Daniel Funeriu: Avem la dispozitie masuri legale pentru a evita blocarea anului scolar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 20:18 Actualitate | Esenţial

Ministerul Educatiei are la dispozitie "masuri legale" pentru a evita blocarea anului scolar, a declarat, luni, ministrul Daniel Funeriu, pentru Mediafax. El spune insa ca institutia pe care o conduce nu va apela la aceste masuri, ministrul fiind convins ca dascalii "nu vor pune in pericol viitorul elevilor pe care i-au pregatit atatia ani".
  • "Exista desigur la dispozitia Ministerului solutii legale, la care nu as dori sa apelez ca sa incheiem acest an scolar. Dar, spun din nou, contez foarte mult pe ratiunea, profesionalismul si daruirea profesorilor pentru a nu pune in pericol viitorul generatiei de copii pe care au pregatit-o atatia ani. Nu vreau sa actionam sub imperiul fricii, nu vreau sa actionam sub imperiul amenintarilor si nu voi face nicicand acest lucru. Incercam sa rezolvam problemele in limitele pe care ni le permitem astazi. Sunt convins ca vom reusi sa trecem si peste aceasta perioada, dar vreau sa spun public, si daca este un mesaj pe care vreau sa il transmit este acesta: Nu cadeti prada dezinformarii, nu intrati intr-un razboi care nu este al dumneavoastra", a afirmat ministrul Educatiei.
  • "Cele mai multe nemultumiri ale sindicatelor au vizat titularizarea. Aceasta problema a fost rezolvata fara implicarea liderilor sindicali. Intrebarea pe care o pun tuturor dascalilor din Romania este cine le apara mai bine interesele? Ministerul Educatiei Cercetarii Tineretului si Sportului si cei din Camera Deputatilor, care au rezolvat in mod just titularizarea, sau sindicatele, care, in schimbul cotizatiei, le ofera, din cate stiu eu, doar apeluri la greva ? Cine ii reprezinta ? Elevii pe care ii formeaza de ani si ani cu devotament, de multe ori in conditii dificile, sau liderii sindicali? Ne este greu tuturor. Dar cred ca lupta noastra a tuturor este lupta cu criza economica. A pune elevii in mijlocul acestei lupte, eu cred ca nu este un lucru care sa dea o solutie acestei crize", mai spune Daniel Funeriu.
Cele patru mari federatii sindicale din invatamant au decis, saptamana trecuta, declansarea grevei generale incepand cu data de 31 mai si blocarea anului scolar, din cauza nemultumirilor legate de Legea educatiei si de finantarea invatamantului, la care se adauga decizia Guvernului de a reduce cu 25% salariile bugetarilor, incepand cu 1 iunie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2147 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    ei, nu mai spune (Luni, 17 mai 2010, 20:32)

    berenger [utilizator]

    ce vei face, vei da afara profesorii? cam cine crezi ca iti va mai veni in loc la bataia de joc pe care voi, guvernantii, o practicati in sistem educational?
    • +6 (12 voturi)    
      Ia o pauza! (Luni, 17 mai 2010, 20:54)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Tu esti cel mai bun exemplu ca sistemul educational trebuie reformat!
      • -4 (6 voturi)    
        din pacate, (Luni, 17 mai 2010, 22:00)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

        tu esti exemplul perfect ca e ceva in neregula cu educatia. atata vreme cat scoate indivizi care judeca in generalizari tampite si in atacuri la persoana, sunt multe de schimbat
    • +7 (11 voturi)    
      Nu iti fa griji (Luni, 17 mai 2010, 20:54)

      W. [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Are de unde sa aleaga. Sunt multi care ar prefera sa fie profesori decat chelneri, vanzatori de ziare sau someri. Si toti acestia au diploma. Chiar si pe un salariu mic, pentru un program de 18-20 de ore pe saptamana multi ar veni sa lucreze in invatamant - chiar daca asta ar insemna ca ar mai avea 1 job part time pe langa.

      Sistemul educational de la noi e la pamant, si e atat vina guvernantilor cat si a profesorilor. E un cerc vicios - nu poti cere competenta si profesionalism cand nu dai salarii decente (nu se aplica si la universitati - cel putin nu la toate), dar nici nu poti cere salarii comparabile cu norme complete de 40 de ore cand tu ca profesor esti inapt sau ineficient.

      Deci probabil e timpul ca o mare parte din cei care s-au plictisit de predat (a se citi stau cu picioarele pe catedra si dicteaza fara sa se intereseze de cat inteleg copiii) sa plece si sa faca loc la oameni mai tineri care poate au un pic de ambitie si respect pentru profesie. Atunci poate poti cere salarii mai mari si sa si ai o baza de pe care sa lansezi cererile.
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Luni, 17 mai 2010, 21:35)

        ? [anonim] i-a raspuns lui W.

        deci la asta se rezuma totul -la a munci pe degeaba. s-a ales praful de acea viata mai buna la care s-a sperat la revolutie. ceva imi spune ca voi credeti ca revolutia s-a facut doar pentru libertatea cuvantului :) . din cate imi aduc aminte altele erau principalele motive - priviti supermarketurile si ib ce erau in magazine atunci, oare ce temperaturi erau in apartamente atunci. ca sa nu mai spunem de cata lumina era in case. se pare ca uitam acele curbe de sacrificiu la care ne-a suspus acel regim, acum cerem solidaritate prin revenirea la acele timpuri - e adevarat in alt fel- acum nu avem bani in buzunare atunci aveam si nu aveam ce face cu ei.
        penibil s-a ajuns in Romania sa te uiti cu jind la rafturi, sa nu dai drumul la caldura si la lumina ca nu ai cu ce sa le platesti :(.
        si pentru ce pentru o mana de oameni care considera ca ei sunt cei mai buni :(.
        Nu se intelege un lucru vina situatiei actuale nu e a omului de rand - ci a clasei politice si a mediului de afaceri.
        • +3 (3 voturi)    
          mediul de afaceri (Luni, 17 mai 2010, 21:29)

          dan [anonim] i-a raspuns lui ?

          E in regula tot ce ai spus, dar nu inteleg ce vina are mediul de afaceri.
          • +1 (3 voturi)    
            ? (Luni, 17 mai 2010, 23:49)

            ? [anonim] i-a raspuns lui dan

            stiu ca pare cam dur - dar are si mediul privat vina lui -si destul de mare
            voi folosi generalizarea desi sunt si destui patroni corecti in afaceri - ii rog sa nu se supere pe mine - dar asa se vede situatia mediului privat
            1. societati cumparate si vadute la fier vechi - aici mana in mana cu cei care tb sa-i verifice privind contractele de privatizare. nu avem putere de crestere economica- cresterea avuta in ultimii anii -pana 2008-a fost generata de comert si constructii:(
            2. mari afaceristi crescuti pe bani publici veniti din contracte dezavantajoase pentru stat -mana in mana cu anumite personaje
            3. afaceristi care au tb sa-si recupereze investitiile in campaniile electorale - vezi de ce exista munca la negru si evaziune:)
            4. evaziunea fiscala facuta de catre multi afaceristi -care tipa tare ca statul il jecmaneste -punem pariu ca daca ar cota unica 1% si taxele pe salariu 1% tot nu le va plati?
            5. munca la negru - explicatiile aduse de patroni nu sunt logice
            6. patronii care incalca legislatia internationala a muncii privind programul de munca -suntem cei mai tari in mediul privat 10-12 ore pe zi pe salariul minim.
            iti spun ca daca mediul privat i-ar trata corect, oamenii nu ar fi interesati sa lucreze in mediul public. si sunt convins ca ar mai fi cateva
            si aici a disparut suma de deficit nu numai in salarii, pensii, ajutoare etc. nu vb de cheltuieli materiale, investitii pentru ca au fost putin atinse mai sus
        • +1 (3 voturi)    
          eu cred (Marţi, 18 mai 2010, 2:15)

          Alsta [utilizator] i-a raspuns lui ?

          Da eu cred ca revolutia s-a facut in principal pentru libertatea cuvantului.
          Daca pentru tine nu a insemnt decat supermarketuri , lumina in casa non-stop si apa calda non-stop, sorry.
          Si ma intreb cati din cei care racnesc acu "ca le ia statu banii" au aplaudat minerii care "plantau panselute" in '90. Atunci a inceput dezastrul, dar voi nu va vindeati tara - o dadeati pe degeaba si no vroia nimeni sa o ia.
          Sictir! Si asta e din partea unui bugetar>
      • -2 (4 voturi)    
        chiar nu-mi fac griji (Luni, 17 mai 2010, 22:09)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui W.

        ma descurc impotriva ineptiilor guvernului. ce-ti doresc eu tie e sa stai 8 ore pe zi in fata elevilor, sau studentilor, 5 zile pe saptamana. mai mult de o luna nu rezisti, pentru orice salariu. cat despre chelnerii care de abia asteapta sa devina profesori, las-o, ca macane. incearca sa nu te contrazici macar. vrei performante cu vanzatori de ziare. bravo!
  • 0 (4 voturi)    
    lehamite de Romania (Luni, 17 mai 2010, 20:40)

    Clau [anonim]

    de aceea suntem in aceasta mizerie, pentru ca in educatie si sanatate s-au alocat cele mai mici fonduri in timp ce smenarii politici, manelisti, fotbalistii, proxenetii si criminalii sunt miliardari. Este nevoie de o miscare sociala puternica pt a pune la punc lucrurile.
    • +3 (3 voturi)    
      nu ca nu ai avea dreptate (Luni, 17 mai 2010, 20:06)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Clau

      invatamantul nu a primit bani destui de mult. dar culmea e ca aceia putini se scurg in firme-capusa.
  • -3 (9 voturi)    
    . (Luni, 17 mai 2010, 20:46)

    profu' [anonim]

    sper sa fim uniti si sa reusim sa aratam ca nu meritam ultima treapta sociala in care ne-au aruncat in acesti ani.
    am ajuns sa ne simtim umiliti in fata studentilor care ne compatimesc binevoitor.
    macar sa aratam ca avem demnitate.
    • +4 (6 voturi)    
      Si eu as vrea sa ii vad macar o data pe profesori (Luni, 17 mai 2010, 20:19)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui profu'

      uniti.Dar, de obicei, de se mananca intre ei si se saboteaza.Plus ca muuuulti se tem sa isi piarda locul de munca pentru ca nu ar avea ce altceva sa faca pentru a castiga o paine!Deci, ca de obicei: "vorba multa, saracia omului".De cand astept sa ii vad pe profesorii uniti ca fac un proiect de lege a invatamantului si lupta pt impunerea lor, ca ii blameaza pe cei care bat copii, ca ii blameaza pe aceia care stau la catedra desi nu sunt competenti sau sufera de diverse afectiuni mintale daunatoare sistemului!Da...ar trebui sa fiti uniti, dragi profesori!Pana la moarte!Prea va complaceti in situatia asta!
  • -1 (7 voturi)    
    Nejustificat (Luni, 17 mai 2010, 21:01)

    Relu [anonim]

    In fiecare an profesorii au amenintat cu blocarea anului scolar. Altceva nu mai stiu, desi, pentru o norma de 4 ore pe zi, in medie si cu 5 luni de vacanta pe an, ei pretind tot timpul salarii mari. Sa mearga in sistemul privat, sa vada ce salarii sunt acolo, pentru o norma de 8-10-12 ore/zi si pentru salarii mult mai mici. Rusine!
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Luni, 17 mai 2010, 21:14)

    corcoos [anonim]

    Nu stiu ce sa zic, dar parca marele merit al pedeleilor este devalorizarea ideii de reforma. Daca te uiti pe legea propusa de pedelei, incepi sa te rogi ca lucrurile sa ramana asa cum sunt. Probabil transformarea titularizarii dintr-un concurs national intr-o susanea locala este cea mai tampita masura. Dar nici cu restul nu mi-e rusine.' Ca doar ce pot fi trecerea clasei a noua de la liceu la scoala generala sau invatamant preuniversitar cu specific local decat mostre de cretinism ce frizeaza patologicul.
  • -3 (7 voturi)    
    minister versus sindicate (Luni, 17 mai 2010, 21:14)

    Emil [anonim]

    Un om care se sacrifica pentru binele Romaniei, acesta este domnul ministru Funeriu. Noi nu vedem ca el a renuntat aproape la Premiul Nobel, la gloria muncii de cercetare in occident pentru a ne ridica pe noi din mocirla in care eram?
    Acum i-a venit o alta idee geniala pentru propasirea profesorilor care, de, n-au murit nici unul de foame pana acum (dar nici mult nu mai au): sa ridice pe profesori impotriva sindicatelor. Acesti profesori care nu prea gandesc, care vor numai si numai bani, vor fi brusc luminati de afirmatiile domnului ministru privind cei care le apara cel mai bine interesele si vor da navala sa li se rezolve problemele marunte pe care le au la Ministerul pentru Educatie, sau cum s-o mai fi numind, ca isi schimba numele aproape mai des ca ministrii.
    Domnule ministru Funeriu, umbla vorba prin targ ca nici grad didactic nu aveti, ca nu ati fost nici macar o ora in fata elevilor pe care ii compatimiti acum ca sunt sacrificati de imbuibatii de profesori, ce nu vad decat ca va plimbati in Jaguar, desi ati putea, daca ar fi posibil din punct de vedere fizic ca chimic nu se poate, sa va plimbati in doua Jaguare, ca doar le posedati. In acest timp, profesorii nu mai au bani sa-si plateasca naveta sau sa-si faca pachetul cu mancare zilnica de luat la scoala.
    Sfatul nostru, al celor care mai avem un pic de bun simt sindical in tara asta, este sa va dati urgent demisia, sa va suiti in Jaguar si sa plecati acolo de unde ati venit. Sunteti destul de tanar pentru a mai avea timp sa va spalati de rusinea pe care o veti resimti cat de curand.
    • +4 (6 voturi)    
      mah prapaditule (Luni, 17 mai 2010, 21:28)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Emil

      asta ai inteles tu? Ca Funeriu n-are grad didactic? Afla de la mine ca gradul de doctor este automat cu cel de profesor gradul I.
      Doi la mana, omu' a castigat suficienti bani in Apus ca sa-si cumpere ce masina vrea. E destept si mai ales a muncit pe branci, cu o tenacitate pe care putini din o au.
      Si trei - da, sindicatele sunt niste mafii acoperite. Uitate-te la averile liderilor sindicali, la functiile pe care le-au capatat prin partide, la invartelile pe care le fac, pe spinarea celor multi. Asa ca lasa-ma cu "bunul simt sindical" ca stie toata lumea ce inseamna asta.
    • +1 (1 vot)    
      bun simt versus politica (Luni, 17 mai 2010, 21:50)

      costel [anonim] i-a raspuns lui Emil

      sunt profesor si nu sunt solidar cu cei ce indeamna la violenta. cei care vorbesc de unitate nu tin cont de faptul ca avem toti dreptul la opinie, nu doar instigatorii.
    • +2 (2 voturi)    
      Jaguar (Luni, 17 mai 2010, 23:35)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      Emile, intrebarea nu-i de ce are Funeriu Jaguar, ci de ce n-ai si tu Jaguar? Poate ar merita sa ne gandim putin de ce el are si aia ca tine nu? Ah, pentru ca pe el l-a dus capul si chiar si-a facut meseria, nu doar a intrat pe usa in clasa si s-a apucat sa dicteze ca o flasneta stricata.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Luni, 17 mai 2010, 21:22)

    dani [anonim]

    As vrea si eu sa lucrez 4 ore pe zi, sa am 3 luni vacanta si sa castig "doar" 800-1000 lei.Nu stiu pe ce lume traiti, habar nu aveti ca sunt milioane de oameni care castiga minim pe economie si muncesc poate si sambetele.
  • -1 (1 vot)    
    parere (Luni, 17 mai 2010, 21:37)

    marian [anonim]

    nu stiti ce vb dak si astea sunt salarii decente
  • -1 (1 vot)    
    buna ziua! (Luni, 17 mai 2010, 22:03)

    crisan dan [anonim]

    domnule ministru funeriu!ar trebui sa va fie rusine , sa nu mai dati ochii cu nimeni dintre cadre.de ce tot timpul ne spuneti ca elevii sunt la mijloc si ar trebui sa ne gandim la ei cand dumneavoatra si guvernul din care faceti parte ati taiat din veniturile celor mai slabi:batrani , copii si profesori!am ajuns la limita rabdarii si suntem gata sa ducem o lupta pe care dumneavoastra nu o puteti duce, deoarece functiile pe care le aveti sunt trecatoare si oamenii va vor scuipa in ochi atunci cand nu veti mai avea garzi de corp care sa va fereasca de realitatea zilei!sa va fie rusine!plecati ca sunteti incapabili sa ne conduceti
  • -1 (3 voturi)    
    Vergu = Nesatisfacator (Luni, 17 mai 2010, 22:21)

    visan ionut [anonim]

    Ministrul s-a inconjurat numai de nulitati. Sa verifice cineva registrul de inspectii de la Scoala cu clasele I-VIII Dor Marunt, judetul Calarasi, sau sa solicite ISJ Calarasi rezultatele inspectiilor desfasurate la aceasta scoala, sa vada calificativul "nesatisfacator" obtinut de doamna consilier, sef al cancelariei ministrului, Vergu. Sa stie toata lumea ce nulitati au ajuns sa traga de sforile unui ministru slab de caracter si inger.
  • -1 (5 voturi)    
    funeriu pleca inapoi in japonia! (Luni, 17 mai 2010, 22:40)

    manea [anonim]

    ha,ha,ha,E buna asta! Funeriu ne ameninta voalat... el e sigur ca nu vom pune in pericol viitorul generatiilor de copii! Care viitor ? Uita-te-n jur din Jaguar sa vezi viitorul sumbru al acestor copii nevinovati inconjurati de ignoranta si nepasarea societatii care refuza cu obstinatie sa investeasca cu adevarat in educatia lor- dotare materiala in scoli n-am vazut decat ceva la Adomnitei, alocatii ioc, salarii pt. cei ce-si asuma pt. 6 ore responsabilitatea pt. integritatea lor ioc. E simplu nu? Si el are masuri legale...
  • +1 (1 vot)    
    EU CONSIDER CA TREBUIE SA LE LUATI (Marţi, 18 mai 2010, 10:08)

    cornel [anonim]

    Nu de alta ,dar unii dascali de astazi, cu scoala ultimelor 20 ani, NU PREA AU EDUCATIE.
    Nu vedeti cate cazuri au fost prezentate de cele 2 televiziuni fratesti si de tabloidele lui Patriciu ?