Catre guvern: banii si activele statului la control! Sau demisia

de Emil Stoica     Jeopardy
Joi, 13 mai 2010, 11:18 Actualitate | Esenţial

Orice firma are un bilant contabil. Pe de o parte are active, pe partea cealalta are obligatii si capitaluri proprii. In fiecare an are venituri si cheltuieli. La fel si o familie: are ca active apartamentul, mobila, televizorul, hectarul de la tara mostenit de la bunici, ca obligatii imprumutul la banca si facturile neplatite, are veniturile din salarii iar cheltuielile sunt destul de clare: caldura, curent, mancare, etc. Guvernul Romaniei insa are doar un buget de venituri si cheltuieli si cunoaste doar o parte din datorii si o parte din active, scrie Emil Stoica, pe blogul lui.

Nu a facut niciodata un inventar al activelor, desi ar trebui sa stie cum este gestionat fiecare metru patrat din tara asta.

Insa nu are o lista cu toate activele pe care le detine. Nu stim ce terenuri are, ce cladiri, ce resurse (naturale, printre altele) si nici nu stim cum sunt ele folosite: se obtin redevente, chirii, profituri.

Nu ar fi utila o astfel de lista sa vedem cat de eficient gestioneaza guvernul activele statului?

Nu stim nici cum cheltuie statul banii. As vrea sa vad o lista defalacata pana la ultimul leu cu unde se duc banii obtinuti din taxe si impozite. As vrea sa vad o lista cu nume si prenume (persoana fizica – salariati, pensionari, someri – sau societate comerciala) si cu veniturile obtinute de la stat si pentru ce anume. De asemenea, organigrama institutiei si ultimul raport de control de la Curtea de Conturi sau raporturi de audit extern. De asemenea, un CV atasat in dreptul numelui fiecarui salariat sau situatiile financiare auditate in cazul firmelor care primesc bani de la stat. In cazul serviciilor platite furnizorilor, toate contractele ar trebui sa fie si ele facute publice.

Nu ar fi utila o astfel de lista?

Caci a anunta doar cateva masuri dure fara a clarifica modul de gestionare al banilor si al activelor nu este suficient.

Au aparut in presa in ultimele zile, inclusiv pe acest blog, mii si mii de exemple de gestionare proasta – frauduloasa uneori – a activelor statului si a banilor de la buget.

Aceste doua liste complete trebuisc publicate la 1 iunie 2010, concomitent cu reducerea salariilor cu 25%, a pensiilor cu 15% si a reducerii alocatiilor pentru mamici cu 15%.

Asa cred eu ca ar fi corect: daca ceri solidaritate si sacrificii, trebuie sa si arati ca nu ai alta solutie de a reduce celelalte cheltuieli, asa ca trebuie sa arati ban cu ban, metru patrat cu metru patrat cum anume gestionezi tara. Daca nu esti in stare, atunci ar trebui sa lasi pe altii sa guverneze.

Comenteaza pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   






















1918 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Joi, 13 mai 2010, 11:26)

    vasile [anonim]

    Corect!!
  • 0 (4 voturi)    
    nu le da idei :) (Joi, 13 mai 2010, 11:39)

    claude [anonim]

    o sa organizeze licitatii ca sa asigure transparenta, si iarasi ar disparea miliarde de euro catre firme binevoitoare :)
    • +3 (3 voturi)    
      se pot posta gratuit pe site-urile institutiilor (Joi, 13 mai 2010, 12:25)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui claude

      se pot publica imediat, asa cum erau postate declaratiile de avere si interese

      e suficient ca guvernul sa dea o HG pentru ca toate institutiile din subordine sa publice aceste date pe site-urile institutiilor subordonate (inclusiv companiile nationale si regiile, daca au pozitie de monopol; si au)

      se defineste un formular standardizat si gata (ca sa vedem nu doar cat au dat pe creioane, ci si cate creioane au cumparat, pentru a cunoaste imediat costul unui creion)
  • 0 (4 voturi)    
    Just (Joi, 13 mai 2010, 11:49)

    Vman [anonim]

    Ba53: avem nevoie sa sacrificam putin acum, pentru a ne fi mai bine mai incolo!
    Omu' de rand: bine, bine, o vom face, pentru binele nostru si pentru binele tarii din viitor. Dar, vrem sa stim si noi de ce e nevoie de aceste sacrifcii, alte masuri nu sunt? Cand ne va fi mai bine
    Ba53: tarane, veze-ti lungu nasului tarane, lasa treburile astea si fii sigur ca platesti la timp si lasi buzunarele deschise si portofelu pe masa. N-ai tu griji d'astea tarane! Noi suntem manageri cu scoli..stim noi ce invartim...FACEM..scuze m-ai facut sa spun prostii cu impertinenta ta
  • +5 (5 voturi)    
    Totul la control, auditat de contribuabili, (Joi, 13 mai 2010, 11:59)

    Vali [anonim]

    pentru a fi justificata cererea de solidaritate. Am platit taxe si impozite si vrem sa vedem cum au fost gestionate. Prin urmare , domnilor guvernanti, parlamentari si ce mai sunteti pe acolo, cei care va doriti a ne reprezenta, vrem sa auditam toate cheltuielile efectuate de voi. Unde s-au dus banii pe care noi i-am achitat? In sistemul sanitar? - NuUUUUUU. In infrastructura? NUUUUUUUU In averile personale ale celor alesi , in campanii electorale murdare si execrabile? DAAAAA
  • 0 (0 voturi)    
    BNR (Joi, 13 mai 2010, 12:03)

    pepsi [anonim]

    astia ai cui sunt banii ?

    Nou maxim istoric la BNR: Rezervele valutare au crescut până la 32,4 mld. euro în aprilie
    Rezerva valutară a BNR a urcat în aprilie cu 350 milioane de euro faţă de martie, la aproape 32,4 miliarde, un nou maxim istoric pentru acest indicator. Avansul a fost atins în contextul unor intrări de 1,37 de miliarde de euro şi al ieşirilor de un miliard.
  • +2 (2 voturi)    
    da, vrem transparentizare (Joi, 13 mai 2010, 12:30)

    mada [anonim]

    corect! vrem transparentizarea bugetului de venituri si cheltuieli ...

    iar membrii guvernului sa gireze cu averile personale prestatia lor ... orice angajat daca face o greseala suporta consecintele. Sa fie la fel si pentru guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa va dau niste exemple (Joi, 13 mai 2010, 12:36)

    yellowdog [utilizator]

    legate de "activele statului" care au devenit "activele" functionarilor publici.
    In Mangalia fostul primar Zanfir Iorgus - fost PSD-ist acum deputatat PDL detine in acte 300000 mp (trei sute de mii) teren intravilan, hoteluri pe numele rudelor, asocitatilor. Padurea Comorova din Neptun Ollimp - decimata - constructii case in mijlocul padurii (domeniu public) cu acordul primariei. Mangalia avea o fabrica de lapte abia ce o dotasera cu tehnlogie moderna, au intrat cu buldozerul in ea, acum terenul apartine unui fost deputat PSD. Apoi sef la garda financiara si-a luat hectare intregi de teren in Vama Veche chiar langa plaja si si-a construit hotel. Mai vreti sa stiti unde sunt activele statului? Fiecare comuna, fiecare orasel din Tara Romanesca a fost jefuit de "baronii" locali, in fapt functionari publici. Tara a fost impartita iar acum ne-au bagat in datorie, nu le-a ajuns cat au furat!!!! Crezi ca are cineva interes sa scoata la iveala tot jaful asta? Mai traiti sub iluzia statului de drept?
  • 0 (0 voturi)    
    open-book management (Joi, 13 mai 2010, 13:59)

    Cosmin [anonim]

    Conceptul este unul demonstrat deja si functioneaza. Se numeste Open-Book Management (ref Jack Stack - The Great Game of Business). Insa..
    Pentru ca sa poti face treaba asta ai nevoie in primul rand de cifre; ma indoiesc ca "managerii" acestui stat stiu unde sa le caute chiar si pe o foaie A4.
    Apoi daca ai cifrele trebuie sa ai la cine sa le expui; din nou ma indoiesc ca 80% din angajatii ar avea capacitatea de a intelege rapid ceea ce se intampla. Pentru asta ai nevoie de tim si training, sa le explici ce sunt cifrele.
    Si nu in ultimul rand ar trebui ca noi, voi toti sa fim de acord cu munca pe care o depunem, constientizand ca duce la binele institutiei / companiei, si implicit al angajatului.
    Sunt perfect de acord cu conceptul, dar am o obiectie la aplicare, si anume sa se aplice modular in fiecare institutie / companie in parte.
  • 0 (0 voturi)    
    sufocati-ne cu totul! (Joi, 13 mai 2010, 14:16)

    a inceput marea jecmaneala [anonim]

    cum s-au anuntat masuri de impozitare suplimentare necesare a inceput si marea incercare de jecmaneala: popii urla ca au nevoie de finantare pentru catedrala neamului ca lumea nu mai vine la rugaciuni ca nu are unde si de aia e criza economica si cei de la casa de sanatate vor sa mareasca contributia obligatorie ca sa aiba ce fura mai mult ca doamne fereste daca suntem bolnavi platim inca o dat a+ spaga, altfel crapam.nu le-ar fi rusine!in loc sa faca ceva de bine ei vor sa ne sufoce cu totul!