Inspectoratul de Stat in Constructii trece de la Guvern in subordinea Ministerului Dezvoltarii, condus de Elena Udrea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 20:05 Actualitate | Esenţial

Inspectoratul de Stat in Constructii a trecut din subordinea guvernului si coordonarea premierului Emil Boc in subordinea Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului, condus de Elena Udrea, potrivit unei ordonante de urgenta publicate luni in Monitorul Oficial.

Primul argument invocat de Guvern pentru a justifica emiterea acestei ordonante de urgenta este faptul ca "activitatile Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului au aplicabilitate la nivelul intregului teritoriu, iar urmarirea modului de aplicare a cadrului normativ si reglementativ si de derulare a programelor proiectelor din portofoliul ministerului este o activitate de maxima importanta si necesitate".

In plus, Ministerul Dezvoltarii "nu dispune de structuri proprii in teritoriu pentru asigurarea activitatii de monitorizare, control si evaluare, precum si de diseminare si culegere cu celeritate a datelor si informatiilor din piata constructiilor".

Potrivit Guvernului, "intre concluziile actelor de control - aflate in responsabilitatea ISC - si deciziile privitoare la politicile si strategiile publice in domeniul amenajarii teritoriului, urbanismului si dezvoltarii durabile a teritoriului - aflate in responsabilitatea MDRT - pot sa apara discordante, acestea fiind cu atat mai pregnante in ceea ce priveste asigurarea disciplinei in constructii, in special in zonele de protectie-protejate, in zonele amenajate pentru turism".

Executivul motiveaza ca, prin acest act, s-au economisit bani care ar fi trebuit cheltuiti pentru crearea "unei structuri proprii cu atributii de monitorizare, control si evaluare a activitatilor" la nivelul ministerului condus de Elena Udrea, in conditiile unei recesiuni severe "care pune in pericol stabilitatea economica a Romaniei".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3339 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    A inceput (Luni, 17 mai 2010, 19:37)

    Constantin [anonim]

    Se centralizeaza spaga in mod strategic, pe maini de incredere! Ce rost are sa se disipe in prea multe directii?!
    • +8 (12 voturi)    
      Din cauza voastra... (Luni, 17 mai 2010, 20:18)

      Iario [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      si a mogulilor din televiziuni guvernul nu poate sa "lucreze"... Sunteti niste oameni rai..rai..rai...
      • +7 (7 voturi)    
        Răi... răi... răi (Luni, 17 mai 2010, 21:33)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Iario

        Răule! Ești un rău, răule! Dar eu sunt și mai rău!
        Îmi asum responsabilitatea!!! Adică nu pățesc nimic :)

        O zi frumoasă,
        Adrian

        PS Acesta a fost un mesaj sarcastic, la fel ca și cel al lui Iario. Luați-l ca pe o glumă :D Ce-mi plac glumele mele (proaste) :D
  • +16 (20 voturi)    
    arhitect (Luni, 17 mai 2010, 20:14)

    monica L [anonim]

    Praf in ochi, sa prostim prostimea, cam asa se numeste ineptia de a-i da coanei udrea pe mina inca o jucarie... ministerul turismului are calitate de investitor pe bani publici, ce va face, ca ordonator de credite al ISC-ului? se va controla singur? Mi se pare o gogomanie dintr-un sir lung, ce abia acum se deznoada...
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru Monica (Luni, 17 mai 2010, 19:36)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      Sunt de acord cu tine si as dori sa completez ce ai spus.
      ISC este o organizatie de control si nu oriunde, ori asta inseamna spaga.
      Elena U numai are veniturile din parcari si ii trebuie o compensare plus nevoile partidului.
      OU este inca o palma data bunului simt: TOATA lumea este preocupata de ce se intampla cu masurile luate ori guvernul, pe sest, se ocupa de veniturile personale ajutati si de Parlament, vezi legea ANI.
    • 0 (0 voturi)    
      urgent (Luni, 19 iulie 2010, 11:18)

      macovei elena [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca conducta de aerisire la wc (cea care se ridica pe bloc-ventilatie principala) a fost schimbata de la 110 la 75 si am aprobare de la o firma autorizata , Inspectoratul in Constructii ma poate amenda sau lua alte masuri?- am reclamatie de la un vecin referitor la modificarea tevii si ei au spus ca e prevazut 110 in cartea lor, s-o schimb, nu e valabila hartia mea; poate sa-mi dea sanctiuni? Multumesc mult, astept raspuns deoarece sunt chemata pe 21.07
  • +10 (14 voturi)    
    Numai atat ? (Luni, 17 mai 2010, 20:16)

    motul [anonim]

    Elena Udrea trebuie sa-l preia si pe Boc !
    • +5 (5 voturi)    
      He he (Luni, 17 mai 2010, 21:34)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui motul

      Bine zis, dar unde ar trebui să-l pre(a)ia?

      Mulțumesc,
      Adrian
  • +3 (3 voturi)    
    La asa capacitate intelectuala, e normal (Luni, 17 mai 2010, 20:24)

    Carcotescu [anonim]

    Numa' Lenuta le poate pe toate.
    Doar cu Norvegia a avut ea ce-a avut ....
  • +11 (13 voturi)    
    cine stie ce pescuieste domnul Cocos acum!! (Luni, 17 mai 2010, 20:26)

    constantin [anonim]

    In ape tulburi se prin pestii mari spune o vorba. Acum cand toata media este focalizata pe scaderile de salarii si diminuarea pensiilor cine sa mai observe manevre de culise... Romanian Clasic Fraud!
  • +12 (14 voturi)    
    hehe... (Luni, 17 mai 2010, 20:27)

    Alex [anonim]

    puterea se restrange in mana Lupeas... dnei Udrea...acum, si oficial ;)
  • +5 (5 voturi)    
    ce va spuneam io (Luni, 17 mai 2010, 20:36)

    taranistu [utilizator]

    va spuneam ca se poate mai mult? Ete ca se poate!
  • +10 (14 voturi)    
    mana libera la smen (Luni, 17 mai 2010, 20:38)

    iulian [anonim]

    Femeia a pus mana pe una din cele mai mari surse de spaguit!!
    Plus ca nu mai e nici o problema pentru clientii si amicii de familie - mana libera!!
  • +10 (12 voturi)    
    aha! (Luni, 17 mai 2010, 20:45)

    Nicky [anonim]

    Criza, criza, dar sforile tot se trag!
    • +7 (7 voturi)    
      Păi da! (Luni, 17 mai 2010, 21:35)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Nicky

      E criză de bani, nu de sfori :)

      Adrian
  • +7 (9 voturi)    
    bravoooooooo (Luni, 17 mai 2010, 21:20)

    libiu [anonim]

    pai daca tot e criza sa procedam ca atare... sa furam mai pputin si mai consistent.... (sau numai mai consistent)

    bravo pdl, bravo basescu... va dati arama pe fata... aratati ca sunteti la fel de hoti ca si ceilalti
    • +2 (2 voturi)    
      acum te-ai trezit? (Luni, 17 mai 2010, 22:26)

      buna dimineataaaa [anonim] i-a raspuns lui libiu

      "ca si ceilalti?!?" ...pai astia-s suma tuturor hotilor din Romania.
      Intr-un an au batut toate recordurile posibile (PIB-ul plus banii de la FMI)
  • +5 (7 voturi)    
    uite o blonda destepta (Luni, 17 mai 2010, 21:23)

    un nedumerit [anonim]

    Oare este atat de desteapta, ca sa poata coordona atatea domenii ?
    Unde a studiat de are atatea cunostiinte?
    Mai sunt blonde?
    Poate gasesc solutia sa iesim din criza.
  • +2 (4 voturi)    
    e logic (Luni, 17 mai 2010, 22:22)

    vlad [anonim]

    Femeia a dovedit reale calitati de colectare si canalizare a spagilor si fondurilor deturnate asa ca e normal sa i se acorde mai multe atributii.

    Ce va mirati, e ca in orice companie. Si "clasa politica" nu este altceva decat o firma de stors bani publici si luat "taxe" (spagi) de la oricine se poate. Adica organizatie mafiota.

    Daca mai este cineva atat de inocent/tampit incat sa creada ca toate hotiile astea se fac la intamplare si nu in forma de crima organizata, ca politicienii de orice culoare sunt altceva dect niste grupari mafiote doar uneori concurente atunci ne meritam soarta de gandaci calcati in picioare.
  • +1 (3 voturi)    
    dom'le se fura...da' sa o stim si noi (Luni, 17 mai 2010, 22:33)

    d0mu [anonim]

    incredibil... ce a mai ajuns si tara asta...
    maine, poimaine iese Elena presedinte...
    zici ca i-a hiptonizat pe toti... asta e mai tare decat Rasputin...
    Cum dreq sa dai ISC-ul pe mana Elenei. Trebuie sa fii sau hipotizat sau hipnotizat :D
  • +1 (1 vot)