Negocierile Guvern - FMI: Deficit 6,5-6,8%, crestere pozitiva (surse)

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:16 Actualitate | Esenţial

Guvernul si FMI au convenit, de principiu, o tinta de deficit bugetar de 6,5-6,8% din PIB si o crestere pozitiva in jurul a 1%, anunta Agerpres, care citeaza surse guvernamentale.

Cabinetul Boc a insistat pentru o crestere economica de 1% in 2010, insa este pregatit si pentru 0,8% sau chiar crestere nula.

"Noi mergem pe 1%, dar suntem pregatiti si pentru 0,8% si chiar 0% crestere economica", au precizat sursele citate.

Potrivit acestora, scrisoarea de intentie privind acordul cu FMI este realizata in proportie de 98% si urmeaza sa fie adoptata in sedinta de Guvern de saptamana viitoare.

Guvernul si-a reiterat angajamentul privind scadere fondurilor salariale si de pensii cu 25% si, respectiv, 15%, precum si pentru reducerea subventiilor de la stat doar pentru persoanele defavorizate si intreprinzatorii care "ies pe piata cu produse", au sustinut sursele.

"Problema e clara. Sunt noua milioane de ajutoare sociale despre care nu se stie unde se duc. Sunt 30 de miliarde de euro subventii si numai 300 de milioane de euro impozite, situatia este foarte disproportionata", a spus un participant la discutii.

"Pana pe 25 mai toata lumea participa la realizarea pachetului legislativ care va pune mecanismul in aplicare", au explicat sursele citate.

Pe de alta parte, FMI a anuntat Guvernul ca board-ul de la Washington este de acord ca deficitul bugetar sa fie limitat prin taierea cheltuielilor cu salariile si pensiile si nu prin majorarea taxelor, dar a conditionat ca economiile rezultate sa fie utilizate exclusiv pentru investitii, potrivit Mediafax, care citeaza surse participante la discutie.

In discutia de sambata de la Palatul Victoria, expertii FMI i-au informat pe membrii Guvernului ca au anuntat board-ul de la Washington asupra propunerii Guvernului de a diminua cheltuielile bugetare prin reducerea costurilor cu salariile si pensiile, nu prin majorarea TVA si a cotei unice, iar conducerea Fondului a fost de acord cu aceasta strategie.

"Fondul a conditionat insa ca toate economiile rezultate din aceste taieri de cheltuieli sa fie utilizate exclusiv pentru investitii", au aratat sursele.

In discutiile de la Palatul Victoria, Guvernul s-a angajat ca pana la inceputul lunii iunie va promova actele normative pentru efectuarea reducerilor de cheltuieli.

Premierul Emil Boc i-a asigurat totodata pe expertii FMI ca tot pana la inceputul lunii iunie va fi modificata si legislatia privind achizitiile publice, pentru a reduce termenele licitatiilor.

Presedintele Traian Basescu a anuntat joi seara ca, in urma negocierilor cu FMI, autoritatile romane au ales solutia reducerii salariilor bugetare cu 25%, a pensiilor cu 15% si sa scada "masiv subventiile", in loc de majorarea semnificativa a principalelor taxe, respectiv cota unica si TVA. Seful statului a mentionat si ca ajutorul de somaj va scadea cu 15%.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3739 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Economii??!! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:29)

    oarecare [anonim]

    Unde se vor duce aceste economii, intr-un km de autostrada,in sondaje care nu folosesc nimanui,in spectacole cu scene de sute de mii de euro,in chiriile parlamentarilor ,unde ?????/
    • -4 (18 voturi)    
      Bani de furat ! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:03)

      motul [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      Guvernul Boc, cel mai slab din istoria Romaniei , va aloca banii rezultati din reducerea salariilor si pensiilor ,clientelei politice si clanurilor acesteia. Urmeaza un nou val de imbogatire a portocaliilor.
      Succes Boc !
      • +9 (9 voturi)    
        MU E BANI PT BUGETARI ! (Duminică, 9 mai 2010, 6:05)

        n.asul [anonim] i-a raspuns lui motul

        Alde Nascase 7 case si Ilicescu au vandut un deceniu intreg fabrici , hoteluri, rafinarii si banci pe 1 dolar la complicii lor intru jefuirea tarii si acum vin tot ei sa se planga ca MU E BANI PENTRU BUGETARI. Sa speram ca cersitul in grup (greve bugetare) nu va avea un efect prea important, ca in Grecia.
    • -3 (11 voturi)    
      hahahaha (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:14)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      pai daca stii de ce mai intrebi ma ....?
    • -3 (15 voturi)    
      cum unde?! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

      Nimic n-ai inteles, bre. N-au 500 milioane sa dea pensionarilor si atunci le impoziteaza pensiile cu 15% ca sa aiba de unde sa le dea. Logic, nu?
    • +13 (17 voturi)    
      Economii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:53)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      Este singura solutie buna, sper sa o si poata puna in aplicare. Celor care nu le convin salariile de la stat sa isi caute la firme daca considera ca merita mai mult. Ce e asa de greu ? fac proteste pentru ca stiu ca stau degeaba pe bani frumosi.
    • -1 (7 voturi)    
      Pensii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:00)

      O pensionara [anonim] i-a raspuns lui oarecare

      Ce vom face?De ce nu se reduce salariile si pensiile la salariati si pensionari nesimititi,de ce trebuie sa reduca la un pensionari care abia traieste de la o zi la alta din 700 lei pensie.De ce nu aplica si referendumul cu Unicameral si de acolo ari fi niste bani.D-ul Boc la orice interviu zicea "Adio salarii si pensii nesimtite"Daca el crede ca pensia mea de 7oo sute este nesimitita atunci cei care au 14.000 sau 25.000 ce fel de pensii au.?Nu am nimic impotriva reducerea subventiilor din agricultura,ca acolo s-au imbogatit cei de la Directia Agricola.Fiecare firma care se ocupa de agricultura avea pe cate cineva la Directia Agricola care lunar beneficia din partea firmei respectiva o cota parte din subventie.Dar sa nu reduca pensiile atat de mici.Intrebarea este"Oare guvernantii nostri impreuna cu D-ul .Basescu si D-ul Boc nu au Dumnezeu?"
      • +5 (7 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:29)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui O pensionara

        "cei care au [pensie de] 14.000 sau 25.000" reprezinta mai putin de 0,02% din totalul pensionarilor. de altfel, in toata tara nu sunt decat 967 de persoane care au o pensie mai mare de 4.000 ron. mai sunt 48.984 (1%) de persoane care au pensii intre 2.001 si 4.000 ron & 148.741 de persoane (3,1% din totalul pensionarilor) care au intre 1.500 si 2.000 ron. restul pensionarilor, adica 4.543.503 de indivizi (95,88% din total) au pensii sub 1.500 ron, cei mai multi dintre ei (1.560.817 indivizi) avand pensia intre 501 si 800 ron.

        sursa: http://picasaweb.google.com/cristianorgonas/Grafice#slideshow/5468635378690707378
        • +2 (2 voturi)    
          asa, (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:03)

          imaros [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          si cati din cei 4,5 milioane sunt pensionati de boala (cu spaga)?
  • -9 (11 voturi)    
    Care economii? :)) (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:30)

    doru t [anonim]

    Observ ca sunt destui din sectorul privat care considera corecta masura de reducere a salariilor si pensiilor. Altii mai rautaciosi isi manifesta chiar bucuria, deh asa e romanaul, de ce sa nu moara si capra vecinului! Da statul are o problema cu deficitul bugetar, pe care trebuie sa o rezolve. Dar oare asta e solutia. Hai sa facem cateva calcule, asa ca pentru idioti.
    Sa peresupunem ca sunt bugetar cu un salariu net de 1000 ron, pe care in mod evident il cheltui in totalitate pe alimente si utilitati. Cat revine statului, bugetului statului din cei 1000 ron? Pai in primul rand tva-ul, 1000X19/119=160 ron. Bun, imi reduce salariul cu 25%, ajung prin urmare sa cheltui 750 ron. Cat incaseaza statul sub forma de tva? 750X19/119=120 ron. Orice dobitoc poate constata ca venitul la gugetul statului scade cu exact 25% cu cat mi-ai scazut mie veniturile. Va intreb, rezolva asta deficitul bugetar? NU! Rezolvarea problemei consta in cresterea veniturilor bugetare( prin marirea bazei de impozitare, reducerea evaziunii fiscale samd) si prin reducerea cheltuielilor in mod real( regandirea schemei de personal, reducerea coruptiei in domeniul achizitiilor publice samd).
    Mergand cu rationamentul mai departe, faptul ca eu cheltui mai putin va avea ca efect reducerea veniturilor companiilor private! Ce vor face acestea? Vor lua masuri, printre care si concedierea unor angajati....care vor fi trimisi in somaj, vor fi asistati de stat. Va creste cheltuiala statului! Alt efect imediat va scaderea profitului companiilor, prin urmare vor veni si mai putini bani la buget sub forma impozitului pe profit. Tare imi este ca masura va avea mai multe efecte negative, perverse decat pozitive. SI pentru cei multi si prosti care se uita in gura unor "analisti economici", va spun....da poate au dreptate sa salute masura, ea fiind corecta si cu rezultate pozitive daca este luata intr-o INTREPRINDERE, adica la nivel MICROECONOMIC! La nivel MACROECONOMIC, lucrurile se schimba si se complica rau!
    • +15 (15 voturi)    
      socoteli (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:24)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui doru t

      Am vazut mai multi matematicieni din astia si pe la teve, oameni care au impresia ca banii vin de undeva din cer. Din cei 1000 de lei pe care ii ia bugetarul, spui tu, statul ia acum 160 de RON si va lua pe viitor doar 120 de RON. Dar ceea ce nu intelegi este ca INTEGRAL salariul de 1000 de RON provine de la stat. Deci, inainte statul avea 160 de RON, acum are 250 + 120 = 370 RON. Observa ca nu ti-am contestat calculele, m-am multumit sa corectez greselile evidente de logica. In ceea ce priveste restul, imi pare rau pentru pensionari, doctori, profesori, chiar si politisti, o masura diferentiata ar fi fost mult mai potrivita. Dar restul bugetarilor faceti un efort si intelegeti si voi ca nu este posibil sa castigi un salariu mai mare decat in sectorul privat fara sa faci nimic. Eu am lucrat in sectorul de stat pana acum 3 ani si stiu cum se taie frunza la caini, cum incep sa bea prin ministere de la 9 dimineata si cum ii prinzi pe unii dormind prin birouri. Eu unul ma ocupam cu cititul. In cei cativa ani de "lucrat" la stat am consumat cateva biblioteci. Chiar daca va scadea consumul, asta e, era de fapt un consum fals, subventionat de stat.
      • +7 (9 voturi)    
        bravo (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:44)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Bravo pentru comentariu.

        As vrea sa subliniez (eventual poti sa confirmi ca fost angajat in sistemul de stat- eu nu sunt si nu am fost) faptul ca fiecare institutie are acces la alte servicii (facilitati) care sunt subventionate de stat (un exemplu facil e legat de vacante- multe institutii au "case de vacanta" sau hoteluri unde isi trimit angajatii la tarife subventionate samd).

        Multi bugetari vor ramane in sistem (chiar cu un salariu redus) tocmai datorita acestor facilitati. Cei care vor pleca vor renunta la aceste facilitati si vor intra in zona firmelor private pentru a-si asigura aceste servicii (de exemplu vor merge la un hotel privat pentru a-si face vacantele). Deci nu e chiar atat de sigur ca firmele private vor fi afectate, poate fi chiar invers.
        • 0 (0 voturi)    
          facilitati (Duminică, 9 mai 2010, 13:12)

          ov [anonim] i-a raspuns lui alex

          Sunt institutii bugetare care au astfel de facilitati! Dar nu au acces la ele toti salariatii! Mai degraba au acces anumiti sefi sau salariati bine vazuti (fie ca sunt angajati "pe ochi frumosi", fie ca fac parte din clientela puterii, mult prea rar pe baza de merite profesionale!).

          Din pacate marea majoritate a bugetarilor nu isi permit sa mearga in vacanta!

          Cine crede ca bugetarii traiesc in rai iar angajatii de la privati in iad se inseala!

          Problema este ca administratia de stat este una proasta si ineficienta, iar cea privata mult mai eficienta! Daca guvernul ar fi fost mai capabil ar fi incercat sa externalizeze cat mai multe activitati din administratia de stat, ar fi aparut si o restructurare a personalului (pe criterii de eficienta, nu de clientelism, cel putin pe termen mediu si lung!). Asa ... O reducere egalitara cu 25% a salariilor si in care socoterile matematice de mai sus se aplica toate! Inclusiv economia de 370 RON, dar si impingerea lenta si sigura in faliment a multor firme private!
      • -1 (7 voturi)    
        Eronat (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:29)

        Doru T [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Esti in eroare, si stii de ce? Tu consideri ca statul deja are banii aia! Pai dragul meu, banii aia, pe care tu crezi ca sunt economisiti sunt virtuali, statul nu-i are! Statul nu produce! Statul ia bani de la altii sub forma de impozite si taxe! Veniturile si cheltuielile statului sunt intr-o dinamica permanenta. Incaseaza si plateste mereu. Bugetul ala de stat despre care se tot vorbeste este o simpla hartii cu ce cred unii ca vor incasa si cu ce sigur vor sa cheltuie. Banii sunt pe hartie in momentul intocmirii bugetului, nu si in fapt. Veniturile vin luna de luna. Nu la inceputul anului sau la un moment t! De asta a si ajuns de fapt guvernul sa taie salariile si pensiile ptr AZI NU ARE BANI SA PLATEASCA. CE VA FIU MAINE DUMNEZEU CU MILA
        • +1 (1 vot)    
          ??? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:47)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Doru T

          imi e teama ca nu te inteleg. deci era bine sa se imprumute in continuare de 250 de lei ca sa castige 40? ;)
        • +6 (6 voturi)    
          persisti (Duminică, 9 mai 2010, 1:30)

          flynt [utilizator] i-a raspuns lui Doru T

          in prostie si dezinformare..... ce legatura are faptul ca statul are sau nu are acei bani in momentul in care face bugetul.....ideea este ca sarcina sa de plata in sfera salariilor bugetare este mai mica (deci economiseste 250 lei la un salariu de 1000) si mai recupereaza sub forma de TVA inca 120 lei. Concluzia, in loc sa plateasca in forma neta 840 lei, plateste 630 lei. In aceasta situatie se imprumuta mai putin, nu amaneteaza viitorul copiilor nostri si nu absoarbe toti banii de economia reala (aia care va da voua bugetarilor bani de mancare). Punct.
      • +4 (4 voturi)    
        socoteli 2 (Duminică, 9 mai 2010, 1:10)

        Gigi Fisiune [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        "Dar ceea ce nu intelegi este ca INTEGRAL salariul de 1000 de RON provine de la stat"

        NU, ceea ce nu intelege desteptul ala de doru t e ca salariul de 1000 de RON provine din mediul privat, nu de la stat. Statul nu produce decat paguba, iar privatii duc in spinare tot greul c um, de altfel, au recunoscut cu prim-ministrul si presedintele.

        Deh, ii dam salariul de cine stie cata vreme si acum ne face idioti. Bravo dorule, bravo.
    • +6 (6 voturi)    
      atentie la socoteli ! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:01)

      stan papuse [anonim] i-a raspuns lui doru t

      dorule , vezi sa nu te ranesti cu cifrele alea !
    • -3 (9 voturi)    
      lasa-i pe fraieri sa se bucure (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:11)

      proto [anonim] i-a raspuns lui doru t

      si sa rada pana ce ca urmare a acestei masuri vor fi dati afara sau le vor fi micsorate din nou salariile la privat, din cauza ca cei 1,5 milioane de bugetari vor cheltui cu 25% mai putin si cei 5-6 milioane de pensionari cu 15% mai putin.
    • +10 (12 voturi)    
      chiar asa? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:19)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui doru t

      Tu chiar nu ai inteles nimic ?
      Tu nu intelegi ca aparatul de stat e supradimensionat ?
      Mergi la extrem: daca toata lumea ar fi angajata la stat, numai in servicii: nu s-ar produce si exporta nimic. De ce in celelalte tari la 100 de angajati procentul de ugetari e mult mai mic ? Incearca si tu sa pricepi ceva...
    • +4 (12 voturi)    
      Nu va mai uitati la Antene si... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:37)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui doru t

      ...Irealitatea ca scrieti numai prostii !
      Ai preluat logica alora de acolo fara sa judeci...ca banii care i-au socotit ca ii dai statului sunt mulkt mai putini (doar taxele) DIN CATI TI-A DAT STATUL TIE ! Si cum majoritatea marfurilor sunt de import, ce cheltuiai tu zbura jumate in importuri !
      Plus ca e vorba ca NU NE MAI IIMPRUMUTAM DE BANII AIA , NU CA GUVERNUL AR AVEA BANII SI MAI VREA SA VII DEA VOUA! Discutia se poarta pe eventuala crestere economica care sa duca banii colectati in investitii si nu revenirea salariilor.
      Daca nu stiti economie , lasati-o balta. vad ca sunt multi pe aic i ce tot repeta fabula cu cel mai prost guvern din istorie , uitand de exemplu sa aminteasca de musiu Nastase care ne-a lasat cu Bechtel si fara petrol...
      Voi cand scrieti, credeti ca scrieti pentru idioti , care nu stiu pe ce lume traiesc? credeti ca ceilalti sunt ca voi, indobitociti tocmai de hoti?
    • -3 (5 voturi)    
      aaa (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:14)

      eu [anonim] i-a raspuns lui doru t

      eu propun sa-i zboare pe toti bugetarii pana se ajunge la DEFICIT 0%, statul e in faliment, economia e la fel si pt. stat si pt. firma, deci sa-i trimita in somaj tehnic
    • -2 (2 voturi)    
      o sa-ti cer drepturi de autor (Duminică, 9 mai 2010, 0:46)

      sam [anonim] i-a raspuns lui doru t

      Glumesc desigur dar ma bucur ca ceea ce afirmam/scriam pe forumurile de pe acest site a inceput sa fie inteles si de altii. Masurile anuntate nu fac decat sa adanceasca recesiunea si chiar daca o sa faca ceva economii la buget (desi ma indoiesc) nu o sa aibe in ce sa investeasca: degeaba ai bani daca economia s-a contractat si nu mai ai cumparatori, in ce sa investesti? Ce o sa mai fie profitabil, aducator de plusvaloare? Nu uitati ca toata lumea este in recesiune ca pietele sunt sugrumate. Si in plus ce rezultate notabile a avut FMI-ul asta pana acum? Se pot lauda ei cu o mare realizare? Din cate stiu numai au distrus, prin rea vointa sau prin incompetenta. Si acesta est doar inceputul, sa vedeti ce o sa fie daca intra in "hora" Spania ca Portugalia nu se pune, este mica. Credeti ca nemtii au resurse nelimitate? Si ei au probleme, somaj, piata contractata, au ajuns sa schimbe masinile scumpe cu logan tocmai ptr ca nu-si mai permit luxul si la ei masina nu este o imagine de nume, este un lucru necesar! Ei cel putin au inteles asta, noi continuam sa aruncam euro la ei, pe masinile lor! Acum, in aceste momente trebuie sa CONSUMAM PREPONDERENT PRODUSE MADE IN ROMANIA, NOI NE PUTEM MENTINE LOCURILE DE MUNCA, INTELEGETI ACEST LUCRU, DAR SI PRODUCATORII SA INTELEAGA SI SA PRODUCA MACAR LA PRETURI IDENTICE CU CELE DIN IMPORT!! ALTFEL NE OMORAM UNII PE ALTII.
  • -3 (3 voturi)    
    economii? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:12)

    gelu [anonim]

    Economii din mentinerea taxelor la un nivel scazut?! Statul face economii daca nu mareste taxele? Dupa care le si investeste?!
    • +4 (4 voturi)    
      da (Duminică, 9 mai 2010, 0:14)

      da [anonim] i-a raspuns lui gelu

      da: faptul ca face economii (prin scaderea salariilor) II PERMITE sa nu mareasca taxele care ar sufoca economia privata. e simplu rationamentul.
  • -2 (8 voturi)    
    Guvern de i......i (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:45)

    fmi [anonim]

    cum i-a facut Besecu pe cei cu diploma,poate la ei se referea marinerul anul trecut ! Mari prosti ! Pai cum au calculat ei cresterea PIB cu 1 % in 2010 ?
    PIB =consum + investitii + exporturi - importuri (in mare)
    La o reducere salariala ,de pensii,ajutoare de somaj si alocatii ce afecteaza 80 % din populatia RO(mai putin cei 3 milioane de salariati din privat)cu procente de peste 8 % in medie pe tot anul 2010 sa tot scada consumul cu ceva sub cele 8 procente.Veniturile la bugetul statului vor scade cu 8 procente(sa zicem din cele 3 miliarde euro economisiti pe care si asa nu-i avem).De aici si o scadere a investitiilor(individuale sau ale statului) .Doar importurile se pot diminua prin scaderea cererii,exporturile ramanand cam la acelasi nivel de pana acum sau putin in scadere datorita unor reduceri de activitate la privati .Analizand cele de mai sus, toate cele 4 componente duc la scaderea PIB,chiar si importurile prin diminuarea lor influenteaza prea putin PIB !
    Asadar PIB va avea SCADERE in 2010 d-lor guvernanti !Cu cat ?Poate in jurul a 5 - 6 % !
    Mai departe, Bugetul = constanta(37-38%) x PIB = Venituri / Cheltuieli .Daca deficitul bugetar creste de la 5,8 pana la 6,8 % din PIB acest lucru tot la scaderea PIB duce ,imprumuturile de la FMI putand fi asimilate importurilor care cu minusul din fata inseamna scaderea PIB !
    In ceeace priveste utilizarea economiilor facute ptr.investitii,trebuie sa va hotarati : ori aveti bani si nu vreti sa-i mai dati pe salarii si ii directionati catre investitii ptr. camarila politica,ori nu aveti bani si reduceti salariile,pensiile,somajul si alocatiile ca sa nu va mai imprumutati !
    • +1 (1 vot)    
      in sfarsit un economist (Duminică, 9 mai 2010, 1:19)

      sam [anonim] i-a raspuns lui fmi

      Ma bucur ca in tara mai avem si economisti sau ingineri care nu si-au cumparat examenul la economie. Ar mai fi de adaugat ca somajul din mediul privat nu se datoreaza numarului de bugetari sau cheltuielilor bugetare. Nu, patronii vostrii au inchis s-au au restrans activitatea datorita mai multor factori dintre care amintesc: 1.lipsa pietii interne si/sau externe pentru produsele sau serviciile firmei; 2. slabe cunostiinte manageriale ale patronului (marea majoritate a patronilor pana la revolutie erau simplii muncitori, pe urma au speculat oportunitatile ivite si acum isi dau seama ca fara anumite cunostiinte nu mai pot face fata) Cine sunt acestia/ Toti cei care au gasit ca solutie sa reduca productia dar sa scumpeasca pretul, cu mai putina marfa sa castige aproape la fel! 3. calitatea produselor/serviciilor in comparatie cu concurenta din importuri 4. pentru cei care lucrau cu statul, reducerea contractelor si neonorarea platilor; 5. prabusirea pietii imobiliare si odata cu ea reducerea activitatii in sect materialelor de constructii , a serv de amenajari interioare, a comertului cu bunuri de utilizare indelungata: mobila si aparatura electro-casnica; La acestea adaugam si cresterea bugetului asigurarilor sociale (cresterea nr de someri)+ pomenile electorale si aveti imaginea completa a ineficientii economiei romanesti. Si tineti cont ca fara romanii plecati afara somajul ar fi fost astronomic nu 8% cat este acum! Daca ramaneau in tara care era rata somajului? Daca nu mai intrau milioanele de euro lunar cate firme de servicii, termopane, catering, pensiuni agroturistice, transporturi si curierat existau, etc? Cate firme producatoare ptr export avem noi? Cate produc si vand cu plusvaloare ridicata? cate produse romanesti sunt cautate in UE si nu numai? Noi am avut o crestere bazata pe un consum intern alimentat cu banii "capsunarilor" si cand acestia s-au imputinat am intrat in criza. Am dezvoltat prea mult serviciile si am uitat de firmele productive,
  • -2 (6 voturi)    
    minciuni (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:45)

    Radu [anonim]

    O mare minciuna a fost Legea 330 unica a salarizarii. Au spus ca toate salariile vor ingheta la cele avute la 31.12.2009. Minciuni, de fapt salarii au scazut cu 20-40%.
    Dupa 4 luni de la aplicarea Legii 330, guvernul numai poate, Boc nu mai are curaj si iasa Basescu sa anunte inca o diminuare a salariilor cu 25%. De data asta se adauga si pensiile cu 15% + alte subventii si ajutoare.
    Vor scadea si mai mult incasariile la bugetul de stat. In septembrie ne vor sugruma cu TVAul si cota unica.
    Minciuni, minciuni.
    • +10 (10 voturi)    
      SE POATE SI MAI RAU (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:31)

      stan papuse [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Lucrand in mediul privat , adica avand o foarte mica intreprindere , eu duc acasa cam cu 80% mai putini bani decat inainte . In lunile in care sunt in pierdere deci nu reusesc sa-mi acopar nici macar cheltuielile , trebuie sa dau totusi statului bani , adica impozitul forfetar . De unde stau eu 25% nu pare o drama , mai ales ca sunt o gramada de paraziti in sistemul bugetar . Paraziti platiti cu banii pe care ii dau eu si altii ca mine.
  • 0 (6 voturi)    
    Vot de blam (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:08)

    cosma [anonim]

    Nulitatile de economisti romani au dus de rapa economia acestei tari! Cei mai incompetenti economisti din istoria Romaniei au condus tara in ultimii 50 de ani! De asta am ajuns in mocirla! Toti repetentii si corijentii la matematica din liceu au ajuns sa termine ASE-ul! Saraca tara bogata, muntii nostri aur poarta noi cersim din poarta-n poarta!
  • -5 (11 voturi)    
    Genocid (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:12)

    jaffu [utilizator]

    Probabil ca vocabularul limbii romane nu cuprinde cuvinte care sa defineasca josnicia acestor deseuri umane numite Basescu si Boc.A lua de la gura celor cu lefuri de 600-700 de lei o patrime din leafa si a lasa altor mizerii umane gen Udrea,EBA sau Videanu milioane de euro in care sa se lafaie mi se pare un adevarat genocid .Ceausescu a platit intr-un tarziu pentru suferintele provocate romanilor ;oare astia cand vor primi ceea ce merita ?
  • +7 (9 voturi)    
    d-lor bugetari la munca va roaga sistemul privat (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:31)

    narcis [anonim]

    cititi va rog ce a scris costica...un om adevarat care intelege situatia de ansamblu in care se afla tara....e asa de greu de inteles ca sistemul privat nu mai suporta sa tina in spate un sistem parazitar care nu are productivitate si e corupt pana la cele mai inalte nivele...sper ca administratorul site-ului sa publice toate opiniile
    • -2 (2 voturi)    
      nici voi nu munciti cum trebuie (Duminică, 9 mai 2010, 1:35)

      sam [anonim] i-a raspuns lui narcis

      Nu mai dati vina pe bugetari, daca ati munci cum trebuie si in realiate, daca ati face produse calitative care au cautare la export nu ai avea nici o problema. Dar daca ai dezvoltat un serviciu si acum nu mai ai clientela datorita faptului ca din lipsa banilor fostii clienti au considerat ca nu mai este necesar o cheltuiala de fita nu este vina bugetarilor. Daca produsele voastre nu pot face fata concurentei produselor din import nu este vina bugetarilor. daca patronii vostrii au redus productia dar au scumpit pretul de vanzare pierzand si mai multa clientela , nu este vina bugetarilor. Asa ca nu va mai laudati ca munciti numai voi, daca ati fi muncit cu folos nu am fi ajuns in situatia actuala, nu am fi importat de la produse agricole , la imbracaminte-incaltaminte, aparatura electro-casnica, materiale de constructii si terminand cu masini. Unde este munca voastra? De ce nu se vede? Credeti ca daca munciti 12 ore pe zi fara folos ajutati tara cu ceva? Cate firme au contracte la export? Cate firme particulare au numai contracte la intern? Cate ati avut contracte cu statul? Daca exportati de ce vi s-a redus piata? Poate produsele voastre nu sunt chiar asa de bune pe cat credeti voi, poate nu sunt atat de necesare. Ce vina au aici: pensionarii, profesorii, medicii, artistii, armata si internele, administratia , protectia copilului, etc??? Cred ca fiecare ar trebui sa-si analizeze prestatia de pana acum si sa incerce, fiecare, in domeniul sau sa devina mai competitiv, sa produca mai mult SI MAI IEFTIN PENTRU A CASTIGA SAU RECASTIGA PIETELE DE DESFACERE. Altfel tot vom reduce dar daca nu vom produce vom muri!
      • +1 (1 vot)    
        Super tare!! (Duminică, 9 mai 2010, 9:27)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui sam

        Deci eu sunt de vina ca nu muncesc destul sa te tin si pe tine in spate?

        Produsele mele nu sunt suficient de bune, nu mai pot sa vand ca inainte. Corect pana aici. Insa asta inseamna ca nu mai pot sa platesc cat plateam inainte, deci si tu ai bani mai putini. Daca esti atat de destept, si profesorii aia destepti de m-au invatat sa fac acele produse, care se dovedesc ca nu sunt prea bune, de ce nu te apuci tu sa muncesti si nu mai intinde mana la mine? Ce zici de asta?

        Sau de ce nu se apuca academicienii aia super pregatiti sa faca produse bune?
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Duminică, 9 mai 2010, 19:06)

          ? [anonim] i-a raspuns lui Niko

          nu asa se pune problema. un stat puternic este acela care are venituri suficiente. dar e adevarat o mare parte din vina pentru situatia actuala revine si statului -imposibilitatea eradicarii evaziunii si a muncii la negru, dar in aceasi masura o mare parte din vina revine si mediului privat si stim cu totii care sunt aceste probleme - mergand de la munca la negru pana la tunurile care se dau de catre unii patroni. nu tb sa ne ascundem dupa deget - 90% din afacerile private din romanie sunt tunuri -nu afaceri care sa reziste si stim de ce. de aceea toti ar tb sa ne recunoastem partea de vina in aceasta situatie a Romaniei. Societatea privat public este strans legata- daca ceva nu merge intr-una dintre parti privat public apar probleme si in partea cealalta. mai grav e cand sunt probleme in ambele sectoare ca in situatia de fata. Pentru rezolvarea acestei probleme consider ca e nevoie de o mai buna intelegere a problemelor fiecarei parti si de gasirea celor mai bune alternative de redresare. acum se vede f bine ce economie are romania - nimic functional si e grav. cresterea economica a fost generata de consum si sectorul constructiilor.
  • -5 (7 voturi)    
    @narcis (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:39)

    gigimarga [anonim]

    Domnule Narcis o sa expun cateva situatii pentru creierul dumneavoastra minuscul :
    Tatal,mama,bunica,bunicul e pensionar sau e bugetar , tu privatul destept o sa le dai bani ... Problema vine in felul urmator cat o sa ai sa le dai ...
    Bugetarul si pensionarul vor reduce consumul cu minim 30-40% din aceasta cauza deci domeniile private vor fi afectate orice afacere ai avea ...
    Masura asta este luata din cauza ca nu au bani(daca nu produce nimic de unde vor avea sa plateasca ...) ... In curand vor intra si in optiunea 2.
    Deci tu care te crezi un mare destept ca lucrezi la privat o sa ai de suferit. O sa avem toti de suferit (sa te vad cand te duci la doctor si ala moare de foame ...)
    P.S. si eu lucrez in domeniul privat dar vad lucrurile clar aceasta masura e doar de moment nu salveaza cu nimic distrugerea noastra - urmeaza impozite taxe pentru sclavii de la privat caci bugetarii&pensionarii numai au de unde sa dea ...
    P.S.2(Imi aduc aminte cum zicea domnul PRSEDINTE ca acest imprumut e doar o centura de siguranta - acum sa vedem unde e centura ... Va spun eu centura e in mormant adanc ingropata - nu exista siguranta zilei de maine).
    P.S.3 sa va mai duceti la vot ca o sa schimbati tot a si sa nu uit traditionalul salut de la Presedinte realizat de consilierii sai cred ca era Sa traiti cu iluzii in loc de Sa traiti bine.

    Sper ca redactia hotnews.ro sa publice acest text - deoarece stiam ca sunt in democratie si am dreptul sa ma exprim liber!
    • +1 (3 voturi)    
      haha (Duminică, 9 mai 2010, 0:17)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigimarga

      mai bine te cenzura, ca asa te-ai facut de rahat. Nimic nu e bine. Nici taxele, nici scaderea salariilor, nimic. Ce propui? Nu ai facut altceva decat sa te plangi.
    • 0 (2 voturi)    
      atunci (Duminică, 9 mai 2010, 1:08)

      atunci [anonim] i-a raspuns lui gigimarga

      atunci cand era o masura de siguranta, inca nu cazuse grecia, somajul din spania nu trecuse de 20% etc.

      cu alte cuvinte, atunci era o centura de siguranta preventiva. acum e pur si simplu un miracol respectiva centura. fara ea... am fi fost a doua grecie.
  • -1 (3 voturi)    
    Traiasca Romania socialista! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:11)

    bog [anonim]

    Si sa te tii acum. Sa vezi ce investitii or sa faca: 1000km de autostrada, case pentru tineri, statiuni.

    Romania o sa se transforme intr-un santier.
  • 0 (0 voturi)    
    Calcule... (Duminică, 9 mai 2010, 2:04)

    Cristi - Bucuresti [anonim]

    Salut,

    Pai voi va referiti la salariul net, dar anajatorul plateste mai mult. In plus cand nu ai de unde sa faci plata, conteaza orice suma se poate reduce. Vrei sa imi spui ca din cei 25% toti se duceau la stat sau doar TVA-ul adica 19% din 25% (39.91 RON, suma considerabil mai mica)?
    Rotunjit, statul din costurile salariale la un salariu de 1000 RON net salveaza 450 RON (vezi costuri totale angajator)/350 RON brut pe care le redistribuie dupa caz si daca are din ce, automat o reducere salariala are impact si asupra fondului de pensii, sanatate pentru ca se reduce contributia incasata si din acest motiv probabil au impus si reducerea pensiilor cu 15% pentru a nu intra in imposibilitate de plata daca nu ne aflam deja (vezi cei 500k EUR deja lipsa). Il acuzati pe Basescu, dar a fost consecvent in afirmatiile privind lipsa fondurilor pentru marirea pensiilor si salariilor. Situatia nu este usoara, nu este doar la noi asa, sper ca sa se faca curat si sa se liniarizeze pensiile si calculeze in functie de contributie. Nu inteleg un lucru: pe bugetari ii forteaza cineva sa stea si sa nu plece in mediul privat? Eu lucrez in mediul privat, iar aici daca nu iti convine iti cauti in alta parte. De ce bugetarii nu fac la fel? Legat de subventii nu e normal ca doar unii sa fie avantajati. Sunt categorii sociale care trebuie ajutate financiar, dar nu doar in unele orase, ci la nivel national. De ce sa platesc eu pentru unii care sunt 'fabrica' de copiii cand ei stau si nu au lucrt o zi si eventual ii vezi cu lant de aur si turnulete? Va fi greu, se va face o triere a personalului dar intr-adevar este nevoie de bun simnt si solidaritate.
  • 0 (0 voturi)    
    sistare pilon II (Duminică, 9 mai 2010, 6:53)

    pepsi [anonim]

    intrucat sistemul public de pensii nu este excedentar, nici construit pe acumulare si ideea lui este ca cei activi sa constituie fondul pentru cei pensionati, ar trebui ca banii pe care statul ii redirectioneaza catre fondurile private sa ramana o perioada la stat. Am tot auzit ca statul este cel mai prost administrator. In acest caz a fost celmai mare hot deoarece a luat banii de la angajati si i-a virat unor privati.sumele sunt mari deoarece 2.5% reprezinta de fapt 7% din totalul contributiilor. Exista pilonul III cu deduceri fiscale, cine vroia putea sa contribuie acolo. Nu era treaba statului sa umfle fondurile private !
  • 0 (0 voturi)    
    CINE TREBUIE SA PLATEASCA (Duminică, 9 mai 2010, 8:08)

    N.GROPAN [anonim]

    Daca este nevoie de solidaritate si responsabilitate in aceste vremuri grele propun clasei politice o solutie simpla : 1. toti cei din top 300 la sfarsitul anului 2008 sa contribuie cu 50% din valoarea averii castigate pe spatele nostru; 2. fostilor si actualilori presedinti,parlamentari, ministrii, secretari de stat si inalti functioonari parlamentari, ministeriali si din deconcentrate sa plateasca contravaloarea veniturilor realizate cat au fost in functie ca rasplata a MODULUI DEZASTROS DE INDEPLINIRE A ATRIBUTIILOR CE A AVUT DREPT CONSECINTA SPOLEIREA ECONOMIEI NATIONALE SI ARUNCAREA TARII IN HAUL ACTUAL 3. Nu trebuie sa sufere cu nimic cei care nu au putut. si nu pot influenta deciiziile politice si economice. ASTA DE SOLIDARITATE SI RESPO
  • 0 (0 voturi)    
    2 ipoteze (Duminică, 9 mai 2010, 8:41)

    Alex [anonim]

    prima: conform a ceea ce a zis guvernatorul... Nu! un stat social (adica multi asistanti si care castiga prea mult fata de cei care intradevar muncesc). Cum se traduce: o prea mare parte castiga bani cu mult prea usor (imobiliare, intermedieri, jocuri bursiere, evaziune, etc. si din administratii) iar restul sunt asistati social (nu spune daca merita sau nu). Practic nu toti ar trebui sa castige conform principiilor unui stat functional prea mult insa multe se vor regla. Asta se aplica nu numai la nivelul romaniei ci si la nivel mondial.

    Aici doar educatia pentru cei cu venituri medii si mici ar mai apropia diferenta insa asta e decizia fiecaruia.

    doua (ar putea fi completare): unele principii financiare mondiale (plecate de fapt din Germania in SUA si Europa inapoi - si asta inainte dupa razboi ww2) nu mai sunt sustenabile: crestere economica pe datorie (editarea de bani virtuali), precum si expansiunea economica ("imperialismul" ascuns prin branduri, sisteme financiare, afaceri) in tarile dezvoltate. Nici o tara nu este acceptata daca nu are datorii!

    Asa ca atunci cand elita nu mai gaseste solutii: e mai bine sa castigi de la 100 de oameni 1RON fata de 100RON de la 1 om.

    Evaziunea este atat de mare in Romania incat n-ar trebui sa luam nici un euro imprumut ba am avea sa dam si inapoi tot.
    CE A SPUS BASESCU: DA, SUNTEM INCAPABILI SA OPRIM EVAZIUNEA, NU VREM SA DAM CLICA NOASTRA JOS (ii vom pune sa renunte unii dintre ei care vor), VREM SA PASTRAM "GAURILE NEGRE" PRIN CARE SE SCURG BANII DIN BUGET, PE PRIVATI I-AM SUPT DE SANGE SI NE E FRICA DE FORTA MASELOR CA NE LINSEAZA SI TOTUSI TRE SA ECHILIBRAM BALANTA.

    INCA NU SE DORESTE UN SISTEM CORECT SI EFICIENT.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Duminică, 9 mai 2010, 18:52)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Alex

      voi crede aberatiile lui basescu cand voi vedea afara din guvern pe udrea, berceanu, videanu si pe boc. pana atunci ii banuiesc de impostura si de minciuna. ii voi crede cand voi vedea primele cazuri grele de eradicare a evaziuni si fraudelor din achizitii -in primul rand de la el din partid. si voi crede acest guvern ca este de buna credinta atunci cand il voi vedea implicat in gasirea unor masuri efective de iesire din aceasta situatia. nu pot crede un om care azi spune una si maine isi schimba declaratiile-valabil si pentru boc si pentru basescu. si mai ales nu cred acesti impostori care spun ca nu si-au propus sa rezolve problema creata de criza. cand am auzit aceasta declaratie acum cateva luni am inteles ca si-au propus doar rezolvarea propblemelor personale. vom trai si vom astepta 1 ianuarie cand vom avea una din urmatoarele 2 situatii
      -alegeri anticipate si/sau cresterea tvaului si posibil a cotei unice:)
  • 0 (0 voturi)    
    fondul (Duminică, 9 mai 2010, 9:54)

    Petrovici [anonim]

    In material se spune ca guvernul va reduce fondurile de salarii si de pensii care este altceva decat reducerea tuturor salariilor sau a pensiilor. Sper ca pana la sfarsitul lunii sa se destepte la cap si sa propuna niste instructiuni care sa rezolve marile inechitati existente prin reducerea salariilor si pensiilor aberante in ideia unui raport de 15 intre maxima si minima. Salariile si pensiile sub valori de 3000 lei sa ramana neschimbate.
    De ce nu misca Basescu in operatiunea de depistare a averilor depozitate in bancile straine (Cipru Voiculescu, etc) si in impozitarea cu vreo 80 % a averilor ce nu au justificare fiscala !? Ne-am redresa cu aceste masuri.
  • +1 (1 vot)    
    Am mai auzit asta. (Duminică, 9 mai 2010, 10:10)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Crestere pozitiva.
    Am iesit din criza.
    Primi muguri ai relansarii economice.
    Productie industriala cu ... % mai mare.
    .
    .
    .
    .
    Sa-ti fie rusine Di .. Dinu Patriciu.
    Pensiile nu vor scadea.
    Nimeni nu va pierde la salariu.


    E ca un deja-vu, nu vi se pare ?
    Apropo, cu cat scad pensiile si salariile ?
    Pe cand se majoreaza TVA si impozitul ?
  • +1 (1 vot)    
    Banii nu cad din cer (Duminică, 9 mai 2010, 12:16)

    Butonel Mufa [utilizator]

    Am ambii parinti pensionari,direct afectati de masura. Nu sunt pensionati pe caz de boala, si nici nu au pensii 'nesimtite". Sustin insa aceasta masura a guvernului, pentru ca daca nu luam masuri acum, sa salvam ce mai poate fi salvat, va fi prea tarziu. Oameni buni, intelegeti ca banii intr-o economie trebuie sa reflecta munca, plus valoarea, in mod contrar ei ne mai valorand nici macara hartia pe care sunt tipariti. Am putea la fel de bine sa folosim frunze in loc de hartii.
  • 0 (0 voturi)    
    grav doctore... (Duminică, 9 mai 2010, 13:10)

    Dorian Gray [anonim]

    Aoleu, daca semidoctii astia care fac calcule pe la comentarii lucreaza in privat, suntem condamnati...bucurati-va de scaderea salariilor la bugetari, unul din efectele masurii va fi inca un val de cel putin 100000 de privati bagati in somaj pana la finalul anului...voi chiar nu intelegeti ca masura asta cu taierea salariilor e o neghiobie, mai brute orbite de furie antibugetara de va curg balele ca la cainii turbati...masura e venita prea tarziu si v aaccentua recesiunea...nu numai ca scaderea salariilor la bugetari nu inseamna ca exista bani pentru a ii baga in altceva (salariile alea nu erau platite de contributiile voastre,deja erau platite de apropae un an din imprumuturi de la banci) dar cel mai tarziu de la 1 ianuarie va creste si TVA-ul ala pentru care jubilati acum, vom avea o scadere de cel putin 1,5% anul asta...dar nu, voi credeti-l pe presedintel premier al pdl, basescu (ca al romanilor in mod sigur nu e) si pe papusa lui...cum poti sa crezi ca iti va fi mai bine bucurandu-te de raul altuia, cand daca ai avea creier ai vedea ca asta te paste si pe tine in cateva luni...in loc sa cereti sa se taie raul din radacina, voi poporul dovediti doar ca aveti conducatorii pe care ii meritati...din plin. succesuri!