Un deficit de 500 milioane euro nu justifica scaderea tuturor pensiilor cu 15%

de Cristian Orgonas     khris
Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:47 Actualitate | Esenţial

Cum s-a ajuns in situatia de a reduce pensiile: in decembrie 2004, pensia medie in sistemul de asigurari sociale era de 252 de lei, iar salariul mediu net pe economie era de 688 de lei, ceea ce inseamna ca pensia medie reprezenta 36,6% din salariul mediu net, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

In decembrie 2009, pensia medie a ajuns la 732 de lei, iar salariul mediu net la 1.477 de lei, raportul pensie/salariu ajungand la 49,6%. In ultimii 4 ani, pensia medie a crescut cu 191%, salariul mediu cu 114,7%, iar inflatia cumulata a fost de 35,1%.

Cu alte cuvinte, pensiile au crescut total necontrolat si mai mult, guvernul a introdus anul trecut pensia sociala minima in valoare de 350 de lei, ceea ce inseamna ca autoritatile ii “subventioneaza” practic pe cei care au o pensie mai mica de 350 de lei prin completarea diferentei dintre aceasta suma si pensia calculata conform principiului contributivitatii.

Daca pensia medie scade cu 15%, ea ramane totusi cu 20% mai mare decat cea de la sfarsitul anului 2007, in timp ce inflatia cumulata 2008-2010 va fi de ~16%. Bineinteles, putem discuta despre modul deficitar de calcul al inflatiei, insa ideea este ca o scadere de 15% nu va produce ravagii, asa cum insista presa.

Nu se bucura nimeni ca pensiile scad, insa pentru o perioada limitata, mai bine asiguri o pensie cu 15% mai mica, decat sa nu mai poti plati intreaga pensie. Sper totusi ca guvernul va gasi o solutie pentru a ii proteja pe cei cu pensii cu adevarat mici.

Ce pensii au pensionarii romani

Conform datelor CNPAS, in luna decembrie, in sistemul de asigurari sociale existau 4,74 milioane de pensionari, dintre care aproximativ 55% castigau sub medie, iar 45% peste medie.

Pe transe de pensii, 30% dintre pensionari castiga mai putin de 500 de lei, iar o alta treime castiga intre 500 si 800 de lei. Per total, 96% dintre pensionari au pensii de pana in 1,500 de lei. De mentionat ca aceste pensii sunt cele conform deciziei.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2783 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Alternativa "investitii vs. pensii" URMARE (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:03)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aceasta situatie din Romania este cunoscuta perfect in UE si in SUA, de catre FMI si de catre alte foruri si institutii internationale decidente.
    Toti acestia stiu ca structurile care guverneaza acum tara noastra sunt cimentate trainic. De aceea, reprezentantii FMI nu iau in considerare o solutie de insanatosire a tarii, bazata pe incercarea de dislocare a acestei structuri mafiote.
    De aceea nici presedintele Basescu nu poate sa se ia de piept cu acest imens balaur care tine sub stapanire tara, el trebuind sa isi bazeze, tot pe populatia amarata, tentativa sa de scoatere din criza, cu concursul FMI si al altor institutii politice si bancare internationale. Tot de la saraci (salariatii cu venituri mici si pensionari) se vor lua bani pentru insanatosirea tarii.
    In aparenta, presedintele Basescu urmareste obtinerea unei victorii facile (neonorabile), in lupta cu un pigmeu (populatia), nu se incumeta sa infrunte colosul mafiot care, provocat, l-ar strivi rapid.
    Gastile transpartinice, daca ar iubi cat de cat tara, si-ar da mana ca sa scoata la lumina economia evazionista, sa diminueze drastic coruptia, sa faca rapid o constitutie si niste legi sanatoase, daca ar face "o pauza" de la lupta "politica" pentru infascarea puterii. Astfel solidarizati (ce iluzie desarta!), transpartinicii ar face rost de bani pentru autostrazi, pentru spitale, scoli, sanatate, armata, etc., n-ar mai fi necesara reducerea salariilor si a pensiilor, a ajutoarelor sociale, n-ar mai fi agresati financiar tocmai cei care au produs avutia tarii inainte de '89 (pensionarii) si o produc acum (salariatii).
    Cei care critica acum tentativa lansata de presedinte, plangand ipocrit de mila salariatilor si a populatiei, ar trebui sa isi puna singuri impozite de 35% pe venituri, sa intoarca tarii o mare parte din averea facuta necinstit, caz in care presedintele nu ar mai trebui sa ceara populatiei sa se sacrifice in scopul insanatosirii tarii.
    Mogulii si constiintele cumparate de ei ar trebui sa se
  • +4 (12 voturi)    
    Deficit 500 milioane euro la fondul de pensii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:17)

    Dragos [anonim]

    Acesti Bani se pot obtine anuland proiectul eRomania.
    Ce super server + superAplicatie poate costa atat.
    Cu acesti bani cred ca pot fi conectate la net toate casele din Romania.

    Cred ca proiectul costa 1 milion maxin ,iar restul de 499 milioane sunt pentru spagi , scuze am vrut sa zic "know how".
    • +1 (1 vot)    
      E-heee, Romania (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:32)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Proiectul e-Romania (de fapt sint mai multe) nu are bani. Contractele care se vor incheia vor fi pe bani viitori. Altfel spus, dupa ce Boc si ai lui isi vor lua catrafusele, cistigatorii contractelor se vor prezenta sa ceara banii (sau despagubirile). Deh... subtilitati.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu sunt de acord (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:06)

      Nu cred [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      eRomania sunt bani investiti in infrastructura informatica a tarii.
      Daca acesti bani se duc la pensii putem sa-i consideram dati.
      Asa se da de lucru la oameni de inalta calificare, acum si pe viitorii ani. Care oameni vor lua salarii, le vor cheltui etc si vor alimenta bugetul de stat. In mod continuu de aceasta data.
  • -2 (6 voturi)    
    copacii si padurea (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:22)

    Mazeta [utilizator]

    Mi-l aduc aminte pe basescu promitand profesorilor ca salariile lor (desi scad de la an la an) vor creste pana in 2015 cu cca 75%. Daca vrei sa minti, daca vrei sa inseli, arunci niste procente. Problema nu o reprezinta pensiile mari (300 euro e mult?), ci salariile ingrozitor de mici. Cine e de vina? bugetarii? pensionarii?
    • +2 (2 voturi)    
      Vinovatii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:25)

      skortzy [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu, vinovat e mediul privat ca nu produce destul pentru a sustine acei bugetari si acei pensionari!

      Cam nesimtiti privatii astia :)
  • -4 (6 voturi)    
    D-le, (Sâmbătă, 8 mai 2010, 12:00)

    Pantera Roz [utilizator]

    daca Basescu,Boc si cu Vladescu au zis ca se justifica scaderea TUTUROR pensiilor,atunci asa e.Pai ce, ne jucam aici?!Ia sa notez eu cum te cheama...
  • +1 (3 voturi)    
    Wow! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 12:53)

    K.Samuel [anonim]

    Nu imi vine sa cred ca mai gasesc si astfel de articole in presa! Obiective, cu simplul scop de a informa, nu de a manipula, cum sunt majoritatea articolelor! Bravo. Foarte deontologic. Foarte obiectiv. Foarte eficient.

    Multe alte chestiuni care creeaza panica in randurile oamenilor s-ar dezamorsa cu o astfel de analiza, simpla si la obiect.
    • +1 (1 vot)    
      De acord, excelent (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:30)

      panico's [anonim] i-a raspuns lui K.Samuel

      Dar concluzia mea este diferita. Micsorarea pensiilor (si a salariilor) nu este nici suficienta nici temporara.

      Din articol lipseste cresterea productivitatii, care ar fi informativa pentru exercitiul asta. Sa zicem ca a crescut 10-15% din 2005. Pensia ar trebui sa cada inapoi la un nivel maxim = nivelul din 2005 + inflatia cumulata + cresterea productivitatii. Adica vreo 400 lei pensia medie. Acelasi lucru este valabil si pentru salarii.
  • -1 (1 vot)    
    mda, nu ai 500 de milioane, (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:09)

    asd [anonim]

    dar vrei sa-i cheltui.

    Tu daca iei un salar de 1000 de ron, cheltui in fiecare luna 2000?

    Probabil s-a justificat cresterea de 50% cand nu au fost bani si acum astia prosti care platesc taxe mai au de achitat imprumuturi externe din care au fost platiti pensionari si aia cu venitul minim garantat

    Ce atricole publica astia de la hotnews mai nou,
    "jurnalist for hire"
  • 0 (2 voturi)    
    Scadere (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:35)

    Stan [anonim]

    Scaderea cu 25% a salariilor bugetarilor se va traduce prin scaderea cu mai mult de 25% a sumelor pe care acestia le vor cheltui pentru sustinerea sistemului privat: vor scadea veniturile tuturor magazinelor, restaurantelor, firmelor de telefonie mobila etc. Nu stiu daca sa ne bucuram sau sa plangem. Ca sa nu mai spun ca va inflori spaga...
  • -2 (4 voturi)    
    matematica (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:37)

    mike [anonim]

    Tu ,unde ai facut scoala? Are dreptate Base ,din cand in cand "Scoala scoate prosti, asa ca TINE CHRIS "
  • +3 (5 voturi)    
    asa este!!!!!!!!! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:38)

    Adonis78 [utilizator]

    Nu justifica reducerea TUTUROR pensiilor cu 15%. Propun sa se reduca pensiile doar batranilor fara alte venituri, iar judecatorilor, politistilor si altor categorii sociale tip capusa sa li s emareasca pensiile cu 15%. oamenii aia au muncit nu gluma. E greu sa intinzi mana dupa spaga... 20 deani de munca, trebuiesc rasplatite. ----
  • 0 (0 voturi)