Klaus Johannis: Reducerea salariilor bugetarilor va duce la o diminuare substantiala a veniturilor la buget, din cauza scaderii impozitelor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 8:33 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, este de parere ca diminuarea salariilor bugetarilor nu reprezinta o solutie pentru economia Romaniei. El a explicat, joi, ca scaderea cu 25% a salariilor bugetarilor va atrage dupa sine si scaderea impozitelor platite de acestea la bugetul de stat, in conditiile in care "toti bugetarii platesc impozite la stat si sunt o sursa sigura".
  • „E greu sa evaluezi masurile fiindca ele nu au fost inca publicate sub forma de ordonanta sau lege. Eu astept sa se clarifice ce se doreste si atunci putem sa le evaluam. Deocamdata scaderea salariilor bugetarilor cu 25 la suta va avea doua efecte: nemultumirea profunda a bugetarilor va fi primul si o diminuare substantiala a veniturilor la bugetul de stat va fi al doilea. Aceasta fiindca toti bugetarii platesc impozite la bugetul de stat si sunt o sursa sigura. Daca vor aparea si alte efecte vom vedea dupa”, a declarat Klaus Johannis, citat de Rondul de Sibiu.
  • „Las solutiile pentru cei care au puterea sa le adopte. Nu sunt chemat sa dau sfaturi nici presedintelui, nici guvernului. Evident ca bugetul local va fi influentat si inca destul de puternic. Vom avea veniturile drastic reduse. Una din sursele principale de venit pentru orice administratie locala este cota de aproape 50 la suta din impozitul pe venit. Vom economisi ceva ce nici nu vom avea”, a concluzionat Johannis.


Citeste mai multe despre   






















9259 vizualizari

  • +53 (71 voturi)    
    Un prim ministru destept (Vineri, 14 mai 2010, 7:52)

    Leeview [anonim]

    Asa trebuie sa faca un prim-ministru. Sa vina cu solutii de a creste veniturile la stat, nu sa scada cheltuielile. Daca am angaja inca 25% de bugetari, veniturile incasate de stat din sursa sigura vor creste si ele cu 25%. Si am scapat de deficit.

    Ptiu, ca mie nu-mi dadea niciodata prin cap. Dar acum mi-a dat idei. Daca angajam cu 50% mai multi bugetari ajungem la crestere economica.

    Hai Johannis, vino mai repede si scapane de amatorul de Boc (care si el e cam dobi____)
    • +44 (52 voturi)    
      Pentru Leeview (Vineri, 14 mai 2010, 9:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      Esti prea subtil pentru Johanis( care e serios ca un urs)./ Nu va intelege ca il iei peste picior. O va lua in serios si va crede ca "programul" luiu este apreciat drept bun!
      • +10 (12 voturi)    
        Jumatati de masura, Leeview-le ? (Vineri, 14 mai 2010, 22:07)

        judex [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        De ce sa nu ne angajam toti la stat ? in felul asta Ro ar deveni cel mai bogat stat din lume, iar tu si cu mine am lua premiul Nobel pentru economie !
    • +32 (46 voturi)    
      thanks god... (Vineri, 14 mai 2010, 9:39)

      cc [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      ...ca nu a ajuns prim ministru. Asa ceva nu te astepti nici de la baba Ileana de la tzara...Auzi, din suma fixa de la buget sa dai mai multe salarii si sa-ti creasca suma :)))
      • +6 (10 voturi)    
        primarele (Vineri, 14 mai 2010, 11:40)

        hans lohaimis [anonim] i-a raspuns lui cc

        fura catindat la doua partide de stanga-dreapta.\
        desi prepusul crinului liberal, vine cu o masura de stanga, pontuleasca, asi putea zice.
        deci sa nu se dea afara si sa se castige din impozite.
        e posibil, daca impozitul se aplica flat rate, 60%
        cota asta fixa l'ar satisface si pe conu dinu.:-))
      • +6 (8 voturi)    
        pai..da! (Vineri, 14 mai 2010, 13:00)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui cc

        E ff simplu calculul: daca am suma fixa de 10000 ron ptr salarii si impart numai la 4 bugetari, acestia vor avea 2500 ron sal. si statul incaseaza impozit de la 4 persoane. Daca, in schimb, se impart la 100 de bugetari rezulta 100 de voturi si ceva in plus la venituri ( impozite si spagi). Concluzie: Nemtul gandeste cu cap.
      • +1 (1 vot)    
        proiectul Johannis (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:45)

        mary [anonim] i-a raspuns lui cc

        Nimeni nu ar fi putut demonstra ce aberatie a fost proiectul Johannis , mai bine decat dl. Johannis insusi . cu aceste comentarii de geniu economic".
        • +2 (2 voturi)    
          Este, totusi, reconfortant... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:31)

          judex [anonim] i-a raspuns lui mary

          ...sa observi ca prostia manifesta nu este apanajul romanilor, dupa cum ar rezulta din continutul emisiunilor politice vanturate de televiziuni, unde si moderatorii si invitatii lor par a avea prostia inscrisa in codul genetic. Iata ca un german reuseste sa darame mitul prostiei congenitale la romani. Danke, herr Johannis !
    • +28 (36 voturi)    
      Tare (Vineri, 14 mai 2010, 9:54)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      Chiar m-ai facut sa rad.
      minusuri iti vei lua de la cei care nu au prins poanta :)
      • +6 (8 voturi)    
        Vezi ca e pe plus? (Vineri, 14 mai 2010, 11:54)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        Semn ca pe acest site sunt oameni isteti si cu simtul umorului.
    • -19 (27 voturi)    
      Eşti ironic degeaba, (Vineri, 14 mai 2010, 9:59)

      George [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      pentru că la fiecare 100 lei salariu de bugetar existent în momentul de faţă, economia la buget nu este de 25 lei, ci de circa 30% din această sumă, adică în jur de 8 lei. Atât câştigă bugetul. Restul sunt taxe şi impozite care nu se mai încasează odată cu reducerea salariului.
      • +10 (10 voturi)    
        ironia e justificata - dar te poate include (Vineri, 14 mai 2010, 11:49)

        radu [anonim] i-a raspuns lui George

        Economia e de fix 25 LEI, pe care nu-i mai platesti din buget. Ideea ca daca vom continua sa platim cei 25 de lei, se intorc cei 8 lei de care vorbesti la buget, e un furat caciula.

        Toata discuta despre scaderea consumului daca reducem venitul persoanelor platite din buget (din redistribuirea incasarilor statului) este falsa. Cata vreme avem deficit bugetar (consumam mai mult decat producem) si finantam deficitul pe credit, a sustine ca tb. salvat consumul prin imprumuturi este o mare ineptie; in aceeasi logica, toti se intreaba unde se duc "sumele obtinute din scaderile salariale si pensii" - pai nu se duc nicaieri, pentru ca sunt cheltuieli fara acoperire, pe care incercam sa nu le mai facem, ca sa nu creasca datoriile!
        PENSII - putem avea "generatia actuala activa plateste pentru cei aflati acum in pensie" - solutia de azi, dar care nu se poate sustine decat luand 1.5 Miliarde Euro din alte surse, pentru ca total contributii ale salaratilor activi nu acopera dorintele/cerintele/drepturile pensionarilor de azi sau daca reducem aceste dorinte/cerinte/drepturi la nivelul incasarilor la fondul de pensii; solutia cealalta - fiecare primeste proportional inapoi ce a platit, e un proces ce necesita 25-30 de ani, a fost inceput cu pilonul II si e pe cale sa fie subminat populist de liderii sindicali inepti, care nu inteleg ca ipotecheaza viitorul propriilor membrii.
        • -8 (10 voturi)    
          Economia de fapt nu e economie (Vineri, 14 mai 2010, 11:43)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Aia 25 lei scosi din economie nu mai produc nimic. Aia 25 erau purtatori de TVA adica 5 se intorceau la buget la prima mana, s.a.m.d.

          Scoatand bani din economie cresti somajul, somaj care beneficiaza de indemnizatie, adica e platit de la buget. Somerul nemaiavand bani cheltuie si mai putin, nu mai plateste impozit pe salariu la buget. Per total, pe termen scurt bugetul castiga insa pe termen lung pierde enorm.

          Am sa-ti dau un exemplu ca sa pricepi:
          Un bugetar cu salariu de 1.000 lei brut este restructurat.
          Costul efectiv al statului cu el era 600 lei, restul de 400 lei intorcandu-se la buget.
          Dandu-l in somaj ii platesti indemnizatie de somaj de 450 lei. Economia efectiva este de 150 lei pe luna.
          Avand bani mai putini cheltuie mai putin cu 150 lei/luna. Aia 150 lei erau purtatori de TVA adica 30 lei se intorceau si ei la stat la prima rulare a banilor. Economia finala este de 130 lei pe luna la inceput. Pe termen lung nu este nicio economie.

          Vad ca tot sari cu pensiile. Ai avut curiozitatea sa citesti documentul de ieri cu pensiile din Romania? Unde sunt nene pensiile alea nesimtite? In sistemul public sunt 335 pensii peste 5.000 lei iar la cele speciale sunt 8500 de pensii intre 2.000 si 8.000 de lei. Ia fa un calcul sa vezi ce economie ai face.

          Succesuri cu ceanuri. :))
          • +9 (9 voturi)    
            niet! (Vineri, 14 mai 2010, 13:56)

            rusu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            mah, dar uiti un lucru.... aia 25 de lei nu mai exista.... ca sa ii dai trebuie sa ii imprumuti. si sa nu-mi zici ca dobanda e mai mica decat ce ti se intoarce tie din ei....
        • +2 (2 voturi)    
          perfect de acord (Vineri, 14 mai 2010, 13:25)

          Ana [anonim] i-a raspuns lui radu

          succint concluzionat . mai ramane de facut sa vedem unde este consumul si sa taiem de la radacina .
      • +6 (8 voturi)    
        degeaba.. (Vineri, 14 mai 2010, 11:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui George

        o conditie desteapta pe care fmi a pus-o e ca aceste 'economii' facute prin reducerea salariilor si pensiilor sa se indrepte catre investitii. investitiile respective nu sunt de fapt bani pompati in economia romaniei? nu inseamna tot salarii? acele salarii nu vor fi impozitate? nu inseamna achizita de bunuri? cu tva.. impozit pe venit?.. e adevarat ca peste toate astea mai vine si valoarea adaugata a investitiei in sine, dar asta e deja prea mult pentru johannis, care desi pare bine intentionat este totusi un profesor de fizica.. nu un expert in economie...
        • -4 (6 voturi)    
          Mai intereseaza-te (Vineri, 14 mai 2010, 11:40)

          Nepoate [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Ai vazut tu undeva ca banii economisiti vor fi investiti? Daca da, mai uita-te odata. Scaderea salariilor este strict pentru miscsorarea deficitului bugetar.
          Mai toate investitiile pe anul asta au fost anulate, deci tot ce spui tu e un nonsens. In schimb odata cu scaderea salariilor bugetarilor, acestia for cheltui mai putin, comenzile vor scade, iar nenea de la morarit si panificatie (e un exemplu) va fi dat afara, acesta va lua bani din somaj, la randul lui va cheltui mai putin. E un cerc vicios.
          Salariile ar fi trebuit inghetate din 2009 cand s-a anuntat criza si ar fi trebuit luate masuri de sprijinire a economiei si industriei.
          • +4 (8 voturi)    
            :) (Vineri, 14 mai 2010, 15:34)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

            salariile si pensiile ar fi trebuit inghetzate in 2005-2006 cand cresteau fara sa creasca productivitatea. in 2009 aveam deja deficit. in 2009 au fost inghetzate salariile.. au mai crescut pe alocuri ca efect al politicilor din 2008..
            rationamentul tau este dubios. un bugetar cu salariul scazut nu mai mananca paine? este mult mai probabil sa scada cheltuielile cu bunuri neesentiale, care in general sunt importate.
            pana la urma vorbim de bun simt aici.. de cand a inceput criza in sectorul privat salariile au scazut si somajul a crescut. de ce nu s-ar intampla la fel si la bugetari? nu traim cu totii in aceeasi tara?
      • +3 (5 voturi)    
        BAAAA!! DAR DE UNDE (Vineri, 14 mai 2010, 11:56)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui George

        E PLATIT MAI AGAMITA??? Vine cu bani de acasa. Nu e plati de la buget si returneaza mai putin.
        E ca atunci cand ii dai bani copilului si iti aduce restul.
      • +7 (11 voturi)    
        Iaca... (Vineri, 14 mai 2010, 12:18)

        griffonu [utilizator] i-a raspuns lui George

        Vartianta de acum:
        Statul plateste 100 lei
        Se intorc: 30 lei (impozit + CAS + stuff) si 19 lei TVA
        Cheltuiala finala 100 - 30 - 19 = 51 lei

        Varianta -25%:
        Statul plateste 75 lei
        Se intorc 22.5 lei (impozit + CAS + stuff) si 14.25 lei TVA
        Cheltuiala finala 75 - 22.5 - 14.25 = 38.25 lei

        Asadar, in loc sa iasa din buget 51 lei, vor iesi 38.25 lei, adica o economie de 12.75 lei care - tanaaaa! - reprezinta 25% din 51. Mama ei de matematica!

        Acum la modul serios, orice pusti de clasa a 5-a are cunostintele matematice necesare (adica adunare, scadere, inmultire) pentru a realiza faptul ca daca scazi fondul de salarii al bugetarilor cu X%, indiferent de cat sunt impozitele care se intorc la buget (valorile de 16%, 19% sunt irelevante) economia finala la buget va fi de... X% :)
        • -11 (13 voturi)    
          Gresit calculul (Vineri, 14 mai 2010, 11:50)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui griffonu

          Te raportezi gresit prietene si nu iei in considerare scaderea consumului.

          Economia de 12.75 lei se aplica ca situatia 1, situatie din care pleci nu la situatia 2. Matematic iti pot demonstra ca 0=1.

          Succesuri cu ceanuri.
          • +10 (14 voturi)    
            Matematica (Vineri, 14 mai 2010, 12:52)

            Mycroft [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

            Aha, carevas'zica matematica e gresita, Herr Klaus musai sa aiba dreptate, ca-i d-al nostru, din popor.
            Ia, chiar va rog, demonstrati-ne 'matematic' ca 0=1. Da' aveti grija ca nu toti avem diplome de la Spiru
      • +4 (6 voturi)    
        George esti praf:-)))) (Vineri, 14 mai 2010, 12:33)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui George

        Daca taxele sunt proportionale cu salariul atunci economiiile for fi de fix procentul cu care se reduce salariul. Primesti salariu de 1000 de lei, dai (sa zicem) 30% inapoi la stat, inseamna ca statul a cheltuit cu tine 700 de lei net. Primesti salariu de 750 lei, dai inapoi 30%, adica 225 de lei, statul cheltuie net cu tine 525 de lei. Economia pe care o face statul este de 700-525=175 de lei, fix 25% din 700 de lei cat aveai net inainte! Daca statul reduce salariile cu 25%, va face economii de 25%, adica 25 de le la fiecare 100! Sa-ti fac desen?
    • +14 (18 voturi)    
      da (Vineri, 14 mai 2010, 10:40)

      soul [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      data viitoare cand mai avem vreo criza sa il intrebi pe johanis mah sa nu mai stai pe ganduri
      pacat ca si el a intrat in randul papagalilor care dau din gura aiurea ca tot ce face guvernul nu e bine
      Domnu aproapeprim ministru da si tu o idee ceva ca de astia care spun prostii sunt destui nu tre sa mai vii si tu sa faci concurs cu ei
      pfoaa ce idee am acuma..ia ganditi`va cum ar fi fost cu johanis prim si vojganian ministru de finante, la ce idei au astia impreuna ar fi fugit criza de noi singura am fi surclasat china la crestere economica :)))
    • +17 (19 voturi)    
      bravo (Vineri, 14 mai 2010, 10:42)

      srg1 [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Solutie "miraculoasa" - comentariu exceptional...Am ras cu lacrimi.
      Dar asta imi aminteste de ce nu am crezut in proiectul Johannis.
      Si mai cred ca S&P, PWC, FMI, BE, BM si alte comitete si comitii ar trebui sa aiba urechea ciulita la macroeconomistii de pe plaiurile noastre - chiar daca sunt ei de import. Poate data viitoare reusesc sa si prevada o criza :-).
    • +15 (19 voturi)    
      si cine sustinea proiectul Johannis? (Vineri, 14 mai 2010, 10:47)

      el [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      un alt macroeconomist/finantist de prestigiu care apare zilnic pe la TV: CrinA

      ar trebui putina decenta pentru cine apare pe la TV si ce "debiteaza" dpdv economic unde se pare ca liberalii exceleaza (a nu-l uita si pe dl LOrban)
    • 0 (4 voturi)    
      De fapt are dreptate ! (Vineri, 14 mai 2010, 11:34)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Statul economiseste 8%-10% de la fiecare bugetar (cam 30% din cei 25% scadere de salariu). Adaugand la asta scaderea consumului si implicit tot ceea ce deriva din asta (scaderea veniturilor firmelor), cei 8% vor disparea si ei in lipsa unor alte masuri.
    • -5 (9 voturi)    
      baza impozabila se reduce (Vineri, 14 mai 2010, 12:12)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Johannis a apreciat doar ca baza impozabila a bugetarilor va scadea, si, prin urmare si impozitele incasate de la acestia vor scadea; lucru care este foarte adevarat. Ca faci tu pe desteptul si extrapolezi si sustii ca el ar sustina ca si reversul e adevarat, e o alta poveste.
      • +3 (9 voturi)    
        Iar salariul i-l dadea (Vineri, 14 mai 2010, 12:58)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

        el de acsa! Las-o moarta. E varza tipul.
    • +2 (6 voturi)    
      SPAGA!!! (Vineri, 14 mai 2010, 13:11)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      El stie ce spune. Fiind mai multi bugetari, SPAGA, CIUBUCUL e mai mare prin urmare incasarile de TVA la buget sunt mult mai mari (cumpara saracul bugetar casa, masina, electrocasnice, concedii, etc...)
      Bietul Johannis este atat de spagar incat incearca sa spuna cu cuvintele altuia ceea ce lui ii curge prin vene.
    • +3 (3 voturi)    
      25% (Vineri, 14 mai 2010, 15:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      din bugetari ar trebui angajati in sectorul privat si s-ar rezolva problema. Guvernul ar putea sa-i convinga pe moguli, asigurandu-le niste profituri grase, sa-si scoata banii de la salteaua elvetiana si sa creeze locuri de munca pentru 25% din bugetari.
    • +2 (4 voturi)    
      numai ca (Vineri, 14 mai 2010, 18:48)

      george [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Problema este ca si cel care da banii si cel care primeste impozite e acelasi: statul. Asa ca socoteala ganditorului Johanis nu e ok.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai bine (Vineri, 14 mai 2010, 18:51)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Cel mai bine este sa fie transferati toti angajatii din economie la stat. Astfel, dispare evaziunea fiscala, scade povara la companiile private si Johanis va avea incasari sigure la primarie de la tot judetul Sibiu.
    • 0 (0 voturi)    
      are si el dreptate (Vineri, 14 mai 2010, 23:27)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      Pai de la bugetari se opresc obligat toate impozitele si taxele.Cine a auzit de bugetari care muncesc la negru.
      Dar sa sarbatorim. E prima remarca cu caracter economic pe care o auzim de la "proiectul Iohannis"
    • 0 (0 voturi)    
      cunoștinte minime (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:03)

      Apostolul [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Așa că nu cu răutăți putem trece peste aceste
      vremuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce voiai sa zica ? (Miercuri, 4 iunie 2014, 15:34)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      Daca zicea ca diminuarea salariilor bugetarilor e ok, l-ar mai fi votat vreun bugetar ? Si la cate milioane de bugetari avem practic nu ar mai fi avut nicio sansa la alegeri.. La cat de proasta e lumea nu poti fi 100% corect si sincer pt ca nu ai nicio sansa !! A fost si el diplomat. Oricum il prefer oricand pe el cu lipsa lui de cunostiinte economice decat pe Ponta si PSD-ul. Asta /// de mai jos care vede in seriozitatea lui Iohannis un lucru negativ este exemplul tipic de "roman" care vrea sa vada numai circ, mistouri si probabil asculta manele la maxim si merge cu geamurile deschize in mercedesul lui alb si break de 15 ani . Doamne fereste, nu avem noi nevoie de oameni seriosi, noua ne trebuie numai mistocari cocalari, de ce sa votam un om serios, un profesor de fizica care nu stie sa zica "Fă Doino" ? Ne meritam soarta pana la urma
  • +15 (19 voturi)    
    Eu zic (Vineri, 14 mai 2010, 7:53)

    Paul [anonim]

    EU zic sa marim salariile atunci ca sa crestem veniturile la bugetul de stat
  • -14 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 14 mai 2010, 8:15)

    me [anonim]

    aici are dreptete...
    probabil o sa se castige mai mult decat se pierde... dar calculele sunt sigur gresite, nu o sa se castige cat zice guvernul
    • +3 (7 voturi)    
      ?? (Vineri, 14 mai 2010, 11:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui me

      normal ca scad veniturile din taxe, dar scad si mai mult cheltuielile. Are dreptate el, asa cum am si eu daca spun ca afara e cald pentru ca e temperatura ridicata.
    • -1 (3 voturi)    
      mda... (Vineri, 14 mai 2010, 12:18)

      me [anonim] i-a raspuns lui me

      nu stiu d c nu acceptati adevarul.
      nu inseamna ca nu este necesara taierea salariilor ci pur si simplu faptul ca nu o sa vina la buget atat de multi bani pe cat zic ei...

      este adevarat prin masuri o sa se scada cheltuielile cu sa zicem... 1000 lei...
      dar din aia 1000 lei, 500 se intorceau prin impozit pe salariu etc...
      vreo 200 prin TVA si vreo 100 prin alte impozite etc...

      cu alte cuvinte din 1000 lei cheltuiti 800 vin inapoi...
      deci tu faci economie de 200 lei NU de 1000 lei...
      • -1 (1 vot)    
        Dar (Vineri, 14 mai 2010, 23:47)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui me

        daca acei 1000 lei ii investesti in infrastructura, inapoi o sa-ti vina, indirect, 1000+ lei (locuri de munca din care rezulta plati de taxe, reducerea somajului, transportul mai rapid al materiei prime si a produsului final, ...)
  • +16 (22 voturi)    
    taxe si salarii (Vineri, 14 mai 2010, 8:15)

    Rha-Doo [utilizator]

    bai nea primule ministru ratat, salariile bugetarilor se achita din impozitele platite tot de ei? asa e la voi la Primarie la Sibiu?

    hai sa ne angajam toti la stat si sa ne autoplatim salariile, in fiecare luna.
    • +17 (21 voturi)    
      --> (Vineri, 14 mai 2010, 9:28)

      Aurelian [anonim] i-a raspuns lui Rha-Doo

      LOL!! Poate in Sibiu taxa e mai mare de 100%, si atunci mecanismul asta chiar functioneaza :))). Iata solutia!!!
      • +3 (3 voturi)    
        foarte tare (Vineri, 14 mai 2010, 11:56)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Aurelian

        chiar vad un minus. Hahahaha... inseamna ca unul chiar crede ca e corect.
    • -4 (10 voturi)    
      toti salariatii platesc impozit (Vineri, 14 mai 2010, 12:32)

      sam [anonim] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Deoarece am citit in ultima perioada numai pareri pro si contra formulate aiurea , am sa va explic simplu cum stat treaba. venitul total (atat la angajatul de la stat cat si la cel de la particular) putem spune ca este format din 2 parti: A (netul, cu ce ramane in mana fiecare, dupa scaderea opririlor/impozit/taxe) si B (partea care se incaseaza de catre stat:impozit+taxe aferente:pensie, sanatae, somaj, etc) . Foarte important, acest B se intoarce la stat atat de la privati cat si de la bugetari. Daca se reduc cu 25% salariile AUTOMAT SE REDUCE CU 25% SI B-UL (contributia la stat) => o scadere a bugetului de stat. Mai departe: ce face lumea cu banii? Ii consuma! Cine poate mai face si economii. In momentul cand incepeti sa consumati (platiti utilitatile, creditele, cumparati alimente, bunri, etc) STATUL INCASEAZA 19% TVA. LOGIC, o reducere cu 25% a veniturilor disponibile va determina oSCADERE a incasarilor din TVA (cine nu este de acord sa aduca argumente). Cu alte cuvinte, statul pierde odata 25% la salariu si inca 25% la incasarea TVA-ului. IN REALITATE pierderea la TVA va fi MULT MAI MARE deoarece lumea va incerca sa acopere pierderile prin reorintarea achizitiilor (decat sa fac piata la supermarket mai bine ma duc si cumpar direct de la tarani, din sate: ou, fructe, legume, carne, branza si lapte, faina si malai, vin si tuica, etc. DE CE SA PLATESC AIUREA TVA? CONCLUZIE, masurile anuntate pompieristic si SUSTINUTE de oameni carora le este greu sa PUNA DATELE PE HARTIE (asta daca au facut scoala si stiu sa faca adunari si scaderi) nu vor conduce UNDE VISEAZA presedintele (apropo, cati dintre dvs cunosc faptul ca la Academia de Marina -singura scoala superioara a presedintelui-nu a existat si nici nu exista CURS DE ECONOMIE-ATUNCI DE UNDE VRETI SA GASEASCA SOLUTII LA O CRIZA ECONOMICA?). mai mult, scaderea consumului se va traduce in cresterea somajului (fara vanzari si contracte ce credeti ca vor face patronii???). NU PUN LA SOCOTEALA cat vor creste arieratele)
      • +4 (8 voturi)    
        Nici nu trebuie sa stii economie (Vineri, 14 mai 2010, 13:01)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui sam

        ci matematica. Am auzit ca vi se maresc salariile la bugetari si va angajeaza din ce in ce mai multi ca sa creasca veniturile la buget!!!! Glumeam. Asta ar fi logica ta.
  • +10 (18 voturi)    
    :))))))))))))0 (Vineri, 14 mai 2010, 8:35)

    nicu [anonim]

    Si acest om vroia sa fie prim-inistru, vaiiiii...................daca mai face 2 declaratii din astea e greva in Sibiu........nene de unde vii??/ Au dreptate aia care au zis ca a avut noroc ca a primit multi bani inclusiv de la bugetul de stat...sa faca ce a facut in sibiu ( oras frumos sa recunoastem)
  • +21 (27 voturi)    
    wtf (Vineri, 14 mai 2010, 8:40)

    wtf [anonim]

    Sesizez io bine oarece retard in gandire? ...sau imi scapa ceva?
    "Klaus Johannis: Reducerea salariilor va duce la o diminuare substantiala a veniturilor la buget, din cauza scaderii impozitelor "

    Se reduc salariile bugetarilor! BUGET-arilor.. Acu' repeta dupa mine: bu get arilor. Te-ai prins?
    • +10 (14 voturi)    
      pentru wtf (Vineri, 14 mai 2010, 9:37)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui wtf

      Da, ai sesizat corect!
  • +9 (11 voturi)    
    Logica (Vineri, 14 mai 2010, 8:41)

    Stefan [anonim]

    Nu prea pricep logica D-lui. Johanis.
    Daca bugetarii sunt platiti de la buget, iar taxele pe care le platesc se intorc tot la buget, dupa logica mea, daca reduc fondul de salarii, nu mai primesc taxe la buget dar nici nu mai cheltui.
    Pana la urma bugetul ramane cumva la fel.

    Poate cineva sa imi explice?
    • +21 (25 voturi)    
      pentru Stefan (Vineri, 14 mai 2010, 9:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Iohanis crede ca a inventat perpetuum mobile financiar. Aiurea, e o prostie!
      • +1 (3 voturi)    
        Prostie? Prea putin spus... (Vineri, 14 mai 2010, 17:34)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Un om aflat in aceasta pozitie nu are voie sa aiba asemenea probleme de matematica elementara..., are pur si simplu o lipsa de logica in gandire.
        Ori n-a lucrat in viata lui cu cifre (desi ma indoiesc)...ori e semi-retardat.
  • +20 (24 voturi)    
    sursa sigura (Vineri, 14 mai 2010, 8:41)

    gigi [anonim]

    "toti bugetarii platesc impozite la stat si sunt o sursa sigura".......ce caraghios !! poate ar trebui sa le dubleze salariile in ideea cresterii veniturilor.bine ca n ai ajuns prim ministru.
  • +15 (19 voturi)    
    si acest domn trebuia sa fie premier? (Vineri, 14 mai 2010, 8:43)

    cinic [anonim]

    solutia dupa el este sa mai angajam un milion de bugetari? Parca il aud pe geniul in economie Ageamian!
  • +17 (21 voturi)    
    ??? (Vineri, 14 mai 2010, 8:43)

    Lucian [anonim]

    Asta-i premierul-minune pe care vroiati voi sa-l puneti sa salveze tara? Nu vedeti ca deja a inceput sa bata campii?
  • +13 (17 voturi)    
    cu 16% deshteptule! (Vineri, 14 mai 2010, 8:46)

    Oxigen [anonim]

    Daca bugetaru' are 100 lei, scazi 25%, si impozitul neplatit scade cu 16% din 25% adica 4 lei.
    In ansamblu reducerea la buget e de 21%.
    Dar cum salariile bugetarilor reprezinta peste 30% din buget, 20% din 30% este 6% din tot bugetul, adica jumatate din deficitul bugetar.
    Domnule Johannis, daca tu iei leafa in fiecare luna 100 lei, iti permiti sa platesti in fiecare luna 110 lei? De unde iei diferenta?
  • +17 (21 voturi)    
    Proiectul glasuieste (Vineri, 14 mai 2010, 8:49)

    Sibianul [anonim]

    Draga Proiectule, n-ar fi oare mult mai bine sa-ti vezi dumneata de primarie? Ca strazile crapa la tot pasul, spatiile verzi arata jalnic, ies pietrele din pavaj in P-ta Mare, parcul orasului e o balarie neingrijita, orasul e tot mai murdar ...
    In ce priveste impozitele diminuate pe salariile bugetarilor, pai domnule draga, aia sunt bani pe are statul ii ia dintr-un buzunar si ii baga in celalalt. Si vroiai sa fii prim ministru! Mai bine lasa-l pe Chucky in plata domnului si nu te fa de ras, ca har Domnului ai cacalau de lucru la Sibiu. Nu te mai hodini pe laurii capitalei culturale ca aia e istorie. Prezentul orasului e tot mai prapadit, asta ar trebui sa te preocupe, draga domnule, nu sa te bagi in seama. Te plangi ca se diminueaza veniturile la bugetul local? Pai ce-ar fi sa initiezi niste proiecte pentru fonduri europene cum a facut colegul dumitale de la CJ?
  • +17 (23 voturi)    
    I-auzi ce de (Vineri, 14 mai 2010, 8:50)

    John Connor [anonim]

    microeconomie stie dom' primar :)). Bravo tata! Imi vine sa rad sa ma prapadesc. Auzi: bugetarii or sa plateasca impozite mai mici din banii din impozite din care sunt platiti, drept urmare scade contributia dom'le. Citesti si te crucesti!
  • +9 (13 voturi)    
    ce taareeeeeeeeeee!!!! (Vineri, 14 mai 2010, 8:50)

    woau [anonim]

    ce geniu este johannis asta, chiar asa, de ce nu se dubleaza salariile la stat ca astfel s-ar dubla si incasarile la buget.... genial omul asta, va vine sa credeti?
  • +19 (21 voturi)    
    interesant (Vineri, 14 mai 2010, 8:51)

    Vuck [utilizator]

    Atunci sa le mareasca, si astfel vor creste veniturile si vom iesi din criza.
    Asta seamana cu bancul cu Iztic si Shtrul care dupa ce au mostenit averea parintilor s-au apucat de baut pana au terminat toti banii. Iar apoi au vandut sticlele goale si au devenit mai bogati decat erau la inceput !.
  • +14 (16 voturi)    
    Ceea ce spui tu: (Vineri, 14 mai 2010, 9:01)

    Audit [utilizator]

    "Reducerea salariilor va duce la o diminuare substantiala a veniturilor la buget, din cauza scaderii impozitelor " este valabil pentru cei ce NU sunt platiti de la buget!!
    La bugetari nu e aplicabil pentru ca e la mintea cocosului: bugetul de stat ii plateste salariul de unde se intoarce un 22% (toate retinerile puse).
    Ceea ce spui tu este valabil pentru privati si cei din societati comerciale ce nu sunt platiti de la bugetul de stat.
  • -8 (12 voturi)    
    noapte buna romanie ! (Vineri, 14 mai 2010, 9:02)

    bubu [anonim]

    tot aveti treaba cu bugetarii credeti ca o sa fie mai bine dupa ce nu mai sunt bugetari ? eu zic nu !! dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea !
    • +6 (8 voturi)    
      nu (Vineri, 14 mai 2010, 12:00)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      nu toti, doar jumatate.
  • +15 (19 voturi)    
    Tare la calcule domn' profesor (Vineri, 14 mai 2010, 9:04)

    Calculatriciu' [anonim]

    Parca fostul viitor prim calculator al tarii e prof ’ la origini.
    Ii propun o problema de matematica de gimnaziu:
    Daca X e salariul bugetarului si y(%) este procentul impozitului pe care il plateste bugatarul (subunitar) deci se intoarce la stat, unde X vine tot de la stat adica tot de la buget, notat cu B, sa se afle cat cheltuie statul cu nenea bugetarul in cele doua cazuri:

    1. Fara reducere cu 25%

    X - y*X=X(1-y)

    2. Cu reducere de 25%

    0.75 *X –y*0.75*X=X(0.75-0.75*y)

    Concluzie:In opinia d-lui Johanis cazul 1 este mai avantajos adica statul cheltuie mai putin in cazul 1deci rezulta:

    X(1-y)< X(0.75-0.75*y) 1-y<0.75-0.75*y0.25<0.25*y1<y => y>1 adica supraunitar FALS dom’ profesor, halal scoala romaneasca
    • -3 (5 voturi)    
      bune calculele tale dar... (Vineri, 14 mai 2010, 12:51)

      sam [anonim] i-a raspuns lui Calculatriciu'

      ai uitat sa vezi din cine se realizeaza "X-ul" . Scaderea de 25% a salariului se va reflecta in 25% incasari mai mici la buget venind din acea parte. Scaderea se va accentua la incasarea TVA-ului din bunurile si serviciile aferente salariului respectiv si in concluzie bugetul actual al statului va deveni si mai mic. Incasarile din TVA vor fi si mai mici ptr ca va inflori economia subterana (care acum se practica numai la tigari si alcool), cine a trait inainte de 89 stie cum "se descurca" cu pritenul de la abator, icil, etc. Per ansamblu aceste masuri nu vor conduce decat la adancirea saraciei ca din criza nu o sa iasa nimeni. Pentru visatori o sa fie si mai rau cand se vor trezi la realitate. Acum 2 ani cand eram o mana de oameni care avertizam ca aceasta criza va lovi f rau RO tot actualii aplaudaci sareau cu gura ca de, conducatorul lor iubit a spus ca in RO nu o sa fie criza, parca RO era intr-un alt univers. Si la urma urmei, fiecare natie isi are conducatorii pe care ii merita. Peste tot in lume prostia se plateste, pacat ca nu provoaca si durere. Cine scapa ne intalnim tot aici peste 12 luni si o sa vedem cine a avut sau nu dreptate. Pana atunci, aplaudacii de la patronate sa se pregateasca de reducerea salariilor lor sau de disponibilizari. cat despre investitii uitati lozinca asta, daca vor sa faca investitii pot lua bani de la banci, te roaga astia, chiar sunt innebuniti ca nu mai pot da credite. Sa vedeti cand nu vor mai putea recupera creantele, atunci distractie!
      • 0 (2 voturi)    
        draga repetaciule (Sâmbătă, 15 mai 2010, 0:03)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui sam

        Draga sam [anonim] , vezi ca ai postat si mai sus sub numele de sam [anonim], apoi Cristina [anonim], apoi Nepoate [anonim], apoi George [anonim]si chiar si me [anonim].

        poate tu esti unul dintre putinii fucntionari publici care-si fac datoria si sunt eficienti, dar sunteti ca in Matrix, ca agentul Smith, toti la fel ca noi nu stim sa va mai deosebim.

        va asteptam in rand la privat, unde, buni cum sunteti o sa gasiti rpd servici
  • +10 (16 voturi)    
    Domnule Johannis (Vineri, 14 mai 2010, 9:09)

    misescu [utilizator]

    Ce (mai) faceti? Joc de glezne? Va incalziti cumva pe marginea terenului in asteptarea unei mult dorite schimbari de stafeta? Nu va faceti griji, n-o sa va iasa nici din aceasta data.
  • +11 (15 voturi)    
    Vai ce greseala (Vineri, 14 mai 2010, 9:11)

    Albert [anonim]

    De data asta a dat o gogoasa cat el de mare fara sa gandeasca prea mult.
    Daca eu iti dau 100 de lei din care iti opresc 25% de exemplu, in final cati lei ti-am dat? 80!
    Ok, sa zicem ca iti reduc suma cu 20%.
    Asadar din 80 de lei acum, iti opresc 25%, adica 20, inseamna ca iti mai dau 60 lei.
    In consecinta, cheltuiala mea(a statului) scade de la 80 de lei, la 60 de lei.
    E o greseala sa consideri impozitele salariatilor de stat ca venituri la buget. Ele nu sunt decat o reducere a cheltuielilor de buget in acest caz.
    Venituri la buget sunt doar impozitele din sectorul privat.
    Nota 4 la mate domnu Johannis, in rest respect pentru ce ati facut la Sibiu.
  • +9 (11 voturi)    
    eu cred ca (Vineri, 14 mai 2010, 9:11)

    ionut mihai [anonim]

    parerea mea este ca tu vorbesti la nivel de oras...mai bine nu ai comenta la nivel de tara..tu nu stii cate gauri s-au lasat la buget..iar actuala putere se lupta cu ele..
    tu nu stii in ce te-ai fi bagat daca erai acum priministru..dar iti spun eu..o mascota a psd-istilor si mafiotilor..voi cu imaginea, ei cu furatul..
    eu zic ca vorba despre bani si cifre ...sa o aduci decat la nivel de oras..mai mult nu cred ca esti in stare..fara suparare..
  • -15 (21 voturi)    
    cine gandeste (Vineri, 14 mai 2010, 9:11)

    george [anonim]

    Omu asta are mare dreptate.Pacat ca cei din guvern nu gandesc inainte sa dea cu biciu dar nu cred ca ar asculta nici parerea lui .Asfel de oameni ar trebui sa fie la conducera multor instituti .Toata admiratia pentru ce face in Sibiu.
    • +8 (12 voturi)    
      pentru George (Vineri, 14 mai 2010, 9:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Ai vazut calculele de mai sus care arata ca nu are dreptate? Daca tu zici ca are dreptate demonstreaza. Fa calculele aici sa le vedem si noi. Sau pe tine nu te convig calculelematematice in aceasta problema? Ce te-a convins??
    • +8 (14 voturi)    
      Nici tu nu gandesti!!! (Vineri, 14 mai 2010, 9:55)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui george

      Johannis asta da cu muci in fasole! Habar nu are sa faca niste rationamente simple! Cum sa fie impozitul bugetarilor venit la buget??!??! Produc ceva bugetarii? Banii aia de salar(care sunt impozitati) tot de la buget vin....
      Johannis a vb fara sa gandeasca...tu ai muscat-o!!!
      • -5 (7 voturi)    
        OK (Vineri, 14 mai 2010, 11:51)

        George [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Să considerăm cotele pe care le plăteşte angajatul şi angajatorul economie la buget...
        În cazul acesta economia la buget va fi cu (mai exact) 32,5 +28,85=61,35% mai mică, asta pentru că prevederile Codului fiscal sunt aceleaşi şi pentru instituţiile bugetare şi pentru firmele private.
        Angajatul varsă la stat contribuţii pentru:
        - CAS = 10,5%; Sănătate=5,5%;Şomaj=0,5%;
        Impozit pe venit=16%
        Angajatorul varsă la stat contribuţii pentru:
        -Cărţi muncă=0,75%;CAS=20,8%;-Concedii boală=0,85%; Fond risc şi accidente=0,50%; Fond garantare salarii=0,25%; Sănătate=5,2%; Şomaj=0,50%.
        Răspunsul e valabil şi pentru preopinentul anterior.
        • +4 (4 voturi)    
          matematica (Vineri, 14 mai 2010, 12:43)

          none [anonim] i-a raspuns lui George

          Oricat ar da bugetarul inapoi la stat sub forma de impozit si alte contributii, tot nu va plati mai mult decat primeste.
          Cu alte cuvinte, ideea lui Johannis e urmatoarea: daca reducem o cheltuiala cu 100 de lei, nu e bine, pt. ca ne reducem si veniturile cu 32,5 lei.
        • +1 (3 voturi)    
          Mai LICA (Vineri, 14 mai 2010, 13:05)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui George

          e vorba de bugetari la care banii vin 100% de la buget!!!
      • -3 (5 voturi)    
        daca nu stii de ce vorbesti (Vineri, 14 mai 2010, 13:01)

        sam [anonim] i-a raspuns lui mircea

        unde crezi ca se duc banii din impozitul pe salarii, atat de la particulari cat si de la angajatii de la stat. Si tu esti convins ca produci bani? Daca lucrezi la o firma prestatoare de servicii esti la fel de "consumator" ca orice bugetar. daca vreti sa creasca bugetul: 1. obligatii primii 100 de patroni din RO (sponsorii partidelor) sa-si plateasca tacele si impozitele; 2. Obligati restul firmelor particulare sa nu mai ascunda profitul ( toti patronii si PFA-urile au trecute pe investitii numai lucruri necesare pentru cresterea productiei: vila proprietateca sediu al firmei, masinile familiei, concediile trecute la protocol, etc. Cati din patronii actuali au raportat profit ZERO??? Credeti ca vor raporta altceva? Numai ca acum s-ar putea chiar sa faca profitul real zero si cei care au ajuns in aceasta situatie au inchis cosmelia si tipa ca statul este vinovat. Inteleg sa se reduca la salariati, care nu-i convine mai face o afacere, mai cauta un extrajob. DAR CE VINA AU PENSIONARII! PDL-ul ar face bine sa se fereasca de alegeri anticipate ca nici 5% nu mai fac, partidul a disparut deja. daca nu credeti faceti un sondaj printre votantii vostri.
  • +12 (16 voturi)    
    aiurea (Vineri, 14 mai 2010, 9:13)

    zigzag [utilizator]

    nota 2 la matematica, stai jos. urmatorul!
  • +13 (15 voturi)    
    asta ca sa nu-l uite lumea ... (Vineri, 14 mai 2010, 9:18)

    neagoe [utilizator]

    Grupurile din jurul lui Johannis ii pregatesc cate ceva de spus catre tot poporul deoarece trebuie sa aiba un "istoric" pentru momentul in care se va pune problema de a candida / reprezenta / etc.

    E cel putin ciudat ca presu(s)pusul reprezentant al PNL-ului critica cele mai liberale masuri luate in economia romaneasca din ultimii 20 de ani, dar istoria va retine doar ca la momentul crizei a spus si el ceva...
  • +12 (14 voturi)    
    Klaus Johannis (Vineri, 14 mai 2010, 9:18)

    Maria [anonim]

    Ce aberatie spune omul asta!!!!!!Cum adica:''scaderea cu 25% a salariilor bugetarilor va atrage dupa sine si scaderea impozitelor platite de acestea la bugetul de stat''?Din ce bani sunt platite impozitele bugetarilor?Nu tot din banii de la buget!!!Grea este Economia pentru unii.
  • +15 (17 voturi)    
    Ca prim-ministru si-ar fi depasit competentele (Vineri, 14 mai 2010, 9:19)

    Pepi [utilizator]

    Incerc sa inteleg logica domnului primar: Adica transferul de bani dintr-un buzunar in altul al statului e sursa sigura de VENIT?!?
    • +9 (11 voturi)    
      Corect!!! (Vineri, 14 mai 2010, 9:58)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Pepi

      Transferul de bani, dintr-un buzunar in altul e sursa sigura de venit daca se foloseste un buzunar intermediar. Pt buzunarul intermediar e sursa de castig sigura....Se pricepe Johannis la facut shmenuri!!!
      • +3 (3 voturi)    
        CIUBUCUL!!! (Vineri, 14 mai 2010, 13:08)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui alina

        SPAGA. Corect gandesti. Dar asa apare numai incasare de TVA din bunurile realizate / cumparate din "trecerea dintr-un buzunar in altul" a SPAGII.
        E clar. Omul stie ce spune. Acum am inteles si eu cu ajutorul vostru.
  • +6 (8 voturi)    
    Domnul Primar nu pricepe prea multe... (Vineri, 14 mai 2010, 9:25)

    Aurelian [anonim]

    Hai sa calculam babeste, ca logica vad ca nu ne ajuta. Pentru simplificare, ignoram toate celelalte taxe si impozite, inafara de impozitul pe venit (de 16%).

    - Daca cheltiesc pe un bugetar 100 de lei (cu salariul), imi vin inapoi 16 lei. Cheltuiala totala este de 84 de lei.

    - Aplicam scaderea de 25%. Cheltuiesc cu acelasi bugetar 75 de lei si imi vin inapoi 12 lei. Cheltuiala totala este de 63 de lei.

    Deci domnu' Primar, acum e mai simplu de inteles?
  • +10 (14 voturi)    
    Peggy Bundy (Vineri, 14 mai 2010, 9:38)

    Nelu de la Sura Mica [anonim]

    Nenea asta imi aminteste de serialul Familia Bundy, episodul in care madam Peggy Bundy isi vindea sie insasi cosmeticale ca sa acumuleze puncte si sa ia bonusuri. Cam asa si Johannis - bugetarii sunt platitit din propriile lor impozite, de unde ar rezulta solutia geniala la care nu s-a gandit nici un economist din lumea larga ca ar fi suficient sa ne angajam toti la stat, sa ne platim taxele din care vom lua salariile si uite asa ar scapa Europa de cirza.
    Te doare capul cand te gandesti ca pe amaratul asta ni-l propuneau drept solutia miraculoasa!
  • +5 (7 voturi)    
    Stirea este citata (Vineri, 14 mai 2010, 10:10)

    Mo55u [utilizator]

    Este posibil sa se fi inregistrat o greseala in textul citat.....daca nu atunci este o perla de mai mare frumsetea; si cineva fara prea multe cunostinte economice poate sesiza greseala din comentariul de mai sus....bugetarii sursa sigura de venit la stat
    • -4 (6 voturi)    
      si are dreptate (Vineri, 14 mai 2010, 13:10)

      sam [anonim] i-a raspuns lui Mo55u

      deoarece cel mai sigur, dupa tva, statul colecteaza impozitul de la firmele de stat. firmele particulare uita cam des sa declare venitul si cand il declara fac tot posibilul sa fie cat mai mic, angajeaza la negru, cu alte cuvinte fac evaziune. acum o sa spuneti ca daca nu ar face evaziune nu ar putea sa supravietuiasca si aici aveti dreptate: TAXELE IN RO sunt aberante, nici o firma NU POATE SA FUNCTIONEZE IN LEGALITATE DEPLINA. de aici si problemele cu veniturile bugetare, toata lumea incearca sa plateasca statului cat mai putin si cat mai tarziu. Cine sunt primii la plata impozitelor si taxelor? PENSIONARII !!! Acum ca o sa aibe mai putini bani poate se vor linisti si nu vor mai sta la coada din 1 ianuarie.
      • 0 (0 voturi)    
        Firmele de stat (Vineri, 14 mai 2010, 23:55)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui sam

        platesc impozit... negativ. (sunt gauri negre, ineficiente, prost administrate, pline de capuse)
  • +8 (10 voturi)    
    Probleme de logica: (Vineri, 14 mai 2010, 10:26)

    AlinN [anonim]

    Prin rationament invers pentru cresterea impozitelor si salvarea tarii ar fi trebuit dublate salariile bugetarilor si pensiile si dublat TVA-ul si cota unica...
    Vorbeste prostii si stie asta. Programul este cel mai ambitios din 1989 si pana acum. De 20 de ani tot taiem coada pisicii cu un cutit neascutit incet, incet, sa nu se chinuie. De 20 de ani tot suntem in tranzitie. Cu unele obiectii (ca se umbla la indemnizatia de mama si ca s-a intarziat atat cu masurile) sunt de acord cu programul.
  • +1 (1 vot)    
    Asa-i dom'le (Vineri, 14 mai 2010, 10:42)

    Florin [anonim]

    y = A sin (omega t + fi 0) si cum d2x la dt2 = - e la alfa z, totul devine limpede, asta.... deutlich.
    Kinderleicht.
    Morala: solutiile simple sunt intotdeauna rezolvarea problemelor complicate.
  • +5 (11 voturi)    
    Da' el ride !! (Vineri, 14 mai 2010, 10:48)

    giga [anonim]

    Uitati-va ('uita-ti-va') la el ce fericit e ca a scos asa o cujetare adinca. Mie mi se pare emotionant !!!
    Serios, nu mai fiti rai!
    • 0 (0 voturi)    
      poza (Sâmbătă, 15 mai 2010, 12:22)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui giga

      e dintr'o reclama pentru pasta de dintzi rembrandt.
      cred ca e mai incruntat acum, ca tre'sa'si dea afara nepoatele, verii si cumetrii.
      si mai vine si fiscul sa'i numere casele...
      nu'i deloc de ras.
  • -8 (12 voturi)    
    sunteti toti prosti (Vineri, 14 mai 2010, 10:59)

    lili [anonim]

    somajul a crescut cu fata de anii trecuti si o sa fie in continua scadere.
    banii siguri care ajung la stat sunt din impozitele bugetarilor, le scazi salariile cu 25 % si economisesti ceva bani, dar vor fi si disponibilizati 25% din ei si TOT ACOLO AJUNGI - "INCASEZI MAI PUTINI BANI SI PLATESTI MAI PUTINI BANI" - BUGETUL TOT PE MINUS VA FI; trebuie cautat solutii de marire a bugetului.
    • +11 (13 voturi)    
      Mintea desteptului cea de pe urma (Vineri, 14 mai 2010, 11:24)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui lili

      Intotdeauna prostul se crede singurul destept. Eu zic sa te mai gandesti. Tie ce ti-ar conveni mai mult? Sa-mi dai 10 lei si eu sa-ti dau inapoi 2 sau sa-mi dai doar 7 lei si eu sa-ti dau inapoi numai 1?
  • +8 (10 voturi)    
    sasu' vesel (Vineri, 14 mai 2010, 11:12)

    De unde nu e... [anonim]

    ...nici D-zeu nu cere. S-ar putea sa fie adevarata zicala (care trebuie aplicata strict acestui mare cugetator): sasu' e suficient sa fie mare s-ajunga la tabla de slanina, ca-n rest... :))
  • -2 (6 voturi)    
    Comentati in necunostinta de cauza... (Vineri, 14 mai 2010, 11:27)

    Anathema [utilizator]

    ...si fara sa ganditi. Sau poate sunteti rau-intentionati. Ma rog. Sa ma explic: o primarie incaseaza o cota din impozitul pe venit de la TOTI salariatii de pe raza acelei localitati, nu doar de la proprii angajati. Micsorand veniturile cam la toata lumea (bugetari + salariati la societatile statului + mediul privat (astia si le-au micsorat "de buna voie" inca de anul trecut) ) cu 25% rezulta o scadere semnificativa de venituri la bugetul local, nici pe departe acoperita de economiile ce se vor face scazand salariile propriilor angajati (300-400 sau cati or fi) cu 25%.
    Altfel spus, matematic (ca vad ca sunt la mare pret formulele), 25% x (fond de salarii primarie) < 25% x (cota de impozit pe venit cuvenita administratiei locale).
    Pe scurt, economia la fondul de salarii al primariei e lejer depasita de diminuarea incasarilor din cota de impozit pe venit per TOTAL angajati din localitatea respectiva. Gresesc?
    • -1 (5 voturi)    
      Completare: (Vineri, 14 mai 2010, 12:17)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui Anathema

      E evident ca se referea la bugetul LOCAL, nu la cel de stat. A se citi paragraful 2 din declaratia lui.
    • +3 (3 voturi)    
      Citeste mai atent! (Vineri, 14 mai 2010, 13:27)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Anathema

      "Deocamdata scaderea salariilor bugetarilor cu 25 la suta va avea doua efecte: nemultumirea profunda a bugetarilor va fi primul si o diminuare substantiala a veniturilor la BUGETUL DE STAT va fi al doilea. Aceasta fiindca toti bugetarii platesc impozite la BUGETUL DE STAT si sunt o sursa sigura."
      • -4 (4 voturi)    
        Citesc, dar citeste si tu (Vineri, 14 mai 2010, 13:38)

        Anathema [anonim] i-a raspuns lui Pepi

        "Evident ca bugetul LOCAL va fi influentat si inca destul de puternic. Vom avea veniturile drastic reduse. Una din sursele principale de venit pentru orice administratie locala este cota de aproape 50 la suta din impozitul pe venit."

        Ceea ce sustine el e perfect adevarat si logic in cazul unui buget local (chiar, oare s-a gandit cineva din onor Guvern la impactul asupra bugetelor locale?). As zice ca s-a exprimat gresit in primul paragraf, dar din al doilea rezulta clar ce vroia sa spuna.
  • +5 (7 voturi)    
    Daca ar fi tacut (Vineri, 14 mai 2010, 11:42)

    Razvan_M [utilizator]

    Ar fi lasat impresia de om mai prostut, da' care arata bine in costum. Cine naiba l-a pus sa deschida gura? Oare oamenii din spatele lui Crin si al lui Geoana l-au ales special pt. calitatile astea?
  • +1 (5 voturi)    
    Oare asa o fi? (Vineri, 14 mai 2010, 11:50)

    gheorghe [anonim]

    Cum spuneti Domnule Johannis? Dupa stiinta mea daca imi scade pensia cu 100 lei statul castiga 84 si pierde doar 16. Sau eu stiu matematica in limba romana si Dvs. in germana? Nu va sta bine in aceasta postura de dezinformator. Dvs. in mintea mea aveti un alt statut si o alta alura diferita de cea a politicianului roman actual. Ati face bine sa nu ma dezamagiti cu declaratii de doi lei!
  • +3 (7 voturi)    
    Praf... (Vineri, 14 mai 2010, 11:53)

    Andrei [anonim]

    Nenea, hai aplica la matale in famelie logica asta sa vedem cum merge! Facem un experiment pe tine! Ce zici? Te bagi?

    Praf!!! Hai, treci inapoi in banca, nota 2.

    Acum inteleg de ce te sustine "prostanacu". Nu-i departe de tine si nici tu de el!
  • +4 (6 voturi)    
    vorba aia (Vineri, 14 mai 2010, 12:04)

    MirceaA [utilizator]

    puteai sa taci si lumea sa creada ca esti tont, sau sa vorbesti si sa spulberi orice indoiala.
  • +3 (5 voturi)    
    Bina, baaaah! (Vineri, 14 mai 2010, 12:29)

    Gimmy [anonim]

    Bravo, sa traiesti sa-nfloresti ca ne trebuiesti!
    :))))))))

    Io zic sa-l propunem la Nobelu' pentru Economie da' repede, pana nu-i fura altu ideea!!
  • +6 (8 voturi)    
    ce destept mai e si asta..... (Vineri, 14 mai 2010, 12:53)

    dadan [anonim]

    adica daca dai de la buget 6 lei si recuperezi 2-3 prin impozit asta inseamna ca bugetul castiga mai mult decat daca nu ar da deloc acei 6 lei? ce logica mai e si asta ? daca discursul asta i l-a soptit Crin atunci are o scuza - s-a grabit sa citeasca de pe prompter ce i s-a scris fara sa gandeasca .....omul asta e mult mai simpatic cand tace....imi aduce aminte de Geoana cand era vazut ca un fin diplomat ...asta pana sa inceapa sa deschida gura.....
  • +3 (5 voturi)    
    potenta (Vineri, 14 mai 2010, 12:58)

    alex [anonim]

    ideea lui johannis arata potenta sa intelectuala in ale guvernatului tarii!!!
    hai sa angajam toata forta de munca activa din Romania la stat, si vom avea crestere economica!
  • +2 (6 voturi)    
    Gandirea bovina (Vineri, 14 mai 2010, 13:20)

    sandu [anonim]

    Sunt surprins ca au inceput bovinele sa hiberneze. Se pare ca dl. Johannis, iesit din hibernare, a trntit o cugetare pe masura inteligentei sale. Culmea este, ca lipoveanul cu ochi de peste mort si prostanacul, inca il mai vor ca prim intrun partid marioneta sub a carui umbrela sa fure nestingeriti si sa evite o tragere ulterioara la raspundere. Totusi, Dumnezeu s-a milostivit de noi si la timpul potrivit l-a bagat pe dl. Johannis in hibernare. Nici nu vreau sa-mi imagineaz unde ar fi fost Roamania astazai cu hiberatul pe post de prim ministru.
    • -4 (6 voturi)    
      Mare dreptate ai... (Vineri, 14 mai 2010, 13:47)

      Ferma de vaci [anonim] i-a raspuns lui sandu

      cand iti caracterizezi gandirea ca fiind "bovina". Ce noroc pe capul nostru ca nu ne-am ales cu Johannis premier si s-a milostivit Dumnezeu de noi de ne-a dat conducatori de mare angajament, competenti si cinstiti, care au dus Romania pe culmi de dezvoltare si progres. Mandra corabia, mester carmaciul...
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 14 mai 2010, 13:43)

    jos_iliescu [anonim]

    Vai, cata inteligenta! Deci daca scadem veniturile bugetarilor, scad si veniturile la buget, din taxele platite de ei la stat, din banii primiti de catre ei TOT DE LA STAT! Vai! Acest Johannis este un geniu! Pacat ca n-a ajuns prim-ministru, cu Prostanacul presedinte! Continuam sa ne imprumutam, ar fi creat si locuri de munca in plus la stat, pana ajungeam in situatia Greciei!
  • +1 (3 voturi)    
    @ferma de vaci (Vineri, 14 mai 2010, 13:48)

    sandu [anonim]

    Cine se aseamana hiberneaza. Se pare ca ai acelasi IQ. Pupa-te.
  • +2 (2 voturi)    
    Eronat (Vineri, 14 mai 2010, 15:50)

    George [anonim]

    Unde a mers asta la scoala? Maica, arunca niste petarde fumigene!....

    Hai sa zicem ca guvernul da 100 lei pentru un salariu, si ia inapoi 16 lei ca impozit. Deci plateste net 84 de lei pe care ii pierde din buzunar.

    Daca in schimb ar concedia omul, nu mai primeste 16 lei, insa economiseste 100 pe care nu mai trebuie sa ii plateasca.

    Sa ne mai lase Johannis cu astfel de afirmatii. Ma bucur ca nu a ajuns prim ministru.
    • 0 (0 voturi)    
      si somaju'??? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 20:43)

      caimac [anonim] i-a raspuns lui George

      bai nene, da, la somej te-ai gandit? ce se face statul ca tre sa plateasca tot cam 84 de lei - zic si io la cifrele tale- pt u bugetar dat afara. ca astia au salariile marisoare... somaju', tata? apoi pecste 1 an cine-i angajeaza pe frumosii astia de la buget de azi? ca astia nu stie sa faca nimic! ce ne mai facem ca dragii de ei au si rate pe la bancute si nu stui de unde le-or da 'napoi... eh, la tati ni' greu!
  • -3 (3 voturi)    
    Nu cred! (Vineri, 14 mai 2010, 17:58)

    iohanis [anonim]

    pai cum adica? bugetarii contribuie la bugetul national?! nu pot sa cred! eu invatsem de la portocalii ca bugetarii consuma doar si mai ales ei nu munceste... e lenesi, prosti, si consuma mult... da uite ca se gaseste cineva ca iohannis si da din casa.pai are mare dreptate de fapt neamtul ! vedeti ca javrele tradatoare care l-au adus pe asa-zisul presedinte la cotrocenimanaca tot timpul ce nu trebuie?
    scopul est unul singur: distrugerea tariii si a poporului roman.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred ! (Vineri, 14 mai 2010, 22:39)

    Alex [anonim]

    Intre a-l crede pe Iohannis prost si a crede ca un oarecare jurnalist de la Rondul nu a inteles despre ce vorbea primarul, parca as alege a doua varianta. Ma indoiesc de faptul ca Iohannis, care are totusi ceva experienta in administratia locala, (ca sa nu mai vorbim de rezultate), a putut debita o asemenea enormitate.
    Ar fi fost frumos sa vedem ca cineva de la Hotnews pune o intrebare la Rondul, poate chiar la Iohannis, de ce nu, sa vedem si noi exact ce a declarat, inainte sa titram cu litere rosii faptul ca primarul Sibiului are probleme cu logica.
  • -1 (3 voturi)    
    Postacii lui peste (Vineri, 14 mai 2010, 22:53)

    Rhadoo [utilizator]

    Vad o gramada de comenturi ironice la adresa lui Johannis. Pai mai desteptilor, anul asta se economisesc bani din salariile bugetarilor ca sa fie platite niste datorii de vreo 10 miliarde. Banii astia se vor pierde toti! Daca intrau in conturile bugetarilor, acestia mai platea un 16%, un TVA. Asa, bugetul pe anul viitor va fi si mai sarac decat anul acesta, deoarece se va baza pe taxele si impozitele platite ca si pana acum de populatie si de societatile comerciale si pe acel 16% platit dintr-un salariu diminuat. Nu inseamna mai putini bani?
  • +1 (1 vot)    
    Get real ! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 2:53)

    oilman [anonim]

    Sper ca KI gestioneaza Sibiul mai bine decit o face cu declaratiile politice. Asta e ca si cu Bula... Evident ca scad taxele pe care bugetarii le platesc, dar scad cheltuielile cu mult mai mult - deci cistig la bugetul de stat. Nu inteleg ce vrea Johanis - pe aceasi logica hai sa marim de 100 de ori salariile bugetarilor si ajungem in rai ca se platesc mai multe taxe la buget ????
    • 0 (0 voturi)    
      are dreptate Iohanis (Sâmbătă, 15 mai 2010, 20:39)

      caimac [anonim] i-a raspuns lui oilman

      nici vorba, nu trebuie sa angajam noi bugetari, nici sa le marim salariile, tre sa le taiem sporurile si sa ceem locuri de munca, sa-i lasam pe cei care au o idee de afacere sa o puna in practic, sa dam drumul la fondurile europene si sa ne vedem toti de treaba.
      pa
  • -2 (2 voturi)    
    ptr guzganii ..portocalii (Sâmbătă, 15 mai 2010, 6:31)

    laurentiucat [anonim]

    e greu sa pricepi nuanta a ce a vrut sa spuna neamtul si daca esti si cu mucii in freza sau cu solda de de la servicii e si mai usor ca e ..ordin..pe urma bugetarii executa servicii publice,asa cum va repara unul masina de spalat asa va repara si doctorul sau invatatorul va asigura educatia copiilor sau chiar voua daca va recalificati si vreti sa va scoata apa portocalie din cuva..pe urma majoritatea cred ca sunteti bucuresteni si beneficiati de fonduri bugetare mai mari decat unu din vaslui sa zicem,ptr ca la voi e administratia tarii,salariile mai mari ,sediul companiilor si asa se face ca vi se repartizeaza mai mult.la vaslui unde abia reusesc sa tina aia de la primarii usa deschisa o sa fie si mai jale..pe urma, cand reduci salariul cu 25% reduci si sporurile si implicit si taxele care vor fi incasate,asa ca i-au rezolvat si pe pensionari la buget ca daca se diminueaza baza de impozitare cu 25% se micsoreaza si pensia cu 15% (adica 8% din reducerea de salarii 7% din sumele neincasate de la companiile de stat si aia care mai obtin compensari) mai are nitel si va rezolva si pe voi..am vazut atatia oameni deprimati dupa alegeri incat acum o sa ma duc intr-o primarie portocalie in ziua de salarii sa vad si eu cum arata niste fani boc...
  • +2 (2 voturi)    
    iohanis (Sâmbătă, 15 mai 2010, 8:16)

    mc [anonim]

    Esti inteligent iohanis.Ai descoperit ca daca risipesti 100 lei, pierzi 16 lei din cei risipiti.Cu asa sfaturi poti sa-l limpezesti pe tulburatul antonescu,ca tot este falit fraudulos.Mai vrei sa fii Premier?
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa-i faci? la tati ni greu... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 20:36)

      caimac [anonim] i-a raspuns lui mc

      astia 16 is numai de la angajat. angajatorul mai da si el cam pe-atat la sta, ca de-aia-i stat, si ma tre sa stii ca acest amarat de angajat isi plateste contributiile la somaj si sanatate + celelalte tot la nivelul unui salariu mai mare. Eu zic sa li se taie plusurile de peste salarii. chestiile alea de la zice sporuri peste sporuri, peste sporuri. Ca eu cand ma duc la Finante si intru in curte, vad asa cam 100 de persane care beau cafele si fumeaza, ciorchini pe balcoanele Finantelor. Ma intreb, la orice ra intru cam cati mai sunt in birouri, ca la ghisee tot sunt bietele care se spetesc. dar ceilalti... care stau si fumeaza... ? ce e da=e facut?
      sa faca locuri de munca in productie, la intreprinderi electo si mecanice. dar nu, ca tre sa importam totul. asa e la moda in RO.
      pa
  • +1 (1 vot)    
    Si a fost foarte aproape (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:06)

    Bogdan [anonim]

    Sa fie prim ministru. Cand spui o asemenea prostie este clar ca nu intelegi nici macar mecanismele economice elementare. Incasarile la buget din impozitele bugetarilor nu erau venituri reale cu diminuare de pierderi. daca nu mai platesc un bugetar castig 1500 lei si pierd 300 impozitul platit de el deci 1200 castig net. dar ce calcule poate face un mediocru profesor de ciclu mediu. Asta da viziune de prim ministru. Cu Geoana si Antonescu langa el azi grecia ar fi fost pentru noi paradisul reusitei economice. Din pacate nici altfel nu stam mult mai bine....
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:47)

    terente [anonim]

    ..dar BUGETARII nu sunt platiti din banii de la BUGET?..ce calcule si cum o fi gandit Claun(klown) Johan?..pe asta il vroiati PM?...E GARANATAT TO DE VANGHELIE?..mai uitati-va si voi pe GOAGLAZ si deschideti ochii: astia(psd+"opozitia") sunt agentii rusnacilor in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Briliant (Luni, 17 mai 2010, 11:49)

    *** [anonim]

    Bine ca nu a ajuns el ministru.Asemenea prostie n-am mai auzit decat atunci cand un consilier din cadrul Primariei Capitalei a gasit solutia pt ca centrul sa nu mai fie aglomerat : sa nu se mai dea autorizatii de constructie pt locurile de parcare.
  • 0 (0 voturi)    
    O nuanţă (Luni, 17 mai 2010, 20:06)

    Sătmăreanul [anonim]

    Klaus Johannis se referă la "diminuarea substanţială a veniturilor la bugetul LOCAL"! Acuma ori dânsul s-a exprimat greşit,ori cele spuse de Johannis aus fost redate greşit. Normal că în bugetul de stat s-ar face o economie după această reducere, dar paralel s-ar reduce bugetele locale care ar trebui suplimentate de la bugetul de stat.
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 16:34)

    sam [anonim]

    eu nu inteleg logica impozitului pe salariile bugetarilor?nu sint platiti de la buget?impozitul nu se intoarce la buget?scuze daca este o intrbare naiva dar nu ma pricep la economie.