Mamele ies in strada pentru a-si apara indemnizatia pentru cresterea copiilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 6:05 Actualitate | Esenţial

Mamele protesteaza, luni, incepand cu ora 12:00 in fata Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale fata de masura Guvernului de a diminua cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Mamele revoltate vor lua cu ele la protest si bebelusii si vor purta banderole negre in semn de doliu pentru "inmormantarea" pe care o pregatesc guvernantii. La protest sunt asteptati si tatii care nu sunt de acord cu intentia Guvernului de micsorare a indemnizatiei.

Mamele au strans peste 28.000 de semnaturi intr-o petitie pe internet prin care cer sa nu le fie redusa indemnizatia pentru copii. Vor inainta lista cu semnaturi Ministerului Muncii.

Ultima varianta agreata de guvernanti este reducerea cu 25% de la 1 iunie a indemnizatiei lunare pentru cresterea si ingrijirea copiilor.

Scaderea va fi aplicata la cuantumul rezultat din echivalentul a 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, a declarat consilierul premierului pe probleme economice, Andreea Vass-Paul.

"Varianta agreata pentru noua indemnizatie pentru cresterea copiilor in Romania este pastrarea perioadei de acordare a indemnizatiei la doi ani si a procentului de 85% din nivelul salariului obtinut in ultimele 12 luni lucratoare si diminuarea temporara cu 25% a cuantumului astfel rezultat. Vor fi mentinute limitele minimale si maximale fixe de 600 lei, respectiv 4.000 lei. Astfel, discutam despre pastrarea de facto a abordarii procentuale la un nivel de 64% din salariu, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 4.000 lei, incepand cu 1 iunie 2010", a spus consilierul premierului.

In prezent fiecare mama care are un copil in varsta de pana la doi ani primeste o suma ce reprezinta 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei.

Sambata organizatia de femei a PDL a cerut Guvernului sa nu se atinga de indemnizatia pentru mame si sa caute solutii pentru a nu diminua nici aceasta indemnizatie, nici alocatia pentru copii.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4224 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    indemnizatie (Luni, 17 mai 2010, 7:58)

    viki [anonim]

    Hai mamelor, mai lasati! Eu mi-am crescut copilul cu 100 de lei in 99, cind preturile laptelui praf erau cam aceleasi, adica 20 de lei o cutie cu lapte praf. Cind un salariu era de o suta si ceva de lei. Nu cumparam scutece de unica folosinta, spalam pelinci. Nu aveam nu stiu ce carucior de marca, jucarii de fel sau tetine nu stiu de care. Si uite ca am supravietuit chiar daca a fost greu. N-am iesit in strada, nu m-am scandalizat. Vreau sa concluzionez ca au fost vremuri cu mult mai grele.
    • +2 (8 voturi)    
      Se poate si in pestera, dar... (Luni, 17 mai 2010, 9:17)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui viki

      ...e optiunea ta....Poti sa faci si 10 copii, le dai doar apa (daca mama nu le poate da lapte, se intampla) si propun sa nici nu ii mai speli, lasa-i asa...din 10 reusesc 2...ca in jungla. Fratioare, sunt oameni capabili si pregatiti, in privat sau pe cont propriu, nu bugetari pilosi, care lunar platesc 8-9000 de ron doar impozite si drept rasplata nu primesc nimic in plus (aceleasi spitale jegoase ca si tine, aceleasi functionare scarbite, s.a.m.d). O sa imi zici ca isi platesc pensia (gluma buna, multi nu o s-o prinda datorita stresului si a 10 cafele/ zi)..asa ca mie mi se pare foarte corecta demonstratia; trebuie incurajate familiile capabile sa aiba copii; altfel ne vom umple de idioti (a se vedea ca, pana la urma, materialul genetic in tarisoara asta chiar e diluat, numai copii handicapati mental, manele si bautura de la 12 ani). Sa traiesti bine!
      • +2 (2 voturi)    
        in fine (Luni, 17 mai 2010, 11:18)

        viki [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Probabil ca vorbeste un om capabil si pregatit care, in 99, a fost platit fix pentru profesionalismul lui, iar nevasta -sa a fost la fel de capabila si profesionista si a primit banii pe care ii merita. Au avut un copil pentru care am primit bani de la stat dupa pregatirea lor si cotizatiile achitate statului si uite asa au fost incurajati sa creasca natalitatea. Probabil, nu ai copii sau ai dar nu stii cum se cresc in vremuri de austeritate. Iar familiile trebuie sa aiba copii pentru ca isi doresc acest lucru nu pentru ca le incurajeaza statul. Un copil inseamna sacrificiu, iar mamicile din ziua de azi nu cunosc acest cuvint. Ar fi cazul sa invete ce insemna cu adevarat sa fii mama.
        • +2 (4 voturi)    
          cat de ingust... (Luni, 17 mai 2010, 11:31)

          Monica [anonim] i-a raspuns lui viki

          Partea interesanta, draga viki, e ca persoanele care primesc mai mult de 600 ron pe luna au un venit care le-a permis sa se gandeasca sa-si cumpere o casa sau o masina sau sa isi faca un master in afara cu bani luati de la banca. Eu, de exemplu, daca statul decide sa-mi dea doar 600 ron am de ales intre a-mi pierde casa (pentru ca nu am bani de credite) si a ma intoarce la munca (si unde sa las copilul de 10 luni?). Aaa si da, am facut un calcul, copilul ma costa (fara haine si jucarii ci doar strictul necesar) 845 RON pe luna. Se presupune ca eu nu mai mananc, pentru ca oricum trebuie sa scap de kg din sarcina si nu mai platesc nici intretinere nici lumina nici nimic. Mda, exista si mame care isi cresc copii singure.... Felicitari ca ai reusit sa-ti cresti copilul asa in 99. Dar daca tie ti-a fost greu, nu trebuie sa ne fie imposibil noua. Stiu ca la romani "sa moara capra vecinului" e regula de baza dar daca tot nu esti parte interesata in chestiune, de ce sa dai cu parul? Nu cred ca se imbogateste statul cu cei cativa firfirei in plus pe luna pe care ii ia de la mine si nici ca-ti sta tie mancarea in gat si nu mai poti dormi stiind ca eu pot sa-mi ingrijesc copilul (cu sacrificii, chiar si cu indemnizatia intreaga).
    • -3 (9 voturi)    
      Supercorect (Luni, 17 mai 2010, 10:04)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui viki

      Si eu la fel. Am spalat scutece de am ametit. Pe mine nu ma intreaba nimeni daca sunt de acord ca din retinerile mele pe salariu (nefiind bugetar) sunt de acord cu a se da "pampersi"!

      Deja e bataie de joc cu banul public!!!!
      • +2 (6 voturi)    
        Si ce?!?!? (Luni, 17 mai 2010, 9:26)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Audit

        Daca ai tu Trabant, trebuie sa avem toti la fel?!?!?Daca tu stai intr-o garsoniera cnf 3, trebuie sa stam toti la fel?!?!? Si "pampersii" lu Basescu nu se dau din salariu tau; indemnizatia aia se da din banii platiti ca taxe de mamici...
        • +1 (3 voturi)    
          ce!?!? (Luni, 17 mai 2010, 10:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ion

          ne poti indica acea taxa platita in plus de mamici pentru indemnizatiile astea?

          indemnizatia de crestere a copilului este un ajutor social platit de stat pentru a incuraja cresterea demografica. adica platim toti. si aia cu copii, si aia fara copii.. si aia care au crescut copii inainte de 89 si nu aveau asemenea avantaje. nu este o obligatie a statului atata timp cat femeile nu sunt obligate sa nasca.

          este trist ca apare o astfel de masura, dar este mi se pare logic sa scada indemnizatiile atunci cand fondul de asistenta sociala din care sunt platite a scazut... la fel cum ne-am bucurat atunci cand au crescut..
      • +1 (1 vot)    
        ba nu e corect (Luni, 17 mai 2010, 13:31)

        Vanessa [anonim] i-a raspuns lui Audit

        Bani de pampersi s-au dat acelora care au turnat zeci de puradei fara sa cotizeze nici un leut la bugetul statului. Aia nu mai e nesimtire? E nesimtire ca altii au cotizat cu sume mari ani de zile si abia dupa ce si-au facut o situatie (casa, masina, slujba buna) au facut cel mult un copil? Din cauza unor oameni ca tine am ajuns unde am ajuns. halal sa ne fie.
    • 0 (0 voturi)    
      vai de capul tau (Marţi, 18 mai 2010, 10:01)

      danutza11 [utilizator] i-a raspuns lui viki

      Pai da ca si arunci ca si acum prostimea era incurajata sa faca copii cu droaia, sa ii creasca cu ce se poate, daca merg la scoala de bine daca nu, nu, sa aiba minim de cultura, iar cei care au fost si sunt oameni cu studii cat de cat medii daca nu universitare sa faca un copil maxim doi. Asa incurajeaza statul natalitatea in randul oamenilor cu minim de cultura. Din acest motiv tara noastra este plina de prosti si incompetenti etc (ex.medici,profesori). O sa ajungem ca noi romanii sa fim in minoritate in aceasta frumoasa tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Viki (Vineri, 25 iunie 2010, 14:05)

      elena [anonim] i-a raspuns lui viki

      E treaba ta cum ti-ai crescut copilul si cred ca habar nu ai ce vorbesti!!! Cum sa fie 20 de la o cutie de lapte in 99 cand salariul era de aprox 70-80 de lei???

      Si mamele nu au de ce lasa pentru ca ele au muncit marea majoritate si inainte de a face un copil au facut o socoteala simpla daca vor avea cu ce-l creste, nu au luat in calcul posibilitatea de a li se fura din buzuinare!!!
  • +3 (11 voturi)    
    unde se vede cum reactiile sunt identice (Luni, 17 mai 2010, 8:04)

    ? [anonim]

    indiferent daca ne numim bugetari, privati, pensionari samd. nici unii nu dau dovada de mai multa constiinta civica sau spirit de sacrificiu decat altii. ti se ia un "drept", iesi in strada, si nu te intereseaza catusi de putin ca prezenta criza ar putea sa dea peste cap intreaga tara. sunt si eu mama singura, si stiu ca cu 800 de lei nu se poate trai daca ai un copil. dar cu 1500-2000 de lei se poate. indemnizatia pentru cresterea copilului nu este atat un "drept", cat o politica a statului de incurajare a natalitatii. daca statul are acum alte prioritati, asta este. in plus, nu vad de ce limita maxima a indemnizatiei ramane de 4000 de lei. este vorba, totusi, de o suma cu care sa traiesti si sa-ti poti creste copilul, nu de o bursa de vacanta pe 2 ani.
  • -5 (11 voturi)    
    la munca! (Luni, 17 mai 2010, 8:13)

    unu [anonim]

    nu la intins mana.

    sa planga pensionarii cu 7 mil pensie. am vazut o scroafa de mamica la irealitatea tv care zicea ca are 2000 de lei si cum sa-i sacada ei! asta e nesimtire de roaman. cand toti sunt sacrificati se gasesc niste jmecheri care sa depaseasca linia continua sau sa o ia pe linia d etramvai. de-aia suntem unde suntem. un popor de hoti, nesimtiti, prosti. aproape de greci.
    • +2 (10 voturi)    
      Vb in numele tau (Luni, 17 mai 2010, 10:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui unu

      cand te referi la hot, nesimtit, prost.

      Femeia care ia 2000RON pt cresterea copilului a platit si va plati multe dari la stat.
      Basca, a platit si sotul o gramada de bani asigurari.

      Vrei sa ia ca nevasta-ta care sta toata ziua la telenovele???

      Eu nu stiu niciun pensionar caruia i-a placut cartea/munca la viata lui si care sa aiba ACUM DOAR 7mil pensie.

      La munca, nu la intins mana!!!
      • +2 (2 voturi)    
        macarale, rad in soare :)) (Luni, 17 mai 2010, 10:35)

        ? [anonim] i-a raspuns lui gigi

        "Eu nu stiu niciun pensionar caruia i-a placut cartea/munca la viata lui si care sa aiba ACUM DOAR 7mil pensie" - uite, soro, ca traiam intr-o tara de vis si nici macar nu ne dadeam seama. toata lumea ia salarii pe masura muncii, cine are carte are parte, vilele se construiesc cu sudoare, coruptia e doar rezultatul unei interpretari gresite din exterior a ambabilitatilor dintre cetatenii patriei noastre. iar producatorii sunt inmiit fericiti de preturile pe care intermediarii li le arunca condescendent. vai, ce tara minunata.
  • +4 (8 voturi)    
    Inconstiente (Luni, 17 mai 2010, 8:16)

    shuly [utilizator]

    Nu au de ce sa protesteze.Romania are una dintre cele mai mari si de durata indemnizatii de crestere copil din Europa.Si noi asteptam un copil in Decembrie anul acesta dar decat sa ii dea statul 600 Ron ca pentru primul copil mai bine ramane un procent din venit deoarece iesim mult mai bine intrucat muncim si avem venit destul de bun.
    • -1 (1 vot)    
      Au tot dreptul sa protesteze (Luni, 17 mai 2010, 11:26)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui shuly

      Nu stiu daca tu intelegi ceva din ce-ai scris, dar sigur ai o problema, ori nu cunosti limba romana, ori esti vre-un strain care abia si-a obtinut cetatenie romana. Dupa felul in care te exprimi iti spun cine esti. Esti un parvenit cu liceul terminat in 93' care a luat diploma de bacalaureat acum 2 ani. Dupa 97' s-a apucat sa puna parchet laminat sau sa vanda adidasi adusi de la turci, evident toate activitatile prestate la negru, si iata de unde prosperitatea. Normal ca omul n-are nevoie de indemnizatie cand el n-a platit nimic la stat. Spre deosebire de tine, care nu te-ai deranjat sa cotizezi la stat, noi am cam cotizat cam in fiecare luna cu taxe si impozite la stat si nu vrem sa credem c-am cotizat ca sa sustinem campaniile electorale ale vre-unui partid.
  • -4 (8 voturi)    
    sa munciti nu mai stiti... (Luni, 17 mai 2010, 8:16)

    kase [anonim]

    mamele astea mai bine sa se duca sa munceasca, nu sa stea in fata guvernului la pomana. romanii s-au invatat numai la cersit. puneti mana sa munciti daca vreti copii, nu stati cu mana intinsa. numai ajutoare de la stat vreti. unii cu munca altii cu mana intinsa...
    • +4 (8 voturi)    
      ba tocmai ca muncim (Luni, 17 mai 2010, 9:16)

      cata [anonim] i-a raspuns lui kase

      Voi ori sunteti pusi de "sistem" sa denigrati/dezinformati/bateti campii, ori nu va duce mintea. Problema cea mai mare este instabilitatea cretinoida a politicianului roman care promite doar ca sa ia voturi. Pe promisiunea asta a lui oamenii carora le pasa de viitorul lor si al copiilor isi fac planuri/strategii (ce lucruri pot cumpara, ce fel de medici abordez -ca unii sunt mai scumpi, altii mai ieftini, etc). MOdificarile negative iti dau planul peste cap...si culmea doar pe ale tale nu si pe ale lui caci el, maria sa politicianul, n-are nicio treaba; fura linistit in continuare. Eu pentru a avjunge la suma maxima am muncit in ultimii ani in 2 locuri...mai mult de 12 ore pe zi. Si acum vi tu si acuzi ca nu muncim? Pai ce-ai vrea, sa mergem la serviciu cu pruncul la san?? Sau gandesti ca Basescu ce spunea ca pe vremea lui nu existau decat scutece?!! Pai ca raspuns la idiotenia lui pot spune ca si pe vremea bunicului conducatorul tarii mergea cu trasura. O sa folosesc eu scutece cand o merge si el la coada calului! Iar tuar fi bine sa mai si gandesti un pic inainte de a scrie! Inchei cu o vorba romaneasca inteleapta: "Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita!"
    • +7 (11 voturi)    
      aberatii (Luni, 17 mai 2010, 10:05)

      ? [anonim] i-a raspuns lui kase

      stimate domn, daca mamele se duc sa munceasca, cine sta cu copiii?
      copiii aia trebuie alaptati, ingrijiti, supravegheati. trebuie sa se comunice cu ei non stop pentru ca sa se dezvolte armonios din punct de vedere intelectual si afectiv. ia dati o raita prin institutiile de invatamant ale patriei sa vedeti ce specimene avem. si o sa platiti greutatea in aur pentru un copil normal. care este un viitor adult normal.
      eu zic sa multumim pentru cei 2 ani de concediu maternal si sa suportam si o indemnizatie mai mica, pentru ca, oricum, conditiile sunt foarte bune. macar pentru acei primi 2 ani din viata copilului.
      • +3 (3 voturi)    
        Am vazut ce copii ies, (Luni, 17 mai 2010, 10:48)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui ?

        dupa ce stau mamele cu ei acasa.
        Obraznici, insensibili, fara simtul realitatii, ....
        Asta se intampla de 20 de ani.
        Si apoi ce mai spui de tigancile care fac la copii din an in an si stau acasa pe banii mei?
        Eu as da indemnizatie numai femeilor care au muncit macar 2 ani inainte.
        Gata, le/a lovit pe mame in... pampersi!
        Sa fim seriosi!
        Multe stau si fumeaza, beau cafele, cade, are balta peste. Copii, repet, needucati, obraznici, fitzosi...
        Nu toti, dar cei mai multi asa sunt!
    • +1 (1 vot)    
      Daca ar durea prostia cati ar mai ulra in tara ast (Luni, 17 mai 2010, 11:41)

      monica [anonim] i-a raspuns lui kase

      Am muncti de la 18 la 35 de ani si am cotizat la stat din plin., Am dat pe luna cat altii nu primesc intr-un an. Cand ma duc la medic am parte de acelasi tratament ca oricine si de aceleasi servicii. Cand ma duc la politie sunt tratata la fel. Ei bine, cand in sfarsit fac un copil pentru ca imi pot permite sa-l ingrijesc vreau sa am parte de un standard de viata asemanator celui pentur care m-am zbatut. Si nu, nu am vila in buricul targului sau Mertan la poarta. De intins mana si de cersit cersersc cele care au salariu de 500 ron pe luna (daca o mai exista) si care toarna copil dupa copil ca statul ii da 600 cat timp sta acasa, nu eu care am platit si o sa mai platesc la stat de sute de ori mai mult decat banii pe care mi-i da sa-mi cresc copilul.
    • 0 (0 voturi)    
      muncim, muncim (Marţi, 18 mai 2010, 1:03)

      io [anonim] i-a raspuns lui kase

      auzi kase, unii chiar muncesc si au avut TOT salariul pe cartea de munca si au platit ani de zile la stat si cand s-a intamplat sa pice bolnavi n-au luat macar un medical amarat desi au cotizat mult mai mult decat tipi cu gura maere ca tine. Iar indemnizatia mamelor nu este un ajutor social, nici o prima, este rezultatul acelor bani pe care i-am platit ca proastele eu si alte mame cu salarii nesimtite. Dar stii ceva? Erau nesimtite pentru ca noi munceam 10-12 h/zi si nu aveam timp sa ne uitam la tembelizor cum faci tu. Asa ca scutizeaza-ma cu comentarii de-astea de doi lei. Daca imi taie 25% din veniturile pe care le am acum, o sa mai mananc doar apa pentru ca restul banilor mei si ai sotului mei se duc sa platim casa pe care noi n-am contruit-o din bani de spaga cum fac astia care taie ajutoarele sociale, ci ne-am indatorat cu 65% din venituri inainte sa apara criza si cresterea euro cu 1 leu/unitate. SO tot eu platesc si acum nu?


      Eu una ma voi descurca pana la urma dar asta doar pentru ca am un copil peste un an si POATE dar POATE mi-l primeste cineva la o cresa de stat unde voi cotiza cu cafele si spagi inainte si dupa. Inainte sa se uite la noi si dupa sa imi schimbe copilul. De fapt fac tot posibilul sa emigrez.

      Mi-e scarba de atitudinea unora ca tine.
  • 0 (8 voturi)    
    cam exagerati.. (Luni, 17 mai 2010, 8:16)

    pehash [utilizator]

    "inmormantarea" pe care o pregatesc guvernantii!?
    sa fim seriosi.. pana acum aia 600 ron erau ok si dintr-o data se moare de foame?
    e o scadere cu 25% a unui ajutor social, desi se pastreaza aceeasi limita minima. daca salariile la bugetari scad cu 25%, iar la privat de anul trecut au intrat in somaj vreo 3-400k (din 3 milioane) de unde vreti sa se colecteze indemnizatiile astea?
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 17 mai 2010, 10:54)

      teodora [anonim] i-a raspuns lui pehash

      De ce nu traiesti tu cu 600 ron dupa ce ai contribuit timp de vreo 10 ani cu sume enorme la bugetul de stat .Si stai ca noi viitoarele mamici nu putem trai , din pacate, doar cu aer.Stii ce zicea odata Gigi , dragul de Becali, ca esti fraier daca pe madat nu-ti faci 1 mil de euro.Din ce bani 1 mil?O data se putea...de ce sa impart eu care am contribut cu toate tigancile care n-au pus mana pe lucru de cand sunt, si pe care imi vine sa le stang de gat pe stada si pe oriunde inceraca sa-mi vanda ciorapi fara sa plateasca o taxa?Uite ce incurajezi tu, dezvoltarea unei natiuni de tigani ...tare sunt curioasa cine va plati ratele la FMI dat fiind ca numai tigancile mai nasc dat fiindca primesc 800 ron ( si mie mi-ar place sa nu fac nimic si sa vina statul sa-mi dea 800 si sa ma duc la spital fara sa fi contribuit cu nimic) sunt si care le place sa munceasca...Copii tai si ai mei, daca vom mai sta aici..asa ca , daca te incearca atat de tare solidaritatea, taie-ti tu din salar pana la limita a 600 roni pt a scoate tara de unde e.Doar gura e de voi!.Fatal error Guvernul si Traian Basescu,
      • -1 (1 vot)    
        Ai contribuit si pentru (Luni, 17 mai 2010, 12:43)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui teodora

        alte lucruri nu numai pentru crestere copil. Adica de banii retinuti te duci si in spital, si la scoala, te protejeaza si politia, ai si pensie, etc.
        Nu va mai involburati atat ca nu aveti dreptate. Eu atat spun: sa va dea DOAR indemnizatia dar ADIO lapte praf, scutece absorbante, medic de familie cu coplata, etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Nesimtire crasa! (Luni, 17 mai 2010, 8:24)

    Claudiu [anonim]

    Nu va fi niciodata bine in Romania, atata timp cat politicienii sunt cei mai mari hoti ai aceste natiuni!!
  • +2 (2 voturi)    
    pentru informare corecta (Luni, 17 mai 2010, 8:59)

    misescu [utilizator]

    date despre concediul maternal in lume!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

    http://www.coe.int/t/dg3/familypolicy/Source/3_3_1%20Maternity%20leave.pdf
  • +4 (6 voturi)    
    Bani din evaziunea fiscala (Luni, 17 mai 2010, 9:13)

    Mircea [anonim]

    Banii care ar rezulta din evaziunea fiscala ar fi suficienti sa completeze bugetul astfel incat sa nu mai fie nevoie de nesimtita diminuare a indemnizatiei pentru cresterea copilului.
    Care sunt institutiile platite pentru a nu exista evaziune fiscala ? Pai, ele sa-si faca datoria, fratilor ! Ca salarii, slava Domnului au, destul de mari... Dar aceste institutii se prefac doar ca lucreaza. Pentru a avea "activitate", ele controleaza ABC-urile, firmele mici, pe care le amendeaza frenetic... Fac treaba, baietii... Dar rechinii mari? Marii datornici ? Clientela ? Sponsorii? Dar comertul cu tigari, alcool, combustibili, energie, etc.? De aceea, statul, prin institutiile sale, este singurul vinovat de evaziunea fiscala. Nu pensionarii, nu mamele cu copii, nu bolnavii. Rusine sa va fie, incapabililor !
    • +3 (5 voturi)    
      sarmanii romani... (Luni, 17 mai 2010, 10:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Deci mai nou hotul (evazionistul) n-are nici o vina. Nu mai conteaza ca fiecare act de evaziune fiscala implica o gramada de persoane care stiu, dar nu spun nimic. Daca lucrezi intr-o firma care plateste salarii cel putin partial la negru de vina este statul ca nu combate evaziunea? Daca treci prin piata si cumperi tigari fara timbru de la o anumita minoritate etnica de vina este doar statul, ca nu te-a prins in flagrant, dar tu esti bine intentionat? Si exemplele pot continua... Mai exista nevinovati in tara asta!?
  • -3 (5 voturi)    
    Pomeni (Luni, 17 mai 2010, 9:29)

    Vasile [anonim]

    Asta este tara de pomanagii. N-am auzit pina acum ca o tara din Europa sa dea atit de mult pentru un copkil. Nici macar aici in tara asigurarilor sociale Suedia nu se da pentru fiecare copkil 85% din leafa timp de doi ani. In loc sa va duceti la demonstratii aiurea mai bine v-ati duce la munca !
    • 0 (0 voturi)    
      nu se plateste (Marţi, 18 mai 2010, 1:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Nu se plateste in suedia sau in alta part 85% din salariu,d ar acolo nu se castiga in medie 300 de euro, ci 1800. Ceea ce, sa fim seriosi, ajung pentru mai multa mancare si pentru facturi decat ne ajung noua aici astia 3-400 de euro. Nu stii pe cineva care angajeaza in suedia?
  • +3 (7 voturi)    
    bai vasile (Luni, 17 mai 2010, 9:42)

    gogu [anonim]

    dar ia spune-ne noua in suedia ta, cum e cu cresa, gradinita, etc, ai unde duce copilul? daca iti iei liber d ela servici, te obliga sa iti tii copilul cu tine acasa ziua respectiva? care sint conditiile din crese/gradinite in suedia etc? nu mai fii idiot, si nu mai fa asemenea comparatii.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu stii ce vorbesti (Luni, 17 mai 2010, 9:44)

    laur [anonim]

    Sunt de acord cu tine ca e mutl poate 2 ani. Dar in strainatate salarul unui angajat permite angajarea unei bone. La noi bona s-ar putea sa castige mai bine decat angajatul. Nu poti sa lasi copilul la 6 luni singur in casa. Poate da Domnul si ajungi si tu si ai sa vezi. Si sa stii ca femeile alea platesc luna de luna CAS. In rest nu pot sa zic decat ca esti un incult.
    • 0 (2 voturi)    
      Pacat (Luni, 17 mai 2010, 8:55)

      O mamica [anonim] i-a raspuns lui laur

      Imi pare rau ca in fata unor probleme majore, in loc sa fim uniti aruncam cu noroi in unii si altii. Guvernul a aprobat legea indemnizatiei de 85%, mamele care au muncit si au venituri mari au cotizat la stat mai mult, deci e meritul lor sa ia indemnizatia respectiva. Vremurile s-au schimbat, cerintele sunt altele, de ce sa nu luptam pentru un trai mai bun si mai decent pentru viitoarea generatie. Daca vremurile trecute au fost grele, nu inseamna ca va trebui sa traim in aceleasi conditii. Din pacate nu suntem uniti, indiferent de varsta, venit, ci veninosi si rai. Mai bine ne uitam in curtea vecinului, decat sa ne vedem de ale noastre si sa sprijinim viitorul.
      • -2 (4 voturi)    
        Este criza (Luni, 17 mai 2010, 10:41)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui O mamica

        In vremuri de criza trebuie ca toti sa stringa cureaua. Asa s-a facut peste tot si aici in Suedia si n-a iesit nimeni la demonstratii. Lumea a inteles ca traim vremuri mai grele si a acceptat.Numai acolo la voi in tara pomanagiilor, voi toti vreti ca sa vi se dea. De unde sa vi se tot dea ? ca de produs nu produceti nimic. Vreti bani de la UE de la guvern de peste tot dar voi nu faceti nimic pentru tara voastra. Nu titi decit sa furati, sa prostiti sa jmecheriti sa pacaliti sa delapidati si aveti pretentii de viata buna.
        • 0 (0 voturi)    
          Mars (Marţi, 18 mai 2010, 9:02)

          O romanca [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          Nu inteleg ce te intereseaza pe tine cum e aici la noi. Tu veziti de tara ta Suedia si cruta-ne pe noi de comentariile tale. Ca doar din cauza diasporei il avem acum presedinte pe distinsul marinar. Tu ce-ai facut pt tara asta de ne judeci pe noi cei ramasi aici???? Nu poti dormi tu in Suedia ca facem noi aici mitinguri, nu?? Vasile ai fost si Vasile o sa ramai toata viata ta....
    • +1 (1 vot)    
      bombona.. (Luni, 17 mai 2010, 10:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui laur

      deci.. in suedia/norvegia/franta... salariul unei mame ii permite sa angejeze o alta suedeza/n/f.. bona? si aia din salariul de bona o sa-si angajeze si ea o bona, nu? si tot asa?...
      sa fim seriosi! in occident isi permit sa angajeze sclavi din estul europei sau asia, care sunt fericiti sa munceasca pe nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      Pomeni (Luni, 17 mai 2010, 10:27)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui laur

      Daca nu esti in stare pomanagiule sa-ti cresti copkilu mai bine nu-l mai faci. Ai pretentia ca sa platesca altul pentru tine ca sa-ti creasca tie copkilu si tu sa stai cu bautura-n nas toata ziua?
      • 0 (0 voturi)    
        nu cumva vii tu sa schimbi si pampersi? (Luni, 17 mai 2010, 12:52)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

        mai Vasile, de ce nu taci tu din gura si iti vezi de treaba ta in Suedia, ca vad ca vorbesti numai si numai tampenii. Eu aici in Romania, platesc niste taxe. Si cand cer ca statul sa imi dea ceva, nu cer poaman. Ca sa inteleaga si cei batuti in cap ca tine...daca platesti Casco 10 ani si ai un accident, ceri poamana cand vrei sa ti se repare masina??? Poate ca impozitele la stat sunt putin diferite, dar principul e acelasi. Platesti acum ca sa beneficiezi cand ai nevoie...la pensie de exemplu. Dar ca statul sa iti poata plati peste 20 de ani pensia, are nevoie ca ca peste 20 de ani sa mai existe niste platitori de taxe...adica copiii de astazi. De asta investeste statul in copii . Poate ca in Suedia nu exista concediu 2 ani, dar cu siguranta exista crese sustinute de stat unde poti sa iti duci copilul...sau ei ii lasa singuri acasa la 6 luni?
        • 0 (0 voturi)    
          da da (Luni, 17 mai 2010, 13:54)

          valkyrie [anonim] i-a raspuns lui sandraAAA

          "poate ca impozitele la stat sunt putin diferite dar principiul e acelasi " ?! Iisuse cata prostie ! Du-te mai fata si ia o carte de economie sau cauta pe Internet si informeaza-te ca habar nu ai despre ce vorbesti tu acolo si mai esti si convinsa ca ai dreptate ! :))
          • 0 (0 voturi)    
            ok...poate aduci si niste argumente!!! (Luni, 17 mai 2010, 15:47)

            sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui valkyrie

            nu am pretentia ca sunt economist...dar poate tu care citesti atatea carti de economie imi explici pt ce platesc impozite, taxe, TVA etc?? Ca sa platesc campania electorala a lui Base??? Eu cred ca le platesc ca sa am o pensie, ca sa am acces la serviciile de sanatate, ca sa circul pe sosele decente, ca sa pot sa imi cresc copiii intr-un mediu sanatos,. Deci? Astept si explicatiile tale, ca de inteligenti care doar iti spun ca nu ai dreptate si punct, sunt satula ...
        • 0 (0 voturi)    
          Sigur (Luni, 17 mai 2010, 15:51)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui sandraAAA

          La noi aici se platesc taxe mari ca sa beneficiezi de ajutoare sociale. te rup astia cu impozitele. vor doar va faceti ca platiti impozite si mai aveti si pretentii milogi ce sinteti. Treci la munca !
          • 0 (0 voturi)    
            taxe (Marţi, 18 mai 2010, 1:18)

            io [anonim] i-a raspuns lui Vasile

            in romania exista aproximativ 102 taxe/cap de locuitor. In Suedia cate sunt?

            Cand incercam sa ne facem o firma trebuie sa platim niste taxe fie ca producem fie ca nu producem ceva, este aproape imposibil sa ajungi sa scoti ceva de pe urma ei.

            mai mult, daca ai angajati, ei iau 50% din banii pe care ii platesti tu pe fundul lor; pentru ca sunt alti 50% pe care ii virezi la stat sub forma de CAS, CASS_uri, etc... Si ca si cum nu e de ajuns, si din cei 50% pe care ii primeste angajatul se mai impoziteaza ceva.

            Daca vreau sa decontez un TVA trebuie sa am 10 controale. Daca vreau sa fac cea mai mica schimbare, ma astept la alte controale. Si nu, nu incerc sa fac evaziune fiscala sau sa fur intr-alt fel. Am suspendat firma pentru ca trebuia sa imi dau salariul pe o luna ca impozit al lui Boc desi nu mai aveam activitate de cateva luni.

            SI daca e asa de bine in romania tu de ce plecasi sa platesti taxe la suedezi? Hai aici si imbogateste-ne, muncitorul lu peste.
  • -3 (5 voturi)    
    prea multe pretentii !! (Luni, 17 mai 2010, 9:45)

    ana [anonim]

    am auzit in dimineata asta la radio ca o mama, sa ia indemnizatia de copil mai mare,la rugat pe angajator sa i treaca in cartea de munca un salar mai mare sa poata lua indemnizatie pt cresterea copilului mai mare si spunea ceva de genu sumei de 1.100 lei.pai fratilor si cine nu are pile la angajator sa ia 600 lei sau 800 lei ??
    eu mi am crescut copilul cu lucru in 3 schimburi pt ca nu suporta cresa si am stat 3 luni acasa si nu am primit un leu.nu vi se pare ca aveti prea multe facilitati plus mai si inselati statul cu tot felul de aranjamente sa luati bani mai multi??
  • 0 (2 voturi)    
    Pacat ca s-a ajuns aici (Luni, 17 mai 2010, 10:01)

    ciprian [anonim]

    Pacat ca s-a ajuns aici .... sper ca macar acest protest sa ii trezeasca pe cei care oricum spuneau ca nu o sa se atinga de copii.
  • +3 (3 voturi)    
    Propun sa se lase (Luni, 17 mai 2010, 10:01)

    Audit [utilizator]

    indemnizatia dar sa DISPARA absolut toate celelalte ajutoare: prima la nastere, retete lapte gratuit, chilotei absorbanti, trusou, etc.
    Faceti copii in mod responsabil nu pentru sex. Este ceea ce recomand celor ce ies in strada.
    • +1 (3 voturi)    
      copii pt sex??????? (Luni, 17 mai 2010, 9:17)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Audit

      nu stiu cate sute de ani ai, dar nimeni nu mai face copii pt sex....s-au inventat anticonceptionalele care-s putintel mai ieftine decat cresterea uni copil! mai bine taci, nu mai vorbi prostii:D
    • 0 (2 voturi)    
      In mod responsabil? (Luni, 17 mai 2010, 10:39)

      citizen_of_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Pai cu masura asta lovesc tocmai in cei care fac copii in mod responsabil. Noi de exemplu am planificat primul nostru copil abia in momentul in care situatia noastra financiara, si contextul economic au permis sa ii putem asigura o copilarie fara griji si o educatie corespunzatoare. Insa surpriza! Indemnizatia pentru cresterea copilului se modifica drastic de pe o luna pe alta! Ce posibilitati avem noi sa reactionam, sa gasim o noua sursa de venit in doar 2-3 saptamani?? In principiu pot intelege ca se pot schimba prioritatile statului, si nu mai este sustenabil proiectul de incurajare a natalitatii in randul intelectualilor, dar astfel de schimbari nu se pot face de pe o luna pe alta! Stimati parlamentari, un copil nu se poate face de pe o luna pe alta, si nici nu ii pot da "cancel" de fiecare data cand scoateti o ordonanta de urgenta! Daca intr-adevar am ajuns intr-o situatie economica asa grava incat trebuie sa taiem de la copii, mame si pensionari, refuz sa cred ca aceasta situatie nu a fost previzibila cu cateva luni (poate chiar cu an) inainte. Va asteptati sa planificam lucrurile in mod responsabil, dar in tara asta ce mai poti planifica?
    • 0 (0 voturi)    
      despre ce vorbiti? (Luni, 17 mai 2010, 14:44)

      Irinaa [anonim] i-a raspuns lui Audit

      A mai scris inca cineva si chiar nu stiu despre ce vorbiti. Oameni buni nimeni nu-ti da chilotei absorbanti gratis cand nasti, iar despre retetele gratuite de lapte praf ... ma cam indoiesc ca acest lapte exista pe stoc si este suficient pentru toti copiii care se nasc. Eu sunt una dintre mamele care nu a primit si nici nu a solicitat nici o reteta de lapte praf gratuit si ca mine sunt multe.
  • 0 (6 voturi)    
    sila (Luni, 17 mai 2010, 10:04)

    miruna [anonim]

    Mai draga doamna viki, or fi fost vremuri grele, dar mie mi se ia un drept acum care era stabilit prin lege. Salariul pe care il am se datoreaza celor trei facultati pe care le-am facut. Doamna ? anonim sa ma sacrific cum? Sa imi cresc copilul cu iarba, sau cum? Constiinta civica? Esti cititoare fidela a EVZ, nu? NICI NU MAI VREAU SA CITESC COMENTARIILE...MI SE FACE SILA...Ca de obicei, mergem dupa principiul, daca imi ia mie, de ce sa nu i se ia si celuilalt? PORCILOR!
    • 0 (2 voturi)    
      lasati iarba in pace.. (Luni, 17 mai 2010, 10:31)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui miruna

      adica nu te deranjeaza sa primesti drepturi.. prin lege.. dar ti se face sila cand mai pierzi din ele? cu trei facultati.. hmmm inteleg ca ai deja indemnizatia maxima de 4000 ron? nu-ti ajunge de iarba? pai depinde ce fel de iarba vrei sa-i dai copilului, ca exista intr-adevar si ierburi mai scumpe... :))

      totusi de la prea multa iarba cred ca ai inteles gresit 'principiul'. in realitate principiul spune ca atunci cand se ia de la altii care muncesc si ti se da tie care stai acasa trebuie sa accepti ca daca altii aia au mai putin o sa ai si tu mai putin.. indemnizatia nu este o obligatie, ca nu te obliga nimeni sa faci copii. este doar o parghie prin care statul incurajeaza cresterea demografica. cand nu-si mai permite nu o mai face..
      • -1 (1 vot)    
        Impozite (Luni, 17 mai 2010, 11:00)

        miruna [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Sa spunem ca am 4000 RON indemnizatie. Eu cui am platit impozite lunare timp de 10 ani pentru astia 4000 RON? SA SE IA DE LA ALTII SA MI SE DEA MIE????? :)) PROBLEMA TA E CA TI SE IA TIE SI MI SE DA MIE? Daca merg pe acelai rationament, ineamna ca eu muncesc ca tu sa primesti pensie. CAT SI-A PERMIS STATUL SA NI SE DEA ACEASTA INDEMNIZATIE? PUTIN INAINTE SI PUTIN DUPA ALEGERI? :))
        • +1 (1 vot)    
          impozite.. (Luni, 17 mai 2010, 11:38)

          miron [anonim] i-a raspuns lui miruna

          firul ratiunii tale este cam scurt miruna.
          ai platit doar tu impozite speciale pentru cresterea copilului timp de 10 ani? da, se ia de la altii ca sa ti se dea tie. problema nu este neaparat ca se ia de la altii, intelegem cu totii importanta copiilor in societate si nevoia de siguranta financiara a parintilor, problema este ca se ia de la altii si momentan 'altii' castiga mai putin, deci nu-si mai permit sa-ti dea tie la fel de mult..

          nu mergi pe acelasi rationament. cotizam toti pentru fondul de pensii pentru ca, eventual, toti vom ajunge sa beneficiem de el... dar poate ca nu vom creste copii toti. sau poate ca altii au crescut deja copii in vremuri in care nu existau aceste indemnizatii.
          • 0 (0 voturi)    
            Ratiune (Luni, 17 mai 2010, 11:52)

            miruna [anonim] i-a raspuns lui miron

            1. Am scris eu ca am platit astfel de impozite speciale? Am platit in schimb impozite pentru sanatate. Crezi ca nasterea si analizele din timpul sarcinii au fost gratuite asa cum ar fi fost legal sa fie? :))
            2. Rationamentul este gresit, logic. Faceam doar o paralela cu ceea ce spunea domnul care mi-a raspuns.
            Deci, al cui fir al ratiunii este mai scurt?
    • +1 (1 vot)    
      3 facultati? Ma uimesti. (Luni, 17 mai 2010, 10:57)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui miruna

      Si eu descopar la serviciu nulitati peste nulitati care au 2 facultati (pana mai ieri nu aveau nici una!) si 1 master dar 3 facultati!!!??? Felicitari. Banuiesc ca toate 3 in acelasi timp la capacitatea ta. Spiru, Romano-americana, Hiperion sa traiasca.
      Pe cand doctorate?
      • 0 (0 voturi)    
        Frustrare (Luni, 17 mai 2010, 11:41)

        miruna [anonim] i-a raspuns lui Audit

        Esti frustrat, CLAR! Sunt de acord cu tine! Cei care termina la particular sunt NULITATI si din punctul meu de vedere. Numai eu stiu cat m-am chinuit sa imi pot plati doua din cele trei facultati. Cred ca ar fi cazul sa nu mai continui astfel de discutii, cu atat mai putin sa ma justific. Este clar ca nu putem fi de acord toti asupra unor aspecte.
  • -2 (4 voturi)    
    taxare (Luni, 17 mai 2010, 10:06)

    mama2copii [anonim]

    Daca s-ar impozita acest venit si s-ar opri din el toate asigurarile sociale ar fi mult mai corect, chiar daca se da pentru 2 ani. Ok, 2 ani, dar cu toate opririle, ca oric angajat. Poate ca asa s-ar rezolva multe probleme si nu s-ar mai trezi atatea voci indivioase... in definitiv si mamele au nevoie mai departe de contributie la pensie, CAS, sau, de ce nu, ca obligatie, la somaj. Deci.. parerea mea...
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Taxare (Luni, 17 mai 2010, 10:52)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui mama2copii

      De ce sa se mai impoziteze inca o data? Indemnizatia asta este un procent din veniturile mele nete, adica deja impozitate. E logic ceea ce spui, sa fie din nou impozitate?
  • +2 (4 voturi)    
    asta este! si nu pt prima oara.. (Luni, 17 mai 2010, 10:07)

    klau001 [anonim]

    Si eu sunt mamica de 2 copii.. si in 2007 cu primul copil ar fi tb sa iau 200+800 ron.. am considerat ca nu pot sa traiesc din asta ca urmare la terminarea concediului medical eram inapoi la munca pe baricade.. bineinteles cu ajutorul angajatorului care a preferat sa revin la munca atat cat pot si plata integrala a salariului si am inceput cu 3 ore /zi ajungand dupa 6 luni la 8 ore /zi. Asta a fost si asta voi face incepand de azi cand mi-a expirat concediul de maternitate obligatoriu. Marea prostie a fost si este acordarea celor 2 ani care nu face bine nimanui.. nici copilului nici mamei... mai bine in acesti 20 de ani se incurajau infiintarea de crese si nu statul acasa.. In 2 ani de zile orice mama cand revine la munca este rupta de realitate.. ca si cum ai lua-o aprope de la inceput.. plus ca in 2 ani de stat cu copilul nu stiu cat de bine ii este si lui.. majoritatea mamicilor pe care le stiu au renuntat dupa 1 an si au revenit la munca .. o luau razna cum se zice.. de inactivitate.. sunt multe de zis.. dar asta este.. vom trai .. si vom vedea..
  • 0 (2 voturi)    
    pentru toti cei care sunt impotriva (Luni, 17 mai 2010, 10:33)

    EU.GEN [anonim]

    Banuiesc ca toti cei care sunt impotriva fac parte din categoria celor fatati de mamele lor si aruncati ca niste nimicuri, tratati cu indiferenta, crescuti de bunici sau in centre de reeducare. Mai mult ca sigur, mare parte nici nu sunt parinti.
    Adica, cum vine treaba asta: se schimba regulile in timpul jocului? Unde ati mai vazut asta?
    Acum, statul are are prioritati. Corect: aceleasi ca si pana acum.. sa FURE de la toti, in mod constant fara sa renunte la comisioanele lor.
    Revin, toti cei care sunteti impotriva protestului mamelor, sunt fie din regnul animalelor care fura si nu vor sa-si ia de la gura, nici in criza, ori fac parte din regnul celor care au fost tratati cu indiferenta de catre parintii lor.
    Iar catre Boc si mamica lui, care a afirmat despre mame ceva de genul: "Daca nu va place munca, mergeti de dormiti" : Regret ca retardaul familiei este in fruntea guvernului acestei tari. Ar trebui internati in ospicii cei care gandesc ca numai de la saraci poti suge.
    Masura: Ar trebui confircate toate averile mai mari de 500.000 EURO. Nimeni in tara asta nu poate face mai multi bani cinstit. In plus, toti membrii guvernelor din '89 pana in prezent ar trebui trasi in tzeapa, pana la ultmul, in piata Constipatiei, public, inclusiv cei din guvernul actual.
    Hua idiotilor ...
    • +1 (1 vot)    
      Eu banuiesc ca sunt (Luni, 17 mai 2010, 10:59)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui EU.GEN

      dintre cei ce incurajeaza munca nu statul acasa, incurajeaza crearea de gradinite si implicit locuri de munca, etc.
      Dar ai dreptul la opinia ta a celui ce sta lipit de portofelul meu.
      • +2 (2 voturi)    
        pentru gabish (Luni, 17 mai 2010, 11:34)

        EU.GEN [anonim] i-a raspuns lui Audit

        La cate taxe si impozite am platit si eu si sotia mea, nu primesc nici a 10 parte in 2 ani de concediu pentru creterea copilului. Muncesc de la 18 ani, acum am 30. Lunar mi se opreste numai mie din salariu, 3.900 lei. Daca ma duc la spital, trebuie sa dau spaga, ba mai nou, ar trebui sa platesc spaga + taxa. Administratia financiara ma haituieste ca nu am platit impozit pe o masina pe care am vandut-o de 5 ani.
        La nastere, mi s-a spus pe fata ca ma costa 5.000 lei, si am preferat sa platesc 5.900 din buzunar, pentru o nastere in sistem privat.
        Ce primesc eu din taxele si impozitele pe care le platesc eu?
        In plus, cineva a spus ca nu se justifica sa primeasca mamicile 85% din salariu, mai ales ca nu au cotizat nici macar un sfert cat au muncit.
        Pai la ce varsta vrei sa se faca copii? La 30, 40, 50 ani, dupa ce platesti suficiente taxe si impozite, dar si cand riscul de a naste un copil bolnav creste de cateva sute de ori?
        Toti retardatii care sunt impotriva sa se abtina. Si eu incurajez munca, dar incurajez si respectul fata de cei care muncesc si au nevoie de suportul Statului atunci cand are nevoie. In caz contrar, pot da Statul in judecata ca nu ma respecta, asa cum scrie si in Constitutie. Dar cu "cartea cartilor" numita constitutia este alta poveste de adormit copii.
        Rusine tuturor celor care ne considera numai buni de muls ...
        • 0 (0 voturi)    
          chill (Luni, 17 mai 2010, 16:55)

          zulu [anonim] i-a raspuns lui EU.GEN

          @eu.gen Nu te mai obosi sa raspunzi tuturor retarzilor.

          gabish si pehash sunt de fapt boc si baselu deghizati in forumisti care incurajeaza munca in detrimentul statului acasa. Ei sunt in acelasi timp si reprezentantii tuturor mamicilor care au crescut copii in conditii mult mai grele, care au facut sacrificii mult mai mari pe care tin musai sa ni le arunce noua acum in cap de parca a fost vina noastra, hranite doar cu aer si in zilele bune un pahar de apa, si care se intreaba cu indreptatita manie proletara " 'ti ale dreacu de cersetoare, voi de ce sa o duceti mai bine?". Tot baieteii astia doi cu nume ..."sh" (second hand bag de seama) ii reprezinta si pe vajnicii jucatori de "mangaie balosul" si "omoara maimuta" - categoria pro, ambidextru. Astia isi inchipuie ca treaba cu copilul e ca o partida de sex imaginar cu jenna jameson si ca tot ceea ce trebuie sa faci dupa "nastere" e sa te speli pe maini.
  • -1 (3 voturi)    
    indignare (Luni, 17 mai 2010, 10:36)

    ravena53 [anonim]

    Nu vreau sa cred ca e adevarat.In tara asta nu mai sunt bani de salarii si pensii iar pe asa zisele doamne mame le doare ca nu le mai da pempersi hidade, am ajuns de risul curcilor cu asa cerinte.Ca sa nu fiu acuzat ca am ceva cu ele le rog pe cele ce se plng pe net sa ne scrie in ce tara de pe glob ami stau mamele asa perioada acasa cu copii sunt platite si le da si pemparsi.Am ajuns ridicoli,in alte tari nu te tine in servici daca nu dovedesti ca ai cu cine lasa copilul,la noi vreti sa stati acasa 2 ani si cu atitia bani.daca ati uitata intrbati va mamele cit au stat acvasa cu voisi cu ce bani.?Ar trebui sa va vedeti lungul nasului si sa mai terminati cu prostiile.
  • +1 (3 voturi)    
    au dreptate mamicile (Luni, 17 mai 2010, 10:41)

    Crisa [anonim]

    Si eu am nascut gemeni in 1993 si am spalat scutece de am innebunit , cumparam lapte praf 8 cutii in fiecare saptamana , nu am avut norocul sa primesc ajutor de nici un fel de la stat. Dar nu mi se pare deloc corect ce fac acesti nenorociti cu indemnizatia pentru cresterea copilului. Sa nu iti pese deloc de viitorul demografic al acestei tari e strigator la cer ! Cine o sa mai faca copii in Romania ? Copiii mei primesc alocatie de 42 de lei si din 1 iunie vor primii 35,70 de lei . Au idee cei care critica decizia mamelor de a iesi in strada cat de greu este sa cresti un copil in ziua de astazi ? Numai un invidios poate sa nu inteleaga ca acei bani sunt pe merit cu varf si indesat ! Foarte bine faceti , iesiti si protestati ca e dreptul vostru de a protesta civilizat !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Sa nu mai faca (Luni, 17 mai 2010, 11:03)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Crisa

      Daca nu sint in stare sa-i creasca fara ajutor din partea contribuabilului atunci sa nu mai faca copkii.mai bine importa oameni din Bangladesh sau din Somalia ca aia muncesc si nu se invata sa fie manelisti si paraziti ai societatii cocalari si pitipoance, hoti si pungasi care vor sa stea cu drogurile si bautura in nas si sa aibe pretentii sa li se dea.
      Treceti la munca !
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu generalizam (Luni, 17 mai 2010, 11:17)

        Crisa [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        Nu spune nimeni ca nu poate sa isi creasca copilul fara bani de la stat . Dar.... in orice stat civilizat , statul sprijina natalitatea !!! Copii importati ca niste marfuri iti doresti ? Daca tu crezi ca toti copiii care se nasc astazi sunt urmatorii manelisti si paraziti te inseli amarnic . Cu asemenea mentalitate am ajuns in Romania lui 2010 in halul in care suntem . Nu oricine poate da nastere unui copil. Copilul e un miracol !!! Putin pricep acest lucru din pacate !
        • 0 (0 voturi)    
          Stat civilizat (Luni, 17 mai 2010, 12:04)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui Crisa

          Sigur, dar Ro nu a fost nu este si nu va fi un stat civilizat. Acolo nu se sprijina nimic altceva decit hotia, parazitismul, manelele, mojicia, jmecheria, etc.etc. Aveti prea multe pretentii.
          Treci la munca !
          • 0 (0 voturi)    
            muncesc din greu (Luni, 17 mai 2010, 15:11)

            Crisa [anonim] i-a raspuns lui Vasile

            Vasile , ca sa fim un stat civilizat , toti trebuie sa contribuim. Eu am 42 de ani , doi copii de 17 ani, muncesc din 1984 iar din 1991 muncesc la firma mea , nu am avut concediu medical , nu am fost niciodata in somaj , si platesc taxe si impozite din greu. Nu cred ca trebuie sa ma trimiti tu pe mine sa muncesc
            !!!
  • +1 (1 vot)    
    europa (Luni, 17 mai 2010, 11:01)

    europa [anonim]

    Cate tari din Europa acorda 2 ani de concediu de maternitate? Se exagereaza cam mult pe tema aceasta in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru europa (Luni, 17 mai 2010, 11:36)

      EU.GEN [anonim] i-a raspuns lui europa

      Cate tari din Europa au preturile la fel de mari ca Romania, si salariile la fel de mici ca Romania?
      In cate din tarile din Europa se fura ca in Romania?
      Daca vrei sa faci comparatie cu Alte tari din EU, atunci compara la toate nivelele, nu compara un singur nivel.
  • 0 (0 voturi)    
    in Germania....... (Luni, 17 mai 2010, 11:08)

    Crisa [anonim]

    In Germania stai acasa sa cresti copilul 3 ani !
    • +1 (1 vot)    
      Da. Dar fara indemnizatie (Luni, 17 mai 2010, 11:26)

      uyytgg [anonim] i-a raspuns lui Crisa

      Si la noi pot sta 3 ani, insa in ultimul an concediul este neplatit.
      In Germania se sta cu indemnizatie de 67%numai 12/14 luni.
      Vad ca, usor usor, ne aliniem si noi. Mai trebuie redusa putin durata concediului platit.
  • -1 (3 voturi)    
    rusine (Luni, 17 mai 2010, 11:25)

    uity [anonim]

    faceti copii si vreti sa stati acasa si sa mai primiti si bani de la stat...nu va e rusine? noi muncim zi de zi si platim impozite ca sa stati voi acasa pe banii statului. stati acasa pe banii vostrii nu pe banii statului...sunteti niste miloage. angajati-va bone sa aiba grija de copil. munciti sa aveti bani, nu stati acasa sa primiti pomeni.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Uity (Luni, 17 mai 2010, 11:50)

      Gaetano [anonim] i-a raspuns lui uity

      Care parte n - ai inteles - o ??!!! Mamele iau 85 %, conform legii din veniturile pe care STATUL ROMAN LE - A IMPOZITAT !!!!! NU STAU ACASA PE BANII STATULUI !!!!
      Pacat ca sunt multi care comenteaza si sunt varza in gandire !!!
      • -3 (3 voturi)    
        De nu pot unii intelege lucruri atat de simple? (Luni, 17 mai 2010, 12:12)

        jhgjnb [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

        S-a scris de zeci de ori in ultimele zile:
        ICC este un ajutor social care se plateste de la bugetul de stat.
        Fiind vorba despre o masura de sustinere a familiei, care nu are la baza nicio contributie, impozit, taxa etc., ar trebui sa aiba aceeasi valoare pentru toti beneficiarii.
        Pentru aceleasi motive, daca imprejurarile economice o impun, AJUTORUL acordat de Stat (nu pentru stat acasa) poate fi diminuat, suspendat sau chiar revocat.
        • +2 (2 voturi)    
          Ba chiar ca inteleg !!! (Luni, 17 mai 2010, 12:38)

          Pentru jhgjnb [anonim] i-a raspuns lui jhgjnb

          Normal ca se plateste de la bugetul de stat. Ca doar nu se va plati de la bugetul vreunei persoane fizice sau juridice. Toate taxele si impozitele se platesc statului, nu ??!!
          Ca statul acum il numeste ajutor social, e treaba lui.
          Daca ar fi ajutor social, femeile care nu platesc niciun leu taxe si impozite, ar primi indemnizatie. Exemplu: cele care nu au muncit in ultimele 12 luni primesc doar alocatia pentru copii, in valoare de 200 lei. Asa ca despre ce vorbim ??
          Pe mine statul ma iarta de impozit daca nu am bani ? Din contra, imi pune si penalitati si ma executa silit !!!
          • 0 (0 voturi)    
            Daca mergem pe firul acestei logici (Luni, 17 mai 2010, 13:09)

            jhhhi [anonim] i-a raspuns lui Pentru jhgjnb

            ... si caracterizam ICC de 85% ca fiind o restituire cuvenita pentru contributiile anterioare (ma bufneste rasul cand ma gandesc la cei/cele care au cotizat numai 12 luni), mie, care am cotizat 30 de ani si nu am beneficiat de aceasta indemnizatie cand am avut nevoie de ea, ce mi s-ar cuveni ca sa nu ma simt discriminat.
  • 0 (0 voturi)    
    vocea boborului in actiune (Luni, 17 mai 2010, 11:46)

    oriani [anonim]

    Traim cu frenezie o escaladare a nimicniciei noastre ca natie. Asta se vede, nu atat din articolele aparute cu tendinta, ci din comentarii. Expresia "sa mi se dea" devine lait motiv national.
    Sunt"mamica si am dat taxe sa mi se dea, eventual cat mai mult. Cei mai in varsta v-au cresct si nu s-au jelit si ati ajuns niste homusculi care nu stiti decat "nemunca si rasplata" daca se poate cat mai mare
    • 0 (0 voturi)    
      Din ce se vede la A3 (Luni, 17 mai 2010, 11:53)

      jhjiojio [anonim] i-a raspuns lui oriani

      Se pare ca majoritatea mamicilor sunt niste pustoaice de 20-25 de ani. Cred ca nu este una care sa fi cotizat pentru pensii si sanatate mai mult de 2-3 ani.
      Mai bine ar fi stat acasa in continuare, ca mai mult se discrediteaza mamicile "85%".
  • 0 (0 voturi)    
    proteste de strada. (Luni, 17 mai 2010, 11:47)

    mircea [anonim]

    E suspecta insistenta presei de a prezenta proteste de strada ,ce vor fi,si cerand ca lumea sa participe la aceste proteste.Ce interes are presa de a prezenta deformat realitatea?Ieri ,ziarul Libertatea,cerea si taticilor sa participe azi la proteste.Eu cred ca nu va participa nimeni,sau foarte putini.Cativa reporteri si reporterite,cativa trecatori,dar va fi prezentat ca o mare manifestatie.Orice om normal intelege ca masurile propuse sunt necesare si ca trebuie sa punem mana pe munca,daca vrem sa nu urmeze masuri si mai draconice.De ce presa nu prezinta situatia din tarile dezvoltate ale Europei si SUA,unde criza a reizbucnit cu si mai mare putere si deocamdata guvernele nu au solutii.Se pare ca ,pana la urma situatia va trebui lasata sa evoluieze normal,fara nici-o interventie(asta si pentru a taia elanul speculatorilor).Speculatorii au inceput sa fie foarte activi,inclusiv in media romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru pedelicii avortati pe forum (Luni, 17 mai 2010, 11:51)

    nu conteaza [anonim]

    1. Mamele acestea platesc impozite foarte mari la stat, iar natalitatea in randul acestor mame trebuie incurajata. Sotia mea dorea sa stea acasa 6 luni(acum fiind in 3), acum o sa se intoarca dupa 4 luni, 4 luni care, oricum, au fost platite de firma, nu de stat. Marele nostru noroc este ca avem o bunica pensionara si poate sa ingrijeasca bebele.

    2. Vad ca tipati ca nebunii ca ajung 600 de RON pe luna pt a crese un copil. Cred ca nu sunteti de pe aceasta planeta. Laptele praf e mai scump decat in Germania, Pampers-ul la acelasi pret, haine, apa, Bonisan, Vigantol, calciu, servetele, controale medicale, vaccin platit, carut, pat, port-bebe, jucarii, etc, etc, etc.
    Nu ma vaiet pt ca nu m-am bazat pe stat cand am decis sa fac un copil.
    3. Promulgarea acestei legi acum mi se pare ilegala pt ca diminueaza drastic bugetul unei familii fara ca aceasta sa poata reactiona in vreun fel. Mi se pare normal ca o astfel de lege sa fie pomulgata in 9,12 luni pentru ca cei care doresc sa-si faca un copil acum, sa se gandeasca a doua oara. Oamenii direct afectati s-au bazat pe niste venituri( cei constienti), venituri care acum vor disparea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru " pulimea " invidioasa (Luni, 17 mai 2010, 12:06)

    Gaetano [anonim]

    care comenteaza contra mamicilor !!!
    Cititi !!!

    Majoritatea mamelor din Uniunea Europeana stau in concediu de ingrijire a copilului cel putin
    doi ani. Indemnizatia difera insa de la o tara la alta. Cea mai mica suma pentru cresterea copilului o
    primesc mamele din Danemarca, iar cea mai mare, femeile din Belgia.
    Cea mai scurta perioada de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului este in Belgia. Mamele
    stau acasa intre 3-6 luni. In aceasta tara, indemnizatia pentru mame se acorda in functie de perioada
    de activitate profesionala. Cuantumul poate fi cuprins intre 342 si 685 de euro.
    In Austria, orice mama, indiferent ca a muncit sau nu, primeste aproximativ 15 euro pe zi, pana cand
    copilul implineste doi ani si jumatate. In cazul gemenilor, se acorda inca 50%.
    In Bulgaria, indemnizatia se acorda pe o perioada de doi ani. Pentru primii trei copii, ajutorul este
    de 123 de euro pe luna.
    In Cehia, alocatia parentala se suporta din taxe. Daca mama decide sa stea acasa cu copilul, statul ii
    da, timp de doi ani, 425 de euro pe luna. Daca insa tatal este cel care ingrijeste copilul, ajutorul se
    acorda timp de trei ani si este de 283 de euro.
    In Ungaria, prestatia se acorda pana cand copilul implineste doi ani si reprezinta 70% din media
    veniturilor brute zilnice din anul anterior.
    Danezii, in schimb, acorda indemnizatie pana cand copilul implineste noua ani. Suma este fixa, 1006
    euro pe an.
    In prezent, in Romania, suma reprezinta 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni si se acorda timp
    de doi ani. Guvernul vrea sa reduca insa acest ajutor. Ultima varianta in lucru reduce indemnizatia cu
    25 de procente de la 1 iunie.
    • 0 (0 voturi)    
      Odata cu disperarea (Luni, 17 mai 2010, 12:18)

      jkljjlo [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

      ...creste si trivialitatea persoanelor statute acasa, in detrimentul limbajului politicos si argumentat.
      • 0 (0 voturi)    
        Explicatii pentru jkljjlo (Luni, 17 mai 2010, 12:27)

        Gaetano [anonim] i-a raspuns lui jkljjlo

        1. Se pare ca nu intelegeti sensul ghilimelelor.
        2. Nu stau acasa.
        3.Mesajul, nu limbajul este cat se poate de argumentat.
        • 0 (0 voturi)    
          Gaetano (Luni, 17 mai 2010, 12:53)

          gjhgijh [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

          Nu inteleg de ce modul in care se exprima o idee, un mesaj cu ajutorul unei limbi (rom., fr., tc.), adica limbajul, nu poate fi politicos si argumentat. Cat priveste continutul mesajului dvs., nu-i vina mea ca ati fost echivoc in exprimare. Se pare ca nu am fost singurul indus in eroare.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns 2 (Luni, 17 mai 2010, 12:47)

        Gaetano [anonim] i-a raspuns lui jkljjlo

        Da, creste disperarea pe masura ce constientizam cat de ingust si primitiv gandesc multi cetateni !!!
    • 0 (0 voturi)    
      putina decenta nu strica (Luni, 17 mai 2010, 12:29)

      silvy [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

      nu e nimeni invidios. ne-am saturat ca unii sa munceasca si altii sa stea acasa pe banii statului. la pomana toti se inghesuie, la munca insa sunt mai putini.
      • 0 (0 voturi)    
        Lipsa decentei e pentru cei care o merita (Luni, 17 mai 2010, 12:43)

        Gaetano [anonim] i-a raspuns lui silvy

        Cand ai cotizat 12 ani neintrerupti, si nu o suma de neglijat, si ai un singur copil nu cred ca se cheama ca stai acasa pe banii statului.
        Stati linistita ca nu beneficiem de 4000 lei/ luna.
        Si eu m - am saturat de aceleasi lucruri, dar si de cei care baga pe toata lumea in aceeasi oala.
        • -1 (1 vot)    
          si eu cotizez neintrerupt (Luni, 17 mai 2010, 13:06)

          ladi [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

          ai cotizat cum cotizeaza toti care lucreaza cu carte de munca. numai ca unii stau acasa si primesc ajutor de la stat ca milogii iar altii continua sa munceasca pentru banii obtinuti.
          • 0 (0 voturi)    
            Si ???!!! (Luni, 17 mai 2010, 16:33)

            Gaetano [anonim] i-a raspuns lui ladi

            Ce propuneti ??!!! Ca nu inteleg care va este problema ?? N - am spus ca sotia va sta acasa pe viata. Dar am pretentia ca cei 2 ani ( un drept prevazut prin lege ) sa nu ma f...a statul cum vrea si de cate ori vrea in toate pozitiile si prin toate orificiile.
            Iar aplicarea retroactiva e neconstitutionala. ( valabila si pentru pensii ).
  • +1 (1 vot)    
    rusine! (Luni, 17 mai 2010, 13:59)

    ana [anonim]

    nu va e rusine, sa le numiti cersetoare pe mamele care stau acasa cu copii? Imi spui tu ca ai cotizat si cotizeaza toti cei care muncesc! Pai da, si fiecare primeste atunci cand se afla intr-o anumita situatie: unii primesc bani cand se afla in somaj (altii poate ca nu vor fi niciodata someri; uite, eu nu am fost niciodata somera, pana acum, deci nu am primit niciodata ajutor de somaj; altii cand vor iesi la pensie (altii vor muri inainte de a iesi la pensie); altii cand vor fi bolanvi grav si vor avea unele medicamente gratuite de la stat (mda, stiu cum e cu medicamentele gratuite in Romania - dar ideea este ca, cel putin teoretic, exista); etc.

    Eu m-am hotarat ca e timpul sa fac un copil atunci cand veniturile mele si ale sotului si contextul economic (respectiv acordarea 85% din salariul net) mi-au permis. Acum sunt insarcinata in 6 luni si daca statul nu isi respecta promisiunea pe care a facut-o (cei 85%) nu voi face fata cheltuielilor. Nu e corect! Eu nu am facut un copil fara sa gandesc cu ce o sa il cresc! Dimpotriva, m-am gandit foarte bine inainte! Insa statul "imi da in cap" acum, cu aceasta scadere a indemnizatiei. Eu am luat in calcul ca veniturile mele vor fi de 85% din salariu, nu de 60% din salariu!

    Nu e vorba doar de a creste copilul. Am rata la banca, evident, proportional de mare cu salariul, asa incat, daca pierd 40% din venituri, avand in plus un copil de crescut (deci cheltuieli mai mari), evident ca nu pot face fata!

    Sa va fie rusine, celor care spuneti ca vrem sa stam acasa pe banii statului! Sunt banii nostri! Dar tigancile care fac copii si priomesc cate 200 lei pentru fiecare, fara sa fi muncit vreodata? Ele stau pe banii statului, nu noi, cele care muncim si ne gandim la viitorul copiilor nostri!
  • +1 (1 vot)    
    tara calicilor si tantalailor (Luni, 17 mai 2010, 14:30)

    Marius Macsim [anonim]

    ...halal romani... de asta avem tara asta, ca exista o majoritate de ratati, dobitoci si ingusti la minte care decid pentru noi toti.
    ...nu poti sa le explici de ce mamicile trebuie sa isi primeasca drepturile ca oricum nu pricep
    ... mai sunt unii care desi nu sunt in situatia de cresterea unui copil isi dau cu parerea lor argumentata si desteapta.
    ... prost sunt totusi eu, si poate inca cativa ca mine, care am decis sa ramanem in tara asta de cacat. trebuia sa-i lasam doar pe hoti si pe prosti sa o locuiasca
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate ai foarte mare dreptate !!! (Luni, 17 mai 2010, 16:27)

      Gaetano [anonim] i-a raspuns lui Marius Macsim

      Ai surprins foarte bine esenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Completez si eu, desi stiu ca este zadarnic (Luni, 17 mai 2010, 16:38)

      hghjgui [anonim] i-a raspuns lui Marius Macsim

      Tara calicilor, tantalailor si a celor care, atunci cand este in joc interesul lor meschin, recurg la invective in loc de argumente apte sa sustina o opinie.
  • 0 (0 voturi)    
    reducerea numarului de bugetari (Luni, 17 mai 2010, 15:16)

    Mariana [anonim]

    Cel mai firesc ar fi fost sa se fi acceptat propunerea initiala de a scade numarul de bugetari. Asa, cel putin, scapam de cei care oricum isi primeau leasa stand degeaba. Dupa aceasta etapa ar fi trebuit sa se vada dc este necesara si scaderea ajutoarelor si alocatiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mamele ies in strada (Luni, 17 mai 2010, 16:22)

    moni [anonim]

    mai bine ne-am intreba pe ce s-au cheltuit in ultimii ani atatea fonduri primite de la UE,FMI si altii...unde se duc banii din taxe si impozite si de ce pana acum 2 saptamani nu era nici o problema,ba chiar ne relansam...si de ce trebuie sa-i plateasca cei mai saraci....
    Acum daca se taie si de la pensionari. si din mai toate ajutoarele sociale...si masurile raman definitive ..e discutabil sa le lase lor chiar toti banii pe care ii aveau-un 15% tot ar trebui sa scada si ajutoarele lor...
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Luni, 17 mai 2010, 17:02)

    cristina [anonim]

    tara de calicisi nu mai stiu cum,inteleg ca daca nu mai ai d eunde sa iei nu ai nici de unde sa dai,
    dar mai inteleg si ca trebuia sa fim anuntati de acest lucru din timp.ideea era ca incepand de acum femeile sa aiba posibilitatea sa aleaga daca fac copii sau nu.nu te anunta astazi ca de maine nu mai iei bani.
    si oricum conform statisticilor cei care iau suma maxima reprezinta mai putin de 13%,iar media e undeva in jur de 1000 ron pt care daca te gandesti in decursul unui an ai platit ceva avand in vedere ca insarcinata fiind a trebuit sa imi platesc si analize simple pt calciu sau fier pt ca...nu mai existau bani
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte interesant (Luni, 17 mai 2010, 17:30)

      bjbjkjk [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Afirmatile dvs. reprezinta o recunoastere a faptului ca ati conceput copilul bazandu-va pe acel ajutor. Nu trebuia sa va avertizeze nimeni ca aceasta atitudine este riscanta.
      In ceea ce priveste datele statistice, de ce nu mentionati si faptul ca 2/3 din mamici incaseaza 20% din fondurile alocate pt. ICC, iar 1/3 restul de 80%. Ce relevanta credeti ca prezinta faptul ca numai 13% beneficiaza de indemnizatia maxima?
      Si va rog sa nu invocati considerente neonaziste de genul: conteaza calitatea, iar nu cantitatea, pentru ca nimeni nu nu poate sti ce drum apuca progenitura sa.
  • 0 (0 voturi)    
    caz concret (Luni, 17 mai 2010, 19:36)

    robert m [anonim]

    sotia mea e insarcinata in 8 luni, eu sunt privat 100% si cei care lucreaza freelancer stiu cum se incaseaza banii acum, facturezi in mai si intra banii in iulie, august etc.

    cred ca e multa inversunare aici. am decis sa scriu pt ca sunt implicat si chiar stiu cum e si afara (recte DE).

    as propune in primul rand pastrarea plafoanelor minim&maxim, dar acordare pe maxim 1 an, nu 2. in primele luni chiar trebuie sa stai cu bebe, dupa aceea poti lua bona si din ce stiu eu, majoritatea se intorc dupa 1 an pt ca nu vor sa piarda contact cu jobul, clientii - deci nu sunt astfel constranse, ci vor ele sa revina.

    celor care ataca plafonul maxim sa le spun ca acolo deja exista reducere si nu cu 25%, ci poate cu 50% or more? totodata, nu se da laptre gratis, nici pampers, am o fetita de 2 ani si niciodata nu s-a dat asa. alocatie da, dar nu special pt lapte. doar poate 100 lei trusoul.

    nimeni nu face gentlemen copii pt 8, 15 , fie si 4k, ci doar pt ca ei sunt esenta unei vieti.

    eu cred ca masura aceasta de acordare proportional cu salariul ajuta la sporirea numarului de copii in familii decente. am lucrat in decursul anilor cu multi muncitori la negru, niciunul nu avea sotie care sa lucreze, toate stateau pe ajutor social. stiti ce transmit ei copiilor? nicio responsabilitate, asta, nicidecum ca statul e al dintai hot (idee la care dealtfel eu subscriu). ce vrem? tara plina de copii facuti la betie, pentru 600 roni, pirande cu ciclu de reproducere imediat - sau oameni care sa duca mai departe ce creez eu acum pt ei?

    mai spun ca din 10 bugetari 2 muncesc si asta o stiu inainte de toate ei insisi, asa ca daca e de taiat, go ahead.

    as vrea sa fie si la stat ca la privat. eu daca nu am incasari de x eur, nu pot avea nici chelt de x, poate doar daca ma imprumut si atunci ma gandesc daca merita etc.

    all the best

    rm
  • 0 (0 voturi)    
    MESAJUL COMUNITATII MAMICILOR (Luni, 17 mai 2010, 22:55)

    Comunitatea Mamicilor [anonim]

    MESAJUL COMUNITATII MAMICILOR ESTE URMATORUL
    Economia care s-ar realiza prin reducerea indemnizatiei de la nivelul de 85% este infima, avand in vedere ca din totalul de circa 193.000 de beneficiari ai indemnizatiei in luna martie 2010, doar 2.400 primeau valoarea maxima de 4.000 lei, iar cei mai multi (124.500 persoane) primeau 600 de lei.
    Deci contributia la buget este de sub 0,02%, insa masura constituie un sacrificiu considerabil pentru viitorul copiilor.
    Astfel, prin diminuarea indemnizatiei, guvernantii lovesc in clasa de mijloc a societatii, care contribuie substantial la bugetul de stat. Masura ar determina descurajarea persoanelor din aceasta categorie sa aiba copii, ducand la scaderea natalitatii. Reamintim Guvernului ca problema scaderii demografice este alarmanta in Romania si ca trebuie sa incurajeze sporirea natalitatii prin politici sustenabile, in conformitate cu directivele europene in acest domeniu, asa cum procedeaza toate statele membre UE.
    Banii proveniti din indemnizatie sunt atat pentru intretinerea copilului, cat si a mamei.
    Deja 85% din venitul mamei sau al tatalui reprezinta o diminuare a standardului de viata cu care familia era obisnuita, intrucat veniturile scad de la 2 salarii pentru 2 persoane, la 1 salariu + indemnizatia din care sa vor intretine 3 persoane, nu 2.
    Familia si-a facut in prealabil un calcul daca poate sustine aceste cheltuieli in cazul aparitiei unui copil, bazandu-se pe legea care prevede o indemnizatie de 85%.
    In Romania nu exista conditii pentru cresterea copilului asa cum ofera alte state membre UE. Cresele sunt aproape inexistente, parintii fiind nevoiti sa angajeze bone daca se intorc la munca inainte de 2 ani de la nasterea acestora, servicii pentru care platesc sume substantiale si pe care unii nu si le permit.
    Copiii sunt viitorul acestei tari si trebuie sa avem o politica coerenta si constanta in domeniul cresterii natalitatii, al protectiei si promovarii drepturilor copilului.
    De asemenea, facem ap