Dumitru Costin: Absenta partidelor de opozitie de la intalnirea cu sindicatele, o eroare

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 16:33 Actualitate | Esenţial

Presedintele Blocului National Sindical, Dumitru Costin, a caracterizat, marti, drept 'o eroare' absenta partidelor de opozitie de la discutiile dintre sindicate, presedinte si reprezentantii Executivului, relateaza Agerpres.

"Mi se pare o eroare absenta lor aici, mi s-ar fi parut normal sa fie prezente pentru ca intotdeauna atunci cand trecem prin momente delicate trebuie sa gasim o solutie optima, indiferent ca unora le place sau nu din punct de vedere politic, economic, social. Pe mine nu ma intereseaza in niciun fel jocurile politice", a spus Costin.

Declaratia sa vine dupa ce PSD, PNL si PC au refuzat sa participe la consultarile care au avut loc marti la Palatul Parlamentului, pentru discutarea masurilor de austeritate sociala 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1619 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Patriciu spunea intr-un interviu ca e liberal (Marţi, 11 mai 2010, 16:01)

    Ovidiu [anonim]

    si ca el considera ca 50% din bugetari sunt in plus...

    Fast Forward... Basescu iese si anunta ca 25% din salarii scad si 25% din bugetari trebuie sa plece in anii urmatori...

    PNL sustine ca nu e de acord cu masurile, dupa ce 300,000 bugetari au fost angajati sub Tariceanu...LOL

    Uite asa isi pierde un partid identitatea....
    • 0 (4 voturi)    
      Sunt... (Marţi, 11 mai 2010, 17:00)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ...convins ca milioane de pensionari, 1.5 milioane de bugetari, vreo alte cateva milioane din domeniul privat (pentru ca scaderea cererii e "contagioasa") fix pentru ca isi pierde PNL-ul identitatea si pentru ca Antonescu se contrazice cu doctrina sau cu Patriciu....

      Eu cred ca multora dintre noi, daca nu am folosi umbrele cand ploua, ne-ar ploua in gat!
      • +2 (4 voturi)    
        In caz... (Marţi, 11 mai 2010, 17:05)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        ...ca nu gasiti un anume verb in prima fraza...uite-l aici...lipseste... este "vor suferi".

        Am nervi :)
    • +2 (2 voturi)    
      Poate (Marţi, 11 mai 2010, 18:14)

      simion [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      fast - rewind pentru ca fast forward ne va gasi muult mai putini si in zdrentze!
  • +2 (2 voturi)    
    Păi vezi, (Marţi, 11 mai 2010, 16:44)

    florinu [utilizator]

    Nea Costine, cine vă susține ?
  • -3 (7 voturi)    
    Ba e bine ! (Marţi, 11 mai 2010, 17:11)

    Catalin [anonim]

    Basescu si PDL-ul si-au asumat o prostie, de ce sa imparta vina cu ceilalti ? Lasa-i sa savureze singuri decaderea.

    Da, si noi o sa suferim. DAR Romania trebuie sa ajunga in cea mai mare mizerie pentru a convinge si cei mai mari basisti sa isi recunoasca greseala si sa intoarca armele.

    Altfel, daca am lalai-o asa, te-ai pomeni tot cu 50% + 1 pentru Basescu (sau, ma rog, cine-o fi Medvedev-ul lui la vremea aia).

    Asa ca e bine !
    • 0 (2 voturi)    
      kakaline (Marţi, 11 mai 2010, 18:07)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      ....ce dreaq vrei sa-ti mai spun....?
      Stii proverbul ala cu o piatra aruncata de un prost si 10 intelepti ? Sigur nu.
      Daca iti zic ca in ro proportia e invers...sigur nu mai intelegi nimic........
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 11 mai 2010, 18:42)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Pai, ca sa citez de la Realitatea: "Basescu si guvernul au inregistrat un esec astazi la intalnirea cu sindicatele". Asa ca cei din opozitie puteau savura sau pune si ei umarul la acest asa zis esec, si-au cam luat teapa...
      • +1 (3 voturi)    
        irealitatea.. (Marţi, 11 mai 2010, 17:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        lipsa de comunicare mi se pare un esec mai mare.. ca sa nu mai zic de critica distructiva.. cand zici 'asa nu e bine', dar n-ai nici o idee inteligenta.. doar aberatii fara nici o baza economica.. cand tara are cu adevarat nevoie de solutii unii inca se mai cred in campanie electorala.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe cine crezi ca pacalesti, ba Dumitre (Marţi, 11 mai 2010, 17:17)

    DanBruma [anonim]

    pai tu tocmai asta faci,mutulica, jocuri politice.
  • +2 (6 voturi)    
    Au luat o teapa politica enorma. (Marţi, 11 mai 2010, 17:19)

    Gelu [anonim]

    Asta va ramane in istorie. Popularizata corect aceasta actiune concentrata a PNL,PSD,PC ii discrediteaza total .II arata asca cum sunt .Urati.
    Arata ca sunt rauvoitori si nu doresc o iesire din criza.Arata ca saboteaza efortul national de iesire din criza.Criza in care tot ei neau bagat .
    • -2 (6 voturi)    
      Stimate... (Marţi, 11 mai 2010, 16:44)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      ...portocaliu. E Basescu Tiran...asta Traian presedinte? Este! E Traian Boc prim ministru? Este! E Udrea in guvern? Este! Este EBA europarlamentar! Este! Este guvernu PD? Este! Are PD-ul majoritate in camerele parlamentului! Are! Are PD-ul toti sefii de deconcentrate, agentii, companii nationale? Le are! Pai si ce mai vreti ma? Voua nu va e rusine asa un pic cand va uitati in oglinda?

      Ce-ati vrea ma? Sa se suspende democratia? Sa fie impuscati liderii de sindicat? Sa fie suspendata Curtea Constitutionala sa faceti voi ce vreti pe tarla?

      A ajuns Antonescu cu cei 10 parlamentari sau cati au mai ramas din PNL sa fie responsabil pentru incompetenta, coruptia si lipsa de actiune a lui Boc si Basescu?

      A ajuns Ponta care da carduri cu reduceri pentru a atrage noi membri PSD si care e presedinte de partid de cateva luni sa fie de vina ca Basescu Traian e presedinte de tara de 6 ani?

      De baiatul ala, Constantin de la PC nici nu mai vorbesc...

      Ma da chiar asa ... nici un pic de jena ...
      • 0 (4 voturi)    
        stigmate.. (Marţi, 11 mai 2010, 17:59)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        bai dorele (ca gigi e deja prea mult) tu inca mai crezi ca o tzara se conduce ca o bicicleta? tragi de ghidon si gata, ai schimbat traseul?
        stii de ce a ajuns antonescu doar cu 10 parlamentari si ponta imparte carduri de reducere? pentru ca pana si ultimul prost din tzara asta s-a prins ca psdnl e groapa gunoaielor neocomuniste...
        • +1 (3 voturi)    
          Nu draga... (Marţi, 11 mai 2010, 21:00)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui pehash

          ....eu cred ca tara se conduce ca o "privata" vine Il Prezidente si cu camarila sa si fac ceva in capul a milioane de romani. Si nici macar nu trag apa pentru ca e la tara, din lemn si nu are canalizare.

          Auzi...da' daca nu sunt in stare sa traga de "ghidon" de ce nu pleaca de la conducta cu fonduri publice? Ca sunt de dreapta si anticomunisti, nu? :)
      • +1 (5 voturi)    
        Crine tu esti ? (Marţi, 11 mai 2010, 18:21)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        nu ai treaba sa maturi la patricu in curte?
        • +1 (3 voturi)    
          Sa zicem... (Marţi, 11 mai 2010, 17:28)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          ...., doar pentru a-ti satisface tie imaginatia rudimentara, ca da...sunt Crin! Ai o matura? Daca nu ai fura si tu de la locul de munca...ca Patriciu asta e nesimtit si a taiat costurile de achizitii (fix asa cum nu e in stare sa faca Boc al tau).

          (asta ca sa coboram discutia la nivelul tau)
    • +1 (1 vot)    
      esti bine intentionat (Marţi, 11 mai 2010, 18:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      dar nu ai cu cine....nu mai ai cu cine....
      si atentie la "neau"......nu ca eu ash fi mai breaz....pana la urma
      Numa' bine!
    • 0 (0 voturi)    
      esti bine intentionat (Marţi, 11 mai 2010, 18:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      dar nu ai cu cine....nu mai ai cu cine....
      si atentie la "neau"......nu ca eu ash fi mai breaz....pana la urma
      Numa' bine!
  • +2 (6 voturi)    
    Cand e de dat cu gura (Marţi, 11 mai 2010, 17:20)

    Andy [anonim]

    Ponta si Crinuletul sunt primii, dar cand trebuie sa gaseasca solutii isi baga coada intre picioare si dispar.
    Pai bine mai Ponta/PSD si Crinulet/PNL, asa barbati sunteti voi?
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2010, 17:39)

    Adrian [anonim]

    Lasa ca ii gasesti pe la Antene si Realitatea
  • -3 (3 voturi)    
    Da,absenta e intr-adevar o eroare! (Marţi, 11 mai 2010, 18:12)

    simion [anonim]

    Chiar si numai pentru simplul fapt ca in cazul in care guvernul nu are acordul organismului respectiv (fie el si consultativ) poate sa nu semneze scrisoarea cu FMI si sa zica "noi am vrut, stim ca sunt masuri dure dar alta cale n-am avut dar mogulii si plutocratii - vorba d-lui Aligica - n-au vrut asa ca vedeti cine se opune"
    Nu stiu daca presedintele realizeaza dar nu mai beneficiaza de incredere oarba din partea nimanui. Toate actiunile sale sunt banuite a avea ceva ascuns, ceva care sa-i consolideze profilul de mare om politic. Mare om, mare caracter!
    Se va lepada de PDL asa cum s-a lepadat si de PNL dupa primele alegeri.
  • +1 (5 voturi)    
    Absenta blocului PSD-PC-PNL.... (Marţi, 11 mai 2010, 18:57)

    judex [anonim]

    ...este normala. Aceste partide nu au nimic de propus, ele nu au solutii de criza, fiind specializate doar in bagatul betelor in roate economiei nationale. Platformele lor politice se reduc la invectivele de mahala adresate periodic lui Basescu, cel care le expune public goliciunea si anti-nationalismul.
    • -1 (1 vot)    
      ai tu solutii? (Miercuri, 12 mai 2010, 1:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui judex

      eu am! voila:
      1. demiterea (prin forta, daca e nevoie), a mafiei politice actuale)
      2. instalarea unui guvern de meseriasi (inclusiv tineri cu MBA pe bune), auditat la intervale scurte de meseriasi straini (dar nu de la FMI!!!!)
      3. lamurirea populatiei cu sinceritate
      4. guvernarea EXCLUSIV in interesul public (chiar daca asta presupune iesirea din rahatul UE)
      5. promulgarea imediata a Legii Ilicitului (dupa ,kodel american, francez, etc, cum vreti)
      6. instituirea legalitatii si civilizatiei, lichidarea manelismului, a tiganiei si a golaniei
      7. munca pe rupte