 16% (Miercuri, 19 mai 2010, 16:12)

    platit cu drepturi de autor [anonim]

    Se vede clar ca asta e exact in target-ul manipularii intense a d-lui Presh - edinte si al aparatului sau. Au avut grija sa-i invrajbeasca pe romani si sa-i deturneze de la adevarata cauza a crizei in care se afla tara. Platim totzi la fel dar unii nu stiu legile si cei care ne fac raul stiu asta si profita. Mai "Platitor de 16%" mai citeste si tu ceva in afara de Libertatea si Can-Can si poate mai afli cum stau treburile prin tara asta si cum se fac matrapazlicurile in tara asta pe spinarea noastra. Daca esti bugetar retine ca esti platit integral de sectorul privat pt ca ceea ce platesti tu ca impozit se retine dintr-un salariu platit din BUGET. Bugetul este format din taxe si impozite platite numai de sectorul privat, si din alte forme de contributii la PIB ca export si (care e aproape zero din sectorul de stat) . DECI "Ciocu' mic !"