Marian Vanghelie si Aura Vasile, audiati intr-un dosar privind fraude electorale

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 12:53 Actualitate | Esenţial

Primarul sectorului 5, Marian Vanghelie si deputatul PSD Aura Vasile sunt audiati, joi, la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie intr-un dosar privind fraudele electorale, informeaza Agerpres.

Potrivit unor surse judiciare, Marian Vanghelie ar fi cercetat pentru fals in declaratii si infractiuni electorale.

Update: Primarul sectorului 5 a fost audiat, joi, timp de o ora, de procurorii Parchetului General, el spunand la iesire ca a fost chemat sa dea declaratii in legatura cu o presupusa mita electorala data in campania electorala din 2009.

Potrivit unor surse judiciare, lui Marian Vanghelie i s-a deschis un dosar penal, el fiind banuit ca a dat mita pentru a obtine voturi in favoarea lui Mircea Geoana, candidatul Aliantei PSD+PC la alegerile prezidentiale.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2039 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    noh! (Joi, 6 mai 2010, 12:22)

    eps [anonim]

    Refuz sa cred ca un personaj ilustru precum Mariean Vanghelie poate fi acuzat de fraude electorale! El n-ar face asta niciodata in sectorul lui! Care este.
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Joi, 6 mai 2010, 13:03)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui eps

      Nu de alta dar asta presupune o oarecare inteligenta.
    • +7 (7 voturi)    
      in nici un caz (Joi, 6 mai 2010, 14:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui eps

      e analfabet sarmanul.. cum poate cineva sa-l acuze de fals in declaratii? i-a scris-o altcineva rau intentionat si l-a pus sa semneze aiurea. aici putem sa o suspectam pe liliana minca.. are si antecedente dovedite :)
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e' prost deloc ... (Joi, 6 mai 2010, 17:40)

        Ioan A. [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ...Vanghelie (Obama), altminteri nu ajungea pana unde a ajuns (in fruntea bucatelor pesediste!), iar in plus o are la dreapta pe AURA VASILE, o baba stalinista infioratoare, "antrenata" in toate relele politicii de DIP si Mitrea, care l-a "facut" impreuna cu Obama pe Sorin (OPrescu) si l-au aruncat pe scarile pesedeului de la "coada calului" fara nicio gingasie!
        Asa ca nu mai vorbiti prostii, batalia de a li se rupe gaturile (celor doi Bonnie si Clyde) va fi grea, parerea mea! Si-au sters urmele (probabil nu suficient de bine, mai ales in ultimii ani, fiind siguri ca va castiga Geoana!) asa ca Parchetul are sapaturi adanci de facut in continuare. Succes deplin!
  • -17 (19 voturi)    
    Pai Basescu cand urmeaza?... (Joi, 6 mai 2010, 13:16)

    TED [anonim]

    Eu nu il sustin pe incultul Vanghelie care e si el un mafiot...dar e unul mic...destul de neinsemnat...
    La furt electoral conduce detasat T.Basescu si gasca lui de mafioti penali....
    Judecatorii astia penibili....cu bani multi si cu infractiuni pe masura....chiar nu mai au rusine!?!...
    Eradicarea coruptiei si a mafiei politice trebuie sa inceapa cu presedintele si gasca lui ...altfel nu se poate....sau hai sa scriem pe site-ul presedintelui ca facem si noi ceva...RUSINE!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Urmeaza dupa Iliescu (Joi, 6 mai 2010, 13:30)

      vanGhelie [anonim] i-a raspuns lui TED

      Daca ar fi sa incepem cu cei mai mari si mai periculosi ar trebui sa perpelim intai cucuveaua neamului nostru pentru genocid si apoi sa pedepsim gainarii. Esti de acord?
    • +4 (4 voturi)    
      Decat nici unul... (Joi, 6 mai 2010, 13:37)

      marian [anonim] i-a raspuns lui TED

      20 de ani nu am avut politicieni arestati pentru coruptie. Acum a inceput de undeva, se bate toba cu arestarile si urmaririle penale...parca tot e ceva mai mult decat inainte. Cand au fost ei inainte de ce nu i-au anchetat pe portocalii? Acum le-o trag astia pe unde ii prind. Foarte bine, daca vor sa scape sa vorbeasca, sa verse tot sa-i traga si p'aia in jos. Dar nu vezi ca nu zice niciunul nimic si tot din tabara lor pica? De ce oare? Pentru ca nu au dovezi?!
    • +8 (10 voturi)    
      evident (Joi, 6 mai 2010, 14:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TED

      dar basescu a renuntat la imunitatea parlamentara in 96.. a fost apoi anchetat.. pe vremea cand 'reteaua' voicu functiona la maxim.. a fost din nou anchetat in 2003.. pe vremea cand bombonel mostenea tot ce-i placea.. deci, mi se pare mie sau esti papagal?
      cat despre furt electoral.. poate ai uitat declaratia 'ponta'.. ai nostri nu au furat cat au furat ai lor.. sa recunosti pe fata ca ai furat voturi la alegeri si sa ajungi presedinte de partid.. psd style..
    • +2 (2 voturi)    
      TED, (Joi, 6 mai 2010, 18:00)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui TED

      ori esti pesedist, ori esti pesedist.
      Din doua una.
      Vrei sa faci ceva?
      Sterge/te la gura cand vorbesti. Gandeste inainte de a vorbi. Si nu uita, micul lui goagãl iti poate sta in gat.
      Iti recomand un consult general.
      AI o boala grea!
      Antenita si realitita!
      Iesi din priza!
  • -6 (6 voturi)    
    vreau mascati (Joi, 6 mai 2010, 13:17)

    mascatu [anonim]

    slab domne, slab... parca se putea mai bine...

    bai da mascatii.. unde sunt domne mascatii... mascatii... vreau sa vad mascatii la televizor zilele astea...

    ce atata tva, cota unica, criza, foame, somaj

    vreau multi mascati...

    m-am saturat doar de dosare, termopane si trimiteri in judecata...
  • +6 (8 voturi)    
    se stringe latul mitei electorale. (Joi, 6 mai 2010, 13:26)

    george [anonim]

    in sfirsit acesty indivizi care plateau oamenii pentru mitiguri psd cu 20 roni persoana, si un post de primar cumparat prin mita dau cu subsemnatul.
  • -4 (4 voturi)    
    Lol (Joi, 6 mai 2010, 15:50)

    IceCub [anonim]

    Lol... cel care trebuie anchetat pentru fraude electorale este Base :))
  • +3 (3 voturi)    
    astia (Joi, 6 mai 2010, 16:39)

    maria [anonim]

    doi trebuie ascunsi, daca au probe si sa se termine cu circul audierilor fara finalitate.despre marean stie tot orasul ce a facut la alegeri ca sa ia voturi partidul si cum ii ameninta pe opozanti cu dosarele.iar cotoroanta nu este cunoscuta la parlament decat cu injuriile la adresa liderilor opozitiei.halal politicieni!niste interlopi!cine i-a votata sa-i acasa iar justitia sa duca treaba pana la capat.
  • +1 (1 vot)    
    AUDIATI DOAR ??? (Vineri, 7 mai 2010, 12:36)

    Tatiana [anonim]

    ce inseamna asta: ''audiati intr-un dosar de frauda electorala...'' ??? vrem sa vedem urmarea: daca sunt gasiti vinovati sa fie condamnati conform legii si pusi in spatele barelor conform condamnarii ...asta vrem sa citim si sa auzim de la mass-media ...si sa vedem cu ochii nostri cum functioneaza JUSTITIA ROMANA IN PERFECTA DEMOCRATIE !!! fara ura , fara razbunari ci doar LEGEA TREBUIE APLICATA ...NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE !!! asta vor si cei din UE ...sa vada cum ''functionam'' ca stat democratic ...; si va spun eu ca dupa una, doua , trei condamnari si ispasiri pedepse ...multi se vor lasa de ''sportul'' fraude, coruptie ...si alte ''chestii , trestii'' de genul asta care nu ne fac onoare si ne discrediteaza continuu...