Romania ar putea vinde grupului ArcelorMittal participatia detinuta la combinatul de la Krivoi Rog

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial

Adriean Videanu
Foto: AGERPRES
Romania ar putea vinde participatia detinuta la combinatul de la Krivoi Rog, din Ucraina, catre ArcelorMittal, actionarul majoritar al unitatii. Anuntul a fost facut de ministrul Economiei, Adriean Videanu, dupa o intalnire cu conducerea ArcelorMittal Galati, informeaza Mediafax. "In discutia cu reprezentantii ArcelorMittal am abordat un subiect foarte important care poate sa dea un element de siguranta cu conditia dezvoltarii ArcelorMittal la Galati, si anume vanzarea participatiilor pe care statul roman le are la Krivoi Rog catre ArcelorMittal si de saptamana viitoare vom incepe discutiile pe aceasta tema", a declarat Videanu.

Ministrul Economiei a precizat ca Romania a investit sume importante in combinatul de la Krivoi Rog inainte de 1989, dar in prezent este dificil sa administreze obiectivele detinute in Ucraina. "Eu am trimis corpul de control acum cateva saptamani sa faca un inventar. Intr-adevar, daca nu se ia o decizie in momentul de fata, totul se depreciaza, se fura si va trebui sa luam o decizie. ArcelorMittal este interesat de acest subiect si saptamana viitoare vom incepe discutiile tehnice. Astazi a fost numai o declaratie de intentie, atat din partea noastra, cat si din partea lor, ceea ce inseamna ca urmeaza sa ne asezam la masa si sa discutam conditiile partilor", a explicat Videanu.

In ceea ce priveste valoarea participatiilor detinute de Romania la Krivoi Rog, ministrul a declarat ca "nu am informatii ce valoare exacta au aceste participatii. Foarte important este sa facem o evaluare corecta a acestui obiectiv si sa luam o decizie. De 20 de ani cheltuim cu Krivoi Rog, incercam sa asiguram paza, iar acest lucru este de multe ori ineficient".

Constructia combinatului KGOKOR a fost inceputa de catre Uniunea Sovietica in 1983, insa dupa destramarea blocului sovietic Ucraina a intrat in posesia a 56,4% din actiuni, Romania detine 28%, iar Slovacia 15,6%.

Lucrarile la constructia combinatului s-au oprit in 1996. Sumele investite de partea romana se ridica la aproximativ 800 de milioane de dolari.

Ministerul ucrainean al economiei a anuntat, inca din octombrie 2007, ca vrea sa vanda combinatul KGOKOR, din Krivoi Rog. Intre companiile interesate la acea vreme de acest combinat s-au numarat ArcelorMittal, cel mai mare producator de otel din lume, dar si compania rusa Metalloinvest, cel mai mare producator de otel din Ucraina.


Citeste mai multe despre   






















2263 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:11)

    vid-e-anu [anonim]

    totusi mai era ceva de vandut. si banii vor disparea ca aia de la bcr. are poporu de unde sa dea, navea matale grija dom' videanu. nu poti mata fura cat putem noi rabda.
    • +3 (3 voturi)    
      BRAVO ! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:04)

      utug [anonim] i-a raspuns lui vid-e-anu

      "nu poti mata fura cat putem noi rabda" . Superba zicere. Usor adaptata "nu putem noi fura cat poporul poate rabda" ar putea inlocui crucea total nepotrivita in Parlament.
      • 0 (0 voturi)    
        din nefericire... (Duminică, 9 mai 2010, 10:06)

        vid-e-anu [anonim] i-a raspuns lui utug

        ...nu pe videanu l-am vizat acia ci pe masokistul popor roman.
  • +3 (3 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:24)

    alex [anonim]

    Exista 2 combinate la Krivoy Rog:

    - primul care produce otel si care este acum in proprietatea Arcelor Mittal (cumparat cu 4.8mld USD samd)
    - al doilea (in constructie nefinalizata) care are drept scop exploatarea minereurilor de fier din regiune (unde are Romania o participatie de 26%).

    Din articol se intelege ca e vorba de un singur combinat, care este al Arcelor Mittal si in care Romania are actiuni. Acest lucru nu este corect, sunt doua unitati diferite.
  • +2 (6 voturi)    
    Vindem tot,nimic sa nu mai avem (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:30)

    Creator [utilizator]

    Si apoi ne imprumutam ! Si platim dobanda din alt imprumut. Si tot asa !
  • +2 (2 voturi)    
    Un balon de sapun... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:34)

    Ion Ion [anonim]

    Participarea la combinatul de la Krivoi Rog si vanzazrea acesteia catre Arcelor Mittal este , de fapt, un cal mort pe care Videanu incearca sa il vanda indienilor.. Daca am presupune ca acestia din urma ar accepta sa cumpere, pretul pe care il vor oferi nu va fi in nici un caz mai mare de cateva zeci de milioane de dollari, si asta in cel mai bun caz, in timp ce statul roman a "inmormantat" in aceasta afacere, proasta de la inceput si continuata si prin plati facute multi ani dupa 1989, miliarde de dolari.
    Videanu a lansa de fapt, o noua perdea de fum, in ideea de a-si mai spala blazonul iremediabil deteriorat si a ascunde de fapt pierderea imensa suferita de Romania.si care, ca si banii investiti in Irak(peste 2 miliarde de dolari) nu vor mai fi recuperati nicioodata.
    • +4 (4 voturi)    
      Ei da (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:10)

      Cetateanu. [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ion

      Ioane ioane nu prea le ai cu economia uite-te un pic la datoria externa si interna a Romaniei in 90 si pana in 2009 si dupa aia mai vb .Nu te contrazic e bine sa vanda dar e ca si cum ai vinde fier vechi acolo si videanu probabil trebuie sa isi mai faca o casa pe la Monaco ca altfel nu vad rostul . Daca Romania nu intrerupea finantarea dupa 89 atunci nici nu stii cat profit ar fi adus tari , dar ce sa faci ca toti au furat atunci ce a mai fost de furat si cu toti dau vina pe Ceausescu , doar ca sa scape cu basma curata .
      • 0 (0 voturi)    
        cetatene,hotii astia nu pot fi considerati vanat (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:34)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu.

        .?...stau si ma intreb cateodata ,la atatea arme la liber si la modelul rusesc
  • +3 (3 voturi)    
    asta stiti sa vindeti... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:35)

    alex [anonim]

    dupa ce ca grupul arcelor mittal nu respecta obligatiile contractuale de la privatizare privind disponibilizarile si protectia mediului vindeti-le tot lor ..... bv
  • +2 (4 voturi)    
    Hmm (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:45)

    Rhadoo [utilizator]

    Vanzare fara licitatie? Pe de alta parte, de ce nu explica domnul Videanu ce venituri sau pierderi aduce la buget acest combinat. Explicatia cu asigurarea pazei care da batai de cap este destul de subtire.
  • +4 (4 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:47)

    dan [anonim]

    in afara de DECLARATII, omu asta face ceva efectiv???!?!?!?!?!?!?!
    • +3 (3 voturi)    
      DA ! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:43)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Vinde tot !
  • +4 (6 voturi)    
    E clar, se mai pune de un pationar sau doua (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:25)

    Moromete [anonim]

    Este intr-adevar o perioada buna in care se poate vinde, preturi mari, timp berechet la dispozitie..vai si amar de noi;
    Urmeaza Rosia Montana, Posta Romana, si ce a mai ramas de vandut.. EBA si Udrea;
    Este o perioada de mari realizari si de prostperitate pentru poporul roman sasa cum va laudati in campania electorala: sa vedem ce spune poporul, sa consultam poporul etc..
  • +2 (2 voturi)    
    Mittal nu a privatizat combinatul (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:36)

    Victor Donbas [anonim]

    Romania nu detine nici o actiune la combinatul privatizat de Mittal Steel in 205.
    Actiunile Romaniei sint in combinatul KGOKOR din aceasi platforma, un combinat detinut de complet o alta persoana juridica.
    Combinatul privatizat de Mittal in 2005 se numeste Krivorozhstal. In 2004, acest combinat a forst privatizat de primii doi oligarhi in ucraina, Akhmetov si Pinchuk. In 2005, noul presedinte ucrainian anunleaza privatizarea si vinde combinatul catre Mittal.
    Romania nu a avut vreodata treaba cu combinatul privatizat de Mittal.
    Se pare ca partea romana este complet dezinformata sau nu-i intereseaza ce se intimpla exact acolo...
  • +3 (5 voturi)    
    iti zic eu, Vindene... >: (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:50)

    Codruta N [utilizator]

    Inainte de 1989 (adica pe vremea cand dolarul era Dumnezeul Finantei mondiale si euro nici macar nu exista), Romania investise la Krivoy Rog aproape 1 miliard USD.
    In 1990 sau '91, pe cand colegul vostru, securistul Atanase Stanculescu era ministru al Industriilor (adica ocupa postul pe care te afli acum) l-a apucat generozitatea: a hotarit (in conditiile de instabilitate politica si nesigurantza economica totala din zona aia) sa.... mai investeasca INCA vreun mld. USD (un ziarist serios care sa vrea sa investigheze ar putea sa caute prin presa vremii sau prin hotaririle de guvern)!!!

    Dupa anul acela, eu nu stiu cat in plus fatza de aceste sume s-o mai fi "investit" - dar io sunt curioasa: Mittal va plati cu BANI participarea la Krivoy Rog (care acum, probabil, va fi oricum subevaluata la greu) SAU vi s-a facut mila de el si aveti intentia sa il SCUTITI de plata sutelor de milioane (daca nu mai mult) pe care se angajase sa le "investeasca" (in modernizarea combinatului de la Galati, in reducerea poluarii, in protectia muncii samd.) si NU le-a investit nici acum?!!

    ???

    Ca doara tre' sa mananca si gura lu' Mittal o paine - si cãsoiu ala scump de la Londra are cheltuieli grele, trebe tratat omul acela mai cu blandetze, mai cu intzelegere, ashaaaa.... >:
    • 0 (0 voturi)    
      Draga Codruta din simpatie iti destanui un secret (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Mittal e un golan indian dintro familie de nababi cu o vechime de cca 100 de ani in topitorii, care sunt interfata lui Soros, care este interfata lui Rothschild ! sesizezi magnitudinea plevuscii indiene ? ce sa faca un alde fotbalist Videanu decat sa vanda de fraier bunatate de participatiune? cu cine se pune el ? mare disproportie...
  • +3 (3 voturi)    
    Opriti-l ! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:03)

    utug [anonim]

    Opriti-l. A vandut destul. Sa nu mai vanda nimeni nimic pana nu se iese din criza. Din criza nu se poate iesi decat prin tiparire de bani. Tot satul mondial este in bailouts. Toata lumea tipareste. Pentru Bailouts. Nu vindeti pe banii ce se tiparesc acum. Mai asteptati.


    Inflation and Bailouts Go Hand in Hand
    http://usawatchdog.com/inflation-and-bailouts-go-hand-in-hand/

    Bernanke Admits Printing $1.3 Trillion Out Of Thin Air
    http://usawatchdog.com/bernanke-admits-printing-1-3-trillion-out-of-thin-air/
    [romana - http://www.baniinostri.ro/1-3-trilioane-de-dolari-quot-din-nimic-quot---p370.html ]
  • +3 (3 voturi)    
    minciuni sfruntate! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:49)

    bogdan [anonim]

    Vindeanu habar n-are despre ce este vorba. ArcelorMittal este actionar majoritar la Krivorozhstal din Krivoi Rog (regiunea Dnepropetrovsk) pe care a dat 4,8 mld USD.Romania are o cota de participare de 28% la CIM Krivoi Rog din Dolinsca (regiunea Kirovograd).I se spune Krivoi Rog dupa sediul proiectantului general Mehanobrcermet.Daca face asemenea confuzie va dati seama cat stie ce este si ce s-a intamplat la combinatul din Dolinsca din 1997,cand s-au sistat lucrarile,si pana in prezent.Stie ca arunca in fiecare an aproape 2 milioane de dolari ca sa mentina in viata 3 filiale care numai cu paza nu se ocupa.Au devalizat "la greu" combinatul furand si vanzand pe piata locala tot ce era de vandut,de la bara de cupru din statiile electrice (aproape 200 de tone) pana la gardurile de plasa ce inconjurau depozitele,dalele de beton ce pavau drumurile din baza de productie,calea ferata cu traverse cu tot,rezervoarele de combustibil de 50000 litri fiecare,baracile metalice demontabile,utilaje mari taiate cu aparatul de sudura,tevarie si conducte metalice si cate si mai cate.Daca ArcelorMittal va accepta sa preia participatia Romaniei si o va face dupa o evaluare corecta a ceea ce a mai ramas atunci o va prelua aproape pe nimic!A spus bine Vindeanu ca totul se depreciaza si se fura si trebuie luata o decizie.Nu spune nimic de faptul ca de 10 ani n-a calcat picior de inspector in control la Dolinsca si de aceea "baietii smecheri si-au facut de cap"!Te-ai trezit tarziu Vindeanule cu luatul unei decizii.O sa iei praful de pe toba!
  • 0 (0 voturi)    
    daca stiam (Duminică, 9 mai 2010, 10:34)

    nea nelu [anonim]

    adrieane, nu te promovam.
    pai, mai draga, animalule, nu stabiliram noi ca nu ne vindem tzara ?!
    unde dai si unde crapa !
    ce'am vrut noi si ce'a iesit !
    macar d'ar fi zis'o gioana...