Politia Romana: Numarul infractiunilor de omor, viol si talharie a scazut cu 8% in primele patru luni ale anului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2010, 17:14 Actualitate | Esenţial

Numarul infractiunilor de omor, viol si talharie a scazut cu peste 8% in primele patru luni ale anului, informeaza Politia Romana. Si numarul infractiunilor comise cu violenta a inregistrat o scadere de 15%, comparativ cu 2009, se arata intr-un comunicat al Politiei Romane, citat de Rador.ro.

Documentul mai precizeaza ca s-a intervenit in cazul a peste 430.000 de apeluri primite prin sistemul unic de urgenta 112, in aproximativ 90% dintre cazuri, interventia facandu-se in mai putin de zece minute. 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1072 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Oare? (Duminică, 16 mai 2010, 18:00)

    Bogdan [anonim]

    Oare nu cumva aceasta scadere este datorata "muncii de lamurire" pe care o duc angajatii MI cu victimele talhariilor si violurilor sa nu depuna plangere?Dosarele nesolutionate atarna greu la evaluari...
  • 0 (0 voturi)    
    politia vegheaza (Duminică, 16 mai 2010, 18:19)

    gheo [anonim]

    fie politia a devenit mai eficienta fie e din cauza crizei
    cand nu mai sunt bani de alcool, omorurile si violurile scad. Nu inteleg p-asta cu talhariile, era de asteptat sa creasca, fie si de foame...
    Probabil ca au crescut furturile...
    Din pacate, acum ca le vor scadea salariile, o sa vedem mai putina politie pe strazi...
    • 0 (0 voturi)    
      stii unde o sa-i vedem? (Duminică, 16 mai 2010, 19:25)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui gheo

      La sectia de la metrou Unirii, fumind in loc interzis si facind misto de platitorii de impozite.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire. (Duminică, 16 mai 2010, 18:32)

    AlinN [anonim]

    De ce?

    Adica, daca Politia Romana brusc isi ridica nivelul fata de cum era pana acum, numarul infractiunilor fie scadea usor, fie se ridica usor, dar numarul infractiunilor rezolvate crestea dramatic. Prin rationament invers scadea, in cazul degradarii Politiei. Informatia este insa ca numarul infractiunilor a scazut aproape cu 10%.

    Sa fi venit din strainatate romanii care functionau "la limita legalitatii" in strainatate si vazand ca aici nu este tocmai raiul pe pamant sa fi fugit mancand pamantul inapoi?
  • 0 (0 voturi)    
    mda, (Duminică, 16 mai 2010, 18:34)

    capatu` satului [anonim]

    a scazut nr. talhariilor din autobuzele ratb si a crescut nr. talhariilor soldate cu vatamarea corporala grava a victmelor - astea nu se mai trec la talharii ci la vatamare corporala....

    jurnalistii sa isi ascuta creioanele, predoiu` si cu ratatii din parlament au scazut pedeapse de mai multi ani, si de mai multe ori, pt. infractiunile economice; tonu` la dat marele profesor valeriu stoica, prin `96....

    victima ce a suferit cele mai multe infractiuni este bujetu` de stat, si asta de 20 de ani, parlamentarii si guvernanti au avut grija ca infractiunile economice sa fie cat mai putin pedepsite, desi marile puteri democratice - in special legislatia us - se caracterizezaza printr-o pedeapsa aspra a acestei categorii de fapte penale;

    la noi, la fel ca si la sistemu` de drept rusesc, faptele penale din categoria infractiunilor economice sunt pedepsite cat mai putin, sau daca se poate deloc -efectele se vad toti marii boogatasi ai tarii au realizat averea prin furtu` de la stat, sau din contracte cu statu` - stalin si poporu` rus, fericire ne`a adus...
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Duminică, 16 mai 2010, 19:25)

    Mihai [anonim]

    Poate asa o fi statistic dar parca in una din zilele trecute fusesera 5 jafuri in 24 de ore, din care cateva cu arme si violenta.

    Nu tin minte ca acum 5-10 ani sa fi avut atatea jafuri din banci.
    Dar na, dormiti linistiti, Politia vegheaza
  • 0 (0 voturi)    
    da da (Duminică, 16 mai 2010, 19:26)

    J [anonim]

    Coruptia la nivel statal insa si-a pastrat trendul ascendent al ultimilor 20 de ani ajungand la 93,37%. Speram ca la anul sa depasim 95 la suta.

    Intre noi cadrele militare, 1 din 3 e burtos si lenes, 1 din 4 ia spaga regulat iar 1 din 10 isi face vila cu puscariasii sau alti amarati. Speram sa imbunatatim raportul anul viitor, toti avem nevoie de vila doar.

    Mai mentionam ca fiecare sef de unitate sau mai gradat e numit politic, iar asta pentru ca postul tine painea si cutitul in mana, n-au ce cauta toti pricajitii profesionisti.

    Speram ca pe viitor sa ne marim lefurile si sa ne avem ca si acum ca fratii, sa ne ferim de amenzi de mergem cu 160 prin localitati, de procese de orice fel, sa tragem cu primarii la combinatii manoase de suntem prin comune,etc.

    Va multumim si sa v-o tragem inc-un an mai dorim!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai e si normal! (Duminică, 16 mai 2010, 19:42)

    Lolescu [anonim]

    Atunci cand talharii au ajuns sa se violeze si sa se omoare intre ei, targetul acestor actiuni s-a restrans dramatic.
  • +1 (1 vot)    
    O crestere negativa cumva ? (Duminică, 16 mai 2010, 19:42)

    Moromete [anonim]

    La 5 jafuri pe zi se poate spune de o scadere ?
    Cand creste numarul jafurilor in plina zi, dam statistici despre numarul pisicilor disparute. Cand avem imagini de neimaginat cu asistente si doctori batuti in timpul serviciului, cu batrani batuti pana mor in plin centrul Craiovei, ne serviti statistici de liniste si ordine publica in crestere ?! Traiti cumva in tara orbilor ?
  • 0 (0 voturi)    
    pai si stirili she sa mai de? (Duminică, 16 mai 2010, 19:43)

    silvestru [anonim]

    Înnebunirati mai fratilor daca va cuminititi gibonii ce sa mai vada la stiri?!
  • +1 (1 vot)    
    gluma proasta (Duminică, 16 mai 2010, 20:08)

    roman [anonim]

    Cred ca e o gluma proasta. Sa ne linisteasca inainte de "marea furtuna"...
  • 0 (0 voturi)    
    pai e logic (Duminică, 16 mai 2010, 23:16)

    andi [anonim]

    cu atatea camere de filmat si agenti de paza, politisti comunitari... uniforme peste tot... tre sa te ascunzi bine sa comiti o talharie sau un viol( sau in orice caz, mai bine)
  • 0 (0 voturi)    
    vom ajnge la 0% infractiuni? (Luni, 17 mai 2010, 9:53)

    noki [anonim]

    In fiecare an infractiunile se zice ca scad cu procente bune.
    Probabil ca in curand nu se va mai putea raporta nici o scadere, daca vom cumula raportarile Politiei.
    Atunc infractorii vor putea lucra in voie, fiindca nu va mai exista infractionalitate.
  • 0 (0 voturi)    
    numarul PRESUPUSELOR V>T F SI ORGII (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 17:15)

    ladescu gh [anonim]

    A scazut total ,de tot , infractiunea .Saracul GARCEA saracit cu ce isi mai plateste ? banca oare ? cind cauta infractiunea ,disparuta , ca prin minune ! Ba lauda de sine statatoare ,mai cauta-ma si pe mine ! sa te trezesc la realitate de si nu cred ca se mai poate .