Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta recomanda populatiei sa stea in casa si sa inchida toate ferestrele, pe durata codului galben

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 15:38 Actualitate | Esenţial

Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta le recomanda cetatenilor sa inchida toate ferestrele locuintelor si sa evite parasirea casei, pe timpul avertizarii meteo de cod galben din acest week-end, valabila in intervalul 15 mai, ora 14:00 - 16 mai, ora 9:00, anunta Mediafax.

Daca deplasarea in afara locuintelor este absolut necesara, reprezentantii ISU recomanda populatiei sa nu treaca prin apropierea copacilor, stalpilor, panourilor publicitare sau constructiilor ce se pot prabusi (inclusiv imobile aflate in constructie), iar conducatorii auto sunt sfatuiti sa nu isi parcheze masinile in apropierea acestora.

Reprezentantii ISU ii mai sfatuiesc pe cetateni sa nu atinga stalpi sau fire electrice cazute la pamant si sa ocoleasca baltile produse in zona acestora, din cauza ca exista pericolul de electrocutare.

Administratia Nationala de Meteorologie a emis, vineri, o atentionare meteo de cod galben pentru intervalul 15 mai, ora 14:00 - 16 mai, ora 9:00. Potrivit informatiilor, in aceasta perioada, instabilitatea atmosferica va fi accentuata incepand din vestul si sud-vestul tarii, apoi si in restul teritoriului. Vor fi averse, descarcari electrice, intensificari ale vantului si cu aspect de vijelie si grindina.

 Avertizarea meteo este dublata de o avertizare de inundatii, emisa de hidrologi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6806 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    mm (Vineri, 14 mai 2010, 15:36)

    Lute [anonim]

    Numai dobitoci la ISU, frustrati ca n-au ajuns la politie unde se castiga mai bine...
  • +1 (7 voturi)    
    Va dati seama ... (Vineri, 14 mai 2010, 16:09)

    PuYa [utilizator]

    ... la cod portocaliu sau rosu ? Atunci va trebui sa ne mutam in adaposturile antiatomice (chiar, avem asa ceva ?)... Iar incep ca anul trecut: dupa o furtuna neanuntzata si o mustruluiala de la sefi, acum dau atentionari la orice ploaie...
  • -2 (2 voturi)    
    Si mai (Vineri, 14 mai 2010, 16:27)

    codul portocaliu [anonim]

    Ales tineti-va respiratia cat dureaza codul portocaliu, puschea pe limba, galben am vrut sa zic.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cand datri afara 90% din ISU? (Vineri, 14 mai 2010, 16:35)

    emil [anonim]

    Ar fi o buna masura de reducere a cheltuielilor! Astia de la ISU se plimba cu Jeep-urile de colo colo, vezi Doamne ei intervin! Acum ne zic sa stam in casa si sa inchidem geamurile sa nu se faca curent! Inteligent! Am vazut la Primaria Voluntari o parcare plina de masini noi noute ale ISU in care dormeau vreo 10 trantori. Apoi a venit o pitipoanca, cu un Tuareg IF-01-ISU si s-a intalnit cu un alt individ cu un alt Tuareg tot cu numar de ISU !! Ambii pareau foarte pregatiti de o interventie! La Bamboo!
  • +7 (9 voturi)    
    si ne ascundem sub pat? (Vineri, 14 mai 2010, 16:49)

    Mircea [anonim]

    Am voie sa ma uit pe geam sau nu?=))
    • -2 (12 voturi)    
      te-a ajutat comentariul? (Vineri, 14 mai 2010, 17:06)

      nicolae lucian [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      te-a ajutat sa scrii ce-ai scris? te simti implinit? felicitari!!!

      daca plecai de-acasa si-ti cadea un stalp pe masina urlai ca nu a anuntat nimeni ca o sa fie furtuna

      esti dependent de carcoteala; daca nu ai motive ti le creezi; fugutza repede in beci si comenteaza cu sobolanii, poate aia te apreciaza
      • +3 (7 voturi)    
        Am Casco (Vineri, 14 mai 2010, 17:12)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui nicolae lucian

        ca orice om normal:-p.Plus ca furtuni sunt peste tot.Si daca esti asa stresat si nu intelegi o gluma, atunci nu mai intra pe hotnews...mai bine uita-te la telenovele.Weekend fain!Relax!!!
        • -1 (5 voturi)    
          ma intriga (Vineri, 14 mai 2010, 17:24)

          nicolae lucian [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

          faptul ca ti s-a parut inutil avertismentul...
          si dincolo de asta, incepi cu misto-uri prostesti

          iar legatura cu telenovelele e la fel de off-topic cum esti tu pe-aici

          weekend placut si tie!
          • +2 (4 voturi)    
            e foarte inutil (Vineri, 14 mai 2010, 17:44)

            Mircea [anonim] i-a raspuns lui nicolae lucian

            traiesc intr-o zona in care sunt furtuni toata vara.Niciodata ISU nu a nimerit prognoza pana acum.Dar, amice, esti foarte stresat de ploaia asta sau din alte motive.A plouat si anul trecut, va ploua si de acum inainte, ploua pe toata planeta!Unii au si uragane si mor mii de oameni!La noi se face prea mult circ pe tema asta.Mi s-a intamplat sa fiu in zone inundate si sa ii vad pe reporterii Pro Tv zicand ca toate drumurile sunt blocate si ca e sfarsitul lumii, desi eu circulam bine-mersi cu o masina absolut banala!Nu cred ca e foarte sanatos sa exageram...Recomandarile ISU sunt foarte normale, titlul articolului e haios!Greu te mai prinzi....
            • 0 (2 voturi)    
              amice (Vineri, 14 mai 2010, 17:58)

              nicolae lucian [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

              sunt oameni carora le prinde bine sa fie avertizati; si mi se pare aiurea sa faci misto de asta; atat

              si ca s-o incheiem, iti las tie ultimul cuvant, nu mai scriu nimic dupa ce raspunzi, bine? :)))
        • +1 (1 vot)    
          Dar tii la masina ta ? (Vineri, 14 mai 2010, 19:51)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          Ai Casco. Si eu am. Dar tremur tot cand vine o furtuna, sa nu cumva sa se intample ceva. Dupa o revopsire, indreptare, etc. masina nu mai e ca inainte...orice Casco ai avea.
          • +2 (2 voturi)    
            Daca pica un copac peste ea (Vineri, 14 mai 2010, 20:26)

            Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            nu mai ai ce indrepta la caroserie, se face praf....asa ca se considera dauna totala.Depinde si de firma de asigurari.Probabil ca aia de la ASTRA care se bazeaza pe banii abonatilor Romtelecom, nu vor considera dauna totala.Si eu am CASCO si de fiecare data cand am avut probleme, am reperat-o la reprezentanta si a fost ca noua!Costurile sunt foarte mari, dar de-aia am CASCO.Pana acum, durata reparatiei nu a fost mai mare de 5 zile.Nu mor daca stau 5 zile fara masina.Si pentru daune din cauza fenomenelor meteo nu platesti si prima de malus la anul:-pSe merita, dar e mai naol pt cei care au masini mai vechi de 10 ani si nu mai pot face CASCO....Aia da!
      • -1 (3 voturi)    
        Stilpul care nu e acasa (Vineri, 14 mai 2010, 17:38)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui nicolae lucian

        Daca stai in casa nu iti cade stilpul pe masina?
        Ce fel de casa ai tu? Sau... ce fel de masina?
        • 0 (0 voturi)    
          :))))))) (Vineri, 14 mai 2010, 17:56)

          nicolae lucian [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

          useless
        • +1 (1 vot)    
          mu (Vineri, 14 mai 2010, 19:08)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

          daca stai in casa, nu-ti cade in cap
  • +1 (3 voturi)    
    :)) .... ploaia de bulane [ cod galben ] (Vineri, 14 mai 2010, 18:48)

    Vali. [anonim]

    are legatura cu protestele din tara .... cat de tembel sa fii sa crezi o averitare de genul "nu iesiti din case" la cod galben ???????
    • +2 (2 voturi)    
      Ai uitat ceva: (Sâmbătă, 15 mai 2010, 8:00)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Vali.

      Basescu e de vina!
  • -4 (4 voturi)    
    panica (Vineri, 14 mai 2010, 21:39)

    base [anonim]

    mda, cream panica poate poate va trece baselu in planu' II
  • 0 (0 voturi)    
    Scutire la serviciu? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 7:33)

    shomerul [anonim]

    Daca era in timpul saptamanii trebuia sa nu mai merg la serviciu? Eram "scutit" pe baza acestei avertizari/recomandari?

    Au mai fost avertizari meteo cu cod galben si portocaliu si anii trecuti si nu retin sa mai fi fost astfel de recomandari. Este ceva inedit.
  • 0 (0 voturi)    
    deocamdata... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:52)

    Nicky [anonim]

    Acum ne recomanda, cat de curand o sa ne oblige!
  • 0 (0 voturi)    
    stiilul asta panicard de sorginte 'mericana (Sâmbătă, 15 mai 2010, 12:12)

    Marean Furtuna [anonim]

    deci, domle, stilul asta daca nu s'ar lua oamenii aia de il foloseste asa de in serious atuncea ca sa stiti ca ar fi foarte amuzament.

    da' cum astea se ea in serios, e inervant. adica ei a fost invatati sa ambaleze produsu, sa fie marcheting wise...

    adica cum ar veni noi nu stim ce e aea ploae, or ne am nascut eri, ori am aterizat azi aciisha de pe luna sau din america. tot aea.

    da' eu va zic, eu - Marean FURTUNA - nu ma sparii, domle!
    sa vie grindina ca oul ca oo oricum e prea scumpe. asa ne om aduce aminte cum arata. sa vie vanturi cu 100 de chilometri la ora macar asa simtem si noi viteza ca banu de benzina s'a dus pe aspirina.
    sa vie, domle, furtuna secolului, e var'mea.
    sa vie, sa vie si sa-i ea pre BOc, Traean, Mircea!
  • 0 (0 voturi)    
    mi se pare total aiurea (Sâmbătă, 15 mai 2010, 13:19)

    MirceaA [utilizator]

    mi se pare aiurea sa faci misto de cineva care-ti spune "bai, ai grija sa nu-ti cada ceva in cap".
  • 0 (0 voturi)    
    :))) (Sâmbătă, 15 mai 2010, 13:57)

    Adrian [anonim]

    Ascundeti femeile, spanzurati copii, otraviti fantanile si parjoliti campiile.

    A...neaparat sa va ascundeti sub pat. Vine ploaia. Si sa nu uitati geamurile deschise !!! Intra tantarii.

    Pe zi ce trece, constat ca traiesc intr-o gluma de tara.
    O gluma de tara, condusa de o gluma de guvern si informata de o gluma de servicii,mai mult sau mai putin publice.

    Sa "ne radem" asadar,insa, neaparat cu geamurile inchise si in casa. Asta imi aminteste de securitatea de acum 25 de ani :)))

    :))