Au intrat in vigoare noile reguli privind concediul medical. Inspectorii vor face verificari acasa daca sunt bolnavi cei care sunt in concediu

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 6:39 Actualitate | Esenţial

Luni, 17 mai au intrat in vigoare noile reglementari privind concediile medicale. Angajatii in concediu medical vor putea fi verificati la domiciliu, dar numai la cererea angajatorului.

In plus, medicii de familie pot acorda certificate de incapacitate temporara de munca pentru maximum 10 zile.  Angajatorii au obligatia ca, in termen de 6 zile de la primirea unei solicitari in acest sens, sa depuna la CNAS declaratia cu numele angajatilor aflati in incapacitate de munca si numele medicilor care au aprobat concediul medical.

Angajatul care intra in concediu medical va trebui sa completeze, in cabinetul medicului de familie, o declaratie pe proprie raspundere prin care sa isi exprime acordul ca in 24 de ore sa isi anunte angajatorul si va lasa o adresa la care poate fi gasit in intervalele orare 8-11, 12-17 si 18-20 pentru a putea fi vizitat, cu exceptia situatiilor justificate medical.

In cazul nerespectarii acestor cerinte, pacientului nu i se va plati concediul medical.

Primele cinci zile de concediu medical sunt platite de angajator, iar din ziua a sasea, de Casa de Asigurari de Sanatate.

Noile reglementari prevad ca angajatorul poate verifica daca angajatul aflat in concediu medical este la domiciliu si poate apela la politie numai daca este nevoie, dar nu are voie sa intre in casa pacientului.

Comisia care se va deplasa la domiciliul pacientului va incheia un proces-verbal care va fi semnat si de pacient, iar in cazul in care acesta nu este gasit la domiciliu, se precizeaza acest lucru in procesul-verbal si se sisteaza plata concediului medical.

Ministrul Sanatatii a luat aceste noi masuri pentru ca in 2009 fondurile cheltuite pe concedii medicale s-au dublat.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5216 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    BD in Alerta ? (Luni, 17 mai 2010, 9:12)

    Moromete [anonim]

    In sfarsit o bucurie in toata groaza asta ! Am trait sa o vad si pe asta. Politist -Asistent, Politist- Medic, Politist- Doctor,...Sectia Sanitara ? Va veni domnul GARCEA agale cu stetoscopul la gat si termometrul la buzunarul de la piept? Mama.. mama ce proces verbal va iesi: Suspectul are Lup-Dup in piept si tensiune 36,9 volti si inca traieste, arata interesant de obisnuit; O sa fie dotat cu trusa medicala ? Daca suspectul va fi pleaca la consultatie, va anunta prin 112 ?
    Are statul bani ptr deplasarile Politiei Sanitare ? Cum va recunoaste pacientul ? Va primi copie dupa dosar si C.I. ? Propun ca la domiciliu sa se prezinte si un reprezentat al PD-L pentru constatarea respectarii legi intocmai; Am ajuns o tara de suspecti, hoti ,grasi , bugetari, privati, moguli, gaozari, manelisti,..orice numai credibili NU;
    • +2 (4 voturi)    
      Lege normala pentru o tara ne-civilizata (Luni, 17 mai 2010, 10:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Intr-o tara unde oricine isi ia concediu medical (CM) cu 50-100 lei dati la medicul de familie si apoi merge cate o saptamana la mare, legea mise pare binevenita. Am avut situatii in trecut in care angajati veneau cu CM semnate de mama lor (medic de familie), iar apoi puneau pe FB poze de la mare...

      Legea asta e in vigoare in toate tarile civilizate, iar pentru cei de buna-credinta nu reprezinta nici o problema. Daca in felul asta oamenii vor renunta la tertipuri, atunci masura este foarte buna.
      • 0 (0 voturi)    
        normala ?! (Luni, 17 mai 2010, 13:45)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Si daca suspectul e acasa si da petrecere? Ce se intampla? Faptul ca pacientul e acasa nu confirma in nici un fel ca e si bolnav. Mai mult ... poate are nevoie omu de o pastila, de ceva de macare si poate e la magazin cand vine garcea.

        Nu era mai simplu sa se umble la sursa concediilor ... adica la doctori? Sa ia prin sondaj cate unu d-asta care este in concediu medical, sa-i faca inca un rand de analize suplimentar ... si daca nu e bolnav .. pac pedeapsa si lui si doctorului.

        De ce trebuie sa stea inchisi in casa oamenii cu adevarat bolnavi din cauza unora care iau concedii pe spaga?
        • +1 (1 vot)    
          da....normal (Luni, 17 mai 2010, 14:11)

          eu [anonim] i-a raspuns lui diablo

          pacientul are cateva ore pe zi cand poate sa mearga sa isi cumpere cele necesare.
          iar daca e cu adevarat bolnav, atunci va fi ingrijit de cineva care ii va cumpara toate cele necesare.
          iar daca da petrecere....probabil va fi inclus in procesul verbal. oricum eu nu am auzit de nici un bolnav care sa dea petrecere, dar am auzit de "bolnavi" care erau la mare/ munte sau mai stiu eu unde
    • +1 (3 voturi)    
      Credibili?!!! (Luni, 17 mai 2010, 12:24)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Tie ti se pare ca Romania e o tara de oameni "credibili"? Ai impresia, uitandu-te in jur, ca toti romanii sunt "usa de biserica"? Si daca teoria ta este adevarata, cum se face ca s-a ajuns in situatia asta (social-economica)? Si cum se face ca acest tip de control exista in mai toate tarile "civilizate" unde oamenii sunt "credibili". Nu cumva tocmai acest gen de masuri i-a facut mai "credibili" pe germani, olandezi, danezi, suedezi, etc? Poate ca inainte de-a veni cu astfel de glume rasuflate (care isi au hazul lor, totusi, in anumite contexte) ar fi bine sa incerci sa-ti raspunzi la intrebarile de mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        Facem din lege Tocmeala si din Tocmeala LEGE? (Luni, 17 mai 2010, 14:13)

        Mardare [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        Eu unul nu as pune bolnavi in rolul lupului din Scufita Rosie ?
        Pentru ca daca o luam pe aceasta panta va ajunge "Dl Doctor Garcea" si prin spitale, verificand bolnavii internati, si poate si tratamentul urmat; Inca un pas si ajungem din nou stat politienesc ! Nu mai serviti oamenilor exemple din vest atat timp cat construiti patinoare la pret triplu in Romania si construiti 1000 km de autostrada;
        • +1 (1 vot)    
          Hm... (Luni, 17 mai 2010, 15:06)

          hahalera [anonim] i-a raspuns lui Mardare

          eu unul nu am construit nici un patinoar si/sau autostrada. Nu sunt afiliat politic, nici macar simpatizant. Iar bolnavii (aia pe bune) de ce s-ar simti ofensati de asemenea controale? Pe principiul asta, al bunei credinte, ar trebui desfiintate politia, fiscul si orice alt organ de control al statului pe motiv ca, vezi doamne, nu vrem un stat "politienesc". Vanzatoarea de la supermarket ar trebui sa plece si ea acasa, ca noi lasam banii (contravaloarea cumparaturilor) acolo la casa, pana la ultimul leu. Noi nu vrem exemple din vest pt ca noi suntem romani si le stim pe toate. Suntem tara cu cei mai multi "destepti" pe mp insa, ironic sau nu, o ducem foarte prost. De ce oare? Si pentru ca prostul nu e prost destul pana nu e si fudul, ne basicam imediat cum cineva se indoieste de buna noastra credinta...
        • 0 (0 voturi)    
          pai asta nu mai e concediu de boala (Marţi, 18 mai 2010, 4:42)

          hatru [utilizator] i-a raspuns lui Mardare

          Chestiunea asta seamana mai mult cu arestul la domiciliu.
    • 0 (0 voturi)    
      Adresa (Luni, 17 mai 2010, 13:42)

      padre [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Eu daca ma voi imbolnavi cumva (fereasca Dumnezeu) voi declara ca ma voi reface pe timpul concediului la un prieten care este medic in Noua Zeelanda si nu are telefon.
  • +1 (1 vot)    
    pai, (Luni, 17 mai 2010, 10:09)

    un sceptic [anonim]

    lege romaneasca facuta pe genunchi:
    controlul il cere angajatorul privat pt. verificarea angajatului plati in concediu de stat!
  • +1 (1 vot)    
    adresa (Luni, 17 mai 2010, 10:30)

    dan [anonim]

    pai daca trec in declaratie ca pe perioada de boala stau la soacra in varf de munte, o sa vina acolo sa ma caute?
  • 0 (0 voturi)    
    pfff (Luni, 17 mai 2010, 14:08)

    geo [anonim]

    si daca sunt la dus sau pe balcon si pur si simplu nu aud soneria....acum ce inseamna legea putorilor astora, ca trebuie sa fiu lipit de usa sa aud cand suna? o lege facuta din lipsa de activitate a parlamentarilor.
    • 0 (0 voturi)    
      exact cum spune geo (Luni, 17 mai 2010, 14:37)

      antonia [anonim] i-a raspuns lui geo

      ce sa fac daca sunt in concediu medical? Sa lipesc pe usa de la intrare un program intre 9-9.30 dus de dimineata; intre 9.30-11 baut cafeaua de dimineata pe balcon (stiti, putin la aer), intre 19-19.30 dusul de seara, etc; deci, intre orele astea sunati insistent la usa sau bateti cu putere dnilor inspectori, ca sa fiu sigura ca va aud si ca imi primesc banii pe concediu; nu mai au ce sa inventeze parlamentarii...ce adunatura de incompetenti
  • 0 (0 voturi)    
    cm (Luni, 17 mai 2010, 17:37)

    camy [anonim]

    mie mi se pare o prostie,sa zicem ca sunt in CM dar dr de fam.nu imi stie exact ce tratament sa imi dea sau de ce sufar,si imi da un bilet de trimitere la policlinica unde cred ca toata lumea stie ca aici la noi in tara stai si ii astepti pe doctori sa vina sa te consulte de ti se face rau,intre timp vin la mine la usa cei trimiti de angajator si eu unde sunt ? tot la medici.Atunci cum pot eu sa ii demonstrez angajatorului ca defapt am fost la medic?(sper ca ati inteles mes. meu).Imi puteti spune va rog daca aceasta este valabila si pt cele insarcinate?.O VIITOARE MAMICA
  • 0 (0 voturi)    
    criminal (Vineri, 23 iulie 2010, 12:00)

    anti [anonim]

    Si daca sunt in CM ptr. copil bolnav si in intervalul orar vrea copilul o ,,bomboana,, nu pot iesi din casa ptr. ca sunt in arest la domiciliu :)
    Daca stau in camp cu casa si primaria nu a dat nume strazi ce scriu la adresa de resedinta ,,creanga 5 ,boschetul 7''
  • 0 (0 voturi)    
    de rasul curcii (Sâmbătă, 28 august 2010, 12:17)

    anonim [anonim]

    suntem o tara de fraieri,e abuziva aceasta lege,dar mai prosti sunt cei care emit astfel de lege.curtea constitutionala nu a observat ca prin aceasta lege se ncalca constitutia,dreptul la libertate,nu sunt intr-o faza de procedura penala,cand sunt retinut la domiciliu.daca mi vor face ceva am sa -i dau in judecata si o sa am castig,doar intr-o faza procesual penala sunt interdictii