Ministerul Agriculturii: "Inca 2,7 milioane de hectare agricole vor intra la impozitare" ca urmare a masurilor anuntate de Traian Basescu

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Vineri, 7 mai 2010, 15:56 Actualitate | Esenţial

Adrian Radulescu, secretar de stat la Ministerul Agriculturii, a declarat pentru HotNews.ro/EurActiv.ro ca in urma masurilor anuntate de Presedintele Traian Basescu vor intra la impozitare 2,7 milioane de hectare de teren in plus fata de cele 7,2 milioane pentru care se percepe impozit in prezent. Acesta a explicat ca agricultorii vor primi subventii numai daca se inregistreaza ca persoane fizice autorizate. "Mai exact, aceasta inseamna ca 7 milioane de tone de cereale, in plus, vor <<circula>> cu factura", a explicat secretarul de stat. Lucian Luca, expert afiliat Centrului Roman de Politici Europene spune ca obligativitatea autorizarii persoanelor fizice este o masura "usor abuziva".

"Sunt multi care lucreaza terenuri de suprafete mari, de pana la 500 de hectare, fara a fi persoane fizice autorizate. Prin includerea acestora in baza de impozitare, adica autorizarea acestora, vor intra practic in legalitate in privinta actelor de comert pe care oricum le desfasurau", a explicat Adrian Radulescu.

Lucian Luca, expert afiliat la Centrul Roman de Politici Europene si cercetator la Institutul de Economie Agrara al Academiei Romane a declarat pentru HotNews.ro/EurActiv.ro ca masura autorizarii obligatorii a persoanelor fizice este "usor abuziva. Vor fi afectati tot agricultorii cei mai saraci care nu vor mai putea primi acele subventii".

Adrian Radulescu a mai spus ca va fi realizata o situatie a terenurilor nelucrate si nu se vor mai acorda subventii la hectar pentru acestea. "Nu exista in prezent o astfel de statistica", a spus Adrian Radulescu, "insa Agentia de Plati si Interventii in Agricultura, la controalele pe care le va face pe esantion, va urmari si acest aspect".

In 2010 valoarea subventiei la hectar, conform programului stabilit cu Uniunea Europeana, va fi de 164 euro. Aceasta plata se acorda daca terenul este pastrat in "bune conditii agricole si de mediu" (vezi mai multe detalii aici).

Lucian Luca a explicat ca sunt trei categorii de terenuri nelucrate:

  • Prima categorie sunt cele mentinute in "bunele conditii agricole si de mediu". Acestea reprezinta circa 500.000 -600.000 de hectare
  • A doua categorie: terenuri care fac parte din exploatatia agricola dar pe care agricultorul nu le lucreaza, temporar sau permanent. Acestea reprezinta circa 700.000 de hectare
  • A treia categorie: terenurile care se gasesc in general la periferia oraselor si sunt cumparate in scopuri speculative. Legal, pentru acestea nu se primesc subventii in prezent. Acestea reprezinta maximum 300.000 de hectare.

Declaratiile lui Traian Basescu de joi, 6 mai, pe tema subventiilor pentru terenurile agricole:

  • "Daca va aduceti aminte, cifra acreditata anul trecut ca fiind suprafata agricola nelucrata a fost de circa 30% din total suprafata agricola. Si anul trecut, ca si anul acesta, detinatorii de terenuri primesc subventie si pentru suprafetele de teren nelucrate - si nu este o subventie mica, sunt circa 130 de euro pe hectar, iar impozitul pe hectar este 35 de lei.
  • Sigur ca-mi convine foarte mult sa nu lucrez terenul si in fiecare an sa primesc subventia la hectar pe care mi-o pune la dispozitie Uniunea Europeana. Va veni o zi in care sa discutam si subventiile din agricultura.
  • Va pot da o cifra - si aici: aviz foarte serios reprezentantilor agriculturii care se plimba in fiecare zi la televizor si se plang de lipsa subventiilor. Ii atentionez ca din cauza evaziunii din agricultura in ultimii zece ani statul roman a acordat subventii de circa 30 de miliarde si de pe urma agriculturii a avut incasari in ultimii zece ani de circa 400 de milioane.
  • Acest lucru nu mai poate continua. Nu ne putem face ca nu vedem realitati care s-au construit - din motive politice, din orice motiv - timp de 20 de ani."
Vezi discursul integral aici.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2152 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    pe urmele lui Seitan? :P (Vineri, 7 mai 2010, 15:02)

    Bogdan [anonim]

    Si asta a aflat ca va impozita terenurile de la Traian Basescu??? (Seitan si-a dat afara consilierul dupa ce acesta a marturisit presei ca ministrul habar nu avea de masurile anuntate de presedinte in legatura cu pensiile, salariile etc. )
    • +3 (3 voturi)    
      nu-i nimic (Vineri, 7 mai 2010, 16:12)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Un sut in fund - un pas inainte.
  • -1 (1 vot)    
    :)) (Vineri, 7 mai 2010, 16:34)

    vesica.piscis [anonim]

    ca pe vremuri: a crescut productia la hectar.
  • +1 (7 voturi)    
    sa dam si in agricultori! (Vineri, 7 mai 2010, 17:05)

    sile [anonim]

    ca pe coruptii aia de la varf i-am rupt!
    vezi cazul patriciu/rompetrol care au de plata 600 de milioane de euro si se fac ca ploua!
    vezi tigarile care se vand la "liber" peste tot si care si alea inseamna un nimic de 5-10% din pib, da vedeti ca tigarile intra pe la granita nu sunt produse in tara deloc!
    ca noi suntem prosti si nu vedem nu auzim!
    tigari avem - tigari sa va dam!
    veniti in gara la constanta in statia de autobuz la 43 sa vedeti si sa auziti cum se face evaziunea!
    a, am uitat sa spun ca in constanta baselu' nostru drag cunoaste tot ce misca, da se face ca ploua ca deh dai in ala mai slab si culcat la pamant care abia mai rasufla, nu ?
    rupe-i pe agricultori ca ei spala banii cu cazinourile lor si cu plantele lor etnobotanice !
    invart banii cu lopata, nu i-am vazut eu ?!
    pana cand nu schimbam regulile jocului nu vom intra in randul tarilor civilizate!
    vom fi umbra greciei!
    la revolutie s-a incercat schimbarea regulilor insa am esuat!
    s-ar putea sa o luam de la capat!
    trebuie s-o luam de la capat pentru ca peste 3 milioane de romani ,daca nu mai mult au murit pentru romania si au renascut in alte tari, de fapt partea activa,zdravana,capabila a acestei tari (cu exceptia hotilor si cersetorilor...)
    eu as numi asta un genocid realizat in numai 20 de ani!
    ceasca a fost impuscat pentru asta!

    voi ?!!????
    • +2 (2 voturi)    
      Mintea Romanului de pe urma ! (Vineri, 7 mai 2010, 17:35)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui sile

      @ De unde tot ei si nu mai pui......! Daca 20 de ani s-a tot furat cu un capitalism de tip vampiri la ugerul bugetar era si timpul sa ajungem la marea gandire.Noi nu cei ce de mult trebuiau sa defileze pe podiumul modei la Balul Za'brele! In loc sa se produca o distantare de pseudopoliticieni se produce o crevasa insurmontabila intre cetatenii saraci ,cei ce mai pot munc,intreprixatori i si cei ce nu pot sau nu vor cu nostalgia tatucului autotputernic uitand ca utopia comunista a esuat intr-un dezastru economic si social.DDD
    • +2 (2 voturi)    
      Pt Sile (Vineri, 7 mai 2010, 19:12)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui sile

      Amice, bine macar ca incepe de undeva. Asa daca tot zicem ca si altii fura si de ce nu incepe cu ei, tot vant avem in buzunar.
      Este o masura corecta, trebuia aplicata de mult.
      • 0 (0 voturi)    
        ai fost sa faci un pfa? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:39)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Madalina

        Tu stii ce bataie de cap e cu pfa-ul asta? Si asta pentru mine care nu stau la tara si am de a face cu hartogaria. Vorbesti fara sa te afli in tema. Bine ca am scapat de el. L-am facut pentru ca patronul meu sa mai ingroase putin randul evazionistilor.

        Tin sa te anunt ca oamenii de lat ara sunt cei mai constiinciosi si in general isi platesc toate taxele si impozitele. De asemenea isi baga toti banii in intretinerea unor terenuri agricole din care scot mai putin decat au investit. Din cauza lor inca mai merg o carca de industrii(chimica, constructoare de masini, rafinarii samd). Pensiile lor sunt undeva la un nivel mediu de 7-8 milioane, cu majoritatea avand 4-5 milioane pensie( parintiii si bunicii mei care desi sunt 4 ia impreuna pensie cat iau eu salariu, adica vreo 20 si ceva de milioane, asta dupa ce au muncit toata viata).
        Au ce manca, pentru ca muncesc: se scoala la 6 dimineata si se culca la 9-10 seara, dau 20 de miliooane pe iarna pe lemne si carbuni(ei nu au subventii, si comfortul nu e acelasi ca atunci cand ai caldura non stop).
        • 0 (0 voturi)    
          apropo de pfa (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:01)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

          ala s-a facut pe vremea lui iliescu ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    poa' se termina odata si cu parloagele (Vineri, 7 mai 2010, 19:53)

    ion tzaranu [anonim]

    d'apai !
  • +1 (1 vot)    
    evaziunea (Sâmbătă, 8 mai 2010, 11:26)

    costel [anonim]

    in fiecare sat sunt 2-3 tractoristi care au acaparat 100-200 ha fiecare. nu platesc impozite si ameninta cu moartea pe eventualii concurenti. politia se face ca nu vede, agentii fiind buni prieteni cu betivanii de tractoristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Evaziune (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:56)

    ion [anonim]

    Ei na,ca sa vezi se taie facturi in agricultura?cand si cine?sa fim seriosi.Dar la arabii care cumpara si vand afara toti meii produsi intr-un an s-a gandit cineva?fiscul de exemplu,