Sorin Oprescu cere bucurestenilor sa-si mute masinile din parcarile din Piata Victoriei, in timpul protestelor de miercuri

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 20:48 Actualitate | Esenţial

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a facut apel la bucuresteni sa isi mute masinile din parcarile din Piata Victoriei pana marti, la ora 24.00, pentru a evita eventualele incidente neplacute in timpul mitingului de miercuri, de la sediul Guvernului.

"Din grija pentru cetateni, avand in vedere manifestarile de protest de miercuri la care se anunta peste 60.000 de participanti, Primarul General al Capitalei, Sorin Oprescu, face apel la bucurestenii care au masinile stationate in parcarile amenajate in Piata Victoriei sa mute autoturismele, in cursul zilei de astazi, 18.05.2010, pana la ora 24.00, pentru a se evita eventualele incidente neplacute", se arata intr-un comunicat al municipalitatii.

De asemenea, Sorin Oprescu face apel si la proprietarii de autoturisme care locuiesc pe strazile adiacente Pietei Victoriei sa nu stationeze in zona sediului Guvernului, pe cat posibil, miercuri, dupa ora 7.30.

Edilul sef al Capitalei a recomandat si directorilor unitatilor de invatamant aflate in zona Pietei Victoriei sa isi adapteze programul conform manifestarilor anuntate de sindicate.

Potrivit sursei citate, parcarile cu plata din zona Pietei Victoriei vor fi inchise miercuri.

Confederatiile sindicale au anuntat ca miercuri vor organiza un miting in Piata Victoriei la care vor chema peste 60.000 de oameni, masura fiind un protest la adresa masurilor anuntate de seful statului, care a cerut reducerea salariilor si a pensiilor.


Citeste mai multe despre   






















699 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Tot Oprescu sa se gandeasca! (Marţi, 18 mai 2010, 20:52)

    Victor [anonim]

    Si la masinile parcate in zona,tot Oprescu trebuie sa se gandeasca!Iar inchiderea parcarilor cu plata din zona Palatului Victoria este o masura de prevedere bine gandit;.nu se stie ce va fi maine acolo!Cum spune romanul:oala acoperita nu da in foc!
  • -1 (1 vot)    
    daca vor fi 4000 ,va fi o prezenta masiva ! (Marţi, 18 mai 2010, 21:37)

    Eneas [anonim]

    nu cred ca in Romania sunt 60.000 de trantori ,care nu au altceva de facut decat shoping in Bucuresti!
    clasa muncitoare a disparut de mult(e la lucru in Spania si Italia) ,taranimea a devenit un mit , doar functionari si pensionari !cand va veni clipa ,vom vinde si muntii, doar sa facem rost de bani ! Romaniei ii trebuie o alta organizare ,altfel dispare ...
    • +2 (2 voturi)    
      n-a zis nimeni de 60 mii de trantori (Marţi, 18 mai 2010, 22:37)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Sunt categorii sociale care nu au altceva de lucru in aceasta perioada decat sa-si manifeste nemultumirea: pensionari si someri !
      Numarul lor este mult mai mare chair si in Bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    Unde (Marţi, 18 mai 2010, 21:53)

    Alex [anonim]

    Unde traiti-ar ? Pe banii cui ? Iar pe banii mei sa platesc pentru tam-tam ul unaor a? Dai matale tichete gratuite la Unirii ?
    Stau acasa nasolii aia cu cap de creta si ridicatorii ?
    Mie teama ca nu. Vor fii mai ai naibii, ca e rost dwe bani la buget ! Intai locuri de parcare la nivel (numar) corespunzator, apoi ridicari !
  • -1 (1 vot)    
    Don primarele (Marţi, 18 mai 2010, 22:46)

    E.B. [anonim]

    Să se gîndească, că d-aia l-am votat!

    http://depluribus.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Cin-sa fie, cin-sa fie? (Marţi, 18 mai 2010, 23:36)

    Armadilo [anonim]

    Oprescuuuu!
    Tataie, asculta una buna: Sefii tai directi, alde Ponta si Iliescu au strigat in gura mare ca nu ii vorba de violenta si alte cele mineriade, sa inteleg ca planul ii altul? Sa inteleg ca daca se intampla sa se distruga masini, guvernul ii de vina? Am ajuns de rasul curcilor din Obor. Care ii explicatia pentru incidente neplacute? Daca motivai ca zona respectiva va fi inchisa pentru miting, as mai fi zis ca merge, dar asa ii clara treaba cu Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu! (Miercuri, 19 mai 2010, 15:20)

    Daniel [anonim]

    Oprescu a procedat corect. A incercat sa evite aglomeratiile si blocajele. S-a comportat ca un adevarat primar si apreciez acest lucru!!!